De APRA heeft Bandung weer verlaten Rusland voert doodstraf weer in Truman gaat belastingontduiking te lijf Russen kennen het geheim van de waterstofbom Russische speldeprikken zonder systeem Kort Bestek Duitsland - niet alleen - schuldig aan twee eeuwen aggressie Onze troepen controleren de stad Scherpe afkeuring Een jaar geëist tegen A D.M.-directie Dinsdag 24 Januari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No-10795 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ultimatum tot deserteurs van dr. Hirschfeld Geen nieuwe zuiveringsgolf ophanden Vrees voor internationale toestand drijfveer President kent het klappen van de zweep Weerbericht Atoombesprekingen met Belgie Verklaring van Drew Pearson „Wij zijn hier om er te blijven'' Misverstanden de oorzaak Denk om de gulden Prins Bernhard vloog naar Aruba Welpen boden de Prins een geschenk aan Eerste Amerikaanse wapens in Februari naar Europa Truman roept militaire leiders bijeen Waterstofbom niet besproken? Rome verwacht tienduizend pelgrims per dag Frankrijks kleinmoedigheid mede oorzaak, zegt Duitse minister Sukarno te Calcutta BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: 4 BIJLSMA en C KRAK HELDERSE COURAiT TAAIEVEN. Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties Juttertjes' tot 15 woor jen f L— 'Ut woord meer 8 rent Abonnementen pet Kwar taal t 4.— iij vooruitbe taling plus incassokosten De Indonesische regering heeft hedenochtend vroeg een verklaring uit gegeven, die een bevestiging inhoudt van geruchten die reeds gisteravond in Djakarta de ronde deden: de troepen van de APRA, die gistermorgen zonder slag oi stoot Bandung bezetten, hebben de stad in de loop van de dag weer ver laten. Zij hebben zich geconcentreerd rondom het vliegveld Andir, dat nog in handen van de TNI is. 250 man politietroepen van het Indonesische leger zijn gisteren met Nederlandse vliegmachines derwaarts vervoerd, ter versterking van de bezetting. In de officiële verklaring wordt geen reden voor Westerlings taktiek opgegeven. Nederlandse troepen controleren thans de stad. In de verklaring van de Indonesische regering wordt verder medegedeeld, dat er zich onder de manschappen van de APRA driehonderd Nederlanders bevinden, die kort geleden uit hun af delingen zijn gedeserteerd. De rege ring van de RIS heeft er de Neder landse regering herhaaldelijk op gewe zen, dat de mogelijkheid bestond dat manschappen van de in en om Ban dung gelegerde Nederlandse troepen naar Westerling zouden overlopen. Van Nederlandse zijde is toen de verzekering gegeven, dat dit niet zou gebeuren. Daarop zijn verschillende eenheden van de TNI voor het volbrengen van een taak naar elders gezonden. Van deze gelegenheid hebben Westerlings benden thans gebruik gemaakt, om, gesteund door Nederlandse deserteurs, Bandung binnen te rukken. Reeds zijn operaties tegen de troepen van de Ratu Adil begonnen. De hoge commissaris, dr. Hirschfeld, heeft een ultimatum gericht tot de re bellen en deserteurs in Westerlings strijdkrachten in het gebied van Ban dung. Gezegd wordt, dat Nederlandse troepen samen met de TNI krachtig zullen optreden, indien deze rebellen en deserteurs niet onmiddellijk naar hun eenheden terugkeren. Arrestaties. De Indonesische autoriteiten hebben in Djakarta twee Nederlanders gear resteerd onder verdenking van hulp verlening aan Westerling. Het zijn vol gens het ANP een journalist en een vroegere ambtenaar. Het persbureau UP geeft hun namen: J. Ritman, di recteur van het Nederlandse bureau voor buitenlandse betrekkingen, vroe- Nederlandse Ministers Aneta heeft minister Van Maarse- veen, die zich zoals bekend te Djakar ta bevindt, gevraagd wat zijn mening over de zogenaamde APRA is. De mi nister antwoordde hierop, dat hij ter zake alleen een mening heeft voorzo ver hierbij Nederlanders zijn betrok ken of personen, die onder Nederlands commando staan of hebben gestaan Minister Van Maarseveen sprak zijn scherpe afkeuring over hun optreden uit. De minister voegde hieraan toe, dat hij wil aannemen, dat deze perso nen niet beseffen welke grote nadelen er door hun optreden dreigen. De mi nister merkte op, dat het voor hen op dit moment nog niet te laat