KAAS 100 gram 30 ct. Actie-Westerling inTweedeKamer Yaticaan eenheidsfront Vragen aan dr. Drees Eerste Kamer herdacht Dr. Bierema Ernstige trambotsing in Amsterdam Heus in Nederlandse ploeg Het Engels B-elftal Euwe speelt mee om schaakkampioenschap „De V.S. een groot luchtledig voor spionnen1' Garage door brand vernield VAN MARSDIEP TOT IJ Anna Paulowna Breezand ,,Aron Slootjes in de knel" „Het Kleine Begin" verzorgde wedstrijd toneelavond Julianadorp Urk Voorlopig 300 liter leidingwater per dag Hulp in Nood zonder de v heer R. Brands Teleurstellende vangsten en besommingen Voor de fijnste naar A. H. Extra aanbieding Oude belegen kaas volvet OP HET MATJE Knobbelvoeten Besommingen Ifmuiden t DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 prf; LANGZAAM maar gestadig naar U warmer temperaturen glijdende koude4 oorlog tussen Amerika en de «wjetupie en derzelver aanhangen waardoor de ene helft van de mens- "".j tegenover de andere helft komt te taan heeft in dit (voor de Rooms- Katbolieke wereld heilige) jaar al drie formidabele verrassingen opge- 1 verd- Daar is allereerst het besluit ,n Washington tot vervaardiging van de waterstofbom. De waterstofbom zal niet gericht zijn tegen de opmarche rende infanterie of de beweeglijke tankcolonnes van een vijand; zij wordt eeTnaakt voor de radicale vernietiging van grote steden met alles wat er in leeft. Daarom is het eerste wat de wa terstofbom vernietigde niet een stof felijk maar een geestelijk goed: na melijk het laatste restje schijn, dat nog overeind gehouden werd van het oor logsrecht. Wie de waterstofbom aan vaardt, grijpt desbéwust naar de wet teloosheid.'Het geniale brok natuur- tajndewerk, dat de hydrogeenbom is, beiekont, naar geestelijk-zedelijke maatstaven gemeten, een erkenning en tén verheffing van het animale, dat normloos is krachtens zijn wezen. Met uitschakeling Van ieder ethisch motief kreeft de gebruiker van het gesplitste waterstofbom naar zo volstrekt mo gelijks vernietiging van zoveel moge- hik burgers van het vijandelijke land. Dat is: bewust aanvaard potentieel oor logsmisdrijf op zo geweldige schaal als hi de historie nog niet voorkwam. pe tweede verrassing was de zaak- Fuehs, die niet zozeer interessant is om het feit van het verraad als wel om de psyche van de verrader. Fuchs, de Duitser die in Engeland onbegrijpelijk veel Vertrouwen genoot, heeft dat ver trouwen misbruikt Uit redeloze toege negenheid voor Sowjet-Rusland, terwijl een deel van zijn wezen zich tegen de redeloosheid van zijn vertrouwensmis- bruik verzette. Deze grote natuurkun dige is een mens met een gespleten ziel, die zich deze gespletenheid niet alleen bewust is maar haar ook met klini sche koelheid observeert. Terwijl de functionering van zijn hersens in we tenschappelijk opzicht tot machtige constructieve resultaten voert, lijdt het zedelijke deel -van zijn wezen onder invloed van zijn communistische sym pathieën zo grote nederlagen, dat er slechts een ruïne overblijft van het oorspronkelijke karakterbeeld. Ook hier: de aanvaarding der wetteloos heid. Ook hier: uitschakeling van ieder ethisch motief; tenzij dan dat men de politieke verknochtheid aan het bolsjewistisch-communistisch sy steem een ethische onderbouw wil toe denken. Er is tussen de aanvaarding van de waterstofbom als wapen voor massa vernietiging en het verraden van de waterstofbom aan Rusland - in diepste wezen slechts gradueel verschil. Geme ten naar de absolute normen van de onder invloed van Christendom en humanisme ontstane moraal, zijn beide feiten een grijpen naar de normloos heid van