VAL DA I Ex-Kapitein Westerling voert een gewapende actie -op West-Java Erkenning verzocht aan Pasundan Feestelijke herdenkingszitting Rossolimo en Euwe verliezen I week-eind ewogen Hatta en dr. Hirschfeld keuren zijn optreden af Neem een doos echte UW HOEST De K.A.B. in hei zilver Grote belangstelling uit alle Hei Radioprogramma VARA wil staatsexploitatie der radiocentrales Auto stort op arbeiders Provincie Noord-Holland had in 1947 een batig saldo Het 12e Hoogoven- Schaakiournooi Donner nu alleen aan de kop Plotseling overleden H.H.Y.C. versloeg Tilburg Zwakke Luchtpijpen OP HET MATJE Vijf voor twaalf V. J WOENSDAG 11 JANUARI 1980 Kapiteir Westerling, alias de Turk, heeft in de laatste jaren nog al eens van óch doen spreken in verband met de ontwikkeling in Indonesië. Thans heett hij voor een nieuwe verrassing ge zorgd, door aan de negara Pasundan en aan de regering van de RIS een brief te zenden. Hierin verzoekt hij zijn leger te erkennen als de officiële strijd macht van Pasundan. Hjj staat n.1. aan het hoofd van de strijdkrachten van de Ratoe Adil, APRA genaamd, welker sterkte door sommigen op 4000, door anderen op 30.000 wordt geschat. Hij motiveert dit verzoek door mede te delen, dat de APRA accoord gaat met de resultaten van de RTC, maar het niet eens zou zijn met een eventuele ontbinding van de negara Pasundan. De TNI kan de verantwoordelijkheid voor rust en orde nog niet dragen, aan gezien dit leger „nog te jong en onvol doende ervaren" is. Deze brief zou zijn overhandigd door een Nederlandse offi cier. De hoge commissaris van Nederland, dr. Hirschfeld, heeft Maandagavond een onderhoud met de premier van de RIS, dr. Hatta, gehad. Daarbij is ook de activiteit van Westerling ter sprake ge komen. Dr. Hirschfeld keurt deze actie ten sterkste af. Hij heeft aan Aneta medegedeeld, dat Westerling reeds tn 1948 uit het KNIL is ontslagen en dat hij sindsdien in geen enkele relatie met de Nederlandse regering heeft gestaan Thans wordt nog onderzocht, of de brief inderdaad door een Nederlandse officier is overhanigd. Indien dat zo is, zullen de strengste disciplinaire maatre gelen worden genomen. Ook drs. Hatta is over het optreden van Westerling weinig gesticht. Hij noemde dit gevaarlijk, omdat het steun geeft aan die strijdgroepen, die zich tegen de regering kanten. De sul tan van Djokja heeft nog vóór de over dracht van de souvereiniteit aan de HVK, de heer Lovink, verzocht, Wes terling uit Indonesië te verwijderen. Deze heeft dit geweigerd, omdat hij hiervoor niet voldoende redenen aan wezig achtte. De Nederlandse legerautoriteiten in Bandung hebben een Nederlandse lui- PA STILLES VOOR tenant gearresteerd, die betrokken zou zijn geweest bij de overhandiging van Westerling1» brief. Weliswaar ontkent hi) dit, maar hij wordt desniettemin vastgehouden. Zijn aanhouding zou zijn gevolgd op een brief van de Indonesi sche regering aan de hoge commissaris, waarin werd opgemerkt, dat de Neder landse burgers, die nog in Indonesië vertoeven, niet in moeilijkheden moe ten geraken, die de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen zou den verstoren. De Nederlandse regering heeft Dins dagavond een verklaring gepubliceerd, waarin zij haar afkeuring over het ge drag van Westerling uitspreekt. Het Finse parlement heeft Dins dag een begin gemaakt met een debat over het besluit van de regering, om aan stukwerkers en ambtenaren een loonsverhoging van 7% pet toe te ken nen. Verwacht wordt, dat het parle ment zich met deze beslissing zal ver enigen. Dinsdag werd in gehoorzaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht het 25-farig bestaan gevierd van de Katholieke Arbeiders Beweging. Talrijke autoriteiten waren hierbij aanwezig. Z.Exc. minister Joekes deelde de voorzitterde heer A. C. de