Nieuw spionnage-proces te Boedapest Kort Bestek Braziliaanse pers was verrukt Wapenen naar het VerreOosten? Er staat een potje op het vuur Donkerverschiet Azie Opgewonden massa liquideerde de deelstaat Madura in Zaterdag 18 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10817 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Amerikaan, Brit en Hongaren verdacht >T~ Duitsland mag aan Mao zenden Philips-Radio in het geding rails Persconferentie tijdens goodwill-missie geslaagd LEWIS GELAST OPNIEUW ARBEIDSHERVATTINC De Bilt zegt Vrijdag bracht record temperatuur Wijzigingen in Amerikaanse poliiiek ophanden India koopt in Nederland baggermaterieel Weerbericht Gunstige loting voor Kees Broekman Stakingen in Frankrijk zijn mislukt WORDT MORRISON DE OPVOLGER VAN ATTLEE? BUKJÜAU: Koningstraat 7880 Den Heider Telefoon 2345 Postgironummer 44904! i Hoofdredacteur: A. KAPTKXN Directie: j B IJLS MA en C KRAK mum TArilEVEN. Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties i.Juttertjes' tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— oy vooruitbe taling. plus incassokosten V* criminele Gerechtshof te Boedapest is gisteren het proces begonnen legen de Engelsman Edgar Sanders en de Amerikaan Robert Vogeler, die, te- urnen met vijf Hongaren, waaronder een vrouw, beschuldigd worden van gpionnage en economische sabotage. Verklaard wordt, dat Vogeler een agent van de Amerikaanse veligheidsdienst (F.B.I.) zou zijn en dat Sanders voor de Britse Geheime Dienst werkzaam was. De voornaamste Hongaarse beklaagde is Imre Geiger, directeur van het Hongaarse bedrijf van de Standard Electric Com- pany, een Amerikaanse onderneming. Sanders wist, dat hij voor de F.B.I. werkte. Inmiddels heeft de Amerikaanse re gering de regering van Hongarije ervan beschuldigd, dat zij de belofte om San ders en Vogeler een eerlijk proces toe te staan, heeft geschonden. Een Brits protest tegen de behandeling van de Engelsman Sanders, is door de Hon gaarse regering verworpen. Verder worden beiden ervan beschul digd, bepaalde leden van een spionna- ge-organisatie geholpen te hebben, naar het buitenland te ontkomen. Behalve door journalisten worden de terecht- sittingen ook bijgewoond door twee vertegenwoordigers van de Britse en Amerikaanse gezantschappen in Boe dapest. De president van het Gerechts- ^>f is dezelfde, die verleden jaar te gen Kardinaal Mindszenty de levens lange gevangenisstraf uitsprak. Geiger, die als eerste verhoord werd, heeft bekend, schuldig te zijn aan het hem tenlaste gelegde, waarbij hij de door hem verkregen inlichtingen zou hebben doorgegeven aan de eerste secretaris voof handelsaangelegenhe den van het Britse gezantschap te Boe dapest, E. P. Southby. Opdrachten zou hij o.m. hebben ontvangen van admi raal E. W. Stone, van de Standard Electric Company. Vogeler zou Geiger hebben verzocht, hem inlichtingen te verstrekken over de werkwijze van de Hongarse opperste economische raad. Ook de Britse zakenman Edgar San ders heeft verklaard schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde spionna- ge en sabotage. Bij het verdere verhoor van Geiger deelde deze nog mede, dat hem zou zijn opgedragen aan de F.B.I. bijzon derheden te verstrekken over alle overeenkomsten, die tussen de Hc|i- gaarse regering en de Nederlandse Philips-Radio-maatschappij werden ge sloten. Verder verklaarde Geiger dat De Westelijke geallieerden zijn terug gekomen op hun standpunt, dat spoor rails strategisch materiaal zouden zijn. Aan de Duitse industrie is kortelings verboden, een order tot vervaardiging van 125.000 ton rails voor rood China te accepteren, omdat de Amerikanen van oordeel waren, dat dit oorlogsmateriaal zou zijn, waarvan de levering in strijd zou zijn met het plan-Marshall. Het heette toen, dat de order naar Engeland zou gaan, hetgeen heel wat protest in West-Duitsland heeft uitgelokt. Naar thans verluidt zal de Duitse staalindus trie de order mogen accepteren. Prins Bernardo de Innemende Prins Bernhard heeft in Rio de Janei- ro, waar hij thans de gast