Probleem „Amateurisme of Professionalisme' is in Den Helder niet klemmend Au Bon Marché Johanna Martzy: talentvol violiste KAMGAREM Kolonel Kommeraanvaardtcommando over Hr. Ms. wachtschip Willemsoord v. WILLIGEN Begroting van Polder „Het Koegras" voor dienstjaar 1950 aangenomen Stap naar de ondergang van een volkssport? INGEZONDEN De Karhula-ramp (Colbert coótuumó naar maai Excl. dessins - Vertrouwd adres PIET SCHMIDT Onder overste Wingerder breidde de dienst zich belangrijk uit Terugblik op vijftien welbestede maanden Tussen Haaks en Kuifje In het kort VvoV-ttt tllah HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN hvsn het best DEN HELDER - KONINGSTR. Militaire Pensioenbond houdt buitengewone vergadering Ontslag OVW-ers bij KM Herdenking Heyermans Verbeteringen aan wegen en bruggen Lening van f 100.000.- zal worden gesloten Volksconcert voor de Muziekkring De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Wieringen De heer A. H. J. van 't Hef overleden Omzet aan visafslag over schreed het millioen Incident in handbalwedstrijd DONDERDAG 16 FEBRUARI 1980 Dr. A. J. van Leusen, lid van de Stadiecommissie voor amateurbepalingen in de KNVB, die gisteravond in het ontspanningszaaltje van Elgawa een causerie heeft gehouden over „Het amateurisme", heeft van het kleine aantal aanwezigen na afloop een warm applaus in ontvangst mogen nemen. Hij had om dit te be reiken weinig méér nodig dan zQn bijzonder vlotte manier van vertellen, zodat •et er eigenlijk niet eens altijd op aan kwam of men het nu met hem eens was of niet. De heer Van Leusen zal ongetwijfeld hebben gemerkt, en hij weet dat ook, dat een gezellig causeur niet veel overredingskracht nodig heeft om de doorsnee mens te kunnen overtuigen. We hebben het vooral weer kunnen zien na de pauze, toen men vragen kon stellen. Wij geloven niet te kunnen schrijven dat deze naar ieders genoegen werden behandeld. Dat zullen in de eerste plaats de vragenstellers kunnen getuigen. Het zou veel aardiger zijn geweest, wanneer een vragensteller (die om de oen of andere reden toch niet tevreden is) met de heer Van Leusen in debat had kunnen gaan. Dan hadden de aan wezigen die voortdurend ijverig met het hoofd knikten tijdens de bewerin gen van dr. Van Leusen hebben verno- - men, wat een voorstander van het premiestelsel voor voetballers denkt Was die voorstander een even vlot ver teller geweest als de spreker van gis teravond, dan hadden de belangstellen den waarschijnlijk even instemmend geknikt. Is het niet zo, dat het pleizie- rige gekout van een spreker de mensen evenzeer kan beïnvloeden als het ge- fehrijf in de „Boulevard-pers", zoals de heer Van Leusen zijn tegenstanders noemt. Wij hebben de heer Van Leusen on middellijk gelijk moeten geven, toen hij de voetbalsport in een sociaal daglicht stelde door er Buziau mee te vergelij ken. Wat deze beroemde komiek deed, beeft ook de voetbalsport gedaan en doet hij trouwens nog: tienduizenden mensen vermaken. Wij stonden zelfs bepaald sympathiek tegenover de be wering, dat de spreker zijn lezing er reeds zou hebben opzitten wanneer hij ging verkondigen dat beroepsvoetbal in Nederland onmogelijk is, daarna een buiging kon maken en de zaal verlaten. Voetbalslaven Wij zullen ons niet mengen in die woelige strijd tussen het amateurisme, het premiestelsel en het professionalis me. Ook wi.i zijn er onmiddellijk van overtuigd, d-1 ons Nederland te klein is voor bero: voetbal, en wij staven dit gaarne met bewijsmateriaal van de heer Van Leusen, die terecht oordeelde dat minstens tien teams nodig zullen zijn, en dat een speler dan minstens 1 60 per week zou moeten verdienen. De organisatie van zo'n beroepscompe titie zou rond f 3.000.000.vergen. Be weringen, als zou het spelpeil stijgen, kunnen niet opgaan