Zendt T ruman wapens naar Formosa? Kort Bestek Rustige verkiezingen in Egypte Amerika gelast de sluiting van de Hongaarse consulaten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Lausman gevlucht Moet politie proces-verbaal opmaken? Woensdag 4 Januari 1950 75e Jaargang No. 10778 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Acheson waarschuwi voor consequenties Sterke stroming voor steun aan Tsjiang Auto's rolden van de Echteldsedijk bi] Tiel DE FINEBEL MISLUKT? Slechts enkele kleine incidenten Aanval van Darul Islam op Brebes Zware weidebranden in Australië Toenemende werkloosheid in Canada Hetze tegen Paasikivi Sowjets verlieten de Geallieerde Raad voor Japan Vijl procent verhoging voor overheidspersoneel Siraalauio Represaille voor Vogeler en Jacobson Gesneuveld in Indonesië Ingrid Bergman ziek Nieuwe moeilijkheden voor Fra ns kabinet Steeds meer vraag naar cacao en chocolade Volgens de wet: ja; in practijk: neen Vreemde geluiden in Amsterdamse huizen Plannen voor Benelux- depot van ijzeren longen Ontploffing in Oostenrijkse mijn BUKüiAU: Koningstraat 7880 V Oen Helder Telefoon 2343 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J B IJLS MA en C KRAK mmm courant TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm wJuttertjes'1 tot 15 woor- Kleine advertenties den f L—elk woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal f 4.— oij vooruitbe taling. plus incassokoeten De radio-commentator Drew Pearson weet te vertellen, dat Truman en zijn adviseurs verleden week tijdens een conferentie op het Witte Huis zouden hebben besloten, geweren, kanonnen, houwitsers, munitie en andere militai re goederen naar Tsjiang Kai Sjek te verschepen ten behoeve van de verde diging van Formosa tegen een eventu ele aanval van de Chinese communis ten. Deze zending zou worden bekos tigd uit het fonds van 75 millioen dol lar, dat het Congres verleden jaar voor hulp aan China heeft uitgetrok ken. Ook zouden twintig militaire ad viseurs naar Formosa worden gezon den. Voorts zouden voor een bedrag van twintig millioen dollar aan militaire goederen worden verzonden naar de Fransen in Indo-China voor de strijd tegen de communisten. De levering hiervan zou binnen zes weken begin nen. Naar. verluidt heeft generaal Mac- Arthur de president aangeraden, troe pen en vlooteenheden naar Formosa te zenden om een communistische aanval te helpen tegenhouden. Acheson zou 'n dergelijk optreden onverstandig heb ben geoordeeld, omdat de toestand in en om China te onzeker zou zijn. Hij zou erin zijn geslaagd, de president en zijn militairé raadgevers ervan te over tuigen, dat het communistische China de V.S. van een aanval zou kunnen beschuldigen, wanneer deze zouden Slechts een persoon gewond Op de Echteldsedijk nabij Tiel is Dinsdagmiddag een gecompliceerde aan rijding gebeurd. Uit de richting Tiel kwam een vrachtauto met aanhangwa gen en uit de richting Echteld kwam eveneens een vrachtauto met aanhang wagen. Achter dit laatste vehikel reed een personenauto, waarin zich vier per sonen bevonden. Door nog onopgehelderde oorzaak raakte de vrachtauto uit Tiel de aan hangwagen van zijn tegenligger, die van de acht meter hoge dijk begon te glijden. De chauffeur van deze vracht auto probeerde nog op de weg te blij ven door naar links te zwenken maar reed toen tegen de personenauto aan, die aan de andere zijde van de dijk naar beneden rólde. De aanhangwagen was intussen al zo ver afgegleden, dat ook de vrachtauto van de dijk viel. Eén van de inzittenden van de perso nenauto liep vrij ernstige verwondin gen op. overgaan tot de bezetting van Formo sa. Daarom zou hij zich ook hebben verzet tegen het zenden van militair personeel. Niettemin is er een vrij sterke stroming in de Amerikaanse openbare mening, die in de steun aan de nationalisten tot het uiterste wil gaan. Geheime overeenkomst? Volgens het communistische Chinese nieuwsbureau .Nieuw China" is er een geheime overeenkomst tussen de V.S. en de Chinese nationalisten ge sloten, waarin is bepaald, dat Amerika de nationalisten nog meer hulp zal verlenen om het eiland Formosa tot strategische basis te iinaken voor „een aanval op het vasteland van