Het „(leukenteam" steelt aller harten Keefaj"- AMPO-PASTILLES Delftdijk van Hal op mijn gelopen Het Duitse volk als geheel verwerpt communistische dictatuur A R. en C.H.U. zullen hun stem niet aan ontwerp geven L Rollend Rallye-Relaas (5) Toch nog zonder straf punten? Franse gendarme dankt zijn leven aan onze grootmoedigheid Drie Nederlanders op ereplaatsen der 5000M. Joey Maxim sloeg Freddie Mills K.O. Zware schade, schip bleef drijvende Ruwe lippen ?PURQL Vorsf kan de gehde week aanhouden ECONOMISCHE HULP VOOR TSJIANG KAI SJEK? Koning Gustaaf hervat zijn taak Saargebied wil zo groot mogelijke autonomie Verbroedering op glad ijs McCloy: „Men heeft er genoeg van militaire avonturen" Eerste Kamer over P.B.O. Twee Amsterdammers maakten Twente onveilig Schorhei d, f 3,5 millioen en de deftige jas-met-bont Marktoverzicht Purmerend ^.vi ibüU (Van onze speciale verslaggever) Dinsdagavond 24 Januari te REIMS- Waar op al die controleposten de geruchten vandaan komen, kan niemand) zeggen, maar als in Kopenhagen en Hamhurg, Hengelo en Amsterdam Brussel fB straks in Parijs de eigenlijke Rallye-kroniek zou worden geschreven, zou. het er in den vervolge donker uitzien... Want als al datgene waar was, wat wjj links en rechts voor waar moesten, gannemen, bengelen er tussen Stockholm, Oslo en Amsterdam minstens 12 fallye-wagens in evenzovele bomen; liggen er bij benadering 5 of 6 collega's! #et blindedarm-narigheid of gebroken benen in buitenlandse ziekenhuizen en moet het aantal op holgeslagen magen legio zijn. boordpop is bij monde van (alweer) Cas. laten omhelzen. Die uithollingen aan bakboord kan zij immers toch niet zien en van snelheden als een meteoor, waarmee wij de laatste 500 k.m. heb ben afgelegd, heeft het brave kind tóch geen kaas gegeten. Stel U gerust: zoals de zaken er NU voor staan, maken wij het uitstekend. Koos heeft het gebeurde bij Helsing- borg met bewonderenswaardige lijd zaamheid weggekauwd. Cas is plotse ling nagenoeg door een hardnekkige Angina, waarmee hij avond in avond 'bit en bed placht te kruipen ver lost, en de Pers wel kan men zich dankbaarder kopij voorstellen dan het verhaal van een uit technisch oogpunt buitengemeen geslaagde botspartij? In elk geval hebben we vanaf de omstreken van Hamburg de gehele nacht ieder vuiltje van de lucht ge keken, met de regelmaat van 'n dienst regeling ieder traject afgepuft en dank zij ons niet onaardig uithoudingsver mogen duizend en éénmaal gewuifd naar de talloos velen, die ons min of meer als de grootste helden van deze sterrit schenen te beschouwen en ons vanwege alle deuken en schrammen ovatie op ovatie brachten. Laten we er even bij vertellen, dat één en ander bij onze Cas met zijn in nemende manieren in buitengewoon goede handen was. Thuis En daar was dan eindelijk ons eigen kleine landje. Duidt het ons niet euvel, dat wij voorhands maar één zorg had den: die voor onze wagen. Want nog maals: het apparaat scheen er óók in Hengelo en Amsterdam wel zó stoer en dapper uit te zien, dat wederom hon derden ons voor DE populaire jongens uit deze twintigste Monte Carlo Rallye aanzagen en wij voor de zoveelste maal hetzelfde verhaaltje moesten vertellen over die Zweed, die ons deze wanstal tige grap geleverd had. En dies acht ten wij het raadzaam, in Amsterdam door een legertjes Ford-dienaars het allerergste wat te laten bij timmeren, om toch vanaf daar maer niet meer in de gaten te lopen dan overeenkomstig onze eigen beminnelijkheid onvermijd baar zou zijn! -Wat 'n te,- wat 'n tocht overigens. Nergens op de gehele route zo'n ver nietigende kou, maar óók nergens dat veilige gevoel, van weer in eigen om geving te zijn, tussen eigen, bekende en vriendelijke mensen. De stemming aan boord (nog altijd