Gevecht tegen slaap, sneeuw en ijs Madura wil omvorming van R.I.S. tot eenheidsstaat de Donner heeft nog steeds de leiding WEL EN WEE VAN DE A.A.T. RALLYE DE MONTE CARLO: Van Beeck Calkoen sprak voor hei district Noord-Holland-Noord van de R.A.C.-West Contactpunten in alle delen van de provincie Wetsontwerp ontbinding van deelstaten Oost-Java en Pasundan - Wie viel aan in Modena? Politieke delinquent in Engeland ontsnapt Wederom roofoverval irt de hoofdstad Zeepost voor Oost en West Werkloosheid in West-Duitsland neemt toe iaby verbrandde in de wieg Scheepvaartberichten EEN BATALJON KEERT TERUG Het viel niet altijd mee Opnieuw drie Fransen te Warschau gearresteerd Montgomery in Nederland Het 12e Hoogoven Schaaktournooi Euv/e dringt op „De Sultan van Marokko" wordt gezuiverd Besommingen l|muiden MBIJDAG 13 IANTARI 1950 „Een gevecht tegen slaap, sneeuw en ijs! Dat is de Rallye de Monte Carlo", rei de bekende Rallye-rijder Van Beek Calhoen toen hij gisteren bijna aan de vooravond van een nieuwe sterrit in het Victory Hotel te Alkmaar voor de leden van het district Noord-Holland-Noord van de Regionale Automobiel sportclub-West een causerie hield over zijn belevenissen tijdens vorige Rallyes en andere internationale autowedstrijden. te nemen om ze uit de handen van in opstand gekomen Bedoeinen te hou den. Tot slot van zijn causerie vertelde spr. nog enige bijzonderheden over de a.s. Tulpen Rallye. Het aantal Neder landse équipes zal 75 bedragen, welk aantal bij geringere buitenlandse deel name tot honderd zal worden opge voerd. De klassementsproef, waarvoor ook te Monte Carlo nog nimmer een bevredigende oplossing is gevonden zal geheim blijven, om de Nederland se deelnemers niet de gelegenheid te geven zich reeds nu te oefenen. 300 km-rit in Februari. Aan de lezing, die gevolgd werd door enige films, ging een vergadering De Rallye de Monte Carlo stamt uit heb jaar 1911 en werd ingesteld met het doel in de voor Monaco stille tijd vreemdelingen naar het vorstendom te lokken. Wel nimmer zal een interna tionale wedstrijd met zoveel enthou siasme ontvangen zijn. Uit alle delen van Europa meldden zich de deelne mers voor de sterrit, die in de eerste jaren vier dagen en vier nachten duur de en de hoogste eisen aan lichamelijk en physiek uithoudingsvermogen stel de. Dr. Sprenger van Eyk, die ook dit jaar de tocht naar Monte Carlo onder neemt, was de eerste landgenoot, die voor een Nederlands succes zorgde. In Januari 1929 startte hij uit Stock holm en won de Rallye. In 1938 even aarde de knappe „acrobaat'' Bakker Schut die Athene tot startplaats koos dit succes. Het aantal Neder landers, dat een kans gaat wagen in de Rallye de Monte Carlo is de laat ste jaren hand over hand toegenomen, zonder dat de kwaliteit van de deel nemers steeg. Tevelen schrijven in. zonder dat zij in kleinere ritten de ze nodige ervaring opdeden. Zelfs nu de Rallye gemakkelijker geworden is en de rijtijd van vier tot drie etmalen is teruggebracht, arriveert 25 pet. in het geheel niet te Monte Carlo of wordt te laag geklasseerd. De heer Van Beeck Calkoen meende hiertegen te moeten waarschuwen. Men moet beginnen met kleine ritten en zich op deze wij ze prepareren voor het „gevecht te gen slaap, sneeuw