vertrok uit Rotterdam Druk programma voor de boeg Nylonkousen in een reddingsloep Burgerlijke Stand Nieuwediep heeft ook een „Stoffenhaven". Uit het politierapport. Tussen Haaks en Kuifje. Helderse Tennisclub. Helder zegevierde over Frisia Het I?)? voor het sriioen Helderse Orkestvereniging krijgt nieuwe dirigent. Feestavond N.C.B.O. Urk De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Kunt U nog raden, raadt dan mee PIET SCrtMIDT Postkantoor wordt verbeterd Ca1 antsoog Nieuwe aanplant in het VVV-bosje VAN MARSDIEP TOT Ij Koopt bij Burgerlijkï5*an<' Op de eerste werkdag van het nieuwe jaar vertrok het „Smaldeel Neder landse Antillen" van Rotterdam voor zijn tocht naar de West. Deze groep sche pen is samengesteld uit Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman", Hr. Ms. artil lerie-instructieschip „Jacob van Heemskerck" en Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" en dient om oefeningen te houden in de Caraibische wateren ge durende de tijd, dat daartoe wegens de slechte weersomstandigheden in de Noordzee en omgeving geen gelegenheid bestaat Voor het eerst na de oorlog gaan Ne derlandse oorlogsschepen in verband zo Ver van honk om te oefenen. Tot dus ver was zulks 'niet mogelijk. Eén van de redenen was, dat wij er de schepen niet voor hadden. De eerste „Karei Doorman" was slechts tijdelijk in ons bezit en bovendien moest de thuisvloot het schip geruime tijd missen, aange zien het vliegtuigen naar de Oost moest transporteren. Het thans tot onze vloot behorende vliegdekschip was wegens noodzakelijke inwendige veranderin gen maandenlang in reparatie. Maar de voornaamste oorzaak van het feit, dat eerst ruim vier jaar na de oorlog een dergelijke oefentocht kan worden on dernomen, was gelegen in het gebrek aan voldoende opgeleid en bekwaam personeel. Deze reis dient men dan ook te bezien als een merkpaal in de na oorlogse ontwikkeling van de marine. De opleiding van het beroepspersoneel dat na 1945 is aangeworven, vindt hier in haar bekroning. Géén uitstapje! De tocht van dit smaldeel zal vier maanden duren. Gedurende deze tijd zullen twee maanden benut worden tot het uitvoeren van een druk oefenpro gramma, dat aan deze reis zeker het karakter van een gezellig „uitje" naar vreemde oorden ontneemt. Voor deze oefeningen zijn de schepen volledig uitgerust. Zij kunnen het dan ook zon der de hulp van een basis stellen, ook wat de proviandering betreft. Tonnen voedsel zijn aan boord geno men en ook als men de eetlust van Jan maat kent, zal men nog eerbied hebben voor de cijfers. Niet minder dan 23.000 kilo diepvries-vlees is er in de koel- kamers van de „Karei Doorman" ge borgen. Alleen aan hartigheid op de boterham is in totaal 7000 kilo beschik baar. Om nog enkele cijfers te noemen: 80.000 liter melk in blik, 13.500 kilo sui ker, 9000 kilo margarine en er is voor 25 dagen vers fruit aan boord. Men dient hierbij wel te denken aan de al- ouJ'j waarheid, dat de maag goed ge vuld moet zijn, als men ten strijde trekt! Er zijn echter andere bijzonderheden welke een scherper beeld van dit be drijf en dieper inzicht in de bedoelin gen van deze reis geven. In de eerste plaats evenwel dient vermeld, dat de aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bern- hard aan boord van de „Karei Door man", op welk schip hij de overtocht naar Curagao maakt, een apart cachet Pn de reis verleent. Prins Bernhard 1 daarna nog aan boord gaan van de „Jacob van Heemskerck", teneinde en kele andere eilanden te bezoeken, doch Verder zal het smaldeel zijn eigen weg gaan. Vanzelfsprekend begroet de Ko ninklijke