Stad en Omgeving, Nog enkele cijfers uit de gemeente begroting voor het lopende jaar Boeiend recital van balletdansen Situatie der bedrijven vrij stabiel De hogere raming van schoolgelden De binnenkomst van Hr. Ms. „Willem van der Zaan" Crematie E. W. Beth Motorongeluk op Rijksweg Het Federalisme en de Vrede Ontshgmogelijkheid voor Marins- personeel Een stukje Friesland in Formosa Feestavond Fryske Krite Varend hotel voor buitenlandse gasten De Bioscopen TIVOLI De slavin van Haroes DE WITTE: De vrijgezel en het bakvisje De nieuv/e avonturen van Pim, Pam en Pom IN HET KORT Benoemingen en onderscheidingen Lezing over „Waar mens en koren rijpen" Wedstrijdprogramma van „Hermes" Tussen Haaks en Kuitje Het was weer goed in de Marinecantine Volleybal-competitie PIET SCHMIDT VAN MARSDIEP TOT IJ ZATERDAG 21 JANUARI 1950 In de aanbiedingsbrief van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1950 delen B. en W. aan de raad mede, dat de samenstelling van deze ontwerp begroting meer moeilijkheden heeft opgeleverd dan verleden Jaar. Het was niet eenvondlg, haar sluitend te krijgen, omdat de stijging der inkomsten vooralsnog geen gelijke tred houdt met de verhoging der uitgaven. In verband hiermede is de post „Onvoorziene uitgaven" aanmerkelijk lager geraamd, name lijk op 24.138.(tegen 67.715.het vorige Jaar) In ons nummer van Zater dag 14 dezer hebben wjj enkele punten uit deze begroting gepubliceerd, o.ra. dat de totale ontvangsten en uitgaven van de gewone dienst worden geraamd op 5.736.694,(verleden jaar 5.448.220.Dit hogere totaal zegt uiteraard niets omtrent de financiële positie van de gemeente. Wy kunnen aannemen, dat over enige jaren, wanneer Den Helder een veel groter inwonertal zal hebben, het eindcijfer nog belangrijk hoger zal zijn! Laten wij hopen, dat schraalhans dan niet langer keukenmeester ia in ons Helderse departement van Financiën. De uitkomt,-en der gemeentebedrijven hebben geen ongunstig verloop. De winst van het electriciteitsbedrijf wordt geraamd op 8870.tegen 5382.in het vorige jaar. Dat bete kent een relatieve achteruitgang, want de hogere opbrengst van de stroomver- koop wordt grotendeels opgesnoept doordat de gemeente zelf een hogere Inkoopprijs moet betalen. De gasfabriek houdt een nadelig sal do van 110.777.-. Dat is pl.m. 50.000 - minder dan verleden jaar. Deze gunsti ger uitkomst is hoofdzakelijk te danken •an de verleden jaar ingevoerde prijs verhoging met 2 cent per kubieke me ter, en voortz aan het feit. dat slechts het allernoodzakelijkste onderhoud aan de fabrieksinstallatie zal geschieden. Daar tegenover staat de stijging van de kol en prijs. De opbrengst van het waterleiding bedrijf wordt vrijwel gelijk aan ver leden jaar geraamd. De uitgaven zul len wat hoger zijn, maar de inkomsten anderzijds ook. Gisteren meldden wfl, dat de mljnen- legger Hr. Ms. „Willem van der Zaan" Zondag In de loop van de avond ter rede zal arriveren. Maandagmorgen zal de Commandaat Zeemacht Nederland, ■chont-bii-nacht I. W.Reijnierse, zich aan boord begeven, waarna het schln omstreeks elf uur binnenloopt en dan achterin de Buitenhaven zal worden afgemeerd. Ter opluistering van de ontvangst zal de Marinierskapel der Koninklijke Ma rine o.l v. de kapitein der mariniers G Nieuwland, ter opluistering aanwezig zijn Commandant van Hr. Ms. „Willem van der Zaan" is de kapitein-luitenant ter zee B. C. Mahleu. Onder de beman ning bevinden zich de volgende stadge noten: scbinner D. T. Hoogvorst. Prof B'okstraat 39: matroos le klasse T Visser, Hertzogstraat 68b: matroos le klasse K. de Waard. Prof. Zeemanstr 26; sergeant-konstabel J. H. Herdt. De la Revstraat 20: sergeant-toroedoma- ker S. Hertog. Van Leeuwenhoekstraat 12: sergeant-machinist J. A. van Elik, Aehterbfnnenhaven 69; sergeant-machi