China". Amerika zou 16 schepen en uitrusting voor vijf divisies met radarinstallaties en reserve-onderdelen voor vliegtui gen leveren, aldus het nieuwsbureau. In Washington verklaarde men niets van een dergelijke overeenkomst te weten. De „Evening News" meldt, dat het plan tot het sluiten van een regionale economische overeenkomst tussen Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden waarschijnlijk zal worden opgegeven, als de ministers van Buitenlandse Za ken der vijf betrokken landen in het begin van deze maand bijeenkomen. Ex-Tsjechoslowaakse minisier zou gearresteerd worden Bohumil Lausman, ex-Tsjechoslo- waaks minister voor Industriële Zaken j en oud-plaatsvervangend premier in het kabinet-Gottwald, is naar Beieren uitgeweken. Tegenover Amerikaanse functionarissen te Frankfort verklaar de Lausman, dat hij geweigerd had lid te worden van de communistische partij en dat men hem deswege had w'llen arresteren. Lausman kon geen nadere mededelingen doen, zolang hij niet bad vernomen, dat zijn gezin in veiligh-^d was. De uitgeweken oud-minister werd in 1947 tot voorzitter van de sociaal-demo cratische partij gekozen ter vervan ging van Fierlinger, wie een politiek van actie-eenheid met de communisten werd verweten. Bij de Februari-ge- beurtenissen in 1948 nam hij zijn ont slag en keerde Fierlinger terug. Na zich uit het politieke leven te hebben teruggetrokken, werd Lausman aan gesteld als hoofd van de nationale elec- trische centrale te Bratislava. In het begin van Maart zullen in de Baltische landen de grootste Sowjet- russische manoeuvres worden gehou den, die sedert het einde van de oorlog 1 hebben plaats gehad. Gisteravond werden de eerste alge mene verkiezingen, welke na de oor log in Egypte zijn gehouden, beëindigd. De opkomst der stemgerechtigden was groot, en het verloop der stemming rustig. Minister-president Hoessein Sirry Pasha verklaarde tegenover Reuter: "Ik ben van mening dat ik woord heb kunnen houden en dat de algemene Volgens Maandagavond te Sema- rang ontvangen berichten heeft de Darul Islam een arote aanval ingezet op Brebes (gelegen tussen Cheribon en Tegal). Volgens reizigers werden het regentschapkantoor en het tele graafkantoor door de Darul Islam be zet. Later zou het regentschapskan toor door de TNI zijn heroverd. In en om Brebes blijken hevige gevechten te woeden, over het verloop waarvan echter niets met zekerheid valt te melden. Uit Semarang zijn versterkin gen van de TNI cn politie naar Bre bes gezonden. Circa 13.000 vierkante kilometer kurkdroge weidegrond in Queensland is door uitgebreide 'branden in een zwartgeblakerde vlakte herschapen. Kolonisten, die dagen lang een strijd tegen de vlammen hebben gevoerd hebben van het meteorologisch insti tuut de waarschuwing gekregen, dat het vuur zich uitbreidt. De twee grootste Canadese vak centrales hebben de regering Maan dag verzocht spoedig maatregelen tc nemen teneinde een oplossing te vin den voor het probleem van de toe nemende werkloosheid. Er zouden thans 300.000 werklozen zijn. Kopenhagen—Amsterdam- New-York in acht minuten Acht minuten had een employé van het Kopenhaagse kantoor van de American Overseas Air lines nodig om een luchtreiziger antwoord te bezorgen op een ver zoek een hotelkamer te bespre ken in New-York. Deze ultra snelle verbinding was mogelijk dank zij het „radio teletype systeem", dat de kantoren van de A.O.A. in Amsterdam en New York met elkaar verbindt. Wat in Amsterdam via het „radio teletype channel" wordt uitgezon den, komt op hetzelfde ogenblik in New York op de telex-machi ne te staan. Een uitvinding van de Nederlandse ingenieur dr. H. A. C. van Duuren zorgt er voor, dat de berichten niet door storingen worden verminkt. De communistische pers in Finland is na de Sowjet-nota, waarin de Fin se regering ervan beschuldigd wordt syl te verlenen aan driehonderd oor logsmisdadigers, begonnen met een lelie campagne tegen de 79-jarige pre sident dr. Juho Paasikivi. De Finse so cialistische, liberale en conservatieve partijen en de Zweedse Volksparty hebben Paasikivi opnieuw candidaat gesteld voor de op 15 Januari te hou den presidents-verkiezingen. De familie Simpson uit