Marine haar hoge gast met vreugde. Aan deze gevoelens is o.a. reeds uiting gegeven door de Bevel hebber der Zeestrijdkrachten, vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe, die in het maandblad voor het marineperso neel „Alle ITens" aan de Prins een har telijk „welkom aan boord" heeft toe geroepen. Velerlei oefeningen De samenstelling van het smaldeel wijst er reeds op, dat allerlei soorten oefeningen gehouden zullen worden, vliegoefeningen met de vliegtuigen van de „Karei Doorman", welk schip tevens zijn daarvoor opgeleide personeel zal kunnen bekwamen in de bediening van het luchtafweergeschut. Zulks is ook het geval „an boord van de „Jacob van Heemskerck", welk schip echter ook het zwaarder geschut niet onge bruikt zal laten. Tezamen zullen de schepen tactische oefeningen houden. Er zijn nog meer mogelijkheden, doch waarschijnlijk is deze korte opsomming voldoende om aan te tonen, dat daarbij alle onderdelen aan het werk gaan. De verbindingsdienst zal moeten sei nen, de kanonniers bedienen het ge schut, 4d radar-afstandpeilers zullen hun observaties doen, de vliegers gaan omhoog en maken hun deklandingen, het ingewikkelde systeem van sein- stotion en centrale vuurleiding komt In werking, de munitie moet van onder uit opgevoerd worden, een ieder zal op gijn plaats dienen te zijn en daar doen wat van hem verwacht wordt, als on derdeeltje in het grote geheel, snel doch met hersens, feilloos maar niet helemaal machinaal. Teneinde die hoge graad van vaardigheid en bekwaam heid te verkrijgen, waarmede de op varenden aan een oorlogsschip de grootst mogelijke vuurkracht, snelheid en reactievermogen geven, dient voort durend en in allerlej variaties geoefend te worden. Tenslotte zal men dan be reiken, dat ieder op zijn post onmid dellijk en snel handelt als zulks nodig is, maar met volledig begrip van het nut van zijn functie, hoe futiel die ook moge schijnen. Als alles overheersende factor geldt daarbij uiteraard de eis. dat het jonge personeel ..scneepswijs" wordt en de nodige zeemanschap ver werft. Dit is de achtergrond en het uitein delijke doel. Welke middelen staan de marineman thans ter beschikking om tot dat doel te geraken? Daartoe heeft het marinepersoneel in de eerste plaats zijn opleiding genoten en hierbij dient opgemerkt dat de Koninklijke Marine in de afgelopen jaren een systeem van opleidingen heeft opgebouwd vrij wel uit het niet en in den beginne ge heel steunend op de zeer gewaardeerde medewerking van de Engelse marine v v* I l l^UCI IQIIU3C /"Al III lid I vliegbasis aan de wal is daarvoor aan boord meegenomen. Ook beschikt men over een amphibie vliegtuig voor de opsporings- en reddingsdienst Het zal duidelijk zijn, dat dit inge wikkeld geheel een centrale leiding noodzakelijk maakt. Deze ligt tijdens de reis in handen van Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, die een staf van be kwame deskundigen tot zijn beschik king heeft. Deze staf heeft gedurende een volle maand gewerkt aan het oefen program en wat er verder aan een tocht als deze verbonden is. Daarna hebben de commanuant van het smaldeel en zijn staf zich Donderdag 29 December j.L ingescheept aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck". Nadat prins Bernhard gedebarkeerd zal zijn, gaat de staf over naar de „Karei Doorman" om vandaar af de operaties te leiden. Na inleidende werkzaamheden en oefe ningen worden gedurende Februari en Maart de gecombineerde oefeningen ge houden. Begin April zal dan gereed gemaakt worden voor de thuisreis welke de schepen op 29 April weer in het vaderland zal terugbrengen, naar