Jeugdkoerier STIGEMAN'S OVJTtH Een nieuwe jongen in de klas En Kier het raadsel :E»; «iERvDEe.ZAK A?Ot,: BRIEVEN: Haagse knapen „speelden overvalletje" ewogen week-eind Door Tante let De opstellenwedstrijd IJSPRET Binnenstad in opschudding Toestand van de Paus iets beter Dalend aanfal Huwelijken Onze mededelingen Het 'Radioprogramma Nieuwe conferentie van Scandinavische ministers DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 WM4WKWHWMM' IV Korte Inhoud van het voorafgaande. Pieter Dupont, een negerjongen uit Suriname, die met zijn ouders en zus jes tijdelijk in Holland verblijft, komt in de eerste klas van een MULO-school. De entree is voor Pieter niet gemak kelijk omdat zijn klassegenoten hem allesbehalve prettig tegemoet komen. Speciaal één jongen. Jan Dijkman ge naamd, tracht de nieuweling steeds door zijn opmerkingen te kwetsen. Pieter"» buurman, in de achterst? bank is de enige die op de eerste «choolmorgen toenadering toont en het voor de negerjongen opneemt. Na schooltijd wandelen de jongens met el kaar en met Pieter's jongere zusje naar huis en zijn getuige van een ongeluk, wanneer er op de Singel een kleine Jongen door het ijs zakt. V* ongeluk was zo plotseling ge beurd, dat Pieter geen woord had kun nen uitbrengen. Hij stond als aan de grond genageld. Carlientje sloeg de handen voor haar ogen en drukte zich angstig tegen haar broer aan. De slagersknecht had op het ogen blik dat de jongen wegzakte, zijn fiets op de grond geworpen en na zijn klom pen uitgetrapt te hebben, begaf hij zich voetje voor voetje op het ijs. Maar dat was helemaal niet op het gewicht van •en volwassene berekend, want het kraakte en scheurde onder de man en met moeite kon hij weer veilig bij de over komen. „Een ladderHaal een ladder I", schreeuwde hij tegen de omstanders. Toen duwde Pieter met een bruuske beweging zijn zusje op zij en holde langs de groene oeverglooiïng naar be neden, Languit, op zijn buik liggend, schoof hij voorzichtig het ijs op. Zo drukte zijn gewicht niet te zwaar. „Pieter!", riepen Carlientje en Her man verschrikt. Zij waren achter de jongen aangehold en Carry wilde haar broer op het ijs volgen, maar zij voelde een stevige greep om haar arm die haar tegen hield. „Blijf hier Carry! Maak het niet er ger", zei de blonde vriend van haar broer schor. Hij voelde zich nu ver antwoordelijk voor het meisje. In angstige spanning keken de inmid dels samengestroomde omstanders naar het spel op leven en dood, dat zich voor hun ogen afspeelde. Men had de negerjongen teruggeroepen, maar hij luisterde niet. Langzaam schoof hij vooruit, een omweg makend langs de scheuren in het ijs. Carry huilde angstig. Nu was Pieter vlak bij het gat, van waaruit d? dren keling nog een keer boven kwam en een wanhopige poging deed om zich aan de rand vast te grijpen, maar steeds brokkelde het ijs verder af. Voor de tweede keer, maar nu geheel versuft en zonder spartelen, gleed de jongen onder water, doch met een snelle greep had Pieter zijn pols vast. (Voor jongelui van 12 tot en met 16 jaar). 