SERVIEZEN VAN WILLIGEN Kunnen onze duinen méér water leveren? WAT DE THEATERS BRENGEN Deskundig onderzoek noodzakelijk NU KOMT U EENS KIJKEN KONINGSTRAAT DEN HELDER Centraal Genootschap zendt jaarlij|<$ achtduizend kinderen uit Ruimtenood bij het onderwijs minder nijpend De drinkwatervoorziening van Den Helder Kosten f 20.000 Bruinvissen verloren in Amsterdam van 't IJ Tussen Haaks en Kuifje DUBBEL VELOURS Fa. T. C. GOVERS Propaganda-avond voor Helderse Rhetor-club TIVOLI: „Slave Girl" DE WITTE: -,Het lied van de woestijn" „Tesselschade" gaat een bazar houden Scholieren luisterden naar fluit en harp Ruimdrieduizend verpleegdagen voor rekening van de Helderse afdeling VRAAG EN ANTWOORD (6) MULO Pasteursfraaf in September gereed? Onderwijsvernieuwing Terug naar de notenbalk? Firma Schoonhoven bestond gisteren veertig jaar Biljarters strijden om het kampioenschap In het kort Gelijk gemeld staat op de agenda voor de Dinsdagavond te honden raads vergadering een voorstel inzake de waterwinning in het gemeentelijk duin gebied. Nadere bijzonderheden daaromtrent volgen hieronder. Er zijn in totaal niet meer dan veertien agendapunten, maar één daarvan is de ,3ehandeling der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1950". Daarom werd reeds op de convocatie aan de raadsleden vermeld, dat de vergadering zonodig op Woens dag 1 Maart zal worden voortgezet. Er staat ook een welhaast klassiek onder werp op het programma: de benoeming van leden van de commissies van bij stand. De vertegenwoordigers der minderheidspartijen hebben namelijk wéér bedankt. Inzake het voorstel betreffende de watervoorziening onüenen wij aan de bijlage het volgende: De overeenkomst, welke de ge meente in 1922 met de provincie N.- Holland heeft gesloten voor aanvullen de waterlevering door het provinciaal waterleidingbedrijf, is op 18 Maart 1949 geëindigd. De Directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf werd bereid gevonden, de levering van water tot 1 Januari 1950 voort te zetten. In middels zijn onderhandelingen ge voerd over het voortzetten der water levering na laatstgenoemd tijdstip Het resultaat daarvan is geweest, dat de Directie van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf een ontwerp voor een nieuwe overeenkomst heeft ingediend. Welke mogelijkheden? Ten nauwste hangt hiermede samen het vraagstuk betreffende de toestand van het eigen waterwinningsrebied der gemeente. De prise d' eau is sterk ver ouderd. De wateropbrengst loopt ach teruit, wat voornamelijk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de putten en draineerleidingen gedeelte lijk zijn verstopt, vermoedelijk door de aanwezigheid van ijzerdorens en ten gevolge van het dichtslibben van de grondlaag, waarin de putten en drai neerleidingen zijn geplaatst. Hierdoor is het niet mogelijk een juist inzicht te verkrijgen in. de hydrologische toe stand van het waterwingebied, met name omtrent de vragen of de grens van het productievermogen van het duingebied reeds is bereikt en of dit vermogen op de duur (mede met hot oog op de voorgenomen bebouwing in de naaste omgeving) op hetzelfde peil kan worden gehandhaafd. Op grond van een en ander achten B. en W. het noodzakelijk, dat een des. kundig en zeer zorgvuldig onderzoek hiernaar wordt ingesteld. Mede omdat de Directeur der Water- er Lichtbe- drijven vergroting van het waterwin gebied mogelijk acht door ontginning van het verdere duinterrein, menen B. en W. dat het bedoelde onderzoek zich moet uitstrekken over net gehele duingebied, dat onder de gemeente valt. Voor het onderzoek moeten min stens 69 blijvende waarnemingsputten DE LAATSTE TIEN JAAR WAREN WIJ BLIJ ALS WIJ U AAN HET ALLERNODIGSTE KONDEN HELPEN HEBBEN WIJ WEER EEN MOOIE SORTERING ZOWEL IN GOEDKOOP AARDEWERK, ALS IN DE MOOIE POECELEINEN SERVIEZEN U WINKELT PRETTIG EN KOOPT VOORDELIG BIJ De poloploeg van de Helderse Bruin vissen is uitgeschakeld voor de KNZB- beker. Een 53 nederlaag maakte aan alle illusies een einde. Men had een ne derlaag verwacht, maar de Bruinvissen hebben gevochten om hem zo klein mo gelijk te houden. En dat is ook gelukt. Een grote nederlaag is het niet gewor den, hoewel het er vóór de rust, met een 8—0 achterstand, wel donker uit zag. Door een mooi doelpunt van Goe leefde de hoop weer iets op, doch kort na het