Twintig buitenlandse troepenschepen zullen worden ingeschakeld Kort Bestek Bomslechtsalsverdedigingswapen aanvaardbaar Verkeer naar Berlijn weer normaal VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Voor 1 Juni a.s. 40.000 man ihuis Hjalmar en Kees op de 10.000 m. Rede van Prinses Wilhelmina voor de Oecumenische Jeugd Hoge Commissaris land gea Moh. Rum in ons rriveerd Maandag 6 Februari 1950 75e Jaargang Nö, 10606 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Massale repatriëring bego nnen Vriend van Westerling gearresteerd Franse en Britse generaal naar Den Haag Baby na mishandeling overleden Weerbericht Bidault wil crisis snel oplossen VRACHTAUTO TE WATER Bestuurder verdronken Ruimere Nederlands-Duitse handel Zweeds schip voor Deense kust vergaan Mening van Amerikaanse natuurkundigen Onbekende duikboot bij Californische kust? Verklaring van Drs Hatta en Dr Hirschfeld Zes doden en 23 ge wonden bi] busongeluk Westelijk protest verworpen Duitse scheepswerven door Britten opgeblazen Denk om de gulden BUKJUAU: Koningstraat Oen Helder Telefoon 2345 post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK (MANT TARIEVEN; Advertenties: 10 ct per mm Kleine advertenties ..Jutte^tjes'■, tot 15 wo. den f Lelk woord me 5 sent Abonnementen per kwar taal 4.— oy vooruitbe taling. plus Incassokosten Door he' oo"Je^"'n.der dan twintig buitenlandse troepensche- n, w.o. het Franse 30.000 ton metende s.s. Pasteur, dat op 24 Februari in Am sterdam zal aankomen zal het mogelijk zijn in de maand Februari en in de drie daarop vol^"de ™aan^en °00 man troepen per maand in het vaderland terug te brengen. Dit deelde mr.W. H. Fockema Andreae Zaterdagavond mede, toen hij op het punt stond van Schiphol naar Djakarta te vertrekken. j^r, Fockema, die zoals men weet, staatssecretaris van oorlog is, gaat naar Indonesië ter regeling van velerlei kwesties. Daaronder valt ook het in orde maken van de overgangsvoor- waarden van het personeel van het KNIL naar de Nederlandse strijdkrach ten en naar die van de RIS. De onze kerheid bij de KNIL-mensen moet wor den weggenomen, aldus de heer Focke- ma. De soldaten moeten weer vertrou wen in de overheid krijgen. Westerling wekt de schijn op te komen voor de jnannen van het KNIL. Het is onze taak te tonen, dat wij wel voor hen zullen zorgen. Wegens deviezensmokkel op Schiphol Donderdagavond is op Schiphol, juist toen hij aan boord wilde stappen van het vliegtuig naar Djakarta, gearres teerd de 44-jarige fotograaf J. Thies- sen, hoofd van het Fototechnische La boratorium te Bandung. Op het ogen blik van zijn vertrek bleek de heer Th. in het bezit van een bedrag van vier honderd dollar, waarvoor geen uitvoer vergunning aanwezig was. De heer Th. is ingesloten in het hoofdbureau van politie te Amsterdam en zal te zijner tijd wegens deviezensmokkel voor de officier van Justitie worden geleid. Nader wordt vernomen, dat de heer Th. in Indonesië is geboren en in het bezit is van een Nederlands paspoort. Tijdens de Japanse bezetting van Java zou hij zie hals Wit-Rus hebben uit gegeven en daardoor gevrijwaard zijn gebleven voor internering. Hij is een intimus van „Turk" Westerling en de stichter en omroeper van een geheime zender in de buurt van Bandung, die zonder aanzien des persoons felle cri- tiek leverde op de gebeurtenissen en geheime stukken openbaar maakte. In Nederland zou hij het woord hebben gevoerd op bijeenkomsten van Rijkseen heid. Over het algemeen heeft hij zich altijd een zeer felle tegenstander van de Republiek en haar aanhangers ge toond. De heer Th. heeft geen vaste woon- of verblijfplaats in Nederland, hoewel hij sinds December in Den Haag woon achtig was. Het toestel naar Djakarta, dat te zijnen behoeve enige tijd werd opgehouden, is met aanzienlijke ver traging derwaarts vertrokken. Dezer dagen zal de Franse generaal De Lattre de Tassigny, opperbevelheb ber van de landstrijdkrachten der Westeuropese Unie een bezoek aan ons land brengen. Hetzelfde geldt voor de opperbevelhebber van het Britse Rijnleger in Duitsland. Morgen zullen de beide generaals met hun Nederlandse collega's in Den Haag een lunch gebruiken. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in Den Haag het negen maanden oude meisje Johanna M. K. tengevolge yan mishandeling overleden. De 25- larige vader is, verdacht van deze mis handeling, in verzekerde bewaring ge steld. algemeen landbouw emigratie-comite opgericht. Door de hoofdbesturen van het Kon. Nederlands Landbouw-Comité en de Algemene Nederlandse Landarbeiders- bond is opgericht een algemeen land bouw emigratie-comité. Het secreta riaat van het Algemeen Landbouw Emigratiecomité wordt gevoerd door urs. N. A. Vaandrager en is gevestigd amweg 28, te 's-Gravenhage. voortaan trie jaar dienstplicht in hongarije Volgens een regeringsbesluit is de rmlitaire dienstplicht in Hongarije, die totdu: sver twee jaar bedroeg, op drie Jaar gebracht. Weersverwachting tot heden avond. Zwaar bewolkt met bui- en en enkele verspreide opkla ringen. Krachtige tot storm- racht toenemende Zuidelijke tot uid-Westelijke wind. Weinig 'ferandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op: 8.11; Onder 8. Maan op 23.59; onder 9.54. De geheimzinnige -Paihelique Vier uur nadat Arthur Rod- zinski het Philharmonisch Orkest van Los Angeles gedirigeerd had in een uitvoering van Tsjai- kofsky's zesde symphonie, de zo genaamde „Pathetique", die vol gens bijgelovige musici onheil brengt aan wie haar speelt, werd de dirigent in zijn hotelkamer wakker van de rook en de vlam men, Het hotelpersoneel bluste de brand met brandblusapparaten en de dirigent kwam er heelhuids van af. Men neemt aan, dat hij, een pijp rokende, in slaap was gevallen. Minister-president Bidault heeft Zon dagavond medegedeeld te hopen dat vandaag de vijf door het aftreden der socialistische ministers in zijn kabinet opengekomen posten wederom te heb ben doen bezetten. Van welingelichte zijde wortlt vernomen, dat Bidault voornemens is leden van zijn eigen partij, de MRP en Radicaal-Socialisten in zijn regering op te nemen. De oud-premier Queille zou hij de portefeuille van Binnenlandse Zaken willen aanbieden. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een vrachtwagen, bestuurd door de 37-jarige wasbaas L. H. Meyer uit Zwolle, in het water van de Keulse vaart nabij Amsterdam gereden. De bestuurder is daarbij verdronken. Twee getuigen hadden gezien, dat de auto nog al slingerde en plotseling in het water reed. Er is zo snel mogelijk alarm gemaakt en brandweer en ge neeskundige dienst waren spoedig ter plaatse. Toen men de bestuurder uit de auto had bevrijd, is nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toege past, maar zonder succes. De Noor Andersen wist in de schaatskampioenschappen van Euro pa te Helsinki beslag te leggen op de titel. We zien hier Andersen (links) en onze landgenoot Broek man bij het nemen van een bocht tijdens hun rit op de 10.000 meter. (AnpTELEfoto) „Leert Christus verstaan zoals Hij werkelijk is" Tijdens de slotbijeenkomst van de jaarlijkse conferentie van de Neder landse Oecumenische Jeugdraad, die door driehonderd jeugdafgevaardigden werd bijgewoond, heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina een rede uitgesproken, welke door de IKOR werd uitgezonden. Bovendien werd de rede door de we reldomroep i tal van andere talen in de aether gebracht. H.K.H. leidde haar rede in met en kele woorden over de boodschap, die in December door het Oecumenisch Jeugdparlement te Genève was ge richt aan de conferentie van de jonge kerken en zendingslichamen in Oost- Azie te Bangkok. „Het mooiste van de boodschap uit Genève is, dat zij een werkprogramma is voor de jongeren over de gehele wereld n.1. het Evan gelie van Jezus Christus te brengen in ieder deel van het menselijk leven: op markten, in de gezinnen, op de akkers en in de fabrieken. Kon het duidelijker gezegd woraen? Christus is noch met ons verstand, noch met ons denken e vatten. Hij i alleen te belijden in le ven en