en ijs", dat de Ral- ley de Monte Carlo vormt. Het doel is thans een kleine kern van jonge rij ders te vormen, die ons land op waar dige wijze over de grenzen kan verte genwoordigen. Het ideaal zag spr. in de wijze, waarop bijvoorbeeld de KNMV haar coureurs voor buitenland se wedstrijden kiest. Aan toekomstige Rallye-rijders gaf de heer Van Beeck Calkoen enige waardevolle adviezen. Denkt niet te licht over de Rallye en rijdt met drie personen. Los elkander om de twee uur aan het stuur af en laat degene, die op de achterbank plaats neemt een doek voor zijn ogen doen, teneinde de nodige rust te vinden. De ogen raken anders dermate vermoeid, dat men 'n grijze muur niet meer van 'n grijze weg kan onderscheiden. Het is voorgeko ©en, dat tussen Lyon en Monte Carlo, 4e laatste etappe, twaalf Rallye-rij ders door ongelukken om het leven kwamen. Eet weinig en drink niet. Te veel eten maakt slaperig en drinken is wellicht op het ogenblik zelf opwek kend, doch heeft funeste gevolgen Men kan de slaap het beste weren door het kauwen van koffiebonen. Anecdotes. De heer Van Beeck diende zijn „Ral- lye-menu" met smaak op en peperde het met tal van voorvallen, incidenten en anecdotes uit zijn langjarige erva ringen. Met belangstelling luisterden de aanwezigen naar het verhaal hoede Nederlandse équipe in Bulgarije te gen sneeuw, ijs en snerpende koude vocht, de wagen van Van Beeck tussen Oslo en Göthenborg van de weg raakte en in 'n drie meter lager gelegen dennebos viel en hoe ir. de Rallye Marokko Franse vliegtuigen de wa gens door de woestijn escorteerden teneinde de deelnemers bij panne over vooraf, waarin het district Noord-Hol land besloot op een Zondag in Febru ari een 300 km-rit te organiseren. Het ledental bedraagt thans 87 en is in twee maahden tijds met 57 gestegen. Daar het district onze provincie be noorden het Noordzeekanaal omvat, zullen ook in Den Helder, de Zaan streek, Hoorn en Beverwijk commis sie-leden worden gezocht, teneinde in alle delen van onze provincie contact punten te leggen. Voor dit doel zal de commissie, bestaande uit de heren P. Krom te Bergen, J. Moeyes te Heer Hugowaard, Blaauboer te Wieringer- meer, P. Groenhart te Dirkshorn en P. Meurs te Alkmaar worden uitge breid. Uit de vergadering kwam de wens om zich wat de commissieleden betreft niet te beperken tot bovenge noemde plaatsen. Langdurig werd ge discussieerd over de wenselijkheid 'n sport- en een tourklasse in te stellen. Over het algemeen was men van oor deel, dat de districts-commissie zich moest beperken tot kleinere ritten, die door iedere automobilist zonder te groot risico voor inzittenden en wagen gereden kunnen worden. Het parlement van Madura heeft met algemene stemmen een resolutie aan vaard, waarin gezegd wordt, dat de Republik Indonesia Serikat van federale staat moet worden omgevormd tot een eenheidsstaat. De negara's moeten wor den opgeheven, aldus de resolutie. Het parlement denkt wat betreft de eigen negara zijn doel te bereiken door vorming van een voorbereidingscomité, dat te Djakarta besprekingen zal voeren. De beslissing van het parlement is niet speciaal gericht tegen het voortbestaan van de negara Madura, maar tegen het voortbestaan van alle negara's. om