Het gemeentepersoneel krijgt 5 pet loonsverhoging Veevoeding en mechanisatie in de landbouw £trgodeaioper S? me< Bokswedstrijden Zeemacht Wieringens vroede vaderen bijeen Een nieuwe vergunning voor Den Oever De heer Brouwer is geen ja-knikker De Ooster- lander school - De overbruggingsregeling Schaatswedstrijd te Westerland Urk Vervolg Stadsnieuws Zijpe Burgerlijke stand Gewijzigde uitbreidings plannen Breezand Buurvrouw deelde schoppen uit Callantsoog Voor de jongens, die repatriëren Besommingen Ifmuiden R. I. S. eist geheel Nieuw-Guinea Ook Wali-negara van Madura treedt af De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Lezingen te Callantsoog Marktoverzicht Purmerend In de Maandagavond gehouden raads vergadering vond het college van B. en W. ten opzichte van de 2 belangrijkste voorstellen de heer Tj. Brouwer (P. v. cL A.) als opposant tegenover zich. Ten aanzien van het voorstel het aan tal drankvergunningen in de gemeente tan behoeve van Den Oever met één te vermeerderen merkte deze spreker op, dat hij de motieven „in verband met uitbreiding van handel en verkeer in dit dorp" nogal gezocht vond. Bij ver keer hoort geen alcohol en voor de handel is vier café's ruim voldoende, t Zou, aldus de heer Brouwer, die zich geen principieel drankbestrijder toonde, 'n schande voor de bevolking van Den Oever zijn, als men daar aan 4 café's niet genoeg had. 't Gaat hier, zo zeide hij, meer om het persoonlijk belang van een caféhoudster. Zijn woorden wekten onmiddellijk een levendige duscussie waarin de le den, met uitzondering van de heer Borg- dorff (A.R.), die de zijde van de heer Brouwer koos, zich uitputten in het aanvoeren van motieven, waaruit de noodzakelijkheid van een vergunnings- lokaliteit vlak bij het visafslaggebouw moest blijken. In andere café's kon men de bel van de afslag niet horen, men moest daar telefoneren. Het drankmis bruik zou niet vermeerderen enz. en met 10 stemmen vóór en 2 stemmen te gen werd ten slotte besloten het ver zoek om vermeerdering toch aan H.M. de koningin te doen, B. en W. hadden zich voorts voort varend getoond door alvast f 1500 te besteden voor het dichten van een ge deelte afgraving langs de Molgerdijk. De heer Brouwer sprak daarover zijn afkeuring uit en gaf te kennen geen raadslid te zijn om maar ja te knikken op wat B. en W. deden. Het college schrijft wel, aldus spr., dat de gestorte grond f 1,50 kost, maar in de eerste plaats is 't geen grond maar puinrom- mel en bovendien komt er f 1,bij voor 't slechten. Wethouder Lont zeide dat B. en W. gemeend hadden in de geest van de raad te hebben gehandeld. Door af en toe dergelijke aanbiedingen te accepte ren zou niet ineens een groot be drag van f 30.000 behoeven te worden besteed. Wethouder De Visser wist niets van die gulden loon af. De heer Brouwer: Gemeentewerklieden doen dat en die moeten ook betaald worden. De gem.op zichter berekende dat op f 1,— per m3. Ook de heer Van der Laan (CPN) vond dat „scheef" zitten. De voorzitter, burgemeester Kolff, meende dat men dit loon toch eigenlijk niet bij de prijs mocht rekenen. De gem.lieden moeten toch betaald wor den. De heer Brouwer vond de aanbieding verre van voordelig. De aannemer P Klein ruimde puin in de W'meer voor f 1,90 per m3 en leverde aan Wieringen voor f 1.50, tezamen f 3,40. Een goed zaakje. Overal kan men goede grond krijgen om en bij de f 2. De voorzitter deelde mede, dat thans grond is aangeboden voor f 1,75 per m3. Besloten werd hierop te reflecteren