De stand van Handel, Industrie, Land- en Tuinbouw in ons gewest Sociale toestand in West-Duitsland verbeterde aanmerkelijk Twee oppositie-partijen bepalen Frankrijks politiek gelaat Nieuwjaarsrede van de voorzitter van Kamer van Koophandel en Fabrieken Secretariaat schreef het 26.000ste dossier in Formosa de dupe Jaarbalans der Oosterburen De kosten van levensonderhoud daalden, productie steeg Toenemend aantal werk lozen en vluchtelingen De Derde Macht is een weinig samenhangend geheel In de heden gehouden vergadering van de plaatseiyke Raad van Bestand by het kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland heeft de voorzitter, de heer 8. W. Arntz ingevolge de traditie een uit voerig overzicht gegeven van de stand van handel, industrie en landbouw in ons gewest. Aan de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer ontlenen wij het volgende: groot. De buitenlandse markten daal den 20 sterk, dat op verschillende import-granen niet meer bijgepast be hoefde te worden. De veevoederdistri butie bleef gehandhaafd. Grote hoe veelheden consumptie-erwten werden naar Duitsland geëxporteerd. Groothandel ln consumptie-artike len. Opmerkelijk was de volledige overgang van de verkopers naar da kopersmarkt, verhaast door de op heffing van alle rantsoeneringsmaat regelen, met uitzondering van koffie. Bloembollenhandel. Het gewas en de oogst van tulpen op de zandgronden was best, op de kleigronden middel matig tot goed. Over het alfsmeen kan men over de resultaten van het afgelopen jaar te vreden zijn. De handel acht het ge wenst, dat de saneringsmaatregelen zo spoedig mogelijk worden opgeheven. Tuinbouw- en bloemzaden. Het ver loop van zaken was vrij bevredigend, maar de vooruitzichten zijn minder rooskleurig. De zaadoogst was goed maar de export verloopt zeer traag en het handelsverdrag met West Duitsland geeft een te laag contingent. Visserij en vishandel in de kop van Noord-Holland. In het afgelopen jaar werden de minimumprijzen voor de verse zeevis afgeschaft en kon iedere handelaar naar wens verkopen. De export naar sommige landen was vrij. De afzet in het binnenland was niet vlot en de prijzen vaak hoog. De IJsei- meervisserij was redelijk, de prijzen evenwel, aanzienlijk lager. Bouwbedryf en bouwmaterialenhan- del. De meeste bedrijven hadden geen gebrek aan opdrachten. Er werd ii» ruimere mate gebruik gemaakt van de rijksfinancieringsregeling. Er kwamen vele complexen arbeiderswoningen ge reed. Het is verheugend, dat met in gang van dit jaar ruimere bevoegdhe den zijn verkregen. Met uitzondering van hout stegen de bouwmaterialen in prijs. De concurrentie steeg door de grotere bedrijfsvrijheid. Wederopbouw. In Den Helder had een opleving plaats doordat de rege ring besloot Den Helder tot de voor naamste vlootbasis in Nederland te be stemmen. Ook andere geteisterde kust plaatsen maakten bü de wederopbouw goede vorderingen, evenals de Wlerln- germeerpolder. Machinefabrieken en constructie werkplaatsen. Ook hier was de gang van zaken door ruime orders gunstig, hoewel de opdrachten trager binnen komen en gr een scherpe concurren tie is. Er zijn nog te weinig geschoolde werkkrachten. Sclieepsbouwny verheid. Door het spaarzaam binnenkomen van nieuwe Om Hollands Noorderkwartier en West-Friesland meer uit hun isole ment te verlossen, zal de Kamer gaarne haar medewerking blijven verlenen aan het totstandkomen van een verkeerstunnel onder het Noord zeekanaal. Spreker herinnerde aan het teleurstellende besluit inzake een nieu we Friese brug te Alkmaar en zeide. dat in de zomermaanden van 1949 iedere valide handarbeider werkgele genheid kon vinden, hoewel de laatste maanden het werkloosheidscijfer, ver geleken bij het vorig jaar weer ongun stiger was en de seizoenswerkloosheid onder de land- en tuinbouwers toe neemt. De geringe uitbreiding der in dustrie schept weinig werkgelegenheid. Spreker wekte op tot herplaatsing 4ler gedemobiliseerde militairen en juichte het toe, dat door de vaststel ling van de lijsten der vrij