eugdkoerier suRcrara r Pe tovenaar op de heuvel ZAlwotiïèRtffiii Een wedstrijd met verrassingen week-eind ewogen Het Radioprogramma Denk om de gulden Prijsraadsel Onze mededelingen Grapjes van school Een bron van glans! Rijvers vlug als kwikzilver, Lenstra geen interesse Robots als soldaten Internationale landbouw tentoonstelling te Brussel Lascylinder dreigde te exploderen J Scheepvaariberichien Zeeuws-Vlaanderen krijgt strocellulosefabriek DONDERDAG 0 FEBRUARI 1950 fswwx'ww; - ..j: s Heel veel jaren geleden, toen er nog geen vliegmachines, auto's en fietsen bestonden, en alle mensen slechts te voet of met behulp van muilezels door het bergland trokken, leefde in Hon garije een tovenaar. Hij bewoonde een klein huisje, dat diep tussen het groen van een der mooiste heuvels verborgen lag. Van buiten zag je niets bijzonders; alleen een lage brede muur, met zware stenen afgedekt, liep er omheen. Dat was juist het meest geliefkoosde plek je van Karoly, de goede tovenaar. Als de avond viel en de laatste zonnestra len nog door de boomtakken speelden, richtte hij zijn kijker om zich heen en gingen er de wonderlijkste dingen ge beuren. Zieke mensen, die dachten, nooit meer te zullen genezen, voelden plotseling alle pijn verdwijnen en sprongen blij van hun bed op, gezond ,ls visjes. Allen die verdriet hadden, tegenslag of misoogst, ziekte of zorgen, voelden deze bij toverslag van zich af glijden, zodra Karoly met zijn kijker hen ontdekt had van zijn hoge heuvel af en de toverwoorden si ik: „Geluk afj uw deel". Altijd weer, als de nacht de heuvels en dalen in dichte duister nis had gehuld, betrad Karoly met vol doening zijn kleine woning, verheugd, zoveel geluk te hebben gebracht, waar zoveel droefheid heerste. Niemand kende zijn bestaan of wist iets van hem af. Hij leefde zo verbor gen en stil, dat alleen de merels, de roodborstjes en een in de nabijheid nestelend steenuiltje zijn vrienden wa ren, die uit zijn hand kwamen eten en uit zijn beker dronken. Totdat.iets heel ergs gebeurde in de streek, waar Karoly woonde. Een vreselijke roverbende trok uit de naburige bossen de dalen in en alles, wat van hun gading was, namen ze als buit mee. Groot was het onheil, dat de rovers aanrichtten. Het ergste was wel, dat Karoly hiertegen niets doen kon. Het ongeluk wilde namelijk, dat, toen de schrikaanjagende bende de eer ste avond het dal introk, de goede to venaar zijn kijker liet vallen. Deze rolde de h vel af. Sneller en sneller ging het omlaag, tot hij juist bleef lig gen voor het paard van de rover hoofdman. „Haha" riep deze met don derende stem, „wat hebben we daar? Een kijker? En wat voor een. Dat is al een heel ongewone!" Hij draaide en trok er aan, maar kon er niets door waarnemen. Waar kwam hij vandaan, van die heuvel gerold? „Welnu, man nen; dan aanstonds gekeken, aan wie hij toebehoort, opdat wij weten, hoe hem te gebruiken." Zo belandde de hoofdman met zijn bende bij Kardly, VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Leger des Heils- kwartier. 6.15 „De stem van de Christelijke Vakbeweging". 6.30 Voor de Strijdkrachten. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 „Van daag". 8.50 „Le Canzoni d'ltalia", steravond. 9.0U Familie-competitie. 9.35 ,,Le Canzoni d'Italia". 10.05 Gram .muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Hongaarse Rhapsodie. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Cello-concert. HILVERSUM 11, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 „Harmonetto". 7.05 „Musicorda' 7.30 De Radio-VoiksmuziekschooL 8.05 in het Radio- Zoeklicht. 8.15 Het Radio Philharmomsch Orkest 9.00 Avro's Avondschool. 