Stad en Omgeving* blijlt tot Dinsdag3"0 Ruim vijfhonderd duiven bevolken het distributiekantoor Helderse Damclub bereidt viering veertigjarig bestaan voor Nederlands Kamerkoor komt in April zingen voor de Muziekkring Gemeentebegroting voor 1950 doet geen opzienbarende onthullingen Tentoonstelling Noorder Kunstkring Weinig veranderingen in hei algemene beeld Firma Smit heeft filiaal aan de Ruyghweg Tussen Haaks en Kuifje IN HET KORT Hessels van „De Ring" won fe Amsterdam op punten KAMGAREN COUPONS De bridge-competitie Opbrengst Kinderzegelactie overschreed de tien mille Wedstrijdorogramma van „Hermes" J li „nctellina de /eugd Bevredigende belëngste Burgemeester opende tentoonstelling H.C.C. In Februari groot tournooi voor de schooljeugd Penningmeester Dissel jubileert mee BEN nypels Ook niet-leden kunnen concert bijwonen De volleybal-competitie Feestmiddag Bond van Ouden van Dagen Texel Burgerlijke Stand JoSnna HUK^z^rnelU Flokstra tj,?e}'0"d,en voorwerpen: 1 zilv. lepel- ZATERDAG 14 JANUARI 1950 Werd de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1949 eerst in de tweede helft van Juli 1949 door de raad behandeld.^ het ziet er thans naar uit, dat de begroting voor het jaar 1950 binnen enkele 'weken onder de loupe kan worden genomen. Begroting en toelichting zijn gereed, en kunnen door de afdelingen van de raad worden onderzocht. Grote verschillen met de vorige rekening, die aanleiding zouden kunnen geven tot ernstige commentaren, hebben wij in dese begroting niet aangetroffen. Het algemene beeld Is vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar. Het totaal bedrag van inkomsten en uitgaven der gewone dienst is thans 5.736.694,— tegen 5.448.220,— in het vorige jaar. De kapitaalsdienst sluit thans met een totaal van 5.504.792,— tegen 6.151.745,— in het vorige jaar. Ook de inkomsten en uitgaven per hoofdstuk ondergingen weinig veranderingen. De bijzondere uitkering uit het gemeentefonds werd voor 1950 wederom »p 988.800,begroot Wij laten hieronder enkele begro tingscijfers volgen: In verband met de toekomstige voor ziening van persgas is op deze begro ting reeds een bedrag van f 120.000 uit getrokken. Voor het eerst dit jaar werd een be drag van f 800, geraamd als bijdrage in de studiekosten van het gemeenteper- soneel. Overeenkomstig de landelijke richtlijnen werd voor de politiesport- vereniging een subsidie van f 500 uit getrokken, evenals verleden jaar. Nieu we posten zijn de contributie van de Noord en Zuidhollandse Redding maatschappij (f 100), de bijdrage aan de Stichting voor Schooltandverzorging (f 1000), de kosten der schoolwerktuin bij de Tuindorpschool (f 300), de subsi die aan de Stichting „Het Noordhol landse Landschap" (f 25), de subsidie aan de vereniging „Proefschooltuin West-Friesland" (f 50), de plaatsings kosten van zes nieuwe banken aan de Strandboulevard (f 780). Voor het onderhoud van straten en pleinen is dit jaar uitgetrokken f 103.447 (v. j. f 100.210). Ter vernieu wing van het wegdek van de Van Ga lenstraat, Fabrieksgracht en Ruyghweg zullen 325.000 klinkers worden aange schaft. De Breewaterstraat en de Singel staan op de nominiatie om her- bestraat te worden. Bovendien is een bedrag van rond f 9000 gefourneerd voor de vernieuwing van de z.g. Inun datiepad-kade achter de sportvelden. Noodzakelijke onderhoudswerken aan het politiebureau zullen omstreeks f 8000 vragen, en een uitbreiding van het raadhuismeubilair (o.m. 50 stoelen voor publieke tribune) zal een kleine f 14.000 kosten. Vanmiddag wordt aan de Ruyghweg het filiaal van de fa. Smit uit de Kru- gerstraat geopend. Op vernuftige wijze