daar het profes sionalisme ook tal van proftrucs met zich mee brengt. De heer Van Leusen betitelde de profs als „voetbalslaven" en hij zou ze willen vergelijken met wielrenners, die bijvoorbeeld ln een Zesdaagse trachten te halen wat er te halen is. Daar staat reeds tevoren vast. aldus de heer Van Leusen, wie met de eerste plaats gaat strijken. SPOORSTRAAT 105 TEL. 2723 DEN HELDER Wij ontvingen: PRACHT SORTERING voor HERENCOSTUUMS en MANTELCOSTUUMS naar maat CONFECTIECOSTUUMS SPORTCOSTUUMS en KAMGAREN PANTALONS. P. d. M A D E N (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Geachte Redactie. Gaarne zou ik door middel van dit schrijven er toe willen bijdragen dat de verzorging van schipbreukelingen nog meer verbeterd werd. In uw verslag ovej- de ramp van de Karhula zegt U dat de geredden voo* het merendeel verstijfd en drijfna' afscheid namen van schipper Bert en zijn m.lnnen. Zou het nu zo'n groot bezwaar zijn om een s'rk of tier. af gekeurde doeh nog in bruikbare staat zijnde militaire kledingstukken aan boord in voorraad te hebben.' In het Wapen van'Den Helder kre gen de geredden een glas cognac Zou het geen aanbeveling verdienen om op de Dorus Rijkers daarover te kun nen beschikken? Ook heeft het mij verwonderd, dat bij aankomst in Den Helder voor deze mensen geen Marineauto bejchikbaai was, nu moesten zij verkleumd en nat over straat lopen. Gelukkig scheen de zon voor hen. Een woord van dank aan Piet Bot en zijn mannen die wel alles gedaan zullen hebben cfm het leed te ver zachten. Den Helder, Februari 1950. J. M. H. NIEUW ARRESTATIEBEVEL TEGEN HULJGEN Uitspraak doende in de zaak tegen C. J. Huijgen, secretaris-generaal van de NSB, is de inleidende dagvaarding door de Bijz. Raad van Cassatie giste ren nietig verklaard. Dit betekent niet zo verklaarde de president, dat H. in vrijheid gesteld zal worden gesteld. Er zal een nieuw bevel tot inhechtenis neming worden uitgevaardigd Het Amsterdamse Bijz. Hof had H. tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ook van het premiestelsel zou niets goeds te verwachten zijn. Hü wist dat de amateursbepalingen dikwijls wor den overtreden, maar hij vond dat geen reden om ze te verwerpen. Hierna bracht de spreker naar voren welke gevolgen het premiestelsel voor een Helderse voetbalclub zou kunnen heb ben. Een goed speler zou in Nieuwediep bijvoorbeeld per wedstrijd met vijf gulden kunnen worden beloond. Maar op den duur zal hij zwichten voor clubs in grotere steden, clubs die tn hogere klassen uitkomen en hem voor een wedstrijd graag tien gulden meer aanbieden. Naar de ondergang Het schrijven van verslagen voor een krant door een voetballer, noemde de spreker een bedreiging voor het voet bal als volkssport. En hiermee zijn wij het zeer zeker niet eens. In ieder geval is de heer Van Leusen er geenszins in geslaagd, de juistheid en noodzakelijk heid van het door de Bond ingenomen standpunt aan te tonen. Het is namelijk niet alleen de zienswijze van de Bond, die in deze kwestie van doorslaggeven de betekenis is, maar ook moet reke ning worden gehouden met de mening van de betrokken sportbeoefenaren en in niet mindere mate met het inzicht dat in perskringen leeft. De heer Van Leusen besloot zijn eau serie met op te merken, dat ook hij zich van voetbal zal afkeren wanneer men in ons land de „stap naar de onder gang van de volkssport en van duizen den jongelieden" wordt gezet. Na de pauze beantwoordde de heer Van Leusen een aantal vragen, die be trekking hadden op dit uiterst moei lijke onderwerp. Men ls gisteravond niet tot een oplossing gekomen, maar toch waren wij verheugd dat wij deze causerie, die door de Scheidsrechters vereniging „Den Helder en Omstreken" in samenwerking met de Sportcommis- sie Elgawa werd georganiseerd, hebben kunnen