is om een wending ten goede te maken, maar dat als zij dit nalaten dadelijk te doen, het zeer snel te laat zal zijn, omdat van Nederlandse zijde dan de strengste maatregelen te verwachten zijn. ger hoofd van de Regeringsvoorlich tingsdienst in Indonesië en J. Kosak, redacteur van het Batviaas Nieuwsblad, de oud-collega van Westerling. Het begin van de actie. Volgens een bericht van het Franse persbureau AFP hebben de troepen van Westerling Zaterdag hun actie ingezet met een aanval op de Indone sische politie van Tjilililin, op onge veer 20 km ten Zuidwesten van Ban dung, die werd ontwapend. Westerlings troepen werden volgens de rapporten, waarop het bericht van AFP berust, aangevoerd door de ex- commissaris van politie Bolle van Beel den, een deserteur van het politiecorps van Semarang, en door een vroegere in specteur van politie, Van der Meulen, die met vijf van zijn mannen naar Wes- terlng is overgelopen. Bovendien zou een groep soldaten van het Nederland se keurcorps de „rode baretten" aan de actie deelnemen. De aanvallen van de APRA beperk ten zich niet tot Bandung en nabije omgeving. Over geheel West-Java wer den Indonesische legerposten aange- WESTERLING dagjesmens in Bandung vallen. In sommige gevallen werden de troepen van de APRA gesteund door benden van de Darul Islam. Voorts schijnt Westerling commando-eenheden in Djakarta te hebben laten binnen sluipen, die later weer zijn terugge trokken, naar wordt aangenomen in afwachting van een geschikte gelegen heid om toe te slaan. Het gezaghebbende Britse weekblad The Economist acht het onwaarschijn lijk, dat de herinvoering van de dood straf voor verraders, spionnen en sa boteurs in de Sovjetunie wijst op een nieuw sensationeel proces of op onrust, zoals verschillende commentatoren heb ben verondersteld. Het blad verwijst naar de Russische propaganda, waarin Rusland wordt voorgesteld als een rotsvaste en homo geen structuur, een waar bastion van vrede en democratie. Zulk een beeld zou in veler ogen onverenigbaar zijn met een herhaling van de processen van 19351938 of met het aan de kaak stellen van hoge persoonlijkheden. Bo vendien, zo vraagt het blad zich af, wat zou met een dergelijk proces kun nen worden gewonnen, wanneer zij, die uit de gunst zijn geraakt, zo volkomen onopgemerkt ter zijde kunnen worden gesteld als Voznesensky. The Economist acht het daarom ver standiger, de herinvoering van de doodstraf te zien in het licht van ver klaringen, door de Russen hierover af gelegd. In 1947 werd de doodstraf in de Sowjetunie afgeschaft, omdat zij steeds was beschouwd als een tijdelijk middel, waarvan met het oog op, de lange periode van vrede, die mocht worden verwacht, afstand kon worden gedaan. Wanneer de doodstraf nu weer wordt ingevoerd, moet het Politbu- President Truman heeft in een spe ciale boodschap aan het Congres voor gesteld de accijnzen en de omzetbelas ting te verlagen, de belastingen op ondernemingswinsten, onroerende goe deren en grote giften te verhogen met in totaal 1 milliard dollar per jaar en de mazen in de wet, die het mogelijk waken belastingen te ontduiken, te ■luiten. Volgens Truman beschikken de olie maatschappijen en mijnbouwonderne- mingen over de grootste mogelijkheden om belastingen te ontduiken. Als voor beeld haalde hij het geval van een olie-industreel aan, die bij de huidige regelingen in staat is geweest onderne mingen op te richten, welke 5 millioen dollars per jaar opbrengen, doch die over een periode van vijf jaar slechts 100.000 dollars belasting betaalde, terwijl rijn Inkomen uit andere bronnen dan rijn olieondernemingen gemiddeld reeds bijna een millioen dollars per jaar bedroeg. Voorts deelde de presi- Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Ma tige, af en toe vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. In de ochtend meest matige vorst. Mid den op de dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. WOENSDAG: Zon op 8.32, onder 17.14. Maan op 11.00, dent mede, dat producenten van films en hun acteurs onder de bestaande wetgeving hebben gepoogd belastingen te ontduiken door tijdelijke maat schappijen op te richten, die weer wer den geliquideerd nadat er een film