nist C Smit. A. IJ. Ku'nerst'a*t 16: •ergeant-ziekenvemleger H. H. Tobbe, De Ruvterstraat 40: sergeant-schrüver F. L. Weesing. Ceramstraat 14: hof meester le klasse A. v. d. Laeema-t Koningstraat 33: kok 3e klasse R. E Goudberg. Balistraat 6. Uit Anna Pau- lowna bevindt zich de matroos le klas- ze L Hiiman, Middenweg 85 aan boord Men kan de liist, waaruit wii deze namen en adressen hebben overgeno men. desgewenst aan ons bureau komen Inzien. In het Crematorium te Driehuis- Westerveld heeft gistermiddag de ere- matie plaats gehad van de heer E W Beth. wiens stoffelijk overschot Zon dagmiddag aan de kust van Texel werd gevonden. Een kleine honderd belang stellenden. waaronder vele stadgeno ten. betraden de monumentale aula, ter- wiil de organist het „Warschau Concer to" van Richard Addiosell sneeide. In de plechtigheid, die aan de crematie voor afging. werd het woord gevoerd door D W de Bas, die namens de Helderse apothekers de overledpne herdacht als een gerespecteerd collega. De heer J de Vries spral een woord van afscheid namens de Neptunus-loge. waarna no taris J. P Loots de overledene als vriend herdacht. De watersoortvereni ging ..H W.N.". waarvan de heer Beth nog slechts korte tijd lid was. werd bil dit afscheid vertegeowoordigd door de heer F Trap. die herinnerde aan de prettige verstandhouding, die reeds tussen de heer Beth en de andere 1-den was gegroeid Tenslotte hield ds W. J de Hoest een korte toesoraak. Daarop daalde de met vele bloem stukken gesierde kist. terwiil het orgel lacht de „I.iebestraum" van Lisri sneel de. Een zwager van de overledene de heer J. Totiber. sprak uit naam van de familie een woord van dank. Tiidens het verlaten van de aula werd het or delied der Odd Feilows gespeeld. Gistermorgen omstreeks half acht is de heer W. B. uit Julianadorp. die zich per motorrijwiel naar zijn werk te Westeinde begaf, op de Rijksweg tegen een stilstaande vrachtauto gereden. De heer B. heeft daarbij een hersenschud ding en een schedelbasisfractuur opge lopen, en moest naar het gemeente-zie kenhuis te Den Helder worden over gebracht De vrachtauto bestuurd dooi de heer W. G. uit Den Helder, was we gens benzinegebrek aan de kant var de weg blijven stilstaan De motorrij der heeft de wagen te laat opgemerkt. De financiële uitkomsten van bet zie kenhuis zullen zich waarschijnlijk gun stig blijven ontwikkelen. Het verlies voor dit jaar wordt 22.000 lager ge raamd dan verleden jaar, n.L op 226.500. Betreffende de belangrijk hogere ra ming van schoolgelden, delen B. en W. mede. dat In verband met eei. admini stratieve wijziging de schoolgeld-op brengst over de periode 1 September 1949 t.m. 31 December 1950 m-oest wor den geraamd, der.ialve over vijf kwar talen. In de vorige begroting betrof de raming de periode van 1 Septem ber 1948 t.m. 31 Augustus 1949, derhal ve vier kwartalen. Aan het dienstjaar 1950 komt daardoor een bedrag van f 29 880— extra ten goede. Tegenover dit voordeel staat evenwel, dat per leerling hogere bedragen voor het aan kopen van leermiddelen mogen worden besteed (omstreeks vijftig procent meer dan verleden jaar). Cursus door dr J. Suys De eerstvolgende cursus van de Hel derse Volksuniversiteit zal worden ge geven door dr J. Suys, de bekende oud-leraar aan het gemeentelijk lvceum. Hij zal op de Vrijdagavonden 27 Janu ari en 3 Februari spreken over „Het Federalisme en de Vrede, ln verleden en heden", waarbij hij a-htereen volgens hoopt te behandelen: 1. Wat ls Federa lisme? 