bijwonen. Ruyghweg 74 - Tel. 3176 Hr. Ms. wachtschip Willemsoord staat thans weer onder dezelfde comman dant, die het bevel vijftien maanden geleden aan de kapitein-luitenant ter zee C. J. Wingender overdroeg. Gistermiddag heeft deze het commando aan de kapitein ter zee D. J. Kommer overgedragen. De plechtigheid vond plaats op het achterschip van Hr. Ma. „Neptunus" en werd bijgewoond door het personeel van het wachtschip en de diensten, die eronder ressorteren. De officieren en een gewapende wacht van mariniers stonden op het achterschip aangetreden, de overigen aan bak- en stuurboord. wens u van ganser harte succes in uw verdere loopbaan bij de Koninklijke Marine". Zich tot allen wendend, vestigde ko lonel Kommer de aandacht op de be langrijke taak, die de Koninklijke Ma rine in het kader van het Atlantisch Pact te vervullen zal krijgen. Er zal nog veel moeten gebeuren, alvorens de Koninklijke Marine tot het gewens te peil is opgevoerd. Gelukkig kan op de medewerking van het merendeel van het personeel ten volle worden ge rekend. Onder de jongere leden zijn er echter, die zich niet altijd ten volle geven. De Nederlander wil graag in dividueel handelen, maar dat mag er niet toe leiden dat de belangen van het geheel worden geschaad. „Geeft gij allen uw beste krachten in dienst van Hr. Ms. wachtschip Willemsoord en daardoor van de Koninklijke Marine, die altijd haar verplichtingen tegen over het personeel ten volle nakomt." Kolonel Kommer verklaarde daarop het commando te hebben overgenomen. In de periode, dat overste Wingender het bevel voerde, heeft de uitbreiding van de Koninklijke Marine te Den Hel der zich met kracht gemanifesteerd. Het wachtschip is een der onderdelen, waar dat duidelijk .tot uiting kwam Nadat kolonel Kommer en overste Wingender een inspectie hadden ge houden, heeft de vertrekkende com mandant een kort overzicht over de voorbijgegane periode gegeven. Uitbreiding logiesruimte In het begin van het vorige jaar werd Hr. Ms. „Leeuw" als logements schip voor de Marva's in dienst gesteld. Het Marva-huis kreeg een andere be stemming, maar gezien de uitbreiding van de Marine-vrouwenafdeling kan worden verwacht, dat het Marva-huis weer voor het oorspronkelijke doel zal worden gebruikt De uitbreiding van het mannelijk personeel bracht mede, dat de voormalige Onderzeedienst- kazerne tijdelijk als dépendance dienst moest doen, eerst voor honderdvijftig man, later voor driehonderd vijftig man. Toen deze kazerne ter beschik king van de Mijnendienst werd gesteld, werd het daar gelegerde personeel on dergebracht aan boord van de inmid dels gearriveerde „Pelikaan". Later kwam Hr. Ms. „Buffel" de beschikbare logiesruimte vergroten, op Dinsdag 14 dezer gevolgd door Hr. Ms. „Schor pioen". Een belangrijke dienst, die onder het wachtschip ressorteert, is de Kleine Vaartuigen dienst, die thans een vloot van 48 eenheden heeft, tegen 20 toen overste Wingender het oonunando aan vaardde. De belangrijkste aanwinsten van de K.VJ). zijn Hr. Ms. „Orkaan" en Hr. Ms. „RC 11". Helaas leed de dienst een verlies door het vergaan van Hr. Ms. ,38 21". Overste Wingender memoreerde voorts de indienststelling van de »Ar- gis" in het voormalige Fort Oostbat terij. De artilleristen-opleidingen heb ben inmiddels een sterkte van vier honderd man bereikt. Er wordt voort durend druk en intensief geoefend. Er ten slotte op wijzend, dat het autopark werd uitgebreid van twaalf tot zeven en dertig wagens, concludeerde overste Wingender, dat het bedrijf wel bij zonder in omvang is toegenomen. „Toch zult u," aldus de overste, zich richten de tot kolonel Kommer, „de dingen in hoofdlijnen terugvinden, zoals u ze hebt verlaten. Ik ben zeer dankbaar voor de toewijding en de plichts betrachting van het personeel. Van harte