Stad en Omgeving. Honderdzestig scholieren streden een vredelievende strijd Varkens-politiek ten koste van de boer Amerikanen lokken nieuw schapenras Jubileumviering Helderse Damclub begonnen Grootste jeugtournooi van Nederland Glimlachje Op weg naar huis Gemeente-ambtenaren Sadden gezellige contact-avond Basketbalcompetitie VAN MARSDIEP TOT IJ Boeren zullen minder varkens houden Spaarresultaten in Januari Tussen Haaks en Kuifje Burgerlijke Stand Hoornse Groningers komen toneelstuk opvoeren PIET SCtlMIDT Volleybalcompetitie In het kort 't Zand Uitvoering van .«Zanglust" Onze Bridgerubriek Brits atoomgeleerde in arrest Prima wol en van goede kwaliteit De Helderse Damclnb is de viering van haar veertigjarig bestaan begonnen met een schooltournooi, waarvan Zaterdagmiddag in „Formosa" de beide eer ste ronden werden verspeeld. Honderdzestig jongelui hebben deze middag hun uiterste best gedaan het elkaar zo moeilijk mogelijk te maken. Het waren lang niet alleen „dammers, daar by Formosa er waren ook jongens die „gevertje" speelden en verwonderd keken wanneet hun tegenstander met een dam wel vier of bruine vlakjes oversloeg. Andere jongens zaten geconcentreerd te spe len, minnten lang peinzend over de volgende zet. Elke partij mocht twee Siur duren, maar zover is het niet gekomen; zó lang denken rappe jongens en meisjes in de regel niet. De voorzitter van de organiserende jubilerende vereniging, de heer C. J. J. Leibbrand, heeft in zijn wel komstwoord heel wat mensen moeten danken voor hun medewerking. Het gemeentebestuur, dat was vertegen woordigd door wethouder Van Loo, werd daarin betrokken, en verder onder andere de Helderse Sportraad en de winkeliers die voor dit jubi- leumtournooi prijzen hadden beschik baar gesteld. De heer Leibbrand heeft echter meer gezegd dan hartelijke woorden; hy heeft belangrijke mede delingen gedaan. Of is het niet be langrijk dat tweehonderdzeventig jonge dammers dit tournooi, dat in vier weken zal worden beëindigd, tot het grootste hebben gemaakt, dat ooit in Nederland werd gehouden? En is het niet meldenswaardig, dat voor de eerste maal in de Nederlandse damgeschiedenis voor deze wedstrij den drie meisjestientallen hebben in geschreven? De heer Leibbrand heeft ook verteld, dat de „veertigjarige" van plan is een jeugdafdeling op te richten, en in de toekomst wedstrij den te organiseren om het jongens- kampioenschap van Den Helder. De hoekopening Wethouder Van Loo heeft daarna iets gezegd over sportiviteit en gezeg den als „Wees een heer in het ver keer". Er werd vooral hard geap plaudisseerd toen hij mededeelde, dat het clubgebouwtje van de Helderse Damclub in de Hoogstraat, waarin Ambachtsscholieren zyn onderge bracht, weer geheel ter beschikking van de vereniging zal komen. Hierna heeft de wethouder het tournooi ge opend door aan een der borden onder de ogen van een blozend schoolmeisje de eerste zet te doen. De heer Van Loo koos, glunderlachend en zonder aarzelen, de hoekopening (3126). Het spreekt vanzelf, dat niet alle scholieren even grote „keien" waren. Sommige jongens slaagden er in met bewonderenswaardige handigheid binnen vijf minuten het hele bord leeg te „vegen". Anderen hadden gehoord van de heer Leibbrand dat er diep moet worden nagedacht by het dam spel, en zy deden het door hun ogen goed de kost te geven en de tijd te laten vorderen, waardoor hun partij aan „gewicht" won. Met belangstel ling hebben wfl de partij gevolgd tus sen P. Verhoef van School 7b en B. Franssen van school 7a. Eerstge noemde stond in gewonnen stelling, doch vergiste zich toen. Franssen, een gelijkwaardig tegenspeler, profiteer de ervan en streek de punten op. Aan eén ander