Belgische Kamer aanvaardt Volksraadpleging Zuivering in Oostduitse ministeries Vreselijk ongeluk kostte het leven aan 170 Belgen Beroofd door Borra, de koning der zakkenrollers Incidenten besloten het Leopold-debat Duizend dollar voor professor Kolihoff Beslissing viel met 117 tegen 92 stemmen De_ man, die uit Dublin kwam... Vreemde taxirii mei royaal heerschap Groene sjerp, chocolade en een charmant meisje arrestaties Vijf Bemoeit u niet met andermans zaken Spoedige beslissing inzake ambtenarenpensioenen Man kreeg vergiftige vla te eten jeugdbeweging heeft bijna millioen leden Min. De Vleeschhouwer Churchill candidaat in Woodford zal monument onthullen „Jeruzalem, een mijn die op ontploffing wacht" Nieuw circus-programma in Carré Franse troepen slaags met Vietminh-strijdkrachten APRA-leden te Djokja gearresteerd OP HET MATJB Brekende bewolking Schond raadslid zijn ambtsgeheim? uLniJAO 9 i iibKUAi»x De Belgische Kamer van Afgevaard.gden heeft Woensdagmiddag met 117 tegen 92 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold. Er waren «reen ont houdingen Voor het wetsontwerp stemden de leden van de Christelijke Volk - partij, de liberale ministers en vier Vlaams-liberale afgevaardigden De socialis tische, communistische en liberale afgevaardigden uit Wallonië en Brussel stem den tegen. wendde en boos uitriep: „Met die fas cisten is geen huis te houden". Deze opmerking gaf aanleiding tot een ge weldig tumult, dat verscheidene minu ten duurde en waaraan de voorzitter slechts door voortdurend hameren een einde kon maken. Het tweede incident kwam van com munistische zijde. De afgevaardigde Dispy stond n.1. plotseling op om de regering in felle bewoordingen te in terpelleren over de Amerikaanse wa penlever an^ies en de levering van Op de laatste dag van het Leopold- debat, alvorens de Kamer tot hoofde lijke stemming overging, hebben de voor- en tegenstanders van de volks raadpleging hun oratorische gaven voor de laatste maal beproefd om de ICamer in de door hen gewenste rich ting te stuwen. Buset, de voorzitter van de socialis ten, stelde de C.V.P. verantwoordelijk voor de moeilijkheden die zullen ont staan. „Wij hebben in de Kamer ge zegd, wat wij te zeggen hadden", aldus spreker. „Thans zal niets ons meer kun nen weerhouden in alle steden en ge huchten te gaan vertellen hoe wij over de Koning denken". „Is er iets democratischer", aldus riep de minister zonder portefeuille, Graif Carton de Wiart (C.V.P.) uit, „dan voordat de wet op het regent schap wordt opgeheven, het volk zelf te raadplegen over de opportuniteit hier van?" Graaf de Wiart verklaarde ten slotte te vertrouwen op de politieke rijpheid van Belgie en het gevoel van rechtvaardigheid der Belgische bevol king. De liberale minister van Landsverde diging Deveze daarentegen noemde de volksraadpleging een nationaal onge luk. De verantwoordelijkheid schoof hij evenals Buset op de schouders van de C.V.P. Hoewel hij voor het voorstel zou stemmen, verklaarde Deveze zich tegen de terugkeer van de Koning. Twee incidenten. Het debat werd ontsierd door een tweetal incidenten. Het eerste ontstond toen de socialistische fractieleider Bohy zich tot de banken der C.V.P.-leden uranium uit de Congo aan de Ver I Staten. Frans van Cauwelaert, voorzit 1 ter van de Kamer, slaagde er niet ir J Dispy tot zwijgen te brengen, waaro; I de C.V.P.