X Tegen pijnen! Hartekreet van geplaagd geranium kweker Stad en Omgeving, Dit jaar wordt met bouw van nieuwe Ambachtsschool begonnen COCOS "WITTE KRUIS" Kantoorboekhandel EGNER De Bioscopen Tussen Hugo de Grootstraat en Lorentzstraat FA. T. C. GOVERS Propaganda-tochten NHWB op 4 en 5 Maart IN HET KORT PIET SCHMIDT Dualmeet weer in zicht Clubmatch voor honden in „Centraal" De Boekenweek nadert Schietoefeningen Amateurisme of professionalisme Ik schrijf, al verspeel ik mijn lintje O, die machtige Bond I Uitstekend Tl VOLI Het masker van Dimitrios DE WITTE: De Pioniers Volleybalcompetitie Twee IVA-dames morgen naar Amsterdam Tussen Haaks en Kuifje Bij hef ambtsjubileum v«g Ds. H. A. Enklaar Aannemer had grote hoeveelheid munitie in voor raad Jeugddienst Lutherse Kerk Gisteravond werden in de jaarvergadering van de Ambachtsschoolvereniging enkele mededelingen gedaan over de nieuwbouw. De plannen zijn thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding en men hoopt nog dit jaar met de bouw van de nieuwe school te kunnen beginnen. Van de zijde van het Kijk en de gemeente wordt op de grootst mogelijke spoed aangedrongen, waaruit kan worden opgemaakt dat de overheid harerzijds alle mogelijke medewer king zal geven. De school, die een frontbreedte krijgt van 125 meter en een diepte van 60 meter, en grotendeels uit drie bouwlagen zal bestaan, is gepro jecteerd op het middenterrein aan de Sportlaan en wel op het gedeelte recht tegenover de bebouwing tussen Hugo de Grootstraat en H. A. Lorentzstraat. De hoofdingang komt aan laatstgenoemde straat. De gestadige groei van het Ambachts onder wijs hier ter stede maakt het be trachten van spoed wel zeer noodzake lijk. Het aantal leerlingen van de dag school bedroeg op 1 Januari 1949 ruim driehonderd en steeg met een dertigtal leerlingen tot 333 op 31 December 1949. Voor het jaar 1950 wordt gerekend op een gemiddelde van 360 en voor 1951 zelfs op een gemiddelde van 440 leer lingen. Het schoolbestuur hoopt, dat door de nieuwbouw van lagere scholen enkele lokalen voor het ambachtsonder- wijs beschikbaar kunnen komen, an ders zou de uitbreiding niet eens op gevangen kunnen worden. Op 31 December 1949 waren de leer lingen uit de volgende gemeenten af komstig: Den Helder 237, Texel 46, Wie- ringen 27, Anna Paulowna 14, Wierin- gerwaard 3, Wieringermeer 2, Callants- oog 2, Zijpe 1, Schagen 1, totaal 333. De avondcursussen werden gedurende 1949 door 57 leerlingen gevolgd. In ver band met het in werking komen van de cursussen voor bakkers en fijnbank werkers op 1 September 1950, waarvan het aantal leerlingen op resp. 15 en 25 wordt begroot, rekent men voor het jaar 1951 op een aantal van 70 leerlin gen van de avondopleidingen. Het lerarencorps. Momenteel zijn de volgende leraren aan de school verbonden: G. G. Termeer, directeur; J. Dijkstra, H Aberson, J. A G. Bonder, W. G. Kersemeyer, A. W. de Lange, J. W. Middendorp, K. Monster. L. Orelio, C. van Schie, D. Schippers, A. G. Twigt, W. Vogel, A. Weidema, C. Brinkman en J. W. de Wit. De heer K. Lastdrager treedt op als administrateur In het verslagjaar trad de heer J. B. E. Meyer af als voorzitter. In de be stuursvergadering van 15 Juli 1950 werd de heer J. N. E. Teune tot zijn opvolger benoemd. Blijkens het jaarverslag stelt het be stuur het zeer op prijs, dat de leerlin gen op gezette tijden excursies houden naar fabrieken en bedrijven. Ook werd met waardering melding gemaakt van de georganiseerde oudermiddagen en feestavonden van de leerlingenvereni- ging. Enkele cijfers In 