1 2 3 4 5 6 In het bovenstaande figuur moeten zes woorden, van boven naar beneden worden ingevuld, dus niet zoals wij ge woonlijk doen van links naar rechts. Het eerste woord, dat met een S begint, is de naam van een listig dier. In de tweede rij komt de naam van ten voorwerp dat altijd In een naai mandje te vinden is. In de derde rij de naam van een stad in Overijsel. In de vierde rij de naam van een muziekinstrument. Het vijfde woord is een huishoude lijk voorwerp, dat meestal dient om water te bevatten. Ten slotte komt in de laatste rij de naam van een stuk beddegoed. Wanneer alle rijtjes goed zijn inge vuld, lees je op de bovenste rij, van links naar rechts de naam van iets dat alle vogels bezitten. De oplossingen kunnen vóór Zondag 26 Februari naar het bureau van dit blad worden gezonden. Hij miste de kracht om de jongen naar boven en naar zich toe te trekken en durfde ook niet dichter naar het gat te schuiven, omdat iedere beweging hem nu noodlottig kon zijn. Met de uiterste krachtsinspanning hield hij de pols van het slachtoffer omklemd, zodat die niet onder het ijs zou kunnen schuiven. Hij voelde echter dat hij "t op zou moeten geven. Er leek geen gevoel en geen kracht meer in zijn handen te zitten. Toen bemerkte hij dat iemand zijn benen vastgreep. Was dat de stem van Herman die hem toeriep? „Naar voren, Pieter! Nog meer naar voren. Trek met allebei je handen, ik heb je vast!" Met zijn laatste krachten schoof Pie ter vooruit en greep met beide handen naar de drenkeling in het gat. Het ijs scheurde onder hem en zijn hoofd en bovenlichaam zakten in het water. De koude sneed hem fel, maar proestend om lucht te krijgen, sloeg h(j zijn armen om het lichaam van de be wusteloze jongen. Ik red het niet, ik verdrink flitste het door hem heen, maar ogen blikkelijk voelde hij zich achteruit ge trokken. „Vast houden Pieter! Nog even!" Weer die stem. Scherpe ijsranden sneden in zijn polsen. Hij sloot zijn ogen, maar het laatste beetje kracht dat hem nog restte bleef op een ding gericht. Vasthouden! Toen werd alles donker. Toen Pieter zijn ogen opende, lag hij in een vreemde kamer op de grond. Er boog zich iemand over hem heen, die hem bezorgd aankeek. „Vader", zei Pieter, flauwtjes glim lachend. Langzaam drong het gebeurde weer tot hem door. „Waar is Carry?" was zijn eerste vraag. „Hierantwoordde het zusje, voren komend. „Ben jeheb je pijn. Pieter?" „Oh nee", zei de jongen zich plotse ling generend dat hij hier als een zie ke, of gewonde in een deken gerold op de grond lag. Hij richtte zich op, maar zijn vader duwde hem zacht, beslist terug. „Kalm aan nog eventje. Wij hebben geen haast, jongen." Een ogenblik bleef Pieter rustig lig gen, maar dan kwam hij weer over eind, met een angstige uitdrukking in zijn donker ogen. „Vader, die jongenIk kon hem niet houden. Is hij nuis hij dood. vader?" Dokter Dupont glimlachte zijn zoon geruststellend toe. al wist hij nog niet veel van de drenkeling af. „Nee jongen, je hebt hem niet losge laten. Hij is door Jou gered. Ze heb ben hem in het huis hiernaast ge bracht. Hij was bewusteloos, maar is al weer bij gekomen". Pieter zuchtte diep. „Gelukkig", zei hij tevreden en glimlachte tegen een onbekende dame, die een warme kruik tussen de dekens stopte. Daarop begon hij te rillen en te klappertanden. Als een kleine jongen liet hij zich gewillig in de deken op nemen en naar de auto dragen, die voor het huis op de Singel stond te wach ten. (wordt vervolgd) Er kwamen in de loop van de vorige week vele aardige en goed geschreven opstellen over het ijsvermaak binnen. Het viel niet mee om daar een goede keuze uit te doen. Er was zoveel zorg aan het werk besteed, dat het ons speet niet iedereen met een prijs te kunnen belonen. Maar er komen meer wedstrijden en degenen