Paui Müüer kan het zwerven niet laten De werkloosheid is stijgende Wijlen Eusebius De Wadden worden elk jaar vijf centimeter hoger Maar hij waagt er andere levens aan Met een zeilboot de oceaan over Voetbal in trainingspak Als in de Middeleeuwen Van „wantij" en „prielen" Turks schip gestrand Nieuwe stakingen bedreigen Frankrijk Zware brand in Wijhe Wel ernstig, maar niet verontrustend SPEELGOED VOOR EUROPA HET EINDE DER EILANDEN (5) Landaanwinning op den duur belangrijker dan de inpoldering van het Uselmeer G. Voorting won cycie-cross Nederlandse wielersuccessen te Zürich MAANDAG 30 JANUARI 1950 (Van onze correspondent te Dublin). UET is OP HET OGENBLIK een slechte tijd om te zeilen. Over de Noord- H zee en de Atlantische Oceaan woeden de winterstormen. De man aan het roer, doornat, durft z.jn plaats niet te verlaten. Steeds gaan er grote golven CVer het kleine, nauwel.jks v(jf meter lange bootje. Het meisje dTt het len talent, heeft moeite zich staande te honden. Amper vindt z(j d'e gelegenheid de tochtige kajuit een paar sneedjes brood voor haar en haar vadef klaar te maken. Dagenlang gaat het zo door. Koers naar het westen. Het meisje heeft reeds tweemaal haar vader met haar laatste krachten in de boot moeten trekken! vaar hu door de golven dreigde weg te spoelen. De notedop kan moeilijk tegen de stroom opkomen, die het scheepje te pletter dreigt te slaan op de klippen en riffen van de westkust van Ierland. Volkomen uitgeput, tot op de huid toe nat, hongerig en klappertandend klemmen de beide mensen zich 83r hun boot vast. Eindelijk kom, er hulp opdagen. Een paar TTsTrs Zt luin motorboot slepen het kleine zeilscheepje „Berlin" in de Ierse haven Kilmore. Eindelijk kunnen de man en het meisje zich warmen. Nu krijgen rij iets stevigs naar binnen, kunnen zü van kleding wisselen en zitten in behaag- lüke stoelen. Nu kunnen zij vertellen van de zorgen, die zij zich op de woedende golven hebben gemaakt. JAE MAN MET HET GRIJZE HAAR, het magere gezicht en de dikke bril- leglazen, in een verkreukeld, ma rineblauw pak, is 63 jaar oud. Paul Muller heet hij. Twee maanden geleden vertrok hij met zijn achttienjarige dochter Aga met zijn zeilboot „Berlin" uit Berlijn. Tot Hamburg leverde de tocht geen moeilijkheden op. Toen kwam de Noordzee tot de Oostkust van Engeland, daarna het Kanaal en ten slotte de tocht door de stormachtige Ierse Zee. Achtmaal raakte de „Berlin" in nood, tot zij in Kilmore grondig nagezien kon worden. Achtmaal werden de beide Berlijners met grote moeite gered. Steeds werd hun bezworen deze zinloze tocht op te geven, maar zij hielden stand. Ook het aanbod van de mede lijdende Ieren om de winter als gast op het groene eiland te blijven, sloegen zij af. Zelfs de schone bedden in de her berg weigerden zij; zij overnachtten in hun boot, in de nauwe kajuit tussen touwen en oude rommel. Nu en dan bekijkt de vader de kleine schoolatlas, die hij als enige kaart met een klein kompas uit Berlijn heeft meegenomen. Zorgvuldig tekent hij de route aan, die de boot nog deze winter zal volgen. Het doel is Zuid-Amerika. Op de wereldkaart is de afstand al ont zettend groot, maar wanneer men over de grauwe zee kijkt, dan zou het doel evengoed in de oneindigheid kunnen liggen. Vlucht in het verleden. UET IS NOG VER naar Zuid-Amerika! Dat denkt ook mevrouw Müller. die samen met haar 19-jarige zoon in Ber lijn is gebleven. Haar man heeft gezegd dat zij met de jongen na moet komen, als hij met de dochter