Engeland op 23 Februari ter stembus Kort Bestek Nederlands elftalclub trainde weer Jacob MaIik verlaat zitting van de Veiligheidsraad VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De felsie sirijd van de laatste jaren ONRUST IN ITALIË Moh. Rum H. C. Meningsverschillen in de Kominform? Jsjechoslowakije neemt vormen niet meer in acht" Autobotsing bij Stoutenburg Woensdag 11 Jan. 1950 75e Jaargang No. 10784 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe parlement zal 625 zetels tellen Belgische Kamer opent debat over de Koning Asturias morgen met' troepen in Rotterdam Nederlandse regering waarschuwt voor Praagse praktijken Gemenebest wil vriend schap met Peking Protest tegen presidium van dr. Tsjiang Sowjet-resolutie met acht tegen twee verworpen Twintig Fransen ver dronken bij busongeluk Incidenten bij Egyptische verkiezingen Proteststakingen in Marseille Mijnwerkersstaking in V.S. breidt zich uit BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur; A KAPVEIN Directie; B IJLS MA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm ...Jutterties'1 tot 15 woor- Kleine advertenties den t L— elk woord meer 5 jent Abonnementen per Kwar taal 1 4.— tij vooruitbe taling, plus incassokosten OP 33 Februari zullen in Engeland algemene verkiezingen worden gehouden. Op rijdag 2 Februari zal het parlement worden ontbonden. Het nfeuwe parle ment zal op Woensdag 1 Maart voor het eerst bijeenkomen, waarbij de „speaker" zal worden gekozen en de nieuw-benoemde leden zullen worden beëdigd. De openingszitting van de nieuwe volksvertegenwoordiging zal dan op 6 Maart d.a.v. plaats vinden, wanneer Koning George officieel het nieuwe zittingsjaar zal openen. Aldus werd bekend gemaakt in een officiële verklaring, uitgegeven door het bureau van de Britse minister-president Clement Attlee, welke ver klaring gisteravond openhaar werd. tionale liberalen 13, andere liberalen 1 en andere partijen 33. In 1945 waren er 32.836.419 stemgerechtigden, thans zijn ruim anderhalf millioen kiezers meer ingeschreven. De socialisten zullen voor elke in het geding komende zetel strijden. De con servatieven zullen ongeveer 600 candi- daten stellen, de liberalen 400 en de communisten 100. Men meent, dat de regering, door de datum reeds zes we ken van te voren bekend te maken, alle partijen voldoende tijd heeft willen laten voor propaganda en andere voor bereidende werkzaamheden. De rege ringsleiders zijn ervan overtuigd, dat Attlee het juiste tijdstip koos. De Brit ten hebben, zo zegt men, thans wel voldoende inzicht in de economische situatie na de devaluatie, om hun oor deel te kunnen vormen. De socialisten willen consolidatie van genationaliseerden industreën, nationa lisatie van cement- en staalindustrie en Het thans zitting hebbende parle ment zou oorspronkelijk op 24 Jan. bijeenkomen. De koning zal een besluit uitvaardigen, waarin wordt bepaald, dat deze datum wordt verschoven tot 3 Februari. De officiële bekendmaking heeft tot gevolg, dat de jubileum-con ferentie van de Britse socialistische Partij, die begin Februari zou worden gehouden, komt te vervallen. Het be zoek van de Franse president Vincent Auriol aal vermoedelijk niet uitgesteld worden, en plaats vinden op 7 Maart. Men verwacht, dat de komende ver kiezingsstrijd één van de felste zal zijn, die tot dusverre in Groot-Brit- tannie ie gehouden. De vorige algemene verkiezingen werden op 5 Juli 1945 gehouden, waar na de huidige regering op 27 Juli d.a.v. werd geïnstalleerd. Het nieuwe parle ment zal 625 leden tellen, tegen thans 640 leden. Dit feit vindt zijn