en nadere voorstellen van B. en W. af te wachten. Het voorstel tot 5 pCt. loonsverho ging voor de ambtenaren en werklieden werd aangenomen. De communistische fractie drong opnieuw aan op 10 pCt. Aan de minister van Onderwijs zal worden verzocht de Oosterlander school die onvoldoende leerlingen heeft, in stand te mogen houden. Rondvraag In verband met een vraag van de heer Brouwer om bijten in 't ijs te hak ken ten behoeve van de brandweer liet de voorzitter een ernstige waarschu wing horen in deze tijden niet te roe keloos te stoken, de schoorstenen schoon te houden en geen pijpen dicht bij de wand te plaatsen. De heer v.d. Laan (CPN) wees op enige onbillijkheden in de overbrug gingsregeling en drong er op aan de gedupeerden thans ook 5 pCt. bij voor schot te geven. Zij, die b.v. als landar beider worden ingeschreven ontvangen minder dan grondwerkers. Ook DUW- arbeiders zijn nadelig uit. De voorzitter toonde begrip voor de ze klachten en zegde toe te zullen pro beren hierin verbetering te krijgen. Reeds waren nieuwe regelingen ver schenen. Spr, vond 't ook onbillijk dat b.v. Wieringermeerders als landarbei ders naar 80 cent worden betaald en Wieringers, daar steeds werkzaam, naar 72 cent. De heer D. Engel (R.K) bracht hulde aan de getoonde paraatheid van de brandweer. De heer M. Kooy (P.v.d.A.) toonde zieh ongeduldig over het uitblijven van de begroting en wilde meer boombe planting in IThoef. De voorzitter zegde de begroting toe tegen April a.s. en was ook wel voor verfraaiing, doch spr. wees er op dat in de bermen van de wegen overal bui zen en kabels zitten, zodat niet overal kan worden geplant. Hierna sluiting, q Op de ijsbaan te Westerland werd een wedstrijd op de korte baan voor heren gehouden. Er bestond weinig belangstel ling voor deze prestatie-wedstrijd. Acht tien deelnemers hadden zich opgegeven. De uitslag was als volgt: 1. N. Rotgans, Den Oever 52); 2. J. Trompetter, Den Haukes 32); 3. J. Manneveld, Hlppolytushoef (f 24); 4. B. Homan, Wieringermeer en C. Steigstra, Westerland (elk 16); 8. A. Struik, Wie ringermeer, P. Rotgans, Den Oever, C. Boot, Schagerbrug (allen f 8); 6. E. Stub- be. Htppolytushoef, R. Homan, Wieringer meer, A. Storm, Den Haag, E. Mulder, Hlppolytushoef, H. Homan, Wieringer meer, A. Metselaar, Stroet, J. Buigetuln, Schagerbrug en H. Sturk, Wieringermeer (allen 4) Stijlprijs De halfzwaargewicht Punt kreeg voor zijn partij tegen Van Kol de stijlprijs voor de C-klassers, beschikbaar gesteld door het Comité O. en O. Van Kol ■treed in een typische Carnera-stijl. In de tweede ronde telde scheidsrechter Bergström tweemaal tot acht. In de derde ronde kreeg Van Kol een gewel dige swing op de kaak. Toen vond de heer Bergström het genoeg. Hij ver klaarde Punt tot winnaar. De laatste partij ging tussen Santil- hano (kampioen van N.-Holland 1949) en Colijn van „De Ring". Colijn had niet voldoende adem en routine om het van Santilhano te kunnen winnen. Het was een zeer slechte partij, waarin beide boksers zich telkenes aan elkaar vastklampten. Zij stonden dan ook meer in de clinch, dan dat er gestoten werd. Santilhano won deze „hangpartij op punten. De voorzitter van „De Ring", de heer M. Klos, die als tijdwaarnemer optrad, zal de verrichtingen van de Ring-bok- sers zeker met voldoening hebben ga degeslagen. De heer Heijligenberg zorg de voor een aardige attractie door de verliezers een rijwielband aan te bie den. De winnaars gingen vanzelfspre kend met prachtige prijzen strijken. De