die deze keer niet bij de ge lukkigen behoren, krijgen dan mis schien hun kans. De prijzen voor de aardigste en best geschreven verhalen gaan deze week naar: „Rukes", Bergerweg 44, Alkmaar (15 jaar). Els Marckelbach, Zeestraat 251, Beverwijk (12 jaar), Dientje Briars, Krugerstraat 211, Beverwijk (12 jaar). Ralph Brink, Hyacintenstraat 17, Koog aan de Zaan (15 jaar). Meijert S. Heij- blok, Akkerweg 2 A, Oosterland, Wie- ringen (15 jaar). Het opstel van de vijftienjarige „Ru kes", uit Alkmaar, wordt hierbij in de „Jeugdkoerier" opgenomen, door „Rukes" Het was het laatste uur, die morgen. We waren meer met onze gedachten op het ijs dan bij de les. Iedereen zat te vlassen op ijsvrij, maar „de baas" was het nog altijd niet komen zeggen. (Voor jongelui van twaalf tot en met zestien jaar) Hallo jongelui! Hartelijk dank voor de gezellige brieven en ijsbeschrijvingen. Waren jullie nogf in de stemming om je de rijgenoegens goed te herinneren, nu het lentezonnetje de stevige ijsvloer in de sloten tot een dun vliesje heeft gesmolten? Ja, het was jammer dat de ijssport maar zo kort Kon duren. Toch geeft het je ook zo'n opgeruimd gevoel als de lucht stralend blauw is en de zon je handen en gezicht al verwarmt. Je moet in de boom achter ons huis de vogels horen kwetteren. De spreeuwen maken het meeste lawaai. Zij hebben het voorjaar in hun hoofd en ik geloot, dat de merels al plannen voor een nest maken. Die zijn ieder jaar zo vroeg. Marijke Koning schrijft dat zij al een groot bouquet bloeiende elzekatjes in haar kamertje heeft staan Vind JiJ de lange gele slingertjes ook zo aadig, Marijke? Gelukkig dat je weer beter bent. - o yi.Bule?Suie v*?agt of ik van zan8 houd. Ja, erg veel. Naar welke zangeres heb je geluis terd? Ik zal het adres van het Helderse meisje voor je opzoeken. Zilverpapier sparen wij n\A niet meer, Henny. - Frans Lenghaus, ik zal je verzoekje plaatsen. Zijn de kleintjes nog op hef ijs geweest? „Mandola", gezellig dat je mee doet. Ik ben benieuwd naar de „fuif". Schrijf je er over? Ik geloof, dat de u.l.o. in Schagen een aardige schoolvereniging heeft. —Trijntje Zwaan, tot mijn verrassing ontving ik weer eens een brief van jou. Het is'al meer dan één jaar geleden sedert ik het laatst iets van je hoorde. Je bent dus al die tijd ziek geweest. Wat jammer, dat ik het niet wist. Gaat het nu goed met je? - Meijert Heijblolc, wat een leuk ver haal van de huwelijksvoltrekking, die werd opgeluisterd door de Ruitersportvereniging. Je kunt zeker al goed rijden. Ja Meijert, ik ben meermalen in Wieringen geweest. Wat onze prijzen betreft, daar wordt om geloot, uitgezonderd natuurlijk bij een wedstrijd. - Frans Ham, ik heb je een brief geschreven. Heb je die ontvangen? Tot de volgende keer, Frans! - Anton Mol, je opstel was aardig. Ik bemerk er uit, dat je goed van het ijs hebt genoten. - „Lollypop" en „Sneeuwklokje", jullie hebben het ijsvermaak aardig beschreven. Hoe gaat het met jou, „Sneeuw klokje"? Moet je nog lang in bed blijven, of ben je al beter? Het allerbeste toegewenst! „Puck", ik was in mijn schik met de punten, die je hebt gestuurd. Er zijn zoveel jongens en meisjes die er om vragen. Hartelijk dank, hoor! - Cor Mulder, ik wil graag mijn best doen om je aan een correspondentie-vriend te helpen, maar schrijf je mij dan nog even op welke school je bent en in welke klas je zit? Ik hoop dan een aardige vriend voor je te vinden. Annie