Noordhollandse Brandverzekeringsmij. te Oudkarspel brengt Wieringermeer in rep en roer IFMIIhïlversum èuk OEBRALiNE I Koningin Juliana verwelkomde gerepatrieerde militairen Kopgroep van twee Nederlanders en een Fransman Pewogen week-eind Moet huurder zich vooriaan verzekeren iegen wettelijke aansprakelijkheid Processen brengen allerwege onrust Het Radiooroaramma Ineenstorting van een ideaal alleen dan mogelijk, als wij het niet begrepen hebben Cyprus won de strijd Het 12e Hoogoven-Schaaktournooi R.I.S. leent in Amerika Commissionnair verduisterde effecten Darul Islam blijft roerig Rossolimo won na 9 uur van Hugot Tsjiang vraagt E.C.A. hulp voor Formosa ONZE SPORT-PRIJSVRAAG Kunt U nog raden, raadt dan mee Hoe je't doet... met Mascotte gaat-ie goedP mm J DIT WOELIGE LEVEN Lekker Zuidenwindje DINSDAG 10 JANTAR1 1950 Door de Noordhollandse verzekerings maatschappij te Oudkarspel z\jn in twee gevallen van brand In de Wierin germeer de pafhters aansprakelijk ge steld voor de geleden schade. In het ene geval was de brand ontstaan door dat kinderen met vuur hadden ge speeld, in het andere doordat de pach ter een waterleiding had ontdooid met behulp van een benzinesoldeerlamp. De verzekeringsmaatschappij grondde haar aanspraken in het eerste geval op het feit, dat ouders aansprakelijk zijn soor de schade, veroorzaakt door min derjarige kinderen, in het tweede op het feit, dat men te doen had met grove nalatigheid of onvoorzichtig heid. Mr. Eecen, daartoe in de gelegenheid gesteld door de Hollandse Maatschappij van Landbouw, lichtte zijn zienswijze toe op een algemene vergadering van deze Maatschappij van Landbouw en kwam daarbij tot de conclusie, dat er groot onderscheid is te maken tussen de positie van een verzekerde met wie een bepaalde overeenkomst is gemaakt en een willekeurige derde in casu de huurder of pachter die door grove nalatigheid een ongeluk begaat, dat zijn maatschappij moet betalen. Pachters verantwoordelijk gesteld Nu schijnt het zo te zijn, dat aan de hand van de wetsartikelen nauwelijks anders is te verwachten, dan dat de verzekeringsmaatschappij in het gelijk zal worden gesteld. Daarmee echter is dan een nieuwe figuur ontstaan in ons verzekeringswezen, waarmee op het ogenblik door geen enkele huurder of pachter rekening wordt gehouden. Men mag wel zeggen, dat door geen enkele verzekeringsmaatschappij tot dusverre ooit gebruik is gemaakt van het recht, waarop de Noordhollandse Brandver zekeringsmaatschappij zich hier be roept en dat er sprake is van een usan ce, die hierop neerkomt, dat de huur der of pachter de brandverzekering der gebouwen beschouwde als een aan gelegenheid, welke buiten hem om ging. Aan eventuele aansprakelijk stelling had hij nooit gedacht en deze al of niet juiste opvatting berustte mede op de houding, welke de verze keringsmaatschappijen plachten aan te nemen. Verzekeringsvloedgolf Het ligt voor de hand, dat de twee aanhangig gemaakte processen de no dige onrust teweeg hebben gebracht in de Wieringermeer. Hoe groot deze is. kan blijken uit een mededeling, ge daan door de heer Van Zadelhoff in dezelfde algemene vergadering. Naar hem bekend was, zo zei hij, is op het ogenblik in de Wieringermeer door het grootste deel van de mensen een wet telijke aansprakelijkheidsverzekering gesloten. Bij een maatschappij alleen was reeds een bedrag van 6 millioen gulden ondergebracht Ook de heer Joh. de Veer, voedsel- commissaris voor Noord-Holland, hield een uitvoerige rede, waarin hij er op wees, dat 80 procent van alle branden op onachtzaamheid is terug te voeren. Wanneer de gedachte van de Noord hollandse Brandverzekeringsmaatschap pij in Nederland gemeen goed mocht worden, dan moet iedere huurder in Nederland, onverschillig of men daar bij te doen heeft