Minieme meerderheid voor Labour Kort Bestek Engeland binnenkort weer ter stembus De spannendste verkiezing uit de Britse geschiedenis Attlee zal vermoedelijk blijven Koningin sprak metjonge mensen Geen communisten in het Lagerhuis Westerling toch te Singapore? Onderzoek naar botsing bij Bekasi Pasteur kwam in Amsterdam aan Zaterdag 25 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10823 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Waarschijnlijk nieuwe socialistische regering Weerbericht Ernest Bevin blijft aan Buitenlandse Zaken Nek aan nek Toekomsiverwachfingen en moeilijkheden behandeld Lijk Amerikaans attaché in Oostenrijk gevonden Amerika bevriest saldi der Sowjet satellieten Strae'bommenwerper stort brandend omlaag Verliezen in Indonesië 4000 thuisvarenden door duizenden begroet BUREAU: Koningstraat 7880 Den Beider Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 10 ct per mm Kleine advertenties ...Juttertjes' tot 15 woor den t Lelk woord meer 5 jent Abonnementen per Kwar taal 4— oij vooruitbe taling. plus incassokosten pe beslissing in de sensationeelste verkiezingen, die Engeland ooit gekend heeft, is gevallen ten gunste van de Labour Partij, die met een neuslengte de nek-aan-nek-race om de 625 Lagerhuiszetels heeft gewonnen. De meerder heid is echter zo klein, dat Engeland binnen enkele weken of maanden mis schien weer ter stembus zal moeten gaan. Eerst gisteravond om half tien, toen Attlee's partij op 313 zetels kon rekenen tegen 288 voor de conservatieven en 7 setels voor de liberalen, was de uiterst kleine Labour-zege een feit. Op dat ogenblik moesten de uitslagen uit zestien districten nog binnenkomen, als mede de resultaten in de zeven districten, die eerst over enkele dagen be kend zallen zijn. Bij het ter perse gaan van dit nummer had Labour een voor sprong van twintig zetels op de Conservatieven: 314 tegen 294 en acht zetels voor de Liberalen. Alle politieke waarnemers achten Labours meerderheid zo klein, dat er niet mee valt te werken. Ten tijde van een economische crisis bevindt Enge land zich dus in een politiek vacuum. Aan de ene zijde staan de arbeiders,' die hun vertrouwen in het socialisme en de welvaartsstaat handhaven en aan de andere kant staat de zwaar belaste middenstand, die vastbesloten schijnt', de Labourregering en haar zware belastingen weg te vagen. De voorsprong van zestig zetels, die Labour gister morgen tot opti misme bracht, smolt in de loop van de middag weg tot 40, 30, 20, 10, 7, ja om half 6 zelfs tot één. Deze minimale voor sprong werd ech ter weer spoedig vergroot, al hield men lange tijd rekening met de mogelijkheid, dat de beide rivalen met een gelijk aan tal zetels zouden eindigen. In dat geval zou een nieuwe verkiezing onvermijdelijk ge weest zijn. Winsten Chur- chill werd herko zen op het tijd stip, dat de kan sen voor zijn partij schenen te keren. In het conserva tieve hoofdkwar tier keerde de hoop op een over winning weer, maar de mjjndistricten in Wales en de berookte industriegebieden van Schotland deden de schaal in de avonduren overslaan in het voordeel der socialisten. Twee partijen Dat Engeland een twee-partijen-land vormt, is gisteren duidelijk gebleken. De liberalen en communisten schijnen voor goed te hebben afgedaan. De par tij van Clement Davies, die zelf in Montgomery in Wales herkozen werd, behaalde een gering aantal zetels, ter wijl het nieuwe Lagerhuis tevergeefs komstig de bepalingen van de grond wet, in functie blijven. Zoals de stand van zaken thans is, zal Attlee vermoedelijk het parlement op de normale wijze op 1 Maart a.s., wanneer het nieuw gekozen Lagerhuis voor de eerste maal bijeenkomt, ervan in kennis stellen, dat hij aan het be wind zal blijven. Attlee's nieuwe regering zal in het nieuwe Lagerhuis de vreemdsoortigste van de laatste 600 jaar zijn. De Whips (ordebewaarders van de parlementsfracties) staan