en Lorrie Tiel, hartelijk dank voor die grote hoeveelheid postzegels. Wij zijn er blij mee. Corrie komt dus bij de groep van kinderen beneden twaalf jaar Aan sigarenbandjes kan ik jullie wel helpen. „Rukes", je hebt succes gehad met je ijsbeschrijvingen. Ze waren best, hoor! Ben je nu al weer beter? Hoe speel je het klaar om in bed de schrijfmachine te bewerken? Ik heb het ook wel eer* geprobeerd, maar het wilde niet lukken. - Jan Leydeckers, wat leuk dat je verzoek zoveel succes had. Hartelijk dank voor alles wat je voor de Jeugdkoerier hebt gestuurd. Nog een paar dagen en dan is het feest, hè. Met de „Tabinta" komen ook kennissen van mij terug, dus ik kan niet bij je komen, Jan. Maar wil je Wim van mij feliciteren met zijn behou den thuiskomst? Els Marckelbach, je ijsverhaal was erg aardig. Jij kunt zeker goed schaatsen rijden, is het niet? Jepie Pander, het komt in orde, meisje. Kijk maar onder de mededelingen. -Grada van Wolferen, gefeliciteerd met je verjaardag, meisje. Heb je een prettige dag gehad? Je verzoekje staat onder de mededelingen. Weintje Stokhof, wat heerlijk dat je moeder al weei zo veel is opgeknapt. Het zal moeilijk voor haar zijn om één jaar zonder zout te leven. Wens moeder maar sterkte toe, Weintje! Jongelui, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 26 Februari. Allen hartelijk gegroet door TANTE IET Sommigen begonnen al te wanhopen, het liep tegen twaalf uur en als er vóór twaalven niets gezegd werd, dan konden we naar huis gaan en om twee uur weer terugkomen. Maar ja hoor, even vóór twaalf, daar stapte „de baas" binnen. „Jongelui", zei hij, .jullie hebt vanmiddag ijsvrij!" De klas brak in een Indianengehuil uit. De leraar kon geen stilte krijgen en toen we eindelijk een beetje bedaard waren was het al twaalf uur en luid joelend verlieten we de school. En daar stond ik nu. In het begin is het altijd wat onwennig en zo was het ook met mij, maar na een jaar sla gen was ik daar al overheen en schaat ste weg. Waarheen wist ik nog niet goed, maar ik £ou wel een paar vrien den tegenkomen. Ik hoefde niet ver te zoeken want even verderop zat een heel stel op de kant uit te rusten. Ik probeerde een beetje netjes te rijden, want alles keek naar mij. Het gelukte vrijwel, maar toen ik met een prachtige zwier op de jongens afstevende, keek ik niet uit en BOEM!, daar lag ik. Tot groot ver maak van de jongens was ik met mijn schaatsen tegen een paar strootjes op gereden. waardoor ik struikelde. „Hé Ru, je moet bij de film gaan als kunstrijder", spotte er een. Om er een eind aan te maken vroeg ik wat we zouden gaan doen. „Schaatsen", antwoordde een snuggere. „Ja joh, dat begrijp ik, maar gaan we een tocht ma ken, krijgertje, ijshockey, of weten jullie iets anders?" Met algemene instemming werd be sloten om te gaan hockeyen. De ene partij noemde zich „Ijsvogels" en de andere, waar ik in zat, waren de .Ca nadezen". De goals werden gevormd door^twee blikken, de hockeysticks warén gewone takken en de puck een conservenblikje. Het werd een span nende wedstrijd waarbij we nog veel bekijks hadden. Met meer geluk dan wijsheid gelukte het mij ook nog een goaltje te maken. Ondanks mijn goaltje hebben we toch verloren met 43. De kampioensbeker, een benzineblik, werd aan de captain van „Ijsvogels" overhandigd. Deze plechtigheid viel helemaal in duigen, want er stonden op dat ogenblik zoveel jongens bij el kaar op één