Clement Attlee - een beminnelijke doorzetter Westerling sprak met regering van Pasundan s. StfSS «Si SSSSffSkj^ii Hebt Gq ook al rheumatiek Een watergeus Agent van Kominform in Joegoslavië ter dood veroordeeld ewogen week-eind J Britse premier bezit ongelofelijke werkkracht Verlegenheid is slechts schijn Het Radioprogramma Kleine meerderheid voor loonstop in Engeland KLM stelt automatische piloot weer in gebruik UNCI achter verklaring van dr. Hirschfeld Worden Buchenwalde en Sachsenhausen opgeheven? RAPI zou 60.000 man sterk zijn Asturias bracht 1500 militairen thuis Christelijke organisaties vragen toeslag op pensioenen J l£ proza van zyn zwaariyvige tri- logie een van Gods Geuzen optreden in 'n urinoir op een stadsgracht. Door ,p haremtralies van dat nuttige bouw- gel roept de geus (de formidabele dokter Brits Jansen) tot een van schrik verstarrende agent, dat het Het leven werd vier procent duurder Zware straffen in spionnage-proces Stoffelijke resten van Nederlanders naar het vaderland terug VRIJDAG 18 JANUARI 1950 (Van onze correspondente ln Londen). CLEMENT ATTLEE, die kortelings onopgemerkt ztfn ieven-en-ze«tigste verjaardag vierde, heeft gedurende lange t(jd een geheim bewaard, dat voor Engeland zowel als voor zijn party, de I-abourpartiJ, van zeer grote bete kenis was: de datum der aanstaande algemene verkiezin gen. Thans is bekend, dat 28 Februari de dag zal zyn, waar. op de partyen elkaar b(j de stembus zullen ontmoeten. Er Is nu enige aanleiding, even stil te staan b(J de man, die gedurende de v\Jf moeilijke na-oorlogse jaren leiding heeft gegeven aan het herstelwerk in Engeland. Wie is deze uiteriyk zo weinig opvallende figuur? stand gebrachte wetten werden ln feite reeds twaalf jaar geleden ln hoofd lijnen door Attlee geschetst ln zyn boek „The Labour Party in Perspeo- tive", toen hij de leider van de Oppo sitie was en Labour een betrekkelijk gering vooruitzicht had om aan bod te komen. Een verrassende karaktertrek van Attlee ls zjjn grote voorliefde voor sport, met name golf, tennis en cricket. Wanneer hj) er maar even de kans toe krijgt, beoefent hij deze hobbles tijdens het weekend. Hij steekt de gek met het feit, dat hy een zeer middel matig speler is, hetgeen echter niets afdoet aan zjjn vurig enthousiasme er voor. Sport is zijn enige ontspan ning. Op Downingstreet 10 zijn officiële Londense verblijf, ls hij bijzonder po pulair by zgn personeel. Een der re denen hiervoor ls, dat hij hen by wyze van ontspanning om beurten meeneemt voor weekends te Chequers, het offi' ciële buitenverbiyf van de Engelse premiers. Dringende werkzaamheden worden eveneens meegenomen naar Chequers, zomede een staf van se cretarissen. Na gedane arbeid staat Attlee echter altyd het eerst klaar voor een partytje tennis of golf, on verschillig of het met zyn chauffeur is of met een secretaris of een buiten lands staatshoofd. Tydens de afge lopen Kerstdagen gaf Attlee er een groot feest voor alle kinderen bene den de twaalf jaar uit de omtrek en deed aan alle spelletjes mee. Methodische werker. Wat zfn werkyver betreft is de En gelse premier het gehele land tot voorbeeld. 2tjn gemiddelde werkdag duurt vyftien of zestien uur. Om klok slag acht uur begint deze uiterst me thodische figuur te ontbyten en is daar elke morgen om twintig minu ten over acht mee klaar. Daarna steekt hy onmiddellyk zyn pyp op Attlee is een kettingroker. Het is zyn enige „weelde". Hy heeft steeds zes gevulde pypen op zijn bureau liggen. Precies om half negen ontvangt hy zijn secretarissen en om tien uur s morgens is hy gereed voor byeen- komsten en consultaties met zyn mi nisters. In het Lagerhuis kan men hem om half elf 's avonds meestal nog in conferentie aantreffen, vele