Bristol bezit sinds Maart verleden jaar als huisdier een uil. Het was een klein, kaal, hongerig uiltje, dut door een der kinderen Simpson werd gevonden. Peter noemden de kinderen hem. Hoewel hij, toen hij groot en gezond was, volkomen bewegingsvrijheid kreeg, bleef hjj bij de Simpsons. verkiezingen zonder belemmeringen voor de stemgerechtigden zijn verlo pen". Er hebben zich slechts enkele kleine incidenten voorgedaan. In een I vissersdorpje werd een kort gevecht! met vuurwapens geleverd, zulks als gevolg van verkiezingsonenigheid. Twee personen werden gedood. Ook Bedoeinen-stammen hebben aan de verkiezingen deelgenomen. De Be- doeinen stonden erop dat voor het ge deelte van de woestijn, waarin zij wo nen, slechts een Bedoein candidaat mag worden gesteld. Dit was aanvan kelijk geschied, doch naderhand werd een niet-Bedoein candidaat gesteld. Hierop deden Bedoeinen te paard e? i aanval op de grenswachten in d° geving van Alexandrie. In andere delen van het land wer den nog twee personen, tengevolge van verkiezingswanordelijkheden, ge dood. Ook in deze gevallen werd de orde snel door militairen hersteld. Voor de iweede maal Evenals op 21 December heeft de Sowjet-delegatie ook Dinsdag de bij eenkomst van de Geallieerde Raad voor Japan verlaten. Aanleiding tot dit vertrek vormde wederom de bespre king van de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen nit de Sowjetunie. In een Amerikaanse nota, waarin de regering van de Sowjetunie om in lichtingen over de repatriëring wordt gevraagd, wordt gezegd, dat verschil len in de cijfers omtrent de Japanse krijgsgevangenen „alleen kunnen wor den verklaard door het feit, dat grote aantallen nog in Sowjet-gebieden wor den vastgehouden, of door een abnor maal hoog sterftecijfer". De Amerikaanse gezant te Boedapest heeft de Hongaarse regering verzocht de Hongaarse consulaten te Cleveland lOhio) en New-York tegen 15 Januari te sluiten. Deze maatregel is een represaille op de arrestatie van de Amerikaan Vogeler en de uitwyring van Jacobson. Zoals bekend, wordt Vogeler sinds 18 November in Hongarije gevangen gehouden, beschuldigd van spionnage. Jacob son, een functionaris van de Joodse hulporganisatie in Hongarije, werd onlangs om dezelfde reden uit het land gezet. Naar het ANP verneemt heeft de ministeraad besloten,- aan de Kroon voor te stellen aan het gehele rijks personeel, dat op j. Januari 1950 23 jaar of ouder was, te rekenen van ge noemde datum, een salarisverhoging toe te kennen van 5 pCt., terwijl van het 21ste jaar af voor de ambtelijke functionarissen en een beperkt aan tal groepen der werklieden in Rijks dienst, een geleidelijke aanpassing zal plaats vinden. In beginsel is besloten, dat de be taling over het eerste kwartaal van 1950 zal geschieden in de vorm van een uitkering ineens. Amerikaans Congres geopend Slechts honderd Congresleden waren aanwezig, toen voorzitter Rayburn Dinsdag het 81-ste Amerikaanse Com gres met het bidden van het „Onze Vader" opende. Vandaag zal president Truman op een gezamenlijke zitting van de beide huizen de regeringsver klaring, de „State of the Union Mes sage" voorlezen, waarin hij uiteenzet, wat hij van het wetgevende lichaam verwacht. In de aan de Hongaarse minister van buitenlandse zaken overhandigde Ame rikaanse nota wordt onder meer gezegd, dat „zolang de rechten van Ameri kaanse burgers in Hongarye zo grove lijk worden geschonden, ook de be trekkingen op ander gebied tussen Amerika en Hongarije ernstig aangetast worden". Er was niet het minste be wijs voor de tegen Vogeler of Jacobson uitgebrachte beschuldigingen. Blijkbaar, zo gaat de nota verder, werd het steeds onaangenamer voor de Hongaarse regering, dat Hongaarse onderdanen contact hadden met verte genwoordigers van een vrye wereld. Het paste de Hongaarse regering blijk baar om deze contacten te breken op een wijze, die normale en noodzakeiyke dingen als „spionnage en sabotage" voorstelde. De nota zegt, dat de Hon gaarse legatie te Washington voortaan alle consulaire plichten op zich zal moeten nemen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat J. van Dijk uit Steenbergen (N.B.); Sol daat A. van Uden uit Rotterdam. Het