Autonomie voor Vietnam Cambodja en Laos Kort Bestek Twee weduwen treuren om kolonel Babcock Kees Broekman, Liaklev, Farstad Werket en Henry naar Nederland? Naar onderhandelingen met Westerling? Eerste auto over de Gouwzee VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN IJs-Paradijs Onze Kroonprinses wordt 12 jaar Luit. Generaal Sudirman overleden Maandag 30 Januari 1950 75a Jaargang fe. Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Rumoerig debat in de Franse assembleé Spaanse voetbalploeg verongelukt Dodelijk ongeval te Broekerhaven Weerbericht DE PRINS OP BONAIRE Truman zal ingrijpen in de mijnstaking Negentien doden bij treinbotsing in Pendsjaab Bidault stelt vijl maal de vertrouwenskwestie Massademonstratie te Hongkong Onderhandelingen over ook de k.r.o. boven de wedstrijden Maar één slechts werd erkend Graan voor Spanje Slagersstaking in Engeland gaat niet door Rantsoenbonnen voor koffie Ook luchtbrug naar Schiermonnikoog Aardbeving bij Perzische Golf eist 1500 doden BUREAU'. Koningstraat 78—80 Den Beider Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur; A. KAPTEIN Directie; y BIJLSMA en C KRAK HELM COURANT TARIEVEN; Advertenties; 10 ct per mm Kleine advertenties ..Juttertjes'tot 15 woor den t Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— nfl vooruitbe taling, plus incassokosten Kort na twaalf uur in de nacht van Zaterdag op Zondag, heeft de Franse assemblee de verdragen met Vietman, Cambodja en Laos, waardoor deze staten autonomie binnen de Franse TJnie krijgen, met 401 tegen 193 stemmen geratifi ceerd. Tijdens het debat is het rumoerig toegegaan. De rechtse afgevaardigde pierre Montel stelde voor aan elk ge meentehuis in Frankrijk de rede aan te plakken, die Vrijdagavond door de minister van defensie, Rene Pleven, is gehouden. (Deze rede was door het la waai onverstaanbaar voor de Kamerle den en de pers, maar is door de steno grafen opgenomen)Dit voorstel werd aangenomen met 377 tegen 194 stem men. De communisten stelden daarop voor, aan elk gemeentehuis de namen aan te plakken, die voorkomen op de cheque-talons van Hoang Van Co, des tijds semi-officieel vertegenwoordiger van Bao Dai, die onlangs genoemd is bij het debat over de corruptie in In- (jo-China. Onder grote hilariteit werd dit voorstel met algemene stemmen Remmen van bus braken Na het Italiaanse voetbalelftal Tu rijn is thans een Spaanse voetbalploeg door een auto-ongeluk getroffen. Op de weg van Carballo naar Santiago de Compostella braken de remmen van de bus, waarin 23 leden van „Iberia" ver voerd werden. De toerwagen vloog te gen een boom, raakte in brand en werd geheel vernield. Drie spelers werden gedood en zestien ernstig ge wond. De toestand van verscheidene gewonden is zorgwekkend. Zaterdagmiddag deed zich ter hoog te van de kade te Broekerhaven een dodelijk ongeval voor. De 19-jarige Evert de Wit uit Hoogkarspel zat met zijn broer op een landbouwtractor die een aanhangwagen met takkenbossen trok. Op een gegeven moment helde de lading iets te veel naar een kant over. Al rijdende probeerde Evert de Wit dit te verhelpen, hetgeen hem noodlot tig werd. Hij viel van de tractor en ge raakte onder het wiel van de volgwa- gen. Zeer ernstig gewond werd hij in het café van de heer Jong binnenge dragen. Medische en geestelijke bij stand kon spoedig verleend worden. Korte tijd na het ongeval is het slacht offer overleden. Zijn ouders waren nog tijdig ter plaatse om hem in zijn laat ste ogenblikken bij te staan. De W. was ongehuwd. De banen zijn open, 't Is feest in het land. Het ijs eist de ijzers, Geen mens blijft aan kant. Dééz' heeft een dag ijsvrij, En die vrijt op 't ijs. Heel Nederland is thans Eén ijsparadijs. Ze zwieren en zwaaien, Ze rennen en draaien. Bejaarden en pukken, Volleerden en krukken. De klerk, de notaris, De smid. de vicaris. De dokter, de visser. Geen standsverschil