talrijke toeschouwers hebben van goede bokssport kunnen genieten. Al leen daarom al had „Zeemacht" eer van haar werk! ijs in de werkhaven gevaarlijk Door de Urker jeugd wordt druk schaats gereden op de flinke ijslaag, die IJsselmeer en havens bedekt. De bur gemeester heeft echter de ouders ge waarschuwd om hun kinderen niet op de werkhaven te laten rijden, aangezien het ijs daar niet betrouwbaar is in ver band met gasvorming onder het ijs, waardoor vele zwakke plekken zijn ontstaan. urk—lemmer per schaats Drie jongelui hebben de prestatie ge leverd om over het IJselmeer een tocht op de schaats te ondernemen naar Lemmer. In de tijd van 1 uur en 5 mi nuten werd de tocht volbracht. De per sonen die hieraan deelnamen waren: Jurie Rippen, Meindert Ruiten en Ber- tus van Veen. toestand militair verbeterd Omtrent de militair Dubbele Visscher, die in Indonesië met ernstige brand wonden in een hospitaal was opgeno men. is nu bericht binnengekomen, dat zijn toestand zodanig verbeterd is, dat hij van de lijst van ernstig gewonden is afgevoerd. burgerlijke stand Geboren: Reinier, z.v. Reinier Kra mer en Truitje Kaptein. Albert, z.v. Jelle Loosman en Anna van Veen. Ondertrouwd: Hendrik Slagter, Rijn vaart te Zijpe N.H. en Maria Krebs te Schwabsburg (Duitsland). Getrouwd: Johannes Adrianus Noot, notarisklerk en Anna Zijdewind, beiden te Zijpe. ontslag heemraad Naar ons wordt medegedeeld heeft de heer P. K. Francis te Burgerbrug ontslag genomen als heemraad van de Zijpe en Hazepolder. Gedeputeerde Staten zijn overge gaan tot vaststelling van een gewij zigd uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gehele gebied van de gem. Zijpe en van een zestal gewijzigde uit breidingsplannen in onderdelen voor de dorpen Oudesluis, 't Zand, Schager brug, St. Maartensbrug, St. Maartens- vlotbrug en Burgerbrug, met bijbeho rende bebouwingsvoorschriften, kaar ten en toelichtende beschrijvingen. De stukken zijn gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie alhier voor 'n ieder ter inzage neergelegd. Mevrouw A. J. S.—De W. N. uit Breezand had in December haar buur vrouw mishandeld door haar tegen 't been te trapen. Z(j verklaarde giste ren voor de politierechter, mr. J. N. Alblas, dat zij dit had gedaan omdat haar zwager met de buurvrouw over haar stond te roddelen. De officier van justitie, mr. A. W. Holsteijn, achtte een strenge straf op haar plaats en eiste een boete van 40. subs. 20 dagen. In verband met de financiële omstandigheden van ver dachte verzachtte mr. Alblas de eis tot 30.of 15 dagen. Onlangs is alhier een comité opge richt, voor verwelkoming van de jon gens die uit Indonesië terugkeren. Dit comité strekt zijn werkzaamheid uit over de gehele gemeente. Maar om dit op enigszins passende wijze te doen, is geld nodig. Het ligt in de bedoeling dat binnen enige tijd een bijdrage van de ingezetenen zal worden gevraagd. Op deze plaats doen wij gaarne een beroep op de offervaardigheid van de inwoners om de jongens een mooie thuiskomst te bezorgen. De motorloggers welke Maandag aan de afslag kwamen, maakten de volgende be sommingen: KW 7 6590, 9 3910, 54 3200 51 3090 28 3290, 27 1210, 64 2350, 84 3400, 17 3040, 27 3540, 124 t 5210, 33 f 1520, 188 3170, 29 3220, 41 4080 78 4350, 39 3530, 69 3030, 161 3280, 19 3390, 144 4800, 169 3480, 89 4800, 24 310O, 162 3490, 125 f 4030, 104 2280, 91 2660 50 3800, 85 7480, 163 3560, 108 2590 53 1530, 210 2300, 77 1580, 92 1530; IJM 53 2660, 204 2760, 74 f 3230, 283 