VAL DA eiik Ontroerend klonk het Wilhelmus... OXO Rusland beheerst Praags politiek RHEUMIN helpt! I bewogen week-eind DEBRAIIINE I Prins Bernhard bezocht een leprozerie 0SÊSÊ Het Radioprogramma SD-terroristen voor Raad van Cassatie De accijnsvrije tabak voor militairen in Indonesië „Nieuwe Koers" sluit zich aan bij de P.v.d.A. BOUELONBLOK 0X0 BOUILLONBLOKJE De A. N. W. B. - consuls bespraken verkeers- belangen De staatsgreep op Madura „voorbeeld voor anderen" Atoom en Esperanto Generaal Engles verwacht geen actie-Westerling Anti-communistische opstand in China? Neem een doos echte UW HOEST Geen visa voor CPN-congres De Antwerpse Zesdaagse Bijna overal loonsverhoging Totale gelijkschakeling langs de koude weg Nóg geen vrede voor Jeruzalem Elzinga in vrijheid Kota Inten op thuisreis DEVSDAG 81 FEBRUARI 1950 (Van onze speciale verslaggever) ITONDERDEN MALEN hebben wjj op deze reis het Wilhelmus gehoord. Hoeveel kinderen het gezongen heb ben, weten wjj niet meer. Maar tot in de verre dorpen van de Bosnegers in het oerwoud heeft het geklonken uit de monden van de kleinste onderda nen van het land, dat zich onder de Nederlandse en de Oranjevlag schaart. Nooit echter zjjn wij meer ontroerd door het Wilhelmus dan in de leproze rie Bethesda. Het is een van de drie inrichtingen in Suriname, waar me laatsen verpleegd worden. De melaats heid is een kwaal, die nog altijd tot Ae verschrikkelijkste tropische ziekten Jehoort. Men weet de pijnen wel te verzachten, maar genezingen, komen bjjna niet voor. In deze leprozerie was de Prins op een zeer warme namiddag op bezoek. De zieken bleven op eer biedige afstand in hun hutten en het gedeelte, waar de Prins kwam, was met zorg ontsmet. Terwijl het gezel schap stil en onder de indruk van de verschrikkingen van deze inrichting rondwandelde, kwam ergens achter het struikgewas langs een pad, aan de overkant waarvan de Prins liep een groepje van zes muzikanten te voor schijn. Zij zetten de instrumenten aan de lippen en bliezen zeer langzaam, maar met een prachtige sonoriteit het Wilhelmus. Iedereen stond onmiddel lijk recht en luisterde doodstil. Men zag half afgeknotte vingers de piston- kleppen neerdrukken en men zag ge zichten, waarvan de trekken het ver schrikkelijke lijden verrieden. En men boorde de gedragen t' en met een vol maakte zuiverheid uit die zes instru- MM BHHi NV. GlIMf ABRIEK OVERSCHIE VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 „De Zevenklapper" 6.20 Rode Duivels—Zwaluwen. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Actualiteiten. 7.25 ,,Dit is leven" 7.40 Zangrecital. 8.05 De gewone man. 8.12 Carnaval, overal. 10.35 Nocturne. 7.40 „Be waar het u toevertrouwde pand". 11.15 Bal letmuziek. HILVERSUM II, 415 ra. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 R V.U. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 Het gevleugeld lied. 7.25 „Paris vous parle". 7.30 Exquise muziek. 8.15 Avro's Bonte Dins- dagavondtrein. 9.30 Morton Gould 9.45 Bui tenlands overzicht. 10.00 Vic Lewis met or kest. 10.30 Radio Muziek journaal. 11.15 Car navalsklanken uit Zuid-Nederland. 11.15 Le Carnaval des Animaux. VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1, 301 rr.. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Sonate. 9.00 Ochtendbezoek. 9.30 Boston Symphonie-orkest. 10.30 Morgen i dienst. 11.00 Isobel Bailliel. 11.05 „Oostloorn' 12.05 „Dat wil ik nog eens horen!" 