Bruyn, zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau mede. Minister Joekes wenst de heer De Bruyn geluk. De herdenking van het 25-jarig bestaan te Utrecht van de Katholieke Arbeiders Beweging in haar tegenwoordige gecentraliseerde vorm zette in met de ker kelijke viering. De geestelijk adviseur van de K.A.B_ mgr J. G. van Schaik, droeg in de Sint Augustinuskerk een mis op, die werd bijgewoond door de Pauselijke internuntius, mgr P. Giobbe, en door de ministers mr Fr. Teulings, mr R. J. Wijers en mr J. H. van Maarseveen. bracht voor zijn trouw aan de leiding kringen VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7» 8 en 11 uur. 6.0Q Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommen- taar. 7,40 „Vandaag". 8.05 Familie-competitie. 8.20 Concertgebouw-orkest. 9.30 „Liturgische beschouwingen en overwegingen". 10.00 „Mu zikale flonkeringen". 10.30 Gram.muziek. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avondcon cert. HILVERSUM IL 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Vara-varia. 6.20 Dat herinnert me aan. 6.30 Parapsychologische verschijnselen. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Amerikaanse filmmuziek. 7.30 „Onze Spel regels". 7.40 Weekkroniek. 7.45 „Van alle dag". 8.05 Dingen van de dag. 8.20 The Ray Ellington-quartet. 8.45 Het kind van de buur vrouw. 10.10 Omroep-orkest. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Swing and sweet. 11.40 Morton Gould en zijn orkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM l 301 hl - Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.40 Pluk de dag. 9.03 Moeders wil is wet. 9.40 Zang- oordracht. 10.00 Strijkkwartet. 10.15 Morgen dienst. 10.45 NCR V-koor. 11.00 De Zonne bloem. 11.40 Orkest, 12.03 Om-en-oin-pro- gramma. 1.20 Piano-recital. 2.00 Kamei orkest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Capricio Italien. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Radio Jeugdjournaal. 6.00 Het Leger des Keils-kwartier. 6.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 De mu ziek bij nader inzien. 7.40 Vandaag''. 8.05 i o oud. iü 05 gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Ouverture „Mei nacht". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Swee- linck-kwartet. 11.45 Philharmonica-orkest. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.40 Avro's Radio-ochtendblad. 9.03 Alfred Cortot, piano. 9.40 Soft and sweet. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luis ter. 11.00 Kerk- en Torenklanken 11.45 „Ach ter de tralies". 12.00 „Harmonetto". 12.38 Audre de Raaff en Jacques Schutte. 1.15 Am sterdamse Politie-kapel. 1.45 Vaughn Memroe zingt. 2.00 „Met naald en schaar". 2.30 Kees van Dalen. 3.00 „Klimop". 4.00 Het Prome nade-orkest. 4.30 Zendersiuiting. 5.30 Avro- Kaleidoscoop. 5.50 Regerings-uitzending. 6.15 Sportpraatje. 6.30 The Skymasters. 7.00 Het klokje van zeven uur 7.05 De Radio Volks muziekschool. 7.45 „Enkeling en Gemeenschap" £.15 Cantates. 9.10 Avro's Avondschoo. 9.35 „Le piano romantique". 10.00 „Tussen klit en dromedaris". 10.30 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Cantate. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN IH: 7.05 7.30 Gram. 8.30 VI. Br.: Conoert. 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 VI. Br.: Gram. 12.40 Giam. 1.15 Gram. 2.00 Werken van Couperin. 3.00 Eng. H.S.: BBC Northern Orches'ra 4.00- 4 30 Eng. L.P.: Louis Stevens en kwintet. 5.30 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Vooi de sol daten. 6.30 VI. Br.: Vooi de soldaten. 7.80 Fi Br.: Sol.programnia. 8.00 VI. Br.: verz. p'ogr. 9.00 Klankbeeld. 9.30 „Les petits Riens 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Cr.: Operamuziek. 11.00 VI. Br.: Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour lc Monde". 