Kracht van de waterstofbom is onbegrensd Vrachtvliegtuigvande K.L.M. brandend in zee gestort Kort Bestek Oorlog nu meer onwaarschijnlijk? Onbekende Dakota's droppen wapens voor Westerling Mr Stikker weldra naar Washington? Bemanning van zeven koppen vermist Prins Bernhard bezocht Venezuela Spaak ziet nog andere oplossingen Donderdag 2 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN n" ;weo* Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Indien de wereld wist VOIyena jaarf eiland in de stille Oceaan, zoals Enl- In Amsterdam ontplofte cylinder met gas De uitwerking van een waterstofbom Veiligheidsgordel rond de atoomfabrieken Vrachiauio ging voor anker Buitenlanders als piloten? Zijn taak en bevoegdheid zijn nog niet vastgesteld Weerbericht Smokkel van vele zijden Smokkelde Nederlands jacht ondergedoken S.S.-ers Taft vraagt- bezuiniging SCHIPHOL IN ROUW Viruly vond geen spoor van het toestel NAAR VRIJERE HANDEL IN EUROPA Cyrenaica wil volledige onafhankelijkheid De Belgische Koningskwestie Hij wist het referendum al Russen willen proces tegen Japanse keizer OPNIEUW DE ONBEWAAKTE OVERWEG Twee doden BUKJSAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j bIJLSMA en C. KRAK mwm COURANT TARIZVKN: Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties .„Juttertjes"' tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— r>ij vooruitbe taling. plus incassokosten I. A 1 r AM UT A n*1 ATI U-A n 1A s A -m a x» het bekend worden tan het feit, dat president Truman had besloten order te geven tot het construeren van een waterstofbom, rijn talrijke reac tie# losgekomen. De burgemeester van Hlrosjima, één der steden, die des tijds door een atoombom werd getroffen, zeide, dat, indien de wereld wist, welke ramp de atoombom zijn stad had gebracht, het niet moeilijk zou zijn het gebruik van de waterstofbom te verhinderen. Dr. Joeoji Nlsjtna, Japans meest vooraanstaande expert op het gebied van de kernsplitsing, waTvan mening, dat president Trumans besluit „onvermijdelijk" «as. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de raad van Amerikaanse stafchefs, die thans in Japan vertoeft, zeide dat de waterstofbom een oorlog meer onwaarschijn lijk zou maken. Parcfp nroef reeds het nOSr e€rder ontploffing kan worden tersie proei reeus nei ^bracht. Verondersteld wordt, dat urJ/iarirJ iaar? de pr0Cf TAl worden genomen op een Naar de schatüng van dr Tyren, een !^kL,Waa.lindCrtad proeven met de Zweeds deskundige, zou de waterstof- m m genomen, bom een explosiehitte kunnen ontwik kelen van tien millioen graden Celcius. Pe bom zou waarschijnlijk rond van vorm zijn en een weinig groter dan de eotnbom. Naar de mening van dr aders, chef van de afdeling onder zoek van het Noorse ministerie van defensie, zou het op gang brengen van het explosieproces van de waterstof bom met een atoombom moeten ge schieden. William Lawrence van de New York Times schrijft, dat de kracht van de waterstofbom theoretisch onbegrensd is. De grootste hindernis voor het vervaar digen van de bom wordt op het ogen blik gevormd door de schaarsheid van tritium, dat in zeer kleine hoeveelheid in water voorkomt. In 1948 werd het echter al synthetisch vervaardigd. Eerste proef in 1951? Naar gemeld wordt, „hopen" de Amerikaanse leiders op het gebied van atoomwapens, dat de eerste waterstof bom ter wereld in 1951 of misschien Acht kinderen gewond Gistermiddag is in de Eerste Ooster parkstraat in Amsterdam een acety- leengasfles uit elkaar gebarsten. Een achttal kinderen is daarbij licht ge wond, terwijl naar schatting zestig tot tachtig ruiten van huizen in de omge ving van de plaats van de explosie zijn vernield. De cylinder werd gebruikt in een winkel. Door tot nog toe onopgehel derde oorzaak is het apparaat in brand geraakt. Personeel van de winkel droeg het daarop naar buiten, legde het in de goot en begon het met koud water te bespuiten om het af te koelen. De brandweer werd gewaarschuwd. Deze meende dat voldoende maatregelen waren getroffen door het als deskun dig te beschouwen personeel en is weer weg gegaan. Plotseling is de cylinder echter toch geëxplodeerd. Een achttal kinderen, dat