12.33 Trio Fantasia. 1.15 Psalmen Davids. 1.20 Sweeiinck-kwartet. 1.50 Bonbons bij de thee. 2.15 Kamerorkest. 3.00 „Serie Jeugdconcerten" 3.45 Amsterdams Vocaal-kwartet. 4.15 Voor onze meisjes en jongens. 5.30 Piano-duo. 5.45 „In de Soete Suykerbol". 6.00 Onze Neder landse koren en korpsen. 6.30 Regeringsuit zending. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 „Vandaag". 8.15 Con certgebouw-Orkest. 9.05 Gram.muziek. 9.30 Rondom Groen's „ongeloot en revolutie" 9.50 Koninklijke Militaire-kapel 10.30 Nederlands 1 Vocaal-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 NVRC-koor. 11.45 Ouverture „Patrie". menten komen. Zes Creolen bliezen op het koper en weer scheen de zon en zag men de vonken van het felle Ucht dat tussen de bomen door op dat groepje viel. Eén van de Creolen sloeg de maat en toen het lied uit was keer de hij zich om naar de Prins, die op een eerbiedige afstand stond te luiste- ren. Het was voor deze dirigent de dag van zijn leven, en hèt grote gebeuren was het waarderend knikje, dat de Prins hem gaf voor deze zeldzame pre statie. Wij hebben veel ontroerende momenten beleefd op deze tocht van Prins Bernhard, maar geen. waarbij wij allen zo stil werden en waarbij de zin van het prachtige oude Wilhelmus zo diep tot ons doordrong. De Groningse Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden heeft in dertijd het doodvonnis uitgesproken over drie SD-ambtenaren, die in de Noordelijke provinciën op een ver schrikkelijke manier hebben huisge houden. Het betrof hier Bernhard Haa- se, hoofd van de Aussendienststelle te Groningen, zijn plaatsvervanger Frle- drich Bellmer en hun ondergeschikte Robert W. Lehnhoff. Zij hebben zich dezer dagen moeten verantwoorder voor de Bijz. Raad van Cassatie De procureur-fiscaal concludeerde voor Lehnhoff tot verwerping van het be roep en voor wat de beide anderen aangaat, tot vernietiging van de sen tentie en tot verwijzing der zaken naar de Bijz. Strafkamer van de Leeuwar der rechtbank. De hoeveelheden tabaksproducten, die zonder heffing van accijns in In donesië mogen worden ingevoerd zijn thans de volgende: 200 sigaretten, of 5" sigaren, of kg kerftabak of kg van deze artikelen te zamen. Wanneer deze hoeveelheden worden overschreden, wordt accijns geheven over de gehele zending, waarbij ermede rekening moet worden gehouden, dat deze op ongeveer 6 cent per sigaret komt. De artikelen kunnen ook als pakjes per briefpost aan de militairen in Indonesië worden gezonden. De democratisch-socialistische jon gerenorganisatie „Nieuwe Koers" heeft besloten zich aan te sluiten bij de Par tij van de Arbeid. De van 18 tot 30 jarige leden van de Partij van de Ar beid zullen worden betrokken in het werk van deze jongerenorganisatie, die nu de naam draagt „Nieuwe Koers, jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid". WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IJSHOCKEY Te Londen vond de loting plaats voor het tournooi om het wereldkampioen schap ijshockey, dat van 13 t/m 24 Maart in de Engelse hoofdstad wordt gehouden. Het resultaat van deze loting is: Poule A: Tsjechoslowaklje. Groot Brittannie, Noorwegen en Frankrijk. Poule B: Canada, Zwitserland en Belgie Poule C: Verenigde Staten, Zweden en Nederland. Het grote LIEBIG10 ets. voor 1 liter volle, kchtgekrutde vleesbouillon Het vermaarde voor een kop geurige vleesbouillon. Prijs per blokje NEDERLANDSE OXO MAATSCHAPPIJ NV Door de Justitie is uitlevering ver zocht van de in Engeland wegens on geoorloofd verblijf en verduistering aangehouden Nederlandse S.D.