is er 't Is slechts één familie, Met één domicilie: De glanzende ijsbaan, Waar ,zij" zij aan zij gaan. Waar harten verjongen. De zorg wordt verdrongen, Waar banden soms knappen En liefdes aanpappen, Waar elk naar een prijs jaagt En zich op glad ijs waagt. En waar, op een hopie, Bij koek en bij zopie, De dames en heren Een wijle parkeren, Om dan weer als pijlen De baan langs te ijlen. De banen zijn open, 't Is feest in het land. Dat moet ik bezingen. Dat MOET in de krant. JABSON Verwachting, geldig tot heden avond: Iets meer bewolking maar overwegend droog weer Meest zwakke wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. In de ochtend op de meeste plaatsen strenge vorst, in de middag ove' het algemeen lichte vorst. Dinsdag: Zon op- 8.23 onder 17.25: Maan op 14.01, onder 7.29. aangenomen. (Waarnemers zijn van mening, dat de uitvoering van het voorstel onmogelijk is). Niet te overtroeven, stelden rechtse afgevaardigden voor, op dezelfde wij ze bekendheid te geven aan de namen dergenen, die de nieuwe auto van Maurice Thorez, een Delahaye de lux«. hebben betaald. „Dit is belache lijk", zei de voorzitter, waarop de mo tie werd ingetrokken. De laatste dag van een drukke week heeft prins Bernhard besteed aan een bezoek aan Bonaire. Per auto begaven zich de prins, de gouverneur en de rest van het gezelschap naar de Brionka- zerne, vanwaar men te midden van de juichende bevolking door een erehaag van kinderen in feestkledij met vlag getjes en oranje op naar het gezagheb bershuis ging, terwijl de klokken luid- den.Een tocht naar het Goto-meer, waar de beroemde felrose Flamingo's werden bezichtigd en door de prins verfilmd, vormde het slot van het be zoek aan Bonaire. Onderweg bezocht de prins de grot van Onima, waar zich Indiaanse tekeningen bevinden. Een hoge functionaris van het Witte Huis heeft verklaard dat president Truman „binnen 48 uur" zal ingrijpen, om een einde te maken aan de sta king in de Amerikaanse steenkool mijnen, indien de stakende mijnwer kers heden niet in groten getale we derom aan het werk gaan. Onderhoud mei moeder van ,,de Turk" „Ik hoop dat mijn zoon koning van Indonesië zal worden", zo verklaarde de moeder van kapi tein Westerling, die te Istamboel woont, aan een correspondent. Mijn zoon, zo zei mevr. Wester ling, is een flink schutter en een kranig ruiter. Hij spreekt vloeiend Turks, Grieks, Frans, Duits, Nederlands, Chinees en de Indonesische dialecten. Negentien personen hebben de dood gevonden bij een botsing tussen een post- en een goederentrein op het sta tion van Sirhind in het Oosten van Pendsjaab. Het aantal gewonden be draagt 82. Het interzonale wegverkeer tus sen West-Duitsland en Berlijn was Za terdagavond nagenoeg normaal. De Franse minister-president Geor- ges Bidault, heeft Zondagavond in de Nationale Vergadering vijf maal de vertrouwenskwestie gesteld. Drie maal was dit het geval bij de tweede lezing van het wetsontwerp tot belastingver hoging, dat te voren door de Senaat was verworpen. De vierde maal kop pelde Bidault de vertrouwenskwestie aan de stemming over het totale be drag der civiele uitgaven, 1095 milliard francs, om ten slotte de stemming over de gehele ontwerp-begroting als beslis send te beschouwen voor het al dan niet aanblijven der regering. Dinsdag zal over de vertrouwenskwesties ge stemd worden. Tienduizend Chinese arbeiders heb ben gisteravond te Hongkong gede monstreerd door de Jangko (de Chi nees-communistische dans) te dansen en hulde te brengen aan Mao Tse Toeng. Er deden zich geen incidenten voor en de met handmitrailleurs ge wapende Britse politiedetachementen hoefden niet in te grijpen. 