Stad en Omgeving, Dr. J. A. Stellwag deed zijn intrede bij de Lutherse gemeente „Noorder Kunstkring'' passeerde een belangrijke mijlpaal „Losse onderdelen van het Koninkrijk worden vastgehecht Laatste predikantsvacature thans vervuld Bevestiging in de mor gendienst PIET SCHMIDT VAN MARSDIEP TOT IJ Tussen Haaks en Kuifje Grafmonument voor Broeder Breed overgedragen Een kwart eeuw van culturele arbeid Jubileumtentoonstelling de gelele week geopend De nieuwe avonturen van Pim, Pom en Pam HET EINDE DER EILANDEN (1) Daardoor minder isolement en vaak meer land voor de boeren Op weg naar huis Julianadorp Derde opvoering van „Zo waarlijk helpe mij Marktberichten Wieringen Bridgenieuws „De Durpers" verloren van „Tot ons genoegen" De biljartclub T.O.G. actief Opbrengst kinderpostzegels Wieringerjeugdraad bijeen V Zand „Zijpe" concerteert MAANDAG 9 januari 1950 De vacature, die sinds April 1948 heeft bestaan in de Hersteld Evangelisch Lutherse Gemeente te Den Helder, werd gisteren vervuld toen dr. J. A Stell wag als predikant werd bevestigd, 's Middags preekte hfl in het kerkgebouw man de Weezenstraat zijn intrede, waarna hem van verschillende kanten eer| hartelijk welkom werd toegeroepen. n naar maat Ruime keuze - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 - Tel. 3176 De bevestiging vond plaats in de morgendienst, waarin voorging ds. C. C. G. Visser Sr., van Rotterdam aan wiens arbeid de Lutherse gemeente na het vertrek van ds Oldemans zeer veel te danken heeft gehad. Voor de Schriftlezing had ds Visser gekozen de verzen 111 van Ezechiel 33. De tekst voor zijn predicatie was 2 Cor. 5 vers 20: „Zo zijn wy nu boden in Christus' plaats, want God vermaant door ons. Zo bidden wij u in Christus" plaats: Imat u met God verzoenen". Aan de hand van deze woorden belichtte de grijze voorganger het predikambt, de gemeente eraan herinnerend, dat het ln de eerste plaats gaat om de inhoud van de Evangelieboodschap en eerst in de tweede plaats om de vorm, waarin deze boodschap wordt gebracht. Na de bevestiging, tijdens welke ook de gemeente éénstemmig dr Stellwag als haar nieuwe herder en leraar aan vaardde, werd dr Stellwag staande toe gezongen. Ds Visser richtte nog tot hem een persoonlijk woord en eindig de de dienst met het Onze Vader. Geen loflied. De middagdienst stond onder leiding van de nieuwe predikant, die een in drukwekkende intreepreek hield over Psalm 62 vers 2: „Mijn ziel is stil voor God, Die mij helpt". Opzettelijk had dr Stellwag geen tekstwoord uit een lofpsalm gekozen, omdat juist op een dag als deze predikant en gemeente diep moeten beseffen, dat zy stil moe ten worden voor God. Pas wanneer de mens, vanwege de nood en de schuld van zijn leven, door God met stom heid wordt geslagen, kan hij in de stil te komen, waarin hij de genade Gods over zijn leven kan ervaren. In deze houding wilde dr. Stellwag met de ge meente gaan staan by de aanvang van een nieuwe periode. Alvorens de gewone dienst werd be ëindigd, zong het Luthers Kerkkoor o.l.v. de heer J. H. Keijzer twee liede ren. Na het uitspreken van de zegen na men allen hun plaats weer in, om te luisteren naar het persoonlijk woord, dat dr. Stellwag tot de gemeente en de genodigden richtte. Hij bedankte voor het vertrouwen, dat in hem werd gesteld en zegde toe naar zijn beste weten en vermogen in deze gemeente te zullen arbeiden. Met vreugde had dr. Stellwag vernomen, dat er in zijn nieuwe gemeente een bloeiend vereni gingsleven is. Hij bedankte tenslotte ds. Visser voor het zegenrijke werk, gedu rende de laatste anderhalf jaar door hem verricht. Een welkom. Namens de gemeente sprak de presi dent-ouderling, de heer J. H. Keijzer, een welgemeend woord van welkom, waarin hy alle medewerking toezegde. Ds. A. Vermeulen, van Amsterdam, sprak als consulent en tevens als