Stad m Omgeving. Dertigduizend kilometer door lucht met de N.R.V. de Padvindersrevue „Studio 11" werd een daverend succes Groentenhandelarei, krijgen gelijk Inieressanie filmavond in Formosa T. VAN HEUSDEN f In het kort Onderscheiden Voor de Adelborsten Successen voor leden van „Streven naar Beter" De leeszaal in December Wat is smokkelen? Kauw-, Plof- en Vlak Gummy filmden de wereld Wie word# biljartkampioen? Vrouwenbond N.V.V. geeft feestmiddag voor kinderen Postduivenshow. De heer K. Kos naar zijn laatste rustplaats gebracht De nieuwe avonturen van Pim, Pom en Pam Dr. Albert Schweitzer binnenkort 75 jaar Texel Behouden thuis Nieuw leven inna Paulowna Bakkers betaalden te hoge lonen Besommingen l|muiden Wieringen Zestig jaar getrouwd Jan Schouten spreekt VAN MARSDIEP TOT IJ DONDERDAG 12 JANUARI 1950 Zonder iets ten nadele van Nieuwediep te willen zeggen, moeten wjj toegeven dat er streken op onze aardbol zijn, waar het mensenoog meer te gast kan gaan dan hier. Het Iqkt ons plezierig eens een dnik te nemen in het zwembad van Miami, een kuiertje te maken door Ciudad Trujillo, oog-in-oog te zitten met een sehone uit Haïti, of een autotochtje te maken door de omgeving van Caracas. Sinds gisteravond is onze behoefte aan dergelijke geneugten groter dan ooit. Wij mogen wel zeggen, dat wij de Koningstraat nimmer zo leeg en verlaten, zo onzegbaar nuchter en gespeend van alle charme hebben gevonden, als gister avond na onze luchtreis over dertigduizend kilometer in de contreien der Caraïbische zee. Dank zij de Nederlandse Reisvereni- ging konden wij en met ons nog een goede tweehonderd Nieuwediepers zulk een kostelijk snoepreisje maken in nog geen uur tijds. De filmdienst van de KLM nam ons mede op de vleugelen van comfortabele Constella- tions en Convairs, en voerde ons in het tempo van de moderne tijd naar de gebieden die binnen het bereik lig gen van het Westindisch bedrijf van onze nationale luchtvaartmaatschappij. Het is alleszins de moeite waard om die „onfortuinlijke" cineast te volgen op zijn kruistocht door die bekoorlijke streken. Het filmbedrijf van de KLM kan trots zijn op deze propaganda-rol- prent, die niet alleen bijzonder boeiend is, maar ook leerzaam. Het idéé van het zoekgeraakte scenario over een zoekgeraakt scenario was heel origi neel gevonden en stelde de makers van het filmpje in de gelegenheid, van zovele heterogene elementen een lo pend geheel te maken. Het ls niet zo wonderlijk, dat dit filmpje ook in Ame rika grote belangstelling trekt. Zowel voor de KLM als voor ons land is het buitengewoon waardevol, dat onze Amerikaanse vrienden kennis nemen van hetgeen onder de rood-wit-blauwe vlag wordt gepresteerd. En voor ons was het prettig, die vlag te zien voe ren over verscheidene belangrijke tra jecten. In de ouderdom van 77 jaar is gister, morgen om half tien in zijn woning aan de Polderweg overleden de heer T. van Heusden, die reeds geruime tijd bedlegerig was. Met bem is een zeer verdienstelijk stadgenoot heengegaan, die gedurende lange tijd een waarde volle kracht voor het Helderse vereni gingsleven is geweest. De teraardebe stelling zal Zaterdagmiddag om één uur plaats hebben op de Algemene Be graafplaats te Huisduinen. Tijdens de viering van het veertig jarig jubileum van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolonies, verleden jaar op 14 Maart in Casino, heeft de heer Van Heusden voor de laatste maal temidden van zijn