wens ik u geluk met dit mooie commando. Uw benoeming is het meest overtuigende bewijs, dat u volkomen van uw ernstige ziekte bent hersteld. Wjj zijn daarover allen oprecht ver heugd." De nieuwe commandant Aan het eind van zijn toespraak leg de overste Wingender het bevel over Hr. Ms. wachtschip Willemsoord neer, waarop kolonel Kommer het woord nam Het deed hem genoegen, weer op de post te komen, die hij vijftien maan den geleden verliet. Toen stond de dienst nog voor een groot gedeelte in het begin van de opbouw. Overste Win gender is hierbij als commandant de rechte man op de rechte plaats ge bleken. Zijn grote werkkracht en ver antwoordelijkheidsgevoel hebben sti mulerend op het personeel gewerkt Kolonel Kommer sprak daarover zijn grote waardering uit. „Wij zijn geen van beide gewend, elkander zonder re den mooie woorden toe te voegen. Ik Gisteravond om half zeven is Hr. Ms. „Marnix" op de rede voor anker gegaan. Vanmorgen is het opleidings vaartuig binnengelopen en meteen naar de werf gesleept. Daar zullen stabilisa- tieproeven worden genomen en ook zal 't geschut aan boord worden geplaatst. Het is morgen hoog water om 8.30 en 20.15 uur, en laag water om 2.40 en 14.25 uur. De temperatuur van het zee water was 4.2 graden Celslus. Voor de feestavond van de voet balverenging „Helder", die op 26 Fe bruari in Casino wordt gehouden, be staat zo'n grote belangstelling, dat alle kaarten reeds zijn uitverkocht. Met ingang van 15 Januari 1950 is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan ir H. 't Hooft, ingenieur in vaste dienst bij het Ministerie van Marine. Zes Nederlandse officieren zijn aangekomen in het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Heidelberg. Zij zullen de werkwijzen van de gene rale staf der Amerikaansetroepen en de opleiding van de technische diensten bestuderen. b'j ons tere cm Aanstaande Zaterdagmiddag om drie uur belegt de afdeling Den Helder van de Algemene Militaire Pensioenbond een buitengewone vergadering die van belang zal zijn voor alle gepensionneer- den, of zij lid zijn van genoemde bond of niet. De heer J. Lub, lid van het Hoofdbestuur, zal als eerste spreker optreden en daarbij iets vertellen over het ontstaan van de Algemene Mili taire Pensioenbond en over hetgeen deze bond in de loop der jaren heeft Verricht. De vice-president van het Hoofdbestuur, de heer W. Stuut, zal na de pauze de aandacht vragen voor „Onze strijd in het heden en de toe komst". De bijeenkomst, die in „For- mosa" zal worden gehouden, zal vrij toegankelijk zijn. In verband met de wenselijkheid van hun afvloeiing moeten alle nog in dienst van de Koninklijke Marine zijn de oorlogsvrijwilligers, indien zij me disch geschikt zijn, uiterlijk 1 April 1950 de dienst hebben verlaten met uitzondering van hen, wier dienstver band, dat door bijzondere redenen lan ger dan normaal is aangegaan, op die datum nog niet is geëindigd en van de in Indonesië dienende oorlogsvrijwilli gers, die in verband met de uitzending van hun gezin op'Rijkskosten voor een vier-jarig verblijf aldaar zijn aange wezen. Opvoering „Schakels" voor H.B.B. Ter herdenking van Herman Heijer mans organiseert de Helderse Bestuur- dersbond op Dinsdag 21 'Februari een toneelavond ln Tivoli. Door het Neder lands Volkstoneel zal een opvoering worden gegeven van één van Heijer- mans meest bekende toneelstukken, t w. „Schakels". De leden der bij de H.B.B aangesloten organisaties kunnen Za terdagmiddag tussen vier en vijf uur plaatsen bespreken in het verenigings gebouw, Zuidstraat 22-23. In de gistermiddag in café Rol te Julianadorp gehouden vergadert* van polder „Het Koegras" werd de begroting voor hei««1 met een eindbedrag van 140-653,70, aangenomenTpl vanw». den in deze vergadering, die werd bijgewoond door de