uren nadat de zittingen geëindigd zyn. Wanneer de staatszaken het toe laten, is hij een toegewyd huisvader. Hy' heeft vier kinderen en een klein kind. Aan de opinie van zyn vrouw hecht hy zeer grote waarde. Hy con sulteert haar geregeld over het vrou- welyk gezichtspunt op de politieke ontwikkeling. De charmante mevrouw Violet Attlee, die er nog jong uitziet, is tydens elk belangryk debat op de tribune van het Lagerhuis te vinden. Op verzoek van haar echtgenoot be geleidt zy hem op zyn reizen en party congressen door geheel Engeland. Beloften z(jn vervuld. Clement Attlee heeft zyn opleiding genoten aan de universiteit van Ox ford. Hy is de zoon van een Londen se advocaat en is zelf eveneens rechts geleerde. Ruim veertig jaar geleden trad hy toe tot de Fabian Society, de „bakermat" van de Labour Party. Gedurende de eerste wereldoorlog JNDIEN ooit iemands uiteriyk in stryd was met zyn karakter, dan ls het wel, dat van de Britse minister president moge hy dan de vriendeiyke goedigheid in eigen persoon ïyken, en waarschyniyk de enige premier zyn,- die tegenover vreemden dikwyis enige verlegenheid betoont, zyn kabinet echter weet hoe doortastend, ja zelfs koppig, deze magere bescheiden fi guur kan zyn. Zonder veel ophef of omhaal slaagt hy er vrywel altyd in, zyn zin te krygen. Dat bewyst by- voorbeeld het onmlddeliyke ontslag, dat hy verleden jaar verleende aan vyf parlementaire secretarissen, die in opstand kwamen tegen het wets ontwerp omtrent de erkenning der Ierse republiek, ondanks het feit, dat hy dit vyftal voor promotie bestemd had. Attlee is een man van weinig en sobere woorden. Hij verafschuwt rhetoriek. Een hoogdravende woorden vloed beschouwt hy als een poging om een zwakke zaak zo sterk moge- ïyk voor te dragen. Zyn eigen rede voeringen zyn eenvoudig, duideiyk en zuiver geconstrueerd. Niemand zal hem een grote redenaar kunnen noe men, maar hy bezit de waardevolle gave om onmiddellyk tot de kern van een probleem door te dringen. Onbetwist leidsman. In zijn kabinet is hy zonder twyfel de onbetwiste leidsman. In het parle ment hebben zyn rustige houding, zyn. volledig vertrouwen in de juistheid van Labour's zaak, en zyn kalme, maar viymscherpe dolkstoten aan het adres van de Oppositie hem de toegenegen heid, bewondering en trouw verschaft van elkeen in de Labourgelederen. Beweringen, als zou Attlee als klei zyn in de handen van zijn ministers en als zouden al hun voorstellen door hem worden aangenomen, zijn volkomen ongegrond. Zelden is er één Engelse premier geweest, die zozeer zyn stem pel heeft gezet op de nationale wet geving als hy, tydens deze vyf jaren van Labourbewind. De door Labour tot VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten «n 7, 8 en 11 uur. 6.00 Geestelijke liede ren. 6.15 CMB-kwartier. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Regerings-uitzending. 7.40 „Vandaag". 8.15 Strijkorkest. 8.45 Bezoek aan Brazilië. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Oratorium. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Kamermuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6 45 Silvestri-kwartet. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Gram.muziek. 7.30 „Gelovige mensen", 7 45 „Een Radiokrabbel". 8.05 „Boeken" 8.10 Ouverture. 8.30 „Mensen aan het werk" 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.25 Aether- Corum. 9.55 Buitenlands weekoverzicht. 10.10 Pennies from Heavan. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Symphonie in d kl. terts. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten ora 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.40 „Maria ter ere". 8.50 Concertorkest. 