massaal of individueel bega ne rechtsverkrachting. Wat er meer van gezegd wordt is propaganda of zelfbedrog. Dat zowel de propaganda als het zelf bedrog onnoemelijk meer aanhangers telt dan de objectiviteit, die tot be sliste veroordeling van deze neergang der menselijke waardigheid voert, is nog geen pleidooi tegen de objectivi teit. Integendeel: het is de openbaring van het ziektebeeld van de moderne massa mens, die in Fuchs een van zijn prominente vertegenwoordigers vindt en in Truman een van zijn zelfaan- vaarde leidslieden. Voor de derde verrassing heeft het Vaticaan gezorgd. Deze ligt in de sfeer van het geestelijke voor wat zijn vorm geving betreft, maar op het niveau van de politiek voor wat zijn concrete re sultaten aangaat. Immers: de Paus is voornemens een grootscheepse samen bundeling voor te bereiden van Ka tholieke, Protestantse en Mohamme daanse krachten tot een gemeenschap pelijk front tegen het communisme. Er zullen nieuwe Pauselijke instructies aan de bisschoppen worden uitgegeven, die de weg moeten banen voor alom ter wereld te houden conferenties van de theologen der drie grote monotheïsti- sche godsdiensten over de morele en sociale problemen van deze tijd. Men spreekt zelfs van een „verbond" tus sen de drie godsdiensten, waardoor 839 millioen aardbewoners gezamenlijk in actie zouden kunnen komen ter ver dediging van hun geloof tegen de be dreiging van het communistisch mate rialisme. In Eeypte wordt reeds onder handeld over het vinden van gezamen lijke richtlijnen door de Katholieke we reld en de wereld van de Islam-, voor wat de Verhouding tussen Katholieken en Protestanten aangaat treft het Va ticaan voorbereidingen om de beper kende bepalingen vqor de samenwer king tussen de beide kerk groeperingen te verminderen. Hoewel ons nog te weinig gegevens ten dienste staan om de bedoelingen van het Vaticaan op haar juiste merites te beoordelen, kan toch reeds worden gezegd, dat het plan van Paus Pius XII de stoutmoedigste inzet van de kerkelijke macht is en de gewaagdste Poging tot „federalisering" der reli- gieuse krachten in de wereld, die nog ooit ondernomen werd. In grootsheid van conceptie streef: het Vaticaanplan .alle politieke plan ouig dezer na-oorlogse jaren voorbij het heeft voor het zich in negati vxsme verliezende Westerse blok deze geweldige aantrekkelijkheid, dat het een geestelijke inhoud poogt te geven ®an een streven, dat naar hei uiterlijk e°ordeeld allesbehalve geestelijk is. Weinig minder groot dan de voorde zijn echter de nadelen, die er aan even. Indien de godsdienst mis- ruikt zou worden als mantel voor het '«.dekken van naakte machtspolitiek .Tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de 7an der Goes van Naters aan de minister-president vragen gesteld om trent de kwestie-Westerling. In ant woord op deze vragen heeft minister president dr. W. Drees o.m. medege deeld, dat het aantal deserteurs, dat naar Westerling overliep 330 bedroeg, onder wie slechts enkele Nederlan ders. 140 Waren van het korps speciale troepen, 190 waren federale recruten. Hoe de desertie geschied is, zal uit een nader onderzoek moeten blijken. In middels zijn die deserteurs, die zich hebben teruggemeld, 298 in totaal, ge concentreerd en ontwapend. Het is niet mogelijk, aldus dr. Drees, bepaalde autriteiten aan te wijzen, die voor de voorvallen verantwoordelijk kunnen worden gesteld. De deserteurs zijn reeds ter verantwoording geroe pen. Het resultaat van het onderzoek is openbaar en zal de kamer ter ken nis komen. De heer Van der Goes vroeg nader, of er geld beschikbaar was gesteld