-fractie de zaal verliet, de pu I blieke tribune ontruimd en de verg' dering tien minuten geschorst werd. Bent u van oordeel. Het ontwerp wordt wet, tien dagen I nadat het in de Belgische Staatscou j rant is gepubliceerd. Dan kan het volk 1 ter stembus worden opgeroepen, dat i; over ongeveer 40 dagen. Iedere Belg boven 21 jaar moet „ja" of „neen" ant- woorden op de vraag „Bent u van oor- deel, dat koning Leopold zijn grond wettige prerogatieven moet herkrij gen?" De uitslag van de volksraadple ging zal niet beslissend zijn. Zij wordt beschouwd als een kenbaar maken van de openbare mening aan het parlement. Koning Leopold heeft echter onlangs in een brief aan de Belgische regering te kennen gegeven, dat hij zal aftre den, indien niet 55 pet. vóór zijn terug keer stemt. Vóórdat de koning op de troon zal terugkeren, moeten beide Ka mers in een gemeenschappelijke zitting vóór de beëindiging van het regent schap stemmen. - Terwijl een taxi Zondagmiddag voor het station te Zwolle rustig op een vrachtje stond te wachten, werd de chauffeur aangesproken door een man, die vertelde dat hij uit Dublin kwam. In het Engels met wat Nederlandse woorden doorspekt, zeide hij dat hij naar het centrum van de stad wilde. De chauffeur reed hem er heen, maar op de Grote Markt gaf hij te kennen naar Nijmegen te willen. Toen de taxi chauffeur een voorschot van f75 ont ving, waarbij bleek, dat de portefeuille van de vreemdeling welgevuld was, voldeed hij aan diens verlangen. Tijdens de rit naar Nijmegen vertel de de man, dat hij in Dublin was ge boren en in Canadese diplomatieke dienst was. Hij liet een groene sjerp bestikt met indrukwekkende wapens, zien en toor.de zijn paspoort, waaruit Van gewoonlijk betrouwbare Oost duitse zijde werd gisteren vernomen dat in de afgelopen weken vijf voor aanstaande functionarissen van ver schillende Oostduitse ministeries zijn gearresteerd, terwijl een twintigtal an deren in dezelfde periode is geschorst of ontslagen. De oorzaak hiervan zou zijn dat „de Oostduitse regering in October 1949 met grote haast is samengesteld, het geen tot gevolg had dat vele personen, die politiek of moreel niet geschikt waren, er toch in slaagden op verant woordelijke posten te komen". De meeste gearresteerden waren werkzaam in het ministerie voor de buitenlandse handel. Zij worden van corruptie beschuldigd. Vluchtelingen. Het tempo van de zuivering in de burgerlijke partijen is opgevoerd. Twee ministers uit Oostduitse provincies In de Van Beuningenstraat te Am sterdam werd gisteren een onderhuur der door de hoofdbewoner van een perceel op straat gezet, vermoedelijk wegens het niet betalen van de huur. De buren waren het niet eens met dc- hoofdbewoner en, zonder overleg te plegen met de onderhuurder, be gonnen zij de inventaris, die op straat was gezet, weer het huis binnen te dragen. Toen de hoofdbewoner tegen deze inmenging protesteerde, kreeg hij van de buren een pak slaag. De man vluchtte de straat p en werd daar opnieuw door belangstellenden aan gevallen en van zijn geld beroofd. De onderhuurder had zich bij deze tafe relen op de achtergrond gehouden. De hoofdbewoner kreeg een hoofdwonde en een onderkaakfractuur, zodat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. De politie greep in en de bu ren hebben niet anders met hun haid- handig optreden bereikt dan dat zij ziclj binnenkort voor de rechter zul len moeten verantwoorden. belgie erkent vietnam, laos en cambodja Als gevolg van de bekrachtiging van de overeenkomst welke gesloten is tus sen Frankrijk enerzijds en Vietnam, Laos en Cambodja anderzijds is Belgische regering overgegaan tot erkenning van de genoemde drie sta ten. Ook de regering van Nieuw-Zeeland besloot Vietnam, Laos en Cambodja erkennen. te vluchtten naar West-Berlijn, zes plaat selijke functionarissen van de C.D.U. werden uit de partij gestoten en men verwacht, dat Otto Nuschke, plaatsver vangend minister-president van de Oostduitse republiek en voorzitter van de C.D.U., en professor Erich Fascher, voorzitter van de C.D.U. in Saksen- Anhalt, afgezet zullen worden. De twee ministers, die naar West- Berlijn vluchtten, zijn dr. Hugo