bord barstte een jonym, na te hebben gewonnen, in snikken uit, toen hy een fout maakte en ver loor. Een en ander daar bij die rood-in- gespannen jongensgezichten ging met veel lawaai gepaard Gelukkig kon den de wedstrijdleiders, de heren P. Verkerk, J. Vink, J. Stoll en J. Bee- zemer, door hun aanwezigheid nog groter rumoer voorkomen. Op Zater dag 11 Februari, warmeer in Musis Sacrum in de eerste plaats de over gebleven honderdtien scholieren aan de beurt komen, is wel wat meer stilte gewenst. Bij de meisjes De strijd tussen de meisjestiental len van school 4a en school 5a ein digde in een gelijk spel (1010). Zo doende moest om de taart en de tul band, die respectievelijk als eerste en tweede prjjs voor deae meisjesploe- gen waren bedoeld, worden geloot. De acht andere prijswinnaars van Za terdag zullen binnenkort worden be kend gemaakt. Hieronder geven wij thans de uitslagen van de eerste ge slaagde tournooidag. Zeevaartschool ULO a 182; School 7bschool 7a 146; VGLO bAmbachtsschool a 911; School 4aSchool 5a 1010; Chr. 'SchoolSchool Ban kastraat 146; School 8aSchool 14a 119; Ambachtsschool bVGLO c 146; ULO bVGLO a 128. De verslagen tientallen zijn afgevallen. Uiteinde lijk zullen uit de drie afdelingen (naar leeftijden geformeerd) drie kampioe nen over blijven. Zover is het echter nog niet. Voor lopig kunnen wij de feestcommissie van de Helderse Damclub, de com missie die de viering van het jubi leum leidt en bestaat uit de heren J. Vink (voorzitter), A. van Veen (secretaris), J. Stoll, J. Beezemer, P. Verkerk en A. Bremer, complimen teren met het succes van de eerste dag. „Is het water niet bliksemse koud?" „Geen flauw idee, ik heb geen thermometer bij me. Aan boord van het troepen transportschip „Tabinta", dat op Zondag 19 Februari uit Indonesië wordt terugverwacht, bevinden zich onze stadgenoten W. C. H. Leijdeckers, Palmstraat 13, en C. J. van Rooij, Ruyghweg 156. Met de gecharterde „Cheshire", die op Zaterdag 18 Februari uit Indonesië arriveert, vaart de heer M. J. J. Hoogenbosch, Weststraat 66, thuis. De onderafdeling Den Helder van de Nederlandse Bond van Gemeente-amb tenaren organiseerde Zaterdagavond in „Centraal" een feestavond voor haar leden en een aantal genodigden der bij het Ambtenarencentrum aangesloten organisaties. De opvoering van de ca baretrevue ..Schuurdens en Jorman", die de hoofdschotel van het program ma vormde, schiep een buitengewoon genoeglijke stemming. Er bleken onder het gemeentepersoneel krachten te schuilen, die zulk een revue tot een welgeslaagd geheel kunnen maken. In de eerste plaats mogen „The ink(t)- spatters" worden genoemd, enigermate vergelijkbaar met The Andrews Sisters en Bing Crosby, in dit geval drie he ren (met één gitaar) als de Sisters en Alwine Meyer als de Bing. Rhythmisch modern en muziaaal was hun optreden, waarbij Alwine Meyer haar reputatie als lady-crooner bevestigde. En dan Sudrah en zijn assisente, die de aanwe zigen aangenaam bezighielden, toen de heer Everhardus door onbekende oorzaak niet in de zaal was De expe rimenten op occult terrein werden met klimmende verbazing gevolgd. De he ren Van Engelsdorp Gastelaars en Bak ker kwamen enige malen op de plan ken met een schetsje, een partijtje her sengymnastiek werd gedaan en het amusementsorkestje o.l.v. de heer L. F. van Loo Jr. (die zelf een keurige so lo speelde) zorgde voor goede entriac- te muziek. Het was een gezellig en be schaafd geheel, dat door de heer L. J. Daalder werd besloten met de opwek king tot ieder lid. om een nieuw lid aan te werven Alvorens het bal begon werd de taart, die bij de verloting was achtergehouden, op Amerikaanse wij ze verkocht. Deze veiling drukte het nadelig saldo van de avond met ruim vijf en twintig gulden. Helder heeft in de basketbalcompe titie Vrijdagavond een 406-overwin ning geboekt op Openbare Werken. Vóór de rust wist laatstgenoemde ploeg behoorlijk partij te geven, zelfs beter dan wij tot nu toe geyrend wa ren, doch in de tweede helft was het verband volkomen zoek. De wedstrijd H.A.V.