voor de actie, en zo ja. wie dat dan had gedaan. Dr. Drees antwoordde, dat hij geen antwoord kcm geven op de vraag, hoe er geld ter beschikking is gekomen. Wel is getracht door Westerling, geld uit Nederland te krijgen. De Kamer hield ach verder bezig met het wetsontwerp tot tijdelijke ver hoging v«h uitkeringen ingevolgde de Noodwet-Drees en aanverwante uit- (Van onze parlementaire redacteur) Aan het begin van de Woensdagmor gen gehouden openbare vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzit ter, prof. mr. R. Kranenburg, woorden van nagedachtenis gewijd aan het lid dier Kamer dr. S. E. B. Bierema (VVD), die Dinsdagmiddag is overleden. Hij schetste hem als een bekwaam parle mentariër, met een intensieve belang stelling vooral voor economische en agrarische kwesties. Namens de rege ring sloot de minister-president, dr. W. Drees, zich hierbij aan. Hij herinnerde aan de grote plichtsbetrachting, die dr. Bierema kenmerkte en die nog prach tig tot uiting is gekomen, toen dit Ka merlid ondanks zijn ziekte in Decem ber naar de Kamer kwam om deel te nemen aan de stemming over het wets ontwerp op de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië. De Kamerleden hoorden beide korte redevoeringen staande aan. Gistermiddag is een z.g. blauwe tram, komende van Sloterdijk, op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam in botsing gekomen met een truck met oplegger -uit Zuid-Hólland. De schade was ernstig. De tram raakte uit de rails en het verkeer werd volledig ge stremd. Gelukkig zijn er bij deze he vige botsing geen ernstige persoonlij ke ongelukken gebeurd. Slechts de bestuurder van de tram kreeg een ge scheurde bovenlip. In onderlinge wedstrijden waar aan ook de Zwitser Scholier deelnam tussen Langedijk, Heus en Maarse is uitgemaakt dat Heus als vierde man van de Nederlandse ploeg voor de we reldkampioenschappen hardrijden te Eskilstuna zal worden ingeschreven. Hier volgen de gemaakte tijden: 500 meter: Maarse 46 sec., Heus 47.3 sec., Langedijk 47.5 sec., Scholier 48.8 sec. 5000 meter: Heus 8.47.4, Maarse 8.57.0, Langedijk 9.00.0, Scholier 9.16.4. Na de wedstrijd tussen de vertegen woordigende elftallen van de Engelse en Ierse league werd bekend gemaakt, dat Eckersley (Blackburn Rovers) en Bentley (Chelsea) resp. in de achter hoede en in de voorhoede van het En gelse b-team zullen worden opgesteld, dat Woensdag 22 Februari te Newcastle tegen het Nederlandse elftal speelt. NIEUWE EERSTE-KAMERLEDEN Het Centraal Stembureau zal, doordat dr. F. Wibaut te Amsterdam ontslag heeft genomen als lid der Eerste Kn- mer en wegens het overlijden van dr. S. E. B. Bierema te Usquerf. twee nieuwe lede}- van dit college moeten benoemd verklaren. Voor benoemdverklaring in de vaca- ture-Wibaut komt in aanmerking mr. G. E. van Walsum (Arb.), burgemeester van Delft, die enige maanden geleden om gezondheidsredenen b-dankte; in de vacature Bierema de keer H. D. Louwes (VVD), voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, Ulrum. dan zou de poging om Satan te bestrij den met Beëlzebub voor de loop der geschiedenis fataler zijn dan de toe passing van duizend waterstofbommen voor destructieve doeleinden. Want niets is destructiever dan het prostitu eren van geestelijke waarden aan het streven naar politieke macht. Indien de wet gebruikt wordt tot handhaving van de wetteloosheid dan is daarmee de uiterste grens van de ontwaarding der zedelijkheid in het samenleven der mensheid bereikt. Het Vaticaanplan bevat enorme mo gelijkheden en enorme gevaren Maar i et zal hoe ook de uitkomst zij - van beduidende