uit nieuwsgierigheid in de buurt was gekomen, werd licht ge wond. Zij werden in het nabij gelegen Onze-Lieve-Vrouwegasthuis behandeld. Nu president Truman last heeft gegeven aan de Amerikaanse des kundigen waterstofbommen te ma ken, is de kwestie der atoomcon- tróle in een volkomen nieuw sta dium getreden. De vernietigende uitwerking van een waterstofbom is vele malen groter dan die van een „gewone" uranium-atoombom. Onze kaart geeft een voorstelling, die een duidelijk denkbeeld geeft. Gesteld dat een bom neerkomt er gens op de Veluwe, op Ede bij voorbeeld don geeft het witte puntje op de kaart de omvang aan van de ramp in Hirosjima> waar de eerste atoombom neerkwam. Het Het Amerikaanse departement van Defensie heeft bekend gemaakt, dat alle vliegtuigen er binnenkort van te voren mededeling van moeten doen, wanneer zij binnen een kring van 160 km rondom de atoominstallaties van Tenneessee, New, Mexico en de staat Washington willen komen. Vliegtuigen die deze regels overtreden zullen door gevechtsmachines worden onderschept en tegen de bestuurders zullen maat regelen worden genomen. Voor de voornaamste Amerikaanse Atlantische havens zullen overeenkom stige regels gelden, welke betrekking hebben op een gebied 320 km land inwaarts van de kust tussen Norfolk en Maine. Een auto, vastgebonden midden op de weg, komt niet vaak voor. De chauffeurs van de eerste melkauto's en de eerste autobussen vonden er echter een op hun weg, toen zij Woensdagmorgen de kanaalbrug bij het stafion Lochem wilden passeren. Het was een zware trailer, die om vijf uur 's ochtends de helling van de brug wegens gladheid niet helemaal had kunnen nemen. Omdat hij niet achter uit durfde rijden en vreesde dat het gevaarte uit zichzelf de helling af zou kunnen glijden, had de chauffeur de auto met een staalkabel vastgelegd aan de brugleuning. Het verkeer was tot half acht gestagneerd. Toen was er zand voor de trailer gestrooid en kon hij de brug oprijden. In Surabaja is meegedeeld, dat op Oost Java zeven opleidingskampen worden ingericht voor de TNI. Uit kringen van de inlichtingendienst te Djakarta verneemt Reuter, dat grote hoeveelheden wapens van Brits en Amerikaans fabrikaat van verafgelegen bases in de Stille Zuidzee door vliegtuigen zonder kentekenen boven door opstande lingen bezet gebied in Java en Sumatra worden uitgeworpen. De vliegtuigen, die naar men gelooft Dakota's zijn, zouden worden gevlogen door Amerikaanse en Australische vliegeniers, die voor hoge beloning werken. gehouden. In deze gebieden was het gisteren rustig, doch de politie vreest, dat rebellen van Westerling in het ge bied om Djocjakarta geïnfiltreerd zijn. Het Indonesische kabinet zal waar schijnlijk heden bijeenkomen, als pre sident Sukarno zal zijn teruggekeerd. Geruchten over een splitsing in de re gering werden in officiële kringen te Djakarta ongeloofwaardig geacht. zwarte gedeelte geeft het gebied aan waar door een waterstofbom alles volkomen wordt verwoest en het gearceerde gedeelte waar „slechts" een gedeeltelijke vernie ling plaatsvond. Over de lang- nawerkende dodelijke straling van de radio-actief geworden overblijf selen, noch over het gevaar der zgn. kettingreacties wordt hier verder iets gezegd. In elk geval wordt hier aangetoond, dat enkele waterstofbommen voldoende zijn om heel ons vaderland uit te wis sen.' De uitspraak van de Ameri kaanse atoomgeleerde David Lilienthal, die de waterstofbom „een middel tot volkerenmoord" noemde, schijnt dan ook geenszins overdreven. gesteld. Dat zal in de komende weken geschieden. Het feit, dat Engeland zich heeft verzet tegen de benoeming van Spaak, heeft in Washington enige teleurstel ling veroorzaakt. Men achtte de Belg bij uitstek geschikt voor deze functie wegens zijn voortreffelijke en onver moeide werk voor de eenmaking van Europa. Mr. Stikker beschouwt men in dezelfde kringen als een kundig en competent man, wiens zakelijke hou ding tegenover de Europese proble men ten zeerste wordt gewaardeerd. Mr. D. U. Stikker, die benoemd is j®t politieke directeur van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking, zal zyn eerste reis in zijn nieuwe