deze gebieden te ontbinden. Dit wetsontwerp zal worden voorgelegd aan het parlement der R.I.S., dat begin Februari bijeen zal komen. In de zitting van het kabinet der Republik Indonesia Serikat, die gis teren is gehouden en meer dan twee uur geduurd heeft, zijn vraagstukken besproken, die verband houden met de grieven, die zijn uitgesproken in de parlementen van Oost-Java en Pasun dan en de openbare mening in deze gebieden, die aandringen op ontbinding van beide deelstaten. In verband hier mede bereidt de minister van Binnen landse Zaken een wetsontwerp voor Een groep van twintig communisti sche en links-socialistische Italiaanse Kamerleden en Senatoren heeft in een rapport, dat na een onderzoek van twee dagen is opgesteld, verklaard, dat de politie bij de ongeregeldheden, die zich in Modena hebben voorgedaan en die zes stakers het leven hebben gekost, het eerst heeft geschoten. Hiervoor bestond geen enkele aanleiding of rechtvaardi ging. De politie heeft in haar rapport ver klaard, dat zij uit zelfverdediging schoot en dat de arbeiders met handgranaten wierpen. Dit wordt door de commissie ontkend. Wel hebben sommige demon stranten met stenen naar de politie ge gooid. De prefect van Modena heeft verklaard, dat onder het wapentuig, dat de politie de demonstranten heeft ont nomen, vijf handgranaten, 106 spoor- bouten en 26 knuppels zijn aangetrof fen. Dezer dagen is een Nederlander door een Engels gerechtshof te Bournemouth tot 31 dagen gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij had verzuimd, melding te maken van een verandering in zijn woonplaats. Bovendien werd geadvi seerd, hem uit te wijzen. Zijn raads man voerde aan, dat hij naar Enge land was gevlucht, omdat hij in Neder land in onmin was geraakt met com munisten, die hem wilden vermoorden. Hij was sindsdien in zijn nieuwe va derland ondergedoken. Nederlandse politie-autoriteiten heb ben echter medegedeeld, dat deze heer, wiens naam V. is, niet uit vrees voor de communisten doch wegens zijn poli tiek verleden is gevlucht. Hij staat n.1. als politiek delinquent gesignaleerd, Zijn arrestatie is verzocht. Donderdagavond omstreeks kwart over elf is in Amsterdam wederom een roofoverval gepleegd op een juwe lier, die zijn zaak heeft op de hoek van de Pieter de Hooghstraat en de Honthorststraat. Op 3 December was deze zelfde juwelier overvallen. De daders hebben gisteravond de man opgewacht. Met een ijzeren voorwerp gaven zij hem een slag op het hoofd Hoewel de klap ernstig aankwam was de juwelier nog zover bij zinnen dat hij luidkeels om hulp kon roepen Onmiddellijk schoten burgers toe en de daders vluchtten. De juwelier blijkt een ernstige hoofdwonde te hebben opgelopen. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Met de volgende schepen kan, tot aan de er achter vermelde data, zeepost worden verzonden naar Indonesië en Nieuw Guinea met m Sibajak (16 Jan.), Antillen met s.s. Bc. (14 Jan.), naar Suriname met m.s. Her.ilri (18 Jan.) De Westduitse minister van arbeid, Anton Storch, heeft medegedeeld, dat de werkloosheid in Duitsland het aantal werklozen bedraagt thans ruim 1.558.000 niet kan worden overwon nen binnen de grenzen, die de gealli eerden aan de industriële capaciteit van