het doel bereikt heeft. Twee maanden zijn er reeds ver lopen. Twee maanden, waarin zij veel angst om de beide mensen de man, die lang niet meer jong en sterk is en de dochter, die helemaal niet van de zee houdt, maar uit liefde voor de va der is meegegaan heeft uitgestaan. In Zuid-Amerika wil de familie een nieuwe toekomst zoeken. Daarvan droomt de vader, aan wie de oorlog al les ontnomen heeft, ook het vaste werk Daarvan droomt de bekommerde moe der en daarvan dromen de beide kin deren. Een stuk land, een klein huisje, wat vee en vooral materiële zekerheid, dat zou de gevaarlijke tocht over de Atlantische Oceaan kunnen vergoeden. Paul Müller droomt nog van andere dingen: van een weerzien met het ver leden. Aan eèn verslaggever, die hem in Kilmore bezocht, lichtte hij een punt van het gordijn op. Tot nu toe had Müller steeds verklaard, dat hij zo goed als niets afwist van de zeevaart en de navigatie. Nu toonde hij aan de journalist een oude, vergeelde foto van een kleine zeilboot, iets groter dan de „Berlin' Twee elftallen van de Nèderlandse Elftalclub, gekleed in trainingspak, hebben gistermiddag in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam een onderlinge oefenwedstrijd gespeeld. Doelman Saris weet een door Abe Lenstra op zijn doel geschoten hoekschop onschadelijk te maken. Een man in zeemanskleren, die een duidelijke overeenkomst vertoonde met de tegenwoordige Müller, hoewel jonger, was daarop te zien. Op het zeil was het woord „Amerika" geschilderd en „Ik steek de Atlantische Oceaan over"; „Ik kan hulp gebruiken". Nieuwsgierig keek de dochter Aga over de schouder van haar vader. Zij heeft nooit geweten, dat haar vader reeds eenmaal over de Atlantische Oceaan gezeild was. Ook toen was er een Aga bij. „Aga" heette de eerste zeilboot, die Müller na een ongelukkige overtocht op de Ame rikaanse oostkust voor Charleston moest verbranden om hulp te krijgen. Aga noemde hij zijn dochter, toen hij, van de grote tocht naar Berlijn terug gekeerd, een gezin stichtte. En deze dochter Aga heeft hij nu meegenomen, aangezien hij voor de tweede maal de grote tocht begonnen is om een droom beeld na te jagen, dat hem al 20 jaren voor ogen staat, het droombeeld van zijn avontuur in het verleden. De negende maal. QP EEN AVOND zijn de Müllers met de „Berlin" weer vertrokken. Het volgende doel was Cork in het Zuiden van Ierland. Nog diezelfde dag maakten de Ieren zich al weer zorgen om hen. Terwijl het kleine zeilbootje ver in zee was, zochten grotere schepen hun toe vlucht in de dichtstbijgelegen haven. Er werd zware storm verwacht. Uit 't Zuiden kwam hij opzetten met een snelheid van 80 kilometer per uur. De „Berlin" verloor in deze orkaan het anker en de reddingboot van Dungar- van moest uitvaren om de in nood ver kerende Berlijners te redden. Dat was de negende keer na de afvaart in Ham burg en men kan gerust verwachten, dat'het niet de laatste maal zal zijn. Op de Atlantische Oceaan echter zijn er geen reddingboten! De Berlijners zouden er goed aan doen, over hun voornemen deze winter toch de Oceaan over te steken, nog maar eens een nachtje te slapen, vóór zij nog meer mensenlevens in de waag schaal stellen. Janny Bosscha werd winnares tijdens de grote hardrijderij van vrouwen, welke Zondagmiddag te Wolvega werd verreden. Janny Bosscha (rechts) tijdens haar rit tegen Oepkje Coehoom. Helemaal mis, die leken-redenering. Ir. Kooper en zijn staf streven er he lemaal niet naar om zo gauw mogelijk