Van bouwvolume 1949 ging niets verloren H.M.S.„Bicester" en „Cowdray'twee dagen de gast der Koninklijke Marine Engels voetbalteam won met 2-1 GEMEENTERAAD DEN HELDER Samenstelling financieringsschema stuit op on overkomelijke bezwaren Rioleringsplan aanvaard Had verbalisant een belofte gedaan? Horlogemaker verkocht gesmokkelde uurwerken De nieuwe avonturen van Pim, Pam en P< Tussen Haaks en Kuifje In hef kort PIET SCHMIDT Brits vlootbezoek in Nieuwediep Bezichtiging van twee tot vijf uur vanmiddag De waterpolo-competitie Bruinvissen bekeren door De pianist Iskar Aribo speelt op schoolconcert Voor oorlogsgetroffenen Uitspraken Meervoudige Kamer .F «u VAAVU/UM luw EERSTE VERGADERING, die de raad der gemeente Den Helder in het jaar 1950 hield, muntte niet uit door emotionaliteit. De agenda deed dat ook niet verwachten. Waarschijnlijk is de belangrijkste gedachtenwisseling tussen acht uur en hall negen gehouden, tijdens de besloten vergadering. Toen name lijk later op de avond gestemd moest worden over de benoeming van een nieuwe directeur der gemeentelijke water- en lichtbedrijven, verenigde nummer één van de voordracht, de heer P. J. de Klerk, twaalf stemmen op zich. De andere negen gingen naar de heer C. H. C. van Ek. Men behoeft niet te vragen, hoe de stemmen over de verschillende fracties verdeeld waren. Toen het voorstel aan •de orde kwam heeft echter geen der raadsleden het woord gevoerd. De heren K. Hoornsman (PvdA) en P. Th. Luyckx (KVP) waren verhin derd. Bij de ingekomen stukken was een ontslagaanvrage van de heer A Witte bol als leraar aan de avondvak- tekenschool. Het ontslag werd hem eer vol verleend. Ook mevr. J. C. A van Zijl-Cornelissen ontving eervol ontslag als lerares aan het gemeentelijk ly ceum, op grond van het advies van de Pensioenraad. Afwijzend werd beschik op verzoeken van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel om een tij delijke loonbijslag en een gratificatie voor het gemeentepersoneel. Benoemingen Onder de ingekomen stukken waren ook de brieven van de leden der min derheidsfracties, waarin zij bedanken voor de benoeming in de raadscom missies. De procedure werd voortgezet en er werd opnieuw gestemd. De 'eden der minderheidsfracties brachten hun stem weer blanco uit, met als gevolg dat met algemene stemmen wederom werden benoemd de heren: G. J. Eijl- ders (AR) en A. J. Mulder (KVP) in de Commissie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven; C. Ran (K VP) en J. H. Keijzer (CH) in de com missie voor Openbare Werken; Mr. J. Mulder (AR) en P. Th. Luijckx (KVP) In de commissie voor het Onderwijs; J. J. Kistemaker (WD) en J. H. Keij zer (CH) in de commissie voor de Fi nanciën; W. de Boer (AR) en P. J. Dies- bergen (WD) in de commissie voor Sociale Aangelegenheden en Volksge zondheid. Releveren wij in dit verband meteen de andere benoemingen, die de raad gisteravond heeft gedaan: De heren A M. Engelmann, Plant ic enstraat 5, M. C. Schakel, Javastraat 129 en A. H. van Riel, Timorlaan 5, werden herbenoemd in de commissie van toezicht op het middelbaar en nij verheidsonderwijs. Mevr. C. K Schreu- derTielmans, Timorlaan 21, en de heer M. Houtman, Julianapark 11, werden resp. benoemd tot regentessen herbe noemd tot regent van het „Algemeen Weeshuis". Mevr. J. Smit—Winkelman. Loodsgracht 63, de heer J. C. Dienaar, Hector Treubstraat 79, en de heer H. J J. van Koningsbruggen, Loodsgracht 22, werden herbenoemd tot bestuursle den van het gemeentelijk bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer C Bakker, Violenstraat 14, werd be noemd tot tijdelijk leraar aan de ge meentelijke avondvaktekenschool. Tot leden van de commissie voor georgani seerd overleg werden herbenoemd de heren G Bakker (P. vd A.