Ku- nisch, christelijk-democratisch minister van financiën in Saksen-Anhalt, en Fritz Schwob, minister van Arbeid :n Brandenburg. bleek, dat hij verre reizen gemaakt had. In de Keizer Karelstad aangeko men, wijzigde de man opnieuw zijn plan. Hij wilde nu naar Brussel. De chauffeur bezat nief de vereiste pa pieren en kwam met zijn passagier overeen em tot de grens te brengen. Bij Grave nam de Canadees een lif tende soldaat mee. Toen deze in Eind hoven uitstapte, gaf de rijke man hem f 50. In de Brabantse lichtstad had de man nog een royalé bui. Toen hij eeh charmante bus.-nductrice op straat zag lopen, wipte hij een winkel binnen en overhandigde 't verwonderde meisje een lading chocolade. Maar In Budel bij de grens werd in een café aangelegd. Toen de chauffeur met de Canadees naar buiten kwam, ston den daar twee marechaussees te wach ten, die de man arresteerden. Het bleek, dat hij de chocolade waarmede de conductrice in Ei'idhovcn werd ver rast en die een waarde van f20 ver tegenwoordigde, niet had betaald. Vandaag zou de „diplomaat" van Eindhoven worden overgebracht naar Apeldoorn, waar de politie hem van oplichting van een inwoner van die stad verdenkt. Deze, de heer G. be vond zich vóór de rit naar het Zuiden in gezelschap van de man uit Dublin en had met hem enige cognacjes ge bruikt. De Apeldoornse politie zal van de gelegenheid gebruik maken om omtrent de rijke „diplomaat" een on derzoek in te stellen. 28 Maart a.s. zal de 55-jarige ge leerde, prof. I. M. Kolthoff uit Almelo, die thans is verbonden aan de universiteit van Minnesota, tijdens de 117de nationale verga dering van de Amerikaanse Che mische Vereniging te Houston, de grote Fisher prijs 1000) voor analytische scheikunde ontvangen. Professor Kolthoff is vooral be kend door zijn fundamentele bij dragen tot de vervaardiging van synthet'tche rubber. Op vragen van de heer Stapelkamp, lid der Tweede Kamer voor de A.R., heeft de minister van sociale zaken geantwoord, dat binnenkort een beslis sing tegemoet gezien kan worden met betrekking tot de vraag of aan de ge- pensionneerde ambtenaren vijf pet. toeslag op de pensioenen kan worden toegekend. De politie te Roermond heeft de 33- jarige vrouw P. M.B. gearresteerd, ,mdat zij heeft gepoogd haar man met /ergif van het leven te beroven, aldus .aeldt de Tel. Eind Augustus van het vorige jaar heeft zij hem vla voorge zet, waarin een flinke dosis ratten kruit was verwerkt. Het slachtoffer, dat geruime tijd in het ziekenhuis is opgenomen geweest is thans nog bijna geheel blind en gedeeltelijk verlamd tengevolge van het nuttigen van het vergif. Uit de statistiek van de vrije jeugd- vorming 1949, bewerkt door het C.B.S., blijkt, dat 1 Januari 1949 in totaal 960.000 personen, onder wie 40 pet. vrouwelijke, waren aangesloten bij de jeugdbeweging. Hiervan waren 48 pet. bij R.K. en 32 pet. bij Prot. Christelijke verenigingen. De padvin dersorganisaties telden leden. ruim 190.000 POST VOOR „PASTEUR" EN „ATLANTIS" Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen, aan boord van de troepentransportschepen „Pasteur" en „Atlantis", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet respectievelijk uiterlijk op 9 en 13 Fe bruari in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke ge gevens dient het adres de naam te be vatten van het betreffende troepen schip. Toevoegen: „Op thuisreis naar Nederland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. SAMENZWERING IN ARGENTINIË ONTDEKT De Argentijnse politie heeft medege deeld, dat een samenzwering is ont dekt, die in het buitenland was ge smeed, met het doel „op verscheidene plaatsen in Argentinië verwarring te stichten". Magnetische mijn trof in 1940 schip met krijgsgevangenen Winston Churchill is gisteren in verband met de