met een boer of een burger, er zich wel bewust van zijn, dat er in ons verzekeringswezen iets is veranderd en dat hij risico's loopt, waaraan hij tot dusverre nooit heeft gedacht. Als huurder van een huis kan hij dan aansprakelijk worden gesteld tegenover de verzekeringsmaatschappij voor de schade, die door zijn toedoen, zijn onvoorzichtigheid of nalatigheid is ontstaan. De heer De Veer meende, dat er drie middelen waren om de moeilijkheden, die zich hier voordeden, het hoofd te bieden. De eerste is, dat de huurder zich gaat verzekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid, wat echter voor de,.r-,r,PP boer een last betekent van f 2 a f 4 per te weten, waar men aan toe is: wordt gen van de pachtsom te mogen aftrek ken. De beste oplossing meende hij echter die te zijn, waarbij men zich in verbinding stelde met de verzekerings maatschappijen en aan deze de vraag voorlegde of zij voornemens waren van dit spelletje van de derde man gebruik te maken bij eventueel voorkomende schade. Vdbr iedereen In de Hollandse Maatschappij is de kwestie natuurlijk nog niet van de baan. Het hoofdbestuur zal zich over het geval beraden ten einde na te gaan welke maatregelen eventueel zullen moeten worden genomen. Intussen dunkt ons deze kwestie een aangelegenheid, waarvan het belang zich niet beperkt tot onze boerenstand. Want iedere huurder staat bloot aan de kans op een soortgelijke wijze ter ver antwoording te worden geroepen. Daar om zullen we het verdere verloop met belangstelling blijven volgen. Mocht het ingrijpen van de Noordhollandse Brandverzekeringsmaatschappij er toe voeren, dat ook andere maatschappijen haar gedragslijn gaan volgen, dat dus wordt gebroken met een tot dusverre bestaande usance om de huurder in ge val van brand met rust te laten, dan zullen deze huurders genoodzaakt zijn zich in het vervolg tegen dit zeer zwa re risico te dekken. Want het zou on voorzichtig zijn onder zulke omstan digheden te bouwen op iets als goed willendheid van de zijde der verzeke ringsmaatschappijen. Men dient precies ha. Een tweede mogelijkheid is, dat de pachter zich in de pachtovereenkomst verplicht de boerderij te verzekeren met het recht de verzekeringspennin- de huurder met rust gelaten of niet? Wanneer dit niet vaststaat, zal ook de huurder zich in de toekomst zelf moe ten verzekeren. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 801 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amuse-nents-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Regerings-uitzending. 7.25 Dit is leven. 7.40 Preluden. 8.12 Musica Sacra. 8.40 Katholiek overleg'. 9.0-5 Kamer- B.uziek. 9.50 Concert. 10.20 Flor Peetere. 10.45 Avondgebed. 11.15 Licht Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.30 Maria Zamora. 7.15 Zangvereniging. 7.45 Muziek uit het pijp- loze orgel. 8.15 Bonte Dinsdagavond-trein. 9.30 Surinaamse volksmuziek. 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 Nestor Chaires. 10.30 Thomas Magyar. 11.15 Piano-concerten. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8.80, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.40 Te Deum Laudamus. 9.03 Ochtendbezoek. 9.30 Morgenconoert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chaconne. 11.15 Abraham Lincoln. 12,00 „Dat wil ik nog eens horen!" 12.33 Orgelconcert. I.20 „Vrij en Blij". 1.45 Ines Carillo, pianiste. 2.20 Zigeuner-kwintet 2.35 Orgelspel. 3.00 Serie jeugdconcerten. 3.45 Voor onze meisjes eD jongens. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Rhapso- ebe in blue. 5.45 „In de Soete Suykerbol". 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 „Vandaag". 8.05 Familie-competitie. 8.20 Concertgebouw-or kest. 9.30 „Liturgische beschouwingen en over wegingen". 10.00 „Muzikale flonkeringen". 