heeft men de voorkamer van het per ceel op de hoek van de Van der Duin Van Maasdamstraat getrokken bij het naastgelegen pand Ruyghweg 55. Daardoor is een brede showroom, tevens winkel ontstaan, welke de fa. Smit alle gelegenheid geeft, de haar den en kachels, stofzuigers en huis houdelijke artikelen op aantrekkelijke wijze te etaleren. Wie er binnen stapt, waant zich in een geheel nieuw pand. De architect J. J. van der Leek heill een modern geheel ontworpen, dat door de aannemer C. van Essen keurig werd uitgevoerd. Het glas- en schil derwerk werd verzorgd door de la Klein, het granietwerk door de fa. Schippers en het stucadoorswerk door de fa. Doornekamp. De fa. Smit heeft zelf de finishing touch aangebracht in de vorm van fraai handsmeedwerk. De sierlijk gevormde eikenhouten toonbank werd geleverde door de fa G. Carlebur. Wij kunnen cos voorstel len, dat de heer W Wilms, die zich speciaal met de leiding van dit filiaal zal belasten, met zeer veel enthousias me van wal steekt Hij en zijn echt genote zijn verheugd over hetgeen reeds is bereikt, maar zij zitten nog vol plannen voor de toekomst. Wij moeten ons sterk vergissen, wanneer de werkplaats achter de woning niet binnen afzienbare tijd kan worden neergezet. Op Dirudtfag 24 Januari, omstreeks het middaguur, worden twee Engelse fregatten, H.M.S. „Bicester" en HM.S „Cowdray", te Den Helder verwacht. Deze oorlogsschepen zullen hier een on-officieel bezoek brengen. De ver moedelijke datum van vertrek is 26 Januari. De fraaie nieuwe motorkotter HD 85, „Pietertje", van de fa. M. Slot en Zn, is gistermiddag om kwart over twee in de haven aangekomen. Het vaartuig werd doorgeschut naar de Binnenhaven. Het is morgen hoog water om 4.20 en 17.15 uur, en laag water om 10.45 en 23.25 uur. Maandag is het hoog wa ter om 5.45 en 18.25 uur, en laag water om 12.00 uur. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen P. SchoorL Timorlaan 25, telefoon 3108, en A. J. F. Thorbecke, Javastraat 113, telefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt waargenomen door de heer W. H. Kingma, Polderweg 25. Hedenavond geeft Helders Man nenkoor een contactavond in Casino, en de gymnastiekvereniging O.K.K. een soiree in Formosa. Onder de predikbeurten in de krant van gisteren stond niet vermeld, dat Zondagmiddag om vijf uur (dus niet om zeven uur) in het gebouw Palmstraat de heer E. Wanders voor gaat De opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting wordt dit jaar geraamd op f 115.000 (v. j. f 125.000) en van de hondenbelasting op f 15.500 (v.j. idem). Aan schoolgelden verwacht men dit jaar f 40.000 van de openbare lagere scholen (v. j. f 25.000) en f 26.700 van de bijzondere lagere scholen (v. j. f 15.000). Besluiten wij dit korte uit treksel met te vermelden, dat voor culturele doeleinden dezelfde subsidies werden uitgetrokken als verleden jaar. De sergeant der mariniers J. Hes sels, instructeur van de Helderse boks vereniging „De Ring", heeft Donder dagavond in Amsterdam in de veder- gewichtklasse met succes deel geno men aan de A-kampioenschappeu van het district Noord-Holland der Neder landse Boksbond. Hessels moest het opnemen tegen Van Citterd (Groot huis, Amsterdam). Deze heeft de laat ste tijd van zich doen spreken door in successie zeven of acht overwinnin gen te behalen. Hessels heeft zich hierdoor geenszins laten imponeren en na harde strijd wist hij de partij op punten te winnen. Hij maakte vooral een uitstekend gebruik van zijn link se-directe. Hessels komt nu Vrijdag 20 Januari tegen Dieprink van B.A.B. (Amsterdam) tussen de touwen. De andere afgevaardigde van „De