West-Duitsland hebben gesteld. Men hoopt nog 300.000 m -sen werk te kun nen geven. Het aantal vluchtelingen uit de Sow- jetzone bedraagt thans ongeveer 1000 per dag en neemt nog steeds toe. Voor deze vluchtelingen is geen plaats meei in het bedrijfsleven. Men zoekt nu naar mogelijkheden om Duitse gezinnen naar Zuid-Amerika te laten emigreren. Donderdagmiddag is in een buurt schap bij Alfen aan de Rijn een baby bij een binnenbrandje omgekomen, ter wijl twee oudere kinderen door de rook bewusteloos geraakten en door een dokter moesten worden bijgebracht. In de woning van de landarbeider Van der W. stond een rekje met was goed om de kachel. Het goed is, toen de vrouw des huizes even weg was, in brand geraakt. Het vuur sloeg over op een wieg, waarin een kindje van vijf maanden lag te slapen. De baby is in de vlammen omgekomen. Twee kinde ren van drie en vier jaar geraakten door de rook bewusteloos. De buren hebben het brandje geblust. Akkrumdijk, 11-1 van Antwerpen te Char leston Alchiba, Buenos Aires—R'dam, 11-1 450 mijl zuidwest van Las Palmas Arkel- dijk, 11-1 van Philadelphia te Baltimore Asturias, 12-1 5 uur van Java te R'dam Cameronia. Java—A'dam, 11-1 van Aden Celebes, A'dam—Makassar, 10-1 van Cheribon Cheshire, 21-1 van Australië te Batavia ver vecht Delftdijk, 11-1 van R'dam te Londen Drente, 11-1 van Khorxamshar naar Bom- bay Esso Den Haag, (t), Vado— Aruba, pass. 11-1 Martiniquc Glessula <t), 11-1 van R*- nam te Dublin Gooiland, A'dam—Buenos Aires, 11-1 te Las Palmas Grote Kerk. Bcira —A'dam, pass. 11-1 Kaap St. Vincent Hector, B'dm—Tangar. 11-1 van Gibraltar naar Bougie Ittcrsum, 11-1 van Antwerpen te Barbados Jaarstroom. Kotonou—A'dam, 11-1 op Libe- ria-kust Johan van Oldenbarnevelt, A'dam— Batavia, pass. 11-1 Maladieven Kamerlingh Onnes, 10-1 van Surabaja naar Makassar Karsik. 11-1 van Surabaja naar Makassar Kota Agung. Batavia—R'dam 11-1 van Belawan Laerfes, A'dam—Makassar, 11-1 van Surabaja naar Panarukan Langkuas, R'dam—Batavia, 11-1 21 uur van Genua Maaskerk, 11-1 te Accra Macuba (t), Curasao—Abadan, 11-1 van Gibraltar Mariekerk, A'dam—Kaapstad, il-1 van Walvisbaai Meerkerk, Japan— R'dam, 11-1 van Port Said Melampus. 11-1 van Oslo naar Stavanger Meliskerk, R'dam— Prisbane, 11-1 van Fremantlc Mentor. A' dam—Alexandrie, 11-1 van Algiers naar Tunis Xigerstroom, 11-1 van Loanda te Ambriz Omala, 11-1 van Singapore te Madras Prins Willem IV, 11-1 van Burriana naar Lands End Riouw, 11-1 van Makassar naar Balik Papan Rubiah. Menado—Tarakan, 11-1 te Nukan Rondo, 11-1 van Lorenz Marqucz naar Mau ritius Salatiga, verm. 14-1 van Batavia naar Semarang Schiedijk, 11-1 van Baltimore naar Mobile Siberut, 11-1 van Kalianget naar Bo- lingg'a Sloterdijk, Batavia—New York, 11-1 van Port Said Singkep, 8-1 van Portland Utvar Pugetsound Soestdijk, 10-1 van Batavia te Surabaja Straat Sunda, Singapore—Rio de Janeiro, 12-1 te Lorenzo Marquez Streef kerk, 11-1 van Dar es Salaam naar Port Amelia Tabian, 10-1 van Penang naar Belawan lernate, 11-1 van Singapore en 13-1 te Batavia verwacht Themisto, 11-1 van Cagliari naar Huelva Tjipanas, 10-11 van Singapore te Port Swettenham Tjisadane, 10-11 van Saigon naai- Hongkong Tosari, R'dam—Sydney. pass. 11-1, 23 uur, Finisterre Waterman, Java— R'dam, pass. 11-1, 16 uur, Gibraltar Willem Ruys, R'dam—Batavia, pass. 11-1, 11 uur, Kaap Bon Zaan, 11-1 van A'dam te Grimsby Alpherat, 11-1 van New York naar Trinidad Amstelkerk,'' A'dam—W.