dan voor de wanhopige taak ervoor te zorgen, dat de leden alle zittingen geheel bijwonen om een nederlaag bij verrassing te voorkomen. De oppositie zal dan gebruik maken van iedere kleinste vergissing der rege ring en de regering zal zeer voorzichtig moeten zijn met het indienen van wets ontwerpen, die niet de unanieme steun van haar Lagerhuisleden hebben. Cl.t. ï'L EN 'I A'i'iLihjK met neuslengte naar een communist zal uitzien. Zowel Piratin als Gallagher verloor zijn zetel en daarmede waren de laatste communisten uit het parlement ver dwenen. Meer snoep. Temidden van het bekend maken der met spanning verwachte verkie zingsuitslagen kondigde de minister van Voedselvoorziening Strachey een verhoging van het snoeprantsoen van 14 gram per week aan. Gisteravond werd te Londen van ge zaghebbende zjjde vernomen, dat de Britse minister-president Clement Attlee waarschijnlijk een nieuwe soci alistische regering zal vormen, onge acht de geringe meerderheid, waar over een dergelijke regering in het Lagerhuis zou beschikken. Nadat gisteravond de „grote vier" van de Labour-partij bijeen gekomen waren om over hun toekomstig beleid te beslissen zal hedenochtend het Britse kabinet in een speciale zitting bijeen komen. Daar zijn partij nog steeds over een meerderheid in het La gerhuis beschikt kan Attlee, overeen- Verwachting tot Zaterdagavond: Voor de Noordeli,ke provincies: Meest zwaar bewolkt en nevelig Wet nu en dan enige regen of 4peeuw. Aanvankelijk zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Later zwakke tot matige Zuidelijke win 1. Iets lagere tem peraturen. Voor de rest van het land: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk nevel of mist en af en toe enige regen of motr *en Zwakke Lot matige wind hoofdzakelijk uit Zn Jemi} verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 7 34, onder 18.13, maar op 10.50 nnder 4.18. MAANDAG: Zon op 17.32, onder 18.15 maan op 11.42, onder 5.19 In gewoonlijk welingelichte diplo matieke kringen te Londen neemt men aan, dat Bevin in een nieuwe Labour regering minister van Buitenlandse Zaken zal blijven. Het niet -herkozen communistische Lagerhuislid William Gallagher, die gedurende twintig achtereenvolgende jaren in het Lagerhuis zitting had verklaarde: „Persoonlijk raakt het mij niet erg, dat ik niet ben herkozen. Ik was volksmenner, voor ik tot lid van het Lagerhuis werd gekozen. Als La gerhuislid ben ik volksmenner geble ven en nu ik niet ben herkozen, blijf ik in elk geval toch volksmenner". De vroegere conservatieve minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden werd herkozen, ofschoon zijn meerderheid van 17.634 tot 8814 stem men verminderd werd. Hore Belisha (conservatief), in het begin van de oorlog minister van Vervoer, werd te Zuid-Coventry, een van de kiesdistric ten waar de stembiljetten ontijdig op raakten, door zijn Labour-opponente, miss Burton, verslagen. Alle vijf La- bcur-rebellen ondtr leiding van de pro-Russische Zilliacus werden door officiële Labourcandidaten vervangen. In Londen. In Londen won Labour 31 zetels en de conservatieven 12, w.o. drie nieu we, hetgeen minder was dan men had verwacht. Eindresultaat pas dit week-einde. De volledige uitslagen van de verkie zingen zullen niet bekend worden voor het weekeinde, omdat de uitslagen van enkele districten in de Schotse Hoog landen en op de Schotse eilanden niet eerder beschikbaar zullen zijn. Te Londen werd door het verzamelde publiek het meeste gejuicht, toen de nederlaag van het tweede communisti sche Lagerhuislid bekend werd. De verkiezingscampagne was een der saai ste geweest, die Engeland ooit gekend heeft. Men krijgt enigszins een idee van de geweldige spanning der nek-aan-nekrace tussen de La- bourpartij en de Conservatieven door kennis te nemen van het volgende staatje, waarbij men ziet, hoe de voorsprong der Labourpartij (in