Ring", D. Sandbriak, is Donderdag niet aan de beurt gekomen. De loting besliste, dat hij op 20 Januari zal uit komen tegen Moos Linneman, de crack van Nederland in de weltergewicht- klasse. Geen gemakkelijke opgave dus voor Sandbrink. De wedstrijden van 20 Januari worden in Krasnapolski gebokst. In onze MA AT AFDELING weer ontvangen: Nieuwe collectie M&atcostnums in twee weken thuis. TELEFOON SPOORSTRAAT 105 2723 DEN HELDER (k Woensdagavond werden in Bellevue de volgende wedstrijden gespeeld: RKBC 1—Marine 1 34—37 gelijk, HBC 3Marine 2 4632, RKBC 2Marine 3 27—48, HBC 6—Marine 4 37—46. Nu alle viertallen twee wedstrijden hebben gespeeld geven we hieronder de stand der vier afdelingen. Ie klas A. HBC 1 VBC 2 Marine 1 RKBC 1 Royal 2 le klas B: VBC 1 HBC 2 Roval 1 HBC 3 Marine 2 2e klas A: Marine 3 HBC 5 RKBC 2 VBC 4 Royal 4 2e klas B: Marine 4 VBC 3 Royal 3 HBC 4 HBC 6 Voor Woensdag 18 Januari staat op het programma de ontmoeting tussen VBC en HBC 1945. Reeds eerder hebben wij medege deeld, dat de schoolactie voor de Kin derzegel-verkoop in Den Helder bui tengewoon succesrijk is verlopen. Meer dan zesduizend gulden was de op brengst van de bestellingen, die door de schooljeugd waren genoteerd. Daar naast hebben velen gebruik gemaakt van de gelegenheid, om in het tentje ten postkantore een aantal prentbrief kaarten te kopen. Op deze wijze ont ving het comité een bate van ruim driehonderd gulden. De opbrengst van de verkoop van toeslagzegels, in het tentje en aan het loket, heeft ruim drieduizend gulden bedragen. De tota le opbrengst was f 10.055, gespecifi ceerd als volgt: schoolactie f 6433. verkoop prentbriefkaarten in het tent je f 306, verkoop zegels aan het loket en in het tentje f 3316. Het comité is zeer 'evreden over het resultaat van de actie. Nauwelijks had het durven verwachten, dat de tien duizend gulden overschreden zouden worden. Gaarne brengen wij de wel gemeende dank over aan de Helderse bevolking, die haar sympathie voor dit mooie sociale werk op ondubbelzinnige wijze heeft geuit. Vooral de medewer king van de scholen, zowel onderwij zers als leerlingen, werd door het co mité op hoge prijs gesteld. 2 2 0 0 4 51 2 1 1 0 3 26 2 0 2 0 2 4 2 0 1 1 1 17 2 0 0 2 0 64 2 2 0 0 4 27 2 1 0 1 2 14 2 1 0 1 2 2 2 1 0 1 2 12 2 0 0 2 0 27 2 2 0 0 4 38 2 1 0 1 2 7 2 1 0 1 2 6 2 0 1 1 1 19 2 0 1 1 1 20 2 2 0 0 4 29 2 1 0 1 2 4- 25 2 1 0 1 2 0 2 1 0 1 2 30 2 0 0 2 0 24 Voor'de hockeyclub „Hermes" staan Zcrndag de volgende thuiswedstrijden op het programma: 12 uur Hermes 4 (heren)DEM 2; 14 uur Hermes 2 (heren)BMHC 4. Uit worden ge speeld: VW 1Hermes 1 (dames i VW 2Hermes 1 (heren); Kraaien 3— Hermes 3 (heren). Voor de te Amster dam te houden jeugd-selectiewed- strijden zijn uitgenodigd hieraan deel te nemen de Hermes-juniorep Jo Kwast. Henny de Jonge, Tnius van Meizen. Henk Dasbach en Wim Wulf- fers. de jubilenm-tentoonstelllm v h"*oek trekt. Kwamen er op de eer*, waren er het reeds vijfhonderd, «q evenmin over belangstelling te klag,® nu Noorder Kunstkring besloten heeft de tentoon- Vandaag en morgen iirij. «elg *«r- der medegedeeld, geopend van 's middags tot ne®e" en Dins- Men zal er nu Sur nog dagavond van zeven tot neS g geweest om bij de trap een plaatsen „voor het bouwfond- De belangstelling van de schooljeug^ met hun onderwijzers en het bestuur op de goede bracht, speciale lidmaatschapskaart^ voor de jeugd te gaan uitgev Re tributie zal waarschijnlijk met.m jt_ dragen dan een kwartje per jaarjit sluitend ter dekking var) j De bedoeling is natuurlijk datt de BW derse jongens en meisjes, idle den, met belangstelling alles gaan