Schiermonnigoog, Rottumeroog of een van de zandplaten te bereiken. Als zij hun nieuwe bezinkvelden dit jaar al op een rij leggen, dan zal dat een rij zijn, Onze fotograaf, die Zaterdagmid dag erop uitgetrokken was om foto's te nemen van het ijsver maak, was in Muiden getuige van een niet alledaags schouwspel. Poorters en poorteressen uit lang vervlogen tijden zwierden hand in hand over de bevroren wateren rondom het Muiderslot. Zaterdagnacht is in het Kanaal het Turkse motorschip „Edirne" aan de grond gelopen. De reddingboot van St. Peter Port, hoofdstad van Guernseyl heeft Zondagmiddag de 50 leden van de bemanning van het 3.653 ton me tende schip aan land gezet. De man nen, die veel van de koude te lijden hadden gehad, werden naar een zie kenhuis vervoerd. Het schip zelf, dat op de rotsen voor het eiland Alderney werd geworpen, is zwaar beschadigd. De Franse arbeiders in de automo bielindustrie, die zijn aangesloten bij het onder communistische leiding staande vakverbond CGT zullen 9 Fe bruari voor langere tijd in staking gaan. Zij eisenhogere lonen. Ook de bij het Christelijk vakver bond aangesloten arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven, machtigden Zondagavond hun bestuur een staking te proclameren als hun eisen om ho ger loon niet worden ingewilligd. In een toespraak verklaarde premier premier Bidault, dat de regering bin nen twee maanden een nieuwe wet betreffende het stakingsrecht zal dienen. Meer dan de helft der gebouwen van de vleeswaren- en conserven- fabriek van de firma Meester te Wijhe jc Zaterdagmiddag ioor een zeer felle brand verwoest. De oorzaak van de brand is onbekend. De brandweer corpsen uit vijf gemeenten bestreden het vuur, waarbij net blussmgswerk door de strenge vorst sterk werd be lemmerd. De hitte was zo groot, dat de brandweerlieden het vuur nauwe lijks tot op tien meter konden bena deren. Het is gelukt, het bij de brieksgebouwen staande woonhui: behouden. (Van onze Haagse redacteur) Op 31 October 1949 waren er in ons land 55.000 werklozen. Zo vermeldt al thans het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, dat onder deze 55.000 werklozen samengevat: geheel werklozen, geheel wachtgelden en geregistreerde DUW- arbeiders. Op 30 November bedroeg dit aantal 67.900 en weer een maand later, dus op 31 December was het 88.700. Dat is een vrij sterke stijging, die zich waarschijn lijk in Januari 1950 doorgezet heeft. Tot verontrusting behoeft deze toene ming geen aanleiding te geven. Er is namelijk een hoog percentage seizoen werkloosheid in verdisconteerd. Dit blijkt uit twee aanwijzingen. Van 31 October tot 31 December steeg het aan tal werklozen namelijk het sterkst in de bouwnijverheid (van 5.700 op 14.400) en in de landbouw (van 3500 op 16.000), twee bedrijven, die het sterkst aan de seizoenwisseling onderhevig zijn. De tweede aanwijzing vormt de vergelijking met 1948, toen het aantal werklozen in de twee zelfde maanden opliep van 47.900 tot 71.400. Wat hierbij wel opvalt is, dat het einde van 1949 88.700 werklozen te zien gaf tegen 71.400 op het eind van 1948. In het algemeen neemt de werkloos heid in ons land toe. Dat is geen som ber, maar wel een ernstig verschijnsel. Inmiddels zijn we nog een heel eind af van wat als een normale arbeidsre serve van 3% beschouwd wordt. Daar voor zouden er over de 100.000 werk lozen ingeschreven moeten staan. In 1949 is de mannelijke beroepsbe- Tweeduizend inheemsen vielen politiepost aan Twee