H-bom ook in bezit van Rusland? Kort Bestek Russen blokkeren wegverkeer bij Helmsiedt Brandkast op het kantoor van de Amsterdamse GEB opengesneden Prinses Wilhelmina spreekt Zondag Drie doden bij ontploffing in Neerbosch Reeks vervalsingszaken in Belgie weer met een vermeerderd Grote sigarettensmokkelbende geknipt Zaterdag 4 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Jaar8ane 10606 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe verraadkwestie aan de orde De Ver, Naties moeten krachtige strijdmacht vormen Prins Bernhard hartelijk in Maracaibo ontvangen Veiligheidszones rond aioomfabrieken Omdat de weg zo glad is" Surinaams schip vermist Met 14 opvarenden Radiorede tot de jeugd Smederij vloog in de lucht Moh. Rum noemt „de Turk" ongevaarlijk Socialisten verlaten Franse regering Maar de gasmuntjes bleven liggen Ondeugende verpleegstertjes Nu reeds zes en veertig gearresteerden Weerbericht Meyer Schwencke komt 22 Februari voor Geen repatriërende miji- tairen in Nat. Reserve Goede slag voor Duitse politie Het ging om 26 millioen „Amerikanen" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Beider Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BULSMA en C. KRAK (MANT TAK1BVEN Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ...Juttertjes' tot 15 woor den t 1.— elk woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal t ">ij vooruitbe taling. Plus incassokosten Naaf eerst thans bekend wordt, heeft Wysjinski, 4e minister van Buiten landse Zaken van de Sowjetunie, op 19 December, ter gelegenheid van de aeventigste verjaardag van Stalin, verklaard, dat ook de Sowjetunie thans je waterstofbom bezit. Hij deelde voorts mede, dat de Sowjetunie, wat be treft haar economische ontwikkeling, over tien tot vijftien jaar alle kapita listische landen verre de baas zal zijn. Voorts verweet hij het Anglo-Ameri- kaanse blok, te streven naar de vernietiging van de Verenigde Naties. Ten slotte herhaalde hij tegenover de oorlogszuchtige imperia de waarschuwing, die Stalin reeds in 1934 heeft doen horen: „Zij, dte willen trachten, ons aan te vallen, zullen van ons een zo afdoende repliek krijgen, dat zij zich nooit weer tot hier zullen durven wagen". Naar aanleiding van een van Ame rikaanse zijde ingesteld onderzoek naar het uitlekken van atoombomgeheimen naar de Sowjetunie is een zekere Klaus Fuchs, werkzaam aan een Brits labo ratorium te Harwell in Berkshire, ge arresteerd. Fuchs heeft van 1943 tot 1946 aan een atoomproject in de V.S. ge werkt. De Congrescommissie voor de atoomenergie zou gistermiddag met de Amerikaanse commissie voor de atoom- Voorstel Amerikaanse senatoren Senator Paul Douglas (democraat uit Illinois) heeft bij een subcommis sie van de Senaat voor buitenlandse betrekkingen aangedrongen op de vorming van een politiemacht der V.N als een stap om te verhinderen dat 1000 millioen Aziaten „achter het ijze ren gordijn worden getrokken". Hij vroeg de commissie een resolutie aan te nemen, die zich uitspreekt voor een dergelijke politiemacht. Volgens een door Douglas en Senator Elbert Tho mas (democraat) ingediend voorstel zouden de V.N. zich moeten verplich ten om land-, zee- en luchtstrijdkrach ten ter bescherming van ieder land dat wordt aangevallen, ter beschik king te stellen. Prins Bernhard is gisteren in Mara caibo, het grote olie-centrum in West- Venezuela, een hartelijke ontvangst be reid. De prins vloog van Punta Cardon in de naburige staat Flacon, waar hij door de plaatselijke autoriteiten en de Nederlandse gemeenschap was ont vangen, naar Maracaibo. De prins bracht een officieel bezoek aan de gouverneur van de staat Zulia en gebruikte later de lunch met hem. Des middags woonde hij de opening bij van een nieuw park, dat naar prin ses Wilhelmina „Quillermina" is ge noemd. energie een conferentie houden over het geval Fuchs. Fuchs is 38 jaar oud. Trygve Lie, secr.