200.000 Thans heeft ook de Katholieke Radio- Naar het ANP verder verneemt zul- Omroep het 200.000ste lid ingeschre-1 len er in verband met het verzoek van ven. Afgelopen week werden de laat ste 100 leden ingeboekt, die het totaal aantal leden van de K.R.G. de 200.000 deden passeren. Twee vrouwen, een Britse en een Amerikaanse, beweren de weduwe te zjjn van kolonel William Babcock, de verleden week aan een hartaanval overleden Amerikaanse plaatsver vangende commandant te Berlijn. De Britse Florence, 32 jaar, was in het vliegtuig, dat het stoffelijk overschot van de kolonel uit Duitsland naar Washington overbracht voor begrafe nis op de National Cemetery te Ar- lington. De Amerikaanse, Mary Mag- dalene, van middelbare leeftijd stond op het vliegveld van Washington te wachten. Florence verklaart, dat zij en de ko lonel op 27 December 1945 te Konig- stein in Duitsland gehuwd zijn. Zij heeft een zoon van drie jaar. Magdalene, die twee getrouwde dochters heeft, zegt, dat zij bijna 34 jaar geleden met Babcock in het hu welijk is getreden. Zij toonde aan de pers een brief, welke Babcock nog |£LAAS SCHENK, leider van de Nederlandse hardrijders In Noorwegen, deelde tijdens het afgelopen weekeinde aan een redacteur van het ANP mede, dat Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Cor Heus na de Euro pese kampioenschappen, welke 4 en 5 Februari te Helsinki plaats vinden, ijs en weder dienende, gaarne enkele wedstrijden in Nederland zouden rijden. Op hun reis van Helsinki naar ons land zouden zij dan vergezeld worden door twee be kende Noorse rijders, n.1. Reidar Liaklev en Sverre Farstad en door de twee snelle Amerikanen Ken Henry en John Werket, die alle vier zich in beginsel, onder nadere goedkeuring van hun respectieve bonden, bereid hebben ver klaard de reis naar ons land te aanvaarden. wedstrijden zullen kunnen worden ge houden en hoe de kosten, aan de over komst per vliegtuig verbonden, moeten worden verdeeld. Op deze conferentie Zullen vertegenwoordigers aanwezig zijn van de Berger IJsvereniging, Haag se IJsclub, de ijsvereniging Kralingen en de ijsvereniging Groningen, terwijl ook het Olympisch Stadion te Amster dam een afgt vaardigde zal zenden, ten einde te onderzoeken of ook een wed strijd in het Amsterdamse Stadion kan worden gehouden. Het ligt in de bedoe ling, dat pas Zondag 5 of Maandag 6 Februari definitief wordt beslist of deze internationale wedstrijden door gang zullen vinden. Aangezien de rij ders per vliegtuig naar ons land komen, zou reeds Dinsdag 7 Februari de eerste wedstrijd kunnen worden gereden. de heer Schenk in de loop van de ko snende week besprekingen worden ge voerd tussen verschillende ijsclubs hier te lande teneinde na te gaan waar de De „Sunday Times" geeft een be richt van zijn correspondent te Ma drid volgens hetwelk Australië 60.000 ton graan zal leveren aan Spanje. De Spaanse regering zou bij een Britse bank een crediet van twee millioen pond sterling openen om deze graan- leveranties te betalen. verleden maand aan een van haar dochters geschreven zou hebben en waarin de volgende volzin stond: „Het is waar, dat ik niet gescheiden en niet hertrouwd ben". In 1946 heeft Babcock te New Lon- don (Connecticut) een eis tot echt scheiding tegen Magdalene ingediend doch deze eis werd niet toegewezen. Florence had van het leger order ge kregen om als de weduwe het stoffe lijk overschot te vergezellen. Beide vrouwen woonden de begrafe nis bij. Florence werd evenwel als de weduwe van de overledene behandeld. Honderd personen, onder wie de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duits land, Mc Cloy, woonden de rouwdienst bij. De Engelse slagers hebben besloten hun proteststaking tegen het regerings besluit om de accijns op vlees te ver hogen af te gelasten en enkele weken de vleesaccijnzen te accepteren. De slagers hadden gedreigd Maan dag, wanneer de .nieuwe accijns zou ingaan, geen vlees meer te verkopen. Zij verklaarden, dat de verhoogde ac cijns de kleine middenstander eruit zou drukken. Pogingen van Indonesisch gouverneur van Bandung Naar een correspondent van Reuter te Bandung