duizend door communisten aangevoerde dorpelingen hebben met pijl-en-boog cn speren een aanval ge daan op een politiebureau in het ge bied Midnapoer, in een plaats onge veer 80 km ten westen van Calcutte gelegen. De politie opende het vuur doodde een der aanvallers. fa- te NED. GEREFORMEERDE RADIOVERENIGING OPGERICHT. In een te 's-Gravenhage gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een Nederlandse Geref. Radiover eniging. Het voorlopig bestuur, dat werd benoemd,.zal zich nog nader be raden, of de organisatie in een stich ting zal worden omgezet dan wel het verenigingskarakter zal behouden De leden van het bestuur behoren tot de Gereformeerde Kerk onderhoudende atr. 31 K. O. Voor het eerst sinds het einde van de oorlog zullen Canadese ijshockey- teams wedstrijden in Duitsland spelen en wel te Krefeld, München Het „American Legion", een organi satie van oud-militairent heeft meege deeld, dat nillioenen stuks Ameri kaans speelgoed klaar liggen om naar kinderen in Europa te worden ver scheept. De eerste zending van 900.000 stuks zal 7 Februari uit Philadelphia naar Rotterdam worden verzonden, voor verdeïng in Nederland Oosten rijk en Weit-Duitsland Naar schatting van de leider der actie, George Craig, zullen eind Februari ten minste drie millioen sttks speelgoed verzonden zijn. Het „American Legion" heeft de kin deren in d< Ver. Staten gevraagd elk een nieuw stuk speelgoed te schenken PHILIP JESSUP TE DJAKARTA. Philip -Jtssup, de reizende ambassa deur der Verenigde Staten, die thans een reis naakt door het Verre Oosten, is Zaterdagavond uit Saigon, na een tussenlandfag te Singapore, te Djakar- ta aangektmen. waar hij gedurende vijf dagen zal blijven. (Van onze reizende redacteur). yyANNEER zullen de landaanwinningswerken zó ver zijn voortgeschreden, dat de Waddeneilanden aan het vasteland van Nederland vastzitten? Die vraag komt hij mij op als ik met Harm van der Velde, bioloog van het Technisch Bureau der Domeinen te Baflo, met hoge laarzen aan over het wijde wad loop te benen. Hij weet er geen antwoord op. Eén storm, zegt hjj, kan het werk van vijf jaar te niet doen, maar een andere stormmacht kan ons vijf jaar vooruit helpen, is zijn nogal geheimzinnig antwoord. Bij de grote inpolderingswerken als die in de Zuiderzee weet men niet alleen van week tot week, maar van jaar tot jaar vooruit wat men zal gaan doen, hoe men het zal doen, en waar men dan zal zijn gevorderd. B(j land- aanwinningswerken is dat allemaal heel anders. Goed, men weet dan, dat er voor 1950 een bedrag van ruim twee millioen gulden is uitgetrokken. Men weet ook, dat een hectare aangewonnen Waddengrond ongeveer 3200 gulden kost (althans in Groningen), zodat men voor dat bedrag iets meer dan 620 hectares nieuw land kan maken. Legt men die in de vorm van bezinkvelden ter grootte van 400 maal 400 meter op een rij, dan schiet men 15 kilometer op, terwijl Schiermonnikoog nauwelijks 12 kilometer van de Groninger kust is verwijderd. Dus kunt u over een jaar per jeep die 700 eenzame eilanders daar in het barre Noorden uit hun isolement gaan verlossen die eerder evenwijdig aan dan lood recht op de kust staat. Zij gaan weten schappelijk te werk, niet alleen ten aan zien van die onaanzienlijke hulpkrach ten als de stomme mosselen, maar ook ten aanzien van wantij en prielen. Misschien zijn die overigens goed- Nederlandse woorden u niet recht dui delijk zo op het eerste gezicht. U komt ze waarschijnlijk niet elke dag tegen. Welnu