3420, 227 1 2540, 316 1920, 276 1000, 277 2440; SCH 160 7420. De aanvoer was 5760 kisten. Geen haring. De besommingen van Dinsdag waren: KW 129 6060, 107 2660; Belg. „Ostende" 254 3265. De aanvoer bedroeg 300 kisten. Geen haring. De prijzen per kilo waren gr. tong 2.25—2.15; kl. mid. tong 2.10— 2.00; tong I 1.84—181; tong n 1.50— 1.40; tarbot 2.152.05. Prijzen per vijftig kilo: wijting 1613, mid. hake 4241. gr. schol 4844, kl. schol 249. Prijzen per 125 kilo gr. kabeljauw Mr. Mohammed Jamin die raadgever van de Republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-Conferentie was en die thans voorzitter is van de staatswapen commissie van de RIS, heeft aan Ane- ta een persgesprek toegestaan, waarin hj) de eis stelde dat Australisch-Nieuw Guinea, Brits Noord-Borneo en Portu- gees-Timor bij de V. S. van Indonesië zullen worden ingelijfd. „Niet slechts het Westelijk gedeelte van Nieuw Gui nea, dat onder Nederlands gezag staat, wordt door de VSI teruggeëlst, aldus Jamin. Indien de^e eis van de RIS is ingewilligd, dient de Indonesische re gering ook met Australië besprekingen te houden over het Oostelijke gedeelte van Nieuw-Guinea. Het ministerie van voorlichting van de RIS heeft bekend gemaakt, dat het geen mr. Mohammed Jamin in het interview met Aneta heeft gezegd ge heel op zijn eigen verantwoordelijk heid berust zodat dit niet beschouwd moet worden als een officiële bekend making. Na de staatshoofden van Oost-Java en Pasundan heeft thans ook de Wali Negara van Madura zijn mandaat ter beschikking van het parlement gesteld Tjakaning Rat heeft deze stap geno men mede in verband met de politieke ontwikkeling in zijn Negara. 84. Pom heeft gelijk! Als de an dere schildwachten bemerken wat er met hun kameraad is gebeurd, dan ziet het er niet zo mooi uit voor de drie broertjes „En ik zeg je dat ik hier zo het kamp uitwandel", roept Pim. „Zon der dat iemand mij ook maar iets vraagt!" Hoe dan?" wil de prinses weten. „Wij trekken de kleren aan van deze schildwacht, ik klim op Pam's rug en Pom gaat achter Pam staan Met deze grote mantel over ons heen ziet niemand het verschil!" „Maar ik dan?" roept Knagelijntje ontsteld uit. „Willen jullie mij in de steek laten?" Ja, dat is zo. De prinses is er ook nog „Goed" antwoordt Pim, na even nage dacht te hebben. „Dan moeten we nog zo'n costuum hebbenEn Weer begint het drietal een hevig lawaai te maken De bedrijfsvereniging „Koegras en Callantsoog" had in samenwerking met de afdeling van de Hollandse Maat schappij te Callantsoog, twee sprekers uitgenodigd om een lezing te houden. De eerste spreker ir. Van Ooien, had tot onderwerp „Veevoeding". Om een bedrijf goed te doen slagen, aldus deze spreker, zijn er in de eerste plaats vol doende geldmiddelen nodig en ten tweede de behartiging van het bedrijf. Het komt meermalen voor dat er op een bedrijf teveel vee wordt gehouden, hetgeen niet altijd in het belang van de veehouder is. Minder vee en betere voeding kan een bedrijf economisch gezond maken. Zagen wij vroeger dat er op de zware gronden zware koeien en op de lichte re gronden lichtere koeien voorkwa men, dit is in de laatste halve eeuw veranderd. Kunstmest en krachtvoe ders, hebben ook de boeren op lichte- ie gronden in staat gesteld beter vee te fokken. Nietwaar, zegt spr., eigen lijk is iedere boer fokker. Hij toch selecteert zijn vee zodanig dat hij steeds het beste van het beste aanhoudt. Bedrijfsvoeding. Gedurende de oorlog kwam de vee voeding in het gedrang, doch