-agent Vosveld. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten w» 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Philip Green en zijn orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Strijkkwartet. 9.35 Italiaanse Kamermu ziek. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Moi Senwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de •totzuiger zwijgt. 11.00 Populair Nonstop. 12.00 Orgelspel door Johan Jong. 12.38 Amu- sements-orkest. 1.15 De Ramblers. 1.45 Zang door „The Inkspots". 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor „De Rood borstjes". 3.20 Jelle /an Sipke-Froukjes, En- rland B—Nederland. 5.45 Regeringsuitzending. 15 Vara-varia. 6.20 Dat herinnert me aan.... Vara-varia. 6.20 Dat herinnert me aan 6.30 Doli van der Linden. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Kwartet Jan Cor du wener. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Omroep-orkest. 9.00 „Helen", hoorspel 10.20 *««il Godwin-Bruce Lowe-Cor Steyn. 10.45 ffgelse verkiezingen. 11.15 Swing and sweet. U.40 Piano-duo. RADIODISTRIBUTIE-DIENST tUN IQ: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 «>mo. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 4°»10 Verz.progr. 11.00 Rob. Cleaver. 1130 H.S.: Ensemble Davey. 12.00 VI. Br.: yricestmuziek. 12.32 Kwartet Hernould. 1.15 ïam. 2.00 Amusementsmuziek. 2.45 Eng. ft 'ZÏ Pxuxn- 8 00 Lux.: Ménage et Miasique ■p 9 Kalundborg: Wivex-erkest. 4.00 Eng. L nPavillon Players". 4.30 Orkest Stewart. riX Prkest Legrand. 5.30 Kootwijk: Batavia. .00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: de solda en. 7.30 Gram. 7 50 Feuilleton. 0 Omroeporkest met sopraan. 9.00 \ctuaii- 1 ®a. 9.15 Overzicht Brazil. muziek. 9.55 rana* 10.15 Bach. 10.50 Gram. 11.05 Gram. j IV: 7.15 „Bonjour le Monde" /-30 OAft Mijnwerkersorkest. 8.10 Concert. fl"u hookpraatje. 9.10 Gram. 10.00 Lux.: £*nage et Musique (VI. en Fr 11.30 NW •rV 7fmerrauziek. 12.00 Orkest Hagestedt en ^wemhlA n»rs_:_ In zijn rede voor de Senaat zei de voorzitter van het comité voor ge wapende diensten, senator Millard Tydings, dat er na de waterstofbom een nog machtiger bom zal komen, die in staat is de hele beschaving te vernietigen. Senator Millard Ty dings na deze rede in zijn werk kamer. Te Alkmaar had een districts-bijeen- komst plaats van de in het Noordelijk gedeelte van de provincie woonachtige bondg-, water-, ruiter-, wandel- en kampeerconsuls onder leiding van de afdelingsconsul, de heer F. W. Wege- ner Sleeswjjk. Allereerst werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de huidige wegbebakening in dit gedeelte van de provincie en werden allerlei wensen naar voren gebracht, welke ter kennis zullen worden gebracht van het hoofd bestuur. Wat de verkeersveiligheid betreft, werd gewezen op het slipge vaar van het wegdek tussen de Omval en de ringvaart van de H.