-Afrika, 11-1 van Bordeaux Arendskerk, 12-1 van R'dam te Bremen Breda, 11-1 van San Antonio, 12-1 te Talahuano verwacht Delft, 12-1 van Cu- regao te Saint Crois Heelsum, 12-1 van Buenos Aires te Antwerpen Leopoldskerk, 12-1 van Khorramshar naar Basrah Lieve- Vrouwekerk, 11-1 van Basrah te Khorramshar - Maaskerk, 12-1 van Accra te Cotonou Meerkerk, Japan—R'dam, 12-1 te Alexandrie Tygmalion, 11-1 van Laguaira naar Guanta Sarpedon, 11-1 van Curacao naar Maracaibo Stad Breda, 11-1 van Hamburg naar Zuid- Afrika. Stad Maastricht, 12-1 van Melilla te ITmuiden Waterman, Batavia—R'dam, 12-1, 8 uur, pass. Lissabon Zuiderkruis, R'dam— Patavia, 12-1 te Port Said verwacht Zijpen berg, 11-1 van Huelva naar Vlaardingen. (Van onze militaire medewerker) Nu met de „Waterman", die Zondag ♦e Rotterdam wornt verwacht, de laatste compagnieën en de Staf van het Bataljon A.A.T. der 7 December Di visie huiswaarts keren, is het een goe de gelegenheid het werk van de A.A.T. eens in het zoeklicht van de publieke belangstelling te brengen. A.A.T. betekent: „aan- en afvoer troepen" en dat is inderdaad een van de belangrijkste taken van de A.A.T.: het vervoeren van troepen her- en derwaarts. Daarnaast: het aanvoeren van levensmiddelen, benzine, oKe, smeermiddelen en munitie. Dat klinkt allemaal heel eenvoudig, maar in de praktijk kwam het tot voor kort op het volgende neer: dag en nacht in weer en wind in touw, geweldige afstanden overbruggen over vaak zeer slechte wegen, rijden door onveilig terrein met kans op beschie tingen. De A.A.T. van de 7 December-Divi- sic heeft van dit alles wel zeer ruim haar deel gehad. Zij bestorld uit een staf en 4 compagnieën en vertrok op 24 September 1946 met de „Boisse- vain" naar '"demesie. Gedurende meer dan drie j: heeft zij dus in de tro- Pierre Marshall, de correspondent van het Franse persbureau Agence France Presse te Warschau is gister avond door de Poolse veiligheidspoli tie gearresteerd. Zijn arrestatie volgt op die van de Poolse correspondent te Parijs door de Franse politie. Mar shall woonde te Warschau met zijn vrouw en twee kinderen. Een lid van de Franse ambassade te Warschau deelde later nog mede, dat ook het hoofd van de Franse repa triëringsmissie in Polen, Elmonde Mas- sonet, en een kantoorbediende van de ambassade Donderdagavond laat zijn gearresteerd. Met een vriendelijk „good morning" stapte veldmaarschalk Montgomery gistermorgen uit de Franse leger-„Da- kota", die hem op het marine-vliegveld Valkenburg had gebracht. Zoals be kend brengt de veldmaarschalk dit maal een bezoek aan ons land om voor de vereniging „Concordia" te Amster dam een lezing te houden. Montgomery wordt vergezeld door zijn zoon. Tegen journalisten sprak Montgome ry zijn voldoening uit over de goede samenwerking in de West-Europese Unie. Over de vooruitzichten ten aan zien van de vrede wilde hij niets zeg gen. „Dat is een zaak van de regerin gen". DOODSTRAF IN RUSLAND WEER INGEVOERD. Volgens radio-Moskou, zal voor ver raad de doodstraf weer worden inge voerd in