algemene verkiezin gen candidaat gesteld voor de Conser vatieve Partij in het Engelse district V/oodford (Essex). Op 30 Mei 1940 gebeurde in het Hol lands Diep bij Willemstad een vrese lijk ongeluk. Twee schepen met Belgi sche krijgsgevangenen voeren naar Duitsland, 's Avonds liep een van deze schepen op een Duitse magnetische mijn. Het werd een ontzettend drama. Hoewel dirept alle pogingen in het werk werden gesteld de schipbreuke lingen te redden, kwamen 170 krijgsge vangenen om het leven. Bovendien werden een paar honderd krijgsgevan genen gewond. Op het schip bevonden zich ongeveer 1000 Belgen. Van de doden zijn er 140 in Willem- In de omgeving van Wieringerwerf is men op- het ogenblik bezig met grondboringen en opmetingen in verband met de stichting van het vierde dorp in de Wieringermeer. De boringen worden uitgevoerd door het Laboratorium voor Bo demonderzoek te Delft. Tijdens de borings- en opr:.-':'.ngsuxerkzaam- heden. eerste senaat van perzie geïnstalleerd Sjah Mohammed Reza Pahlevi van Perzie heeft Woensdag 28 leden be noemd van de eerste Senaat in de ge schiedenis van Perzie, die vandaag zou Worden geïnstalleerd. Later zal de Sjah nog twee senatoren aanwijzen. De Syrische afgevaardigde Ahmad Sjoekiary heeft op de vergadering van d trustschapsraad van de V.N. ver klaard, dat de kwestie-Jeruzalem „een drijvende mijn is, die op ontploffing wacht". Hij verklaarde zich tegen het plan van de voorzitter van de Raad, dat voorziet in de verdeling van de stad in drie zones. Onder Arabische souvereiniteit zouden de heilige plaat sen het veiligst zijn, zei hij. De afge vaardigd e van Irak sloot zich bij hem aan. Dr. Samuel Guy Inman, voorzitter van een commissie van onderzoek, dia onlangs door de „American Christian Palestine Association" naar Jeruzalem is uitgezonden, verklaarde, dat zijn commissie tot de conclusie was geko men, dat internationalisatie van Jeru zalem „zeer gevaarlijk en onnodig' was. De raad komt morgen weer bijeen. En daar stond gisteravond Uw ver slaggever in de piste van het Amster damse Carré, leeg geschud door Borra, de koning der zakkenrollers: zonder portefeuille, zonder sigarendoos, zonder notitiehloc, zonder vulpen entot driemaal toe zonder polshorloge. Maar toch mocht hij niet mopperen, want hij kwam er nog heel wat beter af dan zijn beide mede-slachtoffers die zich be roofd zagen vanzelfstrikker en bre tels. Met dat al vormde het optreden van Borra een hoogtepunt van het aan hoogtepunten zo rijke circusprogram ma van Strassburger in Carré. De grote naam die deze gentleman-zakkenroUer vorig jaar in ons land vestigde, heeft hij gisteravond volledig gehandhaafd Zijn vingervlugheid is bewonderens waardig, wat ondergetekende, zoals gezegd, aan den lijve heeft ervaren Naar onze smaak overtreft het nieu we programma, dat gisteravond feeste lijk werd ingeluid, nog het vorige. Het biedt veel meer variatie en bevat tal van werkelijk grote nummers, in cir cus-terminologie wereldstad-nummers geheten. stad begraven, anderen in de omge ving. Reeds lang was men van plan allen, die in Willemstad begraven liggen, in één graf bijeen te brengen en dit mas sagraf te sieren met een monument. Dit jaar zal dit plan verwezenlijkt worden met volle medev/erking van de Nederlandse en Belgische regering. De plechtigheid zal geschieden op Tweede Pinksterdag (29 Mei). De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, dr. De Vleeschhouwer, zal de onthullings plechtigheid verrichten. De Nederland se regering heeft alle kosten, verbon den aan het oprichten van het graf monument, voor haar rekening geno men. De plechtige onthulling zal 's middags geschieden, 's Morgens wordt een H. Mis opgedragen op het Hollands Diep, op de plaats waar het ongeluk in 1940 is gebeurd. Daartoe