secre taris van het Lutherse Kerkgenoot schap. Ook hy bracht dank aan ds. Vis ser en zag de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het gemeentebestuur van Den Helder was vertegenwoordigd door burgemees ter G. Ritmeester, die nu voor de der de maal in zijn ambtsperiode een pre dikant der Lutherse gemeente kon ver welkomen. Hij deed dit ook nu weer gaarne en zegde hem by de vervulling van zyn moeilijke taak alle steun toe. Tenslotte sprak de burgemeester de verwachting uit. dat mede in ver band met de groei van Den Helder De Hoornse Chr. Sportvereniging „De Zwaluwen" zal haar 20-jarig be staan vieren met opvoeringen van de revue „Hier zijn wij weer!" Het comité „Stichting Oorlogsmo nument" te Enkhuizen is voornemens het kassaldo, ten bedrage van f 500 trver te dragen aan de gemeente onder voorwaarde dat jaarlijks een bloemstuk bü het gedenkteken zal worden ge legd. Ondanks het veel intensiever ver keer Is het aantal verkeersongelukken ln Zaandam minder geweest dan in 1948. De verkeerspolitie aldaar behan delde vorig jaar 223 aanrijdingszaken tegen 239 in 1948. Daartegenover staat, dat het aantal doden 4 bedroeg en in 1948 1. Het aantal gewonden was 75 ('48 78) De Zaanse voetbalclub heeft besloten tot het aangaan van een geldlening van f 11.000 teneinde haar terrein te voorzien van een lichtin- itallatie. De Commissaris der Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. heeft tussen Zuid-Scharwoude en Heerhugowaard de nieuwe verkeers- brug bij de Lange Balk officieel ge opend. In Alkmaar heeft een 17- Jarige jongen een zelfvervaardigd projectiel met een hamer bewerkt waardoor dit tot ontp'offing kwam. De jongeman werd aan de linkerhand ernstig gewond en is naar het zieken huis overgebracht. Dinsdag wordt de heer C. Knook, notaris te Bergen. 70 jaar. O De heer A. Voerman .ïeeft te Alkmaar zijn 40-jarig dienstverband by de Spoorwegen herdacht. het kerkgebouw spoedig te klein zal zyn. In zijn welkomstwoord namens de Nederlands-hervormde gemeente con stateerde ds. W. J. de Hoest, dat nu al le predikantsvacatures te Den Helder zyn vervuld, wat zeker een reden is tot dankbaarheid. De heer H. J. Kramer sprak een woord van begroeting na mens de kerkeraad der Gereformeerde kerk, pastoor H. J. Vehey namens de Oud-Katholieke kerk en ds. J. J. J. van Sluys namens de Doopsgezinde Sociëteit Vóór het verlaten van het kerkge bouw werden alle aanwezigen in de ge legenheid gesteld ds. en mevr. Stellwag bij de uitgang de hand te drukken. Zaterdag kwam het 1400 ton me tende Deense motorschip „Jako" op de rede. Het had te Harlingen driehon derd stamboek-koeien aan boord gekre gen, bestemd voor Peru. In verband met een storing in twee der vier moto ren heeft de „Jako" de nacht op de rede doorgebracht. Zy is gistermorgen naar Southampton vertrokken, waar de motoren zullen worden hersteld. Ter verzorging van het vee bevinden zich twee Leeuwarders aan boord. Zaterdagavond is de „Hector" met de Poolse sleepboot „Zygmunt" op sleeptouw, naar Delfzijl vertrokken. De „Ruja", die enige dagen in de haven heeft gelegen in afwachting van beter weer. heeft gistermorgen de reis naar Helsingöd voortgezet. Het is morgen hoog water om 11.50 en 23,45 uur en laag water om 5,55 en 17,45 uur. Toen op 2 November van het vorige jaar de heer J. Breed op 63-jarige ieeftyd overleed, ging met hem een zeer gewaar ieerd lid van het Ryks- werfpersoneel heen. De heer Breed was verpleger, en ieder die de ver- bandkamer bezocht, kon ervan over tuigd zijn, bij hem een gewillig oor en een warm hart te vinden. Al tijd stond hij klaar om zijn collega's te helpen. Een bescheiden man, met een prettige en rechtschapen natuur, en een sterke sociale inslag. Na zijn heengaan bleef een lege plaats op de Rijkswerf acliter. Broeder Breed, zoals hij altijd vol respect