de Sowjetunie. De dood straf, in Mei 1947 afgeschaft, zal nu weer kunnen worden uitgesproken te- gen# „verraders van het vaderland spionnen en saboteurs". DE EGYPTISCHE REGERING Koning Faroek heeft Sirry Pasja be noemd tot hoofd van het kabinet des Konings, in welke hoedanigheid Sirry Pasja een bezoek heeft gebracht aan Nahas Pasja om hem het verzoek van de Koning tot vorming van een nieuw ministerkabinet over tg brengen. Steeds weer zoeken de smokkelaars nieuwe wegen om hun, of beter ge zegd ónze goederen, de goederen der Nederlanders, naar Duitsland te transporteren. Een paar douaniers ontdekken over het riviertje de Glane op de grens van Nederland en Duitsland een nieuwe smokkelweg, in de vorm van een omgetrokken boom. VERANDERING IN SOWJET- REGERING. De Sowjet-regering heeft Alexei Goreglyad van zijn functie als minis ter voor de scheepsbouw ontheven „in verband met werkzaamheden elders" en Malysjef, vice-voorzitter van de raad an ministers, in zijn plaats benoemd. Engeland. Amerika en Frankrijk overwegen op het ogenblik, hoe zij 43,9 ton goud uit Portugal terug kun nen krijgen, die de Duitsers in de be zette gebieden geroofd en vervolgens in dat land gedeponeerd hebben. De hier toe ingestelde driemogendhedencom- missie heeft deze zaak naar de regerin gen verwezen. Portugal ontkent, dat het goud geroofd is. Donderdagmorgen startte van liet terrein van de Haagse gasfabriek de luchtballon Henri Dunant van de Haag se Ballonclub, met aan boord de heren Boesman en De Vos Klootwijk. Even ten Zuiden van Roosendaal is het ge vaarte aan de grond gekomen. Na zes ronden is er nog niet veel verandering gekomen in de stand. Donner heeft met 4y, punt en een af gebroken partij (tegen Van Scheltinga) nog steeds de leiding. Hij wordt thans op de voet gevolgd door dr Euwe met l'A p t. De stand is verder: 3-4 Cort- lever en Van Seters, 4 pnt.; 5. Van Scheltinga 3% punt en 1 hang partij: 6. Rossolimo 3!4 punt; 7, 8, 9. Henne- berke, Kramer en Soultanbeieff l'A punt; 10. Hugot punt. Het hoofdtournooi. De ontmoeting dr EuweHenneber- ke was reeds vooruit gespeeld in ver band met een verhindering van dr Eu we. De partij werd later op het de monstratiebord nagespeeld. Dr EuweHenneberke 10. Het oude recept der Caro-Cann ver dediging schijnt in Beverwijk nogal aftrek te vinden. Wij zagen tenminste reeds enige partijen met deze rustig- ipelopzet beginnen Ook hier werd he in het begin een weinig opwindend ge val. dat pas aardig begon te worden de zaken eens energiek aan te pakken, toen het stellingsevenwicht werd ver Beide partijen raakten op heftige ma- broken door een ruil van een centrum- nier slaags, slag en tegenslag volgden pion tegen een g-pion. Dr Euwe speel elkaar op, telkenmale na verbruik van de in .dit stadium zeer energiek, offer de een pion om een vrij-pion op de h-baan te verkrijgen, die snel naar de 6e rij oprukte. Henneberke verdedigde zich vindingrijk, doch moest erkennen, dat het eindspel hem maar geringe re misekansen gat Na de 42e zet werd afgebroken, doch analyses hadden Hen- Rebei'ke ervan overtuigd, dat verdere tegenstand nutteloos was. RossolimoCortlever 1 -y... Evenals tegen Henneberke slaagde Rossolimo er niet in, met wit spelend, tot een stelling te