wij hopen met een kostbare lading er varing en bekwaamheid. Thans wensen wij het smaldeel Nederlandse een goede goede reis en behouden vaart. waarop zij met recht trots mag zijn. Het tempo dezer opleidingen is nog steeds hoog en de te verwerken leer stof is uitgebreid, maar de doeltref fendheid ervan is reeds bewezen bij de geallieerde oefeningen, welke deze I zomer gezamenlijk met eenheden van de Engelse, Franse en Belgische ma rines werden gehouden. Daarbij heeft het Nederlandse verbindingspersoneel in het bijzonder een soort vuurproef doorstaan, welke hoge eisen stelde. Men bleek daaraan te kunnen beantwoor den en het gaf veel voldoening daar voor van hoogste Engelse zijde waar dering te mogen ontvangen. Voor de toekomst. De Koninklijke Marine heeft thans ook het materieel ter beschikking, hoe wel in bescheiden mate, om haar per soneel volgens de moderne eisen af te oefenen. De huidige stand der mari tieme strategie en tactiek eist een hoge graad van technische perfectie en hoe wel de Nederlandse oorlogsvloot zeker niet kan beschikken over de modernste middelen, zij is nu in staat met de haar ten dienste staande materiële outillage haar personeel een zodanige graad van bedieningsvaardigheid bij te brengen, dat in de toekomst gemakkelijk op mo derner middelen kan worden overge schakeld. Waar straks het vliegdek schip een integrerend deel van onze oorlogsvloot zal uitmaken, is het van het hoogste belang, dat het personeel van de Marine Luchtvaartdienst dit wa pen tot in de perfectie beheerst. Tot nu toe was het niet mogelijk lange tijd achtereen met de „Karei Doorman" te oefenen, waarbij uiteraard de deklan dingen de hoofdrol spelen. Zulks kan nu in de West geschieden en deze gele genheid wordt volledig uitgebuit, waar bij voor een gedeelte van het vlieg- personeel begonnen wordt met lan dingsoefeningen op vaste grond. Een minimum aan technische hulpmiddelen voor de uitrusting van een kleine Verscheidene Nieuwediepers zetten Maandag het nieuwe jaar in met een tocht naar Alkmaar, om daar voor de Politierechter, mr. J. N. Alblas, hun zonden op te biechten, hetgeen in de meeste gevallen een gevoelige straf ten gevolge had. Albert T. uit Den Helder voer in het begin van 1949 met een aak van Har- lingen naar Den Helder. In open zee wachtte hem een surprise in de vorm van een verlaten sloepje. T. inspec teerde de watertanks en trof daarin een groot aantal nylonkousen aan. Deze borg hij in zijn eigen boot op, waarna hij de sloep op sleeptouw nam. In Den Helder gaf hij de boot aan, waarvoor hij f 190 bergloon kreeg. De nylons werden voor een flinke prijs zwart verkocht. De officier, mr. A. W. Hol- steijn, die zeide rekening te willen houden met de bijzondere omstandig heden waaronder deze verduistering heeft plaats gehad, eiste f 100 subs. 30 dagen en drie maanden gevangenis straf, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak was con form de eis. Lolke V. uit Harlingen, die ook aan boord van de aak was en die van de vorige verdachte enige paren nylon kousen had gekregen, werd ter zake van schuldheling conform de eis tot f 40 subs. 20 dagen veroordeeld. Bijtende vechtersbaas Lambertus J. W. uit Den Heidei- was ten laste gelegd dat bij in de nacht van de zeventiende October, toen hij wat meer gedronken had dan goed voor hem was, bij zijn stadgenoot J. een paar ruiten had stukgeslagen en deze tijdens een vechtpartij in de schouder gebeten had. De officier achtte het vernielen van de ruiten niet voldoen de bewezen en vroeg op dit punt vrij spraak. Mr. Holsteijn was echter van mening dat de mishandeling wel