oorzaak in hergroepering van alle kiesdistric ten en in hef afschaffen van het recht der universiteiten op een zetel. Thans ir de zetelverdeling als volgt: socialisten 390, conservatieven 194, na- In het Londense St. Catherine veem de „Ivory Floor" wordt alles in gereedheid gebracht voor de eerste grote veiling van olifants tanden van het jaar. Ongeveer 13 ton invoer, de opbrengst van duizend olifanten, ligt er opgesta peld. De prijs van het ivoor zal ongeveer 100, 1000 gulden, per 50 kg. bedragen. Naaraanleiding van de botsing tus sen politie en stakende metaalarbei ders in Modena werden in geheel Ita lië protest-stakingen gehouden, waar door de voornaamste, Noord-Zuid lo pende Italiaanse spoorwegverbinding werd verbroken en de industriële werkzaamheid in Turijn, Bologna, Ge nua en Venetie werd verlamd. De Milanese arbeiders legden gedu rende twee uur het werk neer. De trei nen, die uit Rome naar het Noorden vertrokken, werden in de stations van Modena en Bologna door stakende spoorwegarbeiders tot middernacht aangehouden. Te Modena zijn communistische en links-socialistische parlementsleden aangekomen, die op de heden te hou den protestvergaderingen zullen spre ken. Er heerst een kalme, doch ge spannen atmosfeer in de stad. De Spaanse regering overweegt al le economische betrekkingen met Ar gentinië te verbreken. Het Spaanse ka binet zou vandaag bijeenkomen om de ze aangelegenheid te bespreken. Weerbericht Verwachting geldig tot heden- avond: plaatselijk nevel of mist, overigens droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. Donderdag: Zon cfp 8.44, onder 16.52; Maan op 2.12, onder 12.01. De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft Dinsdagmiddag onder grote belangstelling een begin gemaakt met de behandeling van het wetsvoor stel inzake de volksraadpleging. De socialist Larock, die het debat opende, vroeg de regering opheldering over de aan de bijzondere Kamercom missie voorgelegde documenten. Hij verzocht alsnog de volledige tekst over te leggen van een protocol van de ver gadering der secretarissen-generaal van 6 Juli 1940. De minister van justitie, Lilar, zeide toe, aan dit verzoek te zul len voldoen. De katholieke afgevaardigde Harmei gaf een overzicht van de motieven, die de katholieken voor hun voorstel heb ben gehad. De volksraadpleging zal moeten aantonen, dat niet alleen de katholieken de koning terugwensen, zei hij. Het debat wordt Donderdag voortge zet. Vandaag zullen twee interpella ties worden gehouden over de kwestie van de verdwenen effecten. Het demobilisatie centrum te Huis ter Heide en het medisch kamp te Woerden worden gecombineerd en ver plaatst naar het kamp „De Boskamp" in Amersfoort. koelhuizen, controle van de polishou ders op de grote assurantiemaatschan pijen, voorts het zoveel mogelijk te niet doen van -eeds genomen dergelijke maatregelen, minder regeringsconirois, minder belasting. De liberalen wensen herstel van de multilaterale handel, af zonderlijke parlementen voor Schot land en Wales. Op een tot middernacht durende ka binetsvergadering is thans definitief besloten, dat Moh. Rum zal optreden als Hoge Commissaris in Nederland. Het troepenschip „Asturias" wordt in de vroege morgen van Donderdag met repatriërende militairen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, begint de ontscheping 's mor gens om negen uur. Het is 28 Juli 200 jaar geleden, dat de grote Duitse componist Johan Sebastian Bach te Leipzig stierf in de ouderdom van 65 jaar. In tal van landen zullen daarom dit jaar Bachherdenkingen worden gehouden. Onze foto toont u