invloed kunnen zijn op de ontwikkeling der steeds wanner wordende koude oorlog, die millioenen en millioenen gevangen houdt in de angst, als waarmee een weerloze vogel gebiologeerd wordt door de onhoor l aar nader schuifelende slang. Daarom •s het goed, er in een tweede artikel rader bij stil te staan. keringen. De minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, vroeg, nadat en kele amendementen waren inge diend, gelegenheid tot nader beraad met het oog op de consekwenties, waarop de beraadslagingen werden geschorst tot een nader te bepalen dag. De amendementen kwamen van de zijde van de heren Gortzak (C.P- N.), die vroeg, de uitkeringen te ver hogen met een tijdelijke bijslag van 2.voor gehuwden en 1.50 voor ongehuwden, Hoogcarspel (C.P.N.) die het minimum wenste te bepalen op f 2.50 voor gehuwde mannen en 1.75 voor ongehuwden, alles per maand, en van de heer Van Lienden (Arb.) die resp. 2— en 1.— vroeg. Nadat ook de heren Nederhorst, Hofstra b.) en Janssen (K.V.P.) inlichtin gen hadden gevraaed. werd de ver gadering verdaagd tot hedenmiddag In tegenstelling met andere jaren behoort dr. Euwe deze keer tot de deelnemers aan de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland Het toumooi, een twaalfkamp, wordt gehouden te Amsterdam van 1429 Juli. De bepaling is gemaakt, dat als Euwe niet wint, de winnaar zal uit komen in een tweekamp met dr. Euwe. Luitenant-generaal Leslie Groves, in de oorlog hoofd van het atoomproject in de V.S., heeft op een lunch van de Rotary Club te Stamford verklaard, dat de Ver. Staten zijn als een groot luchtledig voor buitenlandse spionnage- agenten „Zij worden naar binnen gezogen". Hij zei van mening te zijn, dat er te veel gespróken is ovèr het behoud van de „academische vrijheid". „Er zijn dingen die belangrijker zijn dan academische vrijheid en een daarvan is de veiligheid van ons land", aldus generaal Groves. Gistermiddag brank brand uit in 'n ga rage te Rijswijk (Z.H.). Volgens omwo nenden werd 'n knal gehoord, waarna brand uitbrak. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij konn iet verhin deren, dat de garage en enkele daar staande auto's een prooi der vlammen werden.' De naast de auto-werkplaats gelegen winkel ,,'t Wolhuis" geraakte eveneens in brand en werd door het vuur verteerd. Schagen gaat feest vieren. Zater dag en Zondag is het er carnaval. Prins Carnaval wordt met muziek en fakkel licht ingehaald, in alle café's is muziek en er zijn nu reeds maskers en malloti ge hoedjes te koop. Dat belooft wat! Wegens het vertrek van de burge meester, heeft de gemeenteraad van Oude Niedorp een tijdelijke wethouder benoemd. De keuze viel op de heer J. Vit. De voetbalvereniging BKC ie Breezand wier tribune onlangs in el kaar waaide, heeft plannen voor de bouw van een nieuwe zitgelegenheid. De- kosten bedragen maar liefst f 7200. In Hoorn is de Harddraverijver eniging de moeilijkheden volkomen te boven. Zij geeft hiervan blijk door dit jaar een lange- en een kortebaandrave- rij uit te schrijven. De heer T. Ho- man heeft zich getooid met het aureool van het Hoornse schaakkampioenschap. Op de grens van Oostzaan en Zaan dam nadert d<- boortoren voor het zoe ken naar olie zijn voltooiing. De provincie Noord-Holland zal 10% bij dragen in de restauratiekosten van de molen „De Koker" te Wormer, één der laatste meelmolens in de Zaanstreek. Doordat een achtjarig jongetje met lucifers in een kast naar speelgoed had gezocht, is aan de Achterwezel te Alk maar een woning uitgebrand. In gaande 14 Mei zullen er rechtstreekse electrische treinen rijden tussen