Ken. Ned. Ind. leger leed geen verliezen. By graafwerk voor de bouw van een nieuw station te Rome heeft men overblijfselen gevonden van een open baar zwembad, waarvan de mozaiken en de muurschilderingen nog in vrij goede staat zijn. Overspannen tengevolge van kletspraatjes Een bericht uit Rome in de „Daily Mirror" maakt melding, dat de Zweed se filmster Ingrid Bergman een zenuw inzinking heeft gehad. Zij ligt nu ziek ergens buiten Rome. Ingrid had Rome verlaten om gevrijwaard te zün tegen de kletspraatjes welke over haar en de Italiaanse filmregisseur Roberti Rosse- lini de ronde doen. Volgens het bericht in de „Daily Mirror", waren haar zenuwen al zeer gespannen toen haar echtgenoot, de Zweedse hersenspecialist dr. Peter Llndstrom, het vorige jaar Maart naar Italië kwam om de situatie te verkennen. De druppel, welke de be ker deed overlopen, waren de be richten in Amerikaanse en Europese couranten, dat Ingrid van het voor jaar een baby verwacht. Het Franse kabinet is Dinsdagmor gen weer byeengekomen om overleg te plegen over het wetsontwerp tot vry- lating van de lonen en herinvoering van de vrije onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden. Men vreest, dat uit de behandeling van dit wetsont werp een nieuwe bedreiging voor het voortbestaan van de regering-Bidault zal voortvloeien. De socialisten hebben verklaard er op te zullen biyven staan, dat aan alle arbeiders in het land een bonus van drieduizend francs wordt uitbetaald, wanneer het wetsontwerp niet binnen een week tyds wordt aan genomen. Het Franse kabinet heeft na lijn Dinsdagmorgen gehouden bijeenkomst bekend gemaakt, dat de regering biyft by haar politiek van een gegarandeerd minimumloon, verplichte arbitrage in industriële geschillen en onderscheid tussen ambtenaren en particuliere werknemers ten aanzien van loonover- eenkomsten. Cacao en chocolade zijn artikelen die steeds meer populair worden. Dit blijkt o.m. uit de volgende cijfers. De cacao-consumptie steeg van 192.000 ton in 1908 tot ongeveer 650.000 ton in 1948. Daar de bevolkingsaanwas ook in Eu ropa voortdurend toeneemt en er prae- tisch geen voorraden meer zijn, worden nieuwe aanplantingen van cacaobomen nodig geacht. Sinds September is er voor de Nederlandse cacao- en choco ladeindustrie flinke export naar Enge land en Duitsland. De monteur John R. Mitchell uit Dallas (Amerika) heeft zijn auto, die waarschijnlijk de nestor der auto's in Dallas is, voorzien van straalaandrijving. Om de kosten hoeft hij het niet te laten, want die bedragen slechts één cent per km. Mitchell heeft een bord op zijn auto aangebracht, waarin wordt geadviseerd op een afstand van 15 meter van zijn zo modern vervoermiddel te blijven. Weerbericht Verwacnting tot hedenavond. Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen, vooral in de Zuid- westelijke helft van het land enige regen of motregen Zwak ke tot matige Westelijke wind en weinig verandering in tem peratuur. DONDERDAG: Zon op 8.48, on der 16.43. Maan op 17.41, onder 10.13. "pelkens by het beëindigen van een jaar komen van alle kanten statis tieken los, die in onweerlegbare cijfers aantonen, wat er in het afgelopen jaar is gebeurd. Twee van de merk waardigste wil ik voor U uit de sta pel opvissen en ze hier vertellen. De burgemeester van Groenlo heeft ge wezen op een donkere plek. De paro chie Groenlo, die zevenduizend zielen telt en even groter is, dan de ge meente, heeft in 1949 aan verschillen de vermakeiykheden uitgegeven de somma van ƒ63.492, namehjk ƒ22.117 voor de bios. 12.225 voor toneel, 3546 voor sport, 12.225 voor dansen en 18.308 voor kermisvermaken. Aan sterke drank werd uitgegeven de som van 184.072, wat neerkomt op een totaal verbruik van 26.296 liter gedistilleerd oftewel 3% liter per hoofd, met een waarde van 26.29 (zuigelingen, vrouwen enz. meegere kend). Ter vergeiyking zei de burger vader, dat de aansluiting op de water leiding 8.per jaar kost. En er zijn in Groenlo nog altyd lieden, die dat te duur vinden. Een ander geval is, dat van het vrachtvervoer door de lucht in Amerika. Dertien procent meer dan in 1948 en een ruime keuze in soorten. Een vliegtuig vol bedruk te kartonnetjes, kaarten