Bevin ziet geen mogelijkheden voor een accoord met. Rusland Wij bukken niet voor terreur van communisten Kort Bestek Spoedig aftreden van Acheson? Indonesisch parlement voor het eerst bijeen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuwe instructies communisten? voor Indonesische Zes weken voor Westerlings vriend Donderdag 16 Februari 1950 75e Jaargang No. 10815 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hij wil geen stunts, doch onderhandelen Nieuw element in Britse stembusstrijd? Praag benoemt een beheerder van bisdom „Millioenen mensen zullen Churchill steunen" Vliegende vleugel in de lucht geëxplodeerd In ringsloot verdronken Gillende keukenmeiden Philip Jessup genoemd als zijn opvolger De toepassing van Mao- methoden verwacht Weerbericht Franse regering neemt1 maatregelen tegen sabotage Sukarno geeft toelichting Volksraadpleging thans op 12 Maart Amerikaanse wapenen worden gelost Algemene beschouwingen in Eerste Kamer ten einde Paasikivi blijft president van Finland Prins Bernhard in Rio Rumoer om een Afrikaanse froon Russische aanvalsplannen? De wapenzendingen ondervinden vertraging In April ministerconferentie der Benelux Geen spoor van politieke doeleinden Prijsvragen gedichten en novelle Amerika heeft nieuw luchtdoelkanon BUREAU: Koningstraat 7880 DeD Helder Telefoon 2345 Postgïronummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEN Directie: j BULSMA er C KRAK HELDERSE (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ..Juttertjes' tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 rent Abonnementen per Kwar taal f 4-— iij vooruitbe taling. plus incassokosten Bevin is Chtirchill het antwoord niet schuldig gebleven op diens verklaring, dat hij met Stalin wilde praten om een eind te maken aan de „koude oorlog", pe Britse minister van buitenlandse zaken zeide in een verkiezingsrede, dat hij Secn „s'un's" zou ondernemen, doch voort zou gaan met onderhandelingen. Wanneer de Sowjetunie ook maar de geringste wijziging van standpunt toonde, zou Engeland bereid zijn, besprekingen te beginnen met het doel, de mogelijk heid van een oorlog uit te bannen, aldus Bevin later in een radiotoespraak. De minister was van oordeel, dat jnen de atoomkwestie niet zou kunnen oplossen door bravoure-voorstellen, doch dat men diende te blijven werken voor overeenstemming door middel van de atoomcommissie der V.N. Hij zei verder dat Engeland voortdurend in contact met Amerika staat over het vraagstuk der atoomenergie. Elke po- ring om met Rusland tot overeen stemming te komen heeft tot dusverre schipbreuk geleden. Bevin verklaarde, dat hij, indien hij werd herkozen, de buitenlandse poli tiek van de laatste vijf jaar zou voort zetten. Hij zou voortgaan met het op bouwen van de veiligheid, waar dit mogelijk was, de handel verruimen, hulp bieden waar mogelijk. Attlee heeft eveneens gereageerd op de uitlatingen van Churchill. Hij zeide ervan, dat deze kwestie op het ogen blik in handen van de Verenigde Na ties is. Of het enig nut zou hebben te pogen langs andere wegen deze zaak op te lossen, is een onderwerp voor overweging. Men is in Londen van mening, dat de verklaring van Churchill het aspect van de verkiezingsstrijd in niet-onbe- langrijke mate heeft gewijzigd, doordat Het Tsjechoslowaakse bureau voor Kerkelijke zaken heeft, onder vernie tiging van een besluit van de R.K. gees telijkheid, een priester van eigen keu ze benoemd tot „beheerder" van het bisdom Banska Bystrica in~Slowakije. Het is de deken Jan Dechet, die op de ze wijze de plaats inneemt van dr. Daniël Briedon, op 13 Januari j.1. zonder overleg met de regering door het ka pittel gekozen tot tijdelijk bestuurder van het diocees ter vervanging van de