>, C. Ran (KVP) en W. de Boer (AR) en tot plaatsvervangende leden de heren J. J. Landman (P. vd A.). P. Th. Luijckx (K VP) en J. H. Keijzer (CH). Ten slottp volgde de reeds in de aanhef gememo reerde benoeming van de heer P J. ie K'erk. directeur der gasfabriek te Tiel, tot directeur der gemeentelijke Water en Lichtbedrijven te Den Helder. Klein goed. De meeste der andere voorstellen werden door de raad zonder slag of stoot aanvaard. De openbare lagere school te Julianadorp krijgt de gewen ste naaimachine, de Comeniusschool kiügt een nieuwe kachel, de subsidie- maatstaven van de Kweekschool wer den gewijzigd, de rangindeling der ge meenteambtenaren werd accoord be vonden het stukje grond van wijlen het K.N MI. huis kan worden ge kocht, de steeg achter de Spoorstraat wordt aan het openbaar verkeer ont trokken, de noodslachtplaats te Koegras wordt weer ingehuurd, alle onderwer pen waaromtrent wij reeds het een en ander uit de bijlagen publiceerden. Het voorstel tot vaststelling van de exploitatievergoeding voor bijzondere scholen, waarin op twee kwartjes per jaar per eerling voor administratie kosten wordt gerekend, gaf de heer G J. Eijlders de vraag in de mond, hoe groot de administratiekosten bij het openbaar onderwijs zijn. Wethou der Van Loo beloofde, dat eens te zul len nakijken. De heer C. Ran (KVP) had niet on middellijk vrede met het vermenig- vuldigingscijfer van schoolgeld, dat 't college wederom op 2 wilde bepalen In het belang van de grotere gezin nen zag hij graag en verlaging van deze belasting. Wethouder Van der Vaart betoogde, dat de gemeente een mkornstenpost van f 39.000 moeilijk xan missen, waarop de heer Ran voorstelde, deze kwestie bij het samen stellen van de volgende begroting on der ogen te zien. Dit werd toegezegd Zijn fractiegenoot, de heer A. J. Mulder, stelde het op prijs, dat de ge meente beplantingen in Oud Den Hel der wil aanbrengen. Hij informeerde of dat door gemeentepersoneel za! worden gedaan, en zo ja, of hier mis schien "werkgelegenheid ligt voor mensen van de gasfabriek, die t,z.t overbodig zullen worden, en dan z.i vcor herscholing in aanmerking ko men. Wethouder Van der Vaart ver wachtte, dat men wel losse krachter nodig zal hebben. Met de belangen andere diensten zal zeker rekening worden gehouden. Het rioleringsplan. De behandeling van het riölerings- plan, die in de raadsvergadering van 23 November 1949 werd onderbroken, werd thans vootgezet. De raad be perkte zich tot een korte technische discussie. De heer H. Meyer (P. v.d. A.) maakte een opmerking en mr. J. Mulder (A.R.) stelde enkele vragen, waarop wethouder Van der Vaart antwoordde, dat ook het college van B. en W. graag zou willen overzien, voor welke lasten de gemeente de eerstkomende jaren zal worden ge plaatst. Het maken van een financierings schema is momen-sel nog onmogelijk, omdat enkele zeer belangrijke factoren niet vaststaan. De Rijksbijdrage voor wederopbouwwerkzaamheden wordt wel voorlopig op negentig procent geraamd, maar zij kan hoger of lager worden. Men moet zich bij het uitvoeren van strikt noodzakelijke werkzaamheden, waarioe ook het verbeteren van de rio lering wordt gerekend, niet blind sta ren op de