10.30 Gram.muziek. 10.45 Avondoverdenking. II.15 Populair avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.43 BBC Theater. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.03 Sym- phonie-orkest. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populaii Non- «top. 12.00 De Ramblers. 12.38 The Kilima Hawaiïans. 1.15 Trio Pia Beek. 1.40 Mas Schöherr ^dirigeert. 2.00 Gesproken portret- 2.15 Jeugdconcert- 3.00 Kinderkoor „De Roodborst je»''. 3.20 Speel jij dit ook? 3.30 Vragen staat vrij. 4.00 Het stond in de krant. 4.30 Zender sluiting. 5.30 Kwartet Jap Corduwener. 5.45 Begeringsuitzending. 6.15 Vara-varia. 6.20 Dat herinnert me aan. 6.30 Parapsychologische verschijnselen. 7.00 Parlementair overzicht. 7 15 Amerikaanse filmmuziek. 7.30 „Onze Spel regels". 7.40 Weekkroniek. 7.45 „Van alle dag". 8.05 Dingen van de dag. 8.20 The Ray Ellington-quartet. 8.45 Het kind van de buur vrouw. 10.10 Omroep-orkest. 10.4o Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Swing and sweet. 11.40 Morton Gould en zijn orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05-7.30 Gram. 8.30 VI. Br.: Operettemuziek. 9.05 Gram. 10 10 Yerz. pr. 11.00 Orgel. 11.30 Eng. H.S.: Boheems en semble. 12.00 VI. Br.: Argentijnse tipica mu ziek. 12.32 Trio Sylvain Hamy. 1.15 Gram. 2.00 „Mark Twain"-suite. 2.15 Fr. Br.:Gram. 3 00 Eng. H.S.: Festival-orkest. 4.00-4 30 Fng. LJ?.: Fred Alexander en ensemble. 5.30 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de sol daten. 6.80 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Cabaret-varia. 7.50 Feuilleton. 8.00 Omroep orkest met sopraan. 9.00 Actualiteiten. 9-15 Prairieliederen. 9.45 Gram 10.15 Kamermuziek. 10.55 Fuga van Bach. 11.00 Gram. LIJN IV: 7.15-7.30 „Bonjour le Monde' R 30 Fr. Br.: Concert. 9.00 Kookpraatje kunstoverzicht. 9.10 fiymph.-muziek. 10.00 lux.: Le Ménage et Musique (VU. 11 00 Le Ménage et Musique (Fr.). 11.45 Eng. L.P.: BBC West of England Light Orchestra. 12.30 F». Br.: Ensemble „Thet Rainbow". 1.00 Eng LP.: Bio Tango-orkest. 1 30 Kerstvacat/ie-pro- gramma voor de kinderen. 2.00 BBC Northern Orchestra. 3.00 Lux.: Vooi de Naamse vrouw 3.30 Kalundborg: Cabaret-orkest. 3-40 NWDR' Omroeporkest. 4 00 Pianoduo. 4.15-4 30 Film programma. 5 30 Eng. .L.P.: Victor Mvwtcr en Dansorkest. 6.00 BBC Schots orkest. 7.00 Fr. Br.: Gram. 7.30 Causerie. 7.40 Gram- 8.00 Symph.-orkest. 9.15 Beromünster: ,«5? Luftschlosz", opera van Schubert. 10.15 rr. Tr.: Jazz-causerie. 11.15 ..Tppic for to-nigbf 11.20 Cyrill Stapleton en orkert. De debarkatle van het troepentrans port se hip „Grote Beer" In de haven van Amsterdam, die gistermorgen om streeks negen uur begon, zou zich In niets van andere gebeurtenissen van deze soort hebben onderschelden, ware het niet, dat kort vóór negen uur Koningin Juliana op het terrein van de Maatschappij Nederland ver scheen. Zij heeft de terugkerende mi litairen op zeer hartelijke wijze wel kom geheten en zich aan boord met verscheidene zieken en gewonden on derhouden. „Allen, die hier op het ogenblik aan wezig zijn, zou ik zo graag tegemoet komen met een „welkom iri het vader land", dat geheel in het kader van deze tijd ligt," aldus sprak HM. dt teruggekeerde manschappen toe „Misschien is het dan goed, dat wij allen beseffen, dat het gevoel van „ineenstorten van een ideaal" als wij dat hebben alleen kan bestaan, wanneer wij dat ideaal niet begrepen hebben. Vechten als doelstelling in zichzelf is immers altijd verderfelijk, omdat de consequenties ervan altijd weer tot gewelddadigheden voeren. Vraagt ons prospectus MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMENE ONTWIKKELING Tot grote verrassing der militairen, was H.M. Koningin Juliana bij de ontscheping der troepen van de „Grote Beer" te Amsterdam ter