7.25- 7.30 Filmmuziek. 8.30 F.. Br.: Concert. 9.00 Xookpraatje en kunstoverzicht. 910 s>™Ph-" muziek. 10.00 Eng. H. S.: Alt eu hobo 10.30 A me rik. commentaar. 10 45 Ballad "ngers. 11.05 Voor de scholen. 11.15 Wlld>ug. 11 30 Eng. H.S.: Bunny May en orkest. 12.00 Daas orkest. 12.30 Fr. Br.: Omroeporkest. 1.00 Eng. L.P.: Mil.-orkest. 1.30 Kerstvacantie-programma voor de kinderen. 2.00 Concert 3.00 Voor de vrouw. 3.40 NWDR: Tango-orkest. 4.13 4^311 Voor de kinderen. 5.30 F. Br.. Ensemble Jw ïleyne. 6.00 Eng. L.P.: BBC. Schots Var. orkest. 6 45 „Bleu Marinere" orkest. 7.15 Promenade Plavers. 7.45 Hoorspel. 8.80 Verz. porgr. 9.05 NWDR: Amusements-orkest met solist, to.uu Eng L P BBC Revue-orkest. 10.30 Owen V/altera en orkest. 11.15 „Topic for to-mgbt 11.20 Victor Silveater «n Dansorkeat Tegen elf uur ving de herdenkings zitting aan in de feestelijk versierde en geheel met genodigden gevulde grote gehoorzaal van het Jaarbeursgebouw. Onder meer waren hier tegenwoordig Johannes kardinaal De Jong, de inter nuntius mgr. P. Giobbe, de minister president dr. W. Drees met zes leden van het kabinet, de staatssecretaris van economische zaken, mr. W. van den Grinten, de secretaris-generaal van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhjjn, mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. De Ranitz, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, vele buitenlandse gasten, ver tegenwoordigers der Belgische en Ne derlandse zusterorganisaties en verte genwoordigers van tal van instellingen en organisaties. De door het Utrechts a capelle koor en orkest opgeluisterde zitting werd geopend door de voorzitter van de KAB, de heer De Bruyn, waarna dr. A. A. Olierook het podium betrad. Dr. Olierook, de directeur van de ontwik kelingscentrale en rector van het in stituut voor sociaal-economische vor ming gaf een overzicht van de geschie denis van de KAB. De voorzitter geridderd Kardinaal De Jong hield vervolgens een korte toespraak, waarin hjj de pio niers van de Katholieke Arbeiders beweging, dr. Ariens en dr. Schaep- Het Hoofdbestuur van de VARA heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat, dr. D. G. W. Spitzen, uiteengezet, dat de terugkeer cot de particuliere en gemeentelijke exploitatie van de radiocentrales op zeer ernstige bezwaren stuit. De par ticuliere bedrijfsvorm zal naar de me ning van adressant duurder zijn dan het huidige beheer door de PTT. De hieruit voortvloeiende verhoging van het abonnementsgeld acht de VARA onaanvaardbaar. De onrendabele delen van het land zullen voorts nimmer radiodistributie krijgen. De PTT zou den bovendien 1400 «nan moeten ont slaan, van wie een groot deel zonder werk zou geraken. Omstreeks vijf uur gistermiddag is te Voorthuizen een vrachtauto na een aanrijding in een kuil gereden, waar in drie arbeiders aan het werk waren. Een van hen wist aan het gevaar te ontkomen doch de twee anderen ge raakten onder de auto. Eerst na een half uur en met veel moeite konden de ongelukkigen bevrijd worden. Deerlijk gewond zijn zij naai' het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Een van hen bleek te zijn gegrepen door de draaiende cardan-as van de auto. van de Katholieke Kerk en voor de zegenrijke arbeid in de strijd tegen het communisme. Hij richtte zich daar na met een persoonlijk woord tot de heer De Bruyn, die zitting genomen heeft in tal van colleges en commis sies. Deze vele werkzaamheden worden door de regering gewaardeerd met de benoeming van de heer De Bruyn tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Korte toespraken werden nog gehou den door de heer Jan Maenen. voor zitter der KAB-Llmburg namens de diocesane bonden, prof. dr. W. Bronk- horst, geneesheer-directeur van het sa natorium Berg en Bosch, namens de