kosten. Wanneer dergelijke objecten niet uitgevoerd kunnen wor den, mankeert er iets aan de financiële verhouding met het Rijk. De gemeente Den Helder betracht reeds de uiterste soberheid. Wanneer desondanks finan ciële moeilijkheden rijzen, zal het Rijk moeten bijspringen. Alle werkzaamheden, die buiten de linie op het programma staan, dient men in het kader van de stadsuitbrei ding te bezien. De wederopbouw ge schiedt uitsluitend binnen de linie, om dat hier voldoende vervangingsgebied aanwezig is. Het aanleggen van het moerriool langs de Kerkgracht is nog niet ge gund. De beslissing hieromtrent moet nog worden genomen. Wel deelde ae heer Van der Vaart mede, dat in deze phase de percelen aan de Kerk gracht niet op het moerriool aangeslo ten zullen worden. Dit is immers een hoofdriool, waarop alle ondergeschikte riolen uit de diverse stadsdelen zullen uitkomen. Er bestaan technische be zwaren tegen het rechtstreeks aanslui ten van percelen op het moerriool, o.m. omdat het in de richting van de zuive- ringssinstallatie steeds dieper komt te liggen. Zo zal in de toekomst een se cundair riool noodzakelijk blijven ook al bevindt het moerriool zich op korte afstand daarvan. Het is niet de bedoeling, dat 't moer riool wordt doorgetrokken naar Ju lianadorp. Het college ziet vooralsnog niet de noodzakelijkheid, dat de riool - stoffen uit het plattelandsgedeelte der gemeente via de zuiveringsinstallatie worden afgevoerd. Met de voorgenomen grondwerkzaam heden in het Plan Zuid-Oost verklaar de de raad zich unaniem accoord. Naar aanleiding van dit voorstel vroeg de heer J. H. Keijzer (CH), welk type woningen daar zal worden gebouwd. Wethouder Van der Vaart deelde mede, dat nog onderhandeld wordt met de ontwerpers van Airey-woningen en andere systrmen. Wel is komen vast te staan, dat de bouw van de 361 Airey- woningen, waartoe de raad op 28 No vember JX besloot, nog kan geschie den van het bouwvolume voor 1949, hoewel dit volume hiermede eigenlijk wordt overschreden. In antwoord op een vraag van de heer H. Brons (CPN) zei de wethouder, dat een groot aannemersbedrijf als de N.V. Smeulers altijd een kern van ar beiders. in het bijzonder ter bediening van de grote werktuigen, meeneemt Ongetwijfeld zal men de losse krach ten, wanneer zij disponibel zijn, wel in Den Helder aanwerven. Nauwe straatjes. Bij het bestuderen van het voorstel inzake de entrée van de voormalige Langestraat (thans Jan Hoogerwerfstr.) had de heer J. H. Keijzer (CH) ge merkt, dat niet alleen deze straat, maar ook de Roggeveenstraat wel erg smal wordt (vier meter). Wethouder Van der Vaart lichtte toe, dat men bij het projecteren van deze straten wel re kening moest houden met de aanwezig heid van de nog aanwezige gebouwen, maar evenzeer met de verdwijning ér- van in de toekomst. Men heeft dus genoegen moeten nemen met de com promis. Venten met olie Wederom kwam in de raad het ven ten met petroleum aan de orde. De heer P. J. Diesbergen (WD) betwij felde, of het instellen van ventvergun ningen wel gewenst was. Mr. J. Mul der (AR) had er geen bezwaren tegen, mits men haar geen wiikindeling wilde De heer S. Prins (WD) was tegen het voorstel gekant, omdat hij het min of meer gebaseerd vond op de theorie van het behoefte-element. Hij prefereerde een vrije ontwikkeling. De voorzitter daarentegen meende, dat een zekere controle gewenst is. Het is niet juist, dat iedereen kan gaan venten, wanneer hij daartoe de behoefe gevoelt. Het in stellen