2. Het Federalisme ln de ge schiedenis, speciaal in de moderne ge schiedenis. de republiek der Verenigde Nederlanden, de Verenigde Staten van Amrlka: 3 De Federalistische gedachte in de 19e en 20e eeuw: 4 Wrreldfede- ralisme en wereldvrede Belde cursus avonden worden in de Vakschool voor Meisjes gehouden. Korporaals en manschappen behoren de tot het beroepsperBoneel der Ko ninklijke Marine, die vóór of op 1 Ja nuari 1946 „dlensteindiging" hadden en zich niet opnieuw wensen te verbin den. kunnen thans op verzoek uit de dienst worden ontslagen. Daar kwam Donderdagavond een klein stukje Friesland in Formoaa te recht, waar een hele schare Helderse Friezen (of moeten we zeggen: Friese Nienwediepers) al met spanning zat te wachten. Want de Westra'z uit Stiens hebben in het Ileitelin een uitstekende naam, die zt) nu ook eens in Den Hei der zouden vestigen. Het is gelukt, en de leden van de Fryske Krite „Gys- bert Japiex" willen graag spoedig de kennismaking hernieuwen. In het begin leek het een beetje moeilijk te gaan, want <Je heer S. Prins vertelde in zijn openingswoord, dat >-oor hem onprettlgejeugdherinnerin- grn aan de naam Westra verbonden waren. De leider van het clubje nam even later prachtig revanche, toen hij verklapte slechts schoorvoetend naar Den Helder te zijn gekomen. Er had immers „deurwaarder" op het brief papier van de voornIter gestaan.,.. Hij. Klaas Westra, had zich echter niet laten afschrikken, want hij voelde zich sterk met zijn vier kranige familie leden achter zich: zijn zuster Durkje. zijn dochter Froukje. zijn broer Edze en diens zoon. Het nuintet stond zi'n •caiinetje (en vrouwtje) en heeft de Krite de gehele avond uitmuntend ge amuseerd. Niet alleen verzorgden zij een leutig en b-«chaafd cabaret-pro gramma met liedjes, sketches, muziek en conférence, maar ook zorgden de Westra's voor de dansmuziek. De heer Prins heeft bet sympathie ke groepje, dat prec'er wist hoe de Friezen mee te krijgen hartelijk be dankt en een tot weerziens toegeroe pen. De voorz'tter van de Alkmaarse Krite „Friso" sloot zien daarb'i aan. en stimuleerde de He1d---<* Friezen en 'riezinnen tot het maken van een goe de propaganda voor hun „Gysbert Ja- p'es". Wii mogen niet ve -ruimen te ver- eld-n. dat na hot openingswoord het Friese volksbod werd rezongen. en dat ti.dens het bal de „Skotse trye" werd gedanst. Een Nederlandse uitgeversmaatschap PÜ heeft het plan opgevat een klein varend hotelschip te gaan exploiteren voor tochten door ons land met buiten 1 ndse gaste Door bemiddeling van een scheepvaartbureau te Delfzijl werd daarvoor de houw van een motorpassa giersschip aanbesteed, dat voor dit doel bestemd zal worden. Het schip krijgt een afmeting van 38.5 x 5 05 x 2 5 meter en zal voorzien worden van een 200 pk motor. Het zal 'n snelheid van twintig kilometer kunnen behalen. Er zullen, buiten de bemanning, twintig gasten meegenomen kunnen worden. Iedere reis zal ongeveer tien dagen duren. Het ligt ln de bedoeling van Rotterdam te varen naar AmsterdamDe Lemmer vla de Friese meren naar Groningen en Delfzijl, zo mogelijk via Borkum. de Groningse en Friese wadden. Den Hel der en terug naar Amsterdam. M**n hoopt het schip op 1 Juni a.s. te kunnen laten varen. Dit it de motor kotter „Pïetertje" van de firma M. Slot en Zoon, w aarme e deze week de Helderse vissersvloot een belangrijke uitbreiding onderging. Het it een hypermodern uitgerust vaartuig, het derde van genoemd vissersbedrijf. Maria Montez, Jon Hail en ïurhan Bey vieren in Tivoli de gehele week triomphen in de avontuurlijke kleuren film: „De slavin van Haroea". Di: knappe drietal heeft al in heel wat technicolor-producten geschitterd. Meestal waren het verhalen, die Ma ria Montez volop de gelegenheid bo den haar schoonheid ten toon te sprei den. En dat is in „De slavin van Ha- roea" al evenzeer het geval. Het temperamentvolle meisje Naila. c'at na de moord op haar vader de '.roon van het koninkrijk Khemmis be klimt, verneemt van een jaloers ka merheer, dat Harvea dc dood van de koning op zijn geweten zou hebben