woord, in dienst aan de mens, voor Hem. Zoekt Zijn gemeenschap in voortdurend gebed, ieder persoonlijk en gezamenlijk. Hij zegt: Want zonder Mij kunt gij niets doen. Keert U af van wat de mensen van Hem gemaakt heb ben en leert Hem kennen en verstaan zoals Hij werkelijk is". De Prinses besloot haar rede met de woorden: „Belijdt Hem in overgave en deemoed met allen over de gehele wereld en ervaart ieder van u per soonlijk de aanwezigheid van Zijn hei lig wezen in uw midden". Een Nederlandse delegatie heeft van 24 Januari tot 2 Februari in Frankfort handelsbesprekingen gevoerd met een Duitse delegatie, waarbij de bezettende autoriteiten als „waarnemers" aanwe zig waren. Tengevolge hiervan is thans in zeer uitgebreide mate de invoer van Duits land in Nederland geliberaliseerd, zo dat het goederenverkeer thans in bei de richtingen in belangrijke mate is bevrijd van kwantitatieve beperkingen Het Zweedse s.s. Ketty, groot 1140 ton, is Zaterdagavond bij Horsminde voor de Deense kust vergaan. Alle Ne derlandse opvarenden zijn gered, als mede een Noor, die met een Neder landse vrouw was getrouwd. Men zal zich nog het hachelijke avontuur herinneren van ditzelfde schip toen het tijdens de najaarsstor men van 1949 na een moeilijke reis in de haven van IJmuiden met zware slagzij aan de grond werd gezet. „Een waiersioibom kan New York vernieiigen" Op een persconferentie is een verklaring uitgegeven van twaalf vooraan-l staande Amerikaanse natuurkundigen, onder leiding van dr. Hans Bethe, professor aan de Cornell-Universiteit en een der leidende Amerikaanse< atoombommakers te Los Alamos in Nieuw-Mexico, waarin gewaarschuwd wordt, dat één waterstofbom New York of welke andere grote stad ook zotf kunnen verwoesten. „Wij zijn van mening" aldus de ge leerden, „dat geen enkel land het recht heeft een dergelijke bom te gebruiken, hoe' rechtvaardig zijn zaak ook is. Deze bom is geen oorlogswapen meer doch een middel om gehele bevolkingen uit te roeien. Wij zullen geen monopolie hebben. De Russen zullen er ook één kunnen maken. Zij zullen daar waar schijnlijk een kortere tijd voor nodig hebben. Wij moeten wel bedenken, dat wij de bom nog niet hebben doch er aan werken en dat de Sowjetunie door indiscretie, de waardevolle tip heeft gekregen, dat onze deskundigen 't ma ken van een dergelijke bom mogelijk achten. De .indiscretie" was, aldus zei- de dr. Bethe, de aan de Amerikaanse' H-bom gegeven publiciteit". De geleerden waren het er mede eens, dat Amerikr de waterstofbom moest maken omdat president Truman Vliegtuigen van de Amerikaanse ma rine hebben opdracht gekregen boven de Noord-Californische kustwateren te patrouilleren en uit te zien naar een onbekende onderzeeboot, die ter hoog te van Eureka zou zijn waargenomen. De Hoge Commissaris van de RI S in Nederland, mr. Moh. Rum, is Zater dag per vliegtuig in ons land gearri véerd. Na de verwelkoming, zeide de heer Rum, dat hij het bijzon der prettig vond in Neder land te zijn. „Ik ga direct aan het werk en ben van plan hier te handelen in de geest van de besluiten van de RTC". Het twistpunt Nieuw-Guinea, zo zeide de H. C. mag de goede verstandhouding niet aantasten. Over de actie-Westerling zeide hij, dat noch de TNI noch de Nederlandse legerlei ding daarop waren voorbereid. Beiden zijn tekortgeschoten. De laatste had verklaard, dat er geen Nederlandse soldaten zouden deserteren, maar de actie in Bandung werd louter met deserteurs van het KNIL uitgevoerd, aldus de heer Rum. Het leedvermaak dat zekere Nederlandse groepen over onze moeilijkheden hebben, is psy chologisch te verklaren, maar ook schadelijk. Moh. Rum was vergezeld van vrouw, kinderen, moeder en enkele leden van zijn staf. Mr. MOH. RUM uiimmuunmi een schietwedstrijd een tweede prijs, een dressoir. Toen hij blij van gemoed huiswaarts wilde keren, bleek zijn fiets gestolen. Maar z'n buurman, o speling van het lot, had de eerste prijs een fonkelnieuw rijwiel. Laat nou dit man liever een dressoir heb ben en laat ze nou aan het ruilen slaan. Iedereen tevreden en ze leefden lang en gelukkig. O De Duitse siga- rettenkoning Reemtsma is vrijgespro ken van een zaak, waarin tien mil- lioen mark boete was geëist wegens Pen meneer, in het zwart gekleed, trad een wijnzaak in Montpellier binnen en vertelde, dat hij van de be lastingen kwam. Een uur,lang hsaft hü rlp boeken zitten controleren, de bandtekening de directeur „„ge- E» J»j° "«""Si.