1949 bedroegen de uitgaven voor de dagschool f 112.791,17 en de ontvang sten f 11.391,31, zodat de netto-kosten f 101,399,86 bedroegen. Voor de avond cursussen waren deze bedragen resp f 1.988,98, f 523,79 en f 1.465,19. Op de begroting voor het jaar 1951 worden de uitgaven voor de dagschool geraamd op f 173.499,41, de ontvangsten VOOR HET VOORJAAR zijn wij ruim gesorteerd o.a. 50 - 70 - 100 - 133 - 200 cm. breed Grote keuze VITRAGE en OVERGORDIJNSTOFFEN KONINGSTRAAT De jaarlijkse propaganda-tochten over tien en twintig kilometer, georga niseerd door de Noordhollandse Wan delbond, zullen op Zaterdag 4 en Zon dag Maart worden gehouden. De Twee de Pinksterdag (Maandag 29 Mei) is gereserveerd voor de traditionele „Vo- geltocht" op Texel. Men kan zich voor eerstgenoemde tochten uiterlijk op 28 Februari laten inschrijven bij één van de volgende adressen: H. J. A. Lücker. Sperwerstr 2, en Helder; J. Dienaar, Tulpstraat 18 Den Helder; J. Waag, Molenvaart 164, Anna Paulowna. op f 13.396,32 en de netto-kosten op f 160.103,09. Voor de avondschool bedra gen de ramingen resp. f 4.628.27, f 1.050,20 en f 3 578,07. In de netto-kosten wordt voor 70 pro cent bijgedragen door het Rijk en voor 30 procent door de gemeente. De ver eniging heeft thans 79 leden en 3 dona teurs. Besluiten wij dit overzichtje met te vermelden, dat waarschijnlijk ook dit jaar nog geen aanvang kan worden gemaakt met het Voorbereidend Middel baar-Technisch Onderwijs. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen P. v. d Nieuwenhuizen, Plantsoenstraat 1, tel 2335 en dr. J. B. Proost. Zuidstraat 13. telefoon 2030. De Zon tagsdienst voor apotheken wordt waargenomen door apotheek Beth, Koningstraat 64. 's Avonds na zes uur kan men t/m volgende week Vrij dag terecht bij de heer D W de Bas. Timorlaan 31, telefoon 2420. Hedenmiddag om drie uur houdt de Algemene Militaire Pensioenbond een openbare vergadering in „Formosa" Heden- en morgenavond geeft de gymnastiekvereniging „Sportlust" haar jaarlijkse uitvoering in Café Rol te Julianadorp. Hedenmiddag speelt het eerste team van KVH een zware wedstriid tegen ZKC uit Zaandam. Het derde team van onze korfballers speelt ie Wormerveer tegen Groen-Geel 5. Ook in Den Helder werd indertijd een aantal Rode Kruis-loten geplaatst De trekkingslijst van de loterij Assen- Beilen is ui'gekomen en ligt aan het adres Singel 123 ter inzage. De verenigking „Tesselschade" zal on Donderdag 2 en VriVag 3 Meert een bazar houden in de zaal van de heer Siebeling, Javastraat 116. vertrouwd adreó ooor cHio kleding naar maat Ruyghweg 74 Tel. 3176 Reeds twee jaar achtereen hebben de Zwaardvissen en de mannelijke leden van de Helderse Bruinvissen in het ka der van de training een dualmeet ge houden. Beide keren gingen de Adel borsten met de eer strijken. Tijdens de trainingsuren van deze verenigingen zal ook dit jaar deze tweekamp worden verzwommen. De Bruinvissen komen grotendeels met oude bekenden voor de dag; de jonkers hebben verscheidene nieuwe namen op hun lijst. Vandaag worden de eerste nummers afgewerkt, te weten 3 x 40 m wisselslag estafette, en een polowedstrijd tussen de tweede zeventallen. Op 22 Februari komen de 100 m schoolslag en de 60 m rugslag aan de beurt; op 27 Februari wordt de 100 m borstcrawl verzwommen. Als laatste nummers staan voor 1 Maart ge noteerd de 3 x 40 m pers. wisselslag en de polowedstrijd Zwaardvis 1Bruin vissen 1. Al met al dus een aardig pro gramma, waarvan beide clubs weer kunnen leren, en dat tevens dient ter selecte van de deelnemers voor