van ventvergunningen betekent niet, dat iedere toekomstige aanvrage zal worden geweigerd. Dat gaf de heer H. Brons (CPN) aanleiding om op te merken, dat z.i. een bepaling moest worden gemaakt omtrent het maximum aantal petroleum-venters hier ter ste de. Het voorstel van B. en W., om voor het bezorgen van petroleum een ver gunning verplicht te stellen, werd daarop, .zonder hoofdelijke stemming, aangenomen. Eveneens werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard het voorstel tot het wijzigen van de verordeningen op de levering van gas, water en electrici- teit Daarbij worden onder méér voorwaarden gesteld, waaraan de in stallaties bij de afnemers moeten volj doen. en waa-aan bij het aanleggen, nitbreiden, wijzigen of vernieuwen van de installaties moet worden gedaan, i Tevens wordt in de nieuwe verorde ning aangegeven, wie als bevoegden tot het uitvoeren van installatie-werk zaamheden worden toegelaten. Dat laatste in overeenstemming met de Voor de Meervoudige Kamer in Alk maar. welke gepresideerd werd door mr. J. Krabbe, werden gisteren enige zaakjes van zeer ondergeschikt belang behandeld. Een er van was dat tegen Jacob vd S. uit Den Helder. Deze werd in de avond van de dertiende Septem ber in de Zuidstraat aangehouden, toen hij reed op een rijwiel dat geen rood achterlicht voerde. Van de S. werd hiervoor door de Kantonrechter ver oordeeld. doch hij kwam tegen het von nis in hoger beroep, zodat de zaak gis teren voor de tweede maal diende, nu voor de Meervoudige Kamer. Verdachte liet zich tijdens het on derzoek verre van vriendelijk uit te genover de verbalisant en betichtte de ze zelfs van meineed. De oorzaak van al deze kwade woorden was. volgens verdachte, een onmerking van de ver balisant. E. H.. dat er geen rechtsver volging zou nlaats hehb°n. Dit on «rond van het feit dat Van de S. zijn fiets als invalidewaven gebruikte. De verbalisant ontkende ten stellig ste dat hii ve'dachte beloofd zou heb ben dat hii niet veroordeeld zou wor den. Hii zou trouwens geen enkele toe- zesWng kunnen doen aangezien de ambtenaar van bet O. M. en niet de nolitie beslist of rechtsvervolging zal nlaats hebben. Van de S. zei in b»t vuur van ziin betoog dat hij niet in hoger beroep ee-aan was om een naar kwarties te ve-dienen maar omdat hii meende onrechtvaardig behande1d t» zbn. Volgens hem had de ve-b-l'sont ziin belofte niet gehouden en had dez= ter rechtszitting een meineed afgelegd De officier, mr. A W Hoisteyn. vroeg in deze zaak van geringe imoortaotie" bevestiging van het vonnis: f 9. subs 1 dag hechtenis. Over veertien dagen zal uitspraak worden gedaan. Bij het opleggen van de straffen tegen de Horlogemakers, die gesmok kelde Zwitserse uurwerken hadden verkocht, hield de politierechter te Alkmaar, mr. Van de Wall Bake, reke ning met de aantallen horloges, die verbeurd waren verklaard. Voor P. M. N. bedroeg dit aantal 138. hetgeen voor hem een sehedeoost betekent van enige duizenden guldens. Mr. dr. Vellinga eiste in deze zaak f 200 of 2 maanden, doch de politie rechter nam de verliespost van ver dachte in aanmerking en veroordeelde N tot f 100 of 80 dagen. De behandeling van de zaak tegen de niet verschenen P. B. uit Den Hel der werd tot nader datum aangehou den. Mevrouw E. v. d. W. uit Den Helder, die tot haar verdediging aanvoerde, dat haar man de horloges uit het buiten land had meegenomen en invoerrech ten had betaald, waarvan zij evenwel gefjp bewijzen kon overleggen, werd gesteaft met f 70 of 14 dagen 'De eis waS f 100 of 30 dagen. Ook de zaak tegen H G. R. uit Hyp- polvtushoef werd aangehouden. 