oude vrienden uit het verenigingsleven vertoefd. Hem werd toen een hartelijke huldiging be. reid, omdat hij sinds de oprichting deel had uitgemaakt van het bestuur van de Helderse afdeling van het Cen traal Genootschap. In deze functie heeft de heer Van Heusden belangrijk werk op maat schappelijk terrein mogen doen. Daar naast ging zijn belangstelling uit naar de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, van welke instelling hij eveneens be stuurslid was. Met grote ijver heeft hij meegewerkt om de grote moeilijkhe den, waarvoor het leeszaalbestuur tel kens werd geplaatst, het hoofd te bie den. Men kon steeds op hem rekenen, en op zijn adviezen werd altijd zeer veel prijs gesteld. De heer Van Heusden, die in Maas sluis werd geboren, had voor onder wijzer gestudeerd en kreeg in Maart 1895 zijn eerste vaste aanstelling. Dat was aan de openbare lagere school aan de Vlamingstraat te Den Helder. Sinds dien is hij onze stad getrouw gebleven, als onderwijzer aan verschillende scho len. Tot zijn pensionnering was hij verbonden aan school 8 in de Hertzog straat. Ook in de onderwijswereld had men weldra zijn capaciteiten als ver enigingsman ontdekt, getuige zijn be noeming tot bestuurslid van de Bond van Nederlandse Onderwijzers, afdeling Den Helder. Tot lang na zijn pensionnering heeft hij zijn beste krachten in dienst van het maatsohappelijk leven gesteld, tot zijn gezondheidstoestand hem noopte, zijn diverse bestuursfuncties neer te leggen. Aan boord van het troepen transportschip „Waterman", dat op Maandag 16 Januari uit Indonesië wordt terugverwacht, bevindt zich onze stadgenoot E. Wind, Coenraad Botstraat 2. De zang- en operetteverenging „Ons genoegen" telt momenteel geen vijf en twintig leden, zoals gisteren abusievelijk gemeld, maar vijf en vijftig. Naar wij vernemen, zal op Vrij dag 28 April het vierde abonnements concert van de Muziekkring Den Hel der in de Nieuwe ktrk worden gege ven door het Nederlands Kamerkoor ónder leiding van Felix de Nobel. De luitenant ter zee der 2e klasse H. Dankelman werd bij K.B. van 24 No- vember 1949 voor de tweede maal on derscheiden met het Bronzen Kruis zoals de lezers zich van de reportages van Antbony van Kampen zullen her inneren, was de heer Dankelman die thans aan boord van Hr. Ms. wacht schip „Neptunus" te Willemsoord is ge detacheerd, commandant van het pa trouillevaartuig Hr. Ms. „RP 133' Indonesië. Bij K.B. van dezelfde datum werd het Bronzen Kruis toegekend aan de matroos der le klasse zeemilicien J. P. M. Driessen. In zijn vlot en gezellig voorwoord heeft de heer Leenders die de KLM wel in ere mag houden terloops la ten blijken, dat het devies „safety first" bij de KLM geen holle phrase is. Dagelijks worden door deze maatschap pij 1500 passagiers en 32.000 kg vracht door de lucht vervoerd, wekelijks wor den door de KLM en andere lucht vaartondernemingen 330 transatlanti sche vluchten gemaakt, de beroemde route van Mauritius naar Batavia werd vijfhonderd maal zonder één incident gemaakt, en zo zijn er tal van cijfers te noemen, waaruit blijkt dat het onge- vallenpeTcentage bijzonder laag is. Goede herinneringen. Vóór de pauze werd een interessant filmpje vertoond over „Dertig jaren KLM". Uit de archieven van Polygoon -Profilti waren allerlei fragmenten van journaals geput en tot een historisch overzicht samengebracht. De grote da gen van de eerste Indie-vlucht, de tochten van de „Uiver", de „Pelikaan