-gen. der V.N. heeft verklaard, dat hij wellicht een voorstel zal doen voor internationale controle op de waterstofbom. Hij weigerde zich uit te laten over Trumans instructie inzake de productie van de bom. Lie zei echter, dat de voortdurende ontwikkeling van wapens voor massale vernietiging „het steeds noodzakelijker maakt te blijven zoeken naar overeen stemming tussen de grote mogendhe den, niet alleen over een controle systeem van de V.N. voor atoomenergie maar ook over andere kwesties, die de wereld verdelen en het werk van de V.N. om de wereld meer tegen een oorlog te beschermen, belemmeren". De Amerikaanse fabrieken, die aan de vervaardiging van de waterstofbom werken, worden uiterst streng bewaakt en beschermd. Vliegtuigen die binnen STATEN TEGEN VLIEGTUI GEN EXTRA BE SCHERMDE GE BIEDEN een afstand van 160 km. van de fabrie ken te Oak Ridge willen komen, zullen van te voren moeten waarschuwen. Hetzelfde geldt voor een strook van 320 km. diepte langs de kust van Norfolk tot Maine waar de belang rijkste Atlantische havens zijn. Een en ander vindt men op boven staande kaart aangegeven. De Duitse grenspolitie van de Sow- jet-zon» heeft officieel meegedeeld, dat het interzonale verkeer op de au toweg van Helmstedt naaf Berlijn om 21.45 uur gisteravond was stopgezet wegens „ijsvorming op het wegdek in de Sowjet-zone". De Britse mili taire politie in West-Berljjn heeft ge meld, dat de autoweg inderdaad zeer glad is. De Duitse grenspolitie in de Britse zone zegt, dat zij de reden van de stopzetting „niet helemaal begrijpt", .daar het enkele uren geleden op de autoweg is begonnen te regenen. Men Wacht thans af, of het om een zuiver tijdelijke maatregel gaat dan wel om een echte blokkade. Op het ogenblik van de stopzet ting stonden aan de Britse kant van de zone-grens 250 vrachtauto's die naar Berlijn moeten. Sommige wa gens wachten al 40 uur op doorlating Uit Kassei wordt gemeld, dat het interzonale wegverkeer uit Hessen (Amerikaanse-zone) naar de Russi- sche-zone normaal is. In Berlijn her innert men er aan, dat de Russen op 12 Januari eveneens.een deel van een autoweg, tussen Maagdenburg en Berlijn, wegens gladheid enkele uren hebben gesloten. Het motorschip „Albina" van de scheepvaart-mij. Suriname wordt sinds Dinsdag vermist. Er wordt door vlieg tuigen en schepen naar gezocht. De „Albina" is Maandag uit Nickerie vertrokken met een lading rijst en suiker voor Paramaribo, waar het Dinsdag moest aankomen. Het schip heeft een bemanning van veertien kop pen. WYSJINSKI 1—1 H.K.H. prinses Wilhelmina zal Zon dag om ongeveer 18.10 uur het woord richten tot de jeugd tijdens de slui- tingsdienst van de jaarlijkse conferen tie van de Nederlandse Oecumenische Jeugdraad, die dit weekend in het Hervormd Lyceum te Amsterdam wordt gehouden. Deze "luitingsdienst wordt door het IKOR uitgezonden van 17.5018.30 (Hilversum I301). De Wereldomroep zendt de rede van Hare Koninklijke Hoogheid uit in het Nederlands, En gels, Frans, Spaans, Afrikaans en en kele andere talen. AMBTENAAR HIELP SMOKKELAARS De rechtbank te Breda heeft een CCD-ambtenaar tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij tegen een geldelijke beloning smokke laars had geholpen. Te Neerbosch bij Nijmegen is gis termorgen de smederij van J. P. Haer- kens met een knal, die ver in de om trek hoorbaar was, in de lucht gevlo gen. De smid en zijn 23-jarige knecht Pierlot uit Wijchen waren op slag dood. De 22-jarige knecht Van Bremen uit Malden, die vermoedelijk bij het aambeeld heeft gestaan, werd onder het neervallende puin bedolven en er dood onder vandaan gehaald. Een neef van de smid, de 20-jarige J. Haerkens uit Nijmegen, die bij de poort stond, brak een arm en liep enkele ernstige vleeswonden op. Hij is naar een zie kenhuis te-Nijmegen overgebracht. Hij had t verscheidene ijzersplinters in het lichaam. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Het ongeluk gebeurde, terwijl de beide jongemannen aan het werk wa ren. Men hoorde een knal als van eeü bominslag en de huizen in de omge- Beschuldiging aan adres van Nederlanders De Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, mr. Moh. Rum, heeft op het vliegveld van Karatsji „zekere Neder landse elementen in Indonesië" er van beschuldigd de voormalige kapitein Westerling in zijn opstand te steunen, aldus bericht Reuter. Hun actie, zo zeide mr. Rum, beoogde „de Republi keinse regering in de ogen van de bui tenwereld in discred' te brengen". Hij voegde toe, dat de opstand thans geheel beheerst wordt en dat „de toe stand verre van gevaarlijk is". Mr. Rum verklaarde, dat er geen vast bewijs bestond, dat zekere Neder landers Westerling gesteund hadden, doch het was volgens hem mogelijk, dat dit het geval was. Hij sprak de be richten tegen volgens welke Westerling de sympathie had van de communisten of actieve steun van de gewapende groepen van de Darul Islam had. Mr Rum zeide, dat de opstand „in het ge heel niet ernstig was" en slechts be perkt bleef tot een zeer klein gebied. Westerling kan niet rekenen op steun van de zijde der bevolking". De Franse ambassade te Moskou heeft de Sou jetrussische schrijver Uja Ehrenburg een visum voor Frankrijk geweigerd. ving wankelden even. De smederij en ten deel van het woonhuis gingen de ïucht in. De rest van het pand bleef staan, maar alle ruiten vlogen er uit Merkwaardig genoeg braken van de huizen er omheen vrijwel geen ruiten. Een naar de oorzaak van het onge val ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat deze gezocht moet wor den in het werken met buizen, waar in zich trotyl bevond. De Engelsen ge bruikten deze buizen tijdens de oorlog om ze langs de weg te leggen. De tro tyl kwam dikwijls vanzelf tot ontplof fing. Men was sinds de vorige dag in de smederij bezig enige van deze bui zen recht te trekken. Toen men gis termorgen één van de buizen in het vuur stak, ontstond de ontploffing. Kabinetscrisis onvermijdelijk De Franse socialistische party heeft Vrijdagavond besloten haar ministers uit het kabinet terug te trekken. Zoals men weet gaat het hier om het niet eens kunnen worden van het kabinet over een loontoeslag voor bepaalde leeftijdsgroepen. Later legde Bidault in de Nationa le Vergadering een verklaring af. Hij zei, dat de regering niet aftreedt, dat het debat over de vrije collectieve on derhandelingen terstond zal worden stopgezet en dat de regering Dinsdag een verklaring zal afleggen in de nationale vergadering. Hij zei verder: „Wij staan voor het vooruitzicht van een wijziging in de structuur van de regering, welke wij niet wensten, maar welke onvermij delijk schijnt". De meeste waarnemers waren van oordeel, dat, wat ook het resultaat zou zijn, een kabinetscrisis in de na bije toekomst onvermijdelijk is. Afgod dezer eeuw In de nacht van Donderdag op Vrij dag of in de vroege morgenuren heb ben inbrekers kans gezien door te dringen in de lokaliteit van hët ge meentelijk energiebedrijf te Amster dam, waar voor het publiek gelegen heid is gas- en electramunten te ko pen. In deze ruimte staat een brand kast, waarin de munten zijn opgebor gen. Hier hadden de inbrekers het op Drie jonge verpleegsters van het ziekenhuis te