opperbest) steeg alwéér enige graden, Josephientje werd er bijna baldadig onder en uit puur enthousiasme hebben wij haar die per slot van rekening toch ONZE Kongsvinger zweeg.... Na de triomf van Kees Broekman in het Bislet Stadion en van Wim van der Voort te Sandefjord hebben de Neder landse schaatsenrijders gisteren te Kongsvinger opnieuw fraaie successen behaald, die op de Noren grote indruk hebben gemaakt. Op de 500 meter werd de Ameri kaanse sprinter Ken Henry eerste in 43.8 sec. met Farstad en Werket als tweede in precies 44 seconden. Kees Broekman eindigde in de goede tijd van 45.0 als zesde. Gerard Maarse no teerde 46.7, Huiskes 47.9, Van der Voort 48 en Cor Heus, die een foutje in de bochten maakte, 49.5. Op de 5000 meter vormde Broekman een klasse apart. Hij legde de afstand af in 8 minuten 32.4 sec. Hiermede was het Nederlandse succes echter nog niet volledig. Huiskes en Van der Voort, die tegen alkander reden, noteerden tesp. 8 m. 46.5 en 8 min. 46.2 Van der Voort bezette hiermede de tweede en Huiskes de derde plaats op de 5000 en Pettersen werd vierde, Henry vijfde, Heus zesde met 8 min. 58.2. Maarse deed er 9 min. 7 sec. over en Jan Langedijk 9 min. 12.4 sec. In het algemeen klassement bezette Kees Broekman de eerste plaats. Kongsvinger werd er stil van.. Nog zonder strafpunten In Amsterdam ontdekten we, dat we onze rech rflank ten spijt nog altijd stra-puntenloos zijn, omdat die voor beschadigingen enz. eerst daags na aankomst in Monte Carlo worden geregistreerd en tongen, die het weten konden, fluisterden ons zelfs in het oor, dat het déar zelfs nog niet hele maal zeker was.... Want het spatbord zit er nog aan en Ford-mannen heb ben de zaak inderdaad vlot en aardig opgeknapt! Maar er was meer! Want we ontmoetten er broertjes en zusjes, neefjes, nichtjes en surrogaat nichtjes en vriend Cas, die al twee dagen een paar opgezette neusgaten had, ontving er van een sportieve dok ter een penicilline injectie, waarvan we de uiteindelijke werking nog van uit Monte Carlo hopen te verslaan. Met gestage spoed hebben we de wa gen tiaar Den Haag getransporteerd, de vele belangstellenden onze onwrikbare overtuiging kond gedaan, dat we toch heus d :uken of geen deuken van plan zijn, alsnog in het zonnige Zui den onze aankomst behoorlijk te vie ren en zijn vervolgens aan de grens bij Wernhout in een ontelbaar stel liefhebbende en liefkozende armen ge vallen, omdat wij nu eenmaal van ge boorte Bra' nders zijn.... In Reims En nu dan in Reims, waar we op het stadsplein onze Ford een beetje heb ben schoongemaakt, zodat de gendar mes er aan te pas kwamen, om het toestromende volk tot bedaren te bren gen. Tot overmaat van ramp begon één dezer brave lieden ons nog te vra gen, wat -een „Rallie" eigenlijk voor een ding is. De snoodaard! Enfin, hij weet het nu. Want we hebben hem verteld, dat het eigenlijk maar een onbetekenend gevalletje is van een paar duizend lieflijke kilometertjes, met gegaran deerd elke dag toch tenminste twee uren slaap op een zachte sofa „ach terin" en in de meest ideale lighou- ding, die men zich maar denken kan. Hij weet alléén nog niet, dat we op het punt hebben gestaan hem aan het puntje van onze antenne te rijgen De stand te Amsterdam Het ANP kon Dinsdag het volgende overzicht opmaken: Glasgow-route: 66 teams gestart, waarvan er 65 op tijd te Amsterdam doorkwamen. Het Engelse team Brook- man en Fletcher met AC kwam bijna twee uur te laat. Monte Carlo-route: 97 équipes ver trokken, waarvan er 94 te Amsterdam doorkwamen. Opgegeven tussen Mon te Carlo en Amsterdam hebben onze landgenoten Van Herk en Prins met Jaguar bij Nice. Het Engelse dames team Haig en Marshall met MG in de Franse Alpen en de Franse ploeg Del- pech en Lesley met