het laatste gedeelte van de zwemcompetitie Morgenmiddag wordt, zoals wij reeds eerder meldden, in „Centraal" aan de Koningstraat een clubmatch voor hon den gehouden. Deze match, die wordt georganiseerd door de K/nologenclub „West-Friesland en Omstreken mag zich verheugen in een - deelname van ruim vijftig honden, behorende tot oe volgende rassen: Ierse Setter, Duitse Staande, Heidewachtel, Cockevspanicl, Dashonden, Airedale Terrier. Ierse Ter riër, Schotse Terrier, Sealyham Terrier, Welsh Terrier, Hollandse Herder, Duitse Herder, Collie, Chien de Brie (Briar), Bouvier, Boxer, Barsoi, Poedel, Chow- cl'.ow. Gladh. Duitse Dwerg Pincher, Whippet, Pekingees. Voor de beste hond die wordt voor geleid is een wisselbeker beschikbaar. Deze beker is momenteel in het bezit van de heer E W. Ruppert te Pur- m erend. Mevrouw ReekRemijn te Hoorn won deze fraaie wisselprijs twee maal daarvoor Op de bekende keur meesters P M. C. Toepoel uit Laren en D. W van Brouwershaven uit Haarlem rust de plicht de andere prijswinnaars aan te wijzen. Dat zal geen gemakke lijke taak zijn. want men heeft ons ver zekerd dat tal van prachtige exempla ren in klasse weinig voor elkaar zullen onder doen. POEDERS-CACH ETS-TABLETTEN De Boekenweek, die dit jaar van 25 Februari tot 4 Maart wordt gehouden, zal ook in Den Helder niet ongemerkt voorbijgaan. In de loop van de volgen de week kunnen nadere bijzonderheden worden gepubliceerd. Min of meer in het kader van de Boe kenweek vallend, althans een goede in leiding ertoe vormend, is de boeken tentoonstelling, die op Woensdag 22 Februari in „Formosa" wordt georgani seerd door de Wereldbibliotheek. Deze tentoonstelling zal 's middags en 'g avonds geopend zijn. In de Texelstroom zullen op Maandag 27 Februari van 12.30 tot 15.00 uur schietoefeningen worden gehouden. De onveilige sector wordt begrensd door de richtingen 053 gr en 060 gr W. straal sector: 15 kom. Onveilige hoogte: 5.500 meter. ENKELE maanden ge- 1/ A nij/ II A leden hebben wij in |\n/\nUL/i de krant geschreven over m de hobby van onze oud- De brief van Heino kwam dus uit de stad Karhula, waarnaar het vergane schip werd ge- stadgenoot Lou de Boer. zameling van handteke- noemd. Voor nieuwe Nieuwe- ningen; hij had ze van diepers en voor hen die Slijkhuis en vannou JO hebben wv kunnen het zich niet herinneren: ia *»oe"» vnaar op. Maar zien, waartoe soms deze drie en twintig- df handtekening van de een hobby kan leiden jarige jongeman verza- rinse athleet Viljo Hei- De liefhebberij van Lou melt handtekeningen en n° ontbrak aan de col- bracht hem een brief, fotos van beroemdheden lectie en dat mocht be- die als het ware de on- uit de wereld der spo'- slist niet- Dus schreef dergang van een schip ten. Een wereld, die al Lou een bTief> geadres- aankondigde. Gelukkig even groot is 'als de seera Heino, zomaar is niet elke liefhebberij wereld van belastingbe- -ergens" In Finland. De „verwant" aan onheil, talers en toch zo klein vorige week Zaterdag, als de hele gewone één da9 voor de ver- |_OU DE BOER schreel wereld. Dat bleek uit schrikkelijke ramp die onderaan zijn brief, een brief van Lou, die het Finse stoomschip dat zijn collectie weer wij deze week vanhem -Karhula" voor de kust was uitgebreid. Hij kreeg ontvingen. Ja, onze van Den Helder trof en er inmiddels bij de hand- wereld is maar heel het leven eiste van elf tekeningen van Mac.Do- kleir, Gaat u onderstaan- zeelieden, arriveerde een nald Baily (negersprin- de toevallige samenloop brie1 uit Finland. De ter uit Trinidad), Arthu- van omstandigheden briej bevatte de hand- Wint (Oympisch kam maar eens na. U bent tekening van Heino, ex- pioen 400 m.), Reg. Har- niet bijgelovig, hopen wereldrecordhouder op ris, Cor du Buy, Puck wij, de 10.000 m. hardlopen van Heel en Louise en droeg een poststempel Brough (TJ.S.A.) Wim- L°u DE BOER heeft waarop duidelijk te lezen bledon-tenniskampioene een uitgebreide ver- stond: 6-11-50 Karhula. 