dan, om met de prielen te be ginnen, dat zijn de „onderzeese" en der halve onzichtbare rivieren in de Wad denzee. De zee is vol geulen van de zelfde aard als de rivierbeddingen aan land. (Om een aardig voorbeeld te noe men: de Rijn stroomt „onderzees" door tot bij de Doggersbank en de Theems blijkt er een zijrivier van te zijn)Deze geulen echter liggen geheel en al on der water. Zij zijn breed 'en diep in de zeegaten tussen de eilanden en platen, zij zijn smal en ondiep verder land waarts. Van zee uit gezien spreiden zij zich waaiervormig van de zeegaten uit over het Wad in grillige bochten. Ach ter elk eiland nu en achter elke zand plaat ligt een plek. waar die prielen elkaar bijna ontmoeten; bijna, nooit helemaal. Driehoeken. Op dit laatste komt het aan. Er is tussen elk eiland en de vaste wal een meestal vrij rechte strook, waar geen prielen komen. Die stroken noemt men wantij. Dat zijn ruggen Er staat wei nig water en de getijstromen hebben er weinig te betekenen. Vandaar, dat het wantij zich het best leent voor land aanwinning. Om allerlei technische re denen is het echter niet wenselijk zich daar nu helemaal blind op te staren. In de practijk is het zo, dat een gebied van bezinkvelden de vorm van een driehoek heeft, waarvan de langste zijde tegen de kust aan ligt en de punt precies op het wantij. Helemaal gaat die theorie nu ook weer niet op in de practijk. maar de grondslag is toch tel kens die driehoek. Hier, ter hoogte van Baflo is de punt die op het wantij van Schiermonnikoog ligt, bijna twee kilometer ver uit de kust verwijderd. De afstand tot het eiland is er reeds voor 17 pet afgelegd Misschien is men over twee. drie iaar nog steeds niet verder, misschien maar laat ik niet gaan gissen Dat heeft geen zin. Er ligt hier een groot aantal aaneengesloten bezinkvelden. zoals er op vele plaatsen langs de kust van Groningen (en Friesland) liggen Daar binnen hoopt het slib zich op en slib is vette klei goede landbouwgrond als het zout er eenmaal uit is. De 'gemid delde aanwas is hier 5 centimeter per jaar. fOp sommige punten aan de Friese kust gaat het tot 10 centimeter per jaar). Als dit proces niet door de wispelturige elementen der natuur ver stoord wordt zal de Waddenzee tegen het einde van deze eeuw geheel en al „verland" zijn Dat gebeurt van natu re. maar het wordt kunstmatig bevor derd Het behoeft niet te verbazen als op de duur de landaanwinning op de Wadden van meer betekenis wordt dan de inpoldering van het TJsselmeer; de mogelijkheden zijn groter De kwelder rijp". Het spreekt vanzelf, dat het nieuw aangewonnen land bedijkt moet wor den Dat gebeurt telkens als ,de kwel der rijp" is De kwelder is het buiten dijkse land dat bij normale hoogwa terstand niet meer onder loopt en waar dan plantengroei ontstaat: zeekraal zeeaster, kweldergras. Tegenwoordie zaait men er gaarne een grassoort op die Soartina Townsendii heet die de aanslibbing bevordert Zodra op een voldoend aantal bezinkvelden de Snar tina weelderig groeit, wordt het tijd dat stukje grond door een nieuwe dijk voorgoed aan de zee te ontrukken Zo heeft men in 1939 een 400 hectaren bo dijkt (Linthorst Homan-polder) en in volking toegenomen met 36.000 perso nen. Het vraagstuk van de werkgele genheid is dus niet alleen een kwestie van de onderbrenging in het productie proces van een constant aantal arbeids krachten, maar ook van de opvanging van de uitbreiding van het getal tot het verrichten van beroepsarbeid ge schikte