Simca 5 eveneens op het eerste gedeelte van het traject. Oslo-route: 9 ploegen gestart, waar van er 8 op tijd te Amsterdam arri veerden. De Nederlandse ploeg van Wittkampf en Eisma met Fiat gaf de strijd bij Almelo op. Stockholm-route: 47 ploegen gestart, waarvan er 45 op tijd aan de controle te Amsterdam kwamen. Het Deense team Nielsen en Christensen met BMW staakte de strijd te Kopenhagen. De Finse équipe met Buttenhoff en Bjork- sten met BMW waren op het Neder landse grondgebied rijdend, ver achter op het vastgestelde tijdschema. Florence-route: 6 gestart en alle 6 teams arriveerden op tijd aan de con trole te Amsterdam. Lissabon-route: tot aan Bordeaux 56 gestart, 54 teams hebben zich aan de controle te Bordeaux gemeld.. Opge geven hebben het Franse team Picard met Citroën en de dames Versigny en Boeswillwald (Frankrijk) met Renault. Het was Dinsdagmorgen een drukte van belang in en nabij de Apollo- hal te Amsterdam tijdens de aan komst van de Rallye-rijders. Over zicht bij de controle aan de Apollo- hal. Achttienduizend boksliefhebbers een Brits record voor wedstrijden in een overdekte zaal vulden de arena van Earls Court tot de nok toen Fred die Mills gisteravond zijn titel van we reldkampioen halfzwaai'gewicht verde digde tegen zijn uitdager Joey Max:m. een Amerikaan van Italiaanse origine die eigenlijk Gerardo Bellardinelli heet. Het gevecht eindigde in de tiende ron de toen Maxim de kampioen k.o. sloeg en daarmee de titel op zijn naam bracht. MEER DAN DRIEHONDERD AMATEURS GESCHORST He Britse Voetbalbond heeft 159 taiateurs geschorst in verband met Ontoelaatbare uitkeringen. Zo werden *cht spelers van het eerste elftal van de Grays Athletic van het voetbal veld verbannen. Gisteravond om negen uur werden berichten ontvangen dat het 10.220 ton grote s.s. „Delftdijk" van de Hol land Amerika-lijn bij het lichtschip P 11, ongeveer dertig mijl ten noor den van Nordeney op een mijn gelo pen is. Ofschoon zware schade was aangebracht, bleef het schip drijven de. Er bestaat geen onmiddellijk ge vaar. De radio-installatie was aan vankelijk defect en het schip seinde met de fluit. Twee schepen bleven in (Van onze weerkundige medewerker). De nieuwe vorstperiode welke zich na de lichte dooi van Zondag ontwik kelde, ziet er gezond uit. Het krachtige hogedrukgebied dat zich Zondag bo ven West-Europa vormde, neemt nog iets in betekenis toe en verplaatst zich langzaam in de richting van de Balkan, waardoor bij ons de wind van Noord- Oost wat meer naar een richting tus- ren Oost en Zuid-Oost zal draaien. De kans is vrij groot dat de thans heersen de vorst de gehele week zal aanhouden. Men verwacht echter geen strenge vorst (onder strenge vorst verstaat men een vorst van meer dan 10 graden). In de afgelopen nachten meldden Den Hel der en Schiphol temperaturen van -5 tot -7 graden, welke ook in de komende nachten in onze provincie verwacht worden. Ook overdag zal het kwik niet boven nul komen maar door de over wegende zonnige perioden zal het ove rigens fraai winterweer zijn. de buurt. Later kon de zender worden hersteld. De sleepboot „Dantzig" snelde te hulp en kwam om kwart over vqt vanmorgen bij de „Delftdijk" aan. Men hoopt de Wezer te bereiken. Aan boord van de Delftdijk bevindt zich een licht gewonde. In het geheel bevonden zich ongeveer vijftig perso nen aan boord. Het schip was op weg van Hamburg naar Rotterdam met een kleine lading stukgoederen. Minister Acheson heeft gitca.n gedurende ruim twee uur met de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen beraadslaagd. Na afloop van de bijeenkomst verklaarde de voorzitter van de commissie, Senator Tom Connally, dat Acheson instemde met het denkbeeld om de Chinese na tionalistische regering nog enige