dijkgraaf, heemr»^ hoofdingelanden en ingelanden, besproken. enige vragen hierover door de heer R Hoornsman. Het waterpan Tot slot kwam nog een circulaire tw tafel, die aan eigenaars en gebruiken van landerijen in de Polder jHet Koe. gras" zal worden gezonden en waarip gewezen werd op het onderhouden der waterleidingen der landerijen. Als de* geleidingen verstopt raken, wordt de waterstand te hoog gehouden. Het Be. stuur heeft besloten hierop streng to« te zien en bij verzuim de nalatigen een boete op te leggen. Wat betreft de sloten, waarvoor ver. goeding wordt gegeven, moet strikt d« hand worden gehouden aan de maten, die de keur voorschrijft, terwijl van te voren overleg moet worden gepleegd met de Dijkgraaf, die de nodige aanwij, zingen zal geven, welke bindend zijn voor eventuele uitkering. Ieder jaar zal tussen 10 en 15 Juni schouw worde# gehouden over het rietsnijden en tus. sen 10 en 15 November over het krozen en rietsnijden. Bij deze schouw zulle# ook de ingelanden worden ingeschakeld, waarbij dan Koegras in wijken zal wor den verdeeld. Bij de rondvraag kwamen nog enig» zaken ter sprake, die bevredigend wer- den opgelost, waarna de Dijkgraaf met dank voor de aangename besprekingen de vergadering sloot. Onmiddellijk na het openingswoord door de nieuwe dijkgraaf, de heer G. Sleutel Dzn., en de lezing van de no tulen door de heer C. Taylor, werd tot de behandeling der begroting over gegaan. Verschillende posten gaven nog aanleiding tot enige discussie. Zo werd o.m. gevraagd, waarom het salaris van de secretaris-penningmees ter met 500 moet worden verhoogd. Geantwoord werd, dat dit is voorge steld op grond van de richtlijnen die door Gedeputeerde Staten zijn vastge steld. Inlichtingen werden gevraagd over de werken, die het polderbestuur denkt uit te voeren, b.v. het uitdiepen van de Verlengde Lange Vliet, waarbij gebruik zal worden gemaakt van een dragline; over het noodzakelijke on derhoud van een dienstwoning, waar voor 2500 op de begroting is gebracht; over de verbetering van de brug over de Doggersvaart aan de Korte Vliet, waar een betonnen brug zal komen, waardoor ook de draai voor de bussen zal verbeteren. Voor het herstellen van de verschillende wegen is een bedrag van 67.900 uitgetrokken. Men denkt dit in eigen beheer te doen. Hiervoor zou dan een wals aange schaft moeten worden. Over deze aan schaffing waren verschillende leden het niet eens. Men wenste eerst een kosten berekening, waarom dit punt werd aangehouden. Wel werd besloten tot aanschaffing van een tractor met aan hangwagen. De polderwegen. Door de ingrijpende werkzaamheden, die er aan wegen, bruggen enz. moeten gebeuren, zoals het aanbrengen van een deklaag over de Scheldlngsvliet, de Doggersvaart, de Kortevliet, de Jan Verfailleweg, de Duinweg tot Midden- vliet, de Nieuwe Weg tot Middenvliet, de Langevliet van Middenvliet tot Schoolvaart en aanschaffing van mate rialen, stelde het dagelijks bestuur voor, een credietovereenkomst of een vaste lening aan te gaan met de bank voor Nederlandse Gemeenten of een andere bankinstelling, groot f 100.000, af te lossen in tien jaarlijkse termijnen van f 10.000. Dit voorstel werd aangenomen. Hierdoor werd het noodzakelijk ge acht de polderlasten te brengen op f 12 per ha. De begroting werd aangenomen met een totaal bedrag van f 140.653,70. Tot commissieleden voor het nazien van de Rekening en Verantwoording over 1949 werden benoemd de heren A. Zander en K. Hoogschagen. Het Dage lijks Bestuur kreeg machtiging voor het uitvoeren van werken boven f 1000, na De bezoekers van het Volksconcert, dat gisteravond door Johanna Martzy Jean Antonietti in Casino werd gegeven, znllen huiswaarts gegaan sijn in de overtuiging, dat geen woord te veel is gezegd in het verslagje, dat wij gisteren