Acht landen ondertekenen voorwaarden voor wapenhulp Spanning op West-Java groeit nog steeds Kort Bestek Gatsonides tweede in de Rallye Begum krijgt haar juwelen terug Acheson: Vrije landen moeien sterk zijn om vrij ie blijven De Prins op Saba en St. Eustatius Zaterdag 28 Januari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10799 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Sobere plechtigheid in Washington Truman keurde de ver dedigingsplannen goed Nog geen beslissing over waterstofbom Fransen Becquart- Secrei winnaars Onbekenden leverden ze Burgervader als ijsbreker-reder bij de politie in Nationale wedstrijden in Bergen Grote troepenverplaatsingen aan beide zijden Djakarta in staat van tegenweer Weerbericht Negen jaar geëist tegen Frau Gasille Londens vleespositie in gevaar R I.S. neemt compagnie van K.N.I.L. over Amerikaanse vliegtuig onderdelen naar Oost-Europa gesmokkeld? Smokkelcomplot in Amsterdam opgerold BUKEAU: Koningstraat 7880 Den Beider Telefoon 2345 poftgtronummeT 449041 Hoofdredacteur: A RAfiTDTN Directie: j er c TAxUEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties Juttertjes' 1 tot 15 woor den t L— 'ik woord meer 5 rent Abonnementen pei kwar taal f 4— ->ij vooruitbe taling. plus incassokosten Tegen 1 Maart zal de stroom van wapenen en oorlogsmateriaal beginnen te vloeien, die de Verenigde Staten in het kader van het Atlantisch Pact aan de landen van West-Europa zullen leveren. De mogelijkheid hiertoe is gisteren geopend, doordat de diplomatieke vertegenwoordigers in Washington van Enge land, Frankrijk, Nederland, Belgie, Luxemburg, Noorwegen en Denemarken, op bet Amerikaanse departement van buitenlandse zaken de overeenkomsten heb ben getekend, die de voorwaarden voor de leveranties behelzen. Truman heeft op zij» heurt de geheime verdedigingsplannen goedgekeurd die door de militaire leiders der aangesloten landen zijn goedgekeurd en aan de hand waarvan het „gevraagde materiaal zal worden verzonden en verdeeld. De ambassadeurs van Engeland en Nederland, Sir Oliver Franks en mr. dr. E. N. van Kleffens, waren de eersten, die zich bij Acheson vervoegden ter ondertekening van de overeenkomsten, tater volgden ook de vertegenwoordi gers der andere landen. Bij de onder- tekeningesplechtigheid, die slechts der tien minuten duurde, heeft Acheson een korte toespraak gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat vrije landen sterk moeten zijn om vrij te kunnen blijven. De volkeren van de Noord- atlantische gemeenschap stellen vrede en vrijheid boven alles. Zij zijn vast besloten om alle maatregelen te tref fen ter verdediging van deze waarden. In de wereld van thans hangt dit af van hun kracht en van de samenvoe ging. der gemeenschappelijke kracht tot steun voor de zaak der vrijheid. De Noorse ambassadeur, Wilhelm Munthe de Morgenstierne, zei, spreken de uit naam van zqn collega's, dat de Europese landen niet opnieuw de fout wensen te begaan, dat zjj zich één voor één door een overweldiger laten knevelen. Hij legde de nadruk op het defensieve karakter der Atlantische organisatie. In een verklaring, die Truman ter ge legenheid van de ondertekening der overeenkomsten heeft uitgegeven, heet het, dat deze de vastbeslotenheid der betrokken landen, om zich tegen een aanv*l te weer te stellen, aantonen. Zij zijn een voortvloeisel van de nauwe samwiwerking tussen vrije landen, die vrij wensen te blijven. Zij zijn slechts eoi» oerste stap. De uitvoering van het Atlantische Pact vordert een voortdu rende inspanning en samenwerking tussen de betrokken landen. De verdeling. In Parijs verwacht men, dat Frank rijk 't leeuwenaandeel van de te verle nen hulp zal ontvangen. De waarde der goederen zal plm 300 millioen dollar belopen. Aan Engeland zullen 70 Su perforten van het type B 29 worden ge zonden. Reeds wachten geweldige voorraden