kwaliteit waarschijnlijk naar "ashington maken, waar hij kwesties, samenhangende met het plan-Marshall vertegenwoordigers der Ameri kaanse regering zal bespreken. Minis ter Stikker heeft van Harriman, de reizende ambassadeur der V.S. voor het Marshall-plan de verzekering ontvan gen, dat hij kan rekenen op de volle Medewerking van de ECA. In Den Haag verluidt, dat hij na een art bezoek aan ons land naar Parijs *al terugkeren. Naar verluidt zal mr. Stikker in zijn taak worden bijgestaan door de voor- jer en de beide onder-voorzitters van 6 O.E.E.S., die daartoe om de beurt mge dagen per week in Parijs zullen ertoeven. De beide onder-voorzitters. M p s'enrlJker Gruber en de Ier hehh de- zu"en voortaan tevens zitting ben >n de adviserende groep dezer ganisatie. Taak en bevoegdheden van nieuwe directeur zijn nog niet vast. Weersverwachting tot hedenavond: waar bewolkt met nu en dan re- ®en- Vooral in de kustprovincies aanvankelijk tijdelijk nog storm- nhtige, overigens krachtige tot atige wind tussen Zuid en Zuid- ast. Verdere stijging van tempe ratuur. Vrijdag; Zon op 8,18; onder 17,31. Maan op 18,11; onder 9,02. Men gelooft, dat deze wapenen met Catalina vliegboten naar Timor en af gelegen streken aan de kust van Zuid- Java worden gebracht en vandaar met inheemse vissersboten worden gedistri bueerd. Nederlandse en Indonesische autoriteiten hebben vele maanden lang het vermoeden gekoesterd, dat een smokkelbende, die wordt voorzien van wapenen uit vergeten legeropslagplaat- sen in Australisch Nieuw-Guinea, van Manilla en Bangkok uit werkt. In de afgelopen week heeft men drie maal waargenomen, dat deze smokkelvliegtuigen canisters uitwier pen boven gebieden in West- en Mid- den-Java, die door Westerling en zijn opstandelingen-troepen bezet worden Schip in Oostende aangehouden De haven van Ostende werd de laatste tijd enige keren aangedaan door het Nederlandse jacht Patricia, toebehorend aan de Nederlander Tho mas van der Neut. Toen de politie de papieren kwam controleren, bleek zich aan boord een verstekeling te bevin den, die als naam Van der Meulen op gaf De politie had geen vertiouwen in zyn verklaringen en toen de man nader aan de tand werd gevoeld, be kende hij Thomas Siersma te heten. Hij is 26 jaar en van Nederlandse af komst. Het bleek, dat hij lid is geweest van de Duitse SS. Enige Nederlanders, die, naar de politie vermoedt, voorne mens waren naar Argentinië uit te wijken, zijn aangehouden en ter be schikking gesteld van de procureur van de koning te Brugge. Het jacht is aan de ketting gelegd. De Republikeinse senator Robert Taft heeft president Truman verzocht de begroting met vier milliard dollar te verminderen. Volgens Taft zijn de 8 milliard dollar toegenomen. Door uitgaven van het land sedert 1947 met strengere bezuinigingen zowel in bin nen- als buitenland zou de helft van deze vermeerdering kunnen worden weggewerkt. De KLM heeft opnieuw een smarte lijk verlies geleden, doordat heden morgen in de vroegte een van haar vrachttoestellen is verongelukt. Het Deense stoomschip Rigmor meldde vanmorgen, dat het een vliegtuig bran dend had zien neerstorten op een plek, die ongeveer veertig kilometer uit de Nederlandse kust lag. De reddingboot van Hoek van Holland is voor hulp verlening uitgevaren. Aanvankelijk bestond er enige on zekerheid omtrent het type toestel dat verongelukt was. Later werd bekend, dat met het posttoestel, dat hedenmor gen om 5.25 uur Nederlandse tijd van Schiphol was vertrokken, kort na de start geen contact meer was verkre gen. Om 5.39 uur ontving men een radioboodschap van de Rigmor via Skagen Radio, waaruit bleek, dat de Dakota waarschijnlijk was verongelukt. Op dat moment had het toestel mis schien 75 km afgelegd, zodat het onge luk op ongeveer veertig kilometer uit de Nederlandse kust zou zijn geschied. „Bevrijder" aan het werk De bestuurderen van de Londense dierentuin maken zich ongerust over de. actie van een nog onbekende be vrijder", die dezer dagen een ichneu- mon (Indisch zoogdier) uit ztjn kooi heeft gelaten, nadat in de afgelopen weken reeds een vijftiental vogels op geheimzinnige wijze de vrijheid her kregen bleken te hebben. Een Dinsdagavond gehouden receptie op het Casa Amarilla, het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken, vormde het hoogtepunt van de tweede dag van het officiële bezoek van Prins Bernhard aan Caracas. De receptie werd bijgewoond door regeringsverte genwoordigers, leden van het diploma tieke corps en functionarissen van or ganisaties op sociaal, politiek en econo misch terrein. Des morgens woonde de prins een springconcours bij. Later was hij aan een lunch de gast van luit.