9.25 „Van de Moldaux tot de Karpaten". 10.05 „Wij vlogen naar Java". 10.20 Bach-cycius. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Licht platenconcert. VOOR VRIJDAG HILVERSUM L 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Denis Matthews. 9.15 Och tendbezoek. 9.30 Concert. 10.30 Morgendienst 11.00 Bloemlezing. 11.30 Muziek bi) het werk. 12.00 NCR V-koor. 12.33 Metropole-orkest 1 15 „Mandolinata". 1.45 Middagconcert 2.10 Fluit- recital. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.UÜ Stabat Mater. 3.40 Voordracht 4.00 Ne derlands KamerkwarLet. 5.00 Concertgebouw- kwuitet. 5.30 Under de Fryske Flagge. 5.45 Nederlands Bijbelgenootschap. 6.00 Geeste lijke liederen. 6.15 Niets voor mets. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Ra dio FhiUiarmoiiisch-orkest. 9.20 Rondom de Bevolkings-admirustratie. 9.40 Ensemble „Se lecta". 10.10 Magniiicat. 10.30 Werken van Iujsager. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Boston liomenade-orkest. HILVERSUM H, 415 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8 18 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Parijs Con- servatorium-orkesU 10.00 „Thuis". 10.05 Mor genwijding. 10.20 BBC-Theater-orkest 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Jonge Nederlandse kun stenaars. 11.15 Parker Adderson, Philosooi. 11.35 Jan Vogel. 12.00 Parade der jongeren. 12.83 Sport en prognose. 12.45 This is Ame- hca. 1.15 The Avroleans. 1.45 Nieuwe platen. 2.00 Kookkunst. 2.20 Het Belcanto-uur. 3.00 Ons volk in zijn dichters. 3.20 Het Oinroep- KamerorkesU 4.00 Gram.muziek. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 The Bambooziers 5.20 Wij en dg muziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.40 Duo Frans Vester. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Siiyestn-kwartet.7 7.30 Gelovige mensen. 7.45 „Een Radiokrabbei". 8.05 Boe ken. 8.10 Piano-voordracht. 8.30 „Mensen aaD het werk", 9.00 Men vraagten wij draaien 9-25 Aether-torum. 9.55 Buitenlands weekover- ®^ht 10.10 Pennies trom Heaven. 10.40 „Van daag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Omroep- kamerorkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN ui: 8.05 Concert 9.05 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel '1.30 Voor de sol- i - t\s\ tri Q. '^.progr. ii.00 Orgel l.BU v- Jhdeu. 11.45 Orkest White 12.00 VI. Br.: Kinderkoren. 12.82 Orkest Welftens. 1.16 Or- fit'l. 2.10 „Those you have loved" 3.00 Ka- lundborg: Gram. 4.00 Eng. L.P.: „Stradi- Var' Orchesvra. 4.30 Orttesi Leon. 5.00 Koot wijk: Batavia. 6.00 Beromünster: „Red Mil- J.ers 6.30 VI. Br.: Vooi de soldaten. 7.30 7.45 Feuilleton. 7.55 Filmmuziek 8.15 Muziek. UljN ui; 7.15 Bonjour le Monde" 7.30 H.S.. Orgel. 8.10 Concert. 9.00 Kook £.raatJe. 9.10 Symph.-muziek- 10.00 Lu».: Meaage et Musique (VI.). 10.30 NWDK: Bech 11.00 Eng. H.S.: Voui de soldaten. KurH. Wijding. 11.30 Orkest White. 12.00 "WDK: Lunchconcert. 12.30 Fr. Br.: En- sernbie Delhej 1.00 Eng. L.P.: „Mn, Oale's ,laW - 1.15 „Londen Light Conceii Or- ™«tra". 2.00 BBC Nortüern Orchestra. 2 45 K«' de kinderen. 3.00 voo. de vrouw 3.40 Srt, Gevar. muziek. 4 45 Eng H.S-: BBC f^ots-orkest. 5.30 Fr. Br.: Voor de zieken, l p ei»no. 6.00 Voor de soldaten. 6.30 Eng. w a Geraldo 7.00 Sandy Macpherson. 715 «aytarr-orkest 7.4.5 Hoorspel 8.00 Fi. Br.: P'ogr. 8.30 Eng. L.P.: „Up the pole". Zoen Var.-orkest. 9.45 Variété. 