9.03 Moeders is wet. 9.30 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Ochtendconcert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Siciliaanse liederen. 12.30 Lunchconcert. 1.20 Amusements-orkest. 2.00 Musicerende dilettanten. 2.20 Engelse les, 2.40 Het Omroeporkest. 3.15 Kroniek van let teren en kunsten. 3:50 Musicerende dilettanten. 4.20 „De Vliegende Hollander". 4.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam, 6.00 Piano-duo. 6.15 Journalistiek weekover zicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Actualiteien. 7.30 Amerikaans commentaar. 7.45 Regerings uitzending. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Klanken- regen. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Weet U het. 9.55 Weekend serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.43 Gram.- platen. 9.03 Hallè-orkest. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders. 11.40 So nate. 12.00 Accordeon-orkest. 12.33 Dans muziek. 1.15 Promenade-orkest. 1.50 Zang door Line Renaud. 2.00 Als een bonte vogelvlucht, 2.00 Vincentino. 2.50 Het Weekend-orkest. 3.00 Van boek tot boek. 3.15 Omroep-Kamerorkest. 4 00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Malendo, 4.45 Sportpraatje. 5.00 U.S.A.-cabaret, 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Passepartout 8.15 Zwitserse Volksmuziek. 8.45 De Bonte Bal. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 S tradiva- üextet. 10.25 Onder de pannen. 10.40 Kwartet Jan Corduwener. 11.15 Sfeer en rhythme. 11.40 Al Goodman en zijn orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENS f LIJN Hl: 7.05 Gram.muziek. 7.30Pauj* 8.30 VI. Br.: Morgenconcert. 9.05 Russische riuziek. 10.10 Verz. progr. v. d. Huisvrouw 11.00 Medvedeff en zijn Balalaika-orkest. 11.30 NWDR: Gevar. gram.muziek. 12.00 VI. Br.: Lichte gram.muziek. 12.32 Orkest Georges I.arue. 1.15 „Saludos Amigos". 2.00 Fr. Br. Verz. progr. 2.30 Zang. 3.30 Klassiek verz. pr, 4 30 Ensemble Bill Alexandre. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Jazzmuziek met commen taar. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Zang. 7.50 Causerie „Baas boven Baas". 8.00 Omroep orkest met tenor. 9.00 Fr. Br.: Franse liedjes 10.15 Verz progr. 11.20 Jazzmuziek. 11.40 Avondconcert. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". 7.25 Fop.muziek. 7.30 Pauze. 8.30 Fr. Br.: Och tendconcert. 9.00 Kookpraatje en kunstover zicht. 9.10 Symph. gram.muziek 10.00 Lux, I.e Ménage et Musique (VT.). 11.00 Idem (Fr.) II.15 Eng H.S.: Morgenwijding. 11.30 Rey nolds Payne en orkest. 12.00 BBC Schots or kest. 1.00 Hermanoz Denis en Rhythm. Cu baans-orkest. 1.15 Gevar orkestmuziek. 2.10 VI Br.: Casinopprogramma. 3 00 Lux.: Uit zending van de „Arais de Radio Lux.". 4.00 VI Br.: De Indonesische zangeres Devi Ba siatti. 4.15 Pianowerken van Messiaen. 4.30 Vervolg Devi Basiatti. 4.45 Sonate van Mozart 5.15 Rogei Snoeck' )&cc.f. 5.30 Eng. L.P The Easthourne Girl's Choir". 6.00 Ft. Br oor de soldaten. 6.30 Edgard Derideux (acc.) 6.45 Causerie. 7 00 Pianospel (twee piano's) 7.30 Eng. L.P.: Tazzmuriek. 7.45 Eng. H S „Those we e the davs". 8.00 NWDR Oude en nieuwe dansmuziek. 8.30 Eng. L.P.: Henry V/ood Promenade-concert. 10.00 Tom Yenkins (viool). 