het standbeeld van Bach, dat voor de Thomaskerk in Leipzig staat. „Los-van-Moskou"- beweging in Belgrado Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zou in de buurt van Warschau een geheime zitting van de Kominform worden ge houden. Deze is echter op het laatste moment afgelast. Soeslof, de secretaris generaal van de Kominform, zou haar overbodig hebben geacht, omdat op de laatste bijeenkomst eenstemmigheid zou hebben geheerst ten aanzien van alle kwesties. Aldus schrijft Curt Riess in de Weltwoche. Hij voegt er aan toe, dat men het echter alleen maar eens is ge weest ln zijn bezorgdheid over het At lantische Pact. Overigens was men het op de verga dering, die van 18 tot 24 November in de Hongaarse stad Debreczen is gehou den, allerminst eens. Alle agendapunten leidden tot heftige debatten. Volgens Riess werd het duidelijk, dat Soeslof opdracht had, met alle middelen tegen het Titoïsme op te treden. De Paus zou ervan beschuldigd zijn, pogingen te hebben gedaan om twee spalt te veroorzaken in de gelederen der communistische partijen. Over de vraag hoe mer het beste zou kunnen optreden tegen het decreet inzake ex communicatie van strijdbare commu nisten, zouden de meningen zeer ver deeld zijn geweest. Duclos (Frankrijk) en Togliatti (Italië) zouden hebben medegedeeld, dat dit decreet hun par tijen op een groot aantal leden zou zijn komen te staan. De correspondent in Belgrado van het Zwitserse blad Bund meldt, dat een groot aantal communisten uit Oost- en ,Heb vertrouwen in je zelf Voor het eerst in het nieuwe jaar was Dinsdagavond de Nederlands elf talclub op het VUC-terrein te Den Haag bijeen, als inzet van de oefen campagne, welke met het oog op de wedstrijd tegen Engeland B op 22 Fe bruari te New Castle, wordt gehouden. Saris en Lenstra ontbraken, terwijl de Feijenoorder Steenbergen, niet ge heel fit, de training op de zijlijn gade sloeg. Van de beide doelverdedigers was Kraak reeds in de middaguren onder handen genomen. Nadat Van der Leek het programma van baloefeningen en conditietraining met zijn jongens had afgewerkt, wer den, na een verkwikkende douche, de broodjes en limonade in de VUC-tent opgezocht. Hier hield de heer Herberts een korte toespraak. De heer Herberts richtte een welkomstwoord tot de nieuwelingen en deed vervolgens een beroep op allen om met vertrouwen in de technische leiding en met inzet van alle krachten mede te werken aan de opbouw van een Nederlands-elftal, dat respect afdwingt. „Laat het gebaar van duimpje op dat gebaar van vertrouwen en bij elkaar behoren, ook voor ons een zin nebeeld zijn" aldus de KC-voorzitter. De heer Herberts eindigde met de woorden: „Laat je het vertrouwen in jezelf door niets en niemand ontne men. Weet, dat je wat kunt en dat we samen veel kunnen. Speel met je hart, dan kunnen we zelfs de komende slag tegen Engeland met vertrouwen tege moet zien". West-Europa naar Joegoslavië is ge komen. Zij zouden zeer teleurgesteld zijn over de politiek van de Sowjetunie en nu van zins zijn, een administratief apparaat te stichten, dat een tegen hanger van de Kominform zou moeten worden. De proclamatie van deze „Vijf de Internationale" zou worden vooraf gegaan door de afkondiging van een nieuw communistisch manifest als een aan deze tijd aangepaste aanvulling van het manifest van Marx en Engels, on der de leus „Los van Moskou". Granaten in het huisvuil De werkzaamheden aan het DUW- objeet op de steenfabriek Capelle van Walsum te Westervoort, waar o.m. het Arnhemse huisvuil verwerkt wordt, zijn stopgezet, omdat er voortdurend granaten in het huisvuil