was vervaardigd. Ook gaan er inkomsten voor de staat verloren, doordat er mis bruik wordt gemaakt van de belas tingontheffingen, welke aan liefdadig heidsinstellingen en onderwijsorganisa ties worden toegestaan. reau van mening zijn, dat de interna tionale toestand zulks vereist. Men be hoeft er niet aan te twijfelen, aldus het blad, dat het Politbureau zich inderdaad bedreigd gevoelt door de „kapitalistische omsingeling". Het heeft een aantal maatregelen genomen, die alleen kunnen zijn ingegeven door angst voor oorlog. Het heeft zijn vei ligheidsmaatregelen omgeven met een geheimzinnigheid zonder weerga. Het heeft op grote schaal jachtvliegtuigen laten bouwen en voorraden strategisch materiaal aangelegd. Dat de doodstraf weer wordt ingevoerd voor politieke misdrijven, kan men het best beschou wen in verband met deze andere maat regelen en als een poging, om de macht van de veiligheidspolitie te versterken. Uranium uit de Congo Een woordvoerder van het Foreign Oi'fice heeft medegedeeld, dat Groot- Brittannie, de Verenigde Staten en Bel gie op 30 Januari te Washington be sprekingen zullen beginnen over „alge mene kwesties van wederzijds belang op het gebied van de atoomenergie. In gewoonlijk betrouwbare kringen veronderstelt men, dat de besprekin gen betrekking zullen hebben op de voorziening met uranium uit de Bel gische Congo. Volgens een in de oor log gesloten oVerem Komst had Enge land recht op eên deel van dit ura nium doch het heeft de V S. dit aan deel laten gebruiken. Op een wekelijkse spreekbeurt voor de Amertkranse radio heeft de com mentator Drew Pearson verklaard, dat de Russen volgens de Amerikaanse ambassade te Moskou, een nieuw ter rein voor ataomproeven in Turkestan amleggen. ilgens Pearson is het vrij wel zeker, dat s Russen het geheim van de waterstofbom kennen. Zij zou den dit tijdens de oorlog van de Duit sers hebben gekregen. De Britse commandant, te Berlijn, generaal-majoor G. K. Bourne, heeft verklaard, dat de jongste „verkeers moeilijkheden" bij de spoorwegen, op de waterwegen en op de autoweg tus sen Berlijn en Westduitsland zeer ze ker geen deel uitmaken van enig Rus sisch plan om Berlijn weer te blokke ren. Generaal Bourne zeide: „Sedert de opheffing van de blokkade van Berlijn in Mei hebben we vele van dergelijke verkeersverstoppingen meegemaakt en ik ben er van overtuigd, dat zij vrijwel alle zijn toe te schrijven aan inefficiënt optreden van de Russen of aan misver stand tussen de Oost- en Westduitse autoriteiten". Bourne zeide verder nog, dat som mige „verkeersverstoppingen" door de Russen bedoeld waren als „speldeprik- De uitbetaling van de gulden te gen inlevering van bon 544 (le vensmiddelenkaart 909) zal Woens dag 25 Januari geschieden aan personen wier naam begint met de letters Li t.e.m. Me. Men kan zich met de uitgeknipte bonnen aan het postkantoorloket ver voegen tussen 8.30 en 3 uur. Gisteren verschenen de beide direc teuren van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, de 70-jarige P. R. Fe- nenga en de 61-jarige A. M. Versluys, beiden uit Amsterdam, voor de Bijzon dere Raad van Cassatie. Zij waren in beroep gekomen tegen een sententie van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof, waarbij zij ieder tot een jaar gevangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van 15.000 gulden waren veroordeeld we gens collaboratie. Na uitvoerige pleidooien van mr Gil- tay Veth, die de heer Fenenga verde digde en mr H. G. Stibbe, die pleitte voor de heer Versluys, zeide de procu reur-fiscaal dat beide directeuren niet temin schuldig moeten worden geacht aan het verlenen van medewerking aan de Duitse oorlogvoering. De enige om standigheid, die bij de strafbepaling ten voordele van deze requiranten kan worden aangenomen is hun leeftijd. De procureur-fiscaal achtte de te Amsterdam opgelegde straf onjuist, hoofdzakelijk omdat hij betwijfelde of de requiranten boeten zullen kunnen betalen. Hij concludeerde tot een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf te gen beide verdachten. Uitspraak op 13 Februari. ken", zoals de vertraging bij de Ber- lijnse S-bahn in de vorige week. „Het doel van de Sowjets in Duits land is en b'ijft