werd genoemd, was wel uit het personeelregister ge schrapt, maar leefde nog voort in de harten van zijn vele honderden colle ga's. Daaraan herinnerde de directeur der Rijkswerf, kapitein ter zee S. G. Barendregt, toen hij Zaterdagmiddag het grafmonument aan de familie Breed overdroeg. In November had zich op de werf spontaan een comité ge vormd, dat gelden verzamelde voor een monument op het graf van Broeder Breed Het gehele personeel heeft daar aan willen bijdragen, zodat het monu ment, dat Zaterdag werd aangeboden, terecht kan worden gezien als een be wijs van de grote sympathie, die het werfpersoneel voor de heer Breed ge voelde. In zijn kwaliteit van voorzitter van het comité droeg kolonel Barendregt met een enkel hartelijk woord het mo nument aan de familie over, en legde daarna een krans op het graf namens de directie der Rijkswerf. De heer C. Brinkman, voorzitter van het comité, bracht eveneens een bloemenhulde aan de nagedachtenis van Broeder Breed. De heer Breed Jr. bedankte met enige welgekozen woorden, waarna de korte plechtigheid, die door verscheidene le den van het personeel der Rijkswerf werd bijgewoond, werd besloten. De jubilerende „Noorder Kunstkring" heeft Zaterdag kunnen ervaren, dat zijn werk grote waardering ondervindt. Het was voor deze kleine doch zeer voortvarende kring prettig, dat zovele vooraanstaande stadgenoten acte de présence gaven op de receptie, die 's middags in Formosa werd gehouden. Dat) ook de marineleiding met belangstelling de pogingen volgt, welke worden/ gedaan om 't culturele eil van onze stad te verhogen, bleek 's avonds bij de> opening van de jubileum-tentoonstelling uit de aanwezigheid van de Com mandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht I. W. Reynierse, en zijn echt genote. men erin, de belangstelling zodanig op te voeren, dat de laatste tentoonstelling voor de oorlog door 1300 personen wer den bezocht. Toen kwam de fatale 10e Mei, waarop voor de kring verscheide ne sombere data zijn gevolgd. De heer Quast herdacht de heren L. Pinkhof en J. Bakker, die de kring helaas ontvie len. Een zeer kleine kern hervatte na de oorlog het werk onder voorzitterschap van de heer W. Schoonhoven. Met en kele woorden memoreerde de heer Quast hetgeen sindsdien werd gepres teerd, daarbij opzettelijk enige be scheidenheid betrachtend. Beperkte hy zich tot het sober ver melden van een enkel feit. uit de feli citatie-toespraken bleek wel, dat het opbouwend werk van na de bevrijding veler bewondering heeft geoogst. De heer J. W. Stevenson (die by de op richting voorzitter was) trof in de kring wel zoveel wilskracht en energie aan, dat hij de toekomst vol vertrouwen te gemoet kon zien. De heer J. Ph. Klap- meijer, die sprak als oud-werkend-lid en tevens als bestuurslid van de Hel- derse Volksuniversiteit, sprak de hoop uit, dat steeds meer onderwijzers en leraren met hun klassen de tentoon stellingen van de kring zouden, bezoe ken. Voorts gaf hy het bestuur van de Noorder Kunstkring het idéé in over weging. eens tezamen met de Volks universiteit een wat groter opgezette expositie te organiseren. De heer Ketner, die de gevoelens van de donateurs vertolkte, herinnerde aan de woorden: „Zoals de zon de bloemen kleurt, kleurt de kunst het leven". In zijn dankwoord betrok de heer P. Quast allereerst degenen die hun be langstelling met het jubileum hadden getoond, om daarna de sprekers (en de gevers der bloemen en cadeaux) per soonlijk te bedanken. In een prettige stemming bleven allen daarop nog even bijeen. De tentoonstelling. Het kleine atelier (waarin toch vele doeken zijn ondergebracht) was Zater dagavond bij de opening stampvol. De heer P. Quast sprak een inleidend woord, en verzocht toen de burgemees ter de officiële opening te verrichten. Kernachtig, raak en geestig was de