wet tig en overtuigend bewezen was. Hij eiste hiervoor f 50 subs. 20 dagen en, om te voorkomen dat W. nogmaals kannibalistische neigingen zou krijgen, twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Alblas maakte er f 50 subs. 25 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar van. Uitspraken Johannes A. S. uit Anna Paulowna was ten laste gelegd dat hij zich in een café beledigend over een meisje had uitgelaten. Daar S. dit ten stel ligste ontkende en er slechts één ge tuige was die het tegenovergestelde verklaarde, werd S. conform de eis bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Klaas C. D. uit Texel, die zich had schuldig gemaakt aan huisvredebreuk, werd hiervoor conform de eis tot f 30 subs. 15 dagen veroordeeld. Herman V. D. uit Den Helder stond terecht aangezien hij zich had schuldig gemaakt aan vernieling en dat nog wel in het bureau van politie, waar hij een tafeltje voor verder gebruik onge schikt maakte. Hij werd hiervoor con form de eis tot f 25 subs. 10 dagen veroordeeld. Ten slotte was er nog Cornelis v. N uit Oudesluis, die op 11 November een portemonnaie stal. Hoewel zich slechts weinig geld in de portemonnaie be vond achtte mr. Alblas dit soort dief stallen zo ernstig, dat hij v. N. con form de eis tot f 75 subs. 50 dagen ver oordeelde. Bevallen: P. KooijAukema, z. M. C. de BoerSinnige, z. M. Breddelsde Voogd, d. J. Bais Wijker, z. E. ScholtenMoor,, z. G. Laagland WinderVoorthuizen, d. M. L. PaardekooperGroenink, d. A. W. C. ZuiderduinHoeks, z. M E. KempeesFoyel, z. A. Delij— Tamis, z. H. Chr. Vogel—Hoekzema. z. M. J. KootkerThoomes, z. A van den Berg—Reuter, d. M. A. WolsBoereboom, d. J. de Vroome Dijkstra, z. A. de GeusSmit, d. A. BontesBuis, z. Chr. B. Snel Holema, z. Ondertrouwd: J. Bontes en C. J. Hölzel. G. J. de Wit en A. de Boer. A. F. de Jonge en W. Taffijn Getrouwd: Q. van Trigt en M. H. Oud. F. van Nieuwpoort en M. Eskes. S. P. Perquin en W. Greib. H. H. Hockelmann en M. C. Tesse- laar. Overleden: J. Vonk, m., 79 jaar. De goede slagzin „Wij wonen in Den Helder, wij kopen in Den Helder", wordt meer en meer voor verwezenlij king vatbaar. Het is onnodig om een tijdrovende en kostbare reis naar Alk maar of Amsterdam te maken, want in onze eigen winkels is alles weer te koop. Sinds gisteren hééft Den Helder ook een speciaalzaak op het gebied van dames- en herenstoffen. In het winkel pand Spoorstraat 49, waar de firma Troost tijdelijk gevestigd ls geweest, openden de heren O. B. Berets en H* Reiss gistermiddag om twee uur „Stof fenhaven", een frisse moderne zaak, waarin men uitsluitend voor het ko pen van allerhande mooie lapjes terecht kan. Wollen en zijden stoffen zijn in een ruime sortering aanwezig en de dames kunnen ook knippatronen ver krijgen, zodat zij zelf de leukste japon netjes en de gezelligste mantels kun nen maken. De etalage is smaakvol in gericht en prettig verlicht. De verbou wing werd uitgevoerd door de firma gebr. Riemers, het schilderwerk dooi de firma Klein en de verlichting werd aangebracht door de firma Borg. Op de Ruyghweg werd de bestel wagen van de heer C. D. H. door een luxe auto aangereden, tengevolge waar van de stuurinrichting werd ontzet. Twee jongens, resp. 11 en 14 jaar oud, werden aangehouden; zij hadden enkele regenpijpen ontvreemd van een opslagplaats aan de Javastraat. Een -Bejaarde stadgenoot, de 77- jarige heer G. B., werd Zaterdagmid dag in de Koningstraat aangereden door een wielrijdster, die plotseling moest uitwijken voor een onverwacht overstekende voetganger. De glaskist, die vorige week als vermist werd opgegeven, is terecht. De buren hadden haar even geleend ter opluistering van een feestje. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd 135 kg bot, 378 kg garnalen, 201 kg kaan, 711 kg kabeljauw, 5 kg rog, 4178 kg sardien, 989 kg schar, 6307 kg schol, 403 kg tarbot, 7148 kg tong, 2006 kg wijting 10 kg lever. Het is morgen hoog water om 7.35 en 19.45 uur, en laag water om 1.40 en 13.45 uur. De wisselbeker, die de vice-voorzit- ter van de Helderse Tennisclub, de heer J. Bregman, voor de winnaar van de ontmoeting tussen de hockeyclub ..Hermes" en de HTC beschikbaar stel de. is na spannende strijd in het bezit van de hockeyers gekomen. De tennis sers zowel als de hockeyers slaagden er echter in elk meer dan één doelpunt te maken. Het einde kwgm namelijk met gelijke stand (11). waarna men besloot strafschoppen te laten beslis sen. Hermes trok toen aan het langste eind <5—4). We kunnen rustig zeggen, dat beide verenigingen ook wel iets van voetbal af weten. De wedstrijd werd in een zeer sportieve sfeer gespeeld. De links half van de HTC, P. Smit, gaf zijn club de leiding. In de tweede helft zorgde A. Aberson voor de gelijkmaker. De wisselzeker is nu dus in het be zit van Hermes. De HTC krijgt het volgende jaar een nieuwe kans. want de heer Bregman heeft bepaald, dat om de wisselbeker jaarlijks op 1 Januari zal worden gevoetbald. Wij vernamen nog, dat men voor de dames van beide verenigingen iets der gelijks Wil organiseren. Men denkt hier bij aan handbal. Na afloop van de wedstrijd werd in „Formosa" een druk bezochte reünie gehouden. Onze derde klasser Helder heeft oo Nieuwjaarsdag in Leeuwarden een 10 zege behaald op de eerste klasser Fri sia. de club waarin Van der Meulen voetbalde voordat hij tot Helder toe trad. Het is een pretige vriendschappelijke partij geworden, waarin Dorlijn na vijf en dertig minuten het enige doelpunt scoorde Er werd behoorlijk gevoetbald, hoewel het veld vrij hard en glad was. Het spel van onze stadgenoten stond technisch op een hoger peil dan dat van de Friezen. De gasten werden feestelijk ontvangen, sen na de wed strijd op een diner onthaald. Het ligt in de bedoeling, dat Frisia de a s. zo mer met het eerste en het tweede elf tal een bezoek aan Den Helder brengt. Gevonden: blauwe alninomuts. auto slinger, blauwe autoped met massieve banden, speelgoedbootje, groene cein tuur. berenhandschoen eed. met bont gevoerd, paar zwarte glacé dameshand schoenen, grijze wollen handschoen, halsbont, diverse handschoenen en wan ten, kammetje, gehaakt kleedje, gou den ketting, knippatronen, gebreide rode muts, fluwelen bruine muts, bruinlederen motorhandsehoen, zilve ren sigarenpijpje, diverse portemon- naies, aangebroken pakje sigaretten, kindervest, vliegtuigagenda, blauwe vu'nen. knot groene wol. Verloren: blauwe autoped, bankbil jet van f 25. bril met licht montuur, bruine ceintuur met ritssluiting, vul- pendop. twee gewichten van 1 kg, di verse handschoenen en wanten, don kerblauw regenjasje, blauwe kralen ketting, loonzakje (inh. f 25.50), pad- vindersriem, portemonnaie inh. f 5.20 en foto schoolrap.. actetas inh. gymnas tiekschoenen en kousen, portemonnaie inh. f 25 en foto's etc. (verloren in te lefooncel Stakman Bossestraat). Inlichtingen op het Hoofdbureau van Politie. In verband met een benoeming tot dirigent te Helmond heeft de heer J van der Peet uit Alkmaar, die de jonge Helderse Orkestvereniging in korte tijd tot een behoorlijk niveau heeft weten op te voeren, zijn functie moeten neerleggen. Het' bestuur deelt ons mede, een waardig opvolger te hebben ge vonden in de heer Jac. Jansen uit Ber