hierna is aan de voeding meer aandacht besteed aan daarvóór en de voeding staat ook thans in het middelpunt van de belang stelling. Het gebruik van kunstmest en de met zorg uitgekozen krachtvoeders zorgen voor hogere prestaties. Wij mo gen echter niet uit het oog verliezen cat wij van ons eigen bedrijf goede z.g. bedrijfsvoeding kunnen halen. Hooi is in de eerste plaats een voornaam voed sel mits dit goed gewonnen wordt. Uitsluitend hooivoeding en dan 15 kg. per dag van goede kwaliteit, kan een melkproductie geven van 12 k 13 kg. Daarnaast komt het eiwitrijke kracht voeder, dat voor de boer het goed koopste is. Verschillende perioden per jaar wer den door spr. uitvoerig besproken wat betreft de voeding. Men kan koeien hebben van goede kwaliteit doch als de veehouder niet aan de eisen kan vol doen, dan geeft het hem niet, als hij dan het beste fokmateriaal gebruikt De nakomelingen komen dan tekort Wanneer het vee des voorjaars van de stal in het jonge gras komt, schuilen er voor de boer grote gevaren in. Het jonge gras heeft veel eiwit en het vee neemt dat alles graag tot zich. Ziekte verschijnselen en zelfs sterfgevallen komen dan vaak voor. Voer eerst enige tijd wat eiwitarme producten bij, b.v. oud hooi, bieten e.d. Het spaart Uw Koeien en het gras. Zo is het ook weer in de herfst, tegen de staltijd. Herfst- gras heeft te weinig zetmeelwaarde Bij slecht weer wederom bijvoeding van hooi, aardappelen enz. en dan ook weer geleidelijk overgaan tot droog voer. Het winnen vah het hooi is des zo mers wel van het grootste belang. Is er in de hooitijd te kort zon of hele maal geen zon geweest, dan weten we het allemaal, zegt spr.,: de kwaliteit van 't hooi is niet best en bovendien treedt in veel gevallen broeiing op en dan verliest het hooi veel van zijn waarde. Spr. kan aanraden om het gras jong te maaien en bij het drogen gebruik te maken van ruiters. Ook kuilgras is prima voer. Voor het kui len van het gras bestaan drie methoden, waarvan spr. wel de beste vond met melase. Wordt dit echter toegepast, maak dan gebruik van een silo. De land bouwer kan goede bedrijfsgewassen zelf verbouwen. Dit zijn dan klaver, lupinen en dergelijke eiwitrijke producten Uitvoerig belichtte spr. van ver schillende producten de waarde in cijfers, wat betreft vitaminen, minera len enz. Spr. is een voorstander van gevarieerde voeding. Het gebruik van bietenblad is goed, doch dit bevat weinig mineralen, vooral na een droge zomer en in de herfst is dat van invloed op het vee. Wanneer de koeien hun droogstal hebben, verzorg ze dan goed. De beesten moeten in die tijd uitrusten van de melkperiode die achter hun ligt en krachten verzamelen voor de komende tijd. Machanisatie in de landbouw. Vervolgens sprak de heer E. Stroo ker over „Mechanisatie in de land bouw". Hij begon met een opsomming van de diverse machines die thans in de landbouw in gebruik zijn. Enkele daarvan werden wat uitvoe riger besproken. De greppelsnijder is in een tiental merken in de handel, doch de meeste daarvan zijn voor deze omgeving niet geschikt. Niet om reclame te maken voor een bepaalde zaak, zei spr., doch één grep pelsnijder doet het hier heel goed en oeze wordt gefabriceerd door de smid Van der Baan te Sint Maartensvlot- brug. Greppelploegen zijn hier niet ge schikt. De slootkantensnijder is in de jaren '48 en '49 steeds meer in gebruik genomen, hoewel nog niet in Het Koe gras. Twee soorten zijn hiervan in de handel, de ene wordt bediend door 2 mensen en