hulp op economisch gebied te verlenen. Volgens Connally was er niet ge sproken over militaire hulp aan de nationalistische autoriteiten op For- Qrie agenien geschorst Ernstige nasleep van een Texelse grap Drie agenten van de Rijkspolitie op het eiland Texel zijn, volgens De Volkskrant, met onmiddellijke ingang geschorst toen bekend werd. dat zij de zer dagen in alle vroegte 's morgens met z'n drieën een boer, die op weg was om te gaan melken, met een re volver hebben bedreigd en voor de grap met de handen in de hoogte heb ben laten staan. Ook hebben de agen ten even later zonder enige aanleiding een wagen met biggen aangehouden en de bestuurder gesommeerd terug te keren, daar er geen biggen zouden mo gen worden vervoerd. De agenten hebben, naar later bleek, in dronken schap gehandeld. Waarschijnlijk is de toedracht van de zaak onschuldiger dan zij zich op het eerste gezicht laat aanzien. Eén der agenten had een afscheidsfuifje gege ven, omdat hij was overgeplaatst. Twee collega's waren daarbij uitgenodigd en er was meer gedronken dan suikerwa ter. Toen eindelijk het uur van schei den was gekomen was het al halfzes in de morgen en de drie agenten begaven zich in uniform op weg. Toen zij de boer tegen het lijf liepen, vroegen zij de man of hij wel wist, dat het verbo den was zich zo vroeg op straat te be geven. De boer vatte het als een lol letje op. maar moest toch met zijn handen in de hoogte gaan staan. De op hem gerichte revolver bewees hem, dat het menens was. Gelukkig voor de man mocht hij na enige tijd weer doorlopen, zodat hij er met de schrik afkwam. Toen de commandant der Rijkspoli tie op Texel van het incident hoorde, heeft hij de drie agenten onmiddellijk doen schorsen. De 91-jarige koning Gustaaf van Zweden heeft in een officiële procla matie verklaard, dat hij zijn werkzaam heden als hoofd van de staat heeft her vat. De koning is weer in staat in de tuin van zijn paleis te wandelen en de kabinetszittingen te presideren. De premier van 't Saargebied, Hoff- mann, heeft meegedeeld, dat zijn rege ring op de volgende maand te houden besprekingen te Parijs over de toe komst van het Saargebied om de „grootst mogelijke autonomie" zal ver zoeken, met een Franse ambassadeur in plaats van een Hoge Commissaris. Zijn regering hoopte diplomatieke ver tegenwoordigers te kunnen hebben, eerst te Parijs en misschien ook te Ro me en later in andere hoofdsteden. imnu.« John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, die than« in de Ver. Staten is, heeft in een radiorede verklaard, dat de Duitse communis ten en de extreem-rechtse groepen „bereid schijnen te zijn tot (practische) samenwerking", doch dat het Duitse volk als een geheel het denkbeeld van een communistische of nationaal-socialistische dictatuur verwerpt. „De overgrote meerderheid van het Duitse volk moet in het geheel niets hebben van militaris me en oorlog. Zij hebben genoeg van militaire avonturen" zo zeide hij. tionalisme af te rekenen. Eén der licht punten in Duitsland noemde hij de groei van een democratische pers. „Wij houden altijd rekening met de mogelijkheid, dat de luchtbrug naar Berlijn weer in functie moet komen", McCloy was van mening, dat de be zettingsautoriteiten ruime bevoegdhe den hebben behouden om met elke ge vaarlijke wedergeboorte van het na- In de laatste maanden zijn in En schede en Almelo verscheidene dief stallen gepleegd. Zo is o.m. een twee tal modemagazijnen geplunderd. De po litie van de beide steden is er thans in eendrachtige samenwerking in geslaagd, twee Amsterdammers te arresteren, die waarschijnlijk al deze kraken op hun kerfstok hebben. Weliswaar ontkennen beiden iets met de diefstallen te maken te hebben, maar bij huiszoekingen in hun woning is een groot deel van het gestolene teruggevonden. Een hunner heeft reeds twaalf veroordelingen we gens diefstal en inbraak op zijn straf lijst. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behande ling van het ontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie. De heer Anema (AR) besprak de staatsrechtelijke zijde van het ont werp. Gebrek aan eerbied voor de grondwet en de staatsorde, beperking van de invloed der volksvertegen woordiging en het niet ontzien van gewetensbezwaren dreigt een chroni sche kwaal te worden, meende de heer Anema, die verklaarde, dat zijn frac tie moeilijk haar stem aan het ont werp kan geven, tenzij zij alsnog wordt overtuigd. De heer Vixseboxse (CH) ging de ontwikkeling der gedachte van Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie na. opmerkend, dat de scheiding der so ciale en economische belangen daarbij gehandhaafd werd Onjuist achtte spi llet, dat men daarbij het loon als een sociale categorie nad beschouwd, ter wijl het een economi: rhe is. met een sociale kant. De wet achtte hij onnnr- tuun, doch men moet zich ervan be wust zijn. dat zij belangrijke nsicos voor de ontwikkeling van het be drijfsleven medebrengi. Een bedenke lijk risico vond hij, dat de bedrijfs organisatie gebruikt zal kunnen wor den als springplank naar socialisatie der bedrijven. Spr v-rklaarde. dat zijn fractie tegen het ontwerp zal stem men. De heer Wendelaar (VVD) zette uit een, waarom ook zijn fractie zal tegenstemmen. De heer Oosterhuis (Arb) verklaar de dit wetsontwerp 4e beschouwen als een zeer gewichtige stap op de weg naar voltooiing van de democratie in staat en maatschappij. Nadat ook de heer Brongersma (Arb zijn standpunt had uiteengezet en had verklaard, dat zijn fractie haar stem aan het ontwerp zal geven, werd de vergadering geschorst. In de avondvergadering heeft de heer De Bruyn (KVP) betoogd,, dat de ontwikkeling gaat in de richting van een ontproletarisering van de arbei dersklasse. De arbeider gaat mede zeggenschap krijgen. De in de oppo sitie zijnde groot-werkgevers zullen zich vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat zij het niet meer alleen te zeggen hebben. In Katholieke kring zijn wel bezwaren tegen het voorge stelde systeem, maar deze worden ter zijde gesteld wegens de zedelijke winst die wordt behaald. De heer Rip (AR), die het wets ontwerp zag als een compromis tus sen de standpunten van de P.v.d.A. en KVP, achtte de invloed van de overheid in de voorgestelde organisa tie te groot. Hij had gaarne zijn stem aan het voorstel gegeven, maar de re gering is niet tegemoet gekomen aan de staatsrechtelijke bezwaren, die er tegen zijn ingebracht. Zijn partijgenoot, de heer Schipper, had weliswaar bezwaren, maar be toogde, dat in de kringen der Chr. vakbeweging wordt gestreefd naar t herstel van de adel van de arbeid. Van daar, dat men medezeggenschap ver langt. Deze spreker wilde dan ook niet medewerken aan verwerping van het voorstel. De vergadering werd daarna ver daagd tot hedenmorgen elf uur. Woestprikkel Het Hoogovenbedrijf was er vol van. In de kamers van de direc tiestaf werd er over gesproken, in de giethallen, bij de Mekog en in de ertsopslagplaatsen. Kortom, ieder op het uitgestrekte Hoog oven-complex wist van het for tuintje van de Haarlemse arbei der uit de Buizengieterij die in het bezit gekomen was van een erfenis van f 3% millioen, hem nagelaten door een schatrijke oom in Amerika. Daar zat nieuws in. Zodra wij er van hoorden, ging een telefoon tje naar onze Haarlemse corres pondent met de opdracht, de ge lukkige te interviewen en te zor gen voor een foto van diens ge zin. Onze Haarlemse medewer ker begaf zich naar het opgege ven adres aan de Rijksstraatweg i:: Haarlem-Noord en