gen, een bekwaam musicus, die nog een viertal 1 oren en muziekverenigin gen in onze provincie dirigeert. De eerste repetitie onder zijn leiding zal Donderdagavond in de aula van de Comeniusschool worden gehouden. De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel houdt op Donderdag avond 5 Januari een feestelijke jaar vergadering in Casino. Medewerking wordt verleend door het radiogezel schap „De korte golf". De avond wordt geopend om half acht. VIS SERI JBERICHT Het span UK 4 en UK 19 kreeg een spok sardijn in het net die 87 kisten van 40 kilo vulde. De gemiddelde prijs bedroeg f 14 per kist. De besomming f 1225 59 Pim legt zijn plannetje aan zijn broertjes uit. „Kijk, die bijenkorf moet over de muur van het fort heengesto- ten worden, zodat hij midden in het vijandelijke kamp terecht komt-" „Ja, maar hoe? Die korf is toch veel te zwaai- om zo over de muur heen te gooien. Dat krijgen we nooit gedaan!!' roept Pom uit.. „Daarom zal deze steen het voor one moeten doen", zegt Pim en wijst op een grote kei, die aan de voet van de muur ligt.. Het valt echter niet mee voor de drie hondjes om die zware steen boven op de muur te krij gen, en dat is toch nodig. Kijk maar, nu laten ze hem boven op het handvat van de kar vallen. De kar dompt en met een grote boog vliegt de bijenkorf over de muur van het oude fort heen. Onze foto-sportprijsvraag bracht een record aantal inzenders. Er waren talrijke goede oplossingen, hoewel eeri belangnjke groep zich m de foto van Hannie Termeulen vergist had. Deze deelnemers meenden ten on. rechte dat dit plaatje Nel van Vliet voorstelde Winnaar werd Kees Zee, Pade B 11 te Hoogwoud, die dezer dagen de 5— ontvangt De oplossing was- 1 Dr Euwe, 2. Wilkes, 3. Hannie Termeulen, 4. Kraak, 5. Kick Smit 6. Schljvenaar, 7. Broekman, 8. Slijkhuis, 9. Schulte, 10. v. Stoffelen, n. Möhring, 12. Rijvers en 13 Roozen. En nu weer een nieuwe opgave. Hoeveel doelpunten worden er Zondag a s. in totaal in district 1 van de Westelijke Eerste Klasse gescoord? Oplossingen per briefkaart moeten vóór Vrijdagavond zes uur in ons bezit zijn. De prijs bedraagt als vanouds 5. ^lOluterjaaaeH naar maai Ruime keuze - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel 31 76 In de vergadering van de gemeente-raad van Urk werd medegedeeld, da» de minister van Binnenlandse Zaken het raadsbesluit tot ver koop van de electrische centrale aan de N.v, Apeldoomse Nettenfabriek had goedgekeurd, zodat verwacht mag worden, dat de netten- mdustrie op Urk binnenkort in betekenis ia! gaan toenemen. De gemeente-rekening van 1948, sluitende met een voordelig saldo van i 8623,34, zal, alvorens voorlopig te worden vastgesteld, door een daartoe benoemde commissie worden on derzocht. Vervolgens werd de gemeente-begroting 1950 aangeboden. De behandeling ervan zal onge veer half Januari plaats hebben. Vervolgens ontspon zich een uitvoerige dis cussie over een voorstel van B. en Whan delend over de wijziging der bezoldiging van het gemeenfe-personeel, overeenkomstig het rapport der commissie-Ubink. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De nieuwe normen gelden van 1 Januari 1949 af. Aangehouden werd een voorstel van B. en W. tot wijziging der instructie van de ge meente-geneesheer, daar de geneeskundige in specteur van de Volksgezondheid uitbreiding van de taak van deze geneesheer nodig acht en hierover nog een nadere bespreking ge wenst is. Uitvoerig werd gediscussieerd over een voor stel van B. en W. om in het huurcontract, te sluiten met dr. A. Vonk betreffende diens voor malige ambtswoning, de bepaling op te