10.30 toeU'eht. H.15 Schlager. maar deze wilde hun niet vertellen, hoe de gelukskijker werkte. Daarom werd hij geboeid, gevankelijk meege- \oerd en in een donkere kelder gewor- pen. Slechts éénmaal per dag werd hem door een luikje een kruik water en een droog stuk brood aangereikt. Elke avond verscheen de roverhoofd man aan de kelderdeur, om te vragen, of Karoly het geheim wilde prijsgeven. Maar de goede tovenaar hield voet bij stuk. Hij zon dag en nacht op een mid del, om de arme bevolking te helpen. Eindelijk had hij het gevonden. „Als ge mij mijn vrijheid hergeeft', zo sprak hij de vijfde dag ,„zal ik u het geheim van deze toverkijker mededelen." „Een toverkijker?" zei Malajos, de roverhoofdman, terwijl zijn ogen be gerig schitterden. „Hoe werkt hij?" brulde hij ongeduldig. „Blijf kalm, Ma lajos. Ik zal het u zeggen. Trek eerst mijn kleren aan. Ook mijn puntschoe nen. Vergeet vooral mijn toverhoed niet. Leen mij dan uw wijde mantel en voer mij terug naar het terras bij mijn woning. Slechts daar kan ik u de wer king van mijn kijker verklaien." In Een correctie-fout heeft het prijs raadsel de vorige week niet gemak kelijk gemaakt. Er werd een deel van een theepot gevraagd, waarvan de naam met een V begon. Deze V moest natuurlijk een T zijn. Door deze fout zal het woordje Vult, inplaatst van Tuit niet als een fout worden gere kend. De oplossingen zijn: Raadsell: 1. Guit, 2. Ruit, 3. Buit, 4. Luit, 5. Kuit, 6. Duit, 7. Tuit. Raadsel II. 1. Droom room d 2. Stier ster i 3. Broek brok e 4. Fruit ruit f Het gevraagde woord is dus: dief. De prijzen werden gewonnen door: Arie Hollaar, Violenstraat 95, Den Helder. Peter Wagner, Voorstraat 12, Eg- mond aan Zee (8 jaar). Jopie Mulder, Dorpsstraat 690, As sendelft. Piet Kiezeling, Veldstraat 3, Schagen (11 jaar). Gerda Rempt, Mekkenstuinweg 10, Hippolytushoef. Geertruida Pirovano, Ladderbeek straat 53, Velsen Noord. (10 jaar). la»»t van zenuwen? Mijohardt's Zeouwtabletteo helpen U er overheen. Ing. med. (adv.) De uitbetaling van de gulden tegen inlevering van bon 544 (levensmiddelenkaart 909) zal Vrijdag 10 Febr. geschieden aan personen wier naam begint met personen wier naam begint met de letters Str. t.e.m. Tij. Men dient zich met de uitgeknipte bonnen ton het postkantoor- loket te vervoegen tussen 0.30 en 3 uur. een ommezien waren de paarden ge zadeld en in volle galop ging het door het heuvelland. Terwijl de bendeleden beneden de wacht hielden, bestegen Karoly en Malajos de uitkijkpost. „Richt nu de kijker op gindse heuvel top en zeg driemaal vlug achtereen: „Magyarparosnimpozagvaraslar!" „Hoe- schreeuwde de rover. „Wel, eenvoudig: magyarparosnimpozagvaraslar!" Rood van toorn zette Malajos de kij ker aan zijn oog, maai- wat hij ook brab belde, hij kon 't toverwoord niet herha len. ..Laat mij 't u voordoen" sprak Ka roly en hij greep de kijker uit de han den van de onthutste Malajos, richtte hem op de bende aan de voet van de heuvel en sprak: „Ongeluk zij uw deel!" De gevolgen waren ontzettend. Woest steigerden de paarden op, wier pen de manschappen van hun rug en renden weg het dal in en verder, tot ze in een geweldige stofwolk verdwe nen. De rovers zelf, die op de grond waren geworpen, veranderden op slag in stijve houten palen. De beek, die plotseling buiten zijn oever trad, voer de ze mee in wilde vaart. Ook Malajos, die, bij het horen van de vloek uit de mond van de tovenaar, zich op deze wilde werpen, voelde zich opeens ver lammen. Als een blok stortte hij neer; viel over de lage borstwering, rolde de helling af naar de gezwollen stroom, die hem. opnam en als laatste van zijn hele bende meevoerde in haar kolken de watermassa's. Vast omklemde Karoly zijn dierbare gelukskijker; hij slaakte een diepe zucht, wierp nog een lange blik op de vertrouwde omgeving en trad zijn huisje binnen. Nadien is de landstreek van de goe de tovenaar nooit meer door rovers on veilig gemaakt. (Voor kinderen beneden 12 jaar) In het onderstaande vierkant moeten vier woorden worden ingevuld. Elk woord bestaat uit vier letters. 