wapenen en materiaal, dis .zich tijdens de onverwacht lange on derhandelingen over de bilaterale over eenkomsten in de havens hebben opge hoopt, op verscheping. In de overeenkomsten wordt be paald, dat het economische herstel voor rang dient te genieten boven' de bewa pening. Vandaar de levering van mili taire goederen. De ontvangende landen zullen zonder goedkeuring der Ver. Staten geen wapenen aan derden leve ren. Amerikaanse adviseurs, die in het kader van de leveringsovereenkomsten naar de ontvangende landen zullen worden gezonden, zullen deel uitmaken van de staf van een Amerikaanse am bassade. Het bedrag der administra tieve onkosten, door de ontvangende landen te vergoeden, is voor Nederland bepaald op ten hoogste f 1.055.000. De militaire hulp beloopt in totaal een waarde van een milliard dollar. Truman streeft nog naar internationale overeenkomst President Truman heeft op vragen over de kwestie, of de Verenigde Sta ten zullen overgaan tot de productie van een waterstofatoombom, geant woord, dat noch hij noch iemand an ders hierover iets definitiefs zou kun nen zeggen. Hij voegde er aan toe, dat hij hierover een beslissing moest ne men en dat dit nog niet was gebeurd. Voorts verklaarde hij, dat hij al het mogelijke doet, om tot een internatio nale overeenkomst inzake controle op de atoomenergie te geraken. Het Nederlandse Rallye-team Gatso- nides-Barendrecht met Humber Super Snipe is tweede geworden in de Ral lye de Monte Carlo. Winnaar werd de Franse ploeg Becquart-Secret met Hotchkiss. Gatsonides en Barendrecht lieten door hun prachtige rütechniek de speciaal voor de Rallye geprepa reerde Simca's, die sneller waren dan hun Humber, achter zich. „Volgend jaar zullen wij de Rallye trachten te winnen met een snellere Een gedeelte van de destijds gesto len juwelen van de echtgenote van de Agha Khan is terecht. Gisteren werd de politie in Marseille opgebeld door een onbekende, met de mededeling dat hij wist, waar de juwelen te vinden zouden zijn. De politie werd uitgeno digd eens te gaan kijken op straat voor het politiebureau, waar een andere anoniem een pakje had gedeponeerd, dat de waardevolle inhoud zou bevat ten. Twee inspecteurs begaven zich naar buiten en troffen inderdaad een pakje aan, waaraan een briefje was beves tigd met de woorden: Dit pakje mag alleen geopend worden door de heer Sacotte. De heer Sacotte is de politie rechter, die belast is met het onder zoek inzake de geroofde juwelen. Toen het pakje geopend was, bleek het inderdaad gestolen juwelen te bevatten. De totale waarde van de edelstenen bedraagt 200.000 pond ster ling. Het pakje bevatte voor 100 mil lioen francs aan waardevolle stenen, ongeveer de helft van de waarde van de totale buit. De Franse politie heeft een Franse kolonel, Lindsay George Watson en vijf andere Fransen beschuldigd van me deplichtigheid aan de diefstal. Een grote ring ter waarde van onge veer 200.000 gulden is thans nog het enige belangrijke stuk, dat niet achter haald is, aldus heeft politierechter Sacotte verklaard. In het pakje was een briefje, waarin wordt verklaard, dat Paul Leca, die de politie zoekt, omdat hij de aan stichter tot de roofoverval zou zjjn, onschuldig is. wagen", aldus Gatsonides, die met de tweede prijs 200.000 francs verdiende. De Coupe Agel voor wagens met de kleinsife cylinder-inhoud werd ge wonnen door de ploeg Van der Hey- den-Langestraat met Dina-Panhard. Zij won hiermede bovendien 50.000 francs. Na Gatsonides-Barendrecht le verden de Chevrolet-rijders dr. Spren- ger van Eyk, Krapels en ir. Paulen de beste prestatie. Zij werden zevende. De Coupe des Dames plus 50.000 francs is gewonnen door de Franpaises Ro- uault-Gordine met Simca'8. Mevr. Gravin van Limburg-Stirum en mevr. en mevr. Stahl-Wytema met Ford wer den vierde. Nu liever boter dan kanonnen Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft na afloop van de kabinetsvergadering medegedeeld, dat de minister voor de voedselvoorziening tegen over het kabinet verklaard had, dat West-Duitsland de goed koopste ongerantsoeneerde boter in Europa heeft. Het kabinet heeft besloten de bepaling van de Nazi-regering, waarbij het vet gehalte van boter en melk ter besparing van 18.000 ton vet werd verminderd, ongedaan te maken. De kwaliteit van boter en melk zal thans weer normaal worden. Prins Bernhard heeft thans ook de laatste van de Bovenwindse Eilanden, n.1. Saba en St. Eustatius, bezocht. Het was voor het eerst in de geschiedenis dezer kleine eilanden, dat een lid van de Koninklijke Familie hier voet aan wal zette. Het weer was slecht, zodat de landing moeilijkheden opUeverde. Toch wilde de Prins de bevolking niet teleurstellen. Op Saba werd de Prins begroet door een commissie van ont vangst, waarna de jeugd van het eiland hem een zanghulde bracht. Ook werd er een receptie gehouden. Des avonds voer het gezelschap met de Jakob van Heemskerck naar St. Eustatius. Hier vormde het optreden van de Statiasingers en een orkestje het eerste contact met de bevolking. Vrijdagmorgen had de officiële ont vangst plaats waarbij de Prins een schilderij werd aangeboden, voorstel lende de ruïne van de protestantse kerk op het eiland. Prins Bernhard heeft voorts een bezoek gebracht aan Schotsenhoek, waar enige Nederlandse emigranten een landbouwbedrijf heb ben gesticht. In Bergen zullen Dinsdag nationale Iangebaanwedstrqden over 500, 1500 en 3000 meter worden gehouden. Aanvang 11 uur. Zij worden georganiseerd door de Berger IJssportvereniging. Steeds groter wordt op het ogenblik de spanning op West-Java, De toestand heeft het karakter van een zenuwoorlog aangenomen, waarin het Indonesische leger de ene en Westerling en de Darul Islam de andere partij vormen. Er wor den thans grote Republikeinse troepenverplaatsingen in de richting van Bekasi gemeld, terwijl troepen van de APRA en van de Darul Islam zich volgens be richten, die op het Nederlandse en het Indonesische hoofdkwartier zijn binnen gekomen, concentreren in een halve cirkel ten Noorden van Bandung. Daardoor worden de verbindingen tussen deze stad en Djakarta bedreigd. De Darul Islam omsingelt bovendien Tasikmalaja, 60 km ten Z.O. van Bandung. Djakarta heeft de omgeving van Gang Maphar een broeinest van rebellen van de APRA genoemd. Men heeft aan gevangen genomen manschappen van de APRA gevraagd, waarom zij tegen de regering der RIS en tegen de TNI in opstand waren gekomen. Zij antwoord den „De Nederlanders hebben ons om gepraat". Een der leiders van Westerlings le ger, de vroegere politie-inspecteur J. H. van der Meulen heeft zich gemeld op de onderneming Maleber en be vindt zich thans in arrest. Hoe groot de spanning op het ogen blik is, blijkt ook uit het feit, dat de doodstraf die een week geleden werd afgeschaft, op West-Java weer is inge voerd voor sabotage, moord, roof en andere onwettige daden. In Djakarta is na Donderdag niet meer gevochten. Wel heeft men er nog in allerijl voorzorgsmaatregelen getrof fen. Daardoor ziet de buitenkant van de stad er uit, of men een gecombineer de aanval van Westerling en van de Darul Islam verwacht. Toch zijn deze voorzorgsmaatregelen onvoldoende, om een aanval tot staan te brengen of om te voorkomen, dat benden de stad infil treren. De militaire gouverneur van Groot- Ten gerieve van de bewoners van Marken, die op het vaste land wer ken, heeft de burgemeester van Marken een sleepbootje gecharterd, dat de vaargeul van Monnikendam naar Marken openhoudt. De eiland bewoners zijn hem hiervoor heel dankbaarwani het bespaard hun een gevaarvolle tocht. Anders is het met verscheidene inwoners van Monnikendam gesteld. Die zien hun tocht over een mooie baan naar Marken a.s. Zondag „in de vaar geul" vallen. Op deze foto ziet