in te voe ren goederen een belangrijke stap in de goede richting is gedaan. Spr. roemde de van rijkswegen ge nomen maatregelen tot exportbevorde ring. De gang van zaken in de onder scheidene bedrijfstakken in het afge lopen jaar noemde spr. over het alge meen gunstig. Wel stelde het gebrek aan contanten bij het publiek aan de detail- en de groothandel zware eisen, zodat er een grotere vraag naar cre- diet ontstond. De kaashandel. Het Jaar 1949 was voor de kaashan del een periode van overgang tot gro tere vryheid, daar het stelsel van uit- voercontlngenten met uitzondering van de export naar Engeland geheel werd losgelaten. De opzet voor rijks rekening tot vorming van een winter voorraad werd niet voortgezet. Ten slotte is ook de rantsoenering voor bin nenlands verbruik opgeheven. De waarde der uitvoercontingenten weerspiegelde zich in de marktprijzen. Er was door de droogte een ongekende vraag naar kaas en boter, welke in het voorjaar onverkoopbaar leek waardoor de prijzen boven de vastgestelde mini mum deviezenprijzen stegen. De bin nenlandse handel met zijn maximum prijzen kwam daardoor in het nauw. Er ontstond een levendige handel, die de prijsvorming beïnvloedde toen de maximumprijzen voor de belegen kaas werden losgelaten. De voorgenomen gecentraliseerde export naar Engeland kwam tot stilstand daar de overeenge komen prijzen onder de gangbare no tering kwamen te liggen, waaraan in het laatst van het jaar door gedwongen levering tot lagere prijzen dan de marktwaarde is tegemoet gekomen. Er is thans een soepele regeling voor export naar Duitsland getroffen, maar de prijzen blijven beneden de ver wachting. De bedrijfsresultaten waren over het algemeen gunstig. De aanvoer ter markt bedroeg hier 1.115.078 kg en er werden 40.000 beschuitjes met kaas verkocht. Handel in grove tuinbouw producten. Het seizoen 19401948 kon voor tuinder en handelaar gunstig worden beëindigd, en er werd door het Duit se contract nog een behoorlijke prijs voor de uien gemaakt. Er werden veel aardappelen naar de Zuidamerikaanse staten geëxpor teerd. Ooagst en prijzen van vroege aardappelen waren goed. De zomer kooi was een mislukking, de lage prjjzen der herfstproducten stegen door de uitvoer naar Frankrijk. Een later contingent bracht een nieuwe opleving in de prijzen. Voor West- Duitsland waren de prijzen nog te hoog, maar het is verheugend, dat het invoerrecht thans is terugge bracht. Goedkopere soorten fruit von den een vlotte afzet naar het bui tenland. De uitkomsten van poot- aardappelen zjjn zeer verschillend. De omzetten aan de tuinbouwveilin gen in het district der Kamer bedroe gen 43.500.000 tegen 48.350.000 in 1948. Groentenconserven. De productie was vr(j groot, dank zij de exportor ders. Ook de binnenlandse afzet was behoorlijk. Zuurkoollndustrle. Toen het in Maart kouder werd kon de gehele voorraad opgeruimd worden. Het be gin van het seizoen 19491950 was moeilijk, maar sinds November zijn de vooruitzichten beter. Zuivelindustrie en landbouw. Her herstel der melkproductie werd krach tig voortgezet. Vergeleken bij 1948 zal ongeveer 25% meer melk zjjn ge produceerd, dat tot een ongeveer ge lijke verhoging van kaasproductie leidde. De afzet van boter was min der goed, zodat de regering aanzien l(jke hoeveelheden tegen verlaagde prijs uit de markt moest nemen." De prijs stijgt weer, maar in het binnen land werd meer dan vroeger marga rine gebruikt. Bij de nog aan een maximumprijs gebonden consumptie' melk waren de financiële resultaten veel slechter. De uitkomsten van de graanbouw waren uitstekend. Graan- en peulvruchtenhandel. Op 1 Augustus was de handel vrij, be halve voor tarwe. De oogst was zeer orders zijn dj vooruitzichten hier snel achteruitgegaan. Dit vindt zijn oorzaak in de minder gunstige uitkomsten van de binnen scheepvaart en in verminderde export wegens verhoogde buitenlandse con currentie. De confectie-industrie. Door de oor log was de binnenlandse markt geheel afhankelijk van hetgeen door de fa brikanten van stoffen