en de „Snip" werden ons levendig in de herinnering gebracht en een dui delijk beeld werd gegeven van de technische ontwikkeling van de lucht vaart. Dat de meeste mensen vooral in het begin deze groei niet konden bij benen, bleek uit de handelingen van de Amsterdamse gemeenteraad van 1917, waaruit de heer Leenders een typerend citaat voorlas. De meerder heid gevoelde niets voor de stichting van een vliegveld (met een opper vlakte van 500 bij 500 meter), en schoof alles maar liever van de baan, omdat men zich niet wilde binden aan een plan tot het bouwen van lucht kastelen. Desondanks is dat „lucht kasteel" er gekomen, en wjj mogen nu trots op dat prachtige bouwwerk zijn. Het was één van de vele goede kan ten van de gisteren in Formosa gehou- deh NRV-avond, dat hierop weer eens op verantwoorde wijze de aandacht werd gevestigd. Het bestuur kan zich gelukwensen met het succes van deze avond, waarop het bloed van iedere NRV-vriend een tikje sneller is gaan stromen. Het was een goede gedachte van de leiding van het Konink lijk Instituut om de filmsdie gisteravond voor de leden der Nederlandse Reisvereniging toer den vertoond, ook te laten zien aan de Adelborsten, die daar voor gistermiddag in het „Zaal tje" waren samengekomen. Onze toekomstige marine-officieren hebben daardoor kunnen kennis maken met Suriname en de Nederlandse Antillen, welke meer dan ooit ook de aandacht van de Koninklijke Marine verdienen. Wellicht rullen de Adelborsten nu met nog groter belangstelling letten op de verrichtingen van het oefensmaldeel, dat ruik een waardevolle expeditie naar de Westindische wateren onderneemt. Enkele leden van de konijnenfokkers vereniging „Streven naar Beter" had- den dieren ingezonden naar de ten toonstelling, die gedurende het afgelo pen weekeinde werd gehouden in het Beursgebouw te Amsterdam, ter gele genheid van het twintigjarig bestaan der vereniging „Ornis". De heer P Breen behaalde daar met twee jonge Witte Weners (ram) de praedicaten ZZG en G. De heer L. Reinderman kreeg het praedicaat ZG voor een In de maand December bezochten en twintig vrouwen de Openbare Lees- driehonderd en vijf mannen en acht zaal. Uitgeleend werden 3117 romans, 1831 studiewerken en 293. jeugdboeken. Nieuwe aanwinsten Hieronder volgt een lijst van nieu we aanwinsten 'n Januari: ROMANS: Brun, Heert mijn zoon, waar ben je?; Buck, Drakenzaad; Cor- sari. Geliefde dwaas; Defresne, Moord!; E'oerle, De wagenmenner; Gooyer de, Op wacht in de desa; NijnattenDof- fegnies van, Tolhuis „Het zwarte paard"; Ooms, Dijkleger; Smith, Jon gensstad; Vaagen, Lasse Aga; Vestdijk. Ierse nachten; Wodehouse, Echt iets voor Mei; Zielens, De dag van morgen. STUDIEWERKEN: Greshoff, In de verstrooiing; Groot, Geheimen v. ruim te en tijd; Houtman, Knutselen met waardeloos materiaal; Joy Arnold, Het Afrika van Al bert Schweitzer; Ju- lien, De eeuwige wildernis; Overzee van, Het humanisme als levensbeschou wing in de Nederlanden, dL I; Schweit zer, Een hospitaal in het oerwoud; Vecht van der. De stenen spreken. INGEBONDEN TIJDSCHRIFT: Li belle 1949, dl. L' GESCHENKEN: Bakker, Het boek van de rayon; Beard, A basic history of the United States; Bindorf, The Scheldt question t 1839; Wawson, Ta- les that en u-al; Faubel, De vrijmet selarij; Het Huis van Oranje en de orde van vrijmetselaren; Korthuys, In herbst am Bodensee; Lilja, Het onweer de ban van de tropen; Lambert, Weiss- trekt voorbij; Nystrom, Surinam. geographic study; Purzelbaum, „Husten Uit de raadsportefeuille B. en W. hebben de eerste voorstel len in het nieuwe jaar aan de raads leden doen toekomen. Het is een be scheiden beein. waarover wjj kort zI ujyiiiv f Mi «V4MWWUW, Chinchilla voedster en het praedicaat gie mal"; Stacpoole, The order of ce- GG voor een jonge Witte Wener ram. Een Hangoor van de heer Schipper werd als le GG gekwalificeerd. Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr J. A. Markus, stond gisteren Antonius J. R. uit Den Helder terecht. R. was ten laste gelegd dat hq in 1948 en 1949 Franse, Belgische en Duitse geldmiddelen ons land had bin nengebracht, zonder de douane hiervan op de hoogte te stellen. R., die werk zaam is bij de binnenscheepvaart, gaf het hem ten laste gelegde toe, doch hij ontkende ten stelligste dat hij zich aan smokkelen had schuldig gemaakt. Hoe zijn handelwijze dan wel genoemd moest worden wist hij ook niet precies. !r. werd er ook van beschuldigd dat hij uit Duitsland een aantal mondhar monica's had ingevoerd. Dit punt was tamelijk duister, daar verdachte hier over drie verschillende verklaringen aflegde. De Officier, mr dr J. M. Vel- linga achtte het opzettelijke gedeelte echter voldoende bewezen. De eis was 35 subs. 15 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De in beslag genomen goede ren werden verbeurd verklaard. Kauw, Plof en Vlak Gummy bebben hun opdracht uitgevoerd. Helemaal uit Silly-City zqn ze naar Den Helder gekomen, om op de planken van Casino hun grote reis door Europa, Afrika en Zuid-Amerika uit te beelden. En in de zaal zaten de mensen zich verwonderd af te vragen of dat nu wel allemaal dilettan tisme was. Wel, het was niet alles goud in „Studio 11", de bijzonder aardige padvindersrevue, die gisteravond door groep vier „Jutters" Willemsoord ten tonele werd gebracht. Maar hoe kon het anders. Heeft u een stel jonge bengels, die men In de Baden Powell-wereld welpen noemt, wel eens voor kabouter laten spelen in dat vertrouwde sprookje „Sneeuwwitje"? En heeft n zulke jongens al eens een Frans liedje laten zingen en geprobeerd hun al te groot enthousiasme te temperen? lease; Steinbeck, The wayward bus; Voisins de, Le bar de la Fourche; Wa genknecht, Abraham Lincoln. De eerste partijen in de wedstrijd om het persoonlijk biljartkampioen schap (gem. 2—3) voor het district Den Helder werden Maandagavond in café Woud aan de Binnenhaven ge speeld. Omstreeks zeven uur riep de districtsvoorzitter, de heer Jac. Bur ger, de finalisten een hartelijk wel kom toe. Hij sprak de wens uit, dat dit tournooi, dat tot Vrijdagavond duurt, evenzeer zou slagen als de voor gaande. Reeds de eerste partij bracht een verrassing, doordat G. Bossen (Bree zand) het moest afleggen tegen N. Zoon (V.O.P.). Deze partij werd in 35 beurten afgemaakt. De heer Zoon be haalde een g-.i.iiddelde van 2.85 en de heer Boss-m (die 97 caramboles had gemaakt) een gemiddelde van 2.77. Ook W. Wilms (Royal) speelde voor wat hij waard was en W. Post (V.O.G.) kreeg dan ook geen kans. In 26 beurten had de heer Post 51 caramboles ge maakt, en zijn gemiddelde was dus 1.96, tegen 3.84 voor de heer Wilms. De verhouding tussen de acht riva len was na de eerste avond als volgt (de kolommen geven achtereenvolgens aan: gespeeld, gewonnen, gelijk, ver loren, caramuoles, beurten gemiddelde, W. Ekkebus 2 2 0 0 200 66 3.03 4 P. Meuleveld 2 1 1 0 200 68 2.93 3 N. Zoon 2 1 1 0 200 77 2.60 3 J. van Dam 2 1 0 1 198 63 3.14 2 W. Wilms 2 1 0 1 152 55 2.76 2 H. Wriede 2 1 0 1 144 66 2.18 2 G. Bossen 2 0 0 2 168 75 2.24 0 W. Post 2 0 0 2 91 59 1.54 0 De partijen worden hedenavond voortgezet en morgenavond valt de be slissing. Uitspraak in kort gedi Woensdagmorgen om 11 uur d y president van de Arrondissement bank te Alkmaar, mr. A. D. vaaT teren Altena vervroegd uitspr^ het kort geding tussen de N v maarse Coöperatieve Veiiing nieuwe, waarbij de nnancit-*.ging en de beheerder van de erei1'" .