een paard, de tweede door 1 man en een paard. De eerste kost ongeveer f 86.de tweede f 186. In Noordholland is een heinmachine geconstrueerd, die f 3000- moet kos ten. Deze kosten zijn bezwaarlijk voo> ofn8 h^"J eD men dan b v' 5 gezamenlijk kunnen aan- schaffen. Spr. wilde hierbij nog even opmerken dat kleine bedrijven de gezamenlijk machinerieën willen aan schaffen daarvoor van het Rijk een werkt,16 Unnen krijgen. De hooibouw- werktuigen werden van alle kanton zeide°spr dat^ kunst«roS De melkmachine ondervindt hier en daar nogal bezwaren. Men moet echter routine opdoen en dan zijn deze zeker te gebruiken. Er gaat een gerucht zegt spr. dat een Fries een melkmachine heeft uitgevonden, waardoor de melk- gift met 25% wordt verhoogd. Spr. en met hem vele anderen kunnen dit echter niet geloven. Men komt echter niet bij die Fries op het erf om dit te contro leren. De kwaliteit van de melk is zeer goed en het bacteriëngevaar is met de melkmachine minder, mits men de ma chine goed behandelt. Beschikt men echter over genoeg en goede handmelkers, dan is dit zeker nog aan te bevelen. Beide sprekers van die avond gaven nog gelegenheid tot het stellen val vragen, waarvan door de aanwezigen gebruik werd gemaakt. Door de sneeuwval was het bezoek Dinsdag heel matig. De aanvoer van vette koeien was nog wel goed, wel was de handel wat stroever. Een enkel prima beest bracht wel een hoge prijs op. Naar het aanbod was er te weinig vraag. Met de verse melkkoeien ging het ook kalm aan. Het aanbod was niet te groot. Het koude weer was daarvan wel de oorzaak. Er waren een paar Fransen op de markt, maar van zaken doen kwam niet veel. Voor een goede geldekoe was wel animo. Deze worden ook voor hoge prijzen genomen. Met 't jongvee ging het ook maar kaim aan. Met de nuchtere kalveren ging het in het begin vrij goed, later stugger. De vraag naar fokkalveren was heel ge ring omdat de vaste klanten van Zee land niet aanwezig waren. Op de wol- veemarkt werd druk gekocht voor de export. De ooitjes zijn wegens slacht verbod niet in tel, maar de prijzen zijn heel hoog. Het kleine aanbod bokken en geiten werd vlug verkocht. De vette varkens zetten in met een prijs van f 1.68 voor de beste, maar liepen ver der op. De vette zeugen gingen van f 1.50 tot f 1.62. Met de biggen ging minder naar wens. Op de paarden markt was de handel stug. De pluim- veemarkt was heel slecht bezet. Ook geen mooie prijzen. PURMEREND, 31 Januari. Aangevoerd 480 runderen, w.o 206 Vette koeien, f 1.80—f 2.80 p. kghandel stugger, 92 Melk en kalfkoeien, f 600—f 975 P- handel kalm, 141 Geldekoeien f 425— f 650, handel goed; 14 Pinken, f 380 f 525, handel kalm; 12 Graskalveren, f 200—f 260, handel kalm; 25 Nuchtere kalveren (fokkers) f 50—f 95; 427 Nucn- Nuchter kalveren v.d. slacht f 32—-f 8 handel begin goed, maar later minder, 15 Stieren f 450—f 1250, handel goe<*- 402 Schapen en Lammeren, resp. 1 f 105, f 55—f 50, handel vlug; 20 Bok ken en Geiten f 10—f 60, handel vlug, 118 Vette varkens, f 1.60—f 1 "8'. del goed; 548 Schrammen en Bigf?e'' resp f 50—f 70, f 25—f 50, handel vlug, 6 Fokzeugen f 250—f 350, handel kM®» 34 Paarden, f 450—f 675. handel stug Totaal 2068 dieren. 800 Oude kippen hanen, rode en witte f 2—f 2.40 P- 450 idem blauwe f 240f 2.50; - Jonge hanen, blauwe, f 2.25—f 2.45; a» Eeden f 1.25—f 2.50 p st250 Konijnen f 1—f 6.50 p. st.; 2000 Kinpeneie« f 0.12—f 0.13 p st 1000 E"ndeier 9 ct. p, st. I

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4