1949. yiER EN TWINTIG JAAR LANG heb ik onder een verlammende druk moe ten leven. V zult dat zo niet kunnen begrijpen. U moet het zelf hebber- doorstaan. Nooit heb ik mijn diepste gevoelens aan anderen blootgelegd, om dat ik mijn geweten niet mocht bezwaren. Maar nu moet alles er uit! Alles, weet U. Een artikel in de Helderse Courant van Donderdag 16 Februari 1950 heeft de laatste aarzeling weggevaagd. Nu ik spreken ga, zal ik mijn lintje wel verspelen. Volgend jaar zou ik een kwart eeuw bestuurslid zijn van de Bond van Geraniumkwekers, maar ik heb besloten alle banden te verbreken Alleen mijn geraniums blijf ik trouw, tot mijn laatste ademtocht. zelfs een hond (het was maar een kleintje, één met héél korte pootjes, zoals U morgen op de hondenshow kunt zien) een héle nacht over de vloer ge had. Gelukkig heeft de contróle-com- missie het nooit geweten. Ook is het een enkele keer gebeurd (het was in de bittere oorlogsjaren), dat ik aan de vrouw van mijn sigarenwinkelier een (klein) geraniumplantje heb cadeau gedaan, omdat ik toevallig hoorde dat ze jarig was. De contröle commissie is er achter gekomen en heeft mii ernstig berispt, „overwegende, dat overtreder na het begaan van de overtreding geen sigaren zonder bon heeft ontvangen, en voorts overwegende de psychologische moeiliikheden, waarin de overtreder door het oorlogsgeweld is komen te verkeren". Zielsconflict. JK HEB DUS om zo te zeggen „ge zwijnd" en ik heb daarvan geléérd. Wat dat betreft sta ik sterker dan ooit temidden van de branding des levens. U moet ook niet denken, dat mijn be- narring gedurende vier en twintig jaar werd veroorzaakt door de Bondsbepa- lingen. welke hierboven ztin geschetst. De ellende werd veroorzaakt, doordat ik van huis uit een gespleten ziel bezit. Mijn psychiater noemde zulks eens een schizophrenische dualiteit, wat ik zo mooi vond, dat ik het ergens heb opge schreven. De ziel, die in mijn binnenste hnist, heeft namelijk twee zéér sterke aan driften: Eén om geraniums te kweken, dag aan dag. en één om de pen te han teren en schone gedichten te schrtjven, dag aan dag In zeldzame uren slaag ik erin. die beide gemoedsstromingen in één brede bedding te krilgen. Dan zou ik de bewogenste versregelen kunnen voortbrengen, die ooit over een gera nium ziin ontsproten uit het brein van een schizophrene dualist Ook zou ik dan in staat zijn, meeslepende artikelen te wrochten over de verrukkelijke le vensvervulling, die het geraniums kwe ken de getrouwe en getrainde beoefe naar biedt Maar dan staat daar de BondDe grootmachtige, de alles-beheersende Voelt U bij het lezen de Kriebels over de grabbels lopen, of niet? Het moest zo zijn. want zo suggestief heb ik deze simpele woorden bedoeld: „Maar dan staat daar de Bond...." Wanneer er één Bond in Nederland is, die het probleem „Amateurisme of Professionalisme" zonder aanzien des persoons heeft opgelost dan is dat de B.V.G., waarmee ik nu breken ga. Uit zonderlijk zware voorwaarden werden door ons ik ben mede-oprichter aan het lidmaatschap verbonden. De leden verplichten zich, al hun vrije tijd te besteden aan het kweken van gera niums. Met het nakomen van