is van de Braziliaanse regering, een persconferen tie gehouden. Hij is er in geslaagd, de pers voor zich in te nemen, door de wijze, waarop hij in Engels, Frans en zorgvuldig geleerd Portugees het kruis vuur van vragen doorstond, dat op hem werd afgevuurd. Hij wordt thans Prins Bernardo de Innemende genoemd. In zijn antwoorden verklaarde hij, voorstander te zijn van een federatief Europa. Voorts diende men naar zijn mening alle maatregelen te nemen, die zouden kunnen strekken tot bevorde ring van de uitwisseling van goederen en van de geldcirculatie, en de douane tarieven te verlagen. Deze dienden in overeenstemming te worden gebracht met de mate van economische aanpas sing, die de industriële ontwikkeling van elk land mogelijk maakt. Handels verdragen hebben echter, zo zei hij, De Amerikaanse vakbondsleider John Lewis heeft de 370.000 stakende mijn- Werkers gisteren opnieuw bevel ge geven, het werk te hervatten, nadat re geringsbemiddelaars hadden aangedron gen op een snelle beëindiging van het conflict in de vetkoolmijnen. Intussen dreigt er in de Verenigde Staten een nieuwe staking uit te bre ken, thans van het personeel der spoorwegen. Deze zal op 27 Februari be ginnen en 250.000 man omvatten. De Vakbonden eisen een werkweek van veertig uren zonder loonsverlaging voor de werkkrachten van de goederen- emplacementen en betere arbeidscon- contracten voor treinstewards en ander Personeel. Rijen lege kolenboten liggen in de Monongahala rivier bij Pittsburgh te wachten op het tijdstip waarop de mijnwerkers het werk weer zul len hervatten. vaak tot resultaat, dat sommige vitale industrieën verdwijnen, hetgeen tot ernstige werkloosheid leidt. De Prins deelde mede, dat de Nederlandse pro ductie reeds het vooroorlogse niveau heeft bereikt. Zij zou echter nog hoger kunnen komen, wanneer de arbeids lonen en de ontreddering, door de oorlog veroorzaakt, zulks niet verhinderden. Fabrieken en machines hebben te lang gedraaid en moeten worden vervan gen. Verder betoogde de prins, dat nog zeer moeilijk valt na te gaan welke de gevolgen van de onafhankelijkverkla- ring van Indonesië voor ons land zul len zijn. Zeer veel moet nog bij verdrag worden geregeld. De Prins zal op 2 Maart in de Ver enigde Staten aankomen voor een be zoek van een week aan de Westkust Hij zal waarschijnlijk vliegtuigfabrieken in Californie bezoeken. Op 8 en 9 Maart bezoekt hij Washington. Verwacht wordt, dat de prins Truman en Acheson zal ontmoeten. De Amerikaanse rege ring is officieel van het bezoek in ken nis gesteld. zullen we nog maar 's poken?. Het KNMI deelt mede, dat gisteren temperaturen zijn gemeten zo hoog als maar zelden zo vroeg in het jaar voor komen. Op het vliegveld van Zuid-Lim burg noteerde men 17 graden Celsius, in De Bilt werd 15.9 graden bereikt, maar in Den Helder, waar het het koudst was, kwam men slechts tot 9 graden. De in De Bilt gemeten temperatuur is in de afgelopen honderd jaar slechts een maal overtroffen, n.1. op 10 Februari 1899, toen een temperatuur van 18.5 graden werd geregistreerd. Parlement uiteengedreven Woensdag heeft een kleine revolutie een eind gemaakt aan de deelstaat Ma dura. Duizenden demonstranten dron gen 's morgens het parlementsgebouw en het bureau van de commissaris voor Madura, Indrakusuma, binnen, rukten de naambordjes af en spijkerden nieu we aan met opschriften als Volksver tegenwoordiging residentie Madura, en Regent van de Republiek Indonesia. Vervolgens drong men onder de kreten „Bubari, Bubar!" (afgelopen) door tot de vergaderzaal van het parlement, dat juist in zitting bijeen was. Toen ontstond er een geweldige ver warring. Na korte tijd capituleerden de parlementsleden voor de eis, dat zij zouden aftreden. Hierna trok de me nigte naar het paleis van het staats hoofd. verschillende parlementsleden met zich voerende. De eis werd gesteld dat het staatshoofd zou aftreden. Hij verscheen niet en toen drong de opge wonden massa het paleis binnen. Daar werd zij tegemoet getreden door de re gent van de republiek Pamekasan, die