en fornituren vervaardigd kon worden en van de importcontingenten. De productie richt zich nu weer naar de wensen van de kopers. Door nieuwe machines en grotere stabiliteit van het personeel kon in de loop van het jaar de pro ductie verder worden opgevoerd, even als de export. Binnenscheepvaart. Tot een minder gunstige ontwikkeling leidden het hui dige vervoersbeleid, de teruggang van het aanbod in lading en de lage water stand der rivieren. Bankwezen. Hoewel de vraag naar crediet bevredigend bleef noopt de al gemene bedrijfstoestand tot enige voor zichtigheid. Het publiek blijft nog te afzijdig van de beurs door de specu latiewinstbelasting en de dividenden stop. De omzetten in vreemde deviezen namen toe. Het vreemdelingenverkeer. Het vreemdelingenverkeer was door de mooie zomer en de prachtige maand September goed te noemen. Honderden moesten doordat overal was volge boekt naar centra bulten onze provin cie worden verwezen. Het kampeerwe- zen ontwikkelde zich sterk. Het pu bliek is zuiniger dan vroeger. Spr. her innerde aan de komende grote ten toonstelling te Alkmaar, De middenstand. De opheffing der distributiebepalingen en van vele prijsvoorschriften brachten verademing. Door opvoering van het assortiment kon 'n betere service worden geboden, maar er werden veel hogere eisen aan de financiering gesteld. De koopkracht neemt af en er is weinig ruimte voor de verkoop van luxe-artikelen. De uit komsten waren in het algemeen be vredigend, behalve in de levensmidde lenzaken. Men ziet verlangend uit naar een wettelijke regeling van het cadeau stelsel. Van de in dit, district ongerich te twee instituten voor de financie ring van koopcontracten wordt veel verwacht. Het secretariaat der Kamer. In No vember 1948 werd het 25.000ste dossier bij het Handelsregister ingeschreven en in 1949 werd het volgende duizendtal gepasseerd. Het ingeschreven aantal zaken bedroeg op 1 Januari 12738 en steeg tot 13230 op 1 Jan. 1950. Mede door de aanvragen voor de ves tigingswet werden aan het secretariaat hoge eisen gesteld daar het onderzoek naar credietwaardigheid in het alge meen vrij omvangrijke werkzaamheden met zich brengt. Aan het secretariaat en het verdere bureaupersoneel werd een woord van lof voor de vele be moeiingen gebracht. Ten slotte werd het overlijden van het actieve lid de heer Ben Kuyper te Alkmaar gememoreerd. Aan allen, die de Kamer door hun werkzaamheden en besluiten steunden werd ten slotte een woord Van hartelijke dank gebracht. Spreker hoopte dat het thans ingetre den jaar alle leden voorspoed in hun bedrijven en gezinnen zou brengen. Het eens zo trotse Engelse passa giersschip „Aquitania" zal worden gesloopt. Het is de laatste in de rij „oude beestjes", die sloper- waarts moet varen. In Southamp- ton, waar de „Aquitania" op het ogenblik ligt, worden de meubels van boord gehaald en naar een veilingloods gebracht. Weldra zul len de honderden armstoelen, bed den, tapijten enz. particuliere woonhuizen sieren. Met hun gebruikelijke haast en hun gebrekkig begrip voor situaties in het Verre Oosten hebben de Amerikanen Tsjiang Kai Sjek toegestaan, het zieli ge overblijfsel van het eens machtige nationalistische leger op Formosa aan land te zetten. De gevolgen daarvan zijn tragisch. Formosa is behan deld als een over wonnen vijand, het eiland wordt uitge zogen door gene raals en soldaten en de bevolking, veel welvarender dan die van het Chinese vasteland en daarom minder gevoelig voor de communisti sche verleiding, is op het ogenblik reeds op een punt gekomen, dat zij de onvermijdelijke landing der Chinese communisten als een uitkomst ziet. De Amerikanen verklaren hun houding met het argument, dat juridisch ge zien de vrede in China nog steeds niet hersteld is. Maar dit is geen ju ridische kwestie, het is een politieke kwestie en spoedig zal het, juist omdat de Amerikanen Tsjiang Kai Sjek toe stonden het vroeger tot Japan behoren de Formosa te bezetten, een militaire kwestie zijn. En het verlies van For mosa, dat thans