10.15 Vervolg Promenade-concert 11.15 Ted Heath en Dansensemble, 11.45 Ken Mackintosh en Dansorkest. diende hy als kapitein in het Lan- cashire Regiment en werd gewond te Calltpoll. Kort na die oorlog werd hy burgemeester van Stepney, een Oost- Londense voorstad. Hy verwierf zich bekendheid in het East End door zyn onbaatzuchtige werk als advocaat on der de arme bevolking daar. Zyn parlementaire carrière begon in 1922, toen hy de parlementaire se cretaris werd van Ramsay Mac Do- nald. Na verschillende poeities bekleed te hebben in de regeringen van Mac Donald, werd hy in 1935 tot leider van de Labour Party gekozen. Met voldoening wyst hy er nu op, dat Labour al zyn verkiezingsbeloften vervuld heeft. Hy is inmiddels bezig aan de voorbereiding van een hand vest voor de politieke richtiynen der tweede regeringsperiode, indien La bour aan het bewind zal biyven. Van dit laatste is Attlee overtuigd. Of h(j zelf wederom als premier uit de strijd zal komen, is momenteel een groot vraagteken, waaromtrent Trans port House, het Labour hoofdkwartier, het diepste stilzwijgen bewaart. Des ondanks beweert de Conservatieve Oppositie te weten, dat de keus voo» Engelands eventuele volgende La- bourpremter zou liggen tussen de ora torisch aan Churchill gewaagde mi nister van Gezondheid, Aneurin Bevan, en de „stoommachine" Herbert Mor- rison, de „Lord President of the Coun- cil" (vice-voorzltter van de Minister raad, zomede socialistisch fractieleider in het Lagerhuis). Het Vakverenigingscongres in Enge land (TUC) heeft Donderdag een bij eenkomst gehouden van gedelegeerden der aangesloten organisaties teneinde een uitspraak te verkrijgen omtrent de loonpolitiek van de regering, die door de TUC wordt gesteund. De gedelegeer den hebben deze politiek met 4 283.000 tegen 3.606.000 stemmen goédgekeurd. Deze uitslag was een bittere teleurstel- ling voor de vakbewegingsleiders, die gehoopt hadden, dat de stemming zou bewijzen, dat de vakbeweging in haar geheel achter de Labourparty staat. De KLM heeft besloten, de automati sche piloot weer in gebruik te nemen. Voorlopig geldt deze beslissing alleen voor het type, dat in de DC-6 toestellen is gemonteerd, de A-12. Het type, dat in de Constellations en de Convairs in gebruik is. blijft nog uitgeschakeld. Aan de hand van ervaringen, die bij vlieg- proeven in Amerika zijn opgedaan, heeft men enkele wijzigingen aange bracht in de A-12. Verwacht wordt, dat binnenkort ook de automatische piloten in de Convairs en de Constellations weer in gebruik zullen kunnen worden genomen. Eerst moeten er echter enkele onderdelen worden vervangen; deze moeten uit Amerika komen. De electrische automatische piloten waren buiten gebruik gesteld na het ongeval bij Bari en een ander incident, dat goed is afgelopen. Operatie geslaagd^ Aneta meldt uit Bandung, van Westerling te hebben vernomen, dat hy een onderhoud heeft gehad met de regering van Pasundan over de doelstellingen van de door hem geleide beweging, de RAPI. Overeengekomen werd, dat de status dezer organisatie ln de eerstvolgende zitting van het kabinet van Pasun dan zou worden besproken. Hy ontkende, dat zyn brief aan de regering van de RIS en aan het kabinet van Pasundan door een Nederlandse officier werd over handigd. Dit ls gedaan door een Indonesische vertrouweling. zyn medewerkers vernam, duideiyk met zyn beweging sympathiseert. Een militaire waarnemer van de UNCI heeft op eigen verantwoordelijk heid een demarche ondernomen, waar van het gevolg is, dat het ultimatum van Westerling op 12 Februari zal af lopen in plaats van op 12 Januari. De UNCI heeft iedere verantwoordelyk- heid hiervoor van de hand gewezen en J zich achter de verklaring van dr. Hirschfeld geschaard, waarin deze de onwettige inmenging in de interne za ken van de RIS veroordeelt. Het ministerie van Voorlichting der RIS heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de kwestie-Westerling een on derdeel van de gehele kwestie-West- Java wordt genoemd. Deze op haar beurt is een gevolg van de eerste mi litaire actie op Java. Ook spreekt uit de affaire-Westerling de mentaliteit van een deel der Nederlanders, die thans nog niet in staat zijn, de nieuwe toe stand in Indonesië te aanvaarden. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de Nederlanders het standpunt hunner re gering ter harte zullen nemen. Slechts dan zal er een kans zijn op overwin ning van de huidige moeilijkheden. Eva Peron, de ichtgenote de M eentiinse president en voormalige film Ser U Donderdag wegens een acute de minister van onderwys, dr. Oscar Vannissevich, werd uitgevoerd, is ge slaagd. Neues Deutschland, het orgaan tan de Socialistische Eenheidsparty, voor spelt dat de Sowjetrussische inter neringskampen Buchenwald en Sach senhausen binnenkort gesloten zullen worden. Van Sowjetrussische zijde, ai- dus het blad, is medegedeeld, dat in de Westerling weigerde, de sterkte van zyn strijdkrachten op te geven. Wel zei- de hy, dat deze nog voortdurend ster ker worden, doordat ongeregelde een heden zich bij hem aansluiten. Volgens officiële schattingen, aldus het Chinese dagblad Sin Po, zou deze strijdmacht uit 30 tot 60.000 volledig uitgeruste man schappen bestaan. De „Turk" voegde aan zijn mededelingen toe, dat hy niet als Nederlander optreedt, doch als ver tegenwoordiger van 8 tot 10 millioen aanhangers zijner beweging. Op de vraag, of er een directe samenwerking bestaat tussen hemzelf en Kartasuwirjo, de leider van de Darul Islam, antwoord de hy, dat Kartasuwirjo, naar hij van INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zyn leven vergald wordt door de vaak zware pij nen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijf- middel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker's Klooster balsem: „Geen goud zo goed". Thee op bed „De verzorging was prima en iedere morgen kregen de jongens thee op bed". Dit vertelde ons gistermorgen de commanderend officier troepen aan boord van het 22.445 ton metende s.s. „Asturias" waarmee ruim 1500 mili tairen, allen behorende tot de 7 Decem- ber-divisie, van Indonesië naar Neder land terugkeerden. Verder bracht de .Asturias" 135 vrouwen en 141 kinderen naar Neder land, terwijl er ook nog 45 gewone pas sagiers aan boord waren. De ontscheping werd onder meer by- gewoond door generaal-majoor H. J. J. W. Durst Britt, oud-commandant van de 7 December-divisie. Het comité van samenwerking uit de Prot. Chr. Organisaties van overheids-, semi-overheids- en onderwijzend per soneel heeft besloten bij de regering met de meeste klem aan te dringen op on verwijlde verhoging van de pensioenen voor hen, die door uitstel van de defi nitieve regeling van de toeslag op de pensioenen en door het toepassen van maatregelen, die voor de ambtenaren en onderwijzers gelden, financieel in een hopeloze toestand verkeren. OP HET MATJE lAN DE HARTOG laat ln het koort. zulk lekker weer is vannacht. Ver. volgens gaat hy naar de vroegmis en knielt er met de schimmen, Natuuriyk is zoiets prachtig van- wege de tegenstelling. En het doet me Inneriyk leed, dat het rechtszaakje, waarvan ik u thans verslag moet doen, beslist gebrek had aan zulke fris-literaire verschillen. Er was geen decorum en er was geen décor. Het uitgegroeide jongmens, dat voor de Kadi schuifelde als een hond met te lange poten, had nameiyk weliswaar „van een urinoir gebruik gemaakt", maar op een plaats waar helemaal geen geharemtralied bouw sel wès En later was hy niet ter kerke gegaan, nademaal hy niet een agent, maar de agent hèm had aan gesproken De plaats van de verwate- ring zyner ideeën was nameiyk het stoepje voor een kerkdeur geweest Indien u me volgen kunt Ik zie in de stukken, zei de rech- ter, dat u ambtenaar is by de ge. meentereiniging. Klopt dat? Jewel, zei de plasjesvormer. Welnee, weerstreefde hem de rechter, dat klopt heleméél niet. U wordt betaald om de boel zindeiyk te houden en u gaat zelf tegen het kerk- nieuwe' pouii5cë"o"msiandigheden het deurtjenou enfin, 't is een mooie vasthouden van een