Stad en Omgeving, M.S.V. „Zeemacht organiseert eind Januari bokswedstrijden Wat gaan de spoorkaartjes kosten? HBSV stond gisteravond in Casino „In andermans schoenen Langestraat krijgt andere entrée v styiprij* Noorder Kunstkring boekte een record Tussen Haaks en Kuifje Nieuwe luidklok in de kerk aan de Jan in 't Velfsfraaf Veel belangstelling voor opzichtersbetrekking Ir. S. F. Monhemius. "j* Burgerlijke Stand Ris verlaat Helder vóór Juni Politie-elftal staat voor beslissende strijd STOFFEN Interessante avond voor aquariumhouders De subsidieregeling voor d9 Helderse Kweekschool Sfeunbonnenactie H.C.C. Kleine wijziging in erfafscheiding De nieuwe avonturen van Pim, Porrt en Pa m „De Ooievaar" maakt furore met laatste toneelstuk Uit het zakenleven De heer C. van der Kuyl gaf orgelbespeling k WOENSDAG 18 JANUARI 1950 Drie Helderse boksers tussen de touwen Op Dinsdag 31 Januari organiseert de Marine Sport Vereniging „Zeemacht" tn samenwerking met de Helderse boksvereniging „De Ring" in Centraal aan de Koningstraat een aantal interessante bokswedstrijden, waaraan aal worden deel genomen door leden van landmacht, marine en een drietal Helderse boksers. Het is al weer heel lang geleden, dat wij in de gelegenheid waren bokswedstrijden te zien, zodat wjj niet anders kunnen dan bet initiatief van „Zeemacht" van harte toejuichen. Men heeft zich bij het organiseren van de partijen bovendien ver zekerd van de hulp van de sergeant der mariniers J. Hessels, die zelf menigmaal belangrijke wedstrijden heeft gebokst en verleden week in de A-kampioenschap pen van het district Noord-Holland nog op punten heeft gewonnen van de Am sterdammer Van Citterd. Het is geenszins de bedoeling, dat op 31 Januari eens even zal worden uitge maakt, wie de sterkste boksers bezit, Hi landmacht of de marine. Wel kun nen deze ontmoetingen worden gezien als een „wapenschouw" voor de mili taire kampioenschappen in Maart, en ook voor de intergeallieerde wedstrij den die in April worden gehouden. De boksers kannen in de eerste plaats la ten zien wat zij presteren, wat zij na intensieve training hebben bereikt, en wat zij aan routine hebben opgedaan De bekende scheidsrechter Bergström zal de wedstrijden Komen leiden, en streng toezien dat er ook werkelijk wordt gebokst Het is in Nederland ge lukkig nog altijd zo, dat de scheids rechter kan ingrijpen wanneer er een hak- of slachtpartij ontstaat. Propaganda In vele andere landen, we denken aan Amerika en Italië, komen dergelij ke excessen, in het bijzonder in de profklasse, maar al te vaak voor. De marine en scheidsrechter Bergström zullen er voor zorgen, dat de komende wedstrijden van uiterst sportief en propagandistisch karakter zijn. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de toeschou wers geen echt boksen te zien zullen krijgen. Er zullen waarschijnlijk tien partijen worden gebokst, waaronder vijf of zes A-klasse partijen van drie ronden van drie minuten. De nieuwelingen boksen drie ronden van twee minuten. De drie uitverkoren „burgerbokcers" Zijn Coljjn, Sandbrink en Zoon. Colijn zal zich tussen de touwen zien ge plaatst tegen Santilhano, die in 1949 kampioen van Noord-Holland werd Onze stadgenoot krijgt dus een sterk bokser tegenover zich. Hij heeft niet temin een zeer redelijke kans om de partij in zijn voordeel te beslissen, als onze middengewicht zijn dekking ten minste niet laat zakken. Ook Sand brink, die het moet opnemen