nauwelijks meer ver hinderd kan worden, zal het verlies van een van de belangrijkste schakels in de Westerse keten van steunpunten in de Stille Oceaan betekenen. ZUIVERING IN DE WESTDUITSE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het hoofdbestuur van de Westduitse communistische partij heeft bev.el ge geven de partij van alle Titoistische en Trotskyistische elementeit te zuiveren. (Van onze correspondent in Düsseldorf) „Utility-goederen" waren troef toen het Jaar 1949 begon. In de loop van twaalf maanden echter verdween in West-Duitsland de distributie by stukjes en beet jes. De Kerstinkopen kon men in 1949 reeds in de zelfbedieningswinkels doen. Vochten by het begin van het jaar de vakverenigingen en de ondernemers een verbitterde stryd om de lonen en prijzen uit, tegen het eind van het jaar kwamen zy bijeen om de gemeenschappeiyke economische en sociale vraag stukken te bespreken. Dat is in korte trekken de sociale balans van de bondsrepubliek in dit jaar geweest. De betrekkelijk rustige gang van zaken is in de eerste plaats te danken aan het gematigde optreden van de vakverenigingen en de onder nemers. Weliswaar was er ook arbeid3- strijd, maar die was min of meer van plaatselijke aard en eindigde meestal na een korte worsteling met een com promis. De enige staking, die voor alle zones een grote betekenis had, was de 69 dagen durende actie van het spoor weg personeel in Berlijn. Er waren doden en gewonden en er dreigde een nieuwe internationale crisis, juist nadat de Berlijnse blokkade was opgeheven. Het spoorwegpersoneel staakte, omdat de onder Russische controle staande spoorwegdirectie weigerde de lonen van het Westberlijnse personeel in Westmarken uit te betalen. De vak verenigingen voelden echter niets voor staken, aangezien hun stakingskas leeg was en zij niet de gunstige ontwikke ling van het begin van 1949 wilden verstoren. Toenemende concurrentie. Begin Januari werden namelijk in vele steden opruimings- en inventaris uitverkopen gehouden. Zij hadden een gunstig verloop Grote firma's deden er niet aan mee. Toen aan het eind van de maand werd vastgesteld dat de se dert de geldsanering bestaande .,ko perspsychose" merkbaar verminderde, verrezen ook de afbetalingszaken weer. De eerste gevolgen van het ..utility program" verdwenen De prijzen daal den en de zakenwereld sprak zoals later bleek ten onrechte van een komende deflatie. Inmiddels kwam er ook weer meer concurrentie. Was de sigarettendistri- butie door de geldsanering reeds sterk verminderd, met het uitreiken van de laatste rokerskaart in Februari ging ze volkomen ten gronde. De werklust steeg. De index van de gepresteerde werkuren (1948 is 100 was in Jan. 130,9, in Maart 134,5 en in Juni reeds 140,3. De productie-index van de toen malige Bizone, gemeten naar de stand van 1936, was in Januari 81, in Maart 90, in Juni 85 en kwam voor het Bonds- gebied in October op 93. Dit had zijn uitwerking op de levens standaard. De kosten van levensonder houd voor een gezin van vier personen bedroeg in J nuari nog 167,2 van de kosten van 1938. In Maart daalden zij tot 116,9, in Juni tot 158,9 en in Sep tember tot 155,5. In de eers e helft van Mei eindigde de distributie van textiel en schoenen. De detailhandel klaagde, dat de bon nen voor levensmiddelen niet meer volledig werden gebruikt. Het instituut voor marktonderzoek- in Bielefeld stelde op 7 Maart vast, dat slechts 10,6 van de 3000 ondervraagden een spaarbankboekje bezat. Op 21 Juni was dat aantal 14.2 Met de nu toenemende vrijheid tot vestiging van zaken werd ook de klant jyeer koning. Prijsvragen waren aan de orde van de dag en de omvang van de advertentiepagina's in de kranten werd gfoter. Het hoogtepunt na de oorlog werd echter bereikt met de zomer uitverkoop van 25 Juli. Bij deze gele genheid kon „normale verbruiker" voor de laatste maal zijn voornaamste bezigheid uit de tijd van de Rijksmark. n.1. het in de rij staan, uitoefenen. Op 1 September verschenen voor de eerste keer weer de werkelijke