natuurlijk hetzelfde: Ons er uit te drijven en ook een vinger in de pap te krijgen wat betreft het Ruhrgebied. Hun tactiek is echter ver anderd. Ik geloof, dat zij nu niet meer willen proberen ons bij wijze van ver rassing er uit te werken doch dat zij een politiek van „vrede en eenheid" willen volgen, zoals belichaamd in het „Nationale Front" en gebruik willen maken van de ontevredenheid onder de werklozen in West Berlijn, die thans 290.000 in getal zijn. Dat werklozen- aantal moet dus verminderd worden". De politiek van de geallieerden ten aanzien van Berlijn, aldus Bourne, is onveranderd gebleven: „Wij zijn hier en wij zijn hier om er te blijven". Maandag is prins Bernhard met een DC-4 van de KLM naar Aruba gevlo gen. Onmiddellijk na aankomst aldaar reed de prins onder grote belangstelling naar Oranjestad, waur hij een krans legde bij het monument voor de in het Nederlandse verzet gevallen Arubaanse student Boy ücury. Voor de Juliana- school werd de prins vervolgens een zanghulde gebracht, waarna hij de schooljeugd een vrije dag gaf. Voorts bezichtigde de prins het San Pedro-hos- pitaal, de nieuwe protestantse kerk, het bedrijf van de Arend petroleummaat- schappij en het stationsgebouw op het vliegveld, waarna de lunch werd ge bruikt. J^e Nazi's in Duitsland steken weer van die kleine voelhorentjes uit. Op een vergadering in Lüneburg kwam de voormalige generaal Remer vertellen, dat al die verhalen over concentratiekampen en gruwelen maar De Vij jarlge giraffe Youki in de die sprookjes waren. Bakerpraatjes, zei rentuin te Manchester wordt lang- meneer. Fritz Dorls, de leider der par- zaam Wlt- Hagenbeek, de zoon van de itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiinuniiiunnn tij, viel flauw, toen hij het podium betrad. Hij werd de zaal uitgedragen vóór hij een woord had kunnen zeg gen. En dat is maar het verstandigste ook. Ze leren het ïooit, vrienden, ze leren het nooit! De zanger Ricci Valle kwam met de trein in Pittsburg aan. Een schare bewonderaarsters (van onder de twintig jaar) wachtte hem op. Valle begroette hen glimlachend Tien minuten later hadden de meiskes zijn jas en overhemd aan stukken ge trokken en werd de zanger per bran card naar het hospitaal gereden. Apen liefde noemen ze dat. De lantaren opsteker in Edam gebruikt drie-en tachtig maal per dag een lucifer, dat is 30.000 per jaar of ruim 500 volle doosjes. O De gemeenteraadsleden van Hardinxveld zitten 's avonds alle maal over een studieboek gebogen, getiteld „Het lidmaatschap van de ge meenteraad". Dat wordt een model- bestuur! beroemde Carl, heeft zoiets in zijn 60- jarige practijk nog nooit meegemaakt. Misschien is het beest ergens van ge schrokken. In Bologna is Salvatore Fedele gearresteerd wegens bigamie. Toen de beide echtgenoten waren op- vv-iivfituwtcil Wcueij Up- Upt gespoord, bleken dezen ieder veertien jaar oud te zijn. De Deense politie, die een man achterna zat, heeft deze opgespoord door zijn voetstappen in de sneeuw. De vluchteling zat tot zijn hals in een met ijs bedekte vijver „Geeft niks", zei hij. „ik zwem elke dag". Een tankboot van een maat schappij te Duisburg is op de Weser ontploft, doordat twee matrozen be vroren ventielen met een acetyleen- lamp trachtten te ontdooien. Ja, zoiets doet men ook niet. Nog niet met een petroleumsteleltje. Laat staan met een Zo'n Turk, h# £je directeur van een museum in Tar- ragona heeft verteld, dat Colum- bus een Spanjaard was. Hij is geboren op het Genua-eiland in de Ebro. Dat lijkt me nu niet van veel belang Amerika is toch al ontdekt. In Grie kenland wordt volgend jaar het feit herdacht, dat Pauluf hemderdvijftig jaar geleden in dat land kwam. Ge weet, vrienden, dat in Duitsland da mestasje worden gemaakt, met een lichtje erin. Knappe koppen puzzelen nu al over zoiets met een verduiste ringsgordijntje. Vanwege je-kunt-maar- tiM aern-nrnten. Drie welpen bieden Z.K.H. Prins Bernhard een geschenk aan op het Fertplein te Willemstad op Cura- gao. Links gouverneur ir. L. A. H. Peters. .ij zeide - oorts, at David Lilienthal zich tijdens een onderhoud met gene raal Bradlej uitgesproken heeft teg;a de vervaard-ging var. de waterstof bom. Volgens hem diende, „desnoodi over het hoofd van de Kremlinleide.'S heen, een oproep te worden gericht tot het Russische volk". Volgens Pearson zou Lilienthal, zodra zijn ontslag van kracht zal zijn geworden, samen met groep atoo: jleerden een campagne tegen de wate 'ofbom organiseren, waarvoor hij een beroep zou doen op Amerikaanse godsdienstige kringen in de Ver. Staten. Eerst overlegt De Ver. ->.