—Off. K.I.M. was zeer spannend. Tegenover beter veldspel van de athleten stond de betere doeltechniek van de officieren, die zich door een 19—18-zege aan de kop van hun afdeling handhaafden. De Werfspörtvereniging zorgde voor een verrassing door met 17—9 over Adelborsten 1 te zegevieren. Het wil ons voorkomen, dat het team van de Adelborsten, dat door deze nederlaag van de tweede plaats werd verdron gen, tot betere resultaten in staat is. F.A.C. verloor ditmaal met 2211 van Zeemacht 2. Toch zat er nu wel muziek in de ploeg. Zeemacht won deze ontmoeting op regelmatige wijze. De Standen zijn nu: Afdeling A: Te Beverwijk is een coöperatieve vereniging voor uitvaartverzorging op gericht. De omzet van het Staats- vissershavenbedrijf te IJmuiden be droeg in Januari f 1.322.608.wat f 612.192 hoger is dan in dezelfde maand van 1949. De kerkeraad van de geref. kerk te Zaandam heeft aan architect J. Roden burg te Amsterdam opdracht gegeven voor het ontwerpen van een nieuwe kerk in het Zuid-Oostelijk deel van de stad. De molen „De Zoeker" te Zaan dijk is weer hersteld en gaat deze weeK weer draaien. De gemeenteraad van Nibbixwoud nam een belangrijk besluit door het afschaffen van de vermakelijkheids belasting voor uitvoeringen van plaat selijke verenigingen. Bij Wijdenes is het ijs van het IJselmeer gaan kruien. Op zeven plaatsen kropen ijsschollen over de dijk. Het verkeer moest dan ook worden omgelegd. De op 15 Februari te openen Winterflora te Bo- venkarspel belooft haar voorgangers verre in de schaduw te zullen stellen. De tentoonstelling, die geopend wordt door jhr. v. Nispen tot Pannerden, alg. voorzitter van „Bloembollencultuur", zal een manifestatie zijn van de kwali teit der Westfriese Kleibol. Te Warmenhuizen is een arbeiders woning aan de Fuik door brand totaal verwoest. Niets van de inboedel kon worden gered. O Een inbreker heeft in het kantoor van de Coöp. Aankoopver. te Noord-Scharwoude de brandkast opengesneden. De moeite werd echter slecht beloond, want de buit bedroeg slechts f 23. Te Egmond aan Zee is een aantal oude munten opgegraven, w.o. een zilveren uit 1687. Voor het behoud van de korenmolen te Den Oever heeft prinses Wilhelmina f 100 geschonken. Op 'n stuk land te Slootdorp is het gewei van een edel hert opgegraven. Het dateert vermoe delijk uit de 12e of 13e eeuw. Export beperkt om binnenlandse varkensprijs laag te houden garantieprijs voor varkens vastgesteld va- Voor 1950 t» een minimumgaran te(teo8telling met 1949, toen 1-8-5 per kg. 7eggen, dat in 1949 de werkelijke prjj8 richtprijs gold van 2A5. D in 19,50 de werkelyke prys mo?t mocht bewegen rond™ tot 11 Februari vermeer^ blijven boven /L85. ta ^Srantteprijs boven ƒ1.85 ligt. Maar fcj ^tekent JSEnTdnt de werkelijke prijs Sel«k moet z«n aan deze randeerde minimurapnJ». Off. K.I.M. 6 6 0 0 12 184—61 Helder 7 5 0 2 10 144—90 Adelb. 2 5 4 0 1 8 96—65 Zeemacht 1 4 2 1 1 5 85—66 H.A.V. 6 2 1 3 5 104—92 Hermes 7 1 0 6 2 52—169 O. Werken 7 0 0 7 0 54—176 Afdeling B; K.V.H. 5 5 0 0 10 178—40 W.S.V. 6 4 0 2 8 110—109 Adelb. J 6 3 0 3 6 122—93 Zeemacht 2 6 3 ,0 3 6 107—;111 G.S.S. 5 2 0 3 4 72—142 F.A.C. 6 0 0 6 0 42—136 In de maand Januari werd op spaar bankboekjes bij de Nutsspaarbank in gelegd f 458.232,98 (vorig jaar f 443.074,25) en terugbetaald-f 427.367,70 (vorig jaar f 462.485,19). Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald f 30.865,28 (vorig meer terug dan in f 19.410,94). Het aan inleggers ver schuldigde bedrag bedraagt nu f 9.365.797,76 (vorig jaar f 9.507.177,95) Het aantal posten van inleg bedroeg in Januari 3608 (3102) en dat van terugbetaling 3123 (2624). Er werden uitgegeven 198 (182) nieuwe boekjes terwijl werden ingetrokken 133 (114) boekjes. In omloop zijn. thans 21228 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 27 (19) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.De lediging van 336 spaar busjes leverde een bedrag van f 5113,08 aan kleine besparingen op. Zaterdagmiddag is de kustvaar der „Mira" in de haven a angekomen Zii zal de lading van de Zweedse „Christina", die zoals men weet uit verse haring bestaat, naar Boulogne overbrengen. De reparatie van de mo tor van de „Christina" bleek méértiid te vergen dan de houdbaarheid van de haring toeliet. Gisteren was de lading overgenomen, maar de „Mira" bleef nog even in de haven wachten op gunstiger weer. De motorschoener „Eems". die on geladen op weg is van Harlingen naar Rouaan, liep gisteren de haven aan. Gisteravond kwam de met hout geladen motorschoener ,'Gruno" uit Halmstadt aan. Zij werd omstreeks half zeven geschut en zette binnendoor de reis naar Zaandam voort. Het is morgen hoog water om 10.55 en 23.00 uur. en laag water om 5.10 en 17.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 3.4 graden Celsius. Geboren: Auke, z. v. Leenderl Laan en Grietje de Waard; Pieter J„ z. v. Hen drik Rensmaag en Johanna N. Dijt; Ber- nardus, z. v. Bernardus Glese en Maatje van Leeuwen; Anthonius en Hendrlcus z. v. Cornelis Kuip en Maria M. Huisman; Maria J d. v. Cornelius H. Ran en Vero- nica E. van Heerwaarden. GEVONDEN VOORWERPEN 4 donkergr. kinderwant; 1 lipssleutel aan kettinkje; 1 br. herenshawl; 1 mof; 1 bl. ceintuur; 1 p. rode wantjes; 1 br. wollen muts. De Groningers uit Den Helder heb ben een soort stedenuitwisseling op touw gezet. Onlangs heeft de toneel groep van „Stad en Ommelanden" op uitnodiging van „De Grunneger Marti ni" te Hoorn het toneelstuk „Ainigst kind' opgevoerd. Als tegenprestatie komt nu ,De Grunneger Martini' op Zaterdag 11 Februari in „Centraal aan de Koningstraat een opvoering ge ven van het toneelstuk in drie bedrij ven „De beste zet". In verband met de te verwachten belangstelling heeft het bestuur besloten, alleen toegang te ver- .enen aan Groningers boven de zes tien jaar. Kaarten zijn in voorverkoor verkrijgbaar bij de heren Pais, Violen straat 85- Porringa, 2e ochagendwars- straat 8; Lenstra, Molenstraat 91 b Boonstra, Steengracht 20. Het programma voor de komende week luidt: 7 Febr. 19.30 uur W.S.V. Zeemacht 2; 8 Febr. 19.15 uur Zee macht 1Adelborsten 2; 10 Febr. 18.45 uur K.V.H.G.S.S.; 19.40 uur Off. K.I.M.-Zeemacht 1; 20.35 uur Hermes— Helder; 21.30 uur F.A.C.Adelborsten 1; 11 Febr. 14 uur Openbare Werken— Adelborsten 2. naar maat Ruime keuze - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 - Tel. 3176 De spannendste en beste wedstrijd die deze week voor de volleybalcom petitie werd gespeeld, was die tussen H.A.V. en G.S.S. Beide teams vochten hard voor de overwinning. De Sport school was de gelukkigste. Het is jammer, dat G.S.S. niet in deze op stelling in de finale zal kunnen uitko men. De uitslag was H.A.V. 1 G.S.S. 1 14—16. 