personen. Vooral echter wordt het beheerst door de afzetmogelijkheid van onze producten. Wanneer Neder land voldoende concurrerend zijn arti kelen en zijn diensten in het buitenland kan aanbieden zullen veoorlopig nog verscheidene personen werk kunnen vinden. De ASC Olympia heeft Zondag in 't Amsterdamse bos een cycle-cross ge houden. Ongeveer 100 professionals, amateurs en nieuwelingen startten voor een rit van 25.5 km en evenals de vorige week in Haarlem was het de amateur Gerrit Voorting, die met de erepalm ging strijken. De uitslag luidt: 1 Gerrit Voorting, Haarlem, 58 min. 35 sec.; 2 Van Roon, Haarlem; 3 Van der Fits, Oudewater; 4 Visser, Haarlem; 5 Cor Bijster, Haar lem; 6 Kiekens, Haarlem; 7 Van Bree- nen, Amsterdam; 8 Snijders, Halfweg; 9 Rusman, Haarlem; 10 De Booy, Am sterdam, allen de zelfde tijd. Voor de individuele uurwedstrijd om het blauwe lint van de stad Zürich verschenen ongeveer twintig renners aan de start. Arie van Vliet werd eer ste met een afstand van 45.625 kilome ter. Een nieuw baanrecord. Van Vliet won eveneens het sprint nummer. Hij werd in het eindklasse ment eerste voor Derksen, Harris. Scherens, Plattner en Flueckiger. Bij recordpogingen over de 500 meter met vliegende start onderscheidden Harris een Derksen zich. Voor hen werd een tijd van 29.4 sec. genoteerd, een nieuw baanrecord Het oude stond op naam van Plattner met 30 sec. Na een verwoede eindspurt heb ben de twee jongste deelnemers aan het tournooi om het nationaal kam pioenschap tweede klasse klein biljart, kader 38/2, in de laatste ronden Brink uit Apeldoorn van de eerste plaats ver drongen. De twintigjarige Heytbrink uit Leeuwarden werd kampioen en de twee-en-twintig jarige Brosens uit Breda eindigde op de tweede plaats. De drie genoemde spelers hadden ieder tien matchpunten, zodat het algemeen moyenne de doorslag moest geven. Het gemiddelde van deze spelers was resp. 16.71, 15.60, 14.92. Heytbrink scoorde met 125 caramboles de hoogste serie Het is nog twijfelachtig of Ezzard Charles door de National Boxing Asso- ciation als wereldkampioen zwaarge wicht zal worden erkend. Indien deze erkenning wel zal volgen staat deze titel op het spel als Charles op 28 Fe bruari tegen Freddie Deshore uitkomt. DIT WOELIGE LEVEN yORIGE WEEK hebben we met elkaar neef Eusebius begraven. Hij kwam nog schielijk aan z'n end en da's een vreemd verhaal. Het is die Eusebius, die dat spectakel had met het Militair Gezag; ik geloof het al eens verteld te hebben. Hij kwam in de Canadese dagen van Mei '45, na een onderduikperiode van een jaar, weer in zijn huis en zijn bedrijf je, maar een dag later zat 'ie bij da B. S. achter het prikkeldraad, ver dacht van samenwerking met de mof fen. Tien maanden later kreeg een procureur het dossier in handen, vloekte binnensmonds en liet 'm nog dezelfde dag met twee getikte pa pieren naar huis gaan. Vrijgelate® wegens onschuld. Later hebben we gehoord hoe het zat. Een schoolmeester had in 1941 gezien, dat twee Duitsers oom Euse bius de weg vroegen. En met eigen oren had de man gehoord, dat E ise- bius in plaats van goed-nationaal Ja of nee te zeggen zomaar in plat- Duits „jawool" had gesproken. Stel je voor: in bezet Nederland „jawool"... Het heeft er om gespannen, of ze na die tien maanden nog niet een zuiveringsproces zouden beginnen, maar dat ging niet door. Hg is wel twee dagen verhoord en het Beheers instituut kwam achteraf nog met een rekening voor het bedrijfsbeheer ge durende zijn