gen wat de Noorder Kunstkring P teert. Zij spreken er thuis over en ken daardoor propaganda vDOr de kr g en de beeldende kunst. Enmisschle schuilen er onder deze jeugdige leden nog wel verborgen talenten. Veel goed werk. Op de jubileumtentoonstelling, die thans in het atelier aan de Pnns®" straat wordt gehouden, is veel goed werk te zien. Met temeer interesse heb ben wij er nogmaals een bezoek g bracht, omdat de geschiedenis van de Noorder Kunstkring als het ware jan de wanden staat geschreven. In schildersbent, zoals burgemeester deze Rit- De keurmeesters C. Dekker uit Zaandam en J. Heerschop en Gimbrère uit Haarlem zjjn van gistermorgen kwart voor negen tot gistermiddag vtjf uur bezig geweest om de vijfhonderd en twee en veertig duiven, die voor de tentoon stelling van de Helderse Concours Commissie waren aangevoerd, eens grondig te bekijken. Dit respectabele aantal kwam van acht en twintig inzenders, waarbij er één was die het presteerde dertig vogels af te leveren. In September van dit jaar zal het veertig jaar geleden zijn, dat de Helderse Damclub werd opgericht. De heren Beets en Dissel vatten destijds, als liefheb bers van het damspel, het plan op alle damenthousiasten van Den Helder in een club te verenigen. Tijdens de eerste bijeenkomst in het onde „Tivoli" speelde de heer Beets simultaan, en aan het einde van deze wedstrijd kwam men tot de officiële oprichting. Vier en twintig personen traden onmiddellijk als lid toe. Het eerste bestuur bestond uit de heren L. Mol (voorzitter), S. Asselman (secre taris), D. Dissel (penningmeester), S. Troost en C. Slort (commissarissen). school, Zeevaartschool en Ambachts- Reeds een jaar later speelde de Hel derse Damclub tegen clubs uit de om geving, als Schagen, 't Zand en Zuid- Scharwoude. Wie iets weet van de wijze van vervoer in 1911, zal begrij pen dat het spelen buiten Den Helder met grote moeilijkheden gepaard ging. De fraaie successen die werden be haald, vergoedden echter zeer veel. Zo maakte de HDC in betrekkelijk korte tijd naam. Komen de letters HDC over de lip pen, dan denkt men onwillekeurig aan de naam Dissel. Elke vereniging heeft haar mensen, die hun club zullen steu nen waar en wanneer mogelijk. De heer Dissel is gedurende de veertig jaren die zijn club telt altijd zo'n fi guur geweest voor de Helderse Dam club. Toen Den Helder in 1940 bijna geheel evacueerde, en ook de leden van de damclub wegtrokken, kocht penningmeester Dissel van het kasgeld klokken, borden en stukken, die hij zorgvuldig opborg. Op de eerste ver enigingsavond na de bevrijding in 1945, stond al dat nieuwe materiaal daar keurig opgesteld, tot grote ver bazing van het bestuur en de leden. Kampioenen Natuurlijk heeft de HDC in al die jaren verscheidene hoogtepunten ge kend. Zo gaf de wereldkampioen Springer hier simultaan-seances, waar bij vooral zijn blind-partij succes oogst te. Bij de herdenking van het vijfen twintig-jarig bestaan kwam de natio nale kampioen R. C. Keiler op bezoek, die destijds de wereldkampioen Rai- chenbach versloeg. De Helderse Dam club zelf beschikt eveneens over goede krachten. De kampioenschappen van Den Helder werden behaald door D. Dissel, J Stol] en D C W Rab. De heer Stol] is thans nog Helders kampioen Met de viering van het jubileum zal veel aandacht aan de propaganda wor den geschonken. Aan alle hoofden van scholen en directeuren van onderwijs instellingen zijn circulaires verzonden, die het verzoek bevatten medewerking te willen verlenen aan het formeren van dam-tientallen. En dan zullen in Februari a.s., waarschijnlijk op Woens. dagmiddagen, tussen de verschillende