zullen twee aken gecharterd worden. Volgens een te Saigon bekend ge maakt Frans militair communiqué werden 15 kampementen van de Viet- minh vernietigd en 800 personen, o.w 400 gijzelaars, bevrijd in een groot scheepse operatie in Laos. Franse troe pen zuiverden de plaats Quangri, aan de kust van Annam, 50 km. ten Noord westen van Hue, de oude hoofdstad van Annam. In Noord-Annam oefenen strijdkrachten van de Vietminh sterke druk uit. In Tongking bezetten Franse en Vietnamese troepen de provincies Tienlang en Thanh Hu, resp. ongeveer 35 en 50 km. ten Zuidwesten van de grote haven Haiphong. Te Djokja zijn acht leden van de APRA van Westerling gearresteerd, waaronder twee Chinezen. Volgens ge vonden documenten moeten er te Djokja 82 leden van de APRA zijn. Bij de gearresteerden werden wapens in beslag genomen. Aan de paardendressuur is een grote plaats ingeruimd. Max Schumann rijdt de Spaanse hogeschool en presenteert verschillende vrijheidsdressures. Een bijzonder aardig nummer is dat met de stoplichten. Dan zijn er magnifiek gedresseerde baby-olifanten, twee be drijvige zeeleeuwen die zelfs een mu zieknummer verzorgen en voorts is er de Nederlander Jean Michon met een mooie groep leeuwen. Hij liep gister avond een bloedende verwonding aan de hand op, maar op een schram meer of minder pleegt een dompteur nau welijks te letten. En wat was er al niet meer? Een fantastisch_ sterke kerel, een juffertje dat klam zweet in de handen doet ont staan als zij in lussen langs de zolde- onderzoek inzake ring loopt, een bewonderenswaardig goed reknummer, een rijwielacrobaat op een draaiende schijf, een antipodist, een vrolijk groepje clowns en tot slot een trapéze-nummer zó angstig sensa tioneel dat bii de toeschouwers de kou de rillingen over de rug liepen. Kortom weer een programma dat voor 100 pro cent circus is, waarmede Strassburger alie eer inlegt en dat ongetwijfeld in de komende weken opnieuw honderden uit de provincie naar het circusgebouw aan de Amstel zal lokken. B. PEKING STEUNT RUSSISCH VOOR STEL TOT BERECHTING HIROHITO In een te Londen opgevangen be richt van het nieuwsbureau „Nieuw China" wordt gezegd, dat China de Sowjetunie heeft doen weten, dat het volkomen instemt met de Russische voorstellen om keizer Hirohito van Japan wegens oorlogsmisdaden, in ver band met een bacteriologische oorlog voering, te doen berechten. NIEUWE BEMIDDELINGSPOGING IN AMERIKAANSE MIJNWERKERS STAKING President Truman's commissie van de mijnwerkerssta king heeft de vakverenigingsleider John Lewis en de Amerikaanse mijndi- recteuren verzocht een nieuwe poging te doen om tot overeenstemming te komen over een contract met de 400.000 mijnwerkers, die in staking zijn ge gaan. HAGELSTENEN ZO GROOT ALS TENNISBALLEN In Noord Assam (India) is een man gedood en zijn 19 personen gewond door hagelstenen zo groot als tennis ballen. SOMMIGE DAGEN hebben de kleur van verwaarloosde plafonds: ze zQn niet zwart en ze zijn niet wit en ze zijn niet grijs. Ze zijn alleen maar armetierig, viezerig en grauw vap vervelende akeligheid. Het begint al in de ochtendstond, waarvan een mis dadige zot gezegd moet hébben dat diè goud in de mond heeft. Goud op zulke ochtenden? Mesjogge: nog geen blifi. Ge snijdt u bij het scheren, gf brandt u bij het kachelstoken, de post brengt een aanslagbiljet, uw zoontje scheurt het behang van de muur eh onder het nadeinen van de daaruit welig ontspruitende herrie met de directrice (de voormalige honneport) gaat ge naar de plaats van uw arbeidj waar ge gewoonlijk de zweetdruppels plengt. En daar is dan natuurlijk, uit gerekend op diezelfde verkreukelde ochtend, de duvel ook aan 't feesten tussen allerlei fout en misstand en gesaggerrjn van allerlei aard en soort en kleur, zodat het u