15—13, 11—15. De overige uitslagen waren: S. S. Kuil man—Mulo 2 15—5, 15—7; H.K.V. 2— Openbare Werken 2 1115, 1315; H.A.V. 2—Pro Patria 2 15—11, 15—5; Hermes—Off. K.I.M. 4—15, 7—15. In de afdeling A zal zich in ieder geval Adelborsten 1 in de finale plaatsen. De tweede ploeg zal Zee macht 2 of W.S.V. 1 worden. De af deling B zal G.S.S. 1 en Zeemacht 1 wel aan de kop brengen, en afdeling C behalve de officieren van het K.I.M. H.K.V. 1 of Openbare Werken 1. Heden- en morgenavond wordt in Casino „De Terugkeer" opgevoerd door Tavenu. Het bestuur van de Helderse Post- harmonie verzoekt ons mede te delen dat de prijzen der verloting werden aangekocht, dus niet ten geschenke ontvangen. Zaterdagavond heeft de HRC-fa- milie een alleszins geslaagd bal-masqué in Casino gehouden. Alle uit- en thuiswedstrijdn van dc hockeyclub ..Hermes" werden gis teren p'gelast. De R.K. Gem. Zangver „Zanglust' geeft Dinsdagavond, in samenwerking met het Zijper Salonorkest, een uit voering in de zaal van de heer Jb. de Wit alhier. Op het programma staan werken van Palestrina, Schubeit, Cé- sar Franck, R. Wagner e.a. Verder is er een vioolsolo door Gerard Grin, zang van Jan Meyer (piano Huib Kooy) en zang-duet van de dames Matnel. BIEDEN BLIJFT MOEILIJK Wie geregeld bridge speelt met sterke, middelmatige en slechte spelers zal de conclusie, dat het uitspelen lang niet zo veel zorgen baart als het bieden, stellig onderschrijven. Zelfs een „opge legde" kaart kan velen voor een onop losbaar probleem stellen. Soms wordt met kunst en vliegwerk het eind bod bereikt, maar vaak, te vaak, wordt dit verzuimd, hetzij door overdreven vrees down te gaan, hetzij door een plotselinge optredende „blindheid", die schakers zo zeer vrezen. Een aardige illustratie daarvan is het volgende spel: (N.) Schoppen: B, 2 Harten: H, 7, 5, 2 Ruiten: 10, 5, 2 Klaveren: 5, 4, 3 ,2 (W) (O) Sch.: A, H, 10, 8 Sch.: V, 9, 7, 5, 3 Harten: 3 Harten: B, 6, 4 Ruiten: H, V, 8, 6, 4 Ruiten: A, 7, 3 Klaveren: A, V, B Klaveren: 10, 7 (Z) Schoppen: 6, 4 Harten: A, V, 10, 9, 8 Ruiten: B, 9 Klaveren: H, 9, 8, 6 Beide partijen niet kwetsbaar, N. gever. Het bledverloop was als volgt: N. pas; O. pas; Z. 1 Ha; W. 1 S.A. Hier begint de fout reeds. Het bie den van S.A. achter een kleur bete kent voor de partner: „Wees niet bang voor die kleur, want ik heb daarin 'n stevige dekking." N. bleef passen en O., die naar achteraf bleek terecht de biedkunst van z'n partner niet zo hoog aansloeg, kwam met 2 Sch. als antwoord. Z„ die uit het tweemaal passen van z'n partner begreep, dat verder bieden alleen maar tot een „strop" kon leiden, paste eveneens. Vol verwachting blik ten N„ O. en Z. naar W„ die hardnek kig in zijn kaarten tuurde, vervolgens even „het plafond bestaarde" en ein delijk.... met 4 Cch. voor de dag kwam? Dat had U gedacht! Neen, W. bood noch 3 of 4 Sch., noch 3 Ru. noch 2 S.A.: hij paste! U had de gezichten van zijn partner en van zijn tegenstanders moeten zien toen zijn kaart „open" kwam: ze waren een studie waard. Ik zal U het commentaar besparen van O. toen 6 Sch. gehaald waren: zijn woorden waren niet mals. Na het 1 SA.-aanbod van W. becritiseerd te hebben, vroeg O., waarom W. niet met 4 KI. het aantal azen en met 4 SA. het aantal heren had gevraagd. W. had er geen verklaring voor! Ik verzeker U, dat dit spel met deze bieding nog maar kort geleden voorkwam in een viertallenwedstrijd. Het enige excuus voor W. was, dat hij had moeten invallen voor een speler, die plotseling verhinderd bleek te zijn. Maar dat was ook het enige Wat heeft men echter de laatste weken kunnen waarnemen? De over- heidspolitiek is er van begin Decem ber op gericht geweest de werkelyke prijs gelijk te doen zijn aan de mini mumprijs, door de vraag af te rem men. Nu de binnenlandse vleesdistn- Lutie is afgeschaft, heeft de overheid op de binnenlandse markt geen kans meer tot beperking van de vraag. Ei bleef haar dus niets anders over dan te gaan manipuleren met de export. Van deze