tegen Adriaanse, intergeallieerd kampioen lichtgewicht 1949, heeft een goede kans op de overwinning. Adriaanse is een tijdje uit training geweest, wat mèt zich bracht dat hij in een zwaar der gewicht, de welterklasse, moest uitkomen. Sandbrink moet echter heel goed letten op de linker hoek van Adriaanse. De derde afgevaardigde van de Helderse boksvereniging „De Ring" Zoon, komt in het vrije gewicht uit te gen de marinier Loeye, die pas uit In donesië is teruggekeerd. Loeve hoort eigenlijk in de bantamklasse thuis, en Zoon bij de vedergewichten. De marinier Pastor, die tot de beste Nederlandse boksers behoort in het half-zwaargewicht, krijgt waarschijn, iijk Lambrechts van de landmacht te genover zich. De lichtgewicht Ong Akwie. die in Indonesië verscheidene successen moet hebben geboekt en de Toen gisteravond de laatste bezoe ker van de jubileumtentoonstelling het atelier van de Noorder Kunstkring verlaten had, hebben de aanwezige bestuursleden nog even balans opge maakt. Zij wisten wel, dat het resul taat bijzonder gunstig zou zijn, want het was voortdurend druk geweest. Het eindcijfer overtrof aller verwach tingen. Niet minder dan 1645 bezoe kers waren de kassa gepasseerd, wat betekent dat zelfs de beste vooroor logse tentoonstelling door deze laat ste is overvleugeld En dan hebben we niet eens rekening gehouden met de zeer vele scholieren, die overdag on der geleide van hun onderwijzers een kijkje hebben genomen. De Noorder Kunstkring heeft ook de belangstel ling van deze jongeren op hoge prij? gesteld, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een andere reden tot te vredenheid was het feit. dat zich tij dens de tentoonstelling ruim twintie nieuwe donateurs hebben aangemeld Men kan er zeker van zijn, dat de Noorder Kunstkring deze toenemende belangstelling van de burgerij in derdaad zijn alle lagen en richtingen standen en groeperingen van de Hel derse bevolking op de expositie ver tegenwoordig geweest met grote blijdschap gadeslaat en daaruit de moed put, om Ijverig verder te wer ken aan de verwezenlijking van het ideaal: de kunstbeoefening te bevor deren en de belangstelling voor de kunst onder de brede lagen der be volking te verlevendigen. Hr. Ms. opleidingsschip ..Marnix" dat Maandagmiddag te Amsterdam in dienst werd gesteld, wordt op Woensdag 1 Februari in Den Helder verwacht. De Hollandse kustvaarder „Kor moran", met een lading oud ijzer on derweg van Hamburg naar New Castle. is de haven binnengelopen om beter weer af te wachten. Het is morgen hoog water om 8.40 en 20 40 uur. en laag water om 2.45 en 14.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 5.6 graden Cel sius. reputatie heeft zeer hard te slaan, ont moet Aussens, die naar wij menen zes tien wedstrijden bokste, waarvan hij or veertien won. Dit waren dan enkele partijen, die we uit het programma hebben gelicht. Er worden er meer gebokst, doch het zcu ons te ver voeren ze alle te be spreken. Wij menen wel te kunnen re. kenen op een avond, de bokssport vol komen waardig. Er is onder meer een stijlprijs beschikbaar gesteld, waaruit al voldoende blijkt dat het de bedoe ling is van „Zeemacht" de belangstel ling voor deze attractieve sport te sti muleren. De toegangsprijzen zijn zo iaag mogelijk gehouden, geheel in overeenstemming met de propagandis tische waarde die er van deze avond zal uitgaan. Onder flinke belangstelling van voor bijgangers werd gistermorgen een nieu