toe spraak, die de heer Ritmeester hield Hierboven haalden wij reeds iets daar uit aan Met de wens. dat deze ten toonstelling tenvolle zou mogen sla gen, vooral omdat zij een beeld geeft van hetgeen de kring in de loop der iaren tot stand heeft gebracht, ver klaarde de burgemeester haar voor ge opend. Dat hield niet in, dat de aanwezigen op dat moment rustig het geëxposeerde werk konden bewonderen. Door de op zichzelf zeer verheugende belangstel ling gingen de doeken, aquarellen en tekeningen olijk schuil achter de hoof den en ruggen. Dat was echter voor niemand een bezwaar. De tentoonstel ling is tot en met Zondagavond 15 Ja nuari geopend. Men zal gaarne nog eens terugkomen om al het werk op zijn gemak te bezien. Dat hebben wij ons ook voorgenomen! De waarde, die de Noorder Kunst kring heeft voor het culturele leven in onze stad, werd tijdens de receptie toegelicht door burgemeester G. Rit meester, die met wethouder L. F van Loo het gemeentebestuur vertegen woordigde. De burgemeester was het volkomen eens met de heer A. P. Lu- ders, die in zijn openingswoord namens de feestcommissie reeds had gezegd, dat de activiteit van de Kring op zich zelf niet voldoende is. Zij moet bij de bevolking weerklank vinden. De be langstelling voor allerlei kunstuitingen is helaas veel te gering. De burgemees ter zag dit niet als een specifiek Hel ders verschijnsel. De mensen vinden het aardig, om zelf cp de planken te komen of in een koortje mee te zin gen, en anders om familieleden en ken nissen in actie te zien, maar wanneer men de gelegenheid heeft tot het bij wonen van een goed concert blijft men gezapig thuis. Er is een tekort aan we zenlijke belangstelling voor de kunst. Dat is voor een groot deel een kwestie van opvoeding. In dit opzicht heeft een instituut als de Volksuniversiteit (die daarom een gemeentelijke subsidie krijgt van f 5000 per jaar) een zeer be langrijke taak. Ook de schoolconcerten zijn een stap in de goede richting. In derdaad moet men bij de jeugd begin nen. Dat herhaalde de burgemeester, toen hy Zaterdagavond in het atelier aan de Prinsenstraat de tentoonstelling opende. „Waar blijven onze leraren en on derwijzers?" vroeg de burgemeester, met een blik in de richting van de drie of vier onderwijsmannen, die van hun belangstelling blijk gaven. Wanneer een paedagoog te weinig culturele in teresse heeft, hoe kan hij dan ooit de ze belangstelling opwekken bij de jeugd? Beide malen gewaagde burgemeester Ritmeester van zijn sympathie voor de Noorder Kunstkring, de kleine schil dersbent, die niet alleen zelf ambitieus voortwerkt. maar ook telkens goede tentoonstellingen organiseert en kun stenaars van buiten aantrekt. „De be volking kan Uw werk niet genoeg waarderen", meende de burgemeester, waarna hij namens het gemeentebe stuur een enveloppe met inhoud aan bood. Ups en downs. Ongetwijfeld hebben de leden van de kring moed geput uit de vele goede woorden, die op deze jubileumdag werden gesproken. Het openingswoord van de heer Luders was ernstig en realistisch, en ook de voorzitter, de heer P. Quast. wond geen doekjes om de bezorgdheid die de leden van de kring vervulde. Men werkt met genoe gen. inderdaad, maar men heeft toch een moeilijke kwart-eeuw achter de rug. Vol opgewektheid is de kring 25 jaar geleden begonnen. Eén van de eer ste eposities trok zegge en schrijven zes bezoekers... Niettemin slaagde De roverhoofdman moet in zichzelf schateren om die drie hondjes. „Haha, nu weet ik waar de prinses verborgen zit! En ik zal zorgen dat ik het eerste bij ben. Die onnozele honden. Die dachten dat ze mij te slim af waren. Nee, ze kennen mij nog niet, maar ze zullen me leren kennen. Vooruit, naar de strykkamer!" En hy rent met grote stappen naar de strijkkamer, terwyl Pim, Pam en Pom nog met el kaar staan te praten. Prinses