-Hugowaard. alsmede op de gevaarlijke toegang vanaf de rijksweg 7 nabij de Hulk naar de oude verkeersweg, richting Oosthuizen. Aan het hoofdbestuur zal verzocht worden enkele paddestoelen te plaatsen ten gerieve van de wiel rijders op de aangelegde rijwielpaden door de duinen rond Bergen, alsmede tussen Castricum en Wijk aan Zee door de zgn. waterleidingduinen. Ten gerieve van de vele toeristen, die Vrijdags de Alkmaarse kaasmarkt bezoeken, verdient het aanbeveling te beschikken ovei een bondswerf, b.v. te Akersloot en enkele ANWB-zeiiboten, teneinde de deelnemers te doen genie ten van de zeilsport op het Alkmaar der meer. Het hoofdbestuur zal li overweging worden gegeven in samen werking met de V.V.V. te Bergen voor het a.s. zomerseizoen bonds-aanduidin- gen te plaatsen voor het maken van kleine en grote wandeltochten door de Bergense bossen In verband met te verwachten grote toeneming van rijwielen met hulpmotor in de komen- ie maanden wordt het van het aller grootste belang geacht de bestaande rijwielpaden te verbreden, omdat de mogelijkheid groot is, dat deze voer tuigen bij de komende wetswijziging verwezen worden naar de rijwiel paden. Ten slotte kwam nog ter sprake de aanwezigheid van de onbewaakte overwegen nabii Nnnrd-Bcharwoude- en Medemblik en de houding, die de Ned. Spoorwegen te dien opzichte in nemen. De republikeinse minister van Bin nenlandse Zaken heeft ten aanzien van de bestuursvoering op Madura ver klaard, dat de gebeurtenissen aldaar de aansluiting bij de Republik Indo- nesia van gebieden, die daartoe de wens te kennen geven, zullen bespoe digen. „Het is duidelijk vaor degenen, die belast zijn met de leiding van de besturen, dat de wensen van het volk door welke macht an ook niet tegen zjjn te houden" aldus de minister Ten slotte verklaarde hij, dat de republiek een commissie van onder zoek naar Madura zal zenden. MINISTERRAAD BESPREEKT STATUS VAN SURINAME Gistermiddag heeft de ministerraad een schets voor een statuut, regelende de status van Suriname en de Neder landse Antillen besproken in tegen woordigheid van mr. dr. R. H. Pos als algemeen vertegenwoordiger van Suri name. De heer M. P. Gorsira woonde de vergadering als vertegenwoordiger van de Antillen bij. Atoomenergie en Marsbewoners zijn onderwerpen, die reeds meer dan eens schrijvers van korte verhalen en ro mans inspireerden. Zo ook de Ameri kaanse schrijver James D. Sayers, die nu ook een roman in Esperanto heeft geschreven: „Invito al cielo". Twee wereldruimreizigers krijgen op Mars de boodschap, dat op de aarde de be slissende strijd tussen het goede en het kwade zal uitbreken. Tijdens de terugreis is de atoomoorlog al begon nen. Het boek van Sayers is waarschijn lijk de meest opvallende Esperanto- roman van de laatste tijd. Nog enige andere verdienen overigens de aan dacht. Ook in Denemarken maakte een be kende schrijver zijn debuut in Espe ranto, n.1. Karl Lindqvist met „Ferio kun la morto", een middelmatig detec tive-verhaal, dat nochthans verdienste lijke passages bevat. Van de litteraire werken die de laat ste tijd in Esperanto vertaald werden, mogen zeker genoemd worden: ,Anto- nio kaj Kieopatro", „Romeo kaj Julie- to" en „La gajaj edzinoj de Windsor" van Shakespeare en de tweede Espe- ranto-uitgave van Faust teerste deel) van Goethe. De commandant van de Zeven-De- cemberdivisie, generaal-majoor E. En gles, Is gisteren met de KLM-Constel- lation Holland in Nederland terugge keerd. Hij verklaarde in een gesprek met enige journalisten, dat hij niet verwacht, dat Westerling nog nieuwe acties zal ondernemen. Het zijn de weeën, die de voorspoedige geboorte van een gezond Indonesië begeleiden De generaal had na de souvereiniteits- overdracht geen contact meer met Westerling gehad. Hij beschouwde diens