-kol. Carlos Delgados Chalbaud, chef van de militaire junta die Venezuela regeert. Des middags bezocht de prins de ra diodienst Caracas-Curagao en 's avonds woonde hij een receptie bij die werd gegeven door de Nederlandse gemeen schap in Venezuela. r\e gewezen leider van Mussolini's lijfwacht, Aldo Franchi, is vrijge sproken. Drie jaar geleden werd hij wegens het doodschieten van drie Brit se krijgsgevangenen ter dood veroor deeld. Maar in drie jaar kan een hóóp gebeuren. De Westduitse regering heeft gevraagd om een plan. om de Westwall langs de Franse, Belgische en Nederlandse grens af te breken. Een gordijn aan de ene kant en een muur aan de andere is ook wel wat véél van het goede. Een dame in New-Jersey heeft echtscheiding ver kregen, omdat haar man met een hamer en een bijl onder zijn hoofdkussen ging slapen en haar daarmee bedreig de. De bruut! O Het geharrewar over de Belgische koning sleept zich nog altijd voort Nu heeft de minister van Binnenlandse Zaken zitten uitplussen, dat een referendum de staat 19 millioen francs zal kosten. Misschien, dat dét helpt? Tngrid Bergman heeft een aanklacht ingediend tegen een persfotograaf, omdat die op straat een plaatje van haar maakte. Ze zei, dat hij haar „mo- .eeveerde" m nog Wooieoh lachte óók. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiniiimniiiiiiiiiHiiii en weer gerend op het slagschip Mis- souri, dat aan de grond zat. Gevolg: zesendertighonderd zere voe ten. De Zuidafrikaanse senator ds C. J. van Royen heeft een kinderbijbel Wel foei, en dat tegen de fiere Jeanne vertaald in de taal der Sesohoto's, de d'ArcMaar met al die ditjes meest voorkomende naturellentaal in en die datjes ziet ge maar weer, vrien- Transvaal. den, welk een riskant beroep die kran- tenjongens hebben. „Link" noemen ze dat in Mokum. Achttienhonderd Cowjetgeleerden hebben het skelet matrozen hebben een dag lang heen van een jonge man van het Nean- /Sr- derthalerras gevonden in Zuid Uzbe- kistan. De schedel geleek veel op die van een aap. Als ze van mijn menage rie maar afblijven! Een Super Con- stellation heeft het traject Gander— Lissabon afgelegd in 7 uur 21 minuten. Hetgeen 23 minuten sneller is dan het vorige record. Hetgeen natuurlijk ont zagwekkend belangrijk is. Hetgeen dan cok de reden is van vermelding in de ze rubriek. Een kippenfokker in Barneveld heeft een hond om op zijn dieren te passen. Maar de brand, waar bij driehonderd hennen in 't vuur om kwamen, was door die hond veroor zaakt. Het dier liep een petroleum vergasser in één van de hokken om- va*. -*kJ Laten we een pond waterstof halen *oor eigen rekening beginnen Volgens de inlichtingen van de KLM waren aan boord zeven mensen, allen leden van de bemanning, van wie zes in opleiding waren. Er waren geen be talende passagiers aan boord. Het toe stel, de PH-TEU, was met vracht en post onderweg naar Londen. Even na acht uur hedenmorgen daalde op Schiphol het toestel, dat uit Curagao terugkwam. Gezagvoerder Viruly had radiografisch opdracht gekregen, op da plek, waar het vrachttoestel moest zijn verongelukt, goed uit te kijken. HU meldde, dat hij met zijn Constellation tot op 150 meter boven de zeespiegel was gedaald, maar dat hij met de laag» ste snelheid van zijn machine, 300 km. per uur, weinig of niets kon zien. Van een verongelukt toestel had hij geen spoor kunnen ontdekken, hoewel hJJ vijfmaal over de plaats had gecirkeld. De zee was zeer ruw. Vliegtuigen op zoek Hedenmorgen om 7.40 uur is van het vliegveld Valkenburg een Mitchellvan de opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Marine opgestegen om naar de Dakota van de KLM te gaan zoeken. Het