we luidklok, bestemd voor de toren van de OX.V. kerk aan het eind van de Nieuwstraat, omhooggetakeld. De scheepsbel, die gedurende ruim vijf ja ren de taak van de weggevoerde luid klok had waargenomen, kon nu voor de bewezen diensten worden bedankt De nieuwe klok, waaraan de naam van de H. Maagd Maria werd gegeven, werd gegoten door de fa. Petit en Fritzen te Aarle-Rixtel. Maandagavond werd deze derde luidklok binnen de linie na een plechtig Lof, dat werd opgedragen door pastoor K A. H. van Veen van de OX,.V.-parochie, door deken A H Harst gewijd Nadat de pLm. 140 kilo gram wegende klok gistermorgen in de toren was aangebracht heeft zij om tien minuten over twaalf voor het eerst geluid. Toen het bestuur van de speeltuin vereniging Den Helder kort geleden sollicitanten opriep voor de betrekking van opzichter, voor elk der drie tuinen één, kon men niet vermoeden, dat de ambitie voor deze functie zo groot zou zijn. Er kwamen niet minder dan ruim honderddertig sollicitanten binnen. Op verzoek van het bestuur herinneren wij eventuele volgende adspiranten eraan dat de termijn van inzending der sol licitaties inmiddels is verstreken. Men kan erop rekenen, dat de gegadigden gewikt en gewogen zullen worden! 0.80 1.35 4.30 6.10 1.— 1.15 1.60 1.95 7.35 8.80 Enkele nieuwe tarieven m.i.v. 1 Februari Zoals gemeld, zullen de tarieven der Nederlandse Spoorwegen met ingang van 1 Februari a.s. met omstreeks vijf procent worden verhoogd. De nieuwe prij zen kunnen echter niet zonder meer uit de oude worden afgeleid, omdat bij bet calculeren een bepaald systeem van afronden werd gevolgd, terwijl bij sommige tarieven het percentage iets hoger ligt dan vijf procent. Daarom laten wij hier onder een lijstje volgen van de spoorkaartjes, die aan het station Den Helder het meest worden gevraagd. 3e klasse 2e klasse oud nieuw oud nieuw Den HelderAnna Paulowna: enkele reis 0.45 0.50 0.60 0.70 retour 0.70 0.80 0.90 1.15 weekkaart 2.05 2.55 weektrajectkaart 2.95 3.60 4.20 5.20 maandtrajectkaart 10.30 12.20 14.50 17.60 Den HelderSchagen: enkele reis 0.70 retour 1.10 weekkaart 3.55 weektrajectkaart 5.10 maandtrajectkaart 17.90 20.50 25.30 29.50 Den HelderAlkmaar: enkele reis 1.35 1.45 1.95 2.10 retour 2.10 2.50 3.10 3.60 weekkaart 6.85 8. weektrajectkaart 9.90 11.30 14 25 16.30 maandtrajectkaart 34.90 38.49.30 54.70 Den HelderAmsterdam: enkele reis 2.60 2.75 3.75 3.95 retour 4.10 4.70 6.6.75 weekkaart 13.35 15.05 weektrajectkaart 19.25 21 20 27.85 30.50 maandtrajectkaart 68.71.40 96.102.80 Den HelderHeiloo: enkele reis 1.50 retour 2.40 Den HelderHaarlem: enkele reis 2.45 retour 3.90 Den HelderDen Haag: enkele reis 3.90 4.10 5.60 5.90 retour 6.20 7.— 8.90 10.10 Den HelderRotterdam: enkele reis 4.55 retour 7.30 Den HelderAmersfoort: enkele reis 4.4.30 retour 6.40 7.30 Den HelderUtrecht: enkele reis 3.85 4.05 5.50 5.85 retour 6.10 6.90 8.80 9.95 Naar wij vernemen is te Rijswijk op zeventigjarige leeftijd overleden onze oud-stadgenoot ir. S. F. Monhemius. oud-hoofdingenieur der Koninklijke Marine. De heer Monhemius was inder tijd een zeer geziene figuur in het Hel derse verenigingsleven. Hij was een so ciaal voelend mens, die door zijn on dergeschikten bij de Rijkswerf hoog werd geacht. Als lid van de gemeente raad heeft hij lange tijd zijn beste krachten aan de gemeentelijke zaken gegeven. Weinig onderwerpen ontgin gen zijn aandacht en zijn opmerkingen werden altijd gewaardeerd. Hij was ook een actief medewerker van de Christelijke Oranjevereniging en be stuurslid van de A.R. kiesvereniging „Groen van Prinsterer", alhier. Zijn verdiensten werden ook door H. M. de Koningin gewaardeerd, door zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn stoffelijk overschot wordt hedenmiddag om half drie op de begraafplaats Oud Eyk en Duinen te Den Haag ter aarde besteld. 