groot gedeelte van J boel. Wil meneer de agent eens even vasthouden - de geïnterneerden niet meer nodig was. In Westerse kringen schat men het aantal geïnterneerden in Sowjetrus sische kampen op het ogenblik op der tig veertigduizend. Kardinaal Von Preysing, de aartsbisschop van Berlijn, heeft bij de Oostduise autoriteiten aan gedrongen op vrijlating van de gevan genen in de concentratiekampen. In de periode van 15 September tot 15 December zijn de kosten van levens onderhoud voor de gezinnen met in komens van 40 tot 50 gulden per week, gestegen met vier procent. Aldus blijkt uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. voorkomen Meneer de agent kwam en gaf eea vloeiend verslag. Verdachte was be- trapt in flagrante dellcto. De agent zei het natuuriyk niet in het Latyn. Hy constateerde simpeltjes, dat me- neer nog actief was, toen 'ie sur* veillerenderwys langs kwam Nee, hy was niet bepaald dronken, meer luchthartig In de sfeer van: na ons de zond vloed, meende de rechter en de agent zei, dat 'ie dat óók dacht Zulks tot verkneutering van de tribune, die zich aan de haren trok van plezier. Het werd vyfentwintig gulden. By de dokter kost het minder. KAREL. Eén der beklaagden in het proces te Albanië afkomstige Kominformagenten, Sali Lisi, is ter dood veroordeeld we zens het bedrijven van spionnage in Joego-Slavie ten behoeve van de Ko minform en op grond van ondergrondse actie. Dit is de eerste maal, dat een agent van de Kominform in Joego-SIa- De Europese zwembond vergaderde in Parijs. Tijdens de bijeenkomst vlnr de heren E. G. Drxgny, Frankrijk; Jan de Vries, Nederland; de Rave BelgieSallfors-, Zweden en Brody, Hongarije. I PATRIC1A WENTWORTB 84 „Ik weet het niet Ik wilde eerst jou spreken. Mr. Winter zei, dat al les gemakkelyker zou gaan, als hy en ik het testament verifiëren we zyn executeurs-testamentair, be- gryp je. Als ik niet meewerk, vervalt het geld aan de Kroon en dat schynt nergens toe te dienen. Hy zegt, dat ik beter doe, het testament geldig te verklaren en dan kan ik het gesto len geld aan de benadeelden terug geven. Dit zei hy er niet by, maar bedacht ik zelf. En mocht er wat overblijven, dan kam ik het aan een liefdadig doel besteden byv. voor kinderen. Ik vond het dus maar be ter, hem met de zaak te laten voort gaan". „Is de erfenis groot? Hoeveel onge veer?" „Mr. Winter weet het niet zefyr. Vijfduizend pond staat wel vast, maar of er nog meer is, kan hij op het ogen blik niet zeggen. EnJustin, ze wil len, dat ik. zolang hier zal komen". „Waarom?" ,Ze beweren dat het gemakkelyker is. omdat ik een van de executeurs-tes- tamentair ben In zekere zin is dit nu mijn huis en er is niemand hier, die orders kan geven. Mr. Winter wil me hier hebben, omdat wij, volgens nem, verantwoordelijk zijn voor het huis en het meubilair. Oom Glen had het voor een jaar gehuurd. En de politie zegt, dat het hun werk zou vergemakkelij ken". Justin maakte bezwaar: „Met aeze mensen hier in huis een raar stel letje, van wie één de moordenaar moet zijn. Ik heb niet graag, dat je hier blijft". „Ik stel er ook helemaal geen prijs op, hier te komen, maar ik begrijp hun standpunt". „Wat heb je gezegd?" „Dat ik hier alleen wilde komen, wanneer miss Silver er ook zou zijn". „Miss Silver?" „Ik vertelde je gisteravond, dat ik wilde, dat ze hier was Als jij en zij hier waren zou ik er niet tegen op zien". „En mrs. Oakley dan?" „Dat is een eigenaardige kwestie. Na het ontbijt heeft de politie haar ge hoord. Ze is vreselijk ongelukkig en verschrikkelijk bang. Ik kan er niets meer van zeggen, maar als ik hier was, zou ik haar misschien een beetje kun nen helpen. Ik bedoel, dat er tussen oom Glen's papieren stukken kunnen zijn daar is ze bang voor. Als ik