Naila is van plan wraak te nemen, maar wordt door een slavenhandelaar gebrandmerkt en verkocht. En dan komt de zorgeloze vagebond Merab (Jon Hall) in het spel. De kamerheer wordt ontmaskerd als moordenaar, en Naila krijgt Harvea. Het zal je gebeuren, als verstokt vrijgezel, dat een schoolmeisje, zo'n takvis, verliefd op je wordt. En dat nu is Cary Grant overkomen in die vlotte en gezellige filmcomedie: „De vrijgezel en het bakvisje", die tot en met Donderdag in de Witte bioscoop wordt vertoond. De bakvis (Shirley Temple) loopt Dick 'Cary Grant) over al achterna. Op zekere dag vindt men bet minderjarig meisje op Dick'? ka mer. Dick komt ten slotte voor de iechter terecht, die de volgende straf bepaalt: hij zal het meisje bij alle ge legenheden moeten chaperoneren en naar naar alle studentenfuiven moeten meenemen. Natuurlijk gaat een en ander met veel vi olijkheid gepaard. Een alleraardigste film, met Cary Grant. die er met de zuster van het bakvisje vandoor gaat, op zijn best Mevrouw Sonia Gaskell een uitstekende propagandiste voor haar kunst De muze van de dans, Terpsichore, had gisteravond geen betere ambassadrice naar Den Helder kunnen zenden dan mevrouw Sonia Gaskrll. Genoemde muze scheen uitstekend te weten, dat de danskunst in de stad aan het Marsdiep nog niet bepaald gemeengoed is. Dat wD hier met welwillende belangstelling tegen over deze kunst bezield zijn, bewees de opkomst ln „Centraal", waar ook min stens honderd niet-leden van de Muziekkring Den Helder, die deze extra-avond had georganiseerd, aanwezig waren. Mevrouw Sonia Gaskell is er, met de voortreffelijke bijstand van haar balletgroepje, volledig ln geslaagd een leerzaam overzicht van „Drie eeuwen danskunst" te geven. Het moest uiteraard een beknopt overzicht zijn, maar daarvan was hel voordeel, dat de toehoorders (en toe schouwers) bij de hoofdlijnen werden bepaald. Door de op zichzelf reeds zeer beeldende explicatie van mevr. Gaskell werd hun een inzicht gegeven in de be tekenis van de dans als cultuuruiting Altijd heeft de mens zijn gedachten en gevoelens op verschillende wijzen tot uiting gebracht: door het woord, de muziek, het gebaar, het beeld. In de meest primitieve dansvormen over heerst nog het spontane karakter, dat sterk door de volksaard werd beïn vloed. Nadat Maria Huisman en Louki van Oven de voornaamste danspassen, bewegingen en sprongen hadden gede monstreerd, werden diverse volks- en karakterdansen uitgevoerd De ontwik keling hiervan tot de verschillende stij len van balletkunst werd zeer overzich telijk geschetst. Mevrouw Gaskell wees op het verschil tussen de Russische, de Italiaanse en de Franse balletkunst, en op de invloed die zij op elkander heb ben uitgeoefend. Zij steide zich hier bij op een breed standpunt en plaatste het ballet tegen de achtergrond van de nationale gewoonten en gebruiken, tevens parallellen trekkend r,-st de ontwikkeling van andere kunstuitingen Het was bewonderenswaardig, hoe mevrouw Gaskell, die kennelijk een grondige studie van het ballet heeft ge maakt. haar voordracht eenvoudig wisi te houden. Met toenemende belangstel ling heeft men haar vol enthousiasme uitgespioken toelichtingen gevolgd. Zij eindigde met een warm pleidooi voor de moderne dramatische ballet kunst, waarin men alle ln het verleden geleerde vormen wil combineren, te gelijk voortdurend zoekend naar nieu we mogelijkheden. Nimmer overh ersc in de danskunst de vorm, maar deze mag even min worden verwaarloosd Ook de balletkanstenaar moet iets te zeggen hebben en het is de taak van de choreograaf, de dan passen te com non-ren 'ot een artistiek verantwoor de eenheid. Onder invloed van grote choreogra fen als Michel Fokine ls in de moderne ballettechniek het aantal mogeiykhedcn belangrijk uitgebreid. Men kan