1. Een slijmerig beest dat zijn huisje op zijn rug draagt. 2. Een schuifbak in een tafel of kast. 3. Iets waar ons bloed door stroomt 4. Een godshuis. Wanneer de woorden goed zijn in gevuld, kun je ze ook van boven naar b-neden lezen. Oplossingen nnen vóór Zondag B Februari naar het bureau van dit blad worden gezonden. Tante Iet kon.t met een verzoek dat jullie waarschijnlijk wel vreemd zullen vinden. Dit verzoe' is: Kuur geen zil verpapier meer, want wij winnen er niets mee! Met hulp van vele Jeugdkoerier- vrienden en vriendinnen zijn er grote hoeveelheden zilverpapier opgespaard. In mijn woonplaats kan ik dit zilver papier niet kwijt Ik moet het dus op zenden naar Den Haag of Amsterdam. Dit verzenden bedraagt meer dan de waarde van het zilverpapier dat ver zonden wordt. Als wy dan nog beden ken dat verscheidene kinderen hun Pakjes al een keer per post naar mij toe hebben gezonden, kan het geld dat voor porto wordt uitgegeven beter di- recht aan een t.b.c.-vereniging worden afgedragen. Wij sparen dus geen zilverpapier meer, jongens en meisjes! Hartelijk dank aan allen die steeds zo trouw hebben geholpen! TANTE IET Beppie Hessen. Bergerslaan 12, Be verwijk wil graag corresponderen met een meisje in een andere plaats. Zij is 10 jaar oud. Sytze Visser, Magdalenenstraat 14, Alkmaar heeft sigarenbandjes die hij graag wil ruilen voor punten van D.E. Arie Kapitein. Burgervlotbrug B 71 wil Hooimeiers beschuitplaatjes ruilen voor punten van D.E. Op school werden de werkwoord vervoegingen behandeld. De onderwij zer vervoegt: ,Ik was mij, je wast je, hij wast zich, wij wassen ons.Hans, welke tijd is dat?" „Zaterdagavond, mijnheer!" „In het jaar 9", 20 vertelde de onder wijzer, „leverde Herman de Romeinen slag in het Teutoburgerwoud. En wat zei men daar wel van in Rome, Jan tje?' „De Romeinen waren met de leve ring niet tevreden, mijnheer!' „Weer je huiswerk niet klaar. Kees; wat doe je dan toch met je vrije avon den?" vroeg de onderwijzer boos. „Ik heb geen vrije avonden" was het on verwachte antwoord. „Hoezo niet?" „Omdat ik om zeven uur naar bed moet!" Ing. med. (adv-) (Voor kinderen beneden twaalf Jaar) Beste jongens en meisjes. Wij beginnen vandaag met het briefje van Jan de Vries. Ik wou dat ik had kunnen mee doen aan dat sneeuw baliengevecht, Jan. Dat geloof je niet hè, maar toch i het zo. Ik ben dol op sneeuwballengevechten. Ankie en Jan Koningstein, het is erg verstandig van Pappa en Mamma, dat Ethy het poesje niet mag plagen. Zij zaJ wei veel van dieren gaan houden, denk ik. Wie van jullie tweetjes heeft het laatst een prijs gewonnen? Schrijven jullie dat eens? Ansje Bontes, bedankt voor het aardige versje. Ganzen zijn grappige beesten, vind je ook niet? - Ferdie Nelfestein, gelukkig dat je weer beter bent. Hoe gaat het de laatste tijd met de sommetjes, Ferdie. Ben je er al een bolleboos in geworden? Henk Nellestein, ja, het ijsplezier was maar van korte duur. Toch was ik blij dat onze waterleiding sveei opengedraaid kon worden, want het viel niet mee om telkens met een emmertje naar de <elder af te dalen. Hao jouw moeder daar geen narigheid mee? „Wensfee", ja, ik ben je nog niet vergeten ücor. Hoe oud ben je nu? Johanna Boon, word je altijd voluit Johanna genoemd? Wat knap dat je zelf al poppenjurken kunt naaien. Is het nieuwe jurkje aardig geworden? Wim Cruyff, wat was het koud op jouw thermometers. Geen wonder dat het ij» zo stevig was. Een leuk idee om zo'n tekening eens te bewaren, Wim. Je kunt dan het volgend jaar de koude eem