voor een voetbalwedstrijd, met een waarde van een millioen dollar. Een kist met drie honderd krachtige wekkers, die kort vóór het vertrek van het bewuste vliegtuig allemaal tegehjk begonnen af te lopen; twee apen uit Celebes, die ontsnapten op het vliegveld en een klopjacht ontketenden; een zending zeehonden, vergezeld van een kist vis om te voederen, by welke bezigheid Al in Groen-Groen-Croenlo's heuvelachtig land, Daar wonen de dronkaards héél parmantl een steward een paar vingers ver speelde. Men geeft een zeehond geen vis, men gooit hem die vis toe. Verder waren er jonge beren, leeu wen, mieren, wurmen, herten, duiven, kanaries en zelfs een ezel. Die is in Amerika het symbool van de Demo cratische Partij, de Republikeinen heb ben een olifantMaar ge ziet maar weer, vrienden, zo'n verschei denheid heeft zelfs Van Gend Loos d'rby nog niet te verwerken gehad. gr waren ook gewone passagiers op de Amerikaanse luchtlijnen. In 1949 zyn niet minder dan zestien millioen vyfhonderd duizend reizigers van de ene plaats naar de andere vervoerd. En dat is nou weer een getal waar de K.L.M. met duim en vinger naar zou likken. Ik heb hier ook nog een ander verhaal voor u: De in het oog lopende kleur van een jurk, die een zestienjarige Duits meisje droeg, leidde tot de ontdekking van het feit, dat ze gordynen uit de biechtstoel had gestolen. De jurk was van die gor dynen gemaakt. Zo ziet ge: al is de dievegge nog zo snel, de politie achterhaalt haar wel. Dit laatste is niet van mij. maar van keizer Amen- hothep de achtste, toen hy betrapt werd bij het stelen van gouden oor ijzers uit da kluizen van Fort Knox. De rechtbank te Amsterdam heeft indertijd een politie-agent veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, om dat hij in 1947 in een broodjeswinkel, waar in stryd met de bepalingen broodjes met vlees werden verkocht, geen proces-verbaal heeft opgemaakt en 200 als steekpenningen heeft aan genomen. Het Hof te Amsterdam be vestigde dit vonnis. De Hoge Raad werd toen de vraag gesteld of een po litieman by het constateren van een overtreding de plicht heeft proces-ver baal op te maken. De advocaat-generaal, prof. Lange- meijer, heeft, toen hij in deze zaak conclusie nam, betoogd, dat de Neder landse wetgever zulk een plicht wel veronderstelt, doch dat het in de prac tijk meermalen voorkomt, dat politie mannen een feit pardonneren. Daar mee handelt hij niet in strijd met zijn plicht, al is hij wel gebonden aan de instructies van het openbaar ministe- Bewoners van een tweetal bovenhui zen op de hoek van de Stadionweg en het Olympiaplein te Amsterdam heb ben dezer dagen kort na elkaar aan gifte bij de politie gedaan van .vreem de nachtelijke geluiden" op de vliering die al even hardnekkig als raadselach tig zijn en die in de loop van de tijd een ware kwelling voor de bewoners zijn geworden. De politie heeft thans een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat echter nog geen enkel resultaat heeft opgeleverd. rie. In dit geval echter kwam naar het oordeel vaj de betrokkene de gecon stateerde overtreding geenszins in aan- 1 merking om door de vingers te worden gezien. Hij heeft alleen en uitsluitend geen proces-verbaal opgemaakt, omdat hy hiertoe door de ontvangen gift was bewogen. Dit is stellig wel met zyn plicht in stryd. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot verwerping van het beroep. De drie Beneluxlanden zijn voorne mens gezameniyk een depót van ijze ren longen te vestigen in Brussel, in het belang van hun strijd tegen de kinderverlamming. De ijzeren longen moeten binnen zeer korte tyd ver voerd kunnen worden naar ieder deel van de drie landen waar de aiekte uitbreekt. De yzeren-longencommissie, een van de twaalf sub-commissies van de me dische commissie der Benelux, be spreekt deze sociale aangelegenheid reeds geruime tyd. Er is echter nog niet besloten welk type ijzeren long zal worden aangeschaft. Dinsdagmorgen heeft zich in de teenkolenmijn van Fohnsdorf by Grasz in Stiermarken een ontploffing voorgedaan, welke door kolendamp werd veroorzaakt. Er zyn op 0jn minst zes doden te betreuren.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1