werden ge vonden. Sommige Arnhemmers weten blijkbaar geen andere weg met dit oorlogstuig dan het maar in de vuilnis emmer te deponeren. Naar aanleiding van het feit, dat op 13 December 1949 te Praag is gearres teerd de heer J. A. Louwers, vertegen woordiger van de N.V. Alg. Kunstzijde Unie aldaar, heeft de Nederlandse re gering medegedeeld, dat door ons ge zantschap te Praag onmiddellijk na deze Ter conferentie van Colombo zijn de afgevaardigden van de landen van het Britse Gemenebest het er Dinsdag over eens gebleken, dat men betrek kingen met het nieuw China moet aan knopen, welke van practische waarde zijn. Men schijnt een voorzichtige po ging te willen doen, zo vriendschappe lijk mogelijk relaties aan te gaan. Vei ligheidsoverwegingen moeten in deze verhouding een rol spelen. Dat was wel het voornaamste resul taat van de besprekingen, welke aan de gewijzigde toestand in China zijn gewijd. Australië en Nieuw-Zeeland hebben voorts woorden van critiek doen horen aan het adres van Enge land. India, Pakistan en Ceylon, om dat deze landen tot erkenning van Mao Tse Toeng zijn overgegaan, zonder eerst overleg te plegen met hun partners uit het Gemenebest. Er bestond echter be grip voor de redenen, welke tot deze stap hadden geleid. Men was 't er over eens, dat China niet als een verstote ne kan worden behandeld, zonder het nog meer in de armen van Moskou te drijven. Westduitse Vice-kanselier naar Amerika De Westduitse vice-kanselier en mi nister voor het Europese herstelpro gramma, dr Blücher, zal in Februari naar de Ver. Staten vertrekken om de details van de ECA-overeenkomst met de Amerikaanse regering te bespre ken. Dr. Blücher zal de eerste West duitse minister zijn, die een bezoek aan de Ver. Staten brengt. De Sowjetrussische gedelegeerde Jacob Malik heeft gisteravond in de Veilig heidsraad een resolutie ingediend, waarin verklaard wordt, dat wanneer geen maatregelen genomen worden om „de vertegenwoordiger van de Kwomintang" te verwijderen, de gedelegeerde van de Sowjetunie niet aan de zittingen van de Raad zal deelnemen voordat hiertoe is overgegaan. Malik verliet later de verga- dring uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinese gedelegeerde dr Tsjiang, die in de voorzitterstoel zetelde. Dit is de tweede keer, dat een Sow jetrussische afgevaardigde een verga dering van de Veiligheidsraad heeft verlaten. De vorige keer, in 1946, was het Gromyko, die zulks deed naar aan leiding van het dispuut over Perzie. Malik verliet de vergadering nadat Tsiang had bepaald, dat de Sowjet russische resolutie moest worden ge circuleerd en op de volgende vergade ring behandeld. Malik eiste een on middellijke stemming. Met 8 tegen 2 stemmen en 1 onthouding besloot de Raad het voorstel van Tsiang te steu nen. De V.S., Engeland, Noorwegen, Egypte, Ecuador, Cuba, Frankrijk en China stemden voor het besluit van Tsiang om een stemming over de Rus- Juffrouw Jacqueline Cochran is een flinke jongedame. Hij, die haar tot echtgenote krijgt, is bon-af. Niet om dat ze zo voortreffelijk kookt, of om dat ze knollen in sokken feilloos weet te dichten, maar omdat ze iets veel belangrijker heeft gedaan. Ze heeft met haar Mustang-vliegtuig een snel heidsrecord gebroken. Zevenhonderd en drie kilometer per uur heeft ze gehaald. En is dat nou niet flink? O De film is uitgevonden door de Rus sen. De gebroeders Lumière waren maar knoeiers, gelijk nu blijkt. Zielige amateurs. De driefazenwisselstroom is uitgevonden door de Russen. Fara- day en Ohm zie boven De kleuren film is uitgevonden door de Russen. Commentaar