mogeiijkheid heeft de over heid dan ook een gretig gebruik ge maakt. Toen reeds voor het einde van net jaar aan de verplichting voor 1949 van het Engelse baconcontract was voldaan en toen de 10.000 ton waren geleverd, heeft Nederland dat jaar vrijwel geen bacon meer naar Enge land gezonden. In Januari gingen de verplichtingen voor 1950 in, maar ook in de eerste weken heeft men de ex- porf beperkt. Voor de boer betekent dit. dat zijn baconvarkens niet werden afgenomen, niettegenstaande het feit, dat de over heid en haar hoogste vertegenwoordi gers herhaalde malen hadden verze kerd, dat er vrijwel onbeperkte ex portmogelijkheden bestaan en dat de boer dus te allen tijde van de afzet van zijn baconvarkens verzekerd kon ziin In December en Januari heeft de overheid hem met zijn varkens laten zitten. Bacon-varkens werden zware varkens Een varken groeit door en dus wer den de bacon-varkens „vanzelf' zwa re varkens. Nu is er ook voor deze zware varkens export mogelijkheid en wel naar Duitsland. Maar ook deze kans heeft de overheid niet benut. Naar Duitsland is geen of zeer weinig vet varkensvlees uitgevoerd. Het ge voig van het één en ander van het zwaarder worden van de bacon-var kens en van het afremmen van de ex port naar Duitsland is, dat de prijs van deze zWare varkens laag is ko men te liggen. Voor deze categorie be- Ttaat immers vrije prijsvorming; de minimumprijs voor baconvarkens is de enige garantie, die de overheid heeft willen geven. Hoe de prijs voor de zware varkens verloopt, laat haar bij wijze van spreken onverschillig. Deze varkënspolitiek wordt naar het oordeel van de georganiseerde land bouw echter gevoerd ten koste van d> boer. Er zyn reeds symptomen, dat ook de prijs voor de bacon-varkens zich gaat bewegen onder het gegaran deerde minimum. Exportmogelijkheden voldoende Er is maar één middel om hieruit te komen, en wel: exporteren. Mogelijk heden zijn er genoeg. Engeland kan in 1950 per week gemiddeld meer dan la.000 bacon-varkens gebruiken; zwa re varkens kunnen o.a. naar Duits land uitgevoerd worden. De overheid heeft de verzekering gegeven, dat de prijs van f 1,85 altijd kan worden ge haald. Zij moet nu haar woord ge stand doen en haar belofte inlossen Zij moet daarom de uitvoer van var kens zo krachtig mogelijk ter hani nemen en de varkens van de boer j|. nemen. Het kan zijn, dat men in krin. gen van de stedelijke consument varkenspolitiek van de laatste weken gaarne ziet. De overheid zal zich ech ter terdege bewust moeten zijn van de oude wijsheid, dat men geen twee d-ngen tegelijk kan hebben. Zij kan niet van de landbouw een groot deel van de uitvoer verwachten en tegelij. kertijd de uitvoer remmen; zij kan niet de varkens op de binnenlandse markt houden en tegelijkertijd expor. teren. Zij kan niet en hiermede zal zij toch wel zeer duchtig rekening moeten houden van de landbouw verwachten, dat hij zijn aandeel bij. draagt in een sluitende betalingsba" lans en tegelijkertijd het houden van varkens voor de boer minder aan- trekkelijk maken. Als de overheid twee dingen tege. lijk wil, loopt zij grote kans, dat zy geen van beide krijgt. Zy loopt gevaar dat de boeren veel minder var- kens gaan houden en dat zelfs de mi nimumverplichtingen van het Engelse bacon-contract in het gedrang zu!ien komen. Dan zal zij door eigen schuld op de blaren zitten. Zij heeft dan t« weinig varkens zowel voor de export als voor de binnenlandse vleesvoor ziening. En wie zal dan de dure vlees import moeten en kunnen betalen? En hoe zullen dan de prijzen zijn! In Washington heerst op het ogen blik grote opwinding, doordat de ar restatie van een der leidende figuren van het Britse centrum voor atoom