Amerikaanse mijnwerkers- stakingen duren voort Kort Bestek Geen doodstraf geëist tegen Sanders en Vogeler Engels B-elftal geheel gewijzigd Skidorp Sanki Anton in afwachting Werkloosheid en exportvraagstuk zware zorgen voor Adenauers kabinet Di~d*8 21 Febn,ari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 75e Jaargang No. 10819 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ondanks opdracht van Lewis werk te hervatten Bij staalindustrie dreigt massaontslag AUTO TE WATER Vrouw wist de beide inzittenden te redden Drama in Groningen Wel tegen twee Hongaren Nederlands team was zeeziek Weerbericht Geraffineerde jeugdige boeven gevat Bij Triest ratelden de mitrailleurs.... Belgie niet tegen opneming Spanje in Verenigd Europa Nieuw gerucht om Lenstra West-Duitsland voor een dilemma Toch orders van Chinese Volksrepubliek? Amerikaanse papieren in Duitsland gestolen Jongeman overreden en gedood Uitslaande brand in meubelfabriek „Churchill, de gezworen vijand van 'f Sowjetregiem" Nederlands journalist in Russisch kamp overleden Deze week accoord tussen Frankrijk en de Saar? Duits anti-semietisme steekt de kop weer op BUKJtAU: Koningstraat 7680 Oen Helder Telefoon 2345 Post gironummer 448041 Hoofdredacteur A KAPTEÏN Directie: i BIJLSMA en C KRAK HELDU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per Kleine advertenties i..Jut»erties' tot 15 wi den Lelk woord 5 oent Abonnementen per kwar taal f 4 r»y vooruitbe taling, plus incassokosten De meeste der 370.000 Amerikaanse vetkoolwerkers bleven Maandag weige ren gehoor te geven aan de opdracht van de voorzitter van hun vakverbond, John L. Lewis, om het werk te her vatten. De mijnwerkers verklaarden 't werk slechte te zullen hervatten, indien sij een contract zouden krijgen. Door de president van een Federaal Gerechtshof te Washington is opnieuw san Lewis en het door hem geleide Vakverbond der Ver. Mijnwerkers ge last de staking te beëindigen. Een der gelijk bevel is reeds verscheidene da gen geleden gerechtelijk uitgevaar digd, doch de mijnwerkers hebben er geen gevolg aan gegeven. Lewis heeft aan het gerechtelijk bevel gehoor gege ven, door de mijnwerkers twee maal op te dragen weer aan het werk te gaan, hetgeen zij evenwel weigerden. De voorraad vetkool in de Ver. Sta ten is voor geen tien dagen meer toe reikend. Een van de grootste Amerikaanse gtaalverwerkende maatschappijen heeft voorbereidingen getroffen om Woens dag 23.000 arbeiders te ontslaan. Ook andere grote Amerikaanse staalmaat- In de buurt van Oudeschouw bij Akkrum moest gistermorgen een rij auto's voor een brug over de nieuwe vaarweg van Groningen naar het IJs- selmeer wachten, toen een auto uit Leeuwarden, waarin zich twee man nen bevonden, kwam aangereden. De remmen weigerden, zodat de wagen dwars door de afsluiting in het kanaal schoot. Doordat de schipper het rnker liet vallen, kon een botsing rr.et het schip, dat juist de brug zou passeren, worden voorkomen. Mevrouw Fokkinga, de echtgenote van een caféhouder, die bij de brug woont, zag het ongeval gebeu ren. Zij snelde op kousevoeten de wo ning uit, sprong in een roeiboot en wist de inzittenden te redden. Het bleek later, dat de twee drenkelingen, beiden 20 jaar oud geen rijbewijs hadden. De auto is, na de drukke scheepvaart enige uren te heben gestremd, met 'n kraan wagen op het droge gebracht. schappijen treffen voorbereidingen om hun productie in te krimpen. Als gevolg van de staking is men in de staat New York overgegaan tot steenkolenrantsoenering. De tempera tuur is plotseling gedaald. Het kwik heeft thans zijn laagste peil van dit jaar bereikt. In de stad New York >s de temperatuur thans 12 graden onder nul (Celsius). In het gehele Noordoos ten van de Ver. Staten heerst een kou degolf. Man en vrouw overleden Om half één gistermiddag heeft zich op de hoek van de Kraneweg en de Friesestraatweg te Groningen een dra ma afgespeeld, waarbij twee mensen de dood hebben gevonden. Een man, zekere O. uit Groningen, heeft op dit zeer drukke kruispunt zijn vrouw met een padvindersmes van het leven be roofd door haar een wond aan de halsslagader toe te brengen. De man sneed vervolgens ook zijn