thans ook in de ruimte denken, en is niet meer gebonden aan de stereotiepe be wegingen naar voren, naar achteren naar links, naar rechts, omhoog en in de kring. Dat werd prachtig gedemon streerd in het laatste ballet, dat mevr. Gaskell zelf had samengesteld. Hierin werd aangetoond, dat de ball" tkunst meer en meer een zelfstandig karakter krijgt. Het eerste gedeelte werd geheel zonder muziek gedanst, maar was niet temin buitengewoon expressief. De balletgroep heeft gister lofwaar dig werk verricht. Vier jonge, begaafde Nederlandse bailetkunstenaars hebben mevrouw Sonia Gaskell gevolgd op haar reis door de tyd. Zij moesten daarbij een groot uithoudings- en aan- nassingsvermogen aan de dag leggen Hun liefde voor het ballet en de vreug de die zij in de beoefening van deze kunst beleven stelden hen daartoe in staat. Maria Huisman was onvermoei baar in het demonstreren van snontane volks- en karakterdansen: zij was de uitbundige van het kwartet. Louki van Oven demonstreerde haar veetzüdig- held in sterk uitéénloDende dansen, maar overtuigde het meest in het me lancholieke genre. Haar „Stervende Zwaan" (voWns de orMne'e choreo grafie van Fokine) werd met zeer veel gevoel en overgave gedanst. Marie-Je- anne van der Veen was ln technisch onzieht de meest gevorderde van de drie dames. Haar bewegingen werden «ekenmerkt door een grote beheersing Zli Het zich graag zien ln charmante rollen en bewoog zich gracleusel'ik en enleszlns trlomfanfelHk over het toneel Pieter van der Sloot danste rustig en beheerst, en vooral ln „Intermezzo" buitengewoon exnresslef. Hii en ziln drie ballerina's hebben hun leermees teres Drachtig gehoioen h(l Mar moel- Hike taak. De heer Haos Tolman ver ving de oianist Louis Bom. die door ziekte verhinderd was, op zeer ver- diensteliike wiize. In het hartelijk en langdurig applaus vertolkte het publiek zijn dankbaarheid en tevens de wens, dat deze eerste bal letavond niet de laatste zou zijn. 75. Het gelaat van de schildwacht verandert naar mate Pyn met zijn verhaal vordert. Stond het eerst een Peetje stuurs, weldra trekt er een glimlach over het achterdochtige ge richt van de schildwacht en als Plm oijna klaar is, staat r.y te schateren. Zo beste jongens, dus jullie zijn op zoek naar een prinses Knagelijntje en "aarbii veidv/aald in t'.e woestijn!" Hij klopt PLn eens hardhandig op de schouder. Pim begrijpt het allemasi niet zo goed. maar voelt zich niet op zijn gemak Die schildwacht doet een beetje vreemd. „Een ogenblikje" zegt oe schildwacht dan „Ik moet dit eersi even rapporteren". En hij rent wes naar een der tenten BU zyn geklop wordt het tentdoek opengeslagen en wie steekt zijn hoofd naar buiten? Nie mand anders dan de roverhoofdman. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981, en P. v. d. Nieuwenhuizen, Plantsoen straat 1, telefoon 2335. Door apotheek Beth, Koningstraat 64, wordt de Zondagsdienst voor apo theken waargenomen. De avonddienst t.m. volgende week Vrijdag door de heer F. Bijl, Soembastraat 44. By het ln December gehouden examen voor Moderne Bedrijfsadminis tratie slaagden onze stadgenoten, de heren W. Offringa en J. A. v. d. Vliet. Zij werden opgeleid door het Instituut „Mercurius". Morgenmiddag om twee uur komt het eerste damesteam van HAV aan de Sportlaan in het veld tegen Lynden 1 Deze vriendschappelijke ontmoeting wordt om drie uur gevolgd door de compet''/ewedstriid tussen de eerste herenteams van HAV en Lynden. Bij de heer Nic. Zijp. 2e Vroonstr. 