overbodig. De geluids band voor sprekende films is uitge vonden door de Russen. Het woord „talkie" luidde oorspronkelijk „spreek- ski". De relieffilm is uitgevonden door de Russen. En dat, vrienden geeft tenminste een beetje relief aan de zaak. Rilly is in Surabaya aangekomen en voorzichtig neergelegd in het In donesische water. Billy vertrekt al leen naar Merauke op Nieuw Guinea. Billy is een Zuiderzeetjalk met een motor van 150 paardekrachten. De missionarissen gaan met Billy varen, IIHIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIHIUiilllinillllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIItllUMUHUIItUIIUU om bij verafgelegen posten te komen, waar soms maar ééns in het halve jaar brieven komen. O In Australische kranten heeft gestaan „Laten we zien, wat we uit Indonesië kunnen halen". En nu schrijft een inzender daar: „De Oosterse gedachtengang, die erg ge steld is op ouderwetse hoffelijkheden, zal een dergelijke toenadering nogal ruw vinden. Zou het niet beter zijn, eerst de sigaren eens te laten rond gaan, alvorens elkaar met catalogi onder de neus te zwaaien?" Mijn apen- Wat Giuüano kan, dat kan ik óók! circus staat voor die inzender open. En heus niet alleen om de sigaren! D In Amerika lijdt de oogst een schade van vier milliard per jaar door aller lei insecten. D.D.T. had minder re sultaten, dan men verwachtte. Nog even geduld. Er komt wel een Russi sche uitvinding. £en jongeman, die op het punt stond, amateur-golfkampioen van Enge land te worden, smeet zijn club neer, sprong op een vliegtuig naar Kenya en ging zich daar verloven met een jeugdliefde. Hij had namelijk zojui3i vernomen, dat het meisje daar haar verloving met een ander had verbro ken. Haastige spoed is soms wel eens goed. De Zwitserse autoriteiten weigeren, de baby van Rita Hayworth en Ali Khan als een prinses te be schouwen. In Southampton kreeg een dame een haal met een honden zweep, hardhandig gehanteerd doo; een meneer, die verschrikt zijn hoed afnam en stamelde: „Neemt u me niet kwalijk, ik dacht, dat u mijn vrouw was". In Dover hebben de doua niers 5025 polshorloges ontdekt, ver stopt in een auto. Ze moesten daar voor door een halve duims-staalplaa' boren. De eigenaar werd zolang vast gehouden. omdat-ie zei, dat hij niets had aan te geven. sische eis uit te stellen. Tegen het voorstel van Tsiang en voor een on middellijke stemming waren de Sow jetunie en Joegoslavië. India onthield zich. JACOB MALIK óf Tsjiang óf ik Joegoslavië, welks verkiezing door de Sowjetrussische minister van Buiten landse Zaken, Wysjinski, „onwettig" was genoemd, was Dinsdag voor het eerst, tezamen met India en Ecuador, vertegenwoordigd. De Joegoslavische vertegenwoordiger, dr. Bebler, hield een rede, waarna de zitting tot Don derdag verdaagd werd. Op de agenda van Donderdag staan de volgende punten: de Dinsdag door de Russische delegatie ingediende mo tie en de kwestie van de conventionele bewapening, voor welk probleem de Raad Dinsdag bijeen was gekomen. KONING GUSTAAF ONTVING DE KROONPRINS. Ofschoon zijn temperatuur nog steeds hoger is dan normaal heeft koning Gustaaf van Zweden Dinsdag de Kroonprins, aan wie hij de meeste van zijn werkzaamheden heeft over gedragen, kunnen ontvangen. arrestatie herhaalde en dringende dé marches bij de Tsjechoslowaakse rege ring zijn gedaan om te vernemen, waar om de heer Louwers van zijn vrijheid is beroofd en waar hij gevangen gehou den wordt, alsmede om toestemming te verkrijgen met de heer Louwers in contact te treden. Deze inlichtingen zijn tot nu toe niet verstrekt, terwijl het gedane verzoek