eigen hals slagader door. De politie bracht hem in levensgevaarlijke toestand naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. De zaak is nog in onderzoek, aangezien men nog voor een raadsel staat. De Hongaarse openbare aanklager Gyula Alapi heeft tegen de Britse za kenman Edgar Sanders en de Ameri kaan Vogeler „bestraffing overeen stemmend met hun misdaden" doch niet de doodstraf geëist. Tegen twee der vijf terecht staande Hongaren eiste hij de doodstraf „wegens spionnage en eco nomische sabotage". De vonnissen zul len vandaag uitgesproken worden. Alapi noemde Vogeler een „spion, die het spel verloren heeft en ontmas kerd is". Het proces had „de werkelijke rol" onthuld van sommige Britse en Amerikaanse diplomatieke ambtenaren in Oost-Europa. Voorts deed de open bare aanklager een aanval op de acti viteit van de Brits-Amerikaanse gehei me dienst. Vogeler zcide, dat hij zijn eerder af gelegde verklaring wenste te bevesti gen en dat hij zijn „daden tegen de Hongaarse volksrepubliek" betreurde. „Ik weet, dat ik gestraft moet worden, doch ik hoop, dat het hof mijn verzoek om clementie in overweging zal ne men". Ook Sanders liet zich in deze geest uit. Hij hoopte iets goed gemaakt te hebben door het geven van volledige inlichtingen. Ook hij verzocht om cle mentie. Alapi was ook openbare aanklager in het proces tegen kardinaal Mindszenty en de gewezen Hongaarse minister van buitenlandse zaken Rajk. De twee Hongaren, tegen wie de doodstraf werd geëist zijn Imre Geiger en Zoltan Rado. Zij zeiden op cynische en koudbloedige wijze door de Ame- Het Engelse B-elftal dat morgen in St. James Park te New-Castle tegen het Nederlandse elftal in het veld treedt, is gewijzigd. Van de spelers, die 30 Jan. werden gekozen, zijn er slechts vijf overgebleven. Rechtsback Dicks wordt vervangen door een neef van de bekende mid- voor Milburn, Stanley Milburn van Chesterfield. De midvoor van Bolton Wanderers Lofthouse neemt de plaats in van Jackie Milburn, die, zoals be kend, is geblesseerd. Spil Hughes van Liverpool, die in een league-wedstrijd gewond werd, zal door Leuty van Derby County worden vervangen. Ook de voorhoede heeft enige veranderin gen ondergaan. Shackleton (Sunder- land) komt op de linksbinnenplaats voor Bentley, die reeds eerder als plaatsvervanger voor Froggatt was op gesteld. Ook J Froggatt, de linksbui ten, zal worden vervangen en wel door Muilen van de Wolves. Het elftal ziet er nu als volgt uit: Doel: Middelton (Chesterfield) Achter: S. Milburn (Chesterfield) en Eckersley (Blackburn Rovers). Midden: Quested (Fulham), Leuty (Derby County) en Dickinson, aan voerder (Portsmouth). Voor: Walters (Tottenham Hotspur) Mannion (Middlesbrough), Lofthouse (Bolton Wanderers) Shackleton (Sun- derland) en Muilen (Wolverhampton Wanderers). Reserves: Fairbrother (Newcastle). Sewell (Notts County) en HudgeU (Sunderland). Radio-ooggetuigenverslag. Morgen zendt de VARA van tien vóór vier tot kwart vóór zes een oog- getuigeverslag uit van de wedstrijd Verslaggever is ir. Van Emmenes. Weersverwachting geldig tot he denavond: Geleidelijk tot matig afnemende wind uit Noord-Wes- telijke richting. Wisselende be wolking, afnemende buiïgheid en iets lagere temperatuur dan gis teren. vVOENSDAG: Zon op 7.42, onder 18.06. Maan od 9.17. onder 0.00. De Nederlandse voetballers en of ficials zijn Maandagavond in Londen gearriveerd, waar zij aan het Liverpool Station op hartelijke wijze werden ver welkomd door Sir Standley Rous, se cretaris van de F.A. en door de be stuursleden van de Middlesex Wande rers. De overtocht, althans het eerste ge deelte, geschiedde bjj vrjj ruw weer, met het gevolg dat zeker negen of tien spelers last kregen van zeeziekte. Toen het gezelschap echter in Londen uit de trein stapte was ieder weer he lemaal in orde. Ook de stemming liet niets te wensen over. Men is vol strijd lust en vast voornemens te Newcastle zijn huid duur te verkopen. Voor de wedstrijd zijn alle zit plaatsen reeds uitverkocht. In totaal is er plaats voor 65.000 toeschouwers. rikanen gebruikt te zijn. Men had zich niet over hun lot bekommerd voor het geval zij gearresteerd zouden worden. Geiger verzocht