Geen Amerikaanse soldaten naar het eiland Formosa VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Rechtbank vraagt psychiatrisch onder zoek van mr. J. E. van der Starp Verplichte verzekering tot f 4500 Geen diplomatieke betrekkingen meer tussen Engeland en Tsjang Kai Sjek Vrijdag 6 Januari 1950 75e Jaargang No. 10780 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Republikeinse senatoren beschouwen Trumans verklaring als het München voor de V.S. Amerikanen geadviseerd Formosa te verlaten Griekse regering is afgetreden Op bon 544 een gulden kolentoeslag Over mishandelingen en Egypte weigert doortocht voor tankboten Twee opvarenden van Duits jacht vermist Val van Finse regering op handen Nieuwe regeling van terugwerkende kracht Proces om Schotse twee ling begonnen Het autopark in 1949 „een zak met benen" Een wonderkind Erkenning van Mao kwestie van uren j\Ol l D 6SI6K luk te wensen- Hl Portland woont Een merkwaardige gouden bruiloft Australië wenst gedemobiliseerden uit Indonesië SUtjsJVU: Koningstraat 7880 Lten Beider Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAflTÏIN Directie: J B IJLS MA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 10 ct per mm „Juttertjes"1 tot 15 woor- Kleine advertenties den f Lelk woord meer 5 rent Abonnementen per Kwar taal 4.ojj vooruitbe taling. plus incassokosten President Truman heeft bekend ge maakt, dat de Verenigde Staten geen militaire hulp naar Formosa zullen zen den. Truman verklaarde, dat de Ame rikaanse regering geen advies zou ge ven aan de Chinese strijdkrachten op Formosa. Hij verzekerde opnieuw, dat de „open deur-politiek" der V.S. ook voor dit eiland geldt. In deze op zijn wekelijkse persconfe rentie voorgelezen verklaring waar schuwde Truman de andere staten zich te onthouden van pogingen, invloeds sferen te scheppen, speciale rechten of privileges te verkrijgen of onder bui tenlandse contróle staande regiems bin nen het gebied van China in het leven te roepen. De V.S. trachten geen spe ciale rechten op Formosa te verkrijgen en hebben geen roofzuchtige plannen aldaar, aldus Truman. De V.S. zijn niet voornemens gebruik te maken van haar gewapende macht om zich in de huidige situatie te mengen. „De V.S. zullen geen weg volgen, die leidt tot betrokken worden bfl de bur- gerstrjjd in China." Felle critiek in de Senaat. Bij het Amerikaanse Senaatsdebat van Donderdag is het tot felle critiek gekomen op de door Truman aange kondigde politiek ten opzichte van China. Senator Knowland (Republikein, Ca- lifornie), die kortelings een reis door het Verre Oosten heeft gemaakt, gaf de regering-Truman de schuld voor de „debacle in China". Deze mislukking bracht zowel de veiligheid van Ameri ka als die der wereld in gevaar, zo zei- de Knowland. Het was een droevige zaak, dat Engeland de communistische regering erkende „die zo nauw verbon den is met de communistische samen zwering, welke de menselijke vrijhe den in Europa bedreigt". Indien de re gering van Peiping zou worden erkend, zou de Chinese zetel in de Veiligheids raad een communistische zijn en alle Chinese ambassades en consulaten in de gehele wereld zouden centra worden van communistische spionnage en acti viteit der vijfde colonne. Een erkenning van de regering te Peiping zou „een even groot verraad van de menselijke vrijheid betekenen als het verdrag van München". Het München der V. S. De Republikeinse Senaatsleider Ken- neth Wherry beschreef de verklaring van president Truman over China en Formosa als „een uitnodiging aan de onder leiding van Moskou staande Chi nese communisten om naar Formosa te komen en het te bezetten". Tegenover verslaggevers verklaarde senator Wherry nog „Misschien zal de dag, waarop Truman deze verklaring aflegde, in de geschiedenis nog eens worden beschreven als de smadelijke dag van München voor de Verenigde Staten". Verlaat Formosa! De Amerikanen op Formosa is indi vidueel officieel advies gegeven het eiland te verlaten, tenzij zij dringende redenen hebben om te blijven. Func tionarissen te Washington zeiden te ge loven, dat er gevaar was voor een op stand tegen het nationalistische regiem op het eiland zelf. Oude veldmaarschalk Papagos gaai