overleden bisschop Dit is de eerste maal, dat de staat, gebruik makende van de nieuwe kerk wetten, een geestelijke heeft benoemd tot plaatsvervanger van een bisschop. DODELIJK ONGEVAL AAN BOORD VAN NOORS SCHIP. Gistermorgen is een 17-jarige ma troos uit Stavanger, die aan boord van het Noorse M.s. „Havorn" in de Rotterdamse haven misgestapt en in het tien meter diepe ruim gevallen. In het ziekenhuis is hij overleden. er een nieuw element in het geding is gebracht. Dit heeft al het andere in de schaduw gesteld. Voorwaarden Weliswaar heeft Acheson geweigerd, in enig opzicht commentaar te leveren op de rede van Churchill, doch uit de jongste officiële uitspraken van Tru- man en zijn minister van Buitenlandse Zaken blijkt, aldus de correspondent van Reuter te Washington, dat een ont moeting tussen Stalin. Truman en de Britse premier in de Verenigde Staten zou moeten plaats vinden. De bijeen komst zou moeten worden gehouden in het kader van en in overeenstemming met de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties. Indien het gaat om de belangen van andere landen zou zij niet mogen worden beperkt tot Amerika en Rusland. De besprekingen zouden voorts niet onder dwang mogen worden gevoerd. Verleden week heeft Acheson nog verklaard, dat hij het voor het moment uitgesloten acht, door onderhandelin gen vrede tot stand te brengen. Senator Millard Tydings, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten, die onlangs in de Senaat een resolutie indiende, waar in Truman aangespoord werd een we reld-ontwapeningsconferentie te beleg gen, verklaarde: „Churchill's voorge stelde werkwijze om de koude oorlog te beëindigen zal de steun krijgen van millioenen mensen over de gehele aarde." Een staartloze straaljager, bekend onder de naam van „vliegende vleugel" is gisteren bij een proefvlucht op ho ge snelheid in de lucht geëxplodeerd. Het vliegtuig was één van de twee proeftoestellen van het Britse ministe rie van bevoorrading. Het lijk van de piloot werd in een bos teruggevonden. Het geëxplodeerde toestel was van hetzelfde experimentele type D.H. 108 als waarmede Geoffrey de Havi- land, die een van de vooraanstaande Britse testpiloten was, is verongelukt. Een Superfort B29 van de Ameri kaanse luchtmacht is kort na opstijgen van de luchtmachtbasis Geat Falls in Montana neergestort. Acht mannen kwam om het leven en zeven ont snapten aan de dood. Het toestel vloog in brand. Gistermiddag werd het zoontje van de familie Wester, te Opmeer, op Zeker moment vermist. Na lang zoeken vond de vader het knaapje levenloos in de ringsloot achter de woning. Het jonge tje was te water geraakt en verdronken. Voor een winkel in Bussum stopte Dinsdagmiddag een auto. Twee meisjes stapten er uit, die naar binnen gingen en een partijtje „gillende keukenmeiden" een soort vuurwerk insloegen. Ze kregen wat ze verlangden en op de koop toe bovendien een paar toverballen. En toen gingen ze naar huis terug? Neen, niet dade lijk zij wilden eerst de kwaliteit van hun nieuwe aanwinsten pro beren. En dus staken ze voor de winkel een paar keukenmeiden af, die overeenkomstig hun taak gilden dat het een lieve lust was. In een ogenblik stroomde de straat vol mensen. Toen vonden de meisjes het wenselijk, om te retireren. Dit succes was niet in hun plannen verrekend. Dus gingen ze weer in hun auto zitten, om naar huis te rijden. De volgende middag kwa men ze terug, om opnieuw een voorraad keukenmeiden in te slaan, alsmede een aantal tover ballen. Een en ander zal worden uitgevoerd naar St. Anton-am- Arlberg maar of het Oostenrijk zal halen? We vrezen, dat ook voor prinsesjes de verleiding wel eens te groot zou kunnen blijken. Uit de omgeving van de conferentie van Amerikaanse