scholen volgens afvalsysteem wedstrij den worden gehouden. Men hoopt in drie groepen te kunnen spelen: a. lage re scholen, b. ULO, VGLO en MULO- scholen, en c. R.HB.S., Lyceum, Kweek en school. Voor elke groep wordt een fraaie prijs beschikbaar gesteld. De winnende teams krijgen niet alleen een medaille voor de school, maar ook een uitnodiging voor de feestavond van de HDC. De Helderse Damclub zal de viering van het veertig-jarig bestaan besluiten met een siraultaan-seance van de Ne derlandse kampioen Rozenburg. De HDC hoopt voor het slagen van het geheel onder meer te mogen rekenen op de onmisbare steun van de hoofden van onze onderwijsinstellingen. En wij menen te weten, dat dat wel voor el kaar komt. Burgemeester Ritmeester die de ten toonstelling gisteravond heeft geopend, en vertelde dat hij zich op weg naar 't distributiekantoor, waar zich zoveel moois voor de duivenliefhebbers be vindt, had voorgesteld een duif te zijn, sprak in de eerste plaats zijn bewonde ring uit voor het grote aantal inzen dingen. De heer Ritmeester noemde de duif eén merkwaardige vogel, die na een kilometer met een „stalen gezicht" te- vlucht van tweehonderd of zeshonderd rugkeert, en verzekerde het bestuur, dat te allen tijde kan worden gerekend op de medewerking van het gemeentebe stuur, daar de MCC het verdient. De burgemeester memoreerde nog even, dat niet. zoals de vogels, alle duiven hokken met plezier worden bekeken. De spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat nog eens een betere expo sitieruimte zou worden gevonden, en zei van het slagen van de tentoonstel ling overtuigd te zijn. De voorzitter, de heer R. F. Mulder, die er ook reeds zijn spijt over te ken nen had gegeven dat de zaal eigenlijk te klein was. dankte de burgemeester voor zijn woorden, waarna hij er bij de EFFEN OVERHEMDEN met 2 boorden, fijn popeline in grijs, bleu, beige 11.95 OVERHEMDEN vast boord in effen en fan tasie vanaf 6.95 Herenmodes. Keizerstraat 69 Het vierde abonnementsconcert van de Muziekkring Den Helder zal op Vrijdag 28 April in de Nieuwe Kerk worden gegeven, door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. He. is niet zonder reden, dat wjj deze avond thans reeds aankondigen. Het bestuur van de Muziekkring wil namelijk gebruik maken van het grotere aantal beschikbare plaatsen, door de leden van de Helder se zangverenigingen in de gelegenheid te stellen, het concert tegen een ge reduceerde prijs bij te wonen. Het is gewenst, dat de besturen van de zangver enigingen tijdig opgave doen van het aantal plaatsen dat zij nodig hebben. Het Nederlandse Kamerkoor zal op 28 April juist teruggekeerd zijn van een tournée door Engeland. Enige da gen later vertrekt het voor een tournée door Italië, zodat Den Helrier kan pro fiteren van het korte verblijf in ons land. Het zal vele lezers bekend zijn dat onze oud-stadgenoot de heer Geert de Boer, directeur van de Verenigde Helderse Zangers en het Helders Meis jeskoor, in het Nederlands Kamerkoor meezingt. De heer Felix de Nobel zal, ter af wisseling van de koorzang, enkele pianosoli spelen. Het is nog niet be kend, welke werken op het program ma zullen worden geplaatst. Aangezien dit concert in de Nieuwe kerk wordt gegeven, blijven enige honderden zitplaatsen disponibel voor niet-leden van 4e Muziekkring, waar bij het bestuur, zoals gezegd, vooral denkt aan de leden der plaatselijke zangverenigingen. Johanna Martzy. Van de administratie van het Con certgebouw te Amsterdam ontvingen wij het bericht, dat op Zondagmiddag 29 Januari om half drie wer een con cert wordt gegeven voor niet-Amster- dammers. Met