Perleberg in de Sowjetzone zijn tot gevangenis straffen van één tot twee en een half jaar veroordeeld, omdat zij een Stalin-achtige snor getekend hadden op een portret van de glimlachende Wilhelm Pieck, president republiek. van de Oostduitse Na de zaak van de valse honderd guldenbiljetten, de valse marken, de valse touristencheques en de valse Franse benzinebons, is thans een zaak van valse Belgische bankbiljetten van fr. 500 aan het licht gekomen en op nieuw is gebleken, dat hierby personen betrokken zyn, die reeds gearresteerd de andere feiten van ver- Weersverwachting geldig tot Hedenavond: Matige tot krachtige en in het Westen van het '"od tijdelijk harde wind tussen Zuio en Zuidwest Meest zwaar bewolkt net nu en dan enige regen en en kele verspreide opklaringen Wei nig verandering in temperatuur bondag: zon op 8.15. onder 17 34 Maan jd 21.06 onder 9.31 Maandag: zon op 8.13 onder 17,36 Maan op 22,32. onder 9,42. Jemand is bij Durgemeester d'Ailiy, die toevallig in Amsterdam was, komen Opdraven met 45 piek gewetensgeld voor de gemeentekas. Nu is 45 gulden niet veel, maar er zijn bijna een mil lioen Amsterdammers en je kunt maar nooit weten. burgervader Schokking van Den Haag nad ook al een buiten kansje. Die kreeg een doos jubileum- enocolade. omdat de Haagse afdeling van de Banketbakkensbond in het goud staat. De Haagse ooievaar heeft er van plezier zijn tweede poot bij gezet. In Amsterdam is opgericht de Neder landse barkeepersclub. Er zal wei worden geknobbeld, wie het woord nrijgt en de moppen worden genotu leerd. O Een twintigjarige scholier in Agrigento op Jicili, schoot zyn 34-ja- rige lerares dood, omdat hij voor zijn examen zakte. Over vijfentwintig jaar. i!.« hij uit dp cel komt. mag hij op nieuw voor de commissie. Je mag dan je gewicht in goud waard zijn. het is toch geen iolletjp om Aga Khan e zijn. Na zijn vrouw hebben ze nu zijn secretaris te pakken Waardevolle pa- Dieren uit de jinr G°,; !d vVèg Gewoon. Zo, nè? Maar een aardige 'choondochter hééft-ie! Liet wapen en het faatszegel van de Republiek van Weimar, de Duitse UilllliaHlllllllllllllllllllllllllminilllllUIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINlUHMIIUM adelaar, zal ongewijzigd door de West- duitse federale republiek worden over genomen. Alleen, het beest zal voortaan federale adelaar heten. After ali, what's in a name? Een voormalig Nazi-gouwleider kreeg vermindering van straf, omdat hij zich bij verschei dene gelegenheden „menselijk had ge dragen". En daarbij zinken de onmen selijk vele onmenselijke gedragingen natuurlijk in het niet. Trouwens, in Ik haal de hoge H. De waterstof! H van Duitsland zijn ze het met zulke din gen lang niet eens. Toen Karl Kauff- mann, verantwoordelijk voor het op hangen van twaalf verzetsleiders, 18 maanden kreeg, marcheerden veertig duizend arbeiders door Bielefeld als protest tegen deze lage straf. Twin tig Russische generaals en de schrij ver Ilja Ehrenburg willen de onder scheidingen, die ze van Tito hebben gekregen, terugsturen. Om Tito, die „leider van een misdadige kliek" te negéren. Laat ze! £)r. Brownlee van het Wellcome-labo- torium in Londen heeft verklaard, dat „suphetrone' een omwenteling in de behandeling der melaatsheid te weegbrengt. Het is niet uitgesloten, dat dank zij dit middel, algehele ge nezing mogelijk zal zyn. De Oost duitse regering heeft alle- Duitsers ui het Franse vreemdelingenlegioen in Vietnam kosteloze terugreis en goede baantjes beloofd, als ze willen over lopen. Veel oeloven en weinig gever, doet Drie Italiaanse detectives die de slaapwagen van Bevin moestee bewaken op het station te Rerae heo ben de hele nacht opgesloten gezeten Df trein was