acties als een zaak, waarmee Ne derland nietg te maken heeft. Tijdens de overval op Ban dun g heeft generaal Engles contact met de commandant van de APRA opgenomen en hem door het dreigement „Ga mijn stad uit of Je krijgt met mij te doen" tot de aftocht bewogen. Het Chinese Nationalistische depar tement van Defensie op Formosa heeft verklaard, dat In het Noordoosten van de provincie Hoenan 100.000 Chinezen tegen de communistische autoriteiten in opstand gekomen zijn. Vele commu nisten, die voedsel in beslag namen, zouden volgens het departement zijn vermoord. PA. S T ILLES VOOR Naar „Het Parool" verneemt, heelde procureur-generaal bij het Amsterdam se Gerechtshof, fungerend directeur van politie, aan de politie opgedragen geen visa te verstrekken aan vreemde lingen, die het z.g. Vredescongres van de CPN in Amsterdam willen bijwo nen. Na de sprints van gisteravond was de stand van de Antwerpse zesdaagse: 1. SchultePeters (Ned.) 41 pnt.; 2. LapebieBruyland (Belg.) 36 pnt. Op één ronde: 3. Van SteenbergenBru- neel (Belg.) 101 pnt; 4. Koblet—Von Bueren (Zwits.) 92 pnt.; 5. Van Vliet— Pellenaers (Ned.) 65 pnt.; 6. De Kuys- scherArnold (Belg.-Austr.) 50 pnt.; 7. OskersGillen (Belg.-Lux.) 27 pnt.; 8. ThyssenBuyl (Belg.) 24 pnt. Voor zover het College van Rijksbe middelaars de kwestie kan overzien is thans, de op het einde van het vorig jaar goedgekurde loonsverhoging, na genoeg over de gehele linie doorgevoerd. Waarschijnlijk is binnen enkele weken een oplossing te verwachten voor het inter-Europese betalingsver keer. Journalisten uit 20 landen rijin Rome voor het derde InternaUonale JfiT tholieke Perscongres, dat vier dagen duurt. Het chngres tèdVdï besloten met een massa-audiéntie bij Paus Pius XII. De ruim 300 journalisten bijeen in het Palazzo Canoelleria, een oud Romeins paleis (Van onze correspondent in Wenen) De Sowjetrussische invloed op de binnenlandse politieke ontwikkeling in Tsjechoslowakije schijnt in de afge lopen weken belangrijk te zijn ver sterkt Naar buiten treden de Rassen nog niet op, waaruit men kan opma ken, dat andere methoden dan In Polen worden toegepast en de totale gelijk schakeling langs de „koude" weg tot stand zal worden gebracht. Naar uit betrouwbare bron wordt be kend gemaakt, zouden sedert Decem ber 1949 acht Sowjetrussische over sten zitting hebben in het ministerie van Oorlog in Praag. Zij dragen bur gerkleding en hun aanwezigheid is slechts aan weinig personen bekend. Sowjet-militairen hebben vooral be langrijke functies ter vervulling van binnenlandse politieke taken. Het is gebleken, dat de uit tien afdelingen bestaande staatspolitie volledig door de N.K.V.D. gecontroleerd wordt. Af deling 7, die bijzonder delicate politie ke gevallen behandelt, staat sinds vier weken onder directe Russische lei ding. Ondervragen en arresteren ge schiedt volgens de Russische voor schriften. Een van die voorschriften be paalt, dat men de gearresteerden, die nu ingesloten worden in het tot ge vangenis omgebouwde klooster van de grijze zusters in Praag, op de eerste dag van hun gevangenschap een an dere naam geeft, om de mogelijkheden cm in contact te treden met familiele den of vrienden, alsmede voor een of andere naspeuring uit te weg te rui men. Officieren gearresteerd. Op bevel van de Sowjetregering zijn onlangs de voormalige officieren, die gedurende de oorlog met de Westerse geallieerden gevochten hebben