medewerking van de Hongaarse violiste Jahanna Martzy zal het Concertgebouworkest onder leiding van de befaamde Tsjechische dirigent Rafael Kubelik een uitvoe ring geven van de ouverture „Die ver- kaufte Braut" van Smetana, het viool concert van Tschaikowski en de Twee de Symphonie van Brahms. Desgevraagd deelde de secretaris van de Muziekkring Den Helder ons mede, dat men ditmaal geen collectief bezoek aan het Concertgebouw zal brengen, eensdeels omdat het concert op Zondag wordt gegeven, anderdeels omdat men andere plannen heeft. Wij maken hiervan even melding, omdat de soliste Johanna Martzy medio Februari als soliste zal optreden voor de Muziekkring Den Helder Stadgenoten, die hiervan vast een voorproefje willen hebben, kunnen dus op Zondag 29 Januari in Amster dam terecht. Aan het station zijn weer gecombineerde spoor-Concertgebouw- entréebiljetten verkrijgbaar. leden nog eens op aandrong de hokken goed te onderhouden. Deze tentoonstelling, waaraan behal ve door de verenigingen aangesloten bij de HCC door de Zaterdagvliegers Nieu- wediep wordt deelgenomen, verdient een warm woord van aanbeveling. Wij weten niet of dit nodig zal zijn, want op de openingsavond was de belang stelling vrij groot. De beste doffer-oud en tevens beste vogel van de tentoon stelling was van de heer C. Bontés. De beste duif-oud behoort aan de heer L. Bak. De heer W. J. Fritz bracht de bes te jonge doffer, en de beste jonge duif is het eigendom van de heer A. Agema Kampioen van de tentoonstelling werd de heer J. Riemers van Victoria, die dertig vogels inzond. Wie in de bovenzaal van het distri butiekantoor een kijkje wil nemen kan terecht vandaag tot elf uur, en Zondag van tien tot acht uur. Men zal niet be drogen uitkomen. Voor de Helderse competitie heeft Pro Patria Donderdagavond op regel matige wijze over Mulo 2 gezegevierd (156. 156)In de afdeling B werd gespeeld Zeemacht 1—HAV 1 15—2, 15—4. De overwinning van Zeemacht is geen ogenblik in gevaar geweest. Jammer, dat de HAV zich niet tijdig van een inzinking kon herstellen anders had deze ontmoeting zeker spannender kunnen verlopen. GSS versloeg Open bare Werken 2 met 15—2, 15—3. GSS gaat met Zeemacht 1 ongeslagen aan de kop. De officieren van het KIM hebben zich door een 13—15, 10—15 zege op HKV 1 in de afdeling C van de leiding verzekerd. Het was een uiterst span nende wedstrijd. Het programma voor de volgende week biedt: 19 uur Pro Pwsv 11_^SS 2 J9;30 uur Zeemacht 2 -WSV 1. 20 uur Mulo 1—HKV 2, 2030 uur HAV 2—Hermes, 21 uur Pro Patria 2Qpenbare Werken 1. Op Dinsdag 24 Januari om twee uur geeft de afdeling Den Helder van de Algemene Bond van Ouden van Dagen m Casino een feestpropagandamiddag waaraan medewerking wordt verleend door het revue-cabaretgezelschap Jan Brouwer. Iedereen heeft vrije toegang en kan genieten van de revue „Mens durf toch te lachen" met Cora Marti Jan Brouwer, Robert Richard, het dames-accordeonduo „Les deux rk«- ries" en Leen van Dük. Wanneer er stadgenoten zijn, die met hun auto oudjes van huis willen halen en naar Casino brengen, dan kunnen zij zich opgeven bij m'ej De Clerk, Hector Treubstraat 81 en de heren Van Pol, Ooievaarstraat 117 Somers, Crocusstraat 58 en Keet Po' rallelweg 55. a* MIJ. „DE SCHELDE" BOUWT ONDERZEEBOOTJAGERS De N.V. Koninklijke MaatschaDDil De Schelde" te Vlissingen heeft van het departement van Marine opdracht ontvangen voor de bouw van twee on derzeebootjagers. Reeds vorig jol werd een zelfde opdracht ontvangen Thans zal op zeer korte termijn met de bouw van de vier schepen worden be gonnen. De bestelling betreft in totaal een serie van twaalf schepen