vergelijken. Greetje Boezerooy, jij verlangt dus ook naar de lente, net als ik. Vóór het gijg vriezen heb ik al bloeiende elzekatjes gezien, Greetje. Dan zijn van die lange, gele slingertjes, weet je wel. „Vliegenzwam", gelukkig dat je de fout ontdekt hebt. Was het plezierig op het ijs? Auuie Wilner, wat heb je leuk getekend. Bedankt hoor! - Henny Rijk, gelukkig dat kleine broer zo goed kan eten. Ga je wel eens met hem wandelen en spelen? Arie Hollaar, nu is het in orde hoor! „Clematis", heb je mijn briefje ontvangen? Gelukkig dat het boek zo naar je zin was. Willie Boon, bedankt voor het zilverpapier en de aardige tekeningetjes. Kun je goed borduren? Dat is mooi werk, vind je ook niet? Rika van Leenen, je bnetje kwam de vorige keer te laat, dus deze week zal ik twee briefjes beantwoorden. Wat heerlijk dat je weer mag lopen! Gaat het een beetje? Groeten aan Vader, Moeder en de broers en zusjes! Madeliefje", ik heb je aardige tekeningetjes bewonderd. Knapt je zusje al weer een beetje op? Fijn dat jij weei beter bent. Nu niet meer ziek worden hoor! Steef Overhand, heb je nog van de gelegenheid geprofiteerd om sneeuwballen te gooien? Daar ver- tangde je toch zo naar? De schuilnaam die je had bedacht, was al in gebruik. Steef. Bedenk maar eens een andere aardige naam. - Ansje Visje, jij hebt al net zo mooi getekend als Willie. ZitreD Willie en jij in dezelfde klas? - Addie de Moor, je moet toch maar je best doen op het ♦rans, want later heb je het nodig. Misschien ga je over een paar jaar wel eens een fietstocht d~.oi Frankrijk maken. Stippel in de atlas maar eens een mooie route uit, dan krijg je er nu al plezier in om zoveel mogelijk Franse woordjes te leren. Martha Visser, hartelijk dank voor de twee doosjes die ik heb ontvangen. De vorige keer kwam je briefje te Iaat, Martha. Ik ben er blij om dat je Kerstrapport zo goed was. Hoe oud is je kleine nichtje nu? Cobie Ruigendijk, G. A. Hager en Tini Jans, jullie zijn welkom bij ons! Jongens en meisjes, dit was dan weer de briervenoogst van deze week. De brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 19 Februari. Dag allemaal! Hartelijke groeten van TANTE IET. Bondsploegen in Olympisch Stadion (Van onze sportredacteur) Als voorbereiding op de wedstrijd tegen een Engelse B-ploeg speelden gla- teren twee Nederlandse BondselftaJlen een proefwedstrijd in het Olympiscb Stadion. Meestal zijn dergelijke wedstrijden een dorre vertoning, nanwetijks het aanzien waard. Gistermiddag was het echter anders en de oorzaak daarvan was wel dat verschillende spelers nn eens een kans kregen, en enkele andere op nieuw in de gelegenheid werden gesteld voor de kenzecommissie hun kunnen te demonstreren. Zo kon het gebeuren dat het soms een felle wedstrijd was waarbij sommige spelers wel eens al te vaak hun lichaamskracht in het geding brachten. De krachtmeting tussen de twee bondsploegen is een wedstrijd met ver rassingen geworden. Dat blijkt ook wel uit de keuze welke de heren Herberts, Triebei en Verlegh uit de twee-en- twintig spelers hebben gedaan. Niet minder dan zes nieuwe gezichten zal het nieuwe Nederlands elftal tellen, Slechts Terlouw, Kraak, Van der Sluis, Roosenburg en Clavan bleven over, Zelfs Abe Lenstra zal geen deel uitma- maken van de ploeg die te Newcastle tegen de Engelsen zal moeten optomen. Rijvers en Van Stoffelen vieren hun rentrée in het Oranje-team en gezien hun spel van gistermiddag verdienen deze spelers hun verkiezing ook ten volle, evenals Abe Lenstra het verdient dat hij op 22 Februari via de radio de verrichtingen van het Nederlands elftal zal moeten volgen (zo hij daar al belang in stelt). De manier waarop