78. Zodra prinses Knagelijntje weer alleen is, wandelt zij opgewonden m heer tent heen en weer. Als die drie soldaten eens Pim, Pam en Pom :en. Hoe zou zij dan in contact met hen kunnen komen? Misschien, beslaat er toch nog een kansje, dat zij gere zal worden. Die drie dappere honden zijn niet voor een kleintje vervaard Zij weet dat! Maar hier zitten zij, '-eder in een aparte tent, bewaakt door e mannen van de roverhoofdman. Terwijl zij, diep nadenkend, in haar tent op neer loopt, hoort zij maar steeds e!„ liedje, dat gezongen wordt Het ij e!!: wijsje, dat zij kent, maar zij kan het niet dadelijk thuisbrengen. Maar dm ineens herkent zij de melodie. En ga herinnert zich ook de woorden, die erbij horen. Het is een oud liedje, heel oud En de woorden zijn: Ziet hoe hii slaaft, draaft en graaft met geweld Wat voor een betekenis zou dat liédji hebben? Het regime van Koning Winter zal nog strenger moeten worden vóór het Nieuwediep gaat dichtvriezen. Toch waren de gevolgen van de vorst al in de haven te merken, afgezien van de dunne ijslaagjes onder de steigers. He. IJselmser ligt dicht en is dus onbe vaarbaar. Het binnenscheepvaartver- keer tussen de Hollanden en de pro vincies aan de andere kant van het Uselmeer kiest daarom het Noord- hollnads Kanaal en passeert nu het Nieuwediep, wat uiteraard een meer dan gewone drukte meebrengt. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd: 798 kg. bot, 44 kg. garnalen. 212 kg. griet, 446 kg. kabeljauw, 124 kg. rog, 313 kg. sardien, 3001 kg. schar, 9223 kg. schol, 191 kg. tarbot, 4694 kg. tong, 1343 kg. wijting, 9 kg. lever. Het is morgen hoog water om 12.20 uur en laag water om 6,25 en 18,20 uur. De temoeratuur van het zeewater was 1,4 graden Celsius. richtlijnen voor het uitvoeren van in stallatie-werkzaamheden, welke door de Bedrijfsgroep Openbare Nutsbedrij ven zijn vastgesteld en inmiddels (m.i.v. 1 Januari 1950) van kracht zijn geworden. Het laatste agendapunt, de interpel latie van mr, 1. Mulder (AR) betref fende de invordering van gelden, werd niet in behandeling genomen, maar verdaagd tot de volgende vergadering. We herinneren nog even aan de jaarvergadering van de afdeling Vis- buurt der Speeltuinvereniging Den Hel der, die om acht uur in de grote zaal van de heer Schaap aan de Spoorgracht wordt gehouden, Morgenavond om acht uur wordt door ds. N. van Gelder in de Niéuwe kerk aan de Weststraat een lezing ge houden over de Oecumenische Bewe ging, onder de titel ;;Oe eerste steen gelegd". Ds. van Gelder verzorgde ver leden jaar de radioreportages van de te Amsterdam gehouden bijeenkomsten van de Wereldraad der Kerken. Voor beide voorstellingen van „Adam in Ballingschap", die morgen en Vrijdagavond in Casino worden ge geven door „De Lyceïst", zijn nog toe gangskaarten verkrijgbaar bij de heer J. Schouten, Emmastraat 74. Donderdagavond tussen acht en tien uur zijn bij de heer A. Lenséh, Spoorstraat, kaarten verkrijgbaar voor het bal-masqué van HHC, dat Zaterdag 4 Februari wórdt gehouden. 