heen De Griekse coalitieregering van de partijloze premier Alexander Diomedes is afgetreden, zo wordt officieel uit Athene gemeld. Veldmaarschalk Alex ander Papagos heeft voorts ontslag gevraagd als opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten. Het kabinet- Diomedes bestaat uit liberalen, popu listen en unionisten en trad op 1 Juli van het vorige jaar, na de. dood van Themistocles Sophoelis, in functie. MOORDENAARS VAN BRITSE GOUVERNEUR TER DOOD VEROORDEELD De twee Maleiers Rolsi Bin Obi (ne gentien jaar) en Marsjidi Bin Sidek (vijfentwintig jaar) zijn door een rechtbank te Sibu schuldig bevonden aan moord op Duncan Stewart, de Britse gouverneur van Serawak en ter dood veroordeeld. Tijdens het proces verklaarden zij, dat zij lid waren van een organisatie, die in Serawak was gevormd met het doel, Britse functio narissen te vermoorden. Zoals in het regeringscommunique betreffende lonen en prijzen van 24 December jX werd medegedeeld, zal als compensatie voor de verhoogde kos ten voor huisbrand en gas voor het lopend stookseizoen een bedrag van f 1.- per persoon worden uitgekeerd. Gedurende het tijdvak van 9 Januari tot en met 16 Februari 1950 geeft bon 544 van de thans geldige levensmid delenkaart 909 recht op het in ont vangst nemen van een geldbedrag van één gulden. De uitreiking zal geschieden aan de postkantoren. Verdediger van A. v. d. Waals schreef brochure ANDERHALFJARIG MEISJE IN WASKETEL VERDRONKEN In een onbewaakt ogenblik is het anderhalf jarig meisje W. B. K. van het gezin K., wonende aan de Korteweg te Apeldoorn, in een met water gevulde wasketel geraakt en verdronken. Belanghebbenden adviseren verzekering onverkort te handhaven De vereniging van Raden van Arbeid, de Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Ziekenfondsraad en het Centraal Overleg van Ziekenfondsorganisaties hebben aan de betreffende uitvoeringsorganen geadviseerd, om in afwachting van de totstandkoming van het wetsontwerp tot verhoging van de loongrens voor verplicht verzekerden voor arbeiders, die op 31 December 1949 verplicht verzekerd waren krachtens ziektewet en ziekenfondsenbesluit en wier loon op of na 1 Januari boven f 3750,stijgt, doch f 4500,per jaar niet overschrijdt, de verzekering voorshands te handhaven. Vertrouwd wordt, dat alle belangheb benden hieraan de nodige medewerking zullen verlenen. Een motor voor iedereen Volgens de ,J3erlingske Af- tenavis" heeft de ontwerper van de Duitse DKW-auto in Dene marken een goedkoop motorrij wiel vervaardigd. Dit motorrij wiel is „zo goedkoop, dat het riju>iel er door verdrongen zal worden". De nieuwe motor zou slechts 70 kilo wegen en onge veer 190 kilometer kunnen lopen op PI, liter benzine. De vervaar diger van het motorrijwiel is volgens het blad de in Denemar ken geboren Jorgen Smafte Ras mussen. Een aantal Nederlandse en Austra lische tankboten, dat zich in Australi sche en Indiase havens gereed maakte voor het vervoer van olie door het Suezkanaal naar Haifa, is medegedeeld dat zij hetzij het innemen van lading moet staken, hetzij de route via Gibral tar moeten nemen. Hoewel de Egyp tische autoriteiten begin December aan de rederijen hebben medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen het vervoer van olie-producten door het Suez-ka- naal, is thans van officiële Egyptische zijde wel bezwaar tegen dergelijk ver voer gemaakt, zulks in verband met de Palestijnse kwestie. Donderdagavond werden door de boeienlegger „Wilhelmshaf en" nood signalen waargenomen in de omgeving van Rottum. Later meldde de redding boot van Borkum, dat eei. volgboot van het Duitse jacht „Grey Fox" is gezonken. Twee man worden vermist. De gematigde sociaal-democratische regering van Finland heeft haar poli tieke- leven in eigen handen genomen door te besluiten de verhoging van het stukloon met zeven procent goed te keuren tegen de wens van alle politie ke partijen en haar machtige steunpi laar, het Algemeen Vakverbond in. Het Parlement is voor een bijzondere zitting op Dinsdag bijeengeroepen. Dan zal de regering haar stappen moeten kunnen rechtvaardigen of met een aan vaarde motie van wantrouwen vallen. Het blad van de regeringspartij „Sosi- ali