zetels) Vrijdag middag van minuut tot minuut kleiner werd. Het verschil daal de tot slechts één zetel. Daarna werd de voorsprong van de Labourpartij weer langzaam groter 14.30 uur 48 zetels 15.20 uur 31 zetels 15.30 uur 42 zetels 16.10 uur 19 zetels 16.20 uur 17 zetels 16.50 uur 15 zetels 17.03 uur 12 zetels 1720 uur 10 zetels 1728 uur 1 zetel 17.40 uur 9 zetels 18.19 uur 11 zetels 18.34 uur 17 zetels 18.58 uur 22 zetels 19.32 uur 29 zetels 22.30 uur 25 zetels 0.11 uur 22 zetels 1.27 uur 21 zetels 2.11 uur 20 zetels 3.45 uur' 20 zetels Enige weken geleden heeft de Ko ningin te kennen gegeven, dat zjj gaar ne contact zou willen hebben metjonge mensen van twintig tot vier en twintig jaar oud, om in een persoonlijk ge sprek iets van hun toekomstverwach tingen voor henzelf en voor ons volk, en van hun moeilijkheden te vernemen Nederlandse officieren hielpen hem ontvluchten In gewoonlijk betrouwbare kringen te Djakarta is Vrijdagavond verklaard, dat kapitein Westerling Woensdag per vliegtuig uit Indonesië naar Singapore is vertrokken. Zijn vrouw, die met de kinderen Donderdagavond uit Indo nesië vertrok, heeft aan Charles Stuart van de Nieuwzeelandse radio meege deeld, dat hoge Nederlandse officieren hen hielpen ontsnappen. Stuart zegt dat de familie Westerling zich acht dagen te Djakarta heeft schuil gehouden. Mevrouw Westerling was zijn gast onder de naam „mevrouw Pe ters" en hij vernam haar ware naam pas bij haar vertrek. De politie heeft alle vertrekkende schepen en vliegtuigen gecontroleerd zonder dat een spoor van de vluchte lingen werd gevonden. ULBRICHT MET VACANTIE NAAR DE SOWJETUNIE Walter Ulbricht, de vice-voorzitter van de Socialistische Eenheidspartij en Oostduitse vice-premier, ls per vliegtuig uit Berlijn vertrokken voor een vacantie en een kuur in de Sow- jetunie. Er zijn toen drie gesprekmiddagen. elk met ongeveer vijftien deelnemers en deelneemsters georganiseerd. De groepen, die naar het paleis Soestdijk kwamen, vertegenwoordigden achter eenvolgens het platteland, de grote- stadsjeugd en de studentenwereld. De gesprekken waren zeer geani meerd. Verscheidene vragen, betrek king hebbende op het dorpsleven, het jeugdleven in de grote stad, sociaal en cultureel gezien, kwamen aan de orde Bij de bespreking van de mogelijkhe den tot emigratie deed zich het merk waardige verschijnsel voor, dat de meisjes hierop veel minder ingesteld bleken dan de jongens. Met de studenten zijn in hoofdzaak vragen betreffende de huidige univer sitaire opleiding besproken Onder meer is aandacht besteed aan 't specialisme, dat ertoe dreigt te leiden, dat de vor ming tot mens in de gemeenschap te veel in het gedrang komt De jongeren zelf hebben dit ongedwongen contact met de Koningin ten zeerste op prijs gesteld. Vriend van Vogeler De Amerikaanse autoriteiten stellen een onderzoek in naar de dood van de marine-kapitein Eugene Karp. een at taché aan de Amerikaanse ambassade te Boekarest Het verminkte lijk van Karp werd Donderdag gevonden in een tunnel bij Salzburg (Oostenrijk). Karp was een intieme vriend van Vogeler. de Amerikaanse zakenman, die te Boedapest tot 15 jaar veroor deeld is „wegens spionnage", Karp was op reis van Boekarest naar Parijs. Het zag er naar uit, dat Karp uit zijn slaapcoupe was gevallen. Het diplo matieke paspoort was niet te vinden. Officieus wordt medegedeeld, dat Karp Woensdag een bezoek aan Vo- gelers echtgenote in Wenen had ge bracht. De Amerikaanse minister van justitie, McGrath, heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten de bankrekeningen en an dere activa van burgers van Bulgarije, Hongarije en Roemenie, welke landen Bulgaarse zaakgelastigde Peter Voutov bij het verlaten van het Departement van Buitenlandse Za ken. Hij trof onmiddellijk alle maatregelen tot terugtrekking van de Bulgaarse diplomatieke missie" uit de Verenigde Staten. maatregelen hebben genomen tegen Amerikaanse gezanten en burgers, heb ben bevroren. De Amerikaanse maatregel was een gevolg van de „traagheid", waarmee de drie landen aan Amerikaanse eisen tegemoet kwamen". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat Vogeler en Sanders zijn veroordeeld „op valse beschuldigingen en zonder een behoorlijk proces". Hongarije en Roemenie, aldus de mi nister, maken het steeds moeilijker voor de V. S. diplomatieke betrek kingen met deze landen te onderhou den. Dit hield niet in, dat het State Departement overwoog de betrek kingen te verbreken. Schoot Nederlander het eerst De polisi Militer en de Nederlandse Militaire politie stellen een onderzoek in naar het incident te Bekasi. De militaire gouverneur deelt omtrent dit incident o.m. mede dat het convooi bemand was met Huzaren van Boreel en. leden van het Pasundan-bataljon van het K.N.I.L. Volgens h<\ commu niqué van de militaire gouverneur werd. nadat het convooi de hinder nissen bij de cpntrolepost van Bekasi gepasseerd was, een schot gelost uit een van de wagens van het convooi. Dit vuur werd beantwoord door een wachtdoende soldaat, waarna ook door de T.N.I.-post bij het station van Bekasi op het ccmvooi werd gescho ten. Het vuren hield nog vijf minuten aan. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen een dode, drie zwaar gewonden er, twee lichtgewonden. Een viermotorige straalbommenwer- per van het type B-45 is op een twaalf tal kilometers van Clayton in de Ame rikaanse staat Ohio brandend neerge stort. De normale bezetting bedraagt vier man. Eén kon zich met zijn val scherm redden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Overleden te Utrecht tengevolge van een in Indonesië bekomen verwonding: Sóldaat H. de Graaf uit Haarlem. Idem: le luit. P. Melse uit Zwolle. Het K.N.I.L. leed een verlies van 1 man uit Indonesië. -• t.wMiuMaams i •- s*-\< A Stonden in IJmuiden gistermorgen al velen uit te zien naar het Franse troe penschip Pasteur, dat vierduizend van onze zonen uit Indonesië naar het va derland terugbracht bepaald over weldigend was de belangstelling toen het dertigduizend ton grote schip tegen half twee ligplaats koos aan de Suma- trakade. Daar hebben een aantal auto riteiten uit naam van regering en volk de repatriërenden verwelkomd. Uit naam van de Koningin las kapi tein R. J. E. M. van Zinniq Bergmann een boodschap voor, waarin gezegd Qe weet nu zo langzamerhand allemaal wel, vrienden, dat André Maurois be zig is aan een serie lezingen over de liefde voor de Franse radio. Hij heeft de mannen gewaarschuwd, geen klei nerende opmerkingen te maken over de familie van de bruid. Mopjes over de legendarische schoonmoeders zijn dus voortaan taboe. Ook is het verkeerd, zegt de wijze André, de bruid te becri- tiseren, of haar kleren of de trouwpartij of de huwelijksgeschenken. Hij bedoelt natuurlijk: Vindt die pendule me\ coupes nu in hemelsnaam mooi en houdt uw wafelEn over trouwe rijen gesproken, mijn vriend de filosoof uit Tuitjehorn, heeft blijk gegeven van een cynische inslag, toen ik hem vroeg, of de Vrijdag een ongeluksdag was om te trouwen. „Natuurlijk", zei hij, „waarom zou Vrijdag een uitzonde ring zijn?" Zoiets had ik toch niet ach ter hem gezocht! Te Beesd kreeg een koebeest dri* kalveren tegelijk, alle drie van het vrouwelijk geslacht. Pas was de geboorte van deze Beesder bees ten bekend of verschillende veehouders gingen op kraamvisite. Men zegt, dat de eigenaar op gemalen lijnkoeken ge fuifd heeft. En het is misschien wel erg oneerbiedig en zoekt u dat er vooral niet achter, hoor. Maar vader Middendorp in Barneveld werd ver blijd met drie welgeschapen dochter tjes, die het evenals hun moeder uit stekend maken Beschuit met muisjes in huize-Middendorp. IIIUIIIIIIIIIIlIHHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIiU Mu kan Maurois praten wat-ie wil, maar het eerste gebod