0o(fcert coótuumó naar maa» Excl. desiins - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel. 317$ |N DE LONGROOM van HJVLS. „Bicester" hangt een bijzondere schemerlamp. Wjj veronderstelden, dat de Royal Navy ter bevordering van de huiselijkheid harer schepen dergelijke ornamenten in alle longrooms had laten aanbrengen, maar we werden anders gewaar. HJVLS. „Bicester" was de oorlogsbodem, die bij de Olympische Spelen in 1948 de Olympische fakkel over het Kanaal had mogen brengen. Dit wandlampje, dat de vorm van een fakkel beeft, herinnert aan de uitvoering van deze vererende opdracht. Daar waren in de longroom nog andere dingen, waaruit het Britse gevoel voor traditie sterk sprak: de opgezette vossekop met staart, het model van een zilvervos, een Japans samurai-zwaard en een roodkoperen jachthoorn. De „Bicester" is namelijk een onderzee boot jager van de z.g. Hunt-klasse. üunt" is het Engelse woord voor .Jacht". Alle schepen van deze klasse zijn vernoemd naar een populaire jachtvereniging. De ,3icester- hunt" opereert in Oxfordshire, de „Cowdray-hunt", waarnaar haar zusterschip is vernoemd, beoefent de edele jachtsport in Sussex. Op een grote gekleurde prent, die ook al in de longroom hangt, staat de Bicester-hunt in volle actie afgebeeld. Vele tientallen Nieuwediepers lieten hun critisch oog over de schepen gaan, maar zij zullen geen euvele zaken heb ben opgemerkt Beide oncierzeebootja- gers zagen er voortreffelijk uit en wa ren om zo te zeggen in gala naar Nieu wediep gekomen. De bemanningen schenen te weten, dat de schepen ge zien mochten worden. Een jonge offi cier leidde ons rond naar alle uithoe ken van de „Bicester", langs de zes ka nons van 4 inch, de vierloops pompen, de beiue dubbelloops Oerlikons, door de verblijven, naar de brug. tussen de stoomketels, op de stookplaat en naar de machinekamer, waar de 19.000 paar den fit worden gehouden. Eén van de jongens van het „zwarte koor" hield de manometers en toeren- tellers in de gaten. Uit de borstzak van zijn blauwe overall stak een beduimeld boekje. Wij zagen de titel en meenden naar thans blijkt ten onrechte deze wel te kunnen onthouden De jon ge stoker verklapte ons. dat het een cowboy-story" was. Zodra hij werd afgelost, zou hij het spannende verhaal verder gaan lezen. Zo varen over dé wereldzeeën dui zenden schepen, die allemaal hun eigen geschiedenis en traditie hebben. Twee er van kwamen gisteren voor het eerst in Nieuwediep. De „Bicester" en de „Cowdray", beide behorende tot het Nore Destroyer Flottilla, dat Chatham als basis heeft passeerden gistermor gen om kwart over acht de uiterton van het Schulpengat. Het vervangen van de normale betonning door de spitse winterbetonning bracht voor het navigeren even enige moeilijkheden mee, maar Engelse zeelui zijn voor geen kleintje vervaard en de schepen verschenen reeds om kwart over negen op de rede. De vloed liep nog, maar dat mocht geen bezwaar zijn, zodat de bei de jachthonden-ter-zee al om half tien voor de kant lagen, netjes afgemeerd voor het Commandementsgebouw. De .Bicester" als „senior-ship", het vlagge- schip van het flottielje, als zodanig ook herkenbaar aan de brede zwarte rand om de schoorsteen, kreeg ligplaats langs de steiger, de „Cowdray" aan van eventuele overtollige krachten in «haar stuurboordszij. „Prefab" Overal op de „Bicester" en de „Cow dray" waren de matrozen in de weer, om zich klaar te maken voor het passa gieren. En in de longroom troffen wjj de meest welkome gast aan boord, de luitenant ter zee der le klasse J. Sluy- ter, officier van administratie aan boord van Hr. Ms. „Neptunus", die een portie Holland- geld aan boord kwam brengen. Dat men ook de andere Ne derlandse officier, de luitenant ter zee der 2e klasse, J. van Nieuwenhuizen, die als verbindingsofficier optreedt, met