demokraatti" voorspelt zelf de val van de regering. Woensdagmiddag heeft de Engelse minister van financiën, Sir Staf ford Cripps, in het gebouw van 't Ministerie van Arbeid op het St. Jamesplein te Londen de goede financiële resultaten die na en door de devaluatie werden bereikt, be kend gemaakt. Hoewel tevreden over het bereikte resultaat, grijpt Sir Stafford Cripps eens naar zijn hoofd. Het valt niet mee kanselier te zijn. Zoals bekend is, geldt voor de ziek tewet en voor het ziekenfondsenbe sluit een loongrens van f 3750, Het kan op het ogenblik voorkomen- dat een arbeider, die op 31 December verplicht verzekerd was krachtens ziektewet en ziekenfondsenbesluit en die op of na I Januari zijn loon ziet stijgen boven f 3750 niet langer onder die verplichte verzekering valt. Indien over enkele maanden de loongrens wordt verhoogd, zal diezelfde arbeider echter opnieuw verplicht verzekerd zijn. Uiteraard moet een dergelijke tijde lijke onderbreking van de verplichte verzekering krachtens ziektewet er. ziekenfondsenbesluit ongewenst wor den geacht. Ten einde dit ongewenste gevolg te voorkomen, ligt het in hel voornemen van de minister van Soci ale Zaken te bevorderen, dat voor de arbeiders, die op 31 December 194» verplicht verzekerd waren krachteni ziektewet en ziekenfondsenbesluit, aai de verhoging van de loongrens terug werkende kracht wordt verleend to: 1 Januari 1950. Mathilde Ludendorff, de 72-jarigi weduwe van veldmaarschalk Ericl Ludendorff, is door het Duitse zuive ringshof te München veroordeeld td twee jaar „bijzondere arbeid". Zj werd aangemerkt als „zwaar geval*. In het Schotse Hooggerechtshof te Edinburgh is de behandeling begonnen van de zaak van de Schotse tweeling Pamela enPatricia Hooper, waarvan de vader, te Rotterdam geboren, in Schot land en de moeder, thans gehuwd met de Duitse dr. Eltzbacher, in Nederland woont. Het Hof moet beslissen aan wie van de twee de tweeling toegewe zen zal worden. De moeder was tij dens de zitting aanwezig. Na een in leidende juridische schermutseling is de zaak tot 17 Januari verdaagd. Het Nederlandse autopark bestond per 1 Augustus 1949 uit totaal 113.477 personenauto's, (86.369 per 1 Augustus 1948), 5942 autobussen, 64.612 vracht auto's, (58.059 per 1 Augustus 1948), 11.764 tractoren en mini 6700 trek auto's en speciale voertuigen. Het aan tal inwoners beliep per deze datum 9.966.653 personen. De provincie Zuid- Holland ging in genoemde categorieën aan de kop met o.a. 29.581 personen- en 17.823 vrachtauto's. Hierna volgde Noord-Holland met resp. 27.183 en 12.576 stuks. Gelderland en Noord- Brabant kwamen op de derde en vier de plaats met 10.500 personen- en 6700 vrachtwagens. De voormalige verdediger van An- ton van der Waals, de thans geschors te Rotterdamse advocaat mr. J. E. van der Starp, heeft vorig jaar een bro chure over het Englandspiel gepu bliceerd, waarin hij de Engelse rege ring er van beschuldigde, willens en wetens alle geheime agenten in han den der Duitsers te hebben gespeeld. Voorts schreef hfl over de Rotterdam se hoofdagent van politie J. van den Ende en over de door Van der Waals Gedurende een uur volgde de 10- jarige William Todd de schaak partijen der deelnemers aan het Internationale Schaaktournoo i te Hastings, wandelde toen naar de voorzitter, de heer Arthur Rider, en vroeg: „Kan ik niet tot Uw schaakclub toetreden?" Op de wedervraag of hij kon spelen ant woordde William: „O ja, ik heb het zojuist geleerd." De heer Rider nodigde William uit een partij met hem te spelen, zette hem daarna tegenover de Belgische kampioen, Victor Soutrantoff, en o wonder, William won! „Misschien hebben wij een wonderkind ontdekt", was de heer Rider's commentaar. De 10-jarige William verschuift de schaakstukken onder toezicht van de Nieuw-Zeelandse speler R. G Wade. Weerbericht Verwachting tot hedenavond. Wisselend bewolkt met enkele ouien. Meest krachtige, langs de kust tijdelijk harae wind tussen West en Zuidwest. Iets minder zacht. ZATERDAG: Zon op 8.47, ondei 16.46. Maan op 20.32, onder 10.57. Tn Hugginsville in de Amerikaanse staat Missouri werd „Oom" Johnny Graves 108 jaar. Hij is één van de laatste overlevenden van de Burger