instellingen, de heer A. van der Horst namens de Kajotters en door de heer Th. de Groot, die namens de vakbon den f 50.000 offreerde ten bate van de vacantie-oorden. Tot slot van de dag volgde nog een receptie. Een onafgebroken stroom uit alle kringen der samenleving, onder wie de hoge kerkelijke en burgerlijke gezagsdragers, bewoog zich langs het dagelijks bestuur. Op de receptie werd het woord ge voerd door tal van sprekersnamens de zusterorganisaties en andere instel lingen. De zitting vsn de Prev. Staten be perkte zich gisteren tot een aantal be noemingen en het vaststellen van de rekening 1947, die een batig saldo ver toonde van 365.068.-. De Inkomsten bedroegen in dat jaar 98.470.003,48, de uitgaven 98.104.935,48. Vóór de benoeming van twee leden van de waterstaats- en wegencommis sie aan de orde kwam, interpreteerde de heer Jac. Groen (KVP), dat z.i. de gevolgde stemtechniek niet de juiste is. Door de blanco stembiljetten als ..behoorlijk ingevuld" te beschouwen kan het voorkomen, dat een candidaat benoemd wordt, zonder in feite de ver eiste meerderheid van stemmen te hebben behaald. Spreker noemde als voorbeeld de benoeming van <}e heer Brand (CPN) op een vorige zitting, toen het merendeel der vergadering zijn stembriefje blanco had ingeleverd. De voorzitter dr. J. E. Baron cie Vos van Steenwijk bestreed de mening van de heer Gro—i, doch verklaarde zich bereid in een volgende vergadering hierop nader terug te komen. Met grote meerderheid van stemmen werden de heren Commandeur en Van der Vaart benoemd ln de waterstaats en wegencommissie. De heer P. Kuiper (CPN) werd niet herkozen als lid van de raad van toe zicht op de provinciale bedrijven. In sijn plaats benoemde de vergadering na een tweede vrije stemming het Sta tenlid de heer Dorjee (AR). De even eens aftredende ir. P. M. van Door maal werd herkozen. Provinciale Staten komen op 31 Ja nuari opnieuw bijeen voor de behande ling van de op de agenda voorkomen de voorstellen, die thans in handen werden gegeven van de desbetreffen de commissies. DAME REED TEGEN TROLLEYBUS Op de Velperweg te Arnhem is een dame op een fiets met hulpmotor in botsing gekomen met een trolleybus. Zij kwam zo ongelukkig te vallen, dat zij vrijwel op slag werd gedood. Op een buurtfeest te N. Niedorp werd mevrouw M. Rezelmanvan Dam om streeks half twee onwel met het nood lottig gevolg dat zij spoedig daarna overleed Het feest werd terstond af ge last. Zij laat een gezin achter met drie kinderen. Bij het vernemen van dit droevig verscheiden, was de verslagen heid groot in het dorp. „QUEEN WILHELMINA" CONTRO LEERT BUITENLANDSE VISSERSSCHEPEN De onderzeeboot „Queen Wilhelmina" zal tijdens het weekend niet meer Den Helder, maar Rotterdam of Vlissingen aandoen. De .Queen Wilhelmina" zal nu ook contróle houden op Belgische vissersvaartuigen, die eventueel binnen de Nederlandse territoriale wateren worden aangetroffen. De 22-jarige Duitse amateur bin- nenspeler van de Engelse derde divi sie-club Bristol City zal voortaan als professional voor zijn club uitkomen. Aan alle borden ontwikkelde zich gisteren een levendige strijd en het waren vooral de partijen tussen Hugot en Donner en tussen Van Scheltinga en Rossolimo, die onmiddellijk tot de toeschouwers spraken. Donner won, Rossolimo en Euwe verloren. Het re sultaat is, dat de jeugdige Donner thans de leiding heeft. Hugot-Donner 01. Dat hier een interessant duel viel te beleven, was niet onmiddellijk te voor zien. Het was Nimzo-Indisch, waarin Hugot zich een iets vrijere positie had geschapen. Vermoedelijk wilde de jonge Fransman eindelijk eens tot een imponerend winstpunt komen, anders is de overijlde actie op de konings vleugel, waartoe hij besloot, niet te verklaren. Een vlot stukoffer op g7 deed hem vele schone