«.I-Uinfr van het gemeentebe- centrale, de heer E Mak te«- Lg oU begin kunnen zijn. Een crediet van f 255 wordt f vraagd voor de aanschaffing van e hand-trapnaaimachine, waaraan de openbare lagere school te Juliana- dorp dringend behoefte heeft. Eén der kachels in de Comeniusschool moet nodig vervangen worden door waarbij de financiële medewerking van stuur is gevraagd. aanleggen van beplantin- i Helder, spoedig een aanvang Voor he waannee men gen m oud Den HeM maken, wordt een crediet van f 57.500 ge- vraagd. Volgens het nieuwe rioleringsplan zal het moerriool, dat is geprojec teerd in het verlengde van de Fazan tenstraat, het havenspoor moeten kruisen om de verbinding met de toe komstige zuiveringsinstallatie tot stand te brengen. Ook zal op het ter rein van de Nederlandse Spoorwegen overstortput nodig zijn. Aan de raad wordt thans voorgesteld, de hieraan verbonden financiële conse quenties (vaste lasten ten bedrage van f 12.58 per jaar) te aanvaarden. Ten slotte stellen B. en W. voor, een perceel grond in oud Den Helder voor de som van f 1500 van t Rijk aan te kopen. Op deze grond heeft vroe ger een dienstwoning van het KNMI gestaan, welke niet behoeft te wor den herbouwd. Het bewuste perceel heeft een oppervlakte van 450 vier kante meter. De afdeling Den Helder van de Vrou wenbond NVV heeft de heer W. van der Hoeven, hoofdonderwijzer te Den Haag, uitgenodigd op een kindermiddag enkele sprookjes', uitgevoerd door pop pen, te vertonen. Deze feestelijke mid dag wordt op Zaterdag 21 Januari in Casino gegeven. Een aantal der toe gangskaarten werd beschikbaar gesteld aan de afdeling Den Helder van de Algemene Bond van Ambtenaren. De leden kunnen voor hun kinderen van 6 t.m. 14 jaar kaartjes verkrijgen bij de adressen: Koningdwarsstraat 43, v. Hogendorpstraat 68, Tuinstraat 74, Wee zenstraat 43. De „Jutters" kunnen terug zien op een zeer geslaagde avond. De revue getuigde van originaliteit, en we dur ven rustig te zeggen, dat wq dillet- tanten op dit gebied nimmer zo iets goeds hebben zien brengen. In de groepsraad van groep vier werd de idéé geboren een revue op te voeren, en even later bestegen Kauw, Plof en Vlak het toneel om met hun koste lijke camera's een flink deel van de wereld door te trekken. Natuurlijk werd in Nederland gestart. Daar was een molen met heuse draaiende wie ken met lichtjes erin, en op de voor grond voerde een aantal welpen een dansje uit. Via Belgie en het beroem de Manneke (dat later oploste in een bord waarop te lezen stond: „Het bier is weer best"), ging het naar Frank rijk, waar wij de nieuwe hoedenmode werd gelanceerd, naar Spanje, waai wij een „stierengevecht" zagen, naar Italië, het land van de spaghetti en de opera, naar Zwitserland, met een mislukte jodelpartq en een pover ver haaltje over Wilhelm Teil, naar don ker Afrika, waar kanibalen de samba dansten terwijl de arme Plof tot soep zat te koken, naar de evenaar, waar