en is over vier werven te on. land verdeeld <4. «&ÉÜ8 JAN DIJKER veelzijdigheid. meester de kring zo aardig noemde, hebben in de laatste vijf en twintig jaar tal van stadgenoten het milieu ge vonden, waarin zij hun teken- of schil dertalent konden uitleven. Wanneer het goed is, draagt de kunst altijd een zeer persoonlijk karakter. Maar ook in het werk van minder gehalte vindt men toch altijd iets van de maker te- rug. In de Prinsenstraat hangen nu enig» tientallen van die persoonlijke uitingen, de ene wat suggestiever dan de andere, het éne doekje met meer talent ge schilderd dan het andere, maar alle facetten van het werk, dat de Noorder Kunstkring in een kwart eeuw heeft gepresteerd. Meer dan achthonderd stadgenoten hebben reeds een bezoek aan deze expositie gebracht, alle met hun eigen visie op het tentoongesteld» werk. Bij alle verschil van gevoelen en opvatting hebben echter zowel de ma kers van het werk als de bezoeker» één ding gemeen: de belangstelling voor de beeldende kunst. Het behoeft niet te verwonderen.dat het werk van de oud-leden Jan Dijker en Lambert Simon excelleert. Beiden verloochenen hun religieuze roeping niet, en evenmin hun grote artistieke begaafdheid. De „Piëta" van eerstge noemde is een indrukwekkend doek, dat een grote devotie en een diepe droefheid ademt. Jan Dijker bewijst zijn veelzijdigheid in het ontwerp van een fresco, een glas-in-lood-raam en een getekende triptiek. Men moet eens letten op de uitstekende compositie van Dijker's werken. Lambert Simon heeft weer enkele van zijn zeer sen sibele doekjes ingezonden, welke opval len door de prachtige lichteffecten. In één van zijn laatste doekjes, dat een Oosterse sfeer ademt, getuigt Lambert Simon van zijn zoeken naar steeds nieuwe mogelijkheden. Een prachtig lichtrijk bloemstilleven vertegenwoordigt het talent van mevr. DoormanRaaymakers. Op de portret studies van mevr. Van AsbeckPatin zou in technisch opzicht wel een aan merking te maken zijn, maar zij tref fen toch door hun vrouwelijke fijnge voeligheid. Ook de stillevens van mevr. Enklaar hebben een zekere distinctie. Van wijlen Van der Waay hangt er een krachtig getekend zelfportret en een nauwgezet gepenseeld stilleven. In de stofbehandeling toont dit werk ver wantschap met dat van Sevinck, die ia de afdeling der tegenwoordige leden exposeert. Buitengewoon goed in dit opzicht zijn de vijzel en het olielampje. Deze stillevens behoren tot het best» werk van de tentoonstelling. De rods schoentjes van Goes mogen ook even genoemd worden. Seybei heeft een paar conventionele doekjes laten ophangen en Ober enkele al te precies opgezette stillevens. Carstens laat een tweetal goedgetroffen tekeningen zien, w.o een zelfprortret. De andere leden hebben ieder één of meer van hun laatste schilderijen of tekeningen ingezonden. Het geheel geeft een interessant over zicht van hetgeen de Kunstkring mo menteel presteren kan. Onze conclusie kan niet anders lul den. dan dat de kring rustig met zijn werk voor de dag kan komen, en dat men op deze weg moet voortgaan. °?t£ren: Bernard G„ zoon van Ber- T^ ™Vlng en Christina J. Mosk. - J20011 van Joannes G. Nauta Cathanna A. Graaf. - Nantsje, d. an Cornelis Joustra en Boukje d» p„ Margaretha M., dochter van Fredenk H. Spigt en Annette Lensen. Wittf zoon van Hendrlkus A. dnr-MoCn GuurtJe Bakker. Tetje J- ie r *01Va? ^au^us Rozendaal en Aalt- W t c sman- F»ts A„ zoon van man! en Ad"ana J. W. Elzer- gele kil PUlp 1 f'etssleuteltje. 1 pr. I nor+ofmtif.n' 1 kinderportemonnal». Ï2S2*. vulpotlood, 1 vulpen. i rlngz 2NU Ha

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2