onderzoek te Harwell, dr, Klaus Fuchs, is bekend geworden. Dr. Fuchs schijnt in het bezit te zijn geweest van belangrijke feiten betref fende de waterstofbom en deze aan een onbekende persoon, te hebben medege- deld. De informaties konden nuttig zijn voor een vijand. Truman was reeds enige dagen op de hoogte van de op handen zijnde arrestatie, die schied op aanwijzing van het kaanse inlichtingenbureau. De subcommissie voor de zingen van de -Amerikaanse heeft gisteren drie uur lang met geslo ten deuren vergaderd. Hoover, de lei der van het inlichtingenbureau, heeft tijdens deze zitting mededelingen ge daan, waaruit bleek, dat Fuchs inlich tingen van vitaal belang over de wa terstofbom en geheime gegevens over de vervaardiging van de atoombom aan de Sowjetunie heeft verstrekt. Dr. Fuchs was van 1943 tot 1946 lid van de Britse atoomcommissie in de Verenigde Staten en had daardoor toe gang tot vele geheimen. Hij heeft voor het laatst in 1947 in Amerika vertoefd, De Britse autoriteiten stonden voor zijn betrouwbaarheid in; daarom heeft het Amerikaanse inlichtingenbureau toen zijn gangen niet verder nagegaan. is ge- Amerl- toe wij- Senaat In de Verenigde Staten is onlangs bekend gemaakt, dat men er in ge slaagd was een nieuw schapenras te fokken, dat zowel een prima kwaliteit wol levert als goed bevleesd ls. Het nieuwe ras, dat de naam Montadale ontvangen heeft, is onlangs voor het eerst in het openbaar te zien geweest op de Internationale Veetentoonstel ling In Chicago, die in tien dagen tijds door 500.000 bezoekers bezocht werd en waarop 11.500 stuks vee tentoon gesteld werden. De Montadale is het resultaat van 17 jaar kruisen tussen het Cheviot- ras en het Columbia-ras, een in Ame rika gefokt ras. Het nieuwe ras ver toont grote gelijkenis met de Che- viots, doch is zwaarder gebouwd heeft een kleine kop met een witte snoet, terwijl de wol niet over de ogen hangt. Gemeld wordt dat dieren van dit ras gemiddeld tussen de 5.4 en 5 84 kilo langvezelige wol leveren die slechts weinig krimpt. Het scheren van deze schapen levert geen moeilijk heden op, daar het vel glad om het lichaam sluit. De lammeren leveren als zy vier en een halve maand oud zjjn gemid deld 38 kg. prima kwaliteit lamsvlees Hierdoor is het mogelijk de lammeren tegen behoorlyke prys te verkopen vóór de tyd van de grootste hitte aan breekt. Een ioi van een jaar oud weegt gemiddeld ongeveer 56 25 ke De meeste Montedales zyn tot dus verre gebruikt voor fokdoelelnden. Het ras wordt momenteel gefokt on veebedryven in de staten Connecti cut Texas Wisconsin en Montana en in het Zuiden van de Verenigde Sta- ten. In 1945 is een vereniging van Montedale-fokkers opgericht, "waar van het hoofdkantoor ln St. Louis in de «tut Mlssouri gevestigd is. Een groep leden van de Handels vereniging van Korea heeft voor de Amerikaanse ambassade te Seoul (Korea) een Uemonstratie gehouden voor voortzetting der economische hulp van de Verenig de Staten aan Korea. De demon stratie, waar aan circa 6000 perso nen deelnamen, verliep volkomen rustig. Op cle spandoeken, die werden meegedragen, stond te lezen: „Hervat de Amerikaanse hulp aan Korea, ten einde het com munisme uit het Verre Oosten te verdrijven". DOOR BIJKOMSTIG ONGELUK OVERLEDEN Donderdagavond kreeg in Amster dam een man, terwijl hy bezig was iets te solderen vermoedelyk plotse ling een maagbloeding. Hy kwam vallen en trok daarby de slang van eer, gascomfoor 'os. De buren roken bet uitstromende gas en gingen kyken. Zy kwamen echter te laat. Broeders van de GGD hebben geruime kunstmatige ademhaling toegepast maar de levensgeesten bleken ge*®" ken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2