padvindersliedjes werden gezongen en de drie vrienden een fata morgana zagen in de vorm van de reeds eer der genoemde „Sneeuwwitje". En toen eerst was het pauze. In de schaduw van de pyramides' werd een echte mummie gevonden. En hier ontpopten de Gummy's en de hunnen zich als ware rqwielacroba- ten. Met z'n tweeën naast elkaar met harem-dame achterop, en later met z'n drieën met als enig licht de lantaarns aan de fietsen. In „Vuur land" werd Kauw geofferd. Toen zfln vrienden hem zochten, klonk achter in de zaal een hevig rumoer. Daar w Kauw terug, nu echter als een -kelet Langzaam wandelde een fosfor-geraamte door het midden pad van de n diepe duisternis gehul de zaal. Wat heeft men daarom ge lachen! In Mexico werd een luisterspel opgevoerd, waaraan onder andere me dewerking d verleend door Ome Keesje, P ml Vlaand ren en Kruimel tje. Dit in zijn geheel was de „dolle" kant van de avond. In elk deel van het programma kwam de padvinderq ter sprake. Het slot nummer echter was een grootse hulde aan Baden Powell, ie oprichter van de beweging. Aan weerszijden van 'n pro jectiedoek stonden padvinders en pad- vindsters opgesteld met veelkleurige vlaggen, en verhaalden twee heldere stemmen over het ontstaan en de groei van de padvinderij, die binnenkort veertig jaar bestaat. Staande werd het „Hoort, zegt het voort" gezongen, en toen verscheen op het witte doek het voorbeeld van elke recht-geaarde pad vinder. Baden Powell. Het was e i goede avond. We willen b' :iten met vooral de Gymmy's te p !zen. De vaandrigs Pottinga, Jacobs en Kalkman h bben zich op uitmun tende wijze van hun taak gekweten, f voor de andere medewerkenden hebben wij en woord van lof. Onder leiding van oubaas De Jong en baas De jaarlijkse show van postduiven zal gedurende het komende weekend door de Helderse Concours Commis sie worden gehouden in de bovenzaal van het Distributiekantoor aan de Spoorstraat. Vrijdagavond om acht uur zal burgemeester G. Ritmeester deze tentoonstelling openen. Zij Zaterdag geopend zijn van 's middags twee tot 's avonds elf uur, en Zondag van 's morgens tien tot 's avonds acht uur. Een zwijgende sto familieleden, vrienden bekenden heeft gistermid dag kort na één uur het stoffelijk over schot van de heer K. Kos naar zijn laatste rustplaats gebracht. Verschei dene leden der verenigingen, waarvan de heer Kos lid was, volgden de witte kist op de droeve tocht naar de groe ve. De teraardebestelling had een zeer sober karakter. Kleine bloempjes wer den in het graf gestrooid, waarna de uitvoerder v- n de begrafenisvereniging de heer H. Vissers, met enige gevoel volle woorden ie aanwezigen namens de familie bedankte. Tevoren waren in de aula, waar de vele belangstellenden waren samen gekomen, woorden van afscheid gespro ken door de heren R. Duinker, namens de Neptunus lo e, en de heer H. Roo- vers, namens de watersportverenigi lg H.W.N. Beiden hadden in de heer Kos en goed vriend en medelid verloren Een woora van geestelijke troost werd gesproken door ds. W. J. de Hoest, die tenslotte een gedeelte uit de Openba- Beets werd ten slotte nog wat gedanst ringen van Johannes voorlas. 