diplomaten te Bang kok verluidt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, waarschijnlijk binnen zes of acht weken zal aftreden. Uit dezelfde bron verluidde, dat dr. Philip Jessup, de reizende ambassadeur van president Truman, Acheson vermoedelijk zou opvolgen. In verband met het noemen van Jessup als mogelijk opvolger jan Acheson wijst men op de juist uit Washington gekomen berichten, dat de v.S. besloten hebben het zwaartepunt van hun strategie te verleggen naar het Verre Oosten, het gebied waarvoor Jessup speciale belangstelling heeft getoond. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de berichten over een mogelijk aftreden van Acheson als „nonsens" ge kwalificeerd en gezegd, dat ze geheel en al ongegrond zijn. In diplomatieke kringen in Londen acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat Acheson zal aftre den, aangezien hij nog slechts een jaar in functie is en het nog nauwelijks mo gelijk is, dat de gevolgen van zijn buitenlandse politiek worden gevoeld. In een artikel in de „Christian Science Monitor" schrijft Martin Ebon, dat de communistische partij in Indo nesië, die het gedurende meer dan een jaar heeft moeten stellen zonder tac tische leiding, nieuwe politieke in structies kan verwachten, wanneer straks haar twee meest op de voor grond tredende leiders uit Peiping te rugkeren. Men kan dan verwachten, dat zij de richtlijnen zullen meebrengen voor de houding der communisten in Indónesie Verwachting tot hedenavond. Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Meest krachtige Zuidwestelijke wind 2acht voor de tijd van het jaar VRIJDAG: ZON OP: 7.52, onder 17.57. MAAN OP: 8.27, onder 18.34. De Franse ministerraad heeft beslo ten maatregelen tegen sabotage te ne men en het vervoer van militaire voor raden speciale bescherming te verlenen. Alle prefecten en plaatselijke autoritei ten krijgen opdracht het noodzakelijke te doen om de staat tegen geweld en sabotage te beschermen. Gistermorgen is in Djakarta de eer, ste zitting van het nieuwe parlement en van de senaat der RIS plechtig ge opend. De gemeenschappelijke zitting vond plaats in 't gebouw van de voor malige sociëteit „Concordia" aan het Waterlooplein. Nadat de voorlopige voorzitter Sonda Daeng Matajang van Oost-Indonesie de leden welkom had geheten en een commissie voor in- en uitgeleide had benoemd werd door 'n militaire kapel het „Indonesia Raja gespeeld, waarna door president Su karno de zaal betrad. De president hield een rede van tachtig minuten, waarin hij het rege ringsprogramma uiteenzette. O.m bracht Sukarno daarin het vaste voor nemen van zijn regering naar voren, om in verband met de actie-Wester ling „alle onruststokers weg te vagen" Tevens zal de regering alles doen om inschakeling van hpt KNIL in de TNI ro spoedig mogelijk te voltooien. Sprekéhde over de begroting zeide óe president, dat het tekort thans 2650 millioen gulden bedraagt. Door ratio nalisatie van het defensie-apparaat en het verminderen van 't aantal ambte naren met 200.000 zal men echter een besparing kunnen krijgen van enkele tientallen millioenen. jegens de R.I.S. Volgens de schrijver van het artikel bestaan er aanwijzin gen, dat de communistische partij een heftige oppositie zal ontketenen tegen de regering der R.I.S., waarbij moge lijk de in China toegepaste tactiek van een opstand tegen de gevestigde regering op enig tijdstip in de toe komst zal worden gevolgd. Een communiqué In een communiqué van het hoofd bestuur van de Partai Komunis Indo nesia Merha (Rode Indonesische Com munistische Partij) wordt bekend ge maakt, dat de zetel van de partij ver plaatst is van Djokja naar Djakarta. Het partijbestuur verklaart, dat de er kenning van de