het „Hongaarse volk om vergiffenis". Dementi „Waarheid"-bericht Volgens de correspondent in Buda- pest van „De Waarheid" zou Robert Vogeler gezegd hebben, „dat zjjn spion- nage-activiteit onder persoonlijk toe zicht stond van Selden Chapin, vroeger gezant in Hongarije en thans ambassa deur der Ver. Staten van Amerika in Nederland". Naar aanleiding van deze publicatie deelt de Amerikaanse am bassadeur te 's-Gravenhage ons mede, dat dit bericht iedere grond mist. De Amsterdamse recherche is er in geslaagd een groepje van drie jeugdige inbrekers, die in het Zuidelijk deel van de stad verschillende inbraken hebben gepleegd en daarbij een buit ter waarde van f 1000 a f 1500 hebben gestolen, te vatten. Een van hen was reeds enkele weken geleden gearres teerd. Zijn mededader wist zich aan arrestatie te onttrekken doordat hij werd opgenomen in een zenuwinrich ting. Vrijdag is hij daaruit echter ont slagen en nog dezelfde avond trof een der bewoners van een perceel in de' Dintelstraat hem* in een huis aan. „Wat doe je hier?" was de vraag van deze man. „Mijnheer, er zijn inbrekers in uw huis" was het antwoord. „Dat klopt, maar ik zal maar beginnen met jou te pakken". Enkele ogenblikken later was een rechercheur ter plaatse en de jongeman werd naar het bureau gebracht. In de loop van de nacht kon zijn helper, die op de uitkijk had ge staan, van zyn bed worden gelicht. De jongens hebben de diefstallen bekend. Gisteren hebben Joegoslavische grens wachten aan de grens van het vrije ge bied van Triest twintig minuten lang met machinegeweren gevuurd. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen werd geschoten op een groep personen, die trachtte illegaal over de grens te vluch ten naar de Brits-Amerikaanse zone. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, heeft gistermiddag in antwoord op een vraag medegedeeld, dat indien ook Spanje deel zou willen uitmaken van een Ver enigd Europa, Belgie zich niet hiertegen zou kanten. In de vroege ochtend zijn H. M. Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes van het station Baarn vertrokken voor de vacantiereis naar Sankt Anton. Ondanks de hevige regen opende de koningin voor het vertrek een der ramen van het salonrijtuig om afscheid te nemen van de leden van de hof houding, die Haar uitgeleide deden. Voor het geopende raam H. Af. de Koningin, prinses Beatrix en me vrouw Van Maasdijk, de echtge note van de algemeen secretaris van H. M. de Koningin. In Weesp en omgeving doet het ge rucht de ronde, dat Abe Lenstra zou hebben gesolliciteerd naar het ambt van burgemeester dezer gemeente. Hoe wel het verhaal in het Gooi van mond tot mond gaat, wordt het door geen enkel feit bevestigd. Lenstra is, zoals men weet, ambtenaar ter secretarie te Heerenveen. In het Oostenrijkse plaatsje Sankt Anton werd gisteren alles in gereedheid gebracht, om koningin Juliana en haar dochters een passende ontvangst te be reiden. De expressetrein uit Bazel moet volgens het Oostenrijkse spoorboekje om elf uur binnenlopen, doch heeft de gewoonte, steeds een half uurtje op zich te laten wachten. Maar toch zal voor elf uur nog eens extra zand ge strooid worden, want het hellende weg getje naar de hoofdingang van Hotel Post is spiegelglad. Het weer is name lijk reeds drie dagen lang zeer slecht met grauwe luchten en regen. Koningin Juliana zal aan het station ontvangen worden door staatssecretaris Klasterski namens de Oostenrijkse bondspresident Karl Renner. De ontvangst zal op ver langen van Hare Majesteit zeer sober zijn. De dorpsmuzikanten en meisjes in Tyroler klederdracht zullen spelen en bloemen aanbieden, waarna de konink lijke familie zich in haar kamers zal De van twee zijden in het nauw ge dreven Duitse regering zal nog vóór het einde van deze maand aan de Bondsdag een nieuw en uitgebreid pro gramma van werkverruiming aanbie den. Formeel is de regering daartoe verplicht, nadat de Bondsdag twee we ken geleden het drie en een half-mil- liard-programma als ontoereikend heeft afgewezen en op voorstel der socialis ten heeft aangedrongen op maatrege len, die een volledig emplooi van twee millioen werklozen zouden beogen. Men neemt evenwel aan, dat de sterke aandrang van de Hoge Commissie op grotere regeringsactiviteit kanselier Adenauer heeft genoopt het indirecte votum van wantrouwen, dat hem door het parlement is gegeven, ernstig op te vatten. 