2.15 3.40 3.60 5.70 2 40 395 380 6.50 1.65 2.75 2.65 4.50 4.10 7.— 4.80 6.55 6.90 8.20 10.50 11.80 5.85 6 20 9.30 10.50 (Opgaaf 9 tm, 14 Januari 1950.) Bevallen: G. M. Spaansen— Sneekes, d. M. ZwagermanSnij der, z. T. TimmermanKeetman. z A. BrouwerGeervliet, d. R. Ot- ten—Otten, z. A. K. de Ruiter— Broeren, d. C. Mulder—Bruin, d- C A. M. KrooneSchintz, z. C. S Wildenbergvan Leeuwen, d. M SchwegmanWijker, z. F. Dirks— Walraven, d. A van Drongelen— van der Werff, d. G. LootsKoster d A ZeemanBakker, z. W. E Bosma—Stols, d. M. Meeder— Felsner, z. C. Boer—Geene, d. M E PlagmeijerWiggers, d. C MachgeelsSio, z. A. M. Lam- bertsvan Santen, d. Ondertrouwd: J. Keizer en A Feenstra. P. A Dingemanse en P M. A. Wilders. Ae. de Gier en B M Diederiks. «- G. Houtman en W M van der Kroon. FM. van Rijn en N Mittelberg. Overleden: H. van Heijningen Klinkert (v), 70 iaar P van Dijk 'm). 64 jaar. L Visser, weduwe van T Visser. 77 jaar. T. van Heusden (m.). 77 jaar. C. den Heljer (m) 51 jaar J. Slootweg (m) 81 Jaar. D. van Berkum (v). 4 maanden. A Kooij. weduwe vat J. Vader 79 jaar M. Koster, weduve van P. Voort huijsen. 70 jaar. Tijdens de algemene ledenvergade ring van de voetbalvereniging Helder" die Maandagavond in Formosa werd gehouden, is definitief komen vast te -taan dat trainer Ris onze Helderse vereniging per 1 Juni gaat verlaten. Zo als men weet zal de heer Ris de trai nine van de tweede klasser ZFC op zich nemen Helder" heeft zich nog niet beraden over de keuze van een nieuwe trai er. Gistermiddag heeft het voetbalelftal van de Helderse politie een klinkende 81 overwinning behaald op de politie mannen van Beverwijk. Uit deze cijfers blijkt wel, dat de voorhoede, waarin Van der Meulen zulk uitstekend werk verricht, weer bijzonder goed op dreef was. Onze stadgenoten speelden vóór dc rust tegen de wind in. De tweede helft werd begonnen met een 31 voor sprong. Het tegenpunt ontstond, toen een der Helderse backs in eigen doel trapte. Dinsdagmiddag om drie uur wordt de grote wedstrijd gespeeld. Dan komt de Rijkspolitie van het district Alkmaar op bezoek, om te trachten hier het kam pioenschap weg te slepen. De Helderse politiemannen zullen echter alles in het werk stellen om beide punten te veroveren, want zij hebben zelf de beste kansen op het kampioenschap Het belooft een zware ontmoeting te worden. Als onze stadgenoten deze laatste competitiewedstrijd tot een goed eihde kunnen brengen, of zelfs maar een gelijk spel weten te behalen, dan kunnen zij zich kampioen noemen Wij vernamen, dat onder andere de competitieleider, de heer Starmans. en di voorzitter van het district West deze wedstrijd, die op het Helderterrein wordt gespeeld, zullen bijwonen. Langdurig applaus beloonde de opvoering Men nl begrijpen, dat in een damespension vreemde dingen Advocate wanneer het dienstmeisje er plotseling vandoor gaat en een toe haar plaats komt innemen. Dom de Grayter heeft dat ook ingezien, volg dat er een nieuw blijspel in drie bedrijven aan de lange re jjjjjjv soort kluchten werd toegevoegd, getiteld „In andermans schoenen dle heeft daarvan gisteravond in een stampvol Casino een verto mg na afloop met een stormachtig applaus werd beloond. wat fijner, geestiger blijspel had De leerlingenvereniging van de HBS had dit handgeklap ten volle verdiend. „In andermans schoenen" werd naar behoren ten tonele gebracht, in de vijf de uitvoering sedert de bevrijding. Na tuurlijk, er was lang niet altijd vlot en charmant spel, maar de HBS-ers heb ben getoond zich op het toneel goed thuis te voelen. Hier en daar, vooral in het laatste bedrijf, lieten de jongelui wel eens een steekje vallen, maar aan merkingen hebben we tegen het stuk zelf. Dom de Gruyter heeft zich niet een bijzonder spitsvondig auteur ge toond. Zijn verhaal is doorspekt met lange dialogen, die het de spelers en speelsters die niet aan de handeling deelnamen, zeker zeer moeilijk hebben gemaakt Nee, wij hadden liever gezien, dat de HBSV voor het vijfde optreden Een pracht collectie voor winter en., zomer ontvangen. En dit tegen opruimings- prijzen Ziet de étalages. SPOORSTR. 101-103 In lunchroom De Boer aan de Ko ningstraat heeft de heer J. Schippers dezer dagen voor de leden van de aquariumverenigingen „De Cup" en De Glasbaars" een interessante inlei ding gehouden. De belangrijkste pun ten van behandeling waren, hoe te werk te gaan bij het kweken, hoe het onderscheid tussen de mannelijke en de vrouwelijke exemplaren te zien en hoe een kweekbak in te richten en wat voor planten en water daarbij te gebruiken. Nadat de heer Schippers eerst de kweek in het algemeen onder de loupe had genomen, besteedde hij extra aandacht aan de Rasbora He- teromorpha. Het was de spreker namelijk gelukt van deze zeer begeerde vissoort een nakweek te verkrijgen. De heer Schippers had voor zijn experimenten de beschikking over goede kweekstel- len particulier van Malakka meege bracht. Begin 1948 zette hij een stel apart in een klein bakje met een voe dingsbodem van tuinaarde en rivier zand in vers water, beplant met onder andere ludwigia, eikeblad en crypto- corine. De temperatuur was zeven en twintig graden Celsius. Na een paar dagen kwamen de eitjes, die bij de bo dem zaten aan de voet van de planten Twee dagen later waren op deze plaat sen zeven jonge visjes waar te nemen In een grote bak met vers water, waar in kalk was opgelost en met dezelfde voedingsbodem en planten, kweekte de heei Schippers daarna bij een tempe- atuur van acht en twintig graden Cel sius mét drie stel rasbora's verder Al spoedig begonnen de wijfjes eitje* if te zetten. De eitjes, die aan de plan ten zaten werden met rust gelaten, de odere werden opgegeten. Ns vier dagen zwommen de jongen noor de bak. In een tweede en derde bak probeerde de heer Schippers het mei oud water met drie eetlepels keu kenzout. en vers 'water en zout. De uit komsten waren over het algemeen »chter nog veel te klein. Na deze met belangstelling gevolgde nteenzetting draaide de heer J. Bre- ierode een viertal smalfilms. Men kreeg de levende inhoud van een drup pel water te zien en voer ter walvis vangst. Bijzonder aardig waren ook de nims over de waterkever en de schor pioen. die het presteert in een eerlijk "e» echt de rat te overwinnen. Ten slotte werd men in de gelegen heid geste'd de heer Schippers vragen te stellen. Verscheidene leden maakten daarvan een dankbaar g"bruik. waarna het gezelschap verrijkt en voldaan huiswaarts keerde. een wai o-- gekozen. Het pleit des