veel vreugde had begroet, werd ons duidelijk toen wjj hoorden dat hij al een prachtige bijnaam had gekregen. Nieuwenhuizen.New houses.en vandaar naar „Prefabricated houses". De naam was geboren: „Prefab". Bin nen het half uur was de heer Van Nieuwenhuizen er aan gewend en rea geerde hij op „Prefab" alsof hij sinds de wieg zo geheten had. We maakten in de longroom een praatje en genoten een Jong drink" met het uitgebreide gezelschap, dat daar aanwezig was. We vernamen, dat de „Bicester" en de „Cowdray" beide hadden deelgenomen aan het redding- werk, toen de onderzeeboot „Trucu- lent" in de Theems-monding was ver gaan. Zij bevonden zich op een afstand van omstreeks zeven zeemijl en stoom den op in de richting van Chatham Drie kwartier na het alarmerende radiobericht waren de schepen op de plaats van de ramp. Van 's avonds tien uur tot 's morgens zeven uur hebben zij rondgekruist, helaas zonder resul taat Het was niet mistig, maar er stond een sterke stroom, die het on mogelijk maakte de plaats te bepalen waar de drenkelingen zich bevonden Uit het Journaal H-M.S. ..Bicester", het vlaggeschip van de commandant van het Nore Des troyer Flottilla. commander J. D Hayes, werd in 1942 in dienst gesteld. Zij heeft aan verscheidene acties deel genomen. zowel in de Europese wate ren (o.a. de landingen in Afrika, Italië en Zuid-Frankrijk), als in het Verre Oosten (van Juni—December *45). Met haar geschut werd de Duitse onderzee boot U 443 tot zinken gebracht Na de oorlog vervoerde de „Bicester" ver scheidene „vips" (very important per sons), zoals veldmaarschalk Montgo mery en andere hooggeplaatste militai ren. Zij doet ook dienst als opleidings schip voor adelborsten. H.M.S. „Cowdray", die eveneens in 1942 in dienst werd gesteld, maakte eerst verscheidene convooireizen naar Moermansk en later naar Malta. Op 8 November 1942 tijdens de landing in Noord-Afrika, kreeg zij een zware bom- treffer en moest ernstig beschadigd naar Algiers worden gesleept. Daar werd zij provisorisch hersteld, waarop zij in Engeland een grote beurt kreeg. In October 194<« was z« weer gereed om aan de oorlogvoering ter zee deel te nemen. Van Juni—November 1945 heeft zij in de Australische wateren dienst gedaan. Thans staat zij onder be vel van de lieutenant-commander J. D Burfield en is zij met de „Bicester" en de „Bleasdale" ingedeeld bij het Nore Destroyer Flottilla. De „Bleasdale" kon in verband met de deviezen-positie het reisje naar Den Helder niet meemaken. 3—1 voor de gasten HMS, „Bicester" en „Cowdray" bren gen hier een on-officieel bezoek be doeld als vlagvertoon en ter bevorde ring van het contact tussen de Royal Navy en de Koninklijke Marine Wii berichtten reeds, dat de Koninklijke Marine het hare doet. om dit bezoek tot z«n recht te laten komen. Gister middag werd op het Ankerparkterrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen c-en K.M.-team en een elftal van óp nendme?8£f? D* gasten won" met 2—1. vandaag gaan zestig man „Sightseeing NoordholTand" S twee autobussen. De Engelse sJten waren bijzonder tevreden over heHS gramma, dat de Koninklyke Mame heeft opgesteld. ivianne "^'J z40nd®» e«rst Donderdag -treeks twaalf uur vertri» het bevalt ons w Jd hf 0; maar middag van twpp ®en* Van- iedereen aan boord." Dat was^iste^n maar ook vandaag bestaat S.e, heid beide scheen tot!? Kele«en' middag tussen twte en^viif1 VM' laten we niet allemaal tegenkom" Door een 6-3 overwinning op de Zwaardvis hebben dc