1"\vee jonge Weense artsen hebben een wonder verricht, waarmede zij een mensenleven aan een wisse dood hebben weten te ontrukken. Een der tienjarige jongen, lijder aan tubercu- leuse ruggemergontsteking, was reeds vier minuten „formeel" dood. De dok toren hebben zijn iongen met behulp van opwekking dei ademhaling door middel van electriciteit gedurende tien dagen en met streptomycine en peni- cillene tot hun normale werking terug gebracht. De jongen is nu geheel bui ten gevaar. Och toe. vergeet u voor een ogenblik die waterstofbom en neemt uw hoed af voor deze weeners! C Een groep astronomen van de Har vard universiteit vertrekt naar Zuid- Afrika om daar achttien maanden lang de Melkweg te bestuderen, waar van het centrum recht berven die land streek ligt. Dat lijkt me een gemak kelijk karweitje, want je kunt er rus tig bij op je rug gaan liggen. In Noord-Frankrijk za) een loonsverho ging van acht procent ingaan voor de arbeiders van de textiel-industrie. Dp confectiepakkies worden daar dus duurder. De Tsiechoslowaken be schouwen de Mormonen niet als een toelaatbare «ecte en dus moet de Mor monenmissie in Tsjechoslowakije ge- sinten worden Zij telt 250 leden en 17 missionarissen. T De Sowjetunie be schikt over een straaljager, de Yak 21 die de Amerikaanse toestellen even aart. Het ding vH=«*t m»* e°- «ne'heid van 1104 kilouicici uur op 13 kilo- IHIillllllllllllllllllHilllllllllllllllllllllllullllllllllllllllllllllllllllllllHlllliiiiiiuiiiiiiuHHIHHIHUHIUI meter hoogte. Het heeft twintig-milli meter kanonnen aan boord. Kan ik u dienen met nog wat peulvruchten? Jn Birma zijn de ugemene verkieiin- gen weer een jaar uitgesteld, omdat de toestanden in het land nog niet rustig genoeg zijn. En kiezen moet je nu eenmaal met een vaste hand en met een koel hoofd doen. Want heb je een maal ja gezegd dan zit je er massaal gesproken - aan vast óók. U Hebt u gehoord van meneer Paper, die naar Londen g'ng verhuizen? Iedereen zei Peper tegen hem, tot hij dacht, dat Ja, komen jullie nou praten kom je niét praten? of het zo hoorde en dat op z'n deur schilderde. De volgende dag heette hij Piper en töen-ie z'n naambordje weer veranderde, noemden ze hem Paiper Toen is hij maar -eruggekeerd naar Nederaarlanderveen en daar woont hij nu nog. De Japanse seismologi sche dienst heeft gewaarschuwd tegen aardbevingen. De vulkanen zijn zo onrustig, zeggen ze. Wie zou nou niet onrustig worden met die atomen en zo? O Een V-2 raket, afgeschoten in New-Mexico, heeft een hoogte van 148 kilometer en 600 meter bereikt. Nee. weer een andere, dan die, waarover ik het verleden week had, dank u! Nog even, dan komen de dingen helemaal niet meer terug. gurggraa'f Lambton is conservatief candiaat voor Auckland in Engeland Hij ligt met bronchitis te bed, maar laat elke dag een verkiezingsredevoe ring op de geluidsband opnemen (zo tussen twee hoestbuien door), die op vergaderingen wordt gereproduceerd Ge weet. vrienden, conservatief bete kent vasthoudend, nietwaar! Twee groepen inheemsen bij Johannesburg maakten onderling ruzie. Maar het was een blanke politie-agent, die daarbij werd gedood. Wat doet zo'n man ook in de kou. q De laatste#108 politieke gedetineerden in Egypte zijn in vrijheid gesteld. Of mejuffrouw Narriman SaHek nog in het paleis „woont", woidt niet vermeld. De plannen, die de regering thans uitwerkt, voorzien in de eerste plaats in een versterkte investering in de ex portindustrie, een eis, die zoals men weet voorop heeft gestaan in de van geallieerde zijde geuite critiek. In re geringskringen wordt ook sterke na druk gelegd op de noodzakelijkheid van een herleving van de handel met het Oosten, waarbij men kennelijk doelt op China. Na de afwijzing van de eerste grote Chinese opdracht aan de Duitse staalindustrie, de bekende bestelling van spoorwegmateriaal, zijn dezer dagen weer onderhandelingen begonnen tussen de Ruhr-industrie en zakenlieden, die in opdracht van de communistische