deze ver plichting heb ik nooit moeiliikheden gehad. Maar voorts moesten de leden op straffe van schorsing beloven, nooit andere planten dan geraniums te kweken. Over het houden, laat staan het fokken, van huisdieren werd niet eens gerept, als zijnde absurd. Wij allen waren overigens verplicht, slechts die geraniumsoorten te kweken, welke door een keuze-commissie daarvoor waren aangewezen. Liefde voor de sport! £EN ZEER BELANGRIJKE bepaling was. dat geen onzer een stuiver aan zijn hobby mocht verdienen. Wij moch ten iemand een lief plantje cadeau doen op zijn verjaardag, maar wij kwamen reeds op de lijst der voor schorsing voorgedragenen te staan, wanneer de contróle-commissie redenen had om aan te nemen, dat wij het plantje wegschon ken. in de hoop op onze eigen verjaar dag een doosje sigaren te zullen krijgen. Zo werd er een net van bepalingen om ons heen gestrikt, die U zult het mei geloven ons juist met een innige liefde voor onze sport vervulden. Wij beseften, dat het gehoorzamen aan onze gulden geranium-sportregels ons verantwoordelijkheidsgevoel zou ver sterken. Onze persoonlijkheid zou groeien In de strijd tegen de verleiding. Ons karakter zou gestaald worden, wanneer wij ons die kleine dingen ont zegden. die een oppervlakkig beschou wer zo doodonschuldig toeschenen. Kortom: wij zouden kerels worden, waaraan de maatschappij een ontzag lijke steun had. Ons voorbeelden fin. U begrijpt het wel. wij waren fa natiek en sloegen zo nodig onze vuisten op tafel kapot wanneer men op hui chelachtige wiize ons edele standpunt belachelijk trachtte te maken. Ook ik heb gezondigd HAPPER heb ik meegestreden, vier en twintig jaar lang. Ook ik ben wel eens in de verleiding geweest, bij wijze van uitzondering een lekker Aarons- kelkje te creëren, en éénmaal heb ik reglement luidt namelijk als volgt: „Het is den leden op straffe van onmiddel lijke royering verboden, op enigerlei wijze in enigerlei persorgaan publica ties van hun hand te doen opnemen" Lang en breed was over de formulering gediscussieerd. Een enkele slappeling wilde de woorden „tegen betaling" er aan toevoegen, want zo meende hij wanneer de schrijver er niets voor krijgt, is er toch geen bezwaar tegen. Ik heb hem wij schreven beiden graag, moet U weten zwakjes onder steund, maar de overgrote meerderheid niet kunnende schrijven, maar al hun energie werpende op het geraniums kweken heeft ons geluid overdon derd. De bepaling kwam erdoor, en als rechtgeaard democraat heb ik mij met hart en ziel eraan onderworpen. Althans dat dacht ik. Maar van ston de aan is de rampspoed in mijn ziel geboren. De geestelijke kloving zette zich jaar op jaar voort. Inderdaad, een mens leert berusten, maar een mens kan zich onder zulke omstandigheden toch nooit, neen nimmer, gelukkig ge voelen. Het geluk ging mijn neus voor bij, ondanks mijn geraniums, die Ja!!! Het moet er eindelijk uit. Nu zijn toch de remmen los. Laat nu de wereld alles weten. Wat U, en U en U allemaal voor geraniums aanziet, zijn in werkelijkheid Pelargoniums. Die doodgewone geraniums op die duizend vensterbanken van U allen, zij zijn van het geslacht Pelargonium Zonale Géén Uwer. die het weet. Ik. dualistische schizophreen die ik ben. had het U kunnen vertellen, wanneer ik maar ge durfd had. Vier en twintig jaar lang heb ik gezwegen En al die tijd hebt U zich door allerlei ondeskundige brabbe laars laten voorlichten over onze edele sport En meestal hebt U zich helemaal niet over geraniums laten voorlichten. En vier en twintig jaar lang heb ik gewacht op een