18, telefoon 2755, kunnen belangstellen den nog kaarten krijgen voor de feest avond van de buurtvereniging Tweede Vrnonstraat ln Casino: de toneelgroep De Ooievaar" geeft dan de derde op voering van „Achter de wolken schijnt toch de zon". De militairen die momenteel ln Fort Erfprins gehuisvest zijn, zullen binnenkort de dienst met groot verlof gaan verlaten. Dinsdag hebben de jon gens in Formosa een afscheidsavond waaraan medewerking wordt verleend door een cabaretgezelschap. Reeds de volgende morgen (Woensdag dus) zwaait de eerste groep soldaten af. Bij Koninklijk Besluit is bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luite nant ter zee G. A. Cox. Hem is op zijr verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend, echter met de verplichting om ter beschikking te blijven tot bij de leeftijd van 50 jaar zal hebben be reikt. Het vliegerskruis is toegekend aan de gewezen sergeant-vliegtuigmaker II. M. J. van der Hoogte en de bronzen leeuw aan de tijdelijk sergeant der mariniers G. N. Hakkenberg. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Naesau met de zwaarden de luitenant ter zee der tweede klasse S van Ravesteyn en tot ridder vierde klasse in de Militaire Willemsorde de korporaal der mariniers J. de Koster. Voor de afdeling Den Helder van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen hield mevrouw J. de Wit- Bcrgsma uit Gorredije dezer dagen een lezing over de streekroman „Waar mens en koren rijpen" van de schrijf ster J. Nienhuis. Mevrouw De Wit wees erop dat zij, in tegenstelling tot anderen, eerst de hoofdfiguur zou be spreken. Dat is Onna Bouwman, de hoer van de „Oldenhoeve", die tegen het leven vecht en, als hy zijn Titia verliest, eenzaam voor zijn levenspro bleem staat. Daarna behandelde de spreekster de andere figuren, oma Bouwman, een verbitterde eenzame vrouw, de doch ters van de boer, zijn vriend, de recht zinnige Jacob Kleima, en opa Nievelt De uitbeelding van deze eenvoudige heden en hun milieu deed verlangen het land tussen Dollart en Reitdlep beter te leren kennen. Mevrouw Veen. de presidente, dankte ten slotte de spreekster voor haar boeiende lezing die menigeen er toe zal brengen met het aantrekkelijke boek kenis te ma ken. Het ziet er wel niet naar uit, dat er morgen zal worden gespeeld, maar toch geven wy hier het programma van de hockeyclub Hermes. Thuis worden ge speeld: 12 uur: Hermes 2—DEM 1 (he ren); 12 uur: Hermes a—HIC c (jun 14 uur: Hermes 1—Zandvoort 2 (heren»' 14 uur: Hermes 3—Zandvoort 4 (heren) Van groot belang is de wedstrijd WV 1 Hermes 1 (dames). Het gaat er hier om welke vereniging voorlopig in 3 D de leiding zal hebben. De andere uitwed strijden zijn: Ijsvogels 2—Hennes 2 (dames) en Kraaien 4—Hermei 4 (he ren). Het ls morgen hoog water om 10 3: ïi. 22 15 uur en laag water om 4 40 er 16 25 uur Maandag ts het hoog wate> om 1100 en 22 45 uur en laag watei om 5.15 en 1650 uur. De tempera'uu' van het zeewater wns 3.1 graden Cel sius. De eerste avonden, die het burea» O.S. en O. voor het marinepersoneel) het nieuwe Jaar organiseerde, belov^ veel goeds voor de rest van 1950 5 twaalfde Januari werd in de Maria»! cantine zo'n gewone dansavond gehnu den, maar daarmee is toch niet inL gezegd. Het is een bijzonder prcttis avond geworden, waarbij men niet leen heeft gedanst op de muziek va„" Johnny Polane en zijn populaire Mu setta's, maar waarop ook sergeant IV Vries zijn kwaliteiten als organisator van gezelschapsspelen liet blyken. o« gehele avond bewees, dat er wel degT lijk gezelligheid kan bestaan, wann-eï geen sterke dranken de ronde doen en wanneer de bezoekers niet diep in ,j. buidel behoeven te tasten. De tweede avond. Donderdag gege, ven, bracht de maritieme feestganger» een prettige en vlotte revue, door 4. Gooise Spelers uit Hilversum onder leiding van Jack Funny, uitgevoerd onder de titel „Radiostad brengt u wat" Welnu, de radiostrdelingen hebben iets goeds geïmporteerd. Het was een af. wisselend programma, vóór de pau» wat meer ernst, na de pauze wat meer scherts, maar voortdurend met veel ge