R.I.S. door Sowjet- Rusland betekent, dat de regering van Sukarno niet anti-communistisch is en dat zij de communisten toestaat overal in Indonesië haar afdelingen op te richten. De Koningskwestie De Belgische prins-regent heeft gis termiddag het uitvoeringsbesluit met betrekking tot de wet over het houden van een volksraadpleging over de te rugkeer van koning Leopold naar Bel- gie ondertekend. Deze volksraadpleging zal worden gehouden op Zondag 12 Maart. Drees versus Schalker Toen de minister-president, dr. W. Drees, gistermorgen voortging met zyn antwoord op de algemene be schouwingen, die Dinsdagmiddag wa ren begonnen, was er even een inci dent. Dat was, toen hü de heer Schal ker van repliek diende, die in zijn be toog had beweerd dat de arbeiders het lossen van Amerikaanse wapenen wel zouden weten te verhinderen. De communistische afgevaardigde kreeg te horen: De wapenen, die Amerika zendt, zullen worden gelost en nie mand zal bukken voor de terreur van de communisten. De heer Schalker plaatste even een interruptie, er was wat gehamer. De heer Drees had er op gewezen, dat er op het ogenblik een grote mo gendheid is, die er naar streeft, de moeilijkheden in de wereld zo groot mogelijk te maken, teneinde er zelt beter van te worden. Dat legt Neder land de verplichting op, zich nauw aan te sluiten bij andere landen, die de aggressie willen keren. De premier vergeleek de rede van de heer Schal ker bij de vertogen van Rost van Ton ningen, die immers ook steeds een hem sympathieke staat schetste als vredelievend en de andere als impe rialistisch en aggressief. Voorts wees hij er op, dat de vrede gemist was en dat er in Oost-Europa een bittere terreur heerst. Sprekend over het gevoerde finan ciële beleid betoogde de premier, dat Radio Helsinki meldt, dat van de stemmen der driehonderd kiesmannen die gister gestemd hebben voor de verkiezing van een Finse president, er 171 zijn uitgebracht op Juho Paasi kivi, de aftredende president, 67 op Pekkala, de volksdemocratische candi- daat, en 62 op Kekkonen, de candidaat van de agrarische partij. Paasikivi is hiermede voor een pe riode van zes jaar tot president van de Finse republiek herkozen. Prins Bernhard is gistermiddag om half zes (Nederlandse tijd) in Rio de Janeiro aangekomen. Baron Kronacker, de Belgische libe rale oud-minister zou gisteravond in een gemeenschappelijke vergadering van de Belgische parlementscommis sies voor defensie en Buitenlandse Zaken hebben verklaard, dat „een Amerikaanse oorlogsleider" hem bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten had gezegd, dat het Russische leger zich gereed maakt om West-Europa op zyn laatst in 1952 aan te vallen. Naar aanleiding van het verzoek van Engelse zijde om afstand te doen van zijn rechten op het opperhoofdschap over de Bamangwato-stam is Seretse Khama per vliegboot naar Engeland gekomen. Hij werd bij aankomst be groet door de heer Arthur Keith, ver tegenwoordiger van het Bureau voor Koloniale Zaken, een persoonlijke 'riend van hem. Seretse Kahma, die in Oxford rech ten heeft gestudeerd, huwde ongeveer anderhalf jaar geleden de Londense typiste Ruth Williams. Hoewel enige stamhoofden sterk tegen dit huwelijk waren, werd Seretse Khama bij stem ming toch tot opperhoofd gekozen. Thans zal Seretse Khama in Enge land zijn rechten bespreken met de secretaris voor Gemenebest-aangele genheden, Philip Noel Baker. Zijn echtgenote, die eerst met hem zou meereizen, verkoos bij nader inzien in Afrika te blijven tot de conferentie is afgelopen. J~\e heer Kalman, die een grote Ame rikaanse bier-importmaatschappij vertegenwoordigt heeft verteld dat Oom Sam best nog wat meer Europees bier lust. De invoer van verleden jaar van 117.000 kisten