nu een van de executeurs-testamentair ben, heb ik het recht, ze met mr. Win ter en. naar ik denk, de politie, na te gaan En natuurlijk zou ik mijn best doen voor het arme schepsel. Ze heeft absoluut geen hersens, maar ze houdt van haar man en van Marty; ze is al ziek bij de gedachte, hen te moeten verliezen". Justin keek haar strak aan en vroeg: „Heeft zij Porlock vermoord?" v'3 op een dergelijke tenlastelegging ter dood is veroordeeld. Een andere beklaagde, Ahmed Pere, kreeg twintig jaar gevangenisstraf. De acht overblyvende beklaagden werden Skoplje, in Joegoslavië, tegen tien uit tot straffen van vyf tot achttien jaar dwangarbeid veroordeeld. Vijf der ver oordeelden zyn Albanezen en vijf Joe- goslaven. De openbare aanklager verklaarde in zijn requisitoir onder meer, dat het proces had aangetoond welke „misda dige handelwijzen tegen Joegoslavië worden gebruikt, om het land tot een gewillig werktuig van de Sowjetunie te maken". Albanië „marionet" Ook was gebleken dat de Albanese regering thans niets meer is dan een „marionet" van de Kominform en dat „dit werktuig van de Kominform-cam- pagne zich meer toelegt op het bedrij ven van vijandige activiteit jegens Joegoslavië, dan op het verbeteren van de levensomstandigheden van het Al banese volk". De Officier van Justitie verklaarde nog, dat ter terechtzitting de ondergrondse bedrijvigheid van het Albanese gezantschap te Belgrado on omstotelijk is aangetoond. Maandag a.s. zullen te Atrecht uit naam van de Franse regering de stof felijke resten van vijftig Nederlandse militairen en verzetstrijders, die gedu rende de tweede wereldoorlog ia Frankrijk zyn gesneuveld of gefusil leerd, worden overgedragen. Vervolgens worden zij met Franse militaire auto's naar Roosendaal vervoerd. Hier wordt de colonne Dinsdagmiddag verwacht. De kisten worden in de rouwhal van de Dienst Identificatie en Berging 'e Amersfoort opgebaard en vervolgens ter beschikking van de nabestaanden gesteld. Dorinda zette verbaasde ogen op. „O, neen, dat zeker niet!" H m dat is nog niet precies te zee gen". 8 HOOFDSTUK XXVIII Miss Maud Silver kwam tegen thee- tijd aan, gehuld in haar zwarte man- telpak, het ouderwetse bontmanteltje om de schouders en de zwarte vilthoed met de purperkleurige zeester en de strik van purperen en zwarte 'linten op haar hoofd. Na het genot van wat zi, de meest verfrissende kop thee, ooit door haar genoten, noemde, werd zil naar haar kamer gebracht Hier legde zij haar buitenkleren af en had een se sprek met Dorinda. 8 ,.'t Is erg lief van u hier komen". te willen wordt vervoigq, Men heeft wel eens meer edel moedigheid nodig om deel te nemen in een succes van een vriend, dan in diens smart. LOUIS HERBETTE. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Rheumatische Pynen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag °P de andere weer van U af. En toch.... als ge met morgen te begin nen een bloedverzuiverende kuur "iet Kruschen begint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich de monstreert ln een allengs wijken van uw PUnen, in een groeiend gevoel van wel behagen Dat doen de tea minerale zouten, waaruit Kruschen ls samengesteld. D'4 geven uw bloedzuiverende organen weer net elan van de Jeugd, de krachtige wer* «mg. nodig om onreinheden uit het oloed, ule zich nu ophopen en vastzetten. io» 14 maken en af te voeren tot welzijn van uw hele gestel Dus spoedig Kruschen nemen en regelmatig Kruachen ne men. iedere morgen steevaet. Het is ten goede gewoonte van mlllloenen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En hele- maal geen nare gewoonte Maar wel rege - A's eten en drinken I Kruschen gfst bU «"e Apothekers en Dr"-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4