en die een jaar geleden om deze reden uit het leger ontslagen werden, gearres teerd. De meeste van deze ontslagen of ficieren hadden ergens een baantje aan genomen in de industrie of de handel zonder ooit een vijandige houding te hebben aangenomen tegen het regiem. Als „mogelijke" tegenstanders bevin den zij zich nu in arrest. Een uniform georganiseerde verzets beweging, die gevaar zou kunnen op leveren voor de tegenwoordige rege ring, schijnt niet meer te bestaan. Al leen nog kleine, onafhankelijk van elkaar werkende groepen steken nu en w 2 O TABLETTEN 35 ct ®Mmbie d'Orio. 12.30 Fr. Br.: Ensemble 1.00 Eng. L.P.: „Nlrs. Dale's BBC Var orkest. 2.00 BBC a-orio. 12.30 j£*»b°w". 100 Eng „115 BBC Var orkest. suv NVrna °rehe»&a- 3.00 Voot de vrouw. 3.40 crlfB», ^musprnents-muziek. 4.00 Dmroep- E 4.15 Filmprogiamms. 4.50 Bach 5.30 Or' Victor Silvester. 6.00 4BC Schots- Vcvi, °0 Fr. Br.: Gram. 7 30 Eng L.P.: p, leugd. 7.45 Hoorspel 8.00 Lux.: fTh» des Ups". 3 15 Ensemble _N .rdini 9^00 r-- y„; BBC Var-orkest met soB«'_ PATRICIA WENTWORTH 116 9 0n p BBC Var.-orkest m» OrkL H S*: GGC Symph.-orkest. Geraldo. Als dat niet gebeurde, zouden er te velen het gelag betalen. Zij hoorde zijn stem: „Wilt u een verklaring af leggen, miss Masterman?" Een lang. zucht ontsnapte haar toen ze ant woordde met ren kort: „Ja.... HOOFDSTUK XXXVI De verklaring van miss Masterman Ik leg deze verklaring af, omdat us liet anders kan. Mr Porlock en mr larroll waren slechte mensen. Mis schien verdienen zij de dood.,., dat weet ik niet. Maar mijn oude nicht heeft niemand ooit kwaad gedaan. Je kunt mensen maar niet vermoorden omdat ze slecht zijn of je in de weg staan en je kunt ook geen onschuldigen leed aandoen. Ik kan mr. Oakley niet laten arresteren, want ik weet, dat hij on schuldig is. Wij gingen ongeveer tien minuten vóór tienen naar boven. Ik wist niet wat ik doen zou. Ik moest mijn broer spreken, maar ik was bangheel bang. Ik had nagedacht over het geld, het geld van mijn oude Richt. Zij wilde niet, dat hij het zou krijgen ten min ste Geoffrey niet en ze maakte een ander testament, maar hij hield het achter. Ik had direct naar de procu reurs moeten gaan en ik was er maar niet zeker van, of hij haar bang bad gemaaktof iets ergers. Ze was oud en zwak en heel gauw bang. Ik kon het maar niet uit mijn hoofd zetten. Ik weet niet, hoe mr Porlock iets erover te weten kwammaar hij dééd het. Hij liet ons hier komen, omdat hij Geoffrey geld dacht af te zetten. Toen hij werd doodgestoken was ik bang, maar ik dacht niet, dat Geoffrey het gedaan had en verdacht mr. Carroll: ik denk, dat de meesten hier dat deden. Maar Geoffrey zei, dat mr. Tote wel de dader zou zijn en wist me te overtuigen, dat hij zelf er niets mee te maken had. Ook gaf hij toe wat het geld betreft en be loofde, het testament over te zullen leggen. Hij vertelde mij, dat zij mi) 50.000 pond had nagelaten en ik zei. dat hij die mocht hebben. Om er zeker van te zjjn, dat hij niet van plan ver anderde. schreef ik de procureurs, dat wij een later gedateerd testament had den gevonden Zondagavond heb ik die brief in het dorp gepost. Daarna dacht ik aan niets anders meer. Ik wachtte maar op het antwoord. Toen gebeurde er vanavond iets. Het was jüsof ik wakker schrikte, maar niet alsof ik uit een nachtmerrie ontwaakte; eer het tegendeel, 't Was op het ogen blik, dat ik mr. Carroll hoorde spreken Ik