uit betrouwbare bron ver nam, heeft de Indonesische militaire gouverneur van Bandung, de overste Sadi- kin, aangeboden, openlijk te onderhandelen met Westerling. Westerling zou in dergelijke onderhandelingen hebben toegestemd op voorwaarde, dat de regering het bevel tot arrestatie van hem en zijn mannen zal intrekken en de minister president van Pasundan in vrijheid zal stellen. Neutrale waarnemers meenden te kunnen verklaren, dat de regering der R.I.S. niet in deze voorwaarden zal treden. Te Bandung was enige ontspanning in de toestand waar te nemen, al blijft in het gebied van West-Java de toestand „potentieel explosief". Het uitgaansverbod van de Nederlandse militairen is uitgebreid van 2 uur tot 7.30 uur, dat voor de bevolking bleef onveranderd. De bergen rondom Bundung blijven het terrein waarin eenheden van Westerling zich verenigen met mensen van de Darul Islam en van Tan Malakka. Ma Perzie is thans Griekenland het land, waar de bezuiniging is uitge broken. 3500 ambtenaren worden ont slagen en talrijke andere functionaris sen, die met een opdracht in het buiten land vertoeven, worden teruggeroepen. Klaar of niet klaar, thuiskomen, én., direct. In Milaan hebben twee jour nalisten terechtgestaan omdat ze Giuliano in een romantisch licht had den geplaatst. De heren zijn vrijgespro ken. Nederland telt nog vier jagers, die met een valk op jacht gaan. Eén van de vier dieren is ontsnapt. Het beest is voor zichzelf begonnen. De Kalahariwoestijn in Zuid-Afrika is aan de wandel. Grond-erosie is de oorzaak. En daarbij zinkt zelfs het rassenpro- bleem van meneer Malan in het niet. L Een inwoner van Utrecht gaat naai Australië emigreren. Hij neemt zijn eigen huis. dat in enkele dagen in elkaar gezet kan worden, mee. Neem uw beddeken op en wandel.... Tn de regeringswijk van Washington 1 verscheen Zaterdag op mysterieuse llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllilllllllllllilllllllllllllllllllUIIIIHIUIUIUIHIIUIIIIUI wijze een vos. Het dier werd gevangen voor het departement van financiën Het heeft daar natuurlijk loze fiscale vossen geroken. De Amerikaanse school op het eiland Hondo in Japan is gesloten wegens de Spaanse griep. Het Ik begeef me niet op glad W schijnt daar al even Siberisch koud te zijn, als in Europa. De Italiaanse bariton Stabile gaat procederen tegen een krant, die hem „in de zeventig" had genoemd. De zanger beweert, dat hij „in de zestig" is. Bij ons zou hij dat met een ingezonden stuk hebben ge daan. O New York lijdt nog altijd aan een watertekort. Donderdag wordt de vijfde „droge dag" gehouden Maar het is een andere soort drooglef#;ing dan in de dertiger jaren. J)e brandweerlieden in Lancashire krij gen glazen helmen, die bestand zijn tegen een gewicht van zeven kilo, dat van een hoogte van tien meter omlaag wordt gegooid. Maar het grote voor deel is natuurlijk, dat je kunt zien ol ze hun hoofd nog bij hun werk hebben Mag ik deze voorstelling besluiten met u een Russische ontdekking voor te schotelen? Honderddertig jaar gele den hebben de Russen de Zuidpool ont dekt. Scott en Shackleton hebben, zon der het zelf te weten, dus achter het net gevist Ter gelegenheid van het heuglijke feit, dat onze Kroonprinses Beatrix morgen haar twaalfde verjaardag viert, publiceren wij hierboven de nieuwste foto van het prinsesje. Moge Beatrix nog vele jaren van een onbezorgde jeugd genieten, alvorens zij de zware taak van het koning schap van haar Moeder zal overnemen. Deze wens voegen wij bij de felicitaties voor de oudste van de vier geliefde koningskinderen in Soestdijk. Ontving zijn opleiding van de Japanners Luit. generaal R. Sudirman, staf van de weermacht der RIS, is op 40-jarige leeftijd overleden. Lt.