nemen, dat dr. A. Vonk bij eventuele verkoop eerste rechten als koper zal genieten. Hierin werd door sommigen een speciale bevoorrechting van dr. A. Vonk gezien, hetgeen door B. en W. werd bestreden. Zij vonden deze bepaling nor maal en meenden, dat zij geenszins tot schade der gemeente-kas kon strekken. De stemmen staakten (5—5), zodat het voorstel in de Vol gende vergadering opnieuw aan de orde komt. Een crediet van f 1000,- werd verleend voor de verbetering van het postkantoor. De wacht kamer zal o.a. een verbouwing ondergaan. COÖPERATIEGEBOUW IN GEBRUIK GENOMEN Toen de nieuwe visafslag in gebruik werd genomen, werd de oude visafslag bestemd voor de. Noordzee Vissers In koopcoöperatie. De oude Visafslag is nu verbouwd en is dezer dagen klaar gekomen. Hierin wordt nu de Vissers Inkoop Coöperatie gevestigd. Voorlopig zal het nieuwe Coöperatiegebouw nog niet verdwijnen, maar dienst doen als opslagplaats voor de gemeente. 'N PECHVOGEL De heer Jelle Koffeman, die onlangs het ongeluk had bij een motorongeluk o.m. zijn arm te breken, kwam dezer dagen te vallen en werd nu met een gebroken been opgenomen. Het slacht offer moet nu enige tijd volslagen rust houden. CURSUS RADIO TELEFONIE Dezer dagen werd, evenals vorig jaar, door Radio Holland weer een cursus voor radiotelefonist aan boord van vis sersschepen gehouden. Zeer belangrijk voor onze vissers is het onderwijs in consolpeilingen. HET NIEUWE VERENIGINGS GEBOUW De toebereidselen voor de bouw van een verenigingshuis worden nu ge maakt. Zeer spoedig hoopt men met oe bouw te beginnen. Dat aan een der gelijk gebouw op Urk behoefte bestaat blijkt uit het feit, dat vele verenigingen soms geen plaats kunnen krijgen om hun jaarlijkse uitvoeringen te geven. Men verwacht het werk in drie maan den klaar te hebben. Een trap bjj de Seinpost. De vergaderingen van de V.V.V. Cal- lantsoog trekken van de zijde van de leden altijd grote belangstelling. Zo ook de najaarsvergadering in café Vriesman De voorzitter, de heer Jb. Mooij, me moreerde in zijn openingswoord zo het een en ander wat er in het afgelopen seizoen was gepasseerd. Het was een goed seizoen geweest. De V.V.V. Petten zal bij de toegangsweg bij Petten een bord plaatsen met de richtingaanwijzers Petten—Callantsoog. De VW Callants oog zal op haar beurt een bord plaatsen bij de Schagerweg—Betonweg met het opschrift PettenCallantsoog. Cal lantsoog zal hiertoe vergunning aanvra gen bij het Hoogheemraadschap. Een prettige mededeling was, dat het hoge dum „de Seinpost" dat thans voor het publiek is afgesloten, door het maken van een trap, weer voor het publiek toegankelijk wordt gesteld, van de zijde van Rijkswaterstaat is hiertoe de volle medewerking ver leend. De bielsen die daarvoor zullen worden gebruikt zijn reeds beschikbaar en met eigen krachten zal de trap wor den gemaakt. Het aftredende bestuurs- de heer J. J, Vos, werd herbenoemd en nam deze benoeming aan. De heer C. van Twuijver trad af als lid van de financieie commissie en was niet her- de heer' W T V}MU> WMd gekozen t Van Loenen- Bij de be ons'da^h.tT begrotin« 1950 bleek doch rilt h t UUr Vele plannen hceft- doch dat de financiën uitvoering daa van niet toelaten. Over de beide posten Als de Prov. Staten het voorstel va* Gedeputeerden volgen, zal wordS overgegaan tot het instellen van h t Hoogheemraadschap „Wieringermeer" omvattende één ingeland: het Rijk. n' De heer H. Veenstra te Breezand i damkampioen van Noord Holland mZ worden. De heer E. G. Fluijter, adjudant van de te Alkmaar gestationneerde rijks politie, is ja ruim 40 dienstjaren met pensioen gegaan. Hem