protest van de dagblad pers. in felle bewoordingen gericht tot ons Hoofdbestuur. Allemaal hebben we stommetje gespeeld, al die tijd Maar nu: de remmen los, en laat de Bond maar barsten. Haha, volgend jaar voor mij géén huldiging en géén lintje! Zowéar, ik kan weer l&chen, omdat ik weer DURF!! E. N. PASSANT. Het grote verbod. HE LAATSTE BEPALING van ons al gemeen statutair en huishoudelijk moet een schrijf-instrument zijn. Er zijn thans weer GOEDE vulpenhouders. Onze collectie is UITGEBREID enuitstekend! U vindt keuze in iedere prijs klasse enkwaliteitsmerken vulpen-service. KEIZERSTRAAT 37 - TEL. 2521 Wie van een goede thriller houdt, moet vóór Dinsdag een bezoek bren gen aan Tivoli, waar de spannende film „Het masker van Dimitrios draait De regisseur Jean Negulesco heeft weliswaar een lugubere geschie denis verfilmd, maar dsze rolprent heelt één verdienste: hij is enig in zijn soort De Nederlandse schrijver Leyden (ver tolkt door Peter Lorre, die ditmaal eens geen misdadiger is) raakte geïnteres seerd in de geschiedenis van een be rucht gangster, moordenaar en spioru genaamd Dimitrios. Leyden heeft heel wat over om meer van deze geheim zinnige en meedogenloze misdadiger te weten te komen. Hij doorkruist de hal ve wereld om ten slotte te ontdekken dat Dimitrios, van wie men dacht, dat hij dood wasEnfin, laten wij u niet te veel verklappen. Misschien gaat u de film zelf zien. Het camerawerk is voortreffelijk, en ook de hoofdrollen „doen" het goed. Wie nog niet heeft ge hoord van Sydney Greenstreet, Zacha- ry Scott en Faye Emerson, moet deze namen eens onthouden. Men zal ze va ker tegenkomen. In deze bioscoop tot en met Maandag .De pioniers". Dana Andrews speelt de rusteloze zwerver Logan Stewart, die het meisje van zijn beste vriend lief krijgt. Dat meisje op het witte doek, in prachtige kleuren, is niemand min der dan de lieftalige Susan Hayward. Is het een wonder, dat harde kerels uit de straat Oregon naar haar hand dingen? Een Indianenopstand maakt aan alle onzekerheid een einde: het plaatsje Jacksonville wordt afgebrand, er val len tal van doden, en ook Logans me deminnaar verliest het leven. En dat maakte voor Logan en Susan de zaak gezond.... Hieronder volgen de uitslagen van de Donderdagavond voor de Helderse volleybalcompetitie gespeelde wedstrij den: S. S. Kuilman—WSV 3—15, 5—15; Openbare Werken 2Zeemacht 1 115 9—15; HAV 1—HKV 2 15—7, 15—11; WSV 2Openbare Werken 1 715, 6—15; HKV 1—HAV 2 15—5, 1S-1. Zoals uti de utislagen blijkt, werd in alle wedstrijden één der ploegen op overtuigende wijze winnaar, waardoor de spanning deze avond ontbrak. De op papier sterkere ploegen wonnen alle, zodat er in de bezetting van de bovenste plaatsen in de drie afdelingen weinig verandering kwam. In de af deling A komt Adelborsten 1 in de eer ste klasse, met één van de ploegen Pro Patria 1, WSV 1 of Zeemacht 2. De beide ploegen die niet in de eerste klasse belanden, komen in de tweede klasse. De derde klassers uit deze af deling worden S. S. Kuilman jn Mulo 2. Uit ode afdeling B gaan twee van de ploegen Zeemacht 1, HAV 1 en Adelborsten 2 naar de eerste klasse, daar GSS 1 niet kan blijven spelen Mulo 1 en HKV 2 gaan naar de derde klasse. In de afdeling C zijn de officie ren van het KIM zeker van hun plaats in de' eerste klasse. De wedstrijd tus sen HKV 1 en Openbare Werken 1 zal moeten uitmaken wie de tweede gega digde zal zijn. Hermes en HAV 2 ko men in de tweede klasse; Pro Patria 2 en WSV 2 in de derde klasse. De wedstrijden van de komende twee weken zullen definitief