de Fries, die toch altijd nog onze beste voetballer is, zich gistermiddag in het Stadion heeft gedragen, is op zijn zachtst uitgedrukt onsportief. Slechts een enkele maal verwaardigde hij zich in actie te komen en in de tweede helft was het zelfs- zo dat vrijwel niemand ,hem heeft opgemerkt Ondanks het feit dat de keuzecommissie onze sterk ste speler, die eventueel de eer voor Nederland zou kunnen redden, heeft gepasseerd, kunnen wij slechts respect hebben voor die keuze-commissie om dat zij zo heerlijk consequent is ge weest. Ook in de verkiezing van zes nieuwe spelers, waarvan Rijvers, Stof felen en Potharst reeds eerder het oranje-shirt droegen, zijn Herberts, Triebei en Verlegh consequent ge weest In de eerste plaats is daar Schrumpf (SVV) die op de rechtsbui tenplaats van het B-elftal een prima wedstrijd heeft gespeeld. Naast hem staat Lakenberg opgesteld die vooral in de tweede helft goed heeft voldaan. Dat Rijvers weer in de voorhoede zou worden opgenomen was reeds duide lijk toen de wedstrijd van gisteren een half uur oud was. De kleine man uit het Zuiden heeft zich blijkbaar weer geheel van zijn inzinking hersteld. Dr. Solandt, een Canadese geleerde die voorzitter ie van de Raad van onderzoek betreffende de Canadese verdediging, heeft voorspeld, dat de taak van de soldaten in een volgende oorlog zal worden overgenomen door robots, mechanische mensen, die zullen zijn uitgerust met een kunstigmatig gehoor, gezicht, reukorgaan, gevoelig heid voor drukveranderingen en de vaardigheid, om besluiten te nemen. Deze apparaten zouden kanonnen en geweren kunnen afschieten, vliegtui gen en schepen bemannen, berichten verzenden en orders ontvangen. De geleerden, zei dr. Solandt, bezitten reeds de kennis, om zulke robots te maken. Het verdere hangt nog slechts van de ingenieurs af. Van 12 tot 19 Februari zal in de Eeuwfeestpaleizen te Brussel de der tigste internationale tentoonstelling van machines en producten voor de landbouw gehouden worden. Aan de tentoonstelling zullen behalve Belgie nog de volgende landen deelnemen: Canada, Denemarken, Duitsland, Groot Brittannie, Frankrijk, Italië, Neder land, Oostenrijk, Tsjechoslowakije. de Verenigde Staten, Zweden en Zwit- seriand Van 9 tot 15 Juli zal te Brus sel het achtste internationale congres van de landbouw worden gehouden. In Den Haag is Woensdagmorgen ternauwernood een ongeluk voorko men. Een verwarmingsmonteur, die aan het lassen was. bemerkte op zeker moment, dat de acetyleencylinder, die hij gebruikte, roodgloeiend stond. De brandweer werd gewaarschuwd, die een ontploffing wist te voorkomen. De brandweerlieden droegen met gevaar voor eigen leven de cylinder naar bui ten. PATKICIA WENTWORTH „Niemand houdt .an die halve toe spelingen En die maakte hij. Ik was bang. dal een van de heren er boos om zou wor-ien en er twist zou ontstaan Misschien had zij ook dat niet moe ten zeggen Ze wierp een zenuwachti ge blik op mist: Silvrr Er was iets ge uststellends rondom de rose wol en het voortdurende naa'dengekletter. Lamb vroeg weer baar aandacht. „Dus u ging naar boven om tien mi nuten vóór tienen. Ging u toen ook di rect naar bed?" „Neen". „Wat deed u dan?" „We spraken nog wat". „Over mr. Carroli over het ge beurde beneden?" „Ja, wel het een en ander". Lamb lachte. ,Jk kan me voorstellen dat er reden toe was. En ik denk dat uw man niet best in zijnhumeur was" „Dat zou niemand geweest zijn", zei mrs. Tote. ,Jk zeg niet het tegendeel en geef hem geen ongelijk. Maar ik veronder stel, dat u trachtte hem te kalmeren" „Zeker". „En toen?" „Toen ging hij naar zijn kleedka mer". „Hoe laat was dat?" „Tien minuten vóór half elf". „Hebt