67. De kolonel laat er geen gras over man te vangen, jullie weet hoe hij er groeien. De manschappen hebben am per tijd om een boterhammetje te eten en dan moeten ze alweer opmars. ziet!" De drie hondjes knikken ijverig van ja. Zij zullen alles op alles zetten om de brutale rover achter slot en Een klein gedeelte blijft in het fort grendel te krijgen en de arme Knage fort achter met het oog op eventuele lijntje te bevrijden. Bij de rovers is gebeurtenissen. Maar Pim, Pam en het feest Het Hoofd ligt languit aan Pom zqn daar niet bij. Nee, zij mogen de waterpijp te roken met zijn onder ditmaal mee op mars! „Jullie hebt be- danen. Maar hij heeft voor alle zeker wezen goed je best te kunnen doen", heid nog een verspieder bij het fort zegt de kolonel, „en ik heb gezien, dat achtergelaten en deze ziet tegen de jullie niet gauw bang zijn. Doet daar- middag een hele troep soldaten uit het om je uiterste best om de roverhoofd- fnrt komen. 19 detaillisten, die als eisers optrap" anderzijds. Mr. Van Resteren Altena achtte a kleinhandelaren, krachtens de met grossiers in 1947 gesloten overeenkom» niet verpik de verhoogde exploita tiekosten van de fustencentrale te dm gen. Deshalve kan hun de verhoogd, bijdrage van een cent per kist nj({ worden opgelegd, en hun mag zolan» deze regeling niet van kracht is, toegang tot 'j veiling niet worden ver. hinderd. De bedreiging van de zijde der klein, handelaren dat zij niet van plan wa. ren hun c -anties te voldoen zonder aftrek van -'e verhoogde fustkosten, achtte de heer Van Regteren Alten» niet van zodanige invloed, dat zij wan- orde op d - veiling zou kunnen veroor. zaken. Een verwijdering van de groenten* handelaren was daarom niet gerecht* vaardigd. Mr. Van Regteren Altena wees et op, dat slechts onderling overleg tu». sen veilingsbestuur, grossiers en detail* listen deze kwestie tot een oplossing zal kunnen brengen. De president wees de vordering van de eisers toe en legde de velling een dwangsom op van f 50 per dag voor iedere eiser, die niet in het ge bouw zou worden toegelaten. Voorts werd de gedaagde veroor deeld in de kosten van het geding, welke f 125 bedragen. De bekende zendeling-arts, dr. Al- bert Schweitzer, hoopt op veertien Ja nuari zijn vijf en zeventigste verjaar dag te vieren. Schweitzer werd in Kayserberg in Duitsland geboren. Op 27-jarige leeftijd werd hij te Straats burg tot buitengewoon hoogleraar in de theologie benoemd. In' 1913, na zijn studie in de medicijnen te hebben vol bracht, ging hij als zendeling-arts naar Afrika, waar hij zijn medische arbeid begon. Zijn boek „Zwischen Wasser und Urwald" -derd in bijna alle Euro pese talen omgezet, terwijl hij als mu sicoloog veel bekendheid verwierf door zijn standaardwerk .„Johann Sebas- tian Bach". Met het troepen transportschip Groote Beer" is ook bootsman A. Moor te Oosterend uit Indonesië terugge keerd. Er hingen verscheidene vlaggen in het dorp en de muziekveru-iging „Excelsior" bracht hem een serenade. Op de boerderij van de heer C. Goe man in Spang, even ten zuiden van Oosterend, werd het eerste lammetje geboren. Drie bakkers uit Anna Paulowna hadden zich Dinsdag voor de Economi sche Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, te verantwoorden voor het betalen van te hoge lonen aan hun on dergeschikten. De Officier van Justitie mr. dr. J. M. Vellinga, wees in zijn re quisitoir op de haast onvermijdelijke cirkelgang: hogere lonen, hogere prij zen. Daar brood een volksvoedsel van de eerste orde is, was mr. Vellinga van mening dat tegen bakkers, die de prijs van dit artikel in gevaar brengen, zeer streng moet worden opgetreden. Nicolaas A. N„ die aan een halfwas bakker een brutoloon van f 31,58 be taalde, waar dit slechts f 26 had mogen bedragen, werd