kan dit jaar stijgen met 45.000 kisten. „Well" zeggen de Yankees, „The beer is best again" En met z'n allen dansen ze de Beer- barrel-polka. Met de afzet van Amerikaanse auto's naar Europa gaat het niet zo goed. In Belgie bijvoor beeld werden van de 68.720 in 1949 verkochte auto's 41.750 in het oude wereldeel en 27.570 in Gods own country gemaakt. Daarom zoekt Amerika het steeds op andere terrei nen. In de buurt van Nashville zal een luchtvaartlaboratorium worden ge bouwd, dat (natuurlijk) het belangrijk ste ter wereld wordt en dat (natuur lijk) honderd millioen dollar kost D En omdat het geld per slot ergens vandaan moet komen hebben de Ame rikanen op Ceylon beslag laten leg gen op een Chinees schip, waarop zij hypotheekrechten beweren te hebben Cr zijn ook lieden, die een minder legale weg bewandelen. In Am sterdam hebben onverlaten ingebro ken in een bonthandel aan de Sar- phal istraat en daar voor vier miel aan beestevellen gestolen. En in Den Haag gingen een Nederlander en iiiiinuiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimniunMMMmmiiM een Chinees een restaurant beginnen maar omdat Ping Pang Pong geld nodig had, lichtte hij de Hollander op voor 1800 pietermannen. De rechtbank heeft 'em nu bijgelicht en de Chinees mag acht maanden emballagemate riaal vervaardigen oftewel zakkies plakken. Verleden jaar bracht de negerkoning van Roeanda een bezoek aan Brussel. Daarvan heeft-ie thuis aan zijn collega's verteld en nu komt Mwamboetsa, de Mwami van Oeroendi ook. De Brusselse politie-agenten zui len voor de Gilde-huizen oud-Vlaamse krijgsdansen uitvoeren zo wordt mij verteld. En de V.P.R.O. heeft zijn honderdduizendste lid ingeschreven. Dus bestaan er plannen om dat te gaan vieren. Acht maanden is een lange tijd.... [)eze zomer zal de Amerikaanse ex peditie naar de berg Ararat, dif vorig jaar mislukte, opnieuw worden ondernomen. Ook de theologische stu dent uit Groningen, die in Californie studeerde, zal van de partij zijn. In April of Mei gaat hij naar Ankara waarbij hij zich per motor zal voort bewegen. Ons nationale inkomen vrienden, is in 1949 gestegen met 12 Een half mïlliard is veroorzaakt door prijsstijgingen, maar een heel milliard door de vergroting an de productie De Amsterdamse trambestuurder Van den Dungen heeft de bronzen medaille van de hoofdstad ontvangen omdat hij een jongetje uit het water van het Amstelkanaal heeft gered Het was al de vijfde maal. dat Van den Dungen een redding verrichtte Zulke mensen moesten er meer zijr. dan behoefden wij veel minder om de bocht te denken! O De Westduitse regering is ontevreden ov«r de wer king van het Westduitse parlement De heren praten te veel en doen t- weinig, zo zegt men. Maar dat is een kwaal, waaraan veel parlementen lijden. Verzendingsproblemen zullen het begin van de verscheping van Ameri kaanse wapenen naar Europa uitstel len tot begin Maart, aldus is te Washing ton medegedeeld. Deze datum valt drie maanden later d:.n oorspronkelijk was beoogd. Vol gens het nieuwe rooster heeft de rege ring nog slechts drie maanden tijd om het bedrag van een milliard dollar, dat door het Congres voor dit doel was goedgekeurd, ui* te geven. Naar uit betrouwbare bron wordt- vernomen, zal in April te Brussel, ter voorbereiding van de volledige eco nomische unie, die op 1 Juli van kracht moet worden, een bijeenkomst der ministers van de landen der Be- reluxgroepering gehouden worden De Amerikaanse militaire trein van Berlijn naar Frankfort is Dinsdag ruim twee uur door de Russen aan de zonegrens opgehouden. het aan de minister van financiën te danken is, dat ons land niet in een wilde inflatie is vervallen; hij meen de, dat zijn ambtgenoot recht had op een billijk oordeel