Duitse „dag bladen" en op deze dag werd in Ham burg ook de eerste zelfbedieningswin kel in de Bondsrepubliek na de oorlog geopend. Westerling der vakbeweging. Intussen was het aantal leden van de vakvereniging in het bondsgebied gestegen tot 5 millioen. Iedere derde werknemer was dus lid van de vakor ganisatie. Met het in werking treden van de tarief-vrdragwet op 9 April had men de grondslag gelegd voor on derhandelingen over de lonen van wel ke mogelijk gebruik werd gemaakt Nadat de klassenstrijd over boord gegooid was, was het eerste doel: „ver tegenwoordiger van de werknemer in het bedrijfsleven" te worden. Dat verg de echter een sterke organisatie. Daar om werd het grootste gewicht gehecht aan een versteviging van de organisa ties. Allereerst sloten de industriebon den uit alle zones zich aaneen. Dat was in het begin van het jaar moeilijk, aan gezien de Franse bezettingsmacht zich uit veiligheidsoverwegingen verzette tegen het Duitse streven tot centrali satie. Maar nadat hut werk van de par lementaire raad beëindigd was, gaven de Fransen toe en op 7 September gingen de landelijke bonden van de vakbeweging tot ontbinding over. Van 12 tot 14 Octobr werd te München het congres van alle vakverenigingen ge houden, waar de „Duitse Bond van Vakverenigingen" gesticht werd. De na de oorlog nieuw gelegde internationale contacten werden uitgebreid. Op 25 Februari vergaderde in Düsseldorf de internationale vakvereniging voor de mijnwerkers. Werknemers en werkgevers werken samen. Niet alleen de werknemers, doch ook de werkgevers breidden hun organisa ties uit. Ongeveer in het midden van Februari begon de „Sociale werkge meenschap van de werkgever", in de vroegere Bizone haar werkzaamheden en op 1 October werd de „Werkge meenschap van zelfstandige onderne mers" van de industriëlen in het bonds gebied in Wiesbaden gesticht. Op 25 October kwamen de ondernemers en de leden van de vakverenigingen vrijwil lig in Essen bijeen om te spreken over een toekomstige samenwerking op voet van gelijkheid tot regeling van sociale en economische problemen. Deze samenwerking is dringend nood zakelijk om het werklozenorobleem op te'lossen Op 13 Januari waren er in de Bizone 944 190 werklozen en op 15 Februari werd de millioenengrens over schreden. Op 31 Maart was het aantal (Van onze correspondent in Parijs) Er zyn op het ogenblik in Frankrük maar twee politieke partyen die in staat zijn een grote volksmenigte op de been te brengen en dat zUn de communistisch, partij en R.P.F. van generaal De Gaulle. Wanneer Charles de Gaulle of de com munistenleider Maurice Thorez in het Palais des Sports spreken dan komen er toch zeker een tienduizend van hun aanhangers naar hen luisteren. Wanneer echter een socialist, een katholieke volksrepublikein (MRP) of een radicaal er- zens het woord voeren, dan krygt men met de grootste moeite niet meer dan 200 mensen by elkaar. Toch wordt Frankrük door socialisten, volksrepubllkei- nen (NRP) en radicalen geregeerd, en communisten en Gaullisten zyn in d, oppositie. Weet men dan bovendien nog dat Gaullisten en communisten samen de helft en waarschynlük zelfs de meerderheid van het Franse volk achter zich hebben, dan Is daarmede die Franse politieke instabiliteit voor een groot ge- deelte verklaard. Immers: dit betekent automatisch, dat de regeringspartijen het op ieder punt voortdurend met elkaar eens moe ten zijn. Is dit niet het geval, dan zit er al weer een regeringscrisis in de lucht. En aangezien de socialisten de belangen van de arbeiders en de amb tenaren, de M.R.P. ers de belangen van de boeren en de radicalen de belangen van de industriëlen willen verdedigen, begrijpt men, dat men het in de boe zem van die regeringspartijen nog wel eens niet met elkaar eens is. Dat is onlangs nog gebleken bij de behande ling van de begroting voor 1950, toen de regering, dank zij heel veel politiek kunst- en vliegwerk, ternauwernood deze overwinning kon behalen. De invloed van de communisten Aangezien het Franse politieke