Alk maar en Amersfoort. Het C.S. te Am sterdam is bij deze verbinding dus niet langer eindpunt. De gemeente Lan gedijk heeft plannen in voorbereiding voor de bouw van tientallen huizen vol gens het project-Busum. In dezelfde gemeente wordt de vermakelijkheids belasting voor bioscopen verlaagd en lo pen B. en W. rond met plannen voor het stichten van twee zweminrichtin gen. Te De Rijp is een onderzoek gaande naar de mogelijkheid van ex ploitatie van een centrale aardappel bewaarplaats. VOORWAARDELIJKE TERBESCHIKKINGSTELLING GEëlST. Gistermiddag werd voor de Meer voudige Kamer de zaak voortgezet te gen de wegens diefstal gedetineerde 18-jarige kantoorbediende A M. uit Anna Paulowna. Op 20 December was de behandeling geschorst om een psy chiatrisch rapport te laten uitbrengen. Dit rapport nu kwalificeerde de ver dachte als een psychopaath, die ter be schikking van de regering zou moeten worden gesteld. Het reclasseringsrap- port achtte de reclasseringskansen voor de jeugdige M. twijfelachtig. De officier van justitie mr. C. J. V Meischke vroeg in deze zaak een voor waardelijke terbeschikkingstelling van ae regering Uitspraak over veertien dagen NIEUWE STATIONSCHEF Als opve'ger van de heer Spoeltman is de heer Niekerk, thans als zodanig in functie te Gulpen, benoemd tot sta tionschef hier ter plaatse. De titel zegt het al: Het stuk, dat de toneelclub van de afd. Breezand der Ned. Kath. Jongeren Beweging in zaal Bossen opvoerde was een klucht. P. Mussinkhoff en Jac. Braan zijn er de schrijvers van. Zij verplaatsen ons het stuk is zeker al vóór de oorlog geschreven in het Joodse milieu van de groothandelaar Aron Slootjes, goed gespeeld door Th. Kloosterman en zijn compagnon Mozes Krul, zeker ook verdienstelijk, maar naar onze smaak wat te druk vertolkt door Jan van Oosten Dz. Slootjes heeft gesmokkelde citroenen gekocht en wil daar de politie heeft er de lucht van zo gauw mogelijk van af. Dat lukt hem aardig. Maar hij sluit met z'n compagnon een weddenschap, dat deze het niet vol kan houden 24 uur lang de waarheid te spreken. Men begrijpt wat er ge beurt. Mozes maakt, door steeds de waarheid te sprekken, de positie, waarin Aron door zijn handelspraktijk is ge raakt, onhoudbaar. Allerlei andere ver wikkelingen zijn nog door dit gegeven heen geweven, b.v. die, welke ontstaan uit de relatie tussen Slootjes en jhr. mr Van Vlek tot Vlam, welke laatste rol L. Koster zeer goed vervulde (en wiens grime van IJ. Veenis uit stekend was). We zullen niet alle rol len alleen heren speelden mee stuk voor stuk nagaan. De vereniging wist van te voren, te zullen spelen voor een publiek, dat grotendeels uit jongelui zou bestaan en alle medespe lenden droegen het hunne er toe bij dat die lachgrage jongeren iets kregen voorgezet dat hun smaakte. Zij kregen dan ook een flink applaus en van de voorzitter der afdeling, de heer H. van Lierop, een compliment voor hun spel. De heer C. Zwarts, die belangeloos de regie voerde, werd daarbij verrast met een klein geschenk. De tweede avond van de toneelwed strijd werd door mr. H. Jonker Hz., als voorzitter van de Polderse Ge meenschap, geopend met 'n welkomst woord tot het voltallig college van B. en W„ de jury, de ontvangende ver eniging en een vrij goed gevulde zaal. Spr. zette opnieuw uiteen, welke be doeling het bestuur van de P. G. had met het organiseren van een toneel wedstrijd voor plaatselijke verenigin gen, een wedstrijd, die mogelijk werd door de gemeentelijke subsidie van f500.