plek, dat het ijs gevaar lijk begon te kraken. Hals over kop stoven we een eind heen. Omdat het al donker begon te worden, tógen we naar huis, waar we vertelden hoe fijn het op het ijs was geweest. Rukes. i»:; L«4 vAalran naav -i Dinsdagavond werd in Den Haag op een jongeman, die vóór de ingang >an het Astatheater stond, uit een auto driemaal uit een pistool gevuurd. De jongeman wankelde, steunde en strom pelde naar een wachtende taxi. Hu klom in de wagen en, terwijl deze weg reed, gleed hjj van de bank. Deze gebeurtenis was aanleiding voor enige burgers en een restaurantportiei de politie te waarschuwen. In de kort ste tijd waren radiowagens, een onder zoekingsteam en andere manschappen vóór het theater aanwezig. Het publiek liep te hoop en volgde in spanning het zoeken naar patroonhulzen, bloedspo ren en andere aanwijzingen, die tot ontsluiering van de vermeende aanslag zouden kunnen bijdragen. Wilde jacht Inmiddels werd de politie opnieuw gealarmeerd voor vier jongelieden, die in twee taxi's door de stad raasden en in sommige straten de zaak met gillen, schreeuwen en schieten overhoop zet ten. Zij hadden het speciaal op vrou wen voorzien. Alras suisden de politie- jeeps door de straten. Kort nadien bracht een der jeeps taxi's en delin quenten triomfantelijk naar het bureau Buitenhof. De politie heeft de vier achttien jarige jongens, die uit de taxi's werden geplukt, een warme ontvangst bereid. Deze „avonturiers" vertelden, dat zij. na gebruik van een slap flkeurtje in een zodanige stemming waren geraakt, dat zij met behulp van een alarm pistool „overvalletje" waren gaan spe len. Zij hadden daartoe een paar taxi's gehuurd. Het gevolg van hun daden was, dat zij niet slechts de politie in actie brachten, doch ook de ziekenhui- De "Daily Telegraph meldt, dat vijf dokters consult hebben gehouden over de gezondheidstoestand van de Paus, die vanwege een aanval van influen za het bed moet houden. Naar Dins dagavond verluidde, aldus het blad was de toestand van de Paus sleChter geworden. Het scheen onwaarschijn lijk ,dat de Paus aanwezig zou kunnen zijn bij de zaligverklaringsplechtigheid op Zondag aanstaande. Gistermorgen werd gemeld, dat de toestand van de Paus iets verbeterd was. Men hoopt dat de gedwongen rust, welke de Paus thans moet nemen, van goéde in vloed zal zijn op de pijn in zijn lin kerbeen, waarmede hij ietwat moei lijk moest lopen. zen, bij het zoeken naar iemand, 4. met schotwonden om hulp zou kUnn;* aankloppen. De vier jongens, kantoorbediend uit Den Haag, zijn voor hun streW met een proces-verbaal wegens erg»/ lijke baldadigheid en veroorzaken vals alarm beloond. Vervolgens heef» de politie vier paar ouders uitgenoduji om hun minderjarige bengels van het bureau te komen halen. De uittocht vond omstreeks middernacht pl»aJ Het alarmpistool bleef eenzaam op h«t politiebureau achter Blijkens de voorlopige cijfers van het C.B.S. had Nederland op 1 JaB(lwj jongstleden 10.025.679 inwoners, r* aantal huwelijken bedroeg 82.253 (Vi 87.719, over 1947 98.683), het aantal 1». vend geborenen 235.917 (resp. 247.9jj 267.348) waarvan onwettig 3.735 (re» 4.184, 5.143) en het aantal overledenen 80.932 (resp. 72.459, 77.646). STIJGENDE HANDEL VAN WEST- DUITSLAND MET INDONESIË Naar de „Journal of Commeree" uit Frankfort verneemt, zijn de verkopen van de Westduitse industrie naar In. donesie sedert de overdracht van dg souvereiniteit aan de