u op uw horloge gekeken?" „Ja. Ik wilde weten, of ik nog tijd had om even aan rrijn dochter te schrijven. Mijn man neemt er de tijd voor, om zich uit te kleden". „En hééft u aan uw dochter ge schreven?" „Neenik vond hei beter van niet Jk was opgewonden en wilde haar niet verontrusten. Ik dacht: laat ik me ook maar gaan uitkleden". Lamb boog zich voorover, want nu kwam het erop aan. „Hoor eens, mrs. Tote.... Uw kamer heeft twee vensters die uitzien op de plaats waar het lijk ven mr. Carroli werd gevonden. Waren die vensters gesloten of open?" „Gesloten", antwoordde ze, maar keek toen even naar miss Silver, keek weer voor zich, opende de mond als om iets te zeggen en sloot hem weer. „Welnu, mrs. Tote?" Zjj zat doodstil, de handen gestren geld in haar schoot, de lippen opeen- geperst. „Kom, mrs. Tote, er is iets met die vensters, nietwaar? Deed u er een open? Keek u naar buiten?" Haar vingers bewogen nu zenuw achtig. Ze knikte niet bepaald, maa' maakte toch, als met tegenzin, een kleine hoofdbeweging. Lamb keek haar ernstig, tot op zekere hoogte indruk wekkend, aan „Mrs Tote, als u vanavond iets ge hoord of gezien hebt. weet u zo goed als Ik, dat u een plicnt heeft te ver vullen. Het is niet orettig, aanwijzin gen te geven waardoor iemand ter dood kan worden veroordeeld, maar moord is moord en als u iets weet, is t uw plicht, het te zeggen" Haar roodgerande ogen keken droe vig maar toestemmend. „Ik operde het venster". „Ja, waarom?" „Ik hoorde iets". „Wat?" „Iets rinkelen.... iets of er steentjes tegen een raam werden gegooid" „U w raam?" Ze schudde het hoofd. „Neen, niet het onze. Daarom keek ik naar buiten". „En?" „Ik had eerst het licht uitgedaan en toen het venster geopend. In het begin kon ik niets zien. maar ik kon iemand beneden horeD lopen. En toen deed in. eens mr. Carroli zijn venster open en keek naar buiten, met de verlichte ka mer achter zich". „Zag u hem?" (Wordt vervolgd) In ieder gezelschap moet men zo min mogelijk over zichzelf spre- fe«n- CRENES Vlug als kwikzilver was hij voor da verdediging van het B-elftal de lastig ste tegenspeler. Het enige wat hem nog ontbreekt is een feilloos schot, maar de kansen, die hij voor zijn medespelers weet te scheppen, xijn minstens zoveel waard. De Ajaxied Van der Hoeven mag de plaats van Arie de Vroet in nemen. Ook hiertegen zal niemand die de oefenwedstrijd zag, bezwaar kunnen maken daar De Vroet de slechtste en Van der Hoeven met Stoffelen de beste halfspeler was. Potharst, de derde Ajaxspeler die in het Nederlands elf tal staat opgesteld, is trapvast en zijn opstellen is zeer goed. Dit wat de nieu we gezichten in het Oranje-team be treft. De oudjes- Kraak staat weer onder de lat, doch niet omdat hij gistermiddag zo voor treffelijk heeft gespeeld. Driemaal moest de IJmuidenaar de bal uit het net vissen en tweemaal was dit zeker niet nodig geweest Dat hij desondank» weer werd gekozen zal hij voorname lijk te danken hebben aan het feit dat Saris ook maar matig voldeed en bo vendien heeft Kraak in een interland wedstrijd nog nooit volkomen gefaald. Dat Terlouw de voorkeur geniet boven Van der Hart verwondert ons niet. De Spartaan is steeds moeilijk te passeren en als hij nog eens leert zijn lichaams kracht wat minder te gebruiken, het geen een sportiever indruk maakt, en wat minder gevaarlijk op zijn doel man terugspeelt, wat een veiliger ge voel geeft, is de spil bij uitnemend heid. Dat wij in Nederland een ontstellend gebrek aan middenvoors hebben, wisten wij reeds geruime tijd. Ongetwijfeld is Roosenburg nog de beste die wij naar voren kunnen brengen en dienen wij er vrede mee te hebben, dat hij tegen Engeland