—. De verenigingen die geen van alle de pretentie hebben er al te zijn, worden in de gelegenheid gesteld tot de opvoering van een goed stuk, waar aan zij eens extra veel zorg beste den, en zullen na afloop van de wed de jury, vernemen, welke fouten er aan de opvoering kleefden. Deze tweede avond werd verzorgd door de vereniging „Het kleine begin", die opvoerde „De Fuik", een blijspel in drie bedrijven, geschreven door Ed J. M. Terlingen en Henk Bakker. De keuze van 't Stuk voor de wedstrijd was vrij en het verwonderde ons niet, dat .die bij de Breezanders op een blijspel •viel. Dat ligt hun immers ongetwijfeld het beste. Maar dat dit een blijspel van goed gehalte zou zijn, daarvan waren we te voren eveneens overtuigd en we werden in onze verwachting niet teleurgesteld, We zeggen er verder (onze gewoonte bij een wedstrijd trouw blijvend) niets van en besluiten met te constateren, dat het publiek, waaronder zich ook vele Kleine Slui- zers en enkele Oostpoldersen bevon den, met voorbeeldige aandacht het spel volgde en kennelijk veel plezier beleefde aan deze opvoering. DAMCLUB „EXCELSIOR" Uitslagen le klasse: D. v. d. Wallen T. Wiersma 0—2; J. Pieterse—H. J. v. d. Berg 1—1; J. A. Meijer—K. D. Sas 11; D. JansenK. D. Sas 20. 2e klasse: D. K'-uithof—C. Leijnse 02; L. Schouten Azn.N. Rosloot 0—2; Sj. v. d. Wal—A. Schouten 2—0. H. Veenstra speelde te Utrecht twee partijen voor de voorronde om het kampioenschap van Nederland. De uit slagen waren: A. JurgH Veenstra 11 en H. VeenstraO. Drent 11. Geen slecht begin dus van onze Noordhollandse kampioen. LELIJKE SCHADEPOST De landbouwer C. de B. aan de Zand dijk te Julianadorp kwam op een kwa de morgen tot de ontdekking dat twin tig van zijn kostbare Noordhollandse Blauwe kippen door een hond waren doodgebeten. Ondersteuning wegens vorst aan vissers In dc gemeenteraadsvergadering is een uit voerige uiteenzetting gegeven over de le< stand zoals die zal worden na de totstandkoming van de aansluiting bij de Overijselse Waterleiding- Maatschappij. Het is waarschijnlijk dat over enkeje weken water zal worden geleverd. Dit zal evenwel slechts op beperkte wijze kunnen plaats heb ben en wel naar rato van 300 liter per gezin per dag. Het gemiddelde gebruik bij deze maatschappij in de aangesloten gemeenten is 600 a 700 liter per dag. Alzo moet wjrden aangenomen, dat de Waterleiding Maat schappij voorlopig ih de eerste behoeften kan voorzien. Het instandhouden van de eigen waterleiding der gemeente, welke slechts spoel water levert, zal nodig zijn zo lang Overijsel het volle benodigde quantum niet kan ver strekken. B. en W. zullen binnenkort een ge wijzigd tarier vaststellen voor diegenen die hun aansluiting bij de gemeente handhaven. O.a. zal dit het geval - zijn met de bedrijven die veel water gebruiken, n.1. de ijsfabrieken, palingrokerijen, veehouders enz. Al deze be drijven zullen voorlopig geen water der Overijselse Waterleiding Maatschappij kunnen betrekken. De Raad kende B. en W. een crediet toe voor het verlenen voor steun aan kleine zelf standigen (vissers), die door de vorst de vis serij gedurende enige weken niet hebben kun nen uitoefenen. De kosten van deze ondersteu ning komen voor 50 pet. ten laste van het Rijk en voor 50 pet. van de gemeente. Besloten het gemeente-personeel 5 pet. loonsverhoging toe te kennen wegens stijging der kosten van het levensonderhoud. Een uitvoerige disedssie ontstond over het voorstel van B. en W. om aan het bestuur der bijzondere lagere scholen een vergoeding ex. 101 der L.O.-wet 1920 voor 1950 per leerling toe te kennen van f 18,— voor het gewoon lager onderwijs en van f 25,— per leerling vanaf het zevende en de hogere leerjaren, zo mede f 25,— per leerling bij het uitgebreid lager onderwijs. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte met 6—5 stemmen aangenomen. Aangehouden werd voor nadere gedathten- wisseling met de Chr. Middenstandsvereniging het voorstel van B. en W. om toe te treden tot de Volkscredietbank te Kampen. De raadszitting werd voor het eerst weer bijgewoond door wethouder R. Brands, wiens plaats wegens ernstige ziekte was inge nomen door de heer Kroon als tijdelijk wet houder. De instelling „Hulp in Nood" heeft, In afwijking met de vroeger gevolgde ge dragslijn, ditmaal in de Bidweek verga derd. Uit het overzicht van de penning meester bleek dat er over 1949 een batig saldo is van 258. De bezittingen bedra gen thans 1400, plus gebouw en materi aal. Bij de rondvraag werd de wens uitge sproken dat de vereniging het beschik kingsrecht krijgt over een eigen redding boot. Door lichamelijke omstandigheden kon de aftredende voorzitter, de heer R. Brands, zich niet meer herkiesbaar stel len. Hij is gedurende 34 jaar bestuurslid geweest. De tweede voorzitter bedankte de heer Brands in gevoelvolle woorden voor het vele gewichtige werk dat hij verricht heeft. Als bestuursleden werden gekozen de heren A. van Veen, K. K. Kramer en Jn. Brouwer. Na een rustpauze van enkele weken is in de afgelopen week de IJselmeervloot weer voor de eerste maal uitgevaren. Doordat zich veel ijs voor de haven had verzameld, was het alleen voor de grotere schepen mogelijk de haven te verlaten. De vangsten vielen over het algemeen niet mee. Slechts enkele schepen hadden een goede vangst. Eén span bracht ongeveer 1200 kg snoekbaars aan de markt. De vraag naar snoekbaars was in verhouding tot de aanvoer gering. Hoge prijzen konden dan ook niet worden genoteerd. De prijs varieerde voor snoekbaars van f0,73 tot f 0,84 per kg. De aanvoer van rode baars was niet groot; de prijs bedroeg per kg f 0,84. Blei noteerde per kg van f0,13 tot f0,19, voor per kg van f0,10 tot f0,11, karper ongeveer f 0,70 per kg. De weekbesommingen der snoekbaarsvissers waren niet hoog en varieerden per span van f 100,- tot f 700,-. De buitenvloot had ook de afgelopen week weinig succes. Door het ruwe weer was de visserij veelal niet mogelijk. De besommingen waren dan ook laag. Ook van de haringvis serij is weinig nieuws. Er werd weinig haring gevangen. Aangevoerd werd de afgelopen week: 2465 kg snoekbaars; 123 kg rode baars; 248 kg blei; 762 kg voorn en 25 kg karper. De to tale omzet aan de visafslag bedroeg f 2096,—. t VISSERIJBERICHT Door twintig vaartuigen werd Woens dag aangevoerd: 819 kg snoekbaars, prijs 7578 ct.; 105 kg rode baars, 1.05; 450 kg voorn 1112 ct. Alles per kg. Maakt U het leven goedkoper Den Helder: Spoorstraat 110; v. Galenstr. 41 f£R WAS OP het gangetje, reeds een kwartier voor de zitting geopend werd, een druk gedrang van stoere lijven. Altegader van agrarische stiel en met een vonkend licht van pret In de ogen. In het midden van de klit etaleerde een vierkante man van hoge ouderdom zijn moed, door alsmaar te beweren, dat het krimmeneel zou zijn als de rechtbank hem in z'n krim- menele kippenek zou pakken. Het le ven is strijd, zei de brede redenaar, maar de natuur gaat voort. We zullen die gasten 's effe een windje laten ruiken! Toen het wit der beffen dan ein delijk keurig geplooid achter de tafül zat, bleek de krimmenele landbouwer voorbestemd, om de bank der ver dachten te bezetten, alhoewel zulks niet zonder enige moeite verliep. Hij was namelijk, op onverklaarbare wijze, tussen de tribunebevolking verzeg geraakt en toen de parketwacht