verwachtingen koesteren, doch Donner zette een ste vige domper op de voorbarige feest vreugde, door met een reeds lang voor ziene tegenactie de aanval tot stand te brengen, waarna het eindspel met een stuk meer kinderspel was, hetgeen Donner in ijltempo demonstreerde. Van ScheltingaRossolimo 10 Stellig de eerste verrassing van het tournooi! En tevens het bewijs, dat onze Hollandse spelers niet te on derschatten tegenstanders zijn. In 'n Hollandse verdediging begon de Fransman onder verwaarlozing der damevleugel en het centrum een on middellijke actie tegen de witte ko- ningsvleugel. Van Scheltinga diende scherp van repliek, veroverde een kostbare pion en accepteerde even later in alle gemoedsrust de kwaliteit, die de Fransman ter voortzetting van zijn aanval, aanbood. Tot grote daden kwam de Fransman niet. Hij moest het nauwkeurige tegenspel van Van Scheltinga als juist erkennen en streek voor het einde der eerste zit ting reeds de vlag. HenneberkeKramer afgebroken Het Siciliaans fanchetto is een speelwijze, die zich niet leent tot ver rassend en vlot aanvalspel. Ook deze parttj bewees dit. Henneberke sloeg zich keurig door de microscopisch kleine moeilijkheden heen en bereik te, na enige ruiltransacties, een eind spel, dat moeilijk is te beoordelen, doch waarin beiden nog winstpogin gen kunnen doen. SoultanbeieffCortlever 01. Reeds onmiddellijk na de opening, de Schlechter-variant van de Slavi sche verdediging, ontwikkelde zich een aardige strijd met geniepige tussen- zetjes, waarin wit als troef een volle dig centrumbezit en zwart een be weeglijke pionnenmeerderheid op de damevleugel ter tafel kon brengen. Alle agressieve bedoelingen van bei de houwdegens ten spijt, ontstond er een eindspel, waarin het witte cen trum is geblokkeerd en zwart erin is geslaagd een beweeglijke pionnenke- ten over te houden. Cortlever wist in de tweede zitting de voordelen te realiseren en boekte een verdiend winstpunt. Van SetersDr. Euwe 10. Dat het Van Seters zou gelukken^. Euwe te verslaan, was een mogelijk heid, die slechts weinigen hadden overwogen. En het heeft er in den be ginne ook geenszins naar uitgezien. Dr. Euwe had al spoedig een zeer be hoorlijke stelling uit de Spaanse partij verkregen en mocht zelfs bogen op iets meer beweeglijkheid voor zijn stukken. Echter Van Seters verdedig de zich zeer zorgvuldig en toen dr. Euwe na Rossolimo's nederlaag verwoede aanvalspogingen ondernam, moest de Belg Inderdaad alle zeilen bij zetten. Dr. Euwe's aanval verliep en Van Seters nam het initiatief over en, zoals het doorgaans gaat, met meer succes dan zijn tegenstander. De Ne derlander verloor. De stand. De stand na de vierde ronde in het Hoofdtournooi is als volgt: 1 Donner 3 punt, 2 Cortlever 3 punten, 46 dr. Euwe, Van Scheltin ga, Rossolimo en Van Seters 2Vi punt, 7 Kramer 1 punt en 1 afgebr. partij, 8 Henneberke t/s punt en 1 afgebr. partij, 910 Hugot en Soultanbeieff punt. Woensdagmiddag wordt de vijfde ronde verspeeld, waarvoor de loting als volgt is: SoultanbeieffDr. Euwe, Van Schel tingaHugot; RossolimoHenneber ke, CortleverVan Seters en Donner Kramer. De gisteravond te Tilburg gespeelde yshockeywedstrijd Tilburg—Den Haag voor de competitie van de West-Euro pacup, leverde een 42 overwinning op voor HHYC. Met een wedstrijd minder gespeeld staat HHYC thans nog één punt op 't leidende team, Brussel achter. Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: TWEE MANNEN* hadden het nuttig geoordeeld, elkaar af te tuigen om der wille van een dame. Het was eigenlijk een zaakje van niKs, maar het bleek een mosterdzaadje, waaruit ijlings een grote boom ontsproot. Want het ging er om, of de verdach te de eerste klap had gegeven. Hij zei namelijk op zijn hele voor- en na geslacht te kunnen zweren, dat Ja nus begonnen was. En toen, meneer de president, moest ik wel uit zelf» bescherming voor me leven vechten. Janus vertelde het andersom. Die zei: Ik stong nog gewoon met 'm te prate. Ik zeg: je hou je hande bij je as Mlen in de buurt is. Hij zeg niks en geef me ineens een klap op me hoofd, da'k er kepleet dé.