al lang weg. toen ze werden bevrijd, koud en stijf en akelig. Vanwege de veiligheid. waren voor valsing. Zo hebben met deze nieuwe affaire eveneens te maken Albert Peters, teke naar uit Schaarbeek en G. J. Radoux, caféhouder uit Luik, die reeds enkele maanden gevangen zitten. Nora Marion Denoyelle, een Engelse, die door -haar huwelijk Nederlandse is geworden en thans woonachtig is te Brussel, werd indertijd ter gelegenheid van de zaak der valse honderd guldenbiljetten op vrije voeten gesteld. Daar zij betrok ken blijkt te zijn bij de valse bankbil jetten van fr. 500 heeft de politie haar opnieuw aangehouden. Het totale aan tal gearresteerden in deze vervalsingen op grote schaal bedraagt thans zes-en- veertig. voorzien. Zij nebben dan ook getracht de kast open te snijden. Hoewel zij een vrij grote scheur in de huid van de kast wisten te maken, lukte het niet tot het binnenste door te dringen. Vermoedelijk zo deelt de politie mee zijn de mannen in het werk gestoord, of waren hun pogingen zo tijdrovend, dat zij in „tijdnood" zijn gekomen. In ieder geval zijn de mun ten een waarde van f 26.000 voor de gemeente gespaard gebleven. De recherche stelt een uitgebreid onder zoek in. De mannen zijn het lokaal binnen gekomen door de achterdeur te for ceren. Deze komt uit in een gangetje, dat langs het voormalige distributie kantoor loopt en afgesloten is met een hek, dat aan de Amstel ligt. Over dit hek hebben zij gemakkelijk een heen komen kunnen vinden. Arie Meijer, genaamd Meyer-Schwen- cke, zal zich op 22 (en zonodig 23) Fe bruari voor de commissie voor de perszuivering moeten verantwoorden voor zijn wandaden op journalistiek gebied tijdens de bezetting. Zo zullen o.m. ter sprake komen zijn beleid als uitgever van de bladen De Schouw, De Boekenschouw an het Nieuwe Europa er De Nederlandse Journalist, zijn daden als directeur van de Ver enigde Persbureaux en als leider van de afdeling pers en propaganda van de staf der Nederlandse SS, zijn relaties met Duitse instanties vóór en tijdens de bezetting, het drukken van Duits en nationaal-socialistisch drukwerk, het uitgeven van i ropaganda-materi- aal voor het Departement van Volks voorlichting en Kunsten enz. Er zijn ongeveer twintig getuigen gedagvaard. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat een windtun nel wordt geconstrueerd, waarin snel heden tot vierduizend km per uur zul len kunnen worden nagebootst ter beproeving van straalmotoren. Geruchten, als zouden buitengewone dienstplichtigen wo-den opgeroepen voor dienstneming in de Nationale Re- serve zijn van alle grond ontbloot. Evenmin zullen dienstplichtigen, die uit Indonesië terugkeren, tot dienstne ming in de Reserve worden gedwon gen. Wei zullen zij worden onderge bracht in mobilisabele eenheden. Niet- gewoon dienstplichtigen kunnen des gewenst in de Nationale Reserve wor. den opgenomen. De Duitse douane heeft de groot ste sigarettensmokkel sinds het einde van de oorlog ontdekt. Veertig personen zyn verhoord en ongeveer 35 personen zqn ontsnapt, naar men meent naar Oostenrijk en Belgie. Onder de 'aatsten zouden zich de leiders der or ganisatie bevinden Het betreft hier de smokkel van 26 millioen Amerikaanse sigaretten ter waarde van ongeveer 1,8 millioen mark. Acht millioen siga retten zyn op het laatste ogenblik nog geconfiskeerd. De sigaretten Kwamen in Hamburg aan in kisten. Destemd voor Denemar ken of Tsjechoslowakije. In pakhuizen van de bende werd de inhoud verwis sela met zand en de kisten werden verder gezonden Later smokkelde men de sigaretten uit de haven, in vracht auto's verborgen, die met tolvrije goe deren waren geladen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1