begroeting aanwezig. Ook de mi nister van oorlog, mr. Schokking, ontbrak niet. H.M. Koningin Julia na tijdens haar bezoek aan de zieke militairen in de ziekenloods. Daarom alleen al zal de soevereini teitsoverdracht voeren tot een ver nieuwing, die de grondslag is voor een betere saamhorigheid en zijn de of fers alleen offers in deze zin." De Koningin sprak de hoop uit, dat de mannen in deze overtuiging de vader landse bodem mochten betreden en er zich zouden wijden aan het opbou wen van een toekomst. Nadat ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck een brief van Prins Bernhard had voorgelezen, richtte mi nister Schokking zich namens de re gering tot de manschappen. Op zijn voorstel herdachten alleen op hei schip en op de kade de gevallenen met een minuut stilte. Van harte stem den voorts allen tn met het driewerf hoera, dat de minister aan het slot van zijn rede op de Koningin uit bracht. De Hoge bezoekers betraden hierna het schip. De Koningin bezocht spe ciaal het hospitaal en onderhield zich geruime tijd met de patiënten. Eén hunner bood haar een negerpopje voor Prinses Marijke aan, dat hij tijdens At thuisvaart had gemaakt Dit geschenk werd in dank aanvaard. H.M. sloeg voorts nog enige tijd de debarkatie gade, alvorens zij zich weer naar Soestdijk begaf. De „Grote Beer" had 960 man aan boord van alle onderdelen van het Ned. leger en van het KNIL. 1 is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Toen in 1946 de strijd tegen de ma lariamug in het Middellandse Zeege bied in volle gang was. wedde de gou verneur van Cyrus met generaal Pie- tro Pinna, toenmaals hoge commissaris op Sardinië, om honderd flessen van de beste Cyprische wijn tegen honderd van Sardinië, dat zijn eiland de strijd tegen de malariamug het eerst tot een goed eind zou brengen. Zaterdag kwam op Sardinië een telegram uit Nicosia binnen van de volgende inhoud: „Geen malariamug op Cyprus meer te be kennen, De geweldige taak is voltooid. Is het nu niet de tijd voor een slokje?" Honderd flessen van de beste „Ver- naccia" zijn thans onderweg. Dr. Sumitro, de zaakgelastigde van de RIS In Amerika heeft Maandag, na dat hij zijn geloofsbrieven aan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, had overhandigd, bekendgemaakt, dat de Ver. Staten van Indonesië aan de export-import bank te Washington een lening hebben ge vraagd. Hij deelde mede, dat de on derhandelingen met de bank reeds zijn begonnen, doch dat geen bedrag is ge noemd. Het is de bedoeling, dat de lening zal worden besteed om de voedselpro ductie van Indonesië te herstellen tot het vóóroorlogse niveau, de electrici- teitsproductie voor industriële doelein den te verhogen en het Indonesische transportsysteem te herstellen en te moderniseren. Drie jaar gevangenisstraf is dezer dagen voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een commissionnair in ef fecten uit de hoofdstad, die een aan tal obligatie-aandelen van een valse stukkenverklaring op eigen naam had voorzien en ze daarna te eigen bate had verkocht Hij bleek zich vele malen aan deze transacties schuldig te hebben gemaakt. Hij had de effecten gekregen om ze te registreren. De man is intus sen failliet gegaan, doordat een machi nefabriek, waarvan hij eigenaar was, grote verliezen leed. De Darul Islam blijft tot dusverre roerig. Zo heeft een troep van deze beweging de plaats Tjibatu een uur lang met mortieren en mitrailleurs be schoten. Er ontstonden branden en on der de bevolking vielen slachtoffers. Voorts zijn opnieuw enige treinen op het traject van Garut naar Tjibatu on der vuur genomen. Ongelukken kwa men niet voor. Een trein van Garut naar Tjikadjan moest Zondagmiddag terugkeren, aangezien er op de spoor baan een vuurgevecht aan de gang was. De TNI heeft een actie ingezet. FINS ANTWOORD AAN SOWJET- UNIE DEZE WEEK VERWACHT. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot het Finse ministerie van Bui tenlandse Zaken werd gisteren ver klaard, dat Finland aan het eind van deze week een voorlopig antwoord aan de Sowjetunie zal zenden op de Rus sische eis tot uitlevering van 300 Sow- jetrussische „oorlogsmisdadigers". Alvorens wij ons in de resultaten van de derde ronde van het Hoogoven Schaaktournooi verdiepen, willen wij eerst nog de aanvullende uitslagen der tweede ronde vermelden. In 't Hoofd- tournooi slaagde Rossolimo er in zijn beter staande partij tegen zijn landge noot Hugot te winnen. Hij heeft er echter zeer hard voor moeten werken, want het nachtelijk uur was reeds lang overschreden toen Hugot de strijd staakte. De strijd duurde iets meer dan negen uur! In de derde ronde van de Hoofd groep kwamen, gelijk in de eerste ron de, slechts vier partijen voor het voet licht. Henneberke, die examen moest doen, had zijn partij tegen Donner vooruitgespeeld en.... verloren. Moge zijn afgelegd examen een beter lot zijn beschoren! DonnerHenneberke 10 In een normale variant van het ge weigerd damegambiet ging ongeveer vijftien zetten lang de strijd gelijk op, toen Henneberke door oprukken der pionnen op beide vleugels zijn stelling dermate verzwakte, dat Donner geen moeite had eerst een pion en later een kwaliteit te wfhnen. Op de 31e zet staakte de Amsterdammer de strijd. Met 2 yt pnt. uit 3 partijen zit Donner wel zacht op het kussen, maar hoelang zal dit duren KramerVan Seters y, Een vreedzame strijd ontwikkelde zich uit een Ben-Oni opening, waarin het even scheen of Kramer, met de gunstigste troeven in handen, in het voordeel zou komen. Reeds op de 24e zet kwamen beide spelers echter over een het punt te delen. CortleverHugot 10 De partij tegen Rossolimo schijnt toch te veel van de krachten van Hu got gevergd te hebben. Immers Hugot, die zich als taai en volhardend speler heeft ontpopt, liet zich dermate door Cortlever overspelen, dat reeds vroeg tijdig de uitslag dezer partij kon wor den voorspeld. Een pion achter en een slechte stelling was te veel. In een eindspel van T 3 pi tegen T streek de Fransman de vlag. Rossolimo—Soultanbeieff I0 Minder last van de ..partijslang" van de vorige dag had Rossolimo. Tegen Soultanbeieff begon hij in de Caro- Cann verdediging een langzame loop gravenoorlog om later over te schake len naar een aanvalsplan tegen de zwarte koning. Beide spelers verkeer den rond de 28e zet in razende tijd nood. Toen dit voorbij en de balans kon worden opgemaakt bleek Soultan beieff een onhoudbaar toreneindspel over te hebben. Eén zet later gaf hij zich gewonnen. Dr. EuweVan Scheltinga 1 Wederom een goede winstpartij te gen een gerenommeerd tegenstanderl Het geweigerd-damegambiet, dat dr. Euwe aanwendde, bracht hem een iets gunstiger middenspel, waarin hü tot tweemaal een pion won om deze weer terug te geven, de laatste maal om een gunstig staand dame-eindspel te berei ken met een vrije a-pion, dat onbarm hartig tot winst werd gevoerd, ook al probeerde Van Scheltinga met talloze schaakjes de koning in een remise-net te krijgen. Op de achtste rij gearri veerd was alle gevaar geweken en gaf Van Scheltinga op. De stand De stand na de derde ronde is thans als volgt: 1, 2, 3 Dr. Euwe, Rossolimo en Donner 2 pnt.; 4 Cortlever 2 pnti 5, 6 Van Seters en Van Scheltinga lft pnt.; 7 Kramer 1 pnt.; 8, 9,10 Henneber ke, Hugot en Soultanbeieff pnt. De volgende partijen vinden in de 4e ronde plaats: Van SetersDr. Euwe, HenneberkeKramer, HugotDonner, SoultanbeieffCortlever en Van Schel tingaRossolimo. De Chinese nationalistische autoritei ten hebben de Amerikaanse regering voorgesteld het nog niet-bestede ge deelte van de in 1948 