oorlog. Op zijn verjaardag kreeg hi) een grote taart, maar „Oom John" had meer interesse voor zijn dage lijkse zes whiskies en een pluk pruim tabak. Het was een sterk ras, dat de wereld vroeger bevolkte, vrienden! En hun nazaten moeten al uit het zelfde hout gesneden zijn. Want in West-Canada vriest het 45 graden en in het Oosten in Montreal, wijst de thermometer 15 graden Celsius. D De K.L.M. krijgt ook weer een bij zonder karweitje. Maandag vijftig apen naar Moskou. Heuse apen met lange staarten en niet het soort, dat u dacht. In Berlijn daagde de ko per van een papagaai de handelaat voor de kadi, omdat de vogel niet pra ten kon. En dat was conditie bij de koop geweest. Voor de rechtbank, toen tegen de handelaar twee maandei. werd geëist zei Lorre: „Absoluut niet! Halve gare! Ik zal het aan mam? zeggen!" De handelaar werd vrijge sproken. In Utrecht klaagde iemanu over zijn radiotoestel, dat rare ge luiden begon te maken, zodra het werd uitgeschakeld, B*) ondersoek IIIIIIHIIItlllUUIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIHUIlnilllllllHIIIIIHIHIIIIIUIfHlIimWNIHIUUl kwam een nest jonge muizen te voof schijn. [)e politie-agenten in Parijs hebbe» bij wjjze van proef stokken gekre gen waarin een lichtje brandt, ge voed door een batterij in hun mouv. Dat is om de klap beter te kunne» zien aankomen. Stalin heeft Attle bedankt voor de felicitaties bij zijt verjaardag, maar hij heeft vergetei, Nadat de Chinese ambassadeur te Londen d'r. Tsjeng Tien Hsi gisteravond laat voor een bezoek aan de Engelse minister van Staat Hector McNeil was uit genodigd, werd uit betrouwbare bron vernomen, dat de Britse regering de diplomatieke betrekkingen met het nationalistische China heeft verbroken. Men verwacht, dat Engeland heden de communistische regering te Peiping zal er kennen. De Britse ambassadeur bij de nationalistische regering, Sir Ralph Skrine Stevenson, die momenteel te Londen vertoeft, zal vermoedelijk niet naar China terugkeren. regering. Men zou de communistische regering slechts erkennen, omdat zij een feitelijke regering in China was geworden. „Hoewel erkenning voorde len voor onze commerciële belangen zou kunnen betekenen, koesteren wij niet de hoop. dat dit grote of onmid dellijke voordelen zal brengen", aldus Mayhew. De Chinese diplomaten De Chinese communistische minister van buitenlandse zaken, Tsjou En-Lai, heeft het personeel van de Chinese ambassades en consulaten in het bui tenland toegezegd dat zij, „overeen komstig hun bekwaamheden", door de Chinese communistische regering te werk zullen worden gesteld, indien zij op hun posten blijven en er zorg voor dragen dat de documenten en eigen dommen van de Chinese diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen in tact blijven. De Britse onder-staatssecretaris van buitenlandse zaken, Mayhew, heeft ver klaard, dat de erkenning van het com munistische China niet zou inhouden, dat men zich eens verklaarde met de wijze van heersen der communistische TT i q de Engelsman, die 67 jaar werd, ge- een dame, die aan tafel niet mag pra ten. Want dan stuurt ze de spijsver tering van haar man in de war. Ze mag niet eens vragen: „Lust je nog peultjes?" O De graaf en gravin van Harewood zijn naar Wenen vertrok ken, waar de gravin als Marion Stein werd geboren. Romance im Prater. D In de Russische medische terminologie zijn voortaan vreemde woorden als tumor, resorptie en zo, verboden. Al leen Nitsjewo blijft bestaan. In Sydney staken de havenarbeiders weer eens een keertje. yan 18 tot 22 Mei zal in Knocke een internationaal medisch congres worden gehouden, gewijd aan mond ziekten. De hele wereld zit er met open mond naar te kijken. Japanse Chris tenen gaan, met financiële steun van Amerika een kolonie stichten op het onherbergzame eiland Hokkaido, in 't Noorden van Japan O Tussen 9 en 15 Januari houden Engelse, Deense en Noorse vlooteenhedon gemeens-* i pelijke manoeuvres bij Luneborg. Ik ademde verlicht op, toen ik las dal Wooht maar, in Knoeke zuilen st het feest ao realistisch mogelijk zal ie wel ketpenl woeden. -Waarom huil je?" In Leipzig waren reusachtige aan plakbiljetten aangebracht, welke on der de titel „Waarom huil