voor het hu welijk is toch: „Zorg, dat je geen belas tingschuld hebt". Want op een dorps bruiloft in Beieren verschenen fiscale ambtenaarlingen en namen om die reden de huwelijksgeschenken in be slag. Op het dak van het grootste gebouw van de industrie-tentoonstel ling in Milaan wordt een landingsplaats voor helicopters gemaakt, die de be zoekers van het vliegveld rechtstreeks naar de tentoonstelling zullen brengen. Hebben ze tenminste geen last van struikrovers. De Amerikaanse kapi- Geen aardigheid an-' Niet eens een flinke stembus-overwinning! tein-vlieger MacLaughlin heeft verteld, dat de vliegende schotels, luchtschepen zijn van een andere planeet, bestuurd door redelijke wezens. Zou het dan toch waar zijn, dat je ze gaat zien vliegen, als je veel vliegt? Toen de beman ning van het Franse expeditieschip „Commandant Charcot" in het Zuid poolgebied op het ijs een partijtje gin gen voetballen, speelden de pinguins een spelletje- mee. Dat zegt Reuter. En ik zeg, dat de ijsberen op de tribunes zaten te handjeklappen en dat een wal rus stopperspil speelde. r\e sergeant Mulder heeft de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst eerlijk verdiend, maar23 dagen ge leden bereikte hij de leeftijd van 60 jaar en dat is de tijd, om 's konings rok te verwisselen voor het colbert. Minis ter Schokking echter vond dat sneu en heeft de diensttijd van sergeant Mulder met 23 dagen verlengd, zodat hij op de dag, waarop hij gedecoreerd werd, met een de dienst uitging. Maandag is een der tweelingen, dieHengelo telt, jarig. Jan en Bernard Taken worden dan tachtig jaar. Jan viert in Juni zijn 45-jarige bruiloft, Bernard pas over vijf jaar. Er zijn ongeveer dertig posten vacant bii de buitenlandse dienst van West-Duitsland. Het aantal candidaten bedraagt meer dantienduizend Daar zal wel weer een wijnhandelaar bij zijn. Alleen. die zal nu het baan tje wel niet krijgen! Omringd door bootjes met toe schouwers op het IJ vaart de „Pas teur" naar de kade van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland", waar de debarkatie plaats heeft. werd: „Ik herdenk met U de gevalle nen. Zij hebben het grootste offer ge bracht dat een mens kan brengen. De wijze, waarop U Uw taak daarginds hebt verricht, is boven alle lof verhe ven". Minister Schokking heeft de man schappen als vertegenwoordiger van de regering begroet. Hij verwelkomde hen hartelijk en zeide, dat vele hunner langer waren weggebleven dan de re gering had laten doorschemeren. Zij betreurt dit en heeft alles gedaan, om hen zo snel mogelijk naar huis te bren gen. Voorts zeide hij, dat het aan het werk van de militairen te danken was, dat de nieuwe staat Indonesië orde en regel kan scheppen in de chaos op eco- nimisch en financieel gebied. Spr.'s aankondiging, dat nog een deel van de manschappen die middag naar huis zou worden gebracht, werd beantwoord met een gejoel, dat minuten duurde. Nadat nog kolonel C. F. Pahud de Mortanges de manschappen uit naam van prins Bernhard had begroet, gin gen de autoriteiten aan boord van de Pasteur. Tegen half drie werd een begin ge maakt met de gedeeltelijke debarkatie van de opvarenden. De commanderende officier van de troep, luit.-kol. J. T. H. van Weeren, vertelde, dat de tocht volkomen ge ruisloos was verlopen. De mannen had den zich zeer snel aangepast aan de andere gewoonten en regels, die op dit schip golden. Alleen kon «nen moeilijk aan de Franse keuken wennen. In Co lombo was er voor duizend man gele genheid om te gaan passagieren; hier voor bestond uiteraard veel belangstel ling. Hoe groot de belangstelling voor de aankomst van de Pasteur was, kan blijken uit het feit, dat de arbeiders van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij, die aan een Noors schip werken, hun gereedschappen hadden neergelegd, om de Pasteur te kunnen opvangen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1