kostelijk ver heugt, dat ge naar de rechtbank kunt tijgen om althans een paar uur aan schouwelijk onderwijs te genieten in de dalles en de mallotigheid van uw medemensen. Maar op een grauwe dag is ook de rechtszaal grauw. De rechter heeft zo'n melige trek om de lippen en de officier kijkt als ware hij door een kater gebeten en de griffier tekent nog verveelder poppetjes dan anders. Zelfs de altoos gemoedelijke ordebe waarder heeft iets van een kampbeul. En als er dan precies in je nek een tribuneklant z'n kennelijke verkoud heid zit weg te wekkeren in allerlei neushalingen, dan kom je allengs tot het groot verlangen: naar huis te gaan en in bed te kruipen. Gelukkig heb ik het niet gedaan, want dan zou ik Jannetje hebben ge mist en Jannetje was een blijspel in één bedrijf, waar ze, wat mij betreft; alle Cor Ruysen en Cees Laseuren en derzelver vrouwelijke om- en aanhang voor cadeau kunnen krijgen. Ha!, die Jannetje. Als een zonnetje dat door de wolken breekt, als een roos in de winter, als een perzik op een zilveren schaal, als een appel op een lap fluweel zo was ze daar eensklaps tussen al die saaie, verveel de zanikmannen en ze riep, ons allen omvattend in haar vriendelijke barm hartigheid, een stemming wakker, die aan de hoofse ridderlijkheid der mid deleeuwen moet zijn gelijk geweest. Ha!, die Jannetje. De groene tafel trok de beffen recht en de waker woelde warrelige krullen op hun plaats en de tribune snoof niet meer en als u 't mij vraagt dan glom zelfs de deurknop wat vrolijker dan anders. Oei!, die Jannetje. Zonder poeier en zonder rooie menie op de liepen en zonder gefrunnik van genagellakte vingers en in een simpel kleedje van weinig centen per meter stond ze daar als de bloem van het platteland: overtogen met de dauw der jeugd, 'lijk het is bij een druiventros die on gerept de lippen noodt. Och Jannetje! Wat vaerskunst zou constigh zijn uw schoonheid te waar deren, naardat g' in zuiverheid ver scheen voor 't oog der strenge heren. Nou viel dat wel mee, dat dient ge zegd, want de rechter is tenslotte ook geen steenezel en de officier veegde niet voor niets bijn bril zo schoon. Ik constateer slechts. Het was overigens, uit een oogpunt van juridische fijnproeverij, een zaak van niks. Want dit landjuweel kwam slechts een woordje getuigen in een zaakje, dat wegens gebrek aan be langstelling van de andere betrokke nen moest worden aangehouden. Het spijt ons allen zeer, zei de rechter, dat wij u de moeite hebben veroorzaakt van die lange fietstocht. Wij zijn u erkentelijk voor uw komst. En dat wij toen met z'n allen niet in de handen klapten, dat moest eigenlijk gestraft worden naar de normen van majesteitsschennis. Tien minuten later was de zaal weer grauw en hingen de beffen weer scheef. Er stond een fietsendief te liegen als een verkiezingsredenaar en in m'n nek snotterde die bacillenspui- ter lustig voort. Tenslotte ben ik tóch maar in bed gekropen. Dat is het beste op zulke dagen. KAREL. De gemeenteraad van Maassluis be sloot indertijd in geheime zitting tot het verkopen van enkele percelen. Aan de raadsleden werd geheimhouding op gelegd, doch toen een hunner, tegen stander van het plan, hoorde, dat de burgemeester reeds met de a.s. koper had gesproken, ging hij op zijn beurt naar de kooplustige toe en bepleitte de belangen van de huurders. Het gevolg was, dat hij wegens schending van het ambtsgeheim werd vervolgd. De Rot terdamse rechtbank sprak hem vrij. In hoger beroep werd 25 boete tegen hem geëist, doch het Haagse Gerechts hof heeft de uitspraak van de recht bank bevestigd. In het procs tegen de Fransman Robineau c.s... dat te Stettin in Polen wordt gevoerd, wordt Zaterdag de wijzing der vonnissen verwacht.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3