Chinese regering op traden. Het blijft hier evenwel een groot vraagteken vanwaar de regering de middelen zal betrekken om een nog groter programma te financieren. Zo wordt de Duitse regering, nu zij zich voor de noodzaak ziet gesteld te gelijkertijd het probleem van de export en dat van de werkloosheid aan te grij pen, voor een uiterst moeilijke situatie gesteld. Hoofd- en opper-officieren van het Amerikaanse legerhoofökwartier te Heidelberg zijn gewaarschuwd tegen diefstallen van belangrijke documenten. De legerautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat sinds Augustus vorig jaar in de woningen van dertig officieren volgens eenzelfde systeem is ingebro ken. De dieven namen slechts persoon lijke identiteitspapieren en officiële do cumenten mee. Juwelen lieten zij lig gen, zelfs waar deze voor het grijpen waren. terugtrekken om uit te rusten van de treinreis. In de kamer van de koningin is een telefoon geplaatst en vier radio toestellen hebben een plaatsje in de verschillende kamers gekregen. Noch in de hotelletjes, noch bij particulieren is meer een bed vrij, hoewel slechts acht Hollanders in Sankt Anton logeren. Chauffeur reed door In de nacht van Zondag op Maan dag is de negentienjarige electrioien De R. uit Hasselt op de weg van Zwolle naar deze plaats aangereden. Hij overleed later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. R. werd lig gend langs de weg aangetroffen. Twintig meter van de plaats, waar hij lag, vond men het afgerukte num merbord van de auto, die hem had overreden. Deze bleek afkomstig van de wagen van een Zwollenaar, die carnaval had gevierd, de man had aangereden, maar zonder daarop acht te slaan, zijn weg had vervolgd. In een meubelfabriek te Rijswijk heeft een uitslaande brand gewoed, die door de Noordwestenwind nog werd aangewakkerd en die eerst na ander half uur hard werken door de brand weren van Rijswijk en Delft bedwongen kon worden. Toen bleek, dat een groot gedeelte van de fabriek volkomen was uitgebrand, hoewel het vuur zich niet heeft uitgebreid tot de zagerij en tim- merij. Ook de opslagplaats van onder delen, waar voor een waarde van tien duizenden lag en de magazijnen van een groothandel in meubeltextiel ble ven gespaard. Stoffeerderij, droogka- mer, buiginstallatie en persen gingen verloren evenals kracht-installaties en ketels. Van de zestig man personeel zullen 25 tijdelijk zonder emplooi zijn. Het vuur werd met in totaal acht stra len bestreden. Omtrent de schade zijn geen gegeven bekend. Winston Churchill, die met Stalin over de waterstofbom wi spreken, is in een Franse uitzending van radio- Moskou „de gezworen vijand van het Sowjetregiem" genoemd De spreker, generaal Sjtsjerbakof, verklaarde, dat het Churchill was. die al Brits minis ter van oorlog in 1919 zelf de leiding van de interventielegers tegen Sowjet- rusland zeide te zullen aanvaarden Hjalmar Schacht onder Hitier president van de Reichsbank. zal bin nenkort voor een zuiveringsrechtbank te Lüneburg verschijnen. Naar eerst thans bekend wordt, is de Nederlandse journalist J. van den Hoek, die sinds Juli 1945 uit Berlijn wordt vermist, in een Sowjetrussisch concen tratiekamp aan longontsteking overle den. Als datum wordt opgegeven onge veer September 1945. Het slachtoffer wordt kort vóór de komst van de Ame rikanen ir Berlijn door de Russen ge arresteerd, vermoedelijk naar aanleiding van een valse beschuldiging van Duitse zijde. Sindsdien is nooit meer iets over zijn lot vernomen. De slechte in richting en voeding in het kamp waren de oorzaak van zijn dood, aldus een arts, die hem in het kamp Kitschendorf bij Berlijn heeft behandeld. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs wordt verklaard, dat de daar aan de gang zijnde onderhandelingen tussen Frankrijk en Saarland zullen leiden tot een accoord over de toekomst van Saarland, dat Vrijdag of Zaterdag zal worden ondertekend. In de dorpen Gröbenzell en Für- stenfeldbrück bij München bleek gisteren een groot aantal affiches te zijn opgeplakt met de woorden „Er zijn te weinig Joden uitgeroeid". De politie stelt een onderzoek in.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1