noegen gevolgd. De stemming ie <jt zaal was uitstekend. De vaste klanten van de cantine hebben stellig gedacht* „Het monster is goed, stuur de rest maar!" De uitslagen van de Donderdagavond voor de Helderse competitie gespeelde volleybalwedstrijden waren: Pro-Pa. tria 1GSS 2 815, 1512, 15—10; Zee- macht 2WSV 1 815, 615; Mulo 1 HKV 2 12—15, 16—14, 2—15; Pro Patria 2Openbare Werken 1 9—15, 815. De ontmoeting HAV 2Hermes is niet doorgegaan. Het was jammer, dat Zeemacht 2 kort na het begin een speler wegens een blessure moest verliezen. Er w». ren geen reserves, zodat met vijf man werd verder gespeeld. Het is evenwel te betwijfelen, of een volledig Zee macht het tegen de werfsportvereniglng had kunnen bolwerken. De wedstrijd Pro Patria 1GSS 2 had een zeer span nend verloop. Het tweede team van Pro Patria speelde een matige wed- stryd tegen Openbare Werken. Mulo 1 HKV 2 was wel bijzonder spannend, maar leverde slechts bij vlagen aardig spel op. De stand in de kopgroep van de drie afdelingen is: Afd. A: Adelborsten 1 3, 6; Zeemacht! 4, 6; Pro Patria 1 4, 6; WSV 1 4, 6. Afd. B: GSS 1 4, 8; Zeemacht 1 3, 6; HAV 1 3, 4. Afd. C: Off. KIM 3, 6; Openb. Werken 4, 6; HKV 1 3. 4. Het programma voor de volgende week ziet er als volgt uit: 19 uur. HKV 1—WSV 2; 19,30 uur: Off. KIM— HAV 2; 20 uur: Adelborsten 2—Zee macht 2; 20.30 uur: Adelborsten 1—Mulo 2; 21 uur: Openb. Werken 2—HKV 2. BOKSWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM In „Frascati" te Amsterdam zijn Vrijdagavond de bokswedstrijden om de amateurkampioenschappen van het district Noord-Holland van de Neder landse Boksbond voortgezet. De uit- slagen waren voor onze stadgenoten als volgt: Vedergewicht: Diepbrink, Amster dam, wint in eerste ronde van Hessels, Den Helder, omdat deze op medisch advies wegens een oogblessure de strijd moest staken. Weltergewicht: Linneman, Amster dam. wint door opgeven in de tweeda ronde van Sandbrink, Den Helder. Naar wy vernemen, zal op Don derdag 2 Februari (dus niet op 7 Fe bruari, zoals in het programma-boekje staat) het Amsterdams Toneelgezel schap voor de Volksuniversiteit in Ti voli een opvoering komen geven van ,.De Lindeboom". vertrouwd adrcó voor <=Hw kleding naar maat Ruyghweg 74 Tel. 31 76 Te Dirkshorn is de honderd jaar oude openbare school door verbouwing ge transformeerd in een modern ingericht schoolgebouw. De ingebruikneming ge schiedde op officiële wijze. Ten na dele van de zuivelfabriek „De Vol harding" te Wieringerwaard is een tal met f 3800 aan „melkgeld", medegege ven aan een melkrijder, ontvreemd, V Een auto en verschillende tuinbouw- materialen zijn verloren gegaan bij een brand in een schuur te Hauwert. Berichten uit Alkmaar: De gemeen tebegroting voor 1950 is sluitend. O De gemeente telde op 31 December 39.410 inwoners. De kegeisport ver heugt zich in een groeiende animo; weer werd hier ter stede een nieuW» baan geopend. tn Mei zal in de En gelse stad Bath een bronzen plaquette worden onthuld als herinnering aan de vriendschapsbanden tussen Bath en Alkmaar. O De wekeiykse graanbeurt is verplaats naar café „Centraal" op het Hofolein. f- De burgemeester van Beverwijk heeft in zijn Nieuwjaarsrede medege deeld. dat binnenkort belangrijke voor stellen te wachten zijn ter vermeerde ring van woonruimte. Er zijn nog 380 urgente gevallen. De gemeente telde bij de aanvang van het jaar 27.164 in woners. Ds. C. J. Wielenga, Geref. predikant te Zaandam zal dit Jaar met emeritaat gaan. Te Zaandijk is. 55 iaar oud, overleden de heer Jac Krijt Mzn eni< firmant van Papiergroothandel v h- Jan Honig en Comp. In Krommenie zal niet wo-den overgegaan tol verho ging van de gasorys. doch wèl is be sloten tot verlaging van de personele belasting.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2