onze aanvalsleider is. Boven dien is de Sneekspeler een prettige, sportieve figuur wie men zijn tekort komingen niet te kwalijk duidt, omdat hij tweemaal drie kwartier in touw is om er van te maken wat er van ts maken is. Het enige wat ons in het nieuwe Nederlands Elftal niet bevalt is de linksbuiten. Clavan is iveer opge steld, niettegenstaande hij enkele wed strijden achtereen heeft gefaald en niet tegenstaande hij ook gisteren weinig liet zien. Zeker, de Hagenaar is een speler die wat in zijn mars heeft. Wellicht heeft hij een tijdelijke inzinking waar van hij zich ter zijner tijd zal herstel len. Maar of hjj op het ogenblik de beste Nederlandse linksbuiten ls me nen wij te moeten betwijfelen, yeel meer kon ons het spel van DrSger be koren, die veelzijdiger is dan de Hage naar. Een gelijk spet. Dat de wedstrijd tenslotte in een 3-3 gelijk spel eindigde is minder belang rijk. Het eerste doelpunt was een belo ning voor Rijvers actieve start. Hij liep goed door op een pass en voor Saris reageerde lag de bal in het net. De gelijkmaker liet geen minuut op zich wachten. Drager plaatste de bal goed in het centrum waar Steenbergen de bal oppikte en met een boog over Kraak in het doel liet verdwijnen. Vóór de rust gaf Roosenburg met een prachtige kopbal, uit een voorzet van Van der Hoeven, zijn team de leiding. Tien minuten na de hervatting ver raste een harde schuiver van Stoffe len doelman Kraak, die royaal over de bal heen dook. Uit een swich met Lenstra was het voor de tweede maal Roosenburg die Saris passeerde en ten slotte was het Drager die de stand op gelijke voet bracht, door een fraaie kopbal uit een scherpe corner van Schrumpf. Klipfontein, 7-2 te Beira; verm. 13-2 naar Durban Lemsterkerk, Ghittagong—R'dam, pass 8-2 Ou es sa rit Lutterkerk, R'dam—Cal- cutta, 8-2 t< Alesandrie. Mariekerk, 8-2 van Lorenzo Marquez naar Beira. Merwede, 7-2 van Takoradi te Accra Nieuw-Amster dam, 7-2 v. New York op Z.-Amerika te Cruisa - Nigerstroom, 7-2 van Öoma te Pointe Hoire - Pbrontis, 8-2 van Djakarta te A'dam Plato, 7-2 van A dam naar W.-Indie Rand- kerk, 8-2 van East Londen naar Port Elisabeth - Sibajak, R'dam—Djakarta, pass, 7-2 Mini- coy Slamat, 7-2 van New Orleans naai Gal- veston Streefkerk, Port Ameïia—A'dam 7-2 van Kaapstad - Van 't Hoff, Durban Balti- more, 8-2 te Trinidad - Willen Ruyv, Dja karta—B'dam, 8-2 te. Colombo verwacht - Zui derkruis, Djakarta—R'dam, 7-2 in Rode te Massawah. Alcor, R'dam—Porto Alegre. 8-2 te fedfe Aldab'i, 4-2 van R'dam te Buenos Aires Alderamin, Buenos Aires R'dam, 7-2 te SA Vincent (KV) - Aludra, Buenos Aires—R'dam, 7-2 van Montevideo Appingedam, 7 2 van Valencia te Alicante Arendsdijk, New York —Buenos Aires, 7-2 van Trinidad Ariadne, A'dam-Levant, 7-2 van Santander - Baocbus, 7-2 van Cura$ao te Mobile - Dtfvendrecht (t), verm. 6-2 te New Orleans en verm. 8-2 naar Engeland - Duivendiik, 6-2 van Los An- geles naar San Francisco - Edarn, 7-2 van R'dam te New York Keilehaven, R'dam Tabou, 7-2 te Las Palm as Langleescott, 8-2 van Tokohama naar R'dam Leerdam, 7-2 van Baltimore te New York Lindekerk, H'dam-Basrah, 7-2 te Bushire Titus, 7-2 van Samos naar Gibraltar Veendam, 7-2 17 uur van R'dam te New York. In Zeeuws-Vlaanderen zijn plannen tot oprichting van een fabriek van stro-cellulose in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De fabriek zal worden gefinancierd door de boeren, de papierindustrie en de Herstelhanlc. Zij zal 18.000 ton stro per jaar kunnen verwerken en 7200 ton cellulose pro duceren en op deze wijze de boeren van een belangrijk overschot aan atro afhelpen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5