és van wie*. Nou, toen weerde ik 'm af, da'a dui delijk. De rechter riep de enige getuige voor. Een besnorde en bebrilde dik- „zak, die met zó duidelijke weerzin voor het groene laken trad, dat da officier hem bemoedigend toeknikte. Als wilde hij zeggen: we bijten hiee niet. De rechter begon met de eed, maat dat liep stuk, Want getuige zei be zwaren te koesteren. Religieuse?, vroeg de KacH. Nee, dat niet. Hij had niet veel geleerd en hoe gaat dat? Janus ea Arie waren allebei maats van '5h ea wat tal je daar een eed tegen zwe ren. We motte met elkaar door dit leven, zei de dikkerd. Dat vond de rechter ook, maar een getuige moet in dit leven de vinger* opsteken voor 'de waarheid en niéts dan de waarheid. Enfin, het kwam er ten slotte stotterend uit. - U hebt de vechtpartij gezien T, wilde het Recht weten. Gezien en gezien is twee. Ih stong er bij. Maar ik wil er de zegs man niet van wezen. Ik heb niks met Mien te maken. Wie sloeg er eerst?, kwam «Ie rechter concreet voor de dag. Geen van alle twee, trilde de snor. Arie glee uit en toen struikelde Janus en toen grepe ze zomaar naa» mekaar De rechter zétte zijn boze gezicht en verklaarde niet in sprookjes te geloven. Wèl in vervolging wegens meineed! En of getuige nou maar 's gauw de waarheid wilde zeggen I Zo als hij 't bij de politie had gedaan. Dat zou ik nou niet precies ken- ne verklaren. Ik dacht zo: hee, die glijdt uit...... En als u zo doorgaat glijdt u de cel binnen!, bitste de rechter. Maar de dikkerd bleef kronkelen als een paling en zag eenvoudig niet, dat 'ie bezig was zijn cel te bespre ken voor een maand of drie. Doch: op de tribune zat een mage re vrouw, die Het Inzicht kreeg. Pre cies op tijd liet ze de kreet los: Wil lem, je stinkt er in! Doe je bek open! Machtig is der vrouwen macht. En reddend heur liefde. Want deze Wil lem, die z'n kop reeds in de eigenge- draaide strop had, schrok wakker ea zei met een stem als een oordeelt Arie heb Janus de eerste klap op ze harses gegeve. Ik was er bij. U was er b ij n a bijcorrigeer de de rechter. Maar die dacht aan wat anders. Arie kreeg dertig gulden. Janus kreeg rechtsherstel, Mien krijgt rust en Willemnou, die krijgt van daag of morgen wel een pak op zijn dikke lichaam. Want de veroordeeld* keek 'm aan zoals een versgevangen tijger de klemmenzetter bekijkt. Niet, dat ik ooit tijgerklemmen zet Dat niet. Maar vuiler dan Arie kan zo'n beest niet kijken. Mocht het mis lopen dan leest het wel. KAREL. PATRICIA WENTWORTH „Ik geloof niet, dat je haar daar ooit veel reden toe gegeven hebt. Je optre den tegen haar is zelden...." „O, ik denk, dat ik buitengewoon on heus was Ziet u, ik wilde, dat ze weg gingen, maar ze bleven, bleven, en bleven! En toen...." Ze hield op. „En toen, Moira?" „U vroeg me, Dawson te gaan zeg gen, dat u uw juwelenkistje wilde hebben Er werd gepraat over het hu welijk van Molly Lamont en toen zei u, dat u haar een broche wilde geven, die u op uw eigen bruiloft had gedra gen. U wilde, dat zij die kreeg, omdat neef Robert ze u gegeven had en hij haar peetvader was. Ik bracht het kist je beneden en u toonde haar de broche. Toen gingen ze weg, maar u liet mij nog verschillende dingen zien". „Ja.... en?" „Er was ook een armband van dia manten en robijnen. U zei juist zoiets, dat die voor mij bestemd was, toen nicht Sophy Arnott werd binnengela ten. En u zei: ..Breng nu die dingen maar bij Dawson terug, Moira" En ik antwoordde: „Dan zal ik u meteen maar goede dag zeggen, want ik