leven dus voor een groot gedeelte wordt be paald door de opposiüepartijen, is het misschien wel eens goed na te gaan hoe deze partijen er op het ogenblik voorstaan. By de laatste verkiezingen behaalden de communisten bijna dertig procent van de stemmen. Dit is nu twee jaar geleden en men neemt aan, dat de P.C.F. in die tijd wel iets van haar invloed in het land heeft verloren. Dit is het sterkste het geval bij de intellec tuelen, die vooral na de processen tegen Rajk en Kostow en ook natuur lijk door de zaak-Tito tot andere ge dachten zijn gebracht. Onmiddellijk na de oorlog voelden erg veel vooraan staande Franse intellectuelen voor het communisme (Picasso, Maurice Cheva- lier, Jean Cassou, Vercors), maar dit is nu geheel veranderd. Ook op het platteland verliest de partij van Maurice Thorez veel van haar aanhang. De landarbeiders vinden, dat de communisten meer oog hebben voor de boeren dan voor hun arbeiders Daar staat tegenover, dat de communis tische partij in de industriële centra steeds sterker wordt. De Gaullisten over hun hoogtepunt. De populariteit van generaal de Gaulle is in Frankrijk nog steeds zeer groot. De Gaulle was tijdens de verne derende Duitse bezetting voor iedere Fransman, die geen collaborateur was, het symbool van het vrije Frankrijk. In Nederland hebben wij niet een der gelijke figuur, die zo voor het gehele volk de vrijheid en de uiteindelijke on overwinnelijkheid van het vaderland heeft gesymboliseerd. Toen dan ook een paar jaar geleden de R.P.F. gesticht werd en de Gaulle de leiding hiervan op zich nam, ontke tende dit in het gehele rechtse Frank rijk een groot enthousiasme. Men zag in de Gaulle niet alleen de bevrijder van zijn land, maar ook de sterke man, die wel eens een einde zou maken aan de voortdurende arbeidsonrust en die Frankrijks naam in de wereld weer groot zou maken. In Parijs, tot toen beschouwd als een rode stad, stemde 53 pet. van de bevolking voor de Gaulle en de Gaullistische candidaten behaal den in het gehele land klinkende over winningen. De R.P.F. verwatert. Maar het enthousiasme voor de R.P.F. is vooral de laatste maanden sterk gedaald. De generaal bleek er als politicus dictatoriale ideeën op ha te houden, die de gemiddelde Fransman, democraat in hart en nieren, tegen de borst stuiten. Bovendien verwaterde de partij door allerlei intriges in de leiding, door een veel te los contact tussen de leden en door het gebrek aan een eensgezind programma. De Gaulle zelf, die, zoals men weet zeer driftig is, heeft al verschillende malen gedreigd de R.P.F. te ontbinden Zo zou hij nog onlangs gezegd hebben, dat hij zijn partij uit elkaar zou laten vallen, wanneer er niet vóór de lente van het komend jaar algemene verkiezingen gehouden zullen worden. De generaal weet dat hij steeds meer van zijn aanhang zal verliezen naarmate de ver kiezingen langer op zich laten wachten, In de gemeenteraad van Parijs, die in meerderheid Gaullistisch is, hebben verschillende R.P.F.-raadsleaen hun partij de rug reeds toegekeerd. In heel gestegen tot 1.132 140. Met het oog daarop werd in Beieren bekend ge maakt, dat extra arbeid als strafmaat regel, werd afgeschaft. In Juni waren er in totaal 1.237.712 werklozen. Prosessor Érhard wees er echter op, dat er op de arbeidsmarkt sinds de geldsanering 800.000 mensen bij zijn gekomen. Het aantal werklozen in de voormalige Bizone bedroeg op 7 Oc tober 1.332.863. terwijl met 12 209 400 tewerkgestelden de hoogste stand van na de oorlog werd bereikt. De Bonds republiek telde op 31 October 1.316 249 werklozen Hierbij mag men niet over e oofd zien. dat veel mensen zich ais werkloos opgaven, die onder nor male omstandigheden niet zouden wer- en. Dit zijn vooral mannen, die de pensioengerechtigde leeftijd hebben be reikt en gehuwde vrouwen Daarnaast komen dagelijks 1000 vluchtelingen uit bliek'D?, Mne in de ®ondsrepu- onek Deze mensen moeten tewerkgesteld worden. eveneens wat steden ziet men, dat de partijge bouwen van de R.P.F. verdwenen zijn en alles wijst