„ten zouden eerst met GrootBrittanni" ove: g plegen alvo rens met de productie van de water stofbom te beginnen, zo menen de cor- responder te van - „Daily Telegraph" en de „Daily Mail" te Washington ie weten. Deze m ïing zou door David Lilientha. voorzitter van de Nationale Atoomcommissie, zijn kenbaar gemaakt op de besloten vergadering, die op het departement van Buitenlandse Zaken is gehouden en waaraan ook Acheson, generaal Br iley en de minister van Landsverdediging Johnson zouden heb ben deelgenomen. Het is thans vrijwel zeker, dat de bi laterale verdragen betreffende militai re steun tussen de V.S. en de acht lan den van het Atlantisch pact (waaron der Nederland en Belgie), welke sedert twee maanden onderhandelingen heb ben gevoerd, vóór één Februari gete kend zullen worden, aldus verneemt ANP-Aneta's diplomatieke correspon dent uit betrouwbare bron te Washing ton. Enkele resterende kwesties zijn thans opgelost. Men legt de laatste hand aan de tekst, zonder dat verdere moei lijkheden worden verwacht. Onmiddellijk na ondertekening van de verdragen zullen door de Ameri kaanse regering honderd millioen dol lar ter beschikking van de deelnemen de landen worden gesteld voor de fi nanciering van de eerste verschepingen van militaire voorraden. Deze zullen dan eind Februari de V.S. verlaten. Voor het eerste jaar is een milliard dollar uitgetrokken. President Truman heeft onverwachts een vergadering van Amerika's voor naamste leiders op militair en defensie gebied belegt, die gisteravond om half tien begon. Deze bekendmaking van 't Witte Huis leidde tot de veronderstel ling, dat een beslissing op handen zou zijn over de vraag, of de V.S. al dan niet een begin zouden maken met de productie van de waterstof-atoombom. De juistheid van deze veronderstelling is naderhand door de minister voor le- gerzaken, Gordon Gray, betwist. Hij zei, dat de kwestie van de waterstof bom niet besproken v. as. Charles Ross, de secretaris van de president vertelde, dat de vergadering was bijeengeroe pen, teneinde Truman op de hoogte te houden van de stand der bewapening. Dit was de derde vergadering van deze soort. Ross weigerde mede te delen, welke wapenen generaal John Huil, het hoofd van de algemene legercommissie voor de ontwikkeling van wapenen, in zijn inleiding had besproken. Van de zijde van het Vaticaan is me degedeeld, dat sinds Kerstmis gemid deld duizend pelgrims per dag te Ro me aankomen voor de viering van het „Heilig Jaar". Men verwacht, dat na Februari dit aantal zal aangroeien tot tien twintigduizend per dag en dat de stroom tot October zal aanhouden. De Westduitse minister van Justitie, dr. Thomas Dehler, van de Vrije Demo cratische Partij, heeft Zondag in een toespraak tot leden van zijn partij ver klaard, dat het niet waar is, dat Duits land schuldig is aan alle agressies in de afgelopen 200 jaar. „Het is tijd, de wereld te vertellen, dat het niet uit sluitend de schuld van Duitsland was, dat het verschijnsel Hitier mogelijk was Hitier was in grote mate het re sultaat van Ihet verdrag van Versailles en de kleinmoedigheid van Frankrijk" „Wij hebben aU« reden om bet sprookje van een in hoofdzaak Duitse schuld aan de eerste wereldoorlog van de hand te wijzen. Duitslands schuld was niet groter dan die van Frankrijk. Het is niet waar, dat de oorlogen in. de negentiende eeuw Duitse agressies wa ren", aldus Dehler. Ten aanzien van de na-oorlogse toe stand zei de minister: „Het Ruhr-statuut is van binnen hol en uit de tijd, omdaf ce geestelijke voorwaarden voor de noodzaak van zijn bestaan er niet zijn. Duitsland bedreigt de Europese veilig heid niet meer". President Sukarno en zijn ec' 'geno- te zijn gisteravond te Calcutta aange komen op hun doorreis naar Nieuw Delhi.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1