voor economische hulp aan China uitgetrokken ECA-gel- den te bestemmen voor gebruik op Formosa. Van het, oorspronkelijk uit getrokken bedrag van 275 millioen dol lar is 94.200.000 dollar nog niet gebruikt. De ECA-leiding betwijfelt de goede afloop van de onderhandelingen. Van officiële Chinese zijde werd te Washington vernomen dat mevrouw Tsjiang Kai-Sjek binnen enkele dagen uit de Verenigde Staten zal vertrekken, om zich bij haar echtgenoot op For mosa te voegen. Op een briefkaart schreef de heer P. Kooiman, Zuider-Havendijk 62 te Enkhuizen, de volgende regel: „M.H., In district I van de Westelijke eerste klasse worden a.s. Zondag zéstien doelpunten gemaakt". Nu de heer Kooiman had gelijk en zal daarom de prijs van 5.ontvangen. Er waren echter nog andere voetballiefhebbers met een vooruitziende blik doch het lot was onze abonné uit Enkhuizen gunstig gezind. Zondag wordt de wedstrijd ZeeburgiaKFC gespeeld. Onze nieuwe sportprüsvraag is: Hoe denkt u dat de juiste uitslag van deze wedstrijd zal zijn? Inzendingen dienen, zoals gewoonlijk, vóór Vrijdagavond zes uur per briefkaart in ons bezit te zijn. DUS BIJ UW SHAG OAT BLAUWE BOEKJE; MASCOTTE-VLOEI PATRiCIA WENTWORTB 81 Het verhaal liep niet zo vlot van stapel, want de atmosfeer raakte be zwangerd met alles wat Lady Pem- berley in het verleden had gezegd Niet, dat ze dit nu herhaalde, maar het was er toch evengoed, als wan neer ze 't wel had gedaan. Als je, zo was haar stelregel, bleef bjj je eigen slag, wist je tenminste waar je aan toe was, maar wanneer je buiten die kring ging, liep je risico's en kon er van allerlei gebeuren. Een man kon zich overal amuseren, maar een vrouw moest voorzichtiger zijn. Deze leer stellingen, met eindeloze variaties, hadden Moira zo dikwijls in de oren geklonken, dat ze maar een enkele aanduiding nodig had, om ze zich al lemaal te herinneren. Moedig ging ze door tot het einde van haar relaas. „Lady Pemberley herhaalde: „Héél ongelukkig, héél onaangenaam". „Grafschrift voor Gregory Porlock" zei Moira een tikje scherp. Opnieuw gingen Sibylla's wenk brauwen omhoog. Moira keek haar recht en somber in het gezicht „Ja, dat meen ik heus". „Maar, beste kind Moira knikte even. Haar wangen gloeiden niet meer. Integendeel, ze was een bleke en wat hardvochtiger lijkende verschijning in haar mantei van grijs tweed. „Hij was een duivel". „Maar Moira..." „Hij pleegde chantage". Ze stond nu rechtop bjj het bed. „Hij probeer de, ook mij af te zetten. Ik ben hier gekomen, om u te vertellen hoe". Er volgde een korte stilte. Ook La dy Pemberley was van kleur verscho ten. „Je deed beter, te gaan zitten", sprak zij. Moira schudde het hoofd. „Ik kan beter blijven staan: Nicht Sibylla, u zult me niet willen geloven ik denk, dat niemand het zou wil len maar ik vertel het u niet om dat Porlock vermoord is. Ik zou tóch gekomen zijn. Daartoe was ik beslo ten, nadat ik Zaterdag daar was ge komen... nadat hij geprobeerd had. chantage op mij te plegen. Natuur lijk gelooft u me niet". „Dat heb ik niet gezegd. Ga voort, alsjeblieft". De donkerblauwe ogen bleven La dy Pemberley aanstaren. „Een poosje geleden was ik er slecht aan toe... had geldgebrek. Tijdens een week-end kwam ik bij mensen, die wat te hoog speelden voor mijn portemon- naie. Ik,had ongelooflijk veel pech. En zo raakte ik in de put". „En..." Moira beet op haar lippen. „Ik kwam toen bij u. Misschien her innert u het zich... 