erop, dat de R.P.F. ii» verval is. Dit is nog geaccentueerd sinds het grootste Franse avondblad heeft aangekondigd, dat het bericht, dat de Gaulle zijn R.P.F. ontbindt, iedere dag verwacht kan worden. Dit bericht is natuurlijk onmiddellijk tegengesproken, maar uit alles blijkt toch wel, dat er in de topleiding van de Gaullistische partij inderdaad ernstige moeilijkheden zijn, o.a. ook financiële moeilijkheden, die een voortzetting van de R.P.F. op de huidige schaal erg bezwaarlijk ma ken. Valt deze beweging inderdaad uit elkaar, dan zullen heel wat politici stellig teruggaan naar hun oude partij (meestal naar de liberale partij), het geen een versteviging van de rege ringspartijen en dus van de regerings meerderheid, mee zal brengen. POST VOOR DE „WILLEM VAN DER ZAAN". Tijdens de reis van Hr Ms „Willem van der Zaan", die. zoals men weet, naar ons land thuisvaart van de Ne derlandse Antillen, kan men post, be stemd voor de opvarenden, verzenden naar Ponta Delgada (Azoren). Deze dient dan uiterlijk 8 Januari ter post bezorgd te zijn. Men kan brieven en briefkaarten tot 10 gram tegen binnen lands tarief verzenden. De adressering moet als volgt luiden: kwaliteit en stamboeknummer van de geadresseer de, aan boord Hr Ms „Willem van der Zaan". ENGELAND VERSTERKT VERDEDIGING VAN HONGKONG De regering van Hongkong heeft be kend gemaakt, dat de RAF periodiek luchtmanoeuvres op grote schaal in de kolonie zal houden. De kruiser Kenya wordt spoedig aldaar verwacht, waar door het vlooteskader, dat in Hong kong is gestationneerd, de beschikking zei Krijgen over drie van de modern ste kruisers van de Britse marine. Door d komst van de Cockade zal het aan tal torpedobootjagers ter plaatse op negen worden .gebracht. PENSIOENREGELING VOOR NEDERLANDSE KOOPVAARDIJ VLOOT. De commissie, belast met het ont werpen van een pensioenregeling voor opvarenden der Nederlandse koop vaardijvloot, ingesteld bij beschikking van 18 Maart 1946, is met haar taak gereed gekomen. Het betreffende ont werp is met een begeleidend rapport aan de minister van verkeer en water staat toegezonden. TSJECHOSLOWAKEN TE LONDEN VRAGEN ASYL Zeven functionarissen van het Tsjechoslo waaks» consulaat te Londen hebben de Engelse autoriteiten om asylrecht als politieke vluchtelingen verzocht. Zij behoren tot de tien amb tenaren van het consulaat-generaal, die onlangs naar ""raag werden terug geroepen. Naar verluidt heeft de En gelse regering hun verzoek ingewil ligd. DE NATIONALE RECLASSERINGSDAG 1950 De grote nationale inzameling ten be hoeve van de reclasseringsarbeid door en voor alle gezindten, georganiseerd door het Nationaal Bureau voor Re classering te 's-Gravenhage, zal dit jaar worden gehouden op of omstreeks Za terdag 17 Juni. HATTA IN DJAKARTA De president van de R.I.S. en me vrouw Sukarno, dr. Hirschfeld, de heer Cochran. leden van de UNCI en tal rijke Indonesische autoriteiten verwel komden Dinsdagmiddag drs. Moh. Hat- ta. die met de Constellation „Eindho ven" op Kemajoran uit Nederland te rugkeerde. Helmuth Schmalz, voorzitter van de communistische fractie in de Land dag van Neder-Saksen, heeft als zo danig ontslag genomen op verzoek van zijn partijbestuur. Hij heeft „contac ten onderhouden met lieden, die de partij in opspraak wilden brengen" e" zonder voorafgaande kennisgeving aan het partijbestuur interviews toe gestaan aan journalisten. Dinsdagmiddag om 1 uur is hef Noorse stoomschip Ogna. dat een paai weken geleden bij Walcheren op een zandplaat is gelopen, met hi'lp v#n acht sleepboten vlotgekomen. De nach ervoor had men vruchteloos gepoogw het schip vlot te krijgen Het is na* Vlissingen gebracht voor een dig onderzoek. deskuB* Een kassier te Arnhem, die W* zou nebben vergrepen aan hem door Rotterdamse Bank toevertrouwde ge den tot een totaal bedrag van f 10 JJj is door de Arnhemse rechtbank l' oordeeld tot 12 maanden Kevanf!e straf, waarvan 3 maanden voorwaar lijk. De eis was twee jaar gevangen straf.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4