hem voor het forum riep, duurde het even eer hij startklaar was. Kom, animeerde de rechterj waai blijft u nou? Krimmeneel, riep de landbou wer, ik kan me schoenen niet meer an krijgen. Er schoot hulp toe, er werd gesjord en gefrunnikt en de boer zei met een zenuwachtige uithaal; Ik heb van die verrekte knobbels an me poten, me schoenen knellen dat het krimmeneel is. Maar toen 'ie dan ten slotte netjes voor het hekje stond en de dagvaar* ding hem begon te schilderen als weg- piraat zonder rijbewijs, kwam de plech tige stemming terug, die er gemeen lijk in ons zweetkamertje heerst. De man had, 74 jaar oud, zichzelf voor Sinterklaas een rijwiel met hulpmotor cadeau gedaan en op dit tweewielig mechanisch voortbewogen voertuig had hij langs de wegen gesnord tót een polltle-agent hem naar z'n rij bewijs vroeg. U had geen rijbewijs? vroeg de rechter, die het overtuigende bewijs volkomen waterdicht wilde hebben. Alevel nee, meneer de rechter. Ik had dat ding bij Koen gekocht en Koen zee da 'k er zo op weg kon rije. Krimmeneel gemakkelijk as je van die knobbels op je pote heb, daar heb- bie geen examen voor nodig op mijn leeftijd. De natuur gaat door; ik bén voorzichtig. En de minister heb ge zegd dat 'et niet hoefde. U is verkeerd ingelicht, onder* wees de Kadi. Er is wel terdege een rijbewijs nodig voor het berijden van een rijwiel met hulpmotor. Maar as de minister het nou zegt, want Koen had 'et van de mi nister Dat zal dan in een gemoedelijk gesprek op de Witte zijn geweest, maar de wet is anders. De Witte? Nee, met Piet de Witte heb ik er niet over gesproken. Maar die doet in assuranties. Krim meneel, wat heeft Piet de Witte d'r mee te maken? De rechter ondernam geen verdere pogingen om de befaamde Haagse sociëteit in de discussie te betrekken. Hij zei alleen, dat Piet de Witte d'r ook niets aan kon doen. Maar ver dachte was in overtreding geweestj het proces-verbaal loog er niet om en de boete werd een tientje, omdat het min of meer een principiële zaak gold. Gaat u nu maar gauw rijles ne men, zei hij tot de Krimmenele, maar die betoogde, dat hij zestig jaar met paarden had omgegaan en dat 'ie as het mot wel een vliegmesjien kon besturen, laat nog staan zö'n klein kreng van een motorfietsje, Examen? Da's allemaal geldklopperij van die zakkenrollers, vond '1e. Welaan, vermaande de rechter^ als u weer geverbaliseerd wordt kost het meer. Het beste met uw voeten. Bedankt, zei de veroordeelde. Tja, de natuur gaat door, maar het valt niet mee, zulke knoerten van knobbels aan je pote. Goeiemiddag. De tribune stroomde leeg; op de gang heerste een gedempt Carnavals feest. KAREL. De besommingen van Woensdag wa ren: twee stoomtrawlers: IJm. 16 f 16.300 en IJm. 71 f 14.600; 1 motorlogger Kw 27 f 2100. De aanvoer bedroeg 3675 kis ten, waarvan 390 met verse haring. De prijzen per 1 kg. waren: heilbot 2.40—1.85; gr. tong 2.10—2.05; gr. midd, tong 2.20; kl. midd. tong 21,95; tongï 1,751,58; tong II 1,361,25 en tarbot 2,051,75. Per. 50 kg.: gr. schelvis 54 45; midd. schelvis 6145; kl. schelvis 3519; m. kabeljauw 3731; kl. kabel jauw 32—29; wijting 207.50; gr. schol 56,5044; midd. schol 5541,50; kl. schol 33—19.50; bot 20—18,50; schar 24— 19.50; verse haring 23.5015.50; makreel 3214,50; schartong 3828; zw. poon 2825; tarbot II 80; tarbot UI 92; taf* bot IV 69; kl. heilbot 92. Per 125 kg.: gr. kabeljauw 12453; koolvis 146,50 36; leng 67—50 en hake 197. De KLM zal begin Maart gedu rende een week op Leipzig (Sowjet- zone) vliegen ter gelegenheid van dr Leipziger Messe".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3