werd een harte- lijk afscheid bereid. In Enkhuizen is uit een keet op een bouwterrein 150 kg lood ontvreemd. B. en W. van Hoorn hebben de ge meenteraad voorgesteld, de dienst voor Sociale Zaken en de instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon samen t# voegen tot één dienst. De gem lente Oosthuizen is voor f 10.000 eigenaresse geworden van het oude stationsgebouw aldaar. Op de plaats daarvan wil men dertien woningen bouwen. Q De ge meenteraad van Obdam heeft voor 1950 het percentage der straatbelasting verdubbeld. Toen een inbreker in een woning te Heemskerk zijn slag poogde te slaan, trof hij op de bovenverdieping een zwager van de heer des huizes aan. De indringer dreigde te zullen schieten als er alarm werd geslagen, maap des ondanks begon de in zijn slaap gestoor de toch te roepen, waarna de inbreker de vlucht nam. Te Castricum werd gedacht aan de heffing van vermake lijkheidsbelasting opkamperen. 3. en W. hebben evenwel de Raad mede gedeeld, dat heffing ingevolge de Ge meentewet niet toelaatbaar is. Met 21 tegen 4 stemmen (de CPN- fractie stemde tegen), werd in de Zaan- damse gemeenteraad het voorstel aan vaard om f 3010 te voteren voor het op richten van een burgerlijke streekorga- nisatie tot bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen. Te As sendelft begon het nieuwe jaar met een brand in een woning aan de Sijpe- steynstraat, welke zijn oorsprong vond in het radiotoestel. De brandweer wist het vuur gelukkig spoedig te bedwin gen. In de Zaandamse haven arri veerden in 1949 303 schepen, tegen 253 in het vorig jaar. De Wormerveerst wielrenner Piet Evers, die enige maan den geleden nabij Alkmaar slachtoffer werd van een verkeersongeval, zal van daag het ziekenhuis kunnen verlaten. 15) fI ILÉI ROKKEN Zuiverwol v.a. 9?0 vlet en V.V.V.-bosje werd langdurig gediscussieerd. In de ogen van enkele leden kan de vlet, die kort na de oorlog door de V.V.V. is aangeschaft geen ge nade vinden. De post onderhoud daar voor, vonden zij te hoog Zij waren van oordeel dat die vlet het niet waard is. Van de zijde van het bestuur werd dit krachtig bestreden. Het VW bosje cient dringend herzien te worden. Ook daar zijn nog de wonden niet geheeld die door de bezetter in de oorlogstijd zijn aangebracht. Er is van gemeente wege een extra subsidie verleend voor 1950 groot f 80, welk bedrag voor aan plant moet worden besteed. Het be stuur had voor dat doel nog f 770 uitge trokken. Een beroep werd gedaan op de leden, om gezamenlijk het terrein plantklaar te maken, zodat het bedrag alleen kan worden besteed voor aan koop van bomen. Ook zagen enK® leden gaarne de post voor propagan verhoogd. Het bestuur was het volko men met hen eens dat propaganda vooral een goede propaganda noodzake lijk is. Het daarvoor uitgetroky-^™ arag kon onmogelijk worder Van de zijde van een b houder was bezwaar ger door de V.V.V. te heffen pensiongasten. Het reg gesteld bedrag daarvoo: per persoon per week. sionhouder was voorges per kamer en wel f 1.50 bestuur had hiertegen get wilde het desbetreffende huishoudelijk reglement wijzigen. Ook dit kon t wegdragen van de verf De rondvraag eiste h van de avond. Vele wei kwamen naar voren di zitter over het algem werden opgelost. Geboren: Theodort»- z- vanAdriaan Nieuwkoop en S. de J'nB- r Zwem- A. S„ z. van A. Ligtharien M #n mer. Sietze Jan, z. \kn B- J. van der Oord. t pep- Ondertrouwd: C*rird'us ping te Heiloo en Gera^a L te Getrouwd Theebus Verdu Schagen en Diemvert,e£ie htgenfl0t Overleden: Jan Mosk, van A. C. Rens, 66 j*r-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2