ÏÏ maakt en die op drie cheques gezet, welke hij daarna inde. Bij ons gebrui ken ze andere methoden, maar ze ko men töch aan hun trek. Hoe zui delijker, hoe gekker: Een goedgeklede Italiaan heeft de ruit van een bloe- i i en winkel in Udine ingeslagen en zorgvuldig een fraaie anjer voor zijn knoopsgat uitgezocht. „Ja, ziet u, ik houd veel van bloemen" zei hij tegen de politie, die hem op haar ronde en passant meepikte. In Parijs werden in 1900 bij de gemeentelijke ban* lening 13.000 matrassen beleend. En in 1949 nog maar 200. Het schijnt dat de Fransen een slaperig volk worden Cl In Berlijn heeft, een dame echtschei ding gevraagd, omdat haar heer ge- mafl dagelijks zes zachtgekookte eieren mei schaal en al naar binnen rioeg. „Erfelijk" zei Heinrich, „Pa at er elke dag zeven. Hardgekookte^ Zo n uitgekookte! Twee leden van de Ge stapo in Beieren zijn ter dood veroor~ deeld de een wegens zeven moorden en medeplichtigheid aan 30.000 andere zijn rertgenoot wegens een moord en medeschuld aan 4000 andere. Soms -s het jammer, dat een mens maar een leven heeft. We moesten maar weer eens aan de slag, wat? belastingontduiking. Ik zeg maar zo, verdiend is verdiend. In Princen- hage worden nog jaarlijks de worste- broodfeesten gehouden. Dit jaar con sumeerden de leden der verschillende verenigingen 4200 worstbroodjes, dat is tesamen een volwassen brood van 630 meter lengte. In Sofia zijn bij graafwerken de fundamenten van drie kerken ontdekt. De tegenwoordige Bulgaren zijn met die gebouwen (zij het dan ook noodgedwongen) niet meer zo vertrouwd. Jr Tsjechoslowakije heeft de politie een bende van dertig chemici, amb tenaren en handelsreizigers onschade lijk gemaakt, die er haar werk van maakte medicijnen te verdunnen en daarmee een grijpstuiver te verdienen Waaruit blijkt, dat onkruid toch wel zergaat! Garry Da'üs heeft zes we ken lang tevergeefs gepoogd, om over ae brug bij Kehl (Duitsl.) binnen te komen. Nu heeft hij zijn Franse identi teitsbewijs verscheurd en naar de mi nister van binnenlandse zaken ge stuurd. Zijn „beweging" heeft nu be kend gemaakt, dat ze een wereldweg zonder grenzen zal propageren, waar langs iedereen vrij alle landen kan binnenkomen. Ik neem aan. dat de douane-ambtenaren daar wegenwach ten worden. Ze moeten toch óók etenT Drs. Hatta, de premier van de RIS en dr. Hirschfeld, de Hoge Commis saris voor Nederland in Indonesië hebben een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven naar aanleiding van de jongste ordeverstoringen op Java. Opnieuw werd daarin beves tigd, dat ten aanzien van deze kwestie één gedragslijn zal worden gevolgd De Nederlandse regering betreurt de desertie van een aantal onder haai bevel staande militairen. Een deel keerde uit eigener beweging terug, anderen zijn gevangen gezet. Bij her haling zal met de krachtigste maat regelen worden opgetreden. Drs. Hat ta heeft zijn waardering uitgesproken voor de van Nederlandse zijde ont vangen steun. De reorganisatie van het KNIL en gelijksoortige onder Ne derlands commando staande strijd krachten zal ten spoedigste worden voltrokken. hiertoe last had gegeven. Zij, als ge leerden, zouden er om die reden ook aan werken. Zij voegden er echter aan toe: „De enige omstandigheid, die ons er toe zou l-unnen dwingen van de H- bom gebruik te maken, zou zijn, wan neer wij onze bondgenoten met deze zouden worden aangevallen". Er zou nog tijd genoeg zijn nadat e' entueel Amerika zou zijn aangeval len. Met waterstofbommen zou geen oorlog gewonnen kunnen worden, om dat er niet voldoende militaire doelen mee verwoest konden worden. Volgens