V.S.I. aanmerkt- lijk toegenomen. De Indonesische au- toriteiten hebben reeds vergunningen verstrekt voor de invoer voor reke- ning van de regering van Duitse naai. machines, rijwielonderdelen en goe4. kope bedrukte stoffen tot een totale waarde van 20 millióen gulden. Voort» heeft Indonesië in West-Duitsland of. ferte gevraagd voor de levering van rijwielen ter waarde van 1 millloen gulden. GROOTKRUIS NEDERLANDSE LEEUW VOOR MACKENZIE KINO Aan de vroegere Canadese premier, de heer Wl. Mackenzie King, zal door Prins Bernhard, die zoals bekend, d» volgende maand een bezoek aan Ot tawa zal brengen de hoogste Neder- landse burgerlijke onderscheiding wor den uitgereikt, namelijk het groot, kruis van de Orde van de Nederland se Leeuw. ROEMEENSE BISSCHOP VOOR HET GERECHT GEDAAGD Radio-Vaticana meldt, dat een Roe meense bisschop, mgr. Aaron Martin, binnenkort voor een Roemeens hof, on der beschuldiging van het voeren van een staatsvijandige activiteit, zal terecht staan. Dit zal de eerste keer zijn, dat een Rooms Katholieke bisschop.in Roe menie tefecht staat. De rookworst met de fijne, zachte r o o k s m a al In winkels mei R onsraambiljell Jan Leydekkers in Den Helder, dankt alle goede gevers en geefsters die hem zo spontaan aan punten hebben gehol pen. Dank zij die hulp ligt het album nu gereed voor zijn broer die met de „Tabinta" repatrieert en Zondag a.s. thuis komt. Wie wil corresponderen met Grada van Wolferen, Ooievaarstraat 78, Den Helder? Grada is vijftien jaar oud. Zij helpt haar moeder in de huishouding en is lid van de Padvinderij. Jepie Pander, Kooltuin 11, Alkmaar, zoekt in een andere plaats een corres pondentievriendin van 14 15 jaar. Zij is zelf veertien jaar oud. Frans Lenghaus, Ingelandstraat 6, Alkmaar, heeft punten voor„Piggelmee- plastjes", die hij wil ruilen voor „Kwatta-soldaatjes". Het Nederlandse merk met wereldreputatie. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Het Leger des Heils-kwartier. 6.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 De muziek bij nader in zien. 7.40 „Vandaag". 8.05 Met de mariniers naar Wenen, Steravond. 10.05 Gram.muziek. 10.35 De vaart der volken. 10.35 Londens Symphonie-orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Divertimento. HILVERSUM H. 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 7.00 Het klokje van zeven uur. - 7.05 Missus est An gelus. 7.20 „Vrouwen-vierschaar". 7.30 De Radio-Volksmuziekschool. 8.15 Utrechts Stede lijk Orkest. 8.55 „De beweeglijke wereld". 9.30 Het Utrechts Stedelijk Orkest. 10.10 Marche militaire. 10.15 Zwerftochten door Ontario en Quebec. 10.30 The Skymasters. 11.15 Sport- actualiteiten. 11.30 Lichte Amusementsplaten. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 School radio. 10.00 Muziek houdt fit. 11.00 De Zon nebloem. 11.40 Schoolradio. 12.03 Amuse- ments-orkest. 1.20 Omroeprorkest. 2.00 Negen heit de klok. 2.45 De Meersener nachtegalen. 3.00 Schoolradio. 3.30 Piano recital. 4.00 De Zonnebloem. 5.00 Vertelling na schooltijd. 5.15 Kinderkoor. 5.45 Prome nade-orkest. ?.30 Strijdkrachten. 7.15 Rege ringsuitzending. 7.35 „Uit het land van Her tog Jan". 8.12 „Klankenregen". 8.30 „Ja, zo was 't". 9.30 Symphonie. 10.23 Gerard Söuzay 10.35 Actualiteiten. 10.45 „De zin van het huwelijk". 11.15 Licht Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Griller Strijkkwartet. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 The Masqueraders. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Otto Couperus. 11.05 De Zonnestraal. 11.20 Gram.platen. 12.00 Pierre Palla. 12.45 Roberto Inglez. 1.15 The Avro- leans. 1.45 „Addio Napoli". 2.00 Kookkunst. 2.20 Zangduetten. 2.40 „Ons volk in zijn dichters". 3.00 Het Omroep-Kamerorkest. 4.00 Filmland presenteert. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Piano-duo. 5.20 Wij en de mu ziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.35 De Ram- blers. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 Gelovige mensen. 7.45 „Een Radiokrabbel". 8.05 Boeken. 8.15 „Jo Juda". 8.30 „Mensen aan het werk". 9.00 Aien vraagt.... en wij draaien. 9.30 „Fausf'. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Manuel de Falla. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Orkest Bluestone. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel'. 11.30 Voor de Soldaten.11.45 Kwartet Walli» 12.00 VI. Br.: Koren. 12.32 Omroeporkest. I.15 Gram. 2.10 Gram. 3.00 Kalundborg: Or kest van Odense. 4.00 Eng. L.P.: Tango-orkeit 4.30 Orkest Collins. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.s Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.50 Feuille ton. 8.00 Beromünster: Klokgelui. 8.15 VI. Br.: Filmoverzicht. 8.30 Symph. orkest met viool. 10.15 Verz.progr. 11.05 Rustige muziek, II.30 Dansmuziek. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". 7.30 Eng. H.S.: Orgel. 8.10 Concert. 9.00 Kook- praatje. 9.10 Gram. 10.00 Lux.: Ménag'e et Musique ((VI. en Fr.). 11.15 Eng. H.S.: Wij ding. 11.30 Kwartet Wallis. 12.00 Fr. Br.: Kunstoverzicht. 12.05 Ensemble Dclhey. 1.00 Eng. L.P.: „Mrs. Dale's Diary". 1.15 Londen# Licht-orkest. 2.00 BBC Northern Orchestra. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 3.40 NWDR: Muziek. 4.30 Pauze. 4.45 Eng. H.S.: BBC Welsh Orchestra. 5.30 Eng. L.P.t Orkest Reynders. 6.00 Beromünster: Zwitserse Amusements-umziek. 6.30 Eng. L.P.: „String Choir". 7.00 Sandy Macpherson. 7.15 Orkest Dean. 7.45 Hoorspel. 8.00 Fr. Br.: „La fille de Madame Angot". 8.45 Orkest Geraldo. 9.15 Gram. 9.30 Eng. L.P.: „Variety Fanfare". 10.15 BBC Var.-orkest. 11.15 Verkiezingspro gramma. 11.45 Write a tune. Zweden heeft de ministers van Bui tenlandse Zaken van Noorwegen, Dene marken en IJsland uitgenodigd voor een conferentie te Stockholm op 10 en 11 Maart. geneesmidd.l bij verkoudheden balsem hoestbonbons neusdruppels PATRICIA WENTWORTH 112 Nadat ik met een korte opmerking tussenbeide was gekomen wendde mr. Carroll zich tot mr. Masterman. Tegen hem zei hij vrij wat minder dan hij tegen mr. Tote had gedaan en op 't oog was er ook minder reactie Maar toch was dit het ogenblik, dat de belangstel ling van Miss Masterman en de mijne ten zeerste werden opgewekt. Stromin gen onder de oppervlakte laten zich soms heel sterk gevoelen. Miss Master man voelde iets, dat haar blijkbaar op schrikte en ik zelf werd mij plotseling van hevige spanning bewust, 't Zou moeilijk geweest zijn, de oorzaak van die spanning weer te geven, als ik niet een lichte maar typische lichamelijke reactie had opgemerkt. De linkerhand, waarmee mr. Masterman zijn koffiekop neerzette, beefde in 't geheel niet en ook de rechterhand die langs hem neerhing bleef vast.maar beide duimen bewogen zich zenuwachtig, 't Was een van die on willekeurige bewegingen, waarvan men zichzelf nauwelijks bewust is. Ik weet zeker, dat