begin van de tweede helft maakten de Amsterdammers er 4—1 van. Toch ble ven de Helderse aanvallen gevaarlijk en tweemaal achter elkaar probeerde de Amsterdamse achterhoede met kunst en vliegwerk redding te brengen, wat beide keren op strafworpen uitdraaide, die door Leder in doelpunten werden omgezet Alles werd toen op de aanval gezet, daar een gelijk spel voldoende was om te mogen dóórbekeren. Flaroe- ling moest echter nog één keer tever geefs naar de bal grijpen (53), waar mee het lot van onze stadgenoten was bezegeld. Het Deense visserij-inspectievaar tuig „Hejmdal" is gistermorgen om tien uur binnengelopen en heeft ligplaats ge kozen voor het Commandementsgebouw Zij zal waarschijnlijk Zondagmorgen om Hen uur naar Kopenhagen vertrekken Het is morgen hoog water om 0.30 en 13.10 uur en laag water om 6.45 en 19.20 uur. Maandag is het hoog water om 1.50 en 14.25 uur en laag water om "55 en 20.50 uur. worden geplaatst. Tevens moet de mate vut verstopping van de bronputten en de draineer.eicungen worden nagegaan, door middel van boringen naast deze putten en leidingen. Door vergelijking van de waterspiegeihoogten binnen en buiten de bronputten en de drdineer- leidingen kan dan worden vastgesteld, hoe groot de weerstanden zijn. Verder ligt het in het voornemen, door drie diepboringen te doen uitmaken, of cn- derde ondoorlaatbare grondlagen, waaruit thans boven-duinwater wordt gewonnen, zoet diep-duinwater wordt aangetroffen. Voorgesteld wordt, ten behoeve van dit onderzoek een crediet van f 20.000 te verstrekken. WIJ KUNNEN WEER LEVEREN (Groen) 7.95 per meter Koningstraat Onlangs hebben wij geschreven over het belang van de Rhetor-club en de plannen die bestaan om ook in Den Helder zo'n club op te richten. Op Woensdag 1 Maart organiseert de heer Jac. Kool uit Nieuwe Niedorp, hoofd docent en propagandaleider voor het district Noordholland van het Delfts Instituut voor Psychologie (waarvan de Rhetor-clubs onderafdelingen zijn) in „Formosa" een propaganda-avond. De heer Kool komt niet alléén naar Nieuwediep. Hij zal een aantal cur sisten-clubleden uit Anna Paulowna meebrengen, waarmee hij de belang stellenden die avond wil bewijzen dat deze improviserend kunnen spreken Men mag dan in de zaal een onder werp noemen, waarna de „leerlingen van de heer Kool daarover zullen praten. De heer Kool zelf zal vertellen over het doel van de club. Deze propaganda-avond belooft zeer interessant te worden. De aanwezigen krijgen de gelegenheid te zien en te horen, hoe het in een Rhetor-club toe gaat. Zij kunnen er zich dan van over tuigen, dat de adspirant-sprekers vol komen angstvrij zijn, wat in sommige gevallen na slechts enkele lessen is bereikt. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr. R. Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712, en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat II, telefoon 2458. Wie een Pasja wil zien, die zich on ledig houdt met het voeren van een collectie schone vrouwen, alsof het duiven waren, hij tijge deze week naar Tivoli. In „Slave girl" (waarvoor men blijkbaar geen even suggestieve Hol landse titel heeft kunnen vinden) dar telen deze rozerode duifjes bij tien tallen rond. Wanneer zij er niet waren, zou men anderhalf uur zoetjes kunnen dutten, want het verhaaltje is maar bij zaak in de zoveelste graad. „Het oog wil ook wat", zullen de makers heb ben gedacht, en zij gaven toen meteen maar het volle pond. Wie in de stroom van Technicolor het hoofd boven water kan houden, zal eindelijk aan wal stap. pen met een smaak in de mond, of hij een kilo bruidsuikers heeft moeten wegslikken. Maar wie verzot is op bruidsuikers, hij duike rustig onder in het veelkleurig bad, genaamd „Slave girl". Nadelige gevolgen heeft het niet. In het voorprogramma twee teken filmpjes, een orkest dat een gesynco peerde versie geeft van de 2e Hon gaarse Rhapsodie van Liszt, en het Nederlands journaal (waarin enkele flitsen van de geredden der „Kar- hula") De titel van de film die tot en met Maandag in de Witte Bioscoop de harten van onschuldige romantiekzoekers zal veroveren, doet niet vermoeden dat op het witte doek ook nog een aardig robbertje wordt gevochten. Gedompeld in prachtige kleuren die de woestijn (alle verschrikkingen inbegrepen) tot een lustoord maken, ontpopt zich in Marokko een