je Bam bino?", de inwoners opwekten een on der die noam vertoonde revue te be zoeken. De politie moest evenwel de aanplakbiljetten verwijderen, daar vele inwoners van Leipzig met potlood als antwoord op deze vraag schreven: „omdat ik in de Sowjetrussische zone woon". De werkzaamheden aan het slui- zencomplex van het Amsterdam-Rijn kanaal te Tiel vorderen goed. Naar verluidt zal op Zaterdag 14 Januari de grote verkeersbrug over deze binnen- sluis voor het verkeer worden openge steld. vermoorde huisknecht Van der Meer zodanige dingen, dat een klacht we gens smaad tegen hem werd inge diend. Deze zaak diende gisteren voor de Rotterdamse rechtbank, die, na ge tuigenverhoor, besliste dat de zaak wordt aangehouden voor het Instellen van een psychiatrisch onderzoek van verdachte Van der Starp. De getuige Van de Ende, die het on derzoek tegen Van der Waals heeft gevoerd, verweerde zich tegen de aan tijging, dat hij Schreieders V-man zou hebben mishandeld „Als ik Van der Waals had mishandeld, zo zeide ge tuige, dan zou de rechtbank hem voor zich hebben gekregen in de vorm van een zak met benen." Omtrent Van der Meer, die door v.d. Waals werd neergeschoten teneinde diens papieren te kunnen bemachti gen, had v.d. Starp geschreven dat deze man een van de meest ongunstige SD-figuren zou zijn geweest uit de onmiddellijke omgeving van Schreie- der. Deze bewering is door geen en kel feit bewezen; integendeel: v. d. Meer was door de Duitsers naar een concentratiekamp verwezen. Bij de behandeling merkte de pre sident van de Rotterdamse rechtbank op, dat verdachte in zijn brochure goed geïnformeerd „scheen" te zijn, hoewel hij als verdediger van Van der Waals slechts vijf of zes uren had besteed om het geweldige dossier te bestuderen. Verdachte beweerde thans dat hij persoonlijk over een nog gro ter dossier beschikte, maar hij wilde niet zeggen, wie hem daaraan zou hebben geholpen. De verdediger, mr. Van Toen, meen de dat er inderdaad schandalige mis handelingen hebben plaats gehad en dat v.d. Starp, toen hij hierover links en rechts klaagde en geen antwoord kreeg, terecht tot publicatie is over gegaan. In Utrecht wordt op 10 Januari een merkwaardige gouden brui loft gevierd. Merkwaardig, omdat het een dubbele bruiloft betreft, maar bovendien omdat de bruids paren J. de Rijk en J. M. de RijkJongerius alsmede B. Jon- gerius en J. JongeriusDe Rijk broers en zusters van elkaar zijn, die vijftig jaar geleden te Utrecht op dezelfde dag en in dezelfde kerk in het huwelijk traden. De families Jongerius en De Rijk hebben gedurende deze 50 jaren naast elkaar in hun huizen langs het Merwedekanaal tegen over de Rijksmunt gewoond. Bei de gouden bruidsparen stammen uit ouderwetse hovenierskrin gen en werkten tot voor enkele jaren op hun tuinderij. In een exclusief interview, dat de nieuwe liberale minister van immi gratie van Australië, Harold F. Holt, aan de correspondent van het Han delsblad te Sydney toestond, ver klaarde hij o.a.: „Ik zal mijn uiterste best doen, zoveel gedemobiliseerde Ne derlandse soldaten als mogelijk is uit Indonesië aan te trekken als immi granten naar Australië. Ik zou blij zijn, indien wij er tienduizend of meer hier zouden krijgen. Het transport zal de grootste moeilijkheid zijn, welke daar bij overwonnen moet worden". Deze moeilijkheid achtte de minister even wel niet onoverwinlijk. TANKSCHIP VOOR NOORSE REKENING GEBOUWD Het eerste na de oorlog in Amster dam gebouwde motortankschip zal Za terdag a.s. van één der hellingen van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam te water worden gelaten. Het schip heeft een laadvermogen van 16.000 ton en werd gebouwd in opdracht van de Noorse re derij J. Ludwig Mowinckels te Bergen (Noorwegen). Tot nu toe is nooit een tanker van dergelijke afmetingen in Nederland gebouwd. Het schip zal de naam .Grena" krijgen. EERSTE VERGADERING VAN HET KABINET DER RJ.S. De eerste vergadering van het kabi net der R.I S is bijgewoond door presi dent Sukarno Ten aanzien van de be noeming van de Hoge Commissaris in Nederland is nog geen beslissing geno men; dat zal misschien de volgende week geschieden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1