in plaats van op de kwalificatie „zwarte Piet". Er is een bewonderenswaardige mate van herstel bereikt. In verhouding is ons land nog steeds een goedkoop land. De regering hoopt op deze weg voort te gaan en de steun te krijgen van de Staten-Generaal. Bij het slot van het debat kwam het nogmaals tot een incident. De heer Schalker was boos over hetgeen minister Drees hem had toegevoegd en luchtte die ergernis in een inter ruptie. „Drees zal nog wel een SS- afdeling hebben om op ons af te stu ren", riep hij. De voorzitter dreigde de heer Schalker uit de zaal te doen zetten en toen het rumoer bleef aan houden, riep hij plotseling: „Zwijg", waarop de rust terugkeerde. De Kamer komt Dinsdagmiddeg weer bijeen. Dan zullen de begrotin gen van Financien en Binnenlandse Zaken worden behandeld en de alge mene beschouwingen over het finan ciële beleid worden gehouden. Gistermiddag heeft de 44-jarige foto graaf uit Bandung, J. Thiessen, die des tijds op Schiphol werd gearresteerd in verband met een de vieze nsmokkel en die gelijk bekend tot de intimi van Westerling behoort, terechtgestaan voor de Haarlemse economische poli tierechter. Th. werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en vijfhon derd gulden boete, plus een gulden boete voor het smokkelen van een mi croscoop en verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene. Th. werd ter zitting gevangen genomen, zulks op verzoek van de officier van Justitie, die gevaar voor ontvluchtingpogingen vreesde. De tenlastelegging vermeldde het wil len uitvoeren van 300 dollar, 80 gulden en 1080 Indonesische rupia, het uitvoe ren in September per brief van 305 dollar en 1000 rupia en het in ontvangst nemen van deze gelden tegen een zwar te koers. Verdachte gaf alle punten vol mondig toe. De officier zeide in zijn requisitoir, dat uit 't onderzoek is ge bleken, dat niets is gebleken van po litieke drijfveren. Slechts egoïstische motieven hebben Th. tot zijn handelin gen bewogen. De verdediger, mr. Floor uit Utrecht, vroeg alleen een geldboete te willen opleggen. Boekenweek 1950 Van 25 Februari tot 4 Maart wordt de jaarlijkse Boekenweek gehouden. Als alle jaren wordt aan hen, die voor f 3.50 Nederlandse boeken kopen, een ge schenk uitgereikt: een novelle, resul taat van een prijsvraag, waaraan dit maal 27 schrijvers hebben deelgenomen. Gekozen is „De Zaak-Beukenoot", die in 130.000 exemplaren onder het volk zal worden gebracht. De lezers zullen de schrijver moeten raden en dan in aanmerking kunnen komen voor een prijs. Voor de jeugd is er de bundel ge dichten, getiteld „De Muze op Reis". Jonge kinderen kunnen hun krachten beproeven op een tekening, die veertig- fouten bevat. Wie ze er alle uithaalt, kan een prijs winnen. Dan wordt er ten slotte op 24 Februari in Amsterdam een gala-avond gehouden. In de Stads schouwburg zal worden opgevoerd Ar mada van Jef Heydendael en bur gemeester d'Ailly zal een toespraak houden. Ten slotte is er dan het tradi tioneel schrijversbal. De commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek heeft voorts plannen voor het houden van een kinderboekenweek. Het Amerikaanse leger heeft om 4.518.000 dollar verzocht, teneinde te kunnen voortgaan met 't beproeven van een geheim nieuw luchtdoelkanon, de „Skysweeper" (luchtbezem) genoemd, dat in staat zou zijn vliegtuigen sneller dan het geluid bij dag en bij nacht te treffen, aldus is te Washington bekend gemaakt. Het kanon zou, door radar gericht, projectielen van 75 millimeter afschie ten, die in de nabijheid van het vlieg tuig zouden exploderen. De vergiftigingssymptomen dezer dagen in Den Haag geconstateerd, waren niet afkomstig van varkensvlees.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1