afwezigheid, maar op 1 Mei 1946 mocht 'ie toch weer in volle rechten zijn zaakje beheren. Hij had, zei z'n weduwe vorige week in het rijtuigje terug, beter levenslang kun nen krijgen. Het begon met een pietsie vermo- gensaanwasbelasting en een likje heffing ineens. De blokkering was 'm al ten deel gevallen en 'n aanslag als een bliksemslag had de room van de giro gesnoept, maar d'r kwam nog een na-heffing en toen een achterstalligheidje vanwege de inkomstenbelasting en een kleine vereffening voor de dividendjes. En via de vennootschapsbelasting was er een kleinigheidje precario geweest en 'n onbeheerde portie loonbelasting was weer gevolgd door een omzet- belastinkje in drie deeltjes en daar overheen was wat ondernemersaan slag gevloeid en dat had nog een dit- en-datje van pensioenbijdrage in z'n kielzog meegevoerd en toen kreeg oom Eusebius twee weken rust om de schade te becijferen. De grondbelasting en de straatbe lasting en de radiobelasting en de hondenbelasting kwamen ter inleiding van een schuifpersonele belasting en toen 'ie ddür vanaf was kwam de in validiteitswet en de ouderdomspre- mie en de vijf percent en betere waar en een exportheffing en een import premie en een doorvoerheffing en een naslag voor halffabrikaten en een voorlopige vóór-heffing voor stuk goederen en een navordering voor een aparte omzetheffing en wegenbelas ting en een boekje om dure zegeltjes in te plakken voor een doel, waar 'ie nog nooit van gehoord had en een aanslag apart voor onbetaalde aan maningen en een aanmaning voor een nog niet ingevuld biljet in zesvoud en gele formulieren voor vakgroep contributie en bruine formulieren voor aanvrage van onderdelen in tienvoud en groene formulieren voor deviezenaanvraag en rode formulie ren voor giraal overboeken in onder handse leveringen naar het Benelux* gebied en rose formulieren voor op gave van hangende buiten-girale pos ten in dollarkoersen en toen weer personele belasting en loonbelasting en vereveningsheffing en aanmanin gen in wit en aanmaningen in geel. En dat hield 'ie allemaal nog keu rig voor elkaar, zei de weduwe met een snik in het schokkende rijtuig. Maar toen kwam er opnieuw een briefje van de belasting Een nieuwe aanslag, veronderstel de ik. Maar dat was het niet. De In specteur deelde oom Eusebius mede, dat ten burele geconstateerd was, dat hij teveel belasting had betaald en dat het ten onrechte aan de fiscus afgedragen geld op die-en-die dag en dat-en-dat uur bij de heer Ontvan ger kon worden teruggehaald. Zijnde dit de somma van zevenenveertig centen. Direct daarna heeft oom Eusebius een beroerte gekregen. En toen we van zijn begrafenis te rugkeerden lag er al een briefje van de ontvanger der successierechten, JEREMIA BLOM. 1942 een 1000 hectaren (Emmapolder). Van iets oudere datum zijn de Negen- boerenpolder en de Julianapolder en., maar laat ik niet doorgaan, want de zucht naar volledigheid zou mij verlei den tot de Middeleeuwse monniken van Aduard te gaan Liever waag ik mij aan de voorspel ling, dat u in de komende jaren zo af en toe een bericht in uw dagblad kunt vinden over de bediiking van een „rij- De kwelder" aan de Groninger kust. Veel tam tam maken ir Kooper en zijn mensen daar niet over maar u weet nu tenminste wat er achter steekt. En als uzelf niet meer aan een fietstocht naar Schiermonnikoog toekomst, zullen uw kinderen het zeker doen, want het einde der eilanden is in zicht.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3