beslissen hoe de nieuwe klasse-indeling zal worden. Het programma voor Donderdag 23 Fe bruari luidt: 19 uur Zeemacht 1—GSS 1 19.30 uur: S. S. Kuilman—GSS 2; 20 uur: Pro Patria 1—WSV 1; 20.30 uur: Adelborsten 1—Zeemacht 2; 21 uur: Adelborsten 2Mulo 2. In de hall van het hoofdbureau van politie te Amsterdam worden morgen districts-tafeltenniswedstrijden voor da mes georganiseerd. De diverse distric ten zijn vertegenwoordigd door teams, die elkaar tijdens dit tournooi van de afdeling Amsterdam van de Neder landse Tafeltennisbond, het kampioen schap van Nederland zullen betwisten. Voor het district Noord-Hollands Noor derkwartier zijn uitgenodigd om aan het tournooi deel te nemen de dames R. Sinjewel en W. Vreugdehii JVA Den Helder) en.mej H. Krab uit Alk maar Wij z|jn benieuwd wat dit team er om het kampioenschap van Neder land van terecht zal brengen. Belangrijke wedstrijd. In het clubgebouw van IVA wordt Zondagmiddag de belangrijke tafelten niswedstrijd IVA I—Disnie 1 (Hoorn) gespeeld Als het de heren uit Hoorn gelukt IVA een nederlaag toe te bren gen. dan staan zij in hun afdeling (eer ste klasse) gelijk met Adelborsten I Men verwacht dat Disnie zal winnen, wat een beslissingswedstrijd tussen Disnie en Adelborsten noodzakelijk maakt Deze belissingswedstrijd zal dan morgenmiddag om half vier, eveneens bij IVA, worden gespeeld. De machineschade van de Zweedse coaster „Christina", die enige tijd in de haven heeft gelegen, is inmiddels her steld. Het schip is gisteren ongeladen naar Hamburg vertrokken. Ook de Nederlandse coaster „Cor- moran", die een lading oud ijzer aan boord heeft, verliet gisteren de haven op weg naar New Castle. Het is morgen hoog water om 9.30 en 21,15 uur en laag water om 3.50 en 1535 uur. Maandag is het hoog water om 9 55 en 21,45 uur en laag water om 4,15 en 16 00 uur. De temperatuur van het zeewater was 4,9 graden Celsius. Zoals gemeld, hoopt op Maandag 27 Februari ds. H A. Enklaar, emeritus, predikant van Den Helder en thans voorganger van de afdeling Laren— Blaricum van de Ned. Protestanten Bond, de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden door ds. A. Fetter, de vader van de bekende Remon strantse predikant van 's-Gravenhage, dr. J. C. Fetter, werd bevestigd als pre^ dikant van de Ned. herv. gem. te Heke lingen (classis Brielle). Ds. Enklaar, die 5 April 1884 te De. venter, waar zijn vader letterkundige en redacteur van de Deventer Courant was. werd geboren, bezocht het Gym- nasium in zijn geboorteplaats, studeer, de vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden en werd in 1909 door het Provinciaal kerkbestuur van Gelde*, land toegelaten tot de Evangeliebed!#, ning in de Ned. herv. kerk. In 1914 verwisselde de jubilaris de gemeente van Hekelingen met die van Berkhout (classis Hoorn), vanwaar hij in 1917 naar Almelo vertrok. Na vervol- gens zes jaar te Oud- en Roodkerk (classis Leeuwarden) te hebben gestaan, verbond ds. Enklaar zich 4 Aug. 1929 aan zijn vi.ifd en laatste gemeente. Den Helder, die hij heeft gediend tot 15 April 1946. toen hem om gezondheids, redenen emeritaat werd verleend. In Juni van dat zelfde jaar werd ds. En klaar door dr. E D. Spelberg van Hil. versum bevestigd als eerste predikant voorganger van de toen reeds meer dan veertig jaar bestaande afdeling Laren- Blaricum van de Ned. Protestanten Bond. De jubilaris, die vele Jaren assessor was van het Classicaal Bestuur van Alkmaar, was van 19431945 lid van het Provinciaal Kerkbestuur van Nrd.