mededeelde, dat het staatshoofd zijn mandaat ter beschikking had gesteld In hoge diplomatieke kringen in Bangkok voorspelt men een belangrijke wij ziging in de Amerikaanse politiek voor Oost-Azie. Men is van mening, dat elke positieve diplomatieke politiek, die gericht is op het afdammen van de commu nistische stortvloed, waardeloos zou zijn zonder de verstrekking van wapenen. Dit is tot dusverre geweigerd. Echter komt er blijkens een bericht uit Washing ton een kentering in deze opvatting. De stafchefs van de Verenigde Staten heb ben als gevolg van hun reis naar het Verre Oosten voorgesteld, militaire hulp te verstrekken aan een aantal Zuidoostaziatische landen, teneinde deze in staat te stellen, aan het communisme het hoofd te bieden. Reeds zijn plannen in overweging, om wapenen en munitie beschikbaar te stellen voor Indo-China, Siam, Birma en Indonesië. De havendirectie van Calcutta heeft voor f 8.000 000 baggermaterieel in Nederland besteld. De bestelling werd verworven door de Industriële Handelscombinatie Holland, Den Haag. de export organi satie van de zes Nederlandse bagger- molenbouwers. Verwachting tot hedenavond. Droog en aanvankelijk nog zon nig weer, doch later vanuit het Westen opkomende bewolking. Matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Zeer zacht voor de tijd van het jaar BONDAG: Zon op 7.48. onder 18.00; Maan op 8.48. onder 2103. MAANDAG: Zon op 7.46. onder 18.02; Maan op 8.57, onder 22.14. Tn Den Haag is ingebroken in een kantoor. De onverlaat forceerde een muur en een deur en kwam in een vertrek, waar een oude brandkast hem de weg naar de buit versperde Deze brandkast werd opengescheurd evenals het geldkistje, dat zich daar in bevond. En toen de dief zijn vangst ging tellen, bedroeg die slechts hon derd gulden. Nog niet- eens genoeg, om zijn achterstallige belastingpen ningen te voldoen. Sneu voor de man. Een dienstmeisje uit Breda zocht een aantal goederen uit en liet die op rekening van haai „mfrou" schrijven Mevrouw wist natuurlijk van niets en aangifte volgde. Maar bij een bode dienst stond ook nog een partijtje en toen de dienstmaagd daar kwam om haar „eigendom" op te eisen, kreeg ze de kous op de kop. „Dan ga ik naar de politie", zei ze en ze deed het nog ook. De politie maakte van haar een displaced person. De gedienstige werd namelijk van het aangifteloket plaatst naar de cei. Daar zit nog. Bij Roermond sloeg een rachc- auto om, die geladen was met 5000 liter slagroom. Het spul kwam te recht in een beekje, dat veranderde in een zachtkabbelende room-stroom (wat een woord) De omstanders kre gen luilekkerlandvisioenen. Chur- chill heeft in een 'an zijn vele ver kiezingsredevoeringen gezegd: Het is niet waar, dat ik vanmorgen over leden ben. Het zou handiger geweest zijn. dit gerucht te bewaren tot de dag voor de verkiezingen". Lamberto Maggiorani is de man, die in de 'Hm iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiu „Fietsendieven" de wanhopige werk loze uitbeeldde, wiens fiets geitolen werd. Thans verkeert hij in werke lijkheid in dezelfde positie. Weg werk, weg roem, weg geld. 0p de Brandenburger Tor in Berlijn zal de Romeinse zegekar vervan gen worden door een Grieks beeld dat de vrede voorstelt. Een beetje laat, maar de bedoeling is goed. Als nou al die ruïnes maar verdwenen wa ren De Hamburgse Senaat heeft de regering verzocht, de accijns op koffie te verlagen, daar deze zo hoog zijn, dat de meeste koffie wordt bin nengesmokkeld. De hang naar Boh- ver- iu Als het weer zo blijft, zal ik gauw aan de slag moeten. nenkaffee schijnt nog altijd niet be daard te zijn. Het zal u deugd doen vrienden, te vernemen, dat voor bin nenlands gebruik aan gedistilleerd ter beschikking staat een hoeveelheid van 0 33 liter van 50 per hoofd der be volking per maand. Babies en ouden van dagen meegerekend. En de fis cus lacht in zijn vuistje. Vanwege de accijns, weet u? In Amerika heeft men de „turbo-haard" uitgevonden, waarmee men in 12 minuten staal kan maken van de beste kwaliteit en zon der brandstof. In egn normale