dr. Bethe zou het zelfs mogelijk kun nen zijn een aanval met waterstof bommen slechts te beantwoorden met atoombommen. Picnic liep droevig al Een autobus, met 42 mannen, vrou wen en kinderen, die terugkeerden van een picnic in de omgeving van Melbourne (Australië), slipte op een eenzame landweg nabij Broadford, op ongeveer tachtig kilometer van eerst genoemde stad. De bus viel van de weg op een lager gelegen dijkje en kwam tenslotte tot staan tegen een boom. Door de laatste botsing werd de wand van de bus ingedrukt. De gevolgen waren verschrikkelijk. Zes personen, waaronder vermoedelijk een zuigeling van 19 maanden, zijn gedood, drie en twintig anderen werden ge wond. Onder de gewonden bevinden zich vele vrouwen en kinderen. Al is de dieI nog zo snel... Vrijdagnacht om kwart vóór één ontving ae Haagse politie een telebericht uit Delft, waarin mel ding werd gemaakt van de dief stal van een Chevrolet. Dit be richt werd doorgegeven aan alle Haagse politieposten met het ge volg, dat twee patrouillerende jeep-agenten 25 minuten later op het Stationsplein de bewuste auto ontdekten. De twee inzittenden gingen er rnet de wagen van door, doch zij werden na een korte achtervolging gedwongen te stoppen. Beide personen, de 20-jarige metaaldraaier M. J. S. en de 21-jarige magazijnbediende C. V. uit Delft werden gear resteerd. Het schjjnt, dat de „kleine blokka de" van Berlijn weer is opgeheven. Zondagmorgen was de rij vrachtauto's, die bij Helmstedt op doorlating wacht te, geheel verdwenen. Van Britse zij de werd gemeld, dat het verkeer in beide richtingen onmiddellijk na aan komst wordt gecontroleerd en doorge laten. Protest verworpen Westelijke waarnemers te Berlijn geven toe, dat er „veel waars schuilt in de klacht van generaal Kotikof over smokkelarij en vervoer van gestolen Merkwaardig Russisch bericht Joegoslavische anti communistische actie in Zuid-Oost Azie Door radio-Moskou is Zondag de in- noud van een oericht uit het officiële orgaan van de Kominform omgeroepen, waarin wordt gezegd, dat Joegosla vië, „in opdracht van de Verenigde Staten", bezig is in India een centrum op te richten, dat tot opdracht zou hebben het communisme in Azie te be strijden. Agenten van dit centrum zou den m India, Vietnam, Malakka, Indo nesië, Japan en in andere landen moe ten ageren Het personeel voor het centrum in India zou worden geleverd door de Joegoslavische ambassade .in New Delhi, terwijl de vertakkingen in andere Aziatische landen hun men sen zouden krijgen van de Joegoslavi sche diplomatieke missies in deze sta ten Polen heeft d« Ver. Indone»e erkend. Staten van goederen". Het waardeverschil tussen de Oostmark en Westmark heeft West- Berlijn gemaakt tot een aantrekkelijke basis voor smokkelaars, dieven en zwarthandelaren. Kerken proiesieerden De „Germania" scheepswerven zijn Zondagmorgen op bevel van de Britse autoriteiten opgeblazen, ondanks de protesten die van Duitse zijde waren geuit. De Britse autoriteiten waren van mening, dat de werven voor militaire doeleinden waren gebouwd en niet ge schikt waren voor vredesdoeleinden. Protest. De Rooms-Katholieke en Protestant se Kerken in Sleeswijk-Holstein had den Zaterdag bij de Britse autoriteiten geprotesteerd tegen de ontmanteling van de „Germania"-werven. In een telegram aan de Britse com missaris voor Sleeswijk-Holstein werd onder meer gezegd, dat de beide kerken in de naam van 220.000 Christenen pro testeren en dat zij overtuigd zijn, dat de Christenen in het Gemenebest en de Ver. Staten van Amerika de ontman te ling niet zullen goedkeuren in een tijd, waarin gebeden wordt voor de terug- Keer van vrede en wederzijds begrip tussen dg landen. De uitbetaling van de gulden te gen inlevering van bon 544 (le vensmiddelenkaart 909) zal Dins dag 7 Februari geschieden aan personen wier naam begint met de letters Roe t.m. Scha. Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het postkantoorloket te ver voegen tussen 8.20 en 3 uur.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1