publiceerden over het abonnementsconcert van Dinsdagavond. Wederom heeft de violiste, daarbij méér dan voortreffelijk bijgestaan door de pianist, een over tuigende demonstratie van haar buitengewoon muzikaal vermogen gegeven. Alleen reeds de uitvoering van de veeleisende en zeer expressieve werken van na de pauze rechtvaardigden de dankbaarheid en de lof, die in het langdurige applaus tot uiting werd gebracht. Het was goed gezien, om deze avond niet meer dan twee sonates op het pro gramma te plaatsen, omdat het woord „sonate" op sommige mensen, die ove rigens geenszins van belangstelling voor de muziek zijn gespeend, niet be paald een sterke aantrekkingskracht uitoefent. Onder het jammer genoeg niet zeer talrijk auditorium van gis teravond zullen er zijn geweest, die hoofdzakelijk voor Bartok, Ravel en De Falla waren gekomen. Maar zonder enige twijfel zullen deze zelfde mensen de beide sonates met klimmende be langstelling en bewondering hebben beluisterd. Dat in de eerste plaats om de gave structuur van deze werken, die hoe wel verschillend van karakter toch. beide brillant zijn van rhythmiek, me- lodiek en harmonische opbouw. De So nate in C opus 30 nr. 2 van Beethoven moge wat gedistingeerder, en de So nate in G opus 78 van Brahms moge wat meer bruisend zijn om emotionali- 97. Sheik El-Konijn-A heeft voor al les gezorgd. Niet alleen dat ze vrij gelaten zijn maar hij heeft ook voor hun reisgeld gezorgd. En het treft bij zonder dat juist de „Salmiak" de haven weer is bi'jien gelopen. De kapitein groet Pim als een oude bekende en zegt met een knipoogje: „Zo, heb je er nu eindelijk eens genoeg van gekregen om in een vreemd land op stap te gaan?" Pim kan van blijdschap haast geen woord uitbrengen. „Wat moet ik nu doen?" vervolgt de kapitein vrolijk. „Jullie in de boeien slaan, of blijven jullie nu wei van? 'f aan boord!" „Mij krijgen ze met geen honderd paarden van dit schip af", roept Pim dan en zijn broertjes staan heftig te knikken En zo vaart de „Salmiak" dan ditmaal eindelijk met Pim, Pam en Pom naar huis toe! teit, zij spreken beide zelfs voor het minder geoefend oor een heerlijke taal, omdat zij spreken van hart tot hart. Het was aan de volmaakt dienende weergave door Johanna Martzy te dan ken, dat deze innige taal door allen kon worden verstaan. Deze violiste staat in technisch opzicht op een zeer hoog peil. Zij zal zich daarvan bewust zijn, maar van coquetteren met haar capaciteiten is nochtans geen sprake Haar virtuositeit staat nimmer op zich. zelf. Johanna Martzy is nog jong. Moge haar ontwikkeling zich in deze lijn voortzetten. Johanna Martzy belééft de composi ties die zij uitvoert en haar instrument wordt onder haar handen tot een ver lengstuk van haar zintuigen. Zo kan men zich ongestoord overgeven aan de klankenstroom die zij voortbrengt. Men kan de ogen sluiten en alleen maar luisteren, naar die zingende vi ool en de prachtige ondersteuning van deze zang door het pianospel van Jean Antonieti. Haast vanzelfsprekend was de twee-eenheid van beide kunste naars. Ongemeen boeiend was de vertolking van de op karakteristieke volksdansen geïnspireerde composities waarin Jo hanna Martzy de expressiviteit van deze muziek tenvolle deed uitkomen De Roemeense dansen van Béla Bar tok. de Piece en forme de Habanéra van Ravel, de Danse Espagnole van De Falla en de Tzigane van Ravel hebben alle een beklemmende dynamiek ge meen. Om deze expressie te bereiken moesten de componisten een arsenaal van viool-technische moeilijkheden op stellen. Géén van deze moei lijkheden was te zwaar voor Martzy's talent. Haar spel bleef licht en juichend en bracht -een lichte en juichende stemming in de harten van haar toe hoorders teweeg. Deze bedankten na de laatste Tziga- ne met een applaus, dat kwalitatief een ovatie Vas. Kwantitatief bleef het vooral omdat men terecht niet wilde overgaan tot een barbaars voetenge- wS* ~/?n Zeer hjrtel«k handge klap. omdat er nu éénmaal niet méér hl6 ft6r wIn de Zaal waren- Misschien heeft Johanna Martzy de behoefte aan jen.'