- Holland. Van 1946—1948 was hij secr. en sinds 1948 bestuurslid van de studie- kas van de Vrijzinnig Hervormden. Verder was ds. Enklaar gedurende vel# jaren president-curator van het ge meentelijk lyceum te Den Helder. Te Almelo en de Roodkerk werd door hem een afdeling van de Vrijzinnig# Christelijke Jeugdbeweging opgericht In 1940 en 1945 werd door de Evange lische Maatschappij een prijsvraag uitgeschreven. De inzendingen van ds. Enklaar over „De taak van het Protes tantisme in deze tijd" en „Hoe komen wij tot meerdere eenheid onder ons Protestanten" werden met de eerst# prijs bekroond. Verder verscheen van de hand van ds. Enklaar, die van 1929— 1945 redacteur was van het Helders# Predikbeurtenblad, in 1945 „De zesde burger van Calais", met reproducties van werken "an A. Rodin, terwijl hij ook zorgde voor de uitgaaf van enige preken aan de gemeënteleden van Den Helder in de verstrooiing onder de titel „Tot God wilt U begeven!" Ten slotte deelde ds. Enklaar ons nog mede, dat hii door de morgenwijdingen, die hij regelmatig voor de microfoon van de VPRO verzorgt, een band mag onderhouden met een uitgebreide kring van gemeenteleden. Op 4 April 1949 hoorde de aanne mer J. v. d. B. u>t Zaandam voor de Politierechter te Alkmaar f 1000.— of 2 maanden tegen zich eisen wegens het in voorraad hebben van een grote hoe veelheid springstoffen. De politierech ter sprak de verdachte vrij, tegen welk vonnis de officier van justitie in hoger beroep ging. Gisteren diende de zaak voor de Amsterdamse rechtbank, waar de tenlastelegging opnieuw zeer uitvoerig werd doorgenomen. De verdachte had, aldus luidde het proces-verbaal, in een bunker en in een houten keetwagen op zijn werk terrein te Den Helder ruim 2800 kg springstoffen opgeslagen, die maar ge deeltelijk door een machtiging was ge dekt. Behalve de van de Nederlands# Springstoffenfabriek te Muiden afkom stige hoeveelheden trotyl en bexomA waarvoor V. d. B. een vergunning had, tiof de politie ook richel- en anti tankmijnen aan, de verdachte volgens zijn verklaringen tegenover de politie bad verzameld in de duinen bij Be verwijk. Later zei hij, dat hij deze mu nitie, die volgens een getuige-deskun- dige als wapens gekwalificeerd moeten worden, had gekregen uit het kruitma gazijn te Halfweg. De springstoffen ge bruikte hij voor het slopen van bun kers. De president was van oordeel, dat de verdachte uiterst lichtvaardig met de munitie en „wapens" was omge sprongen de bunker was n.1. niet afgesloten doch V. d. B. meende, dat gedemonteerde mijnen niet ge vaarlijk waren, evenmin als trotyl of hexoniet zonder ontstekingsapparaat De directeur van de N.S.F. onder schreef de mening van verdachte, maar een andere deskundige vertelde, dat er altijd gevaar bestaat, b.v. door oxydatie. De procureur-generaal mr. Hoeffel- man wilde de trotyl en het hexoniet buiten beschouwing laten, maar vond dat verdachte met het in bezit hebben van de anti-tank- en richelmijnen een overtreding bad begaan, waarvoor hij f 400 of 2 maanden requlreerde. Nadat de verdediger mr. Klaassen had aangedrongen op een voorwaarde lijke veroordeling of een lage boete, werd de uitspraak bepaald op Vrijdag 3 Maart a.s. De maandelijksce jeugddienst in d# Lutherse kerk zal morgenavond on1 half acht worden gehouden. In deze dienst zal ds. N. den Oudsten, Ned. herv. predikant te Alkmaar, spreken over het onderwerp „Gods weegschaal"- De gemeentezang zal door mevr A. GraaffKamp aan 't orgel worden be geleid De volgende jeugddienst z weer des morgens worden gehouden-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4