Knage- lijntje zit heel stilletjes onder de sta pel strijkgoed, maar als ze de deur hoort opengaan, steekt ze haar hoofd naar voren. „En?...." roept ze. Maar ze krijgt geen tyd om nog meer te zeg gen, want de rover heeft bliksemsnel een grote handdoek over haar heenge- worpen, wikkelt er vervolgens een dik touw omheen en spoedt zich met zijn last op weg. Pim, Pam en Pom staan nog steeds te praten en de rover net kans om onopgemerkt de terugweg te aanvaarden. (Van onze reizende redacteur) Qp den duur, zo tegen 't einde van deze eeuw of nog een beetje later, zullen er geen Nederlandse eilanden meer zyn. Neen, dit artikel gaat nu niet over Multatuli's Gordel van Smaragd, die zich slingert om de Evenaar, waar sinds een dag of wat de Nederlandse driekleur het zinnebeeld is van een bevriende en niet meer van een regerende mogendheid; het gaat ook niet over de zes Antillen, die zelfbestuur hebben gekregen; het gaat om de eilanden binnen het Ryk in Europa, om die reeks, waarvan u reeds op de lagere school de vertrouw de namen hebt geleerd, om het Zeeuws boeket en om de parels van de Zuider zee. Op den duur» op de lange duur, zullen die er niet meer zijn; of liever: zul len dat geen eilanden meer zijn, maar delen van het vasteland. tw. Schouwen-Duiveland en Noord- Nagekomen Familiebericht Enige Algemene kennisgeving. Heden overleed nog vrij onverwacht, onze lieve Zuster, Behuwd zuster en Tante hendbika van heyningen— klinkert, op de leeftijd van 70 jaar. Den Helder, 7 Jan. '60. Binnenhaven 96. Condoleantie-adres Prof. Zeemanstraat 14. Uit aller naam: P. VAN HELJNINGEN KLINKERT. De teraardebestelling heeft plaats Woensdag 11 Januari a,s. Ver trek vanuit Gem. Zie kenhuis te 14 uur op de Algem. Begraaf plaats te Huisduinen. Aan boord van het s.s. „Asturias", dat op Donderdag 12 Januari uit Indonesië wordt terugverwacht, bevinden zich onze stadgenoten H. J. Goutier en echtgenote, Aster straat 26, en D. J. Bos en echtge note, Jan in 't Veltstraat 51. Toen de twintigste eeuw haar intrede deed was hun aantal nog veel groter. Kroonprins Wilhelm is geïnterneerd ge weest op het eiland Wieringen nu met Noord-Holland èn met Friesland ver bonden door die trotse Afsluitdijk. De vissers, sinds duizend jaren wonend op de keileemrots, die Urk heet, zagen in 1936 de polderjongens komen en staken derzelver spullen in brand; nu kunnen zij elk uur per autobus naar hetgeen ze nog steeds de vaste wal noemen. De drie eenzame echtparen op Schokland zijn vertrokken en als zij af en toe nog eens komen kijken zien zij hun geliefde plek in de wijde polder verzinken. De toeristen, die Marken willen zien, haasten zich nu nog door de smalle straatjes van Monnikendam van de tram naar de boot, maar zullen hun bezoek eerlang per auto kunnen onder nemen. Ik moet tot de negentiende eeuw te ruggaan om u te kunnen wijzen op de totstandkoming van de Kreekrakdam en de Sloedam, die onderscheidenlijk Zuid-Beveland met het vasteland en Walcheren met Zuidbeveland verbin den. Ook St. Philipsland is door een dam met het land verbonden. Tholen doet het met een brug en scherpsly- pers noemen het uit hoofde daarvan ook al geen eiland meer, al valt daar over te redetwisten. Schouwen en Dui- veland zijn één geheel geworden, even als Goeree en Overflakkee, benevens Voorne en Putten. En weldra zal Ro zenburg ook al met Voorne verbonden zijn. Putten heeft een brugverbinding met IJsselmonde, waarin wij het oor spronkelijke eiland al niet eens meer herkennen. Eigenlijk zyn er maar twee Zeeuwse eilanden meer in de zin van alleen-per-schip-bereikbare gebieden. en Beveland: en straks ook maar twee Zuidhollandse: Goeree-Overflakkee en het kleine Tiengemeten. Aanslibbing duurt voort Dit is te opmerkelijker, daar men in deze samenvloeiende delta's van Rijn, Maas en Schelde een groter