mr. Masterman het pas be merkte toen hij omlaag keek Hij toonde grote tegenwoordigheid van geest, stak zijn ene hand in de zak en hield de an dere achter zijn rug, alsof hij ze bij het vuur wilde warmen Alles werd heel kalm en natuurlijk gedaan, maar in plaats van mijn verdenking te doen af nemen, verhoogde het ze. Ik meende, dat Miss Masterman hetzelfde had ge zien als ik en dat zij er dezelfde con clusie uit had getrokken. In deze om standigheden achtte ik het waarschijn lijk, dat ze met haar broer zou wil len spreken. Misschien herinnert u zich, dat haar kamer tegenover de mij ne ligt. De galerij, die langs drie zijden van de hall loopt, geeft toegang tot twee vleugels met slaapkamers. Miss Brown, Miss Masterman en ik hebben kamers m de rechtervleugel aan deze kant van het nuis. De kamer van mr. Porlock is in de linkervleugel, aan dezelfde kant als de salon en de biljartkamer, evenals de kamers van de Totes, mr. Carroll en mr. Masterman. Ik hield mijn deur op een kier om te zien of Miss Masterman haar kamer zou verlaten en over de galerij l aar de andere vleugel zou gaan. Ze deed het bijna onmiddellijkNaar het einde van de gang lopend, kon ik zien, dat ze bij de deur van mr Masterman stilhield, kiopte en wachtte". Hier viel Lamb haar in de rede: „De twee gangen liggen vlak tegenover elkaar. U keek recht over de hall in de gang boven de salon Was daar licht aan? „Er was een licht aan het einde tegenover de kamer van mr. Carroll Ik kon de hele gang afzien. Miss Mas terman klopte tpnieuw, toen draaide zij de kruk om en ging naar binnen Ze liet de deur open. Ik liep naai het einde van mijn eigen gang en draaide het licht uit, zodat ik kon blijven kijken zonder zelf gezien te worden. Nauwelijks had ik dat ge daan, of Miss Masterman kwam weer naar buiten: de deur bleef nog open Ze stond blijkbaar te aarzelen en ik kreeg de indruk, dat mr. Masterman niet op zijn kamer was Na een kort- poos ging zij de kamer weer binnen maar kwam telkens nu en dan om de boek van de deur kijken. Blijkbaar wilde ze op de terugkomst van haar broer wachten. Er scheen voor mij geen reden, om nog langer op post te staan, dus ging Ik weer naar mijn ka mer en enige ogenblikken later ver scheen Pearson, om over het telefoon gesprek van mr. Carroll met mr. Oak iey te vertellen. Miss Masterman zag ik niet terug vóór het alarmsein was gegeven, toen zij in haar ochtendjapon uit haar kamer Kwam." „Denkt u. dat ze iets gezien heeft?' Miss Silver kuchte nog eens. „Ik denk van wél. Gaat u maar na hoofdinspecteur. Ze was in de kamer van haar broer, wachtte op hem en verkeerde in hevige spanning De ka merdeur was open Als er iemand uit de kamer van mr Porlock kwam moest zij wel zien wie het was. Er is een achtertrap, die uitmondt tussen de „Wat doet ze nu?" vroeg Lamb brommend. kamer van mr. Maste-man en die van mr. Carroll. Ais mr. Masterman die trap was afgegaan, moest zij dat be merkt hebben en ais mr. Carroll het gedaan had, waarschijnlijk eveneens. Volgens mij waren haar zenuwen op het punt, na een lange periode van spanning, te bezwijken. Ze verlangde wanhopig naar een gesprek met haar broermisschien nog hopend, dat hij haar zou geruststellen. Denkt u, dat in deze omstandigheden iets haar zou ontgaan?" (Wordt vervolgd) Ve[en voelen zich aangetrokken tot wat hen ergert, als muggen tot een kaarslicht. WYNANDTS FRANCKEN

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4