U de boot bij Monnikendam uitvaren. Tijdens zijn verblijf op Aruba, De aanval op Bandung Een uitgebreid communiqué van de Dienst Legercontacten maakt thans duidelijk, wat zich op 22 Januari en volgende dagen in Bandung heeft af gespeeld. Daaruit blijkt dat op die dag het Indonesische leger aan de Neder landse commandant in Bandung had Verwachting geldig tot heden avond: Overwegend droog weer •het plaatselijk bewolking, op sommige plaatsen des ochtend1 tevel. meest matige in het inöo' len van ons land tijdelijk krach 'ge wind uit oostelijke richting tn de ochtend 'ft-te tot matig "orst, in -ie "v 'ag bijna over: 'mperatuuj om het vriespunt 'ONDAG; Zor op 8 26. ondet '121 Maan op 12 17. onder 5.25 BAANDAG: Zon op 8.25, onder 17-23. Maan op 13.01. onder 6.33 Gen meneer in Westfalen, die wist waar de mosterd te halen, zegt een limerick. De meneer, die ik u hier voorstel, wist dat ook. Hij deed trouw beloften aan negentien maagdekijns en kreeg deswege vijf jaar cellulair en een boete van 2000 dollar. Het gebeurde namelijk in Green Oak. We kunnen dus het vers aanvullen met de regel: „Maar een meneer in Green Oak, die wist het óók. Green Oak ligt niet ver van Chicago. En daar woont een dame, die gekke liefhebberijen cultiveert. Zij is al dertien keer weggelopen en drie maal gescheiden van haar man. Bij de vierde scheiding zei ze, dat ze er ge noeg van had, maar de echtvriend bromde: „Och, laat maarIn Australië zijn in een ziekenhuis twee kindertjes verwisseld. Voortaan zullen alle babies direct na de geboorte ge merkt worden. Tatoueren is in Australië altijd al in de mode geweest. In Pa rijs zit een bende inbrekers op water en brood, die een slangenmens in dienst had. Het kereltje kon door de nauwste gaatje En daar moet je maar op komen, waf.' Mog even terug naar Amerika. In St. Louis is een mevrouw opgepakt om dat ze voor scholieren drinkgelagen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllilllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllltllllHlilllUl organiseerde. Haar excuus luidde wat zonderling: Ik deed het om de jongens van de straat te houden. O Van de veertig millioen Italianen kunnen ze ven en een half millioen niet lezen of schrijven. Had u iets anders verwacht? Gistermiddag stapte bij een juwelier in de Kalverstraat een man binnen om Begum heeft haar terug. Agaten een gouden armband te kopen. Hij liet zich een hele serie tonen, maar kocht niets. De winkelier zoekt nog naar een verdwenen schakelband van f 550 en de politie zoekt nog naar de man. En in dat zelfde goeie ouwe Amster dam van ons is gisteren de piste van Carré onder water gelopen. De machi nist van het waterballet wou proberen of zijn leiding niet bevroren was, maar hij vergat de hoofdkraan te sluiten. Het circuspersoneel was zijn vrije mid dag kwiit. "poen de Mokumse politie lang genoeg had gezocht naar de man met de armband, maakte zij een praatje met twee heren en twee dames. De heren hadden gele schoenen aan en de dames beestevellen. Laat het nou raak zijn geweest! Zestigduizend sigaretten. Het edel gerstennat wordt in de Sow- jetunie twee tot zes roebel per fles duurder. Maar toch, het bier is weer best! Echte Texassiaanse cowboys die in Italië op tournee waren, hebben hun paarden en stieren aan de slager verkocht. De inkomsten waren veel lager dan de uitgaven. Yippieieie! D In Hamburg wonen zesduizend Boed dhisten. Zij bezichtigen dagelijks uren lang hun navel. DJAKARTA WATERWEGEN WEGEN EN {XXj STRATEN SJQi BEBOUWING KAMPONGS 1:PALEIS VAN SUKARNO 8. POSTKANTOOR Z VOLKSRAAD 9JACTORY NED.HANOELM 3. IO.MIL. KAMPEMENTEN REGERmOSGEBOUWEN^^^ 13.GAS FABRIEK 2. VOLKSGEZONDHEID M.OPIUM FABRIEK Tijdens zijn verblijf op Auruba, heeft Z.K.H. prins Bernhard een krans gelegd bij het monument van Boy Ecury, een in Nederland gevallen verzetsstrijder. Zij hielp Arnhem plunderen Negen