vliegtuig staat onder com. mando van luitenant ter zeer vlieger derde klasse A. Haan. Twee Mitchell-machines der Marine- Luchtvaartdienst worden in gereed heid gehouden om op het eerste sein te vertrekken. Hoffman niet tevreden Paul Hoffman, de leider van de ECA, heeft in de slotzitting van de Raad van de OEES verklaard, dat hij teleurgesteld is over de vorderingen, die gemaakt zijn bij het streven naar economische integratie van Europa. Hij deelde mede, dat de ECA die lan den zal steunen, die „werkelijk agres sieve pogingen" in het werk stellen om integratie te bereiken. De Raad der OEES heeft besloten, dat 60 procent der invoercontingente- ringen in het Europese handelsverkeer met ingang van 1 Juli zal worden af geschaft. Na 30 Juni zal de Raad be kend maken, welke inspanningen de deelnemende landen in 1950 moeten doen, om 75 pet. van hun particuliere invoer vrij te maken. Zulks zal af hangen van de op dat ogenblik heer sende toestand. Cyrenaica, de Oostelijke provincie van Libye, welke het vorig jaar een autonome regering, kreeg, heeft in me moranda Engeland gevraagd om vol ledige onafhankelijkheid, maar ver klaard, dat zij met Engeland verbon den wil blijven. De verzoeken zijn aan de Britse regering voorgelegd. In een twee uur lange redevoering heeft Spaak er bij de Belgische rege ring en de Katholieke partij op aan gedrongen, het denkbeeld van een volksreferendum over de terugkeer van de Koning te laten varen. Spaak merk te op, dat ook nog twee andere oplos' singen mogelijk zijn. In de eerste plaats een eervolle troonsafstand van koning Leopold ten behoeve van zijn oudste zoon Boudewijn, ten tweede het zoe ken naar een nationale oplossing, waar bij de socialisten zich zouden kunnen neerleggen. Spaak uitte de vrees, dat voortgaan op de thans ingeslagen weg zou leiden tot een scheuring in het Bel gische volk door haat en tweedracht In het verdere verloop van de verga dering las de kamervoorzitter, de mi nister van Justitie Lilar een verklaring voor, door koning Leopold afgelegd na dat zijn huwelijk met mejuffrouw Li- liane Baels, thans prinses De Rethy, door kardinaal Van Roey in 1941 was ingezegend. In deze verklaring zegt de koning, dat de prinses De Rethy vrij willig en op haar eigen verzoek afziet van de titel rang van koningin. Ook voor de kinderen uit 's konings tweede huwelijk gelden deze bepalingen. Deze zullen dus slechts recht hebben op de namen en titels van hun vader, d.w.z. Koninklijke Hoogheid, Prins en Prinses van Belgie. De minister van Justitie betoogde, dat de regering, afgezien van elke juri dische stelling in geen geval de politie ke verantwoordelijkheid op zich neemt, de prinses De Rethy als koningin der Belgen te beschouwen of te erkennen, dat de afstammelingen recht hebben op de troon. Morgen wordt het debat over de ko- ningskwes*' voortgezet, als iedereen gelegenheid zal h jbben gehad, kennis te nemen van de verklaring van de ko ning. Verwacht wordt, dat de algemene stemming over het voorstel inzake het referendum waarop niet minder dan twintig amendementen zijn ingediend, niet eerder dan volgende week zal plaats hebben. De Sowjetrussische ambassadeur te Washington, Panjoesjkin, heeft be kend gemaakt, dat hy de Ver. Staten heeft voorgesteld nog een aantal Ja panners, onder wie de keizer, als oor- ogemtodadigers te berechten. Op de onbewaakte overweg nabij ,.De Hanepol" in de gemeente Ede werd Woensdag een personenauto, be stuurd door de 21-jarige S. J. M. uit Ederveen, door de electrische trein gegrepen. Twee auto's reden achter elkaar, de eerste kwam de overweg over. doch de tweede werd, toen zy midden op de overweg was, door de trein aangereden. De bestuurder werd op slag gedood. Het treinverkeer on dervond aanzienlijke vertraging, aan gezien een deel van de auto muurvast onder de eerste wagen van het trein stel zat. Op de onbewaakte overweg te Tricht bij Geldermalsen is gistermorgen een vrachtauto met melkbussen door een passerende goederentrein gegrepen en vernield. De chauffeur J. de Bruin uit Buren werd levensgevaarlijk ge wond en is later aan zijn verwondingen bezweken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1