te meer voor het spel van de scholieren, dat men het ge- bodene zeer op prijs heeft gestelcf^ Betty v. d. Velde heeft zich kranig gehouden als de jonge weduwe Mathil- de Vermeer, die erin had toegestemd Nelly Dupont (alleraardigst voor het voetlicht gebracht door Mies Booden) als dienstbode aan te nemen. De drie pensionnaires, zeer verdienstelijk ge- speeld door Elly Slort, Netty Meppe- link en Mary van Ballegooy en freule Beek ten Hove (Mar Vink) hebben zich op vlotte wijze van hun taak gekweten Netty Meppelink was hier het best op dreef als het huishoudscholiertje Truus. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen, dat men haar tal Jan leuke dingen liet zeggen die onmiddel lijk ieders sympathie vonden. De zoon des huizes, Dick, vond in Carel Den ker fiet type van de beminnelijke vrij gezel, die er ten slotte achter komt. dat het dienstmeisje de dochter is van een bekend arts. U begrijpt, dat Dom de Gruyter dit op het gelukkige einde bracht. De gepensionneerde kolonel Van der Werf, de brommerige oude baas (kostelijk gegrimeerd), die het zo kwaad niet meende, werd vertolkt door Jan Keijzer. Ook de overige medespe lenden, Carolien van Laar, Thea v. d Meer, Karei Puhl en Hans Claessen, verdienen even genoemd te worden. Aan het slot van de avond die onder andere werd bijgewoond door wethou der Van Loo en de directeur van de HBS, dr. A. E. Loen, mochten de heer en mevrouw Smith en de heer Beek huis van Till, die veel tot het slagen van de uitvoering hebben bijgedragen, een geschenkje in ontvangst nemen Het deed ons plezier, dat ook de souf fleur in het welgemeende applaus deel de. Hij heeft het verdiend; op de eerste rij werd zijn stem nog bijna niet ge hoord. Verscheidene grotere verenigin gen zouden zich zo'n souffleur wensen! Het bal, dat op een avond als deze moest volgen, werd geleid door mevr De Wit-Tuin. De muziek was van de HBS-band „Jam Session no. 3", o.l.v. Jan Keijzer, die deze avond voor het eerst in het openbaar optrad. Op 20 April 1949 verklaarde de meenteraad zich accoord met de ma?" staven, volgens welke een subsidie worden verleend aan de Stichting?? oprichting en instandhouding van kweekschool voor onderwijzers(ess!!? in Noordhollands Noorderkwartier Hen Helder. Daarbij zou de gemekt een bijdrage van f 300 per jaar ver] nen voor iedere Helderse leerling bovendien f 10 per jaar voor elke W1 kracht bij het lager onderwijg hier ui stede. Gedeputeerde Staten hebben nadi bezwaar gemaakt tegen de bijfo? per leerkracht. Zij achtten het band tussen het aantal te Den Held' werkzame leerkrachten bij het L O de aanwezigheid van een kweekschol? niet van voldoende betekenis. Liev zagen zij. dat de bijdrage per IeerU^I werd verhoogd. B. en W. waren tot deze regeling g komen, omdat zij een redelijke verdt l:"ng van de lasten tussen de aangesW ten gemeenten wensten. Zij voorkomen, dat de gemeenten, waar uit geen leerlingen afkomstig" waren' geen aandeel in de kosten namen, ter wijl zij toch ook belang hadden bij d' onderwijzersopleiding. Dat belang werd volgens B. en W. het meest juist uit. gedrukt in het aantal aanwezige on, derwijzers in iedere gemeente. Uiter. jard bestaat er ook een verband tussen lat aantal en het inwonertal. Aan»! zien Ged. Staten geen bezwaren bleken te hebben tegen het verlenen van een bijdrage per inwoner, willen B. en W de subsidieregeling in deze geest wik zigen, en wel zodanig, dat naast het be. drag van f 300 