werk dag wordt 480 ton geproduceerd tegen slechts 150 250 ton met de open hoogovens. Albert Einstein is geko zen tot erelid van de Keizerlijke Aca demie van Tokio. In verband met zijn relativioto theorasji. Haar begint het gegooi in de glazen al. Ingrid Bergmans „Stromboli' loopt in vierhonderd Amerikaanse bioscopen. „Een mislukking" zeggen de kranten, „te traag' Vreemd, de filmster heeft andeis toch haést ge noeg getoond. Wat Akulon is. weet ik niet precies. Het komt van de Kunstzijde-Unie en het is een soort Nylon. Maar je kunt er geen kousen van maken, dames Jammer, hè? D En de asfalt, waar ze bij ons de we gen mee bedekken en dat vroeger ut stalen vaten werd aangevoerd, zal voortaan onverpakt worden ver scheept. In speciale tankboten. Met een verwarmingsleiding, om het goedje smeuiïg te houden. en dat hij als regent van de republiek de leiding van het bestuur overnam. De woede sloeg toen om in vreugde. De regent werd op de schouders geno men en door de demonstranten geïn stalleerd in het kantoor van Indraku suma. Overal zag men rood-witte vlag gen. Commissaris Indrakusuma, die Don derdagavond van zijn tournee door Oost-Java te Surabaja is teruggekeerd, heeft in een telefoongesprek met Aneta het vorenstaande relaas, dat ontleend werd aan het dagblad Berita, beves tigd. Hij verzekerde, dat thans alles rustig is. Regering van India zegt: Piloot van „Franeker" was verantwoordelijk Choersjed Lal, de Indiase onderminis ter van verkeer, heeft in het parlement van India verklaard, dat de officiële commissie van onderzoek, die in haar rapport over de vliegramp bij Bombay tot de conclusie kwam dat de onder gang van de KLM-Constellation Frane ker in de eerste plaats te wijten was aan het optreden van de piloot, onge twijfeld gelijk heeft gehad. Lal zei dit in antwoord op de opmerkingen, die de afgevaardigde van de Congrespartij, Ka- matn, in het debat had gemaakt. Ka- math meende, dat de autoriteiten van het vliegveld Sapta Cruz er allerminst zonder kleerscheuren waren afgeko men en vroeg een onderzoek naar de zorgeloosheid, nalatigheid of onacht zaamheid dergenen, die op het moment van de ramp op het vliegveld met de controle waren belast. JN AZIE dreigt het Westen niets min der dan de catastrophe. Dat is duide lijk geworden op het ogenblik, dat Moskou en Peking de communistisch» guerrilla-beweging van Ho Tsji Minh als de werkelijke regering van Indo- China erkenden. Deze erkenning im mers betekent, dat het communisme niet halt zal houden aan de Zuide lijke grenzen van China, ten einde tijd voor een consolidering naar binnen te winnen, zoals men in het Westen ge hoopt en verwacht had. Zij betekent integendeel, dat de Russen en Chinezen Ho Tsji Minh net zo lang en net zo veel steun zullen geven, tot geheel Indo-China communistisch zal zijn. En de overgang van Indo-China tot het communisme kan niet anders dan een kettingactie ten gevolge hebben, in het verloop waarvan de ene Aziatische staat na de andere een prooi van het Kremlin moet worden. Ten diepste geschokt door dit voor uitzicht, waaraan zij al te lang niet werkelijk hebben willen geloven, zijn de Amerikanen thans hals over kop aan het zoeken gegaan naar middelen, die deze fatale ontwikkeling alsnog zouden kunnen verhinderen. Tot dat doel hebben zij hun stafchefs een spoedreis naar het Verre Oosten laten maken, ter bestudering van de militai re situatie, stellen hun diplomatieke vertegenwoordigers in de Aziatische landen op het ogenblik in Bangkok een gezamenlijk rapport op over de politieke toestand in de gebieden, waar zij hun land vertegenwoordigen, zijn aan de Fransen in Indo-China en hun bondgenoot Bao Dai wapens be loofd en overweegt men het verlenen van militaire en economische steun aan landen als Siam en de Verenigde Staten van Indonesië. Met alle respect voor de plotselinge voortvarendheid der Amerikanen vraagt men zich toch met angst en vreze af, of er nog iets te redden is. Juist ten gevolge van de tot dusver door de Amerikanen gevoerde politiek van mo rele en daadwerkelijke