-generaal Sudir man, die voormalig opperbevelhebber van de TNI was, was reeds geruimen tijd ziek. Hg verbleef de laatste maan den te Magelang. Bij de aankondiging van de nieuwe koffiebon 424 algemeen is vermeld, dat de rantsoenwaarde van de in om loop zijnde rantsoenbonnen H D en E D een rantsoen onveranderd 125 gram koffie per bon blijft. De rant soenbon H D een rantsoen is evenwel nimmer voor koffie aangewezen. De bedoelde koffie-rantsoenbon van de H- serie draagt de aanduiding H 16 125 gram koffie (groene ondergrond). De laatstgenoemde rantsoenbon blijft dus onveranderd zijn rantsoenwaarde van 125 gram koffie per bon behouden. Hij was oorspronkelijk onderwijzer. Tijdens de Japanse bezetting nam hij dienst bij het Japans-Indonesische hulpcorps en werd opgeleid tot offi cier. Hij maakte hier een snelle bevor dering en had bij de Japanse capitula tie de rang van majoor. Sudirman leed reeds meer dan een jaar aan tbc. Toen de Nederlandse troepen Djokja bezetten, lag hij ziek in het paleis van de Sultan van Djok ja Hjj wordt automatisch opgevolgd door de sous-chef van de generale staf, kolonel Simatupang, die thans te Djakarta vertoeft. Minister-president Moh. Hatta heeft medegedeeld, dat lt.- generaal Surdirman posthuum tot ge neraal is bevorderd. koning gustaaf naar de riviera. De 91-jarige koning Gustaaf van Zweden zal, als zijn gezondheid het toelaat, in Februari zijn gebruikelijke wintervacantie aan de Franse Rivèra doorbrengen. De koning ontvangt sinds zijn ziek worden dagelijks bou- quetten tot een gezamenlijk gewicht van tien kilo van bloemisten aan de Rivièra. ook de Waal zit reeds vol drijfijs, evenals de Lek en de Maas. In Hel mond is tengevolge van de vorst de hoofdaanvoerleiding van de drinkwa tervoorziening gesprongen, zodat een deel van de stad en Gemert en omge ving voor enige tijd van drinkwater zijn verstoken. Bovendien doet Hel mond van zich spreken door de on gelukken. Niet minder dan achttien arm- en beenbreuken kreeg de G G.D. te behandelen, alle ontstaan door val len op het ijs. Hoewel het Ijs tussen Monnikendam nog niet geheel betrouwbaar is, heeft toch een auto reeds als eerste de over tocht gewaagd. Gisteren reed een be stelwagen uit Monnikendam over het Ijs van de Gouwzee naar Marken. De tocht werd zonder ongelukken vol bracht. Het ijs op de Gouwzee is verre van fraai. Niettemin zal men bij aan houdende vorst morgen de officiële be trouwbare baan uitzetten en beide zijden in haar geheel met stro af bakenen. Zoals iedere herfst hebben de win keliers op Ameland en ook op Schier monnikoog ook dit jaar ervoor ge zorgd, voldoende voorraden in huis te nemen, voorraden, die hqj nu goed van pas komen. Ameland, reeds enke le dagen geïscAeerd, is slechts door een luchtbrug met Leeuwarden verbon den. Een Auster onderhoudt de com municatie. En ook Schiermonnikoog dreigt van elke verbinding te water met de vaste wal verstoken te geraken. Niet voor een gering deel is de lage waterstand, veroorzaakt door de aan houdende Oostenwind, daaraan schuldig. Uit verschillende delen van het land komen de berichten over verkeers stremmingen. Tal van gierponten zijn uit de vaart genomen, veerdiensten zijn gestaakt en bootverbindingen function- neren onregelmatig. Niet aleen op de IJsel en de Rijn is dit het geval, maar De Perzische regering heeft mede gedeeld, dat sinds Woensdag j.1. een reeks aardbevingen heeft plaats ge vonden in de nabijheid van de aan de Perzische Golf gelegen haven Bushir. Ongeveer twintig dorpen zijn van de aardoppervlakte weggevaagd. Als ge volg van de heersende koude, welke gepaard ging met sneeuwval, hebben uitgezonden reddingsploegen het ge troffen gebied nog niet kunnen berei ken. Militaire autoriteiten zouden he den pogen de bevolking door de lucht van levensmiddelen en kleren te voor zien. Doordat alle verbindingen van het geteisterde gebied met de buitenwe reld, als gevolg van de aardbevingen, waren verbroken, is het nieuws van de ramp eerst thans doorgekomen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1