per leerling een bedrsj van 4 cent per inwoner wordt toege. kend. Deze regeling is voor de gemeent# oog voordeliger ook, want de kosten over het cursusjaar 1947/48 zijn daar. bij f 58.12 minder, en over het cursm jaar 1948/49 f 33.92. De Helderse Concours Commissie kan na enkele drukke dagen met vol doening terug zien op een geslaagde tentoonstelling. Tot dit resultaat kwam men onder meer door de niet geringe steun van een aantal medewerkers et de schenkers van ere-prijzen. De steun bonnenactie vraagt de belangstelling van de eigenaars der nummers: 982 1170 1145, 1388, 1327, 668, 1294, 15j 1992 1127, 1823, 781, 1044, 1911, 130' 1117 188, 867- 1680, 1365, 1874, 1695, 514 1521, 63, 1808. 1450, 1240, 1474, 101t 1442. 1310, 1244, 53, 552, 874, 885, 1356 574, 1912 863, 1379, 876 808, 1110, 1302' 987 17, 1486, 1071, 1776, 1998. De prijzen kunnen worden afgehaald op Molen straat 58. Het thans nog aanwezige gedeelte van de voormalige Langestraat kan in hel wederopbouwplan Oud Den Helder niet gehandhaafd blijven. Ter plaatse zal een smallere straat de Jan Hoogerwerfstraat de nieuwe stadswijk met de Singel verbinden. Daardoor komt aan de Singel een stuk grond vrij, waarop men een woonhuis heeft geprojecteerd. Bedoeld gedeelte van de voormalige Langestraat zal daarom eerst aan het openbaar verkeer onttrokken moeten worden. Het plan hiertoe werd reeds gepubliceerd, maar bezwaren werden niet ingediend. De nieuwe woning zal wórden gebouwd naast het perceel Jan Hoogerwerfstraat 2 (vroeger Lange straat 153). De toegang tot dit hoek- perceel zal in verband hiermede ver anderd worden. Men is voornemens een nieuwe ingang te maken met een aansluitend tegelpad. Ook zal de be staande erfafscheiding aan de kant van de voormalige Langestraat worden dichtgemetseld en zal een schuurtje worden verplaatst. De kosten hiervan, die worden geraamd op f 1800, zullen voor rekening van de gemeente moeten komen. Men wil van de gelegenheid gebruik maken, om de zeer onregelmatige ach terbegrenzing van de Singelbebouwing tussen de voormalige Langestraat en de voormalige Breestraat te corrigeren Dat kan geschieden door de grond achter deze percelen tot aan de Jan Hoogerwerfstraat aan de betrokken eigenaren over te dragen of in erfpacht uit te geven. Het gemeentebestuur is bereid, de grondstroken met een kleine re oppervlakte dan 10 vierkante meter 72. Dit is te veel voor Pim, Pam en Pom. Daar staan ze nu midden in de woestijn. Welke kant ze ook uitkijken, overal is zand en nog eens zand „We zijn verdwaald" roept Pom. „Oh we weten helemaal niet hoe we terug moe ten naar het fort", zegt Pam. „Waren we maar in het fort gebleven" klinkt Pims stemmetje. En dan beginnen ze alle drie heel hard te huilen. Ze heb ben honger en dorst en nergens in de woestijn is er ook maar iets te beken nen, dat op eten of drinken lijkt. Mis schien komen ze ons nog wel ophalen' roept Pam dan weer hoopvol. „Ja maai niemand weet dat we hier zijn" ant woordt Pom. „Hoe moeten ze ons vin den?" En weer beginnen de drie broer, tjes te huilen Het ziet er hopeloos voor hen uit. Maar ook bij de troep is hun verdwijning inmiddels opgemerkt Ende commandant van de troep bemerkt ook iets anders. De voetspo ren in het zand houden ook opl De toneelvereniging „De Ooievaar" behoeft geen spijt te hebben van de keuze van het laatste toneelstuk: „Ach ter de wolken schijnt toch de zon". Na de succesvolle eerste opvoering voor de buurtvereniging