aantal ei landen vindt naarmate men verder te ruggaat in de geschiedenis. Zeggen na men als Orizont en Dreischor u nog iets? Er zijn vele tientallen eilandjes en eilanden geweest; voor een klein deel zyn zij weer verzwolgen, voor 'n groot deel samengekit door natuurlijke en kunstmatig veroorzaakte of bevorderde aanslibbing. Dat is een proce6 dat nog steeds voortschrijdt. Is niet in het af gelopen jaar de Sloepolder ingedijkt? Hij was ontstaan door aanslibbing te gen de Zuidzijde van de Sloedam. De Braakman al scheidt die dan geen eilanden zal weldra tot 't verleden behoren en er zijn ook al (vage) plan nen tot terugwinning van het Verdron ken land van Saeftinge. En dit alles, terwijl Goeree en Overflakkee schreeu wen om een dijk of een brug naar het vasteland. Er is geen houden aan: de Eilanden verdwijnen Ik ben naar Baflo in het Noorden van Groningen gereisd op een druilerige winterdag om u deze dingen te schrij ven bij de warme kachel van de waard uit het oude logement „Het Wapen van Hunsingo". Ver uit de buurt, accoord. Maar daarom niet zinloos, want naast dit gastvrije huis-der-lafenis staat de witte villa, waarin de generale staf ze telt van de stormtroepen, die nu ook de aanval openen op het isolement van de Wadden-eilanden. Het is een gene- raal-in-burger, want alle beeld spraak terzijde hij beoefent niet de Het toneelstuk „Zo waarlijk helpe mydat reeds tweemaal door de toneelvereniging „Kunstmin" is opge voerd, zal op veler verzoek nogmaals ten tonele worden gebracht en wel op Zaterdag 14 Januari, in de toneelzaal van de heer C. Rol. Aan deze uitvoering zal medewer king worden verleend door het Wiron Symphonie Orkest, dat een populair concert zal geven, waarbij zullen wor den uitgevoerd de wals „Müncher Kindl", de beroemde compositie van Ketelbey. „In a Chinese temple gar den", een tango van Malando en een xylofoonsolo uit „Die lustigen Drei". «MEDEMBLIK, S Jan. - 7700 stuks Bloem kool: I 17-28, H 9-12 en 1B 8-11: 8S00 kr Groene kool 19,60—28,80 en afw. 10.50— 18,80; 19.000 kg Gele kool 5,50-9,60; 9400 kg Rode kool 6—9,40; 20.000 Uien: grove 28,10—29,60, middel 28,90—30,50, drielingen 25,80 -27,10 en nep 14,30-16; 5800 kg Peen: II 9,10-10,20 en UI 8,80-9,40; 4700 kg Bieten: I 7,80-8,10 en II 4.10; 100 kg Witlof; 1 48 en II 31; 100 kg Spruiten 33—39. AVENHORN, 7 Jan. - 1450 kg Spruitkoo! 26-38; 18.500 kg Rode kool 6-13; 10.000 kg Gele kool 5,50—11,40; 3000 kg Groene kool 10,70-18,70; 45.600 kg Uien: grove 28,20-29,50, gewone 30 10-31,60 en drelin- gen 25,60-27,20; 10.500 kg Bieten: I 6,47- 8,78 en II 4-4,20; 170 kg Witlof: I 36-42 en II 30-32 19.500 kg Peen: n 11,80-13 en III 9,60-11. krtfgs-, maar de waterstaatkunde en al heeft die ln de aard van haar wezen voor de buitenstaander iets krijgshaf tigs, de man die et' zich mee bezig houdt, moet niets hebben van uiterlijk vertoon en dikdoenerij. Meestal is hfl te bescheiden om zyn werk anders dan als iets heel alledaags te zien. Desal nietteminMaar daarover in een volgend artikel. De Wieringer Bridge-club hield deze week haar competitie-wedstrijd weer. De uitslag was als volgt: KuiperSmitt 8850; Kool—De Haan 8573; Mevr. BeekerKraan 8564; Smit Luit 8553; Koningv. d. Velde 8492; BlauwboerMaaskant 8423; Koorn— Takes 8383; BoskerNieuwbuurt 8361; v. Hoesel—Eugel 8360; Slikker—Doves 8301; DamRusselman 8218; Rennings Van Es 8185; DekkerGarrelts 8158; mevr. Kooi-Hof 8041; Echtje Hegeman 8040; Spaander—De Herder 8021; mevr. JongkindDeijkers 8012; Koopmans Van Dijk 7918; Bos—Bugel 7911; Jasper —De Jong 7770; Klomp—Montulet 7670; HollanderHalfweeg 7608; Leen—Mo lenkamp 7519; Mooij—Rijkers 7401; OmisTakes 6803; Dames Blaauwboer Montulet 5999. De gehouden biljart-wedstrijd tussen „De Durpers" van Hippolytushoef en „Tot ons Genoegen" van Oosterland, werd door de Oosterlanders