komen, die hem kansrijk leek. Het was een onregelma tige Siciliaan. waarin beide partijen ongewone wegen bewandelden, doch ondanks alle goede pogingen, ontstond na de twintigste zet een positie, die weinig meer kon bevatten dan remise. SoultanbeieffKramer 10. De eérste overwinning voor de Belg! In een Colle-opcning verkreeg Soultan beieff. mede door het minder doelbe- uste tegenspel van Kramer, dra aar- igc aanvalskansen en dit was voor de tanvalsspeler Soultanbeieff aanleiding vele minuten bedenktijd. Even na de 25e zet begon er een tik-tak-tor-spel- letje, waarin Soultanbeieff met een vlot loperoffer de zwarte dame won. Op de 36e zet overschreed Kramer in hopeloze stelling de tijd. Hugot—Van Seters 01. Hugot heeft ditmaal een andere tac tiek gevolgd, nJ. eens kalm en rustig spelen, instede van scherp en energiek op aanval. Veel resultaat heeft deze veranderde speelwijze niet opgeleverd. Reeds op de 17e zet ontstonden er moeilijkheden. Pion d4 ging verloren, doch nog erger werd het toen Van Se ters. profiterend van het gapende Pe5, een scherpe aanval ondernam, die de Fransman kort daarna tot opgeven dwong. Van ScheltingaDonner (afgebr.) Het tot en met uitgeanalyseerde Ge weigerde Damegambiet plaatste Don ner niet voor verrassingen. Hij kreeg een behoorlijke stelling en kon zelfs agressieve plannen op de damevleugel ontwerpen, die Van Scheltinga tot de grootste voorzichtigheid noopten. Met voorzichtige ruiltransacties werd een eindspel bereikt, waarin Donner. zo hij niet beter staat, dan toch in ieder ge val een vaste remise in handen heeft. De loting voor de zevende ronde is als volgt: dr EuweCortlever; Donner —Rossolimo; KramerVan Scheltin ga; Van SetersSoultanbeieff en Hen neberke—Hugot. pen gewerkt en dat de jongens niet met de handen over elkaar hebben gezeten, moge blijken uit enkele cijfers, die betrekking hebben op de twee transportpelotons van de le Compagnie. Drie millioen K.M. Met 66 vrachtwagens (drietonners) reden deze pelotons van Nov. '46 tot medio September 1949 ruim 3 millioen K.M. i ongeveer 75 maal de omtrek der aarde). Totaal aantal opdrachten 24.729. vervoerde tonnage 72.320 ton. Het Verzorgingspeloton verzorgde de uitgifte van het voedsel voor 6 a 7.000 man, voorts munitie en benzine. Dit betekende per dag 6.000 broden, per week 16.000 pond rijst, 24.000 pond gedroogde aardappelen in blik, 14.000 blikjes melk. Benzine per week 90.000 liter. Het Werkplaatspeloton repareerde het wagenpark van de ongeveer 100 motorvoertuigen der compagnie. Het leverde topprestaties gedurende de acties, toen o.a. twee monteurs een motor van een drietonner in zes uur tijd door een nieuwe vervingen. Geen plezierritjes. Dat het meestal geen plezierritjes waren, blijkt wel duidelijk uit het journaal van een pelotons-comman dant tijdens de 2e pol. actie: 14.00 uur Vier wagens naar Gunung Ketjana. 14.30 uur Terug, kunnen wegens zwaar vijandelijk vuur en wegversperringen bestemming niet bereiken. 14.40 uur Twee wagens met Inf.pa- trouille weer naar Gunung Ketjana vertrokken. 17.00 uur Twee wagens beschoten tus sen Rangkasbitung en Pandelglan, treffers door voorruit. 18.00 uur Opnieuw vier wagens naar Gunung Ketjana, ditmaal met bege leiding van drie Bren-Carriers. 