jaar gevangenisstraf met ui trek is gisteren geëist tegen de 53- jarige Frau Gasille, die zich voor de bijzondere kamer van de Arnhemse rechtbank had te verantwoorden voor haar aandeel in de plundering van de Gelderse hoofdstad na de gevechten om en de evacuatie van de stad in September 1944. Door naar Duitsland te vluchten heeft zij zich twee jaar lang aan haar berechting kunnen onttrek ken. Frau Gasille was de secretaresse van het bureau der NSV, dat de plundering van Arnhem regelde en gaf in die functie aanwijzingen aan de Duitse „bergingsploegen". Arnhemmers, die na de evacuatie de stad trachtten binnen te komen, teneinde nog iets van hun bezittingen te redden, werden, als zij werden gesnapt, door deze vrouw zeer grof behandeld. Zij liet zelfs mensen uit hun huizen slepen en naar Zevenaar transporteren. Britse slagers in opstand De vleesvoorziening van Londen di cigt gevaar te lo_ ïn door een „sla gersopstand". 450.000 Slagers in geheel Engeland hebben geweigerd 'n, Maan dag ingaande, door de Britse regering ingevoerde verhoogde belasting op vleesaankopen te betalen. De accijns op het vlees is verhoogd van 2 tot 3 pence per pond sterling. Hoewel dit ontkend wordt, ging het gerucht, dat vanwege het Britse mini sterie van voedselvoorziening aan meer dan 5.000 slagers is medegedeeld, dat geen vlees voor de hoofdstal de vol gende week zal worden toegewezen als zij niet accoord gaan met de nieu we verho^ïhg. Abattoirs in Sunderland hebben van het ministerie van voed selvoorziening opdracht gekregen geen slachtingen meer te verrichten. Men gelooft, dat deze instructie aan abat toirs in geheel Engeland is gegeven. verzocht, zijn manschappen te consig neren, aangezien een aanval van de APRA op verschillende plaatsen, waar eenheden van het KNIL lagen, werd verwacht. Aan dit verzoek werd voor zover nodig voldaan. Een poging tot desertie van een groep manschappen van het regiment speciale troepen werd door de eigen officieren verhinderd. Toen de aanval op Bandung eenmaal was begonnen, heeft de Nederlandse troepencommandant contact gezocht en verkregen met de APRA en de verant woordelijke leiders van de aanvallende groepen duidelijk gemaakt, dat hun optreden tot chaos en ellende zou lei den. Op zijn aandringen heeft de APRA de stad weer verlaten. Het ministerie van defensie der RIS heeft bekend gemaakt, dat een com pagnie van het KNIL aan het leger der RIS werd overgedragen, waarbij tot commandant met de rang van eerste luitenant benoemd werd A. G Kol, voormalig sergeant-majoor van het KNIL. Tot sectiecommandanten met de rang van tweede luitenant wer den twee voormalige sergeant-majoorr van het KNIL van Indonesische land aard benoemd. De Amerikaanse regering stelt thans bij verscheidene maatschappijen een onderzoek in naar illegaal vervoer van Amerikaanse vliegtuigen, onderdelen en motoren naar Oosteuropese landen. Niettegenstaande de zeer scherpe contróle schijnen de luchtvaartmaat schappijen van de Poolse en de Tsje- choslowaakse staat er in te zijn ge slaagd, voor verscheidene duizenden dollars aan vliegtuigonderdelen te be machtigen. Hiertoe zijn in Westeurope- se landen „schijnmaatschappijen" werk zaam. In Amsterdam is een complot opge rold, waarvan de leden Zwitserse hor loges via Belgie ons land hebben bin nengesmokkeld. Bij een huiszoeking in een perceel in nieuw-Zuid werden ze venhonderd horloges gevonden. Terwijl de ambtenaren het huis doorzochten, reed een auto voor, die nog eens ze venhonderd klokjes bleek te herber gen. In totaal zijn pes personen gear resteerd, terwijl voor een waarde van f 85.000 aan goederen in beslag is ge nomen. De combinatie wordt er boven dien van verdacht dat zij goud in sta ven heeft gesmokkeld. Deze week is aan de RK Univer siteit te Nijmegen de duizendste stu dent ingeschreven.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1