wist, dat het geen nut had, nog te blijven., nicht Sophy is een plakker". Weer hield zij even op. Het was niet slechts moeilijk, het scheen onmoge lijk, verder te gaan. Maar er zijn ogen blikken, dat ook het onmogelijke moet worden' verricht. Dit was zo'n ogen blik. Ofschoon het veel krachtinspan ning vergde, ging ze voort. „Ik bracht het kistje boven, maar Dawson was er niet. Opnieuw bekeek ik de armband. U had gezegd, dat u mij die wilde nalaten. Ik was boos., u weet. dat ik een slecht humeur heb. Als ik niet boos geweest was, zou ik het niet gedaan hebben; denk ik". Het gezicht van lady Pemberley was bijna zo wit als de kant van haar muts. toen ze vroeg „Waarom was je boos?" „Omdat mrs. Lamont zo lang geble ven was., ik wist. dat ze over mij kwaad had gesproken. Ze haat me. En ik dacht, dat u haar expres zo lang bij u had gehouden, omdat ik u wilde spreken". „Maar toen ze weg was, zei je niets". „Ik was bezig, moed te verzamelen en toen kwam nicht Sophyik had een gevoel dat alles me tegenliep. En zo nam ik de armband mee". Na enige tijd stilzwijgen, vroeg lady Pemberley „Wat heb je ermee ge daan?" Nu was het eruit. Er kon niets er- gers gebeuren. Moiré haalde diep adem. „Ik dacht hem te belenen, want ik had het geld direct nodig. Daarna zou ik u vertellen, wat ik gedaan had. Toen werd u ziek., en kon het niet". „En hèb je hem beleend?" Moiré schudde 't hoofd. „Ik heb het wel geprobeerd, maar het liep niet mee., de man stelde vragen Ik had mijn naam en adres moeten op geven en rente betalen. Toen werd ik bang. Ik ging naar Crossley en vér- kocht hem over de toonbank. Daar vroegen ze me niets". Het schijnt, dat ze mij kenden, of schoon ik daar toen niet aan dacht. Ik kon niet naar u toe., u was erg ziek. Ze hoorde lady Pemberley zeggen' ,.En je dacht, dat als lk stierf, de arm band toch van jou zou zijn en er geen haan naar zou kraaien". Dat was waar. Er viel niets op te antwoorden. Zwijgen volgde. Na een poosje hernam lady Pem berley: „Hoe kreeg mr. Porlock er mee te maken?" „Hij zag de armbahd en herkende die. Hij zei, dat het er één was van een paar en dat Napoleon ze indertijd aan Josephine had* gegeven. Ook wist hij, dat het van u was. Daarom kocht hjj de armband en probeerde chantage op mij te plegen. Hij wilde, dat ik als zijn handlangster zou optreden, speu ren naar schandaaltjes, opdat hij met zijn chantage zou kunnen voortgaan. Ik zei hem, dat ik er niet aan dacht. Dat was Zaterdagavond. Ik was van plan, Maandagmorgen naar stad en naar u toe te gaan. Toen werd hij na het diner door iemand doodgestoken." „Weet je door wie?" Moira lachte eensklaps. „Neen", aet ze. „Ik zou het graag zelf hebben ge daan. Maar u behoeft niet bang te zijn.... ilf dééd het niet" Misschien was lady Pemberley wel bang geweest.misschien was ze nu opgelucht, maar 't lag niet ln haa* aard, om het een of 't ander toe te geven. Ze stak een dunne onberlngde hand uit en luidde de bel, die op he* tafeltje naast het bed stond. Dawson, de kamenier, kwam bin nen. Een wat bejaarde, een beetje stijve vrouw. Lady Pemberley gaf haar een order. „O, Dawsonmijn sleutels en het grote juweelkistje. Miss Moira heeft al een van de robijnen en diamanten armbanden en ik vind, dat ze ze alle bei wel mag hebben, 't Is jammer, dat ze niet bij elkaar zijn. Haar de arm band eruit en geef hem mij". Moira zei niets, 't Gebeurde niet vaak, dat ze geen woorden kon vinden, maar nu was dit het geval. Ze bleef doodstil staan, toen Dawson het Ju weelkistje op de kleedtafel zette, het opende, verschillende bladen eruit haalde en naar het bed liep, waar se de armband in de hand van Lady Pem berley legde. (wordt vervolgd) Het is het hart en niet het hoofd, dat hef hoogste bereikt. LONGrELLOW

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3