evenmin werd ingewilligd.. De Nederlandse regering betreurt het ten zeerste dat ten deze de Tsjechoslo waakse regering de in het verkeer tus sen beschaafde volkeren gebruikelijke vormen niet in acht neemt. Aangezien derhalve de Nederlandse regering belet wordt aan in Tsjecho- slowakije verblijvende Nederlanders de normale diplomatieke en consulaire bij stand te verlenen, wordt aan Nederlan ders, die voornemens zijn zich naar Tsjechoslowakjje te begeven, de ern stige raad gegeven met het vorenstaan de rekening te houden. Vijf ernstig gewonden Op de Rijksstraatweg Hoevelaken Apeldoorn onder de gemeente Stou tenburg geschiedde Dinsdag om streeks het middaguur een aanrijding tussen twee personen auto's, waarbij vijf ernstig gewonden vielen, waarvan twee zeer ernstig. Een der bestuurders, de heer W. A. R. uit Enschede passeerde een voor hem rijdende auto doch heeft waarschijn lijk tengevolge van de mist de hem tegemoetkomende auto niet opge merkt. In deze wagen waren gezeten de heer J. G. en diens echtgenote en zoontje, allen uit Amsterdam en mevr. B. I. uit Den Helder. Alle vijf bij deze aanrijding betrokkenen werden ern stig gewond, twee hunner zwaar. Zij werden overgebracht naar het zie kenhuis te Amersfoort. Beide auto's werden totaal vernield. De familie G. was op familiebezoek in verband met haar aanstaande vertrek naar Canada. Een autobus die 48 arbeiders ver voerde, is ten Zuiden van Colmar, na bij Mülhouse (Elzas) in het Rhóne- Rijnkanaal gestort. Het aantal slacht offers staat nog niet nauwkeurig vast, maar naar verluidt zijn er twintig per sonen verdronken Tien lijken waren al spoedig uit het water opgehaald. Er zijn verscheidene gewonden naar de ziekenhuizen in Colmar en Mülhou se overgebracht. De bus slipte op een brug over het kanaal, kantelde en viel in het water. Daarbij scheurde een zijde van de bus open, waardoor volgens nog niet be vestigde berichten vijf en twintig pas sagiers een uitweg vonden en de oever konden bereiken. In het kiesdictrict van Mankabat, in opper-Egypte, heeft een botsing plaats gevonden tussen aanhangers der Waf- disten en van de liberale party, waar door twee personen zjjn gedood. Een ander werd gewond bij een botsing tussen Wafdisten en aanhangers van de nationale partij in een verkiezings district van Cairo. Er vinden thans herstemmingen plaats in 77 kiesdistricten, waar nog geen de finitieve uitslagen werden verkregen. Ongeveer de helft van het in Mar seille werkzame spoorwegpersoneel heeft Dinsdag voor 24 uur het werk neergelegd, nadat de CGT een oproep hiertoe had doen uitgaan. De staking werd afgekondigd, teneinde de pro testactie te ondersteunen, die een deel van de bemanning van het passagiers schip Pasteur op touw had gezet tegen de verzending van troepen en militaire voorraden naar Indo-China. Stakers wierpen Dinsdagavond met stenen aar de politie, die een demonstratie trachtte uiteen te drijven. Enkele duizenden mijnwerkers, die Maandag het werk hadden neergelegd, zijn Dinsdag in de staat Virginia weer aan het werk gegaan. Daarentegen hebben zich nieuwe groepen mijnwerkers aangesloten bij de stakers, naar schatting 57.000 maar verdeeld over de West-Virginia, Ken- tucky en Alabama. Smokkelaars ontvoerden D P's Volgens een officiële Amerikaanse verklaring gebruiken de Russen in Oostenrijk smokkelaars om Russische verplaatste personen te ontvoeren. Twaalf smokkelaars waren door de Amerikanen gearresteerd Zij hadden toegegeven de laatste maanden vier Russische verplaatste personen te heb ben ontvoerd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1