met een klein verschil gewonnen. Van de 32 partyen wonnen „Tot ons Genoegen" 17, verloren er 14 en speelden 1 gelijk, zodat de uitslag 17%— 14i/2 werd in het voordeel van Oosterland. Het beste re sultaat werd behaald door de heer H. Barelds, resp. met een serie van 2° en een gemiddelde van 8,3 (83 punten in 10 beurten). Dit was een buitengewoon hoog gemiddelde. De kortste party werd gespeeld door de heer H. de Hol lander met 26 punten in 8 beurten. PARTIJ VAN DE ARBEID De heer J. H. Scheps, secretaris van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P. v. d. A. spreekt Dinsdagavond voor de leden van de afdeling Wieringen in ,,'t Eigen Gebouw" te Hippolytushoef, Donderdag werd in café Klein te Oosterland de jaarlijkse onderlinge bil jartwedstrijd van bovengenoemde club gehouden. In de eerste ronde maakte de heer C. Lont de hoogste serie (11) en in de tweede ronde wist de heer E, Kuiper het ivoor het best bij elkaar te houden. Ook deze winnaar maakte een serie van 11 caramboles. Maar het slot was dat iedere speler met een prijs naar huis ging. De verkoop van Kinderpostzegels in de gemeente Wieringen heeft opge bracht de som van 516,09. Van Den Oever waren geen gegevens bekend De leerlingen van de ULO-school ston den aan de kop met 249,80. De O.L.- school Oosterland 46,80. De R.K. school de som van f 46,—. Mej. Nel Dekker, de trouwe medewerkster, ver kocht dit jaar voor f 76, De Jeugdraad hoopt 10 Januari weer bijeen te komen in de Jeugdherberg (Nieuwland). Op de agenda komt voor een bespreking te houden over een eventuele tentoonstelling waar ver schillende jeugdverenigingen een zg stand kunnen bouwen. Naar alle waar schijnlijkheid komt er ook een spreker. AAFJE TOP De voordrachtskunstenares Aafje Tod komt Dmsdagavond in Cinema De Haan met „De Parel" van John Stein- beck, een Mexicaanse volksvertelling. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer F de ge8laagd voor het examen handelskennis en vakbekwaamheid voor de tabakshandel. TERUG OP OUDE STANDPLAATS Met ingang van 11 Januari wordt de uit Indonesië gerepatrieerde hulpamb- tenaar der Rijkspolitie G. J. van Hon r^'\herPJaatSt bij de Groep Wie- ringen, ter standplaats Hippolytushoef. Het fanfarecorps „Zijpe' heeft zyn jaarlijkse opvoering gegeven' deze keer in zaal Beeldman. De opvoering toonde aan, dat er sedert vorig jaar goed geoefend is. Begonnen werd met het „Wilhelmus', dat, zoals de voor zitter, de heer Zwart, zei, bedoeld was om aan te tonen, dat het fanfarecorps ook bij officiële gelegenheden in het dorp present kan zyn. Hierna volgden twee marsen en een ouverture, waar van vooral de marsen het goed deden. De ccmcertwals „Denise" van Rulland toonde na een aarzelend begin, dat het corps ook al in staat is om zwaardere stukken te spelen Besloten wëra met twee marsen van Werkman die vlot gespeeld werden. Vooral de toegift (de Recrutenmars), een nummer, dat ook vorig jaar al op het programma stcmd, liet zien, hoezeer het corps vooruit ge gaan is. Na dit optreden werd de avond ver der gevuld door Joop Hendriks, die met komische liedjes de zaal gauw op z'n hand kreeg. Zes charmante Cal- lantsoger meisjes verzorgden met zang en accordeon een aantal aardige num mers. Na de pauze gaven zes personen een vlotte vertolking van het vrolijks toneelstukje „De Gastdag", dat veel succes oogstte. Vooral mevr. Tuin—v. d. Eng en de heer Wey gaven heel aardig spel te zien. Besloten werd met een bal. De heer H. Kooy had met groot enthousiasme een band opgericht die zowel wat het gehalte van de muziek als wat de aankleding betreft zeer goed voor de dag kwam. Deze eerste opvoering toonde, dat de band de moed had om zichzelf te blijven en niet te vei vallen in de copfectiemuziek. die doorgaans gepresenteerd wordt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2