°eg!? afgemeten aan het aantal rumme1 Speelde aItha™ geen extra nummer, al waren de bloemen die d- Op 56-jarige leeftijd is vrij plotse ling overleden de heer A. H. J. van "t Hof, hoofd van de O. L. S. te Hippo- lytpshoef. De heer Van 't Hof trad op 1 Mei 1921 bij het onderwijs in deze gemeente in functie als hoofd der O, L. S. te Westerland. Op 1 Sept. 1924 werd hij naar de school te Hippolytus- hoef overgeplaatst In 1929 werd een nieuwe openbare school te Hippoly. tushoef gebouwd, welk gebouw 1 J»« nuari 1930 in gebruik kon worden ge- nomen. Twintig jaar lang heeft d» heer Van *t Hof aan deze modern» school de scepter gezwaaid. De heer Van *t Hof heeft mede doordat hij enige jaren leider is geweest van d« cursus vreemde talen, jarenlang een vooraanstaande positie in de onderwij. zerswereld alhier vervuld Talrijk» leerlingen zijn door hem voor verde re studie opgeleid. Zijn gezondheids toestand liet de laatste jaren veel t« wensen over en reeds had de thans ontslapene het besluit genomen voor tijdig met pensioen te gaan. Bij het heengaan van deze algemeen geacht» hoofdonderwijzer gaat de deelneming van de gehele gemeente naar het ach tergebleven gezin uit. De Wieringer vissers, georganiseerd in DJ5.T.V. zijn in hotel Engel te Hip- polytushoef in vergadering bijeen ge weest om een terugblik te werpen op het jaar 1949, dat weliswaar belangrijk was, maar niet bijzonder gunstig. De visaanvoer was niet zo groot en ook de prijs liet te wensen over. In het vorige jaar werd het vissersfonds overgeno men en heeft D.E.T.V. een visafslag laten bouwen. By de bestuursverkiezing werden de heren J. Lont, N. Rotgans, J. Smid en S. Tij sen herkozen. De vissers besloten zich aan te sluiten 4j de Coöp. Ver. IJselroeervissers, waarvan de kosten 2,50 per lid per jaar en een van de besomming bedragen. In 1949 bedroeg de omzet aan de afslag 1.314.349,93. De kascommissie werd gevormd door de heren S. Wagema- ker, D. Engel en G. Lont. Het was geenszins een verrassing voor het herenelftal van Vlug en Vaar dig dat het de punten in Den Helder moest achterlaten tegen de Adelbor sten, een der candidaten voor de kam pioenstitel. Jammer was het dat V. met negen spelers het veld moest betreden wegens het wegblijven van twee ha- rer leden. De eerste helft van de wed strijd ging, ondanks het gemis van ds twee spelers, nog wel gelijk op. De eerste tien minuten bleef zelfs de stand blank, wat V. zeker had te danken aan de prima verdediging en aan de ln goede vorm zijnde doelman Struik. Toen A. de leiding wist te nemen en kort achtereen drie doelpunten scoor de. was het A. J. Guther die met goe de goals twee tegenpunten wist te ma ken. Rust 4—2. Met enig win'1 .deel, doch met volle moed, begon V aan de tweede helft- De vrees dat het tempo waarin vóór de rust werd gespeeld niet kon ge handhaafd, werd bewaarheid. Al spoe dig moesten tegenpunten worden ge noteerd en toen 10 minuten vóór het einde zich een incident voordeed, waarbij een speler van V. 't veld werd uitgezonden, was de laatste tegenstand gebroken. Het minder prettige einde kwam met een 133 nederlaag voor V. De spelers verdienen niettemin een pluim voor hun volhardende speelwij- '^!J?lekkrfn6 haar aanbod nog zo mooi. "F1® het haar echter niet kwa- 2* De^ taxi, die haar naar Amsterdam bEengen' stond gereed, en de nachttrein zal haar inmiddels een heel «kT- lu. - r'chting van Rome hebben rirht! M' Zeer waa«chijnlijk in de lnS van nieuwe en welverdiende oem evenzeer.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2