't Was in de eer ste week van November". „Waarom vertelde je het mij niet?" „Ik wilde het doen, maar alles liep verkeerd. De Lamonts waren hier enu was uit uw humeur". „Dat herinner ik mij". „Mrs. Lamont had u uit uw humeur gebracht Ze heeft altijd het land aan mij gehad". „Ze is een van mijn oudste vrien dinnen". „Zij haat mij als de pest., dat heeft ze altijd gedaan". ,Je moet niet overdrijven, Moira". ,Xaat ons dan zeggen, dat ze me liefheeft". (wordt vervolgd» Velen klagen over de zonneloos- heid van hun bestaan, die over hun eigen blindheid moesten kla gen. WOODROW WILSON jyjIJN COLLEGIALE vriend Fr. Ot« ten heeft dezer dagen een pro fetische trek aan zijn kromme pijp gedaan en den verbaasden volke me degedeeld, dat het zachte politieke weer uit Spanje komt. Onder méér uit Spanje. Niet vanwege Sinterklaas, naar ik aanneem, want die haalt (als ge het moedwillig doen huppelen van een paard op een scheepsdek door de vingers zjet) nooit rare streken uit. Het moet meer in de richting van Franco gezocht worden. Er moet meer Franco-wind gaan waaien! Zo'n Franco-koeltje, stopt ieder smoeltje 1 En als ge 't mij vraagt ligt die Spaanse depressie reeds behoorlijk over de Nederlandse politieke dre- ven. Hetgeen hier moge worden uit geduid. Toen Schallenberg uit acht centi meter modderwater werd gevist (er zijn nu al drie vindplaatsen opgege ven, het lijkt wel een potje ganze- bord!) gebeurde er eerst niets. Acht dagen later zei de Haagse politie met beslistheid: zelfmoord. Maar er kwam het een en ander aan de grote klok over zwarte effecten, over conferen ties en relaties met de fiscale re cherche. Toen werd er een onderzoek toegezegd. Later kwam er vanwege de justitie de belofte bij, dat er een persconferentie zou worden belegd, als de pers voorlopig zweeg. De pers zweeg maar de conferentie bleef uit. Ten slotte (na veel getrek) ver scheen er dezer dagen een communi qué van de justitie, waarin wéér ver klaard wordt: zelfmoord, vanwege huiselijke en financiële ellende. Me vrouw Schallenberg (die het weten kan) ontkent zowel het een als het ander. We zijn dus weer even ver. Wél weten we, dat de overhandigd* effecten (een monstertje van een groot kapitaal) niet van Mucke wa ren. Van wie dan wél? En dat Schal lenberg als getuige had moeten op treden voor een bijzonder gerechts hof. Waarom en in welke kwaliteit? En als zijn nachtelijke financiële be spreking niet plaats vond op de In- ternuntiatuur, waar dan wel? En waarom was de altoos vrolijke man plotseling zo levensmoe? En wie wa ren zijn contactmensen bij de over heid? Al deze vragen hadden de journa listen willen stellen op de door de justitie beloofde persconferentie. Die niet doorging, ondanks de belofte. En daarom tasten we in stikdonkere duisternis. Maar we hebben er goed weer bij. Met een Spaans windje. De democratisch-socialistische stu dentenvereniging Politeia ging een studieconferentie houden over Azia tische vraagstukken. Best!, zei de minister van justitie, mr Wtjers, maar op die conferentie spreken ook buitenlanders en daarom eis ik, dat er een politie-agent in de zaal zal zijn als luisterpost. Hetgeen het be stuur van Politeia weigerde. Omdat er in Nederland recht van vergade ring is. Tóen zei de minister: Jullie willen geen agent in je zaal? Dan wil ik er de pers niet in hebben. Geef na af loop maar een communiqué (de Haagse justitie maakt school!) en Iaat dat in de kranten zetten. Twee door mij aan te wijzen journalisten, die ik politiek vertrouw, moeten het eerst nakijken. Aldus sprak, in den jare 1960, een Nederlands minister van justitie. En aldus heeft Politeia het, omdat de conferentie anders niet kon doorgaan] moeten aanvaarden. Onder protest. Maar dat is toegestaan; protesteren mèg. Achteraf. Als de censuur maar vóóraf gaat. Als twee door de minister aan te wijzen journalisten maar éérst heb ben vastgesteld, wat het Nederland se volk mag lezen en wat niet. Liefst met een politieagent ^als hogepriester- van-het-blauwe potlood. Maai' we hebben er goed weer b(j. Met een lekker Spaans briesje. JEREMIA BLOM.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3