L.O.K.S.M. werd onder zeer bevredigende belangstelling een reprise gegeven in Casino op Zon dagavond 8 Januari. De boekjes behoe ven echter nog niet in de kast, want inmiddels werd van het bestuur der buurtvereniging Tweede Vroonstraat 't verzoek ontvangen, ook een opvoering voor de leden van deze vereniging te komen geven Het spreekt vanzelf dat „De Oievaar" daarop graag is ingegaan Deze derde opvoering zal worden ge geven op Woensdagavond 25 Januari in Casino. v In het Handelsregister is gewijzigd de inschrijving van „.f'1"1?3 P' Smil Krugerstraat 9599 Filiaal gevestigd: Ruyghweg 55. met al* soort van bedrijf: Kleinhandel in haar kelerT" kaChe'S huish°udelijke arti Opgeheven werden de volgende In schrqvingen: Café Hotel Biljart „Poort van Cleef" Kanaaiweg 170. Firma H. Worm houdt. H. A Lorentzstraat 72, sigaren magazijn en aanverwante artikelen. kosteloos over te dragen. De grotere stroken wil men als 3e klasse grond waarderen. De eigenaren hebben zich met de voorgestelde regeling accoord verklaard. Het verplaatsen van de erf- afscheidingen zal door de gemeent# worden verzorgd. De totale kosten van de voorgenomen wijzigingen worden geraamd op f 3400. Derhalve vragen B, en W. thans aan de raad een crediet van f 1800 plus f 3400, zijnde f 5200. Zij willen dit bedrag ten laste brengen van het wederopbouwplan Oud-Den Helder, Kort nadat 't uitgebreide en gerestau reerde orgel in de Bethelkerk in ge bruik was genomen, gaf de heer G. van dm: Kuyl daarop een concert, dat wij niet in alle opzichten konden waarde ren. Waarschijnlijk was hij toen op het grondig veranderde instrument nog niet geheel thuis. Gisteravond is ech ter gebleken, dat de heer Van der Kuyl zijn schade prachtig heeft inge haald. Voor een betrekkelijk klein ge hoor gaf hij opnieuw een orgelbespe ling, waarbij het contact tussen orgel en bespeler van een lofwaardige hecht heid was. De registratie was voortref felijk, en evenzeer het gebruik van zwelkast en generaal crescendo. Mis schien had de tremolo nog iets minder dienst kunnen doen. Uit de nummer- keuze bleek, dat de heer Van der Kuyl het niet gezocht had in bijzonder druk ke en ingewikkelde werken. Het gehele concert had een zeer rustig en muzikaal karakter, waarbij toch de technische bedrevenheid van de bespeler aan de dag trad. Zijn spel wordt gekenmerkt door een toenemende beheerstheid, I wij als één der belangrijkste Vorder in- gen beschouwen. Het openingsnummer was een melo- d' uze en uiterst gevoelig gespeelde ko raal bewerking van Jan Zwart, - morgenster vol hemelpracht". Dit w3) een gelukkige inzet, die de sfeer vaa het gehele uur bepaalde. „Wachet su» van Bach kreeg een evenwichtige ver' tolking en „Verzet" van Guilmant W*y I gespeeld met een zuiver aangevoel e bewogenheid. In beide genoemde ies waren slechts enkele momenten vau onzekerheid te bespeuren. Dat kan 00 gezegd worden van de knap uitgevoef de „Suite Gothique" van BoellmaJ» waarin vooral het gebed ons trof beroemde „Largo" van Handel werd een tikje persoonlijk, hoewel zeker niet aantrekkelijk, geïnterpreteerd. De Van der Kuyl speelde voorts nog kele composities van Jan Zwart e Feike Asma, aarbit hij zich een wa dig leerling van laatstgenoemde - toonde. Eén ding was gsiteravond namelijk dat nog geen honderd sen dit uurtje waren komen luistöjj j Het is een mooi uur geworden, spoedig eens moet worden herhaald-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2