tot f 100 subs. 30 da gen veroordeeld. De eis was f 125 subs. 30 dagen. Tegen Tijmen H„ die een nettoloon van f 41,50 verstrekte in plaats van een brutoloon van f 40, eiste de officier eveneens f 125 subs. 30 dagen. De uit spraak was hier conform de eis. Ten slotte stond nog Jacob M. te recht. Deze betaalde aan een werkne mer f 45,98 in plaats van f 40 en aan een tweede f 37,50 in plaats van f 34. M. werd hiervoor conform de eis tot f 140 subs. 40 dagen veroordeeld. De besommingen van Dinsdag wa ren: 1 stoomtrawler ƒ16.000; 1 kust- visser Schev. 2 ƒ400.De aanvoer bedroeg 500 kisten. Er werd geen verse haring aangevoerd. De prijzen per kg. waren: heilbot ƒ3.10ƒ3.00 en tarbot ƒ3.10ƒ2.80. Per 50 kg.: gr. schelvis 6966, midd. schelvis 71.5063, kl. schelvis 6053, midd. kabeljauw 63, kl. kabeljauw 5047, wijting 4423, bot 4429, schar 27— 18, makreel 3516.50. Per 125 kg.t gr. kabeljauw 172140, koolvls 66 52 en leng 94. Het echtpaar J. Doesburg T. Does burgVisser te Hippolytushoef vierde Dinsdag zijn 60-jarig huwelijksfeest. Voor deze gelegenheid had de buurt, naar Wieringer gebruik, de vlag uitge stoken en de krasse oudjes, resp. 86 en 83 jaar, hadden niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Voor de A.R. kiesvereniging alhier zal de leider van de A.R.-partij, het Tweede Kamerlid Jan Schouten, op 25 Januari een spreekbeurt vervullen in zaal Concordia. Men heeft kans gezien van het dak der Kapelkerk te Alkmaar 120 kg. lood te ontvreemden. De 21-jarige dader is te Zeist gearresteerd. Te Purmerend is op 76-jarige leef tijd overleden de heer Jb. IJff, die in het openbare leven te Beemster een grote plaats heeft ingenomen, o.a. door zijn raadslidmaatschap en de vervulling van het wethoudersambt. O In Alk maar is, 81 jaar oud, overleden de heer N. Masée, een bekend figuur in het verenigingsleven, in het bijzonder in de 8 Octobervereniging. In het slachthuis te Hoorn worden veel slachtingen voor export verricht. Maandag lieten bijna 400 schapen er het leven. In Opperdoes had de ambtenaar van de burgerlijke stand het in December heel rustig, doordat nie mand in het huwelijk trad, geen der inwoners overleed en er evenmin ba- bles werden geboren. Op initiatief van de vereniging „Oud Hoorn" zal in de Coenstad worden overgegaan tot de restauratie van het 17e-eeuwse pand aan het Gerritsland 53. De kosten, waarin rijk, provincie, de gemeente en de eigenaar bijdragen verlenen, zijn op f 9700 begroot. De deelnemers aan het Hoogoven- Schaaktournooi zijn ten stadhuize te Beverwijk officieel door het gemeente bestuur ontvangen. De jeugdherberg .Assumburg" te Heemskerk trok vorig jaar bijna 15.000 bezoekers. De bak kers te Beverwijk en Velsen hebben besloten de prijs van het wittebrood voorlopig te handhaven op 35 cent. De luchtbrug op het station Zaan dam zal dit jaar door een tunnel wor den vervangen. Q De KVP te Wormer heeft haar afkeuring uitgesproken over de opheffing van het rijverbod op Zondag. Q De negende Zaanse hout- beurs vindt plaats op 31 Januari, 1 en 2 Februari. Te Zaandam is een trai ler met tien ton gipsplaten in de Voor- zaan gereden. Met behulp van een drij vende bok stond de trailer twee uur later alweer op de walkant De gips platen dienen echter met behulp van een duiker te| worden geborgen. De gemeente Edam telde op 31 De cember 11.666 ingezetenen, waarvan 7509 te Volendam woonachtig zijn.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2