19.00 uur Vier wagens weer terug van Gunung Ketjana, doel niet fe berei ken, wegens zware hindernissencar riers alleen door met fourage. 20.00 uur Carriers eveneens terug we gens versperringen, terwijl de twee wagens, vertrokken om 14.40 uur, achter de versperring zitten en niet meer terug kunnen naar Pandeglan. De twee wagens met patrouille terug. Nachtelijke klewang- en vuuraanval- !en door patrouille afgeslagen. Wa- lens beschadigd door scherf en kogel- laten. Achterkleppen gedemonteerd 27i gebruikt als wipplank over de boomversperringen en andere hinder nissen. Dat was één dag uit het leven van een groep A.A.T.-ers en zo zijn er verscheidene geweest. En daarom is het goed. nu de Wa terman de laatste compagnieën thuis brengt, ook dit hardwerkende batal jon even in het zonnetje te zetten. De jongens hebben het in elk op zicht verdiend! Naar wij van welingelichte zijde ver nemen zal de heer A. Meijer Schwen- cke in de eerste week van Februari voor de Perszuiveringscommissie te 's-Gravenhage verantwoording heb ben af te leggen van zijn collaboratie met de bezetter. De heer Meijer Schwencke, die directeur was van de beruchte Verenigde Persbureaux, kwam na de bevrijding als verslagge ver van een illegaal dagblad op een Canadese tank het land binnen, doch hij werd spoedig gearresteerd. Kort na zijn arrestatie werd hij voor gek verklaard en sindsdien verbleef hij in verschillende inrichtingen voor gees teszieken. Sinds korte tijd zit hij ge vangen in de Cellenbarakken te Sche- veningen. Vijf jaar nadat hij zijn volksvergif- tigende arbeid moest neerleggen, zal thans eindelijk met de berechting van deze uitzonderlijke figuur worden be gonnen. Het wordt hoog tijd. De besommingen van Donderdag wa ren: 1 stoomtrawler Ym. 37 f 15.480; 1 motorlogger Kw. 84 f 3240; Kw. f 8890 en 1 kustvisser Schev. 2 f 390. De aanvoer bedroeg: 1140 kisten, waarvan 460 met verse haring. De prij zen ppr 1 kg: heilbot 2.952.45; tarbot 2.95f 2.90; gr. tong 2.20; gr. midd. tong 2.402.15 en kl. midd tong 215— 2.10. Per 50 kg: gr. schelvis 66; midd. schelvis 5551; kl. schelvis 4039; wij ting 29—18; gr. schol 61; midd. schol 51; kl. schol 3834; verse haring 23 19 en makreel 2611.50. Per 125 kg: kabeljauw 1841^4; koolvis 5647; leng 9887 en hake 2(36. MARKTBERICHT BARNEVELD. Pluim veemarkt: stugge handel. In de prijs van de N.-H. blauwe kuikens kwam nagenoeg geen verandering. De exporthandel is voorzichtig met de aankopen van dit soort pluimvee, om dat een daling van de prijs niet uitge sloten zou zijn. Naar de oude kippen was weinig vraag, omdat de verkoop van pluimvee in de steden te wensen overlaat. Totale aanvoer ca. 13.500 stuks. Prijzen: oude kippen f 2—f 6, per kg f 1.85f 2.20, oude hanen f 2.50f 5, oude eenden f 1.25f 2.50, jonge hen nen f 3.50f 6, jonge hanen f 1—f 1.25, per kg f 1.75f 2.25, jonge woerden f 1.50f 3.25, N.-H. blauwe kuikens f 2f 5, per kg f 2.35f 2.80, tamme konijnen f 3—f 6.50, tamme duiven f 0.40f 0.50, ganzen f 4f 6, kalkoe nen f 8f 13, per kg f 1.75f 2.30, wil de konijnen f 1—f 1.50, wilde duiven f 0.50—f 0.65. Eiermarkt: trage handel. De totale aanvoer steeg tot ca 850.000 stuks. Prij zen f 10.25f 11.25 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3