werd er hartelijk uitgelachen. „Man, laat je toch niets wijsmaken", zeide de echtgenote van de gelukkige. „Alles is het gevolg van die def tige jas-met-bont, die mijn man voor een zacht prijsje heeft kun nen overnemen. Om die jas is door de arbeiders in de trein zo het een en ander te doen geweest en ten slotte is daaromheen het verhaal van die erfenis geweven XJ begrijpt toch wel, dat wij hier geen minuut langer zouden wonen in deze éne kamer, wanneer er ook maar iets van waar zou zijn van die rijke Amerikaanse oom en die erfenis van drie en een half millioen. zo heeft John McCloy later op een persconferentie te Washington meege deeld. Hij wist niet, wat de Russen met hun obstructietactiek tegen het weg verkeer tussen Berlijn en de Westelij ke zones op het oog hadden. Het was hem een raadsel. Volgens de berichten uit Duitsland zaten alle Duitse chauffeurs te Helm- stedt, die lang moesten wachten om doorgelaten te worden, rondom kleine vuurtjes aan de kant van de weg om zich tegen de bittere koude te bescher men. Op een bepaald ogenblik stonden Maandag bij Helmstedt aan beide zij den van de controlepost 120 vracht auto's in een rij te wachten. Twee of drie wagens werden toen per uur door gelaten. Het aanbod van runderen blijft voor een wintermarkt vrij goed, maar de kwaliteit van de vette koeien wordt minder. De vraag was beel goed. met als gevolg hogere prijzen. Niettemin werden zij vrij vlug verkocht. Het js begrijpelijk, dat er ook goede vraag was naar gelde koeien, daar deze nog steeds in prijs stijgen. In verse melk koeien was de handel kalm. TBC-vrije werden het eerst verkocht. Doordat de vraagprijzen steeds hoger worden ge steld, gaat de hanndel in jong vee niet vlot. Voor de slachtstieren was de kooplust ook heel goed, tegen hoge prijzen. Het aanbad van nuchtere kal veren werd groter, maar de prijzen daalden niet. Zij werden weer vlug verhandeld. Op de wolveemarkt was het aanbod minder druk, maar de kooplust was heel goed. Lammeren hielden de voorrang, maar de prijzen waren ook voor de vette schapen beter. De handel in varkens was stug ger, met een aanvangsprijs van f 1.66. De vette zeugen waren van f 1.44 tot f 1.52 en men zag de fokzeugen de f 400 weer kort benaderen. Met de biggen ging het in de vroegte kalm aan, maar langzamerhand ontwikkelde zich meer handel. Door de hoge vlees- prijzen was het ook op de paarde- markt williger. De pluimveemarlct bleef beneden peil, het aanbod was niet te groot, maar de gang was heel stug en de prijzen lager. PURMEREND, 24 Jan. Aangevoerd 480 runderen waaronder: 189 vette koeien f 1.90f 2.60 per kg, handel vlug; 102 melk- en kalfkoeien 600950 per stuk, kalm; 135 geldekoeien 420 650. goed; 22 pinken 375550, kalm; 18 graskalveren 190275, kalm; 50 nuchtere kalveren (fokkers) 5035, 262 nuchtere kalveren voor de slacht 3085, vlug; 12 stieren 5001350, vlug; 559 schapen en lammerep resp. 80 105 en 5278, goed en vlug; 12 bokken en geiten 1560, vlug; 177 vette var kens 1.601.66 per kg, stug; 919 schrammen en biggen resp. 5070 en 2550, goed; 59 paarden 400675, vlugger. Totaal 2606 dieren. 1100 oude kippen en hanen, rode en witte 22.30 per kg; 150 oude kippen en hanen, blauwe 2.40—2.50 per kg; 2800 jonge hanen, blauwe 2.352.50 per kg. 100 jonge hennen 57 per stuk; 250 eenden 1.252.50 per stuk; 200 konijnen 17 per stuk; 5000 kip eieren 0.09'/dO.ll'/t per stuk; 2000 eendeieren 0.080.03'/i. DE PRINSES WILHELMINA OP DIEMER IJSCLUB Gistermiddag vertoefde H.K.H. prin ses Wilhelmina met haar hofdame mevr. De Beaufort enkele ogenblikken op de baan van de Diemer IJsclub. De prinses onderhield zich met enkele bestuursleden. Een paar kinderen mochten H.K.H. een handje geven.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3