geloof, dat hij slecht en wreed was Hij wilde ons doen geloven, dat hij wist wie mr. Porlock vermoord had en hij liet doorschemeren, dat hij iets ge zien had toen de lichten weer aangin gen. Ik weet niet of hij werkelijk iets had waargenomen. Ik keek naar Geof frey en zag, dat zijn duimen zenuwach tig bewogen. Dat schrikte me wakker Hij had dat altijd gedaan als hij erg bang was. Mijn vader was heel streng jegens hem en ik heb zijn duimen pre cies zo zien op en neer gaan, als hij een pak slaag zou krijgen. Ik zag het ook toen mijn oude nicht stierf. Hij weet het niet, als het gebeurt. Toen ik het die avond weer zag, wist ik wat het be tekende. Ik moest hem spreken en zeg gen wat ik ontdekt had, maar ik was erg bang. (Wordt vervolgd) dan de kop op. Een grote verzetsbe weging ter sterkte van 200 personen werd kortgeleden in het stadje St Martin bij Sillein door de staatspoli tie opgerold. Zij stond onder leiding van majoor Zinger, die contact on derhield met voormalige leidinggeven de Slowaakse politici. Bij de arresta tie vond de politie een Slowaakse rege- ringslijst, waarop als lid van het ka binet o.a. de naam van dr. Vantscho, een leidende persoonlijkheid van het Slowaakse culturele leven en de naam van de vroegere minister, ir. Stick, voorkwam. Aangezien de oppositie in Slowakije het sterkst op de voorgrond trad, is in dit gedeelte van het land tweederde gedeelte van het 50.000 man sterke po- litieregiment gestationeerd. Is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Israël heeft de V.N. er van beschul digd, de beloften wat betreft Jeruzalem niet te zijn nagekomen. De Israëlischs afgevaardigde. Aubrey Eban, zeil .Naarmate het gevaar voor de bevol king van Jeruzalem acuter werd, trok ken de V.N. zich sneller an beslister terug". Hij verklaarde, dat het ontwer pen en uitvoeren van een statuut voor Jeruzalem ver buiten de bevoegdheid van de trustschapsraad ging. Ahmad Sjoekairy (Syrië) noemde Ebans rede „een nieuwe rebellie van Israël tegen de Ver. Naties". Hij herhaalde zijn eis tot economische sancties tegen Israël op grond van het Handvest der V.N. Het voormalige hoofd van de Rot terdamse P.O.D., de ex-illegale wer ker Tom Elzinga, die enige tijd gele den, verdacht van verduistering van aan hem toevertrouwde gelden ge arresteerd was, is uit de voorlopige hechtenis ontslagen. De behandeling van zijn zaak voor de Rotterdamse rechtbank zal binnen afzienbare tijd plaats vinden. Op een examen vragen dwazen dingen, waarop wijzen geen antwoord weten. OSCAR WILDE Het troepenschip „Kota Inten" ie op 16 Februari met 1625 passagiers van Tandjong Priok naar Nederland ver trokken. Aan boord bevinden zich: 4 garderegiment grenadiers, 4—11 R.I., leger verbindingsdienst en individuele militairen. Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische Pijn door al Uw Hjf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele ge stel ende goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zover niet komen. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheu matische Pjjnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes minerale zou ten. waaruit Kruschen is samengesteld. De aansporende werking op de bloedzui verende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden regel matig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten. lag. Med. (Adv.)

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3