steun aan elke nationalistische beweging, die zich rijp of onrijp aandiende, zijn de enige be trouwbare krachten, waarover het Wes ten in Zuid-Oost-Azie nog beschikt, de veel te zwakke Franse strijdkrachten in Indo-China, die bovendien nog in de rug worden aangevallen door de com munistische havenarbeiders in Frank rijk, die op bevel van Moskou weige ren wapens te laden in de voor Indo- China bestemde schepen. Hoe weinig nut wapenleveranties heb ben, is in China gebleken. Economische steun heeft tijd nodig om zich aan de millioenenmassa's van Azie merkbaar te maken een tijd, die Rusland het Westen zeker niet gunnen zal. Het be grip democratie alleen zegt de Aziaten niets; voor hen is het communisme, autoritair als het is, een veel minder revolutionnair iets. En ten slotte is het, zoals de zaken nu eenmaal gelopen zijn, voor de Westelijke landen onmogelijk om zelf in Azie de strijdkrachten op de been te brengen, die een betrouwbare dam tegen het agressieve communisme zouden kunnen opwerpen. Onder deze omstandigheden zou men degeen, die durft te voorspellen, dat uiterlijk 1955 het overgrote deel van Azie communistisch geworden zal zijn, nauwelijks zwartgallig noemen. Men verwacht in Eskilstuna dat er zeer slechte tijden gemaakt zullen wor den tijdens de wedstrijden om het we reldkampioenschap. Het dooit op het ogenblik zodat er grote plassen water op de baan staan. De loting voor de 500 meter had, het volgende resultaat: le rit: Van der VoortSeyffarth (Zweden); 2e rit: Ross (Gr.Britt.) Pajor (International Skating Unlonl: 3e rit: Parkkinen (Finland)Werket (V.S.); 4e rit: Loerincz (Hongarije) Opnieuw zijn er in Frankrijk een aantal stakingen uitgebroken. Deze zijn uitgeroepen ter ondersteuning van eisen der arbeiders tot loonsverhoging en toekenning van premies. Wat de staking in de steenkoolmijnen betreft, verklaarde de regering, dat in de Noordelijke steenkoolgebieden twee derde van de mijnwerkers en alle bo vengrondse arbeiders aan het werk zijn. De Spoorwegen werkten voor ne gentig procent normaal. De regering verklaarde voorts, dat er krachtige vei ligheidstroepen waren gemobiliseerd, maar er geen belangrijke incidenten zijn voorgevallen. De stakingen kun nen als mislukt beschouwd worden. De bij de CGT aangesloten mijnwer kersvakvereniging van de bekkens van het departement Gard en van de Cevennes in Zuidoost Frankrijk heeft voor heden een stakingsbevel van 24 uur uitgevaardigd. Dit bericht schijnt de geruchten te bevestigen volgens welke de stakingsbeweging in de Fran se mijnen de vorm zou aannemen van z.g. „beurtelingse stakingen". Martinsen (Noorwegen); 5e rit: Salo- maa (Finland)Hanzlik (Tsjechoslo- wakije); 6e rit: MacKay (Canada) Broekman; 7e rit: Hedlund (Zweden) Lamb (V.S.); 8e rit: Andersen (Noor wegen)— Jennings (Gr.Brit.); 9e rit: HuiskesLiaklev (Noorwegen); 10e rit: Asplund (Zweden)Merenyi (Honga rije); 11e rit: Henry (V.S.)—Ojala (Fin land); 12e rit: Hutchinson (VS)Pon- tonnie (Frankrijk); 13e rit: Laitinen (Finland)Kolart (Tsjechoslowakije) 14e rit: Hallkvist (Zweden)Lundberg (Noorwegen); 15e rit: Heus alleen. De loting voor 5000 meter luidt als volgt: Eerste heat Asplund—Pajor, 2. An dersen—Hutchinson; 3. Broekman Kolar; 4. LaitinenRoss; 5. Pontonnie —Werket; 6. Liaklev—Merenyi; 7. Sa- lomae—Jennings; 8. Hedlund—Van der Voort; 9. HeusOjala; 10. Loerincz Henry; 11. Lundberg—Seyffarth; 12. Martinesen—Parkkinen; 13. Lamb— Hallqvist; 14. MacKayHuiskes; 15. Hanzlik alleen. Het opmerkelijke van deze loting is, dat Broekman reeds in de derde rit start, maar niettemin Pajor en Ander sen vóór zich weet, met andere woor den, hij kan een schema samenstellen, dat geheel is afgestemd op de presta ties van twee der voornaamste concur renten. In politieke kringen te Londen wordt voorspeld, dat Herbert Morri- son, de tegenwoordige vice-premier, minister-president zal worden als de Labourpartij in de verkiezingen de overwinning behaalt. Attlee's leiderschap in de party wordt niet aangetast,

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1