Helderse Bruin- vissen Maandag de voorronde voor de wisselbeker-competitie overleefd. Aan vankelijk leek het, dat de Bruinvis sen het erg gemakkelijk zouden krij- gen en reeds met de rust had Piet Gode de stand op 4-0 gebracht, waar aan Leder het 5e doelpunt toevoegde. Na de rust wijzigde de Zwaardvissen hun tactiek en ging Verstraaten naar voren, maar ook hun keeper de Bruins was na de rust veel beter. Toch maak te Wildenberg eerst nog het halve do zijn voor de Bruinvissen vol,voor de Jonkers hun eerste kans kregen. Tij- ;en viel in het doelgebied ongeoor loofd aan met als gevolg een vrije worp direct op het doel. waar v. .d. Water geen vat op had. Nu kwamen zii eerst goe-i Iers en even later was het al 6-2. De Bruinvissen merkten wel, dat zij de zaken niet te gemakkelijk in moesten zien en trokken in een goede combinatie naar voren. Nu werd Wildenberg ongeoorloofd aangevallen, maar de directe vrije worp werd door de Adelborsten-keeoer netjes gestopt en direct weggewerkt. Voor de ach terhoede van de burgers zich had her- iteld kreeg Haanraadts de bal te pak ken en met een prachtig schot vanaf het middenveld werd v.d. Water nog- marüs gepasseerd. Vanzelfsprekend probeerden de Jonkers er alles op te zetten om nog enkele doelpunten te maken, want aan een gelijk spel had den zij genoeg om door te bekeren. De tijd ontbrak echter en voor er weer doelpunten konden vallen floot scheidsrechter v.d. Poll het einde van deze zeer sportieve polowedstrijd. De eindstand van de voorronde duidt als volgt: VZV I 3 3 0 0 6 16-4 DAW I 3 2 0 1 4 11—7 Held. Bruinv. I 3 1 0 2 2 12—IS Zwaardvis I 3 0 0 3 0 419 De eerste drie zeventallen gaan over naar de bekercompetitie. Op het eerstvolgende schoolconcerti waarvan de datum voorlopig is vast gesteld op Dinsdag 31 Januari, zal we derom een vooraanstaand kunstenaar, namelijk de pianist Iskar Aribo, zijn jeugdig gehoor inlichten over de ge heimen der muziek. Zoals gebruikelijk bij de concerten van „Eén uur muziek" worden twee recitals gegeven, resp van 2,453,45 en van 3,454,45. Het onderwerp van het eerste uur is „De dans in de concertmuziek", waarbij de pianist o.m. de beroemde „Rituele vuurdans" van Da Falla en de As-po lonaise van Chopin zal uitvoeren. I» het tweede uur, met als onderwerp de „Programmatische muziek", zal meB „Les Tableaux d'une exposition" van Moussorgsky kunnen beluisteren. De Stichting voor Oorlogsgetroffenen ,Den Helder" belegt morgenavond om acht uur in de bovenzaal van café San- derse, Koningsplein, een vergadering, waarin bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de herbouw van ver woeste percelen en de mogelijkh-deö, die de afkooo- en premieregeling hier bij biedt. Belangstellenden hebben vrijé toegang. om- H. W. Hoogwoud, verduistering. maanden voorw. toezicht van het Le ger des Heils: S. D.. Uitgeest overtr. Motor-rliwielwet f 50 of 25 dagen, ont neming rijbevoegdheid voor 3 maanden; G H., Zuidscharwoude, overtr. visserij- wet. f 50 of 30 dagen. C. van den B„ A lkmaar. overtr. wegenverkeerreael vrijgesproken; A de V., Rotterdam, "vertr. Motor-rtjwielwet. f 50 of 20 da gen- D. V. (ged zedendelict 9 maan den B van der A. (ged Den He'der, i'.efsta), g maanden voorwaardelijk op neming ip jeugdkolonie te Vries, vrijheidss telling. GEREFORMEERDE PREDIKANT BEROEPEN De Gereformeerde Kerk te D®" 'urS heeft een beroep uitgebracht op de heer J. h. van Halsema. candidaé' te Ermelo.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2