Amerikaans pianist als de aanvoerder van een stam die door een rijke Marokkaan wor. t ondérdrukt. Die pianist (Dennis Morgan) kan mu siceren, zingen, zoenen en vechten als de beste. Men voelt onmidt ollijk dai deze breedgeschouderde jongeman de held van het avontuur is, en dat hij de onderdrukkers niet vreest. Met zijn vriend (een journalist die de censuur als een hondje achter zich aan heèft lopen), een Frans zangeresje en een kolonel van het vreemdelingenlegioen, die eerst aan de verkeerde kant stond, weet hij ten slotte de „Riffen" (zo heet de onderdrukte stam) de vrijheid te hergeven. Wie hebben gezorgd dat deze rol prent werd gemaakt? Men kan het ge loven of niet: de Duitsers, want die wilden daar bij Marokko een spoorbaan hebben Onder „In het kort" berichtten wij vandaag een week geleden, dat de Al gemeen Nederlandse Vrouwenvereniging „Tesselschade" hier ter stede een bazar houdt op Donderdag 2 en Vrijdag 3 Maart, in de zaal van de heer Siebeling, Javastraat 116. Het is alweer enige jaren geleden, dat „Tesselschade" voor het laatst in het licht der openbaarheid trad. Daar om brengen wij onze lezers in herinne ring, dat deze vereniging in 1872 werd opgericht met het doel „hulp te verle nen aan de beschaafde, onvermogende vrouw, bij het verkopen van haar han denarbeid". Hiertoe werden in tal van plaatsen depóts opgericht waar de ver vaardigde handwerken werden onderge bracht Deze werden o.m. op bazars ver kocht. Teneinde de afzetmogelijkheid te vergroten, moest de kwaliteit van het werk zo hoog mogelijk worden opge voerd. Daarom werden diverse cursus sen in het leven geroepen, ook op an der gebied dan de fraaie en nuttige handwerken. Er kwamen Bureaux van Bemiddeling en Voorlichting, teneinde de werkende vrouw aan passende be trekking te helpen. Het Zegers Vee- ckensfonds werd gesticht, datin de loop der jaren aan heel veel oude dames een tegemoetkoming in haar levensonkosten heeft kunnen geven. Op velerlei gebied heeft „Tesselscha de" baanbrekend werk verricht. Het is voor een niet .gering deel aan de activi teit van deze vereniging te danken, dat men de „werkende vrouw" als een nor maal verschijnsel in de samenleving is gaan beschouwen. In het bestuur van de Helderse afde ling hebben zitting mevr. Ritmeester van der Feen, presidente, mevr. Teune- van der Vijgh. secr.-penn., en mevr. Van Waveren-Stork. Naar ons werd medegedeeld, zullen op de bazar (die op beide dagen van 's middags drie uur tot half zes geopend zal zijn) niet alleen mooie handwerken, maar ook baby-goed, beschilderd glas en beschilderd blik verkrijgbaar zijn. Deze artikelen worden betrokken uit de depóts te Haarlem, Amsterdam, Rotter dam en Baarn. Een groot deel van de handwerken is afkomstig van meisjes, die hiermede een deel van hun studie bekostigen. Op de bazar, waar voor iedere beurs iets te vinden zal zijn, wordt een aar dige gelegenheid om thee te drinken in gericht. Voor de aandachtige en dankbare cursisten van „Eén uur muziek" heb ben gistermiddag mej. Phia Berghout, eerste harpiste van het Concertgebouw orkest en de heer Hubert Barwahser. eerste fluittist van dit orkest, hun in strumenten gedemonstreerd. Zij ver telden interessante bijzonderheden en lieten alle mogelijkheden horen. Bo vendien speelden zij een aantal com posities, waarbij de jeugdige toehoor ders vooral onder de bekoring kwamen van de parelende klanken, welke door de vingers van mej. Berghout aan haar schone instrument werden ontlokt. Ook het uiterst gevoelige spel van de heer Barwahser, die tezamen met de har piste o.m. een sonate van Telemann en de beroemde serenade van Havcin uitvoerde, werd ten zeerste bewonderd Deze middag beantwoordde weer vol komen aan zijn doel. De naam van het Centraal Genootschap" heeft een uitstekende klank, maar L rn d revraasd - zal niet ieder precies kunnen vertellen, wat deze nuttige ^organisatie presteert. Daarom zullen wij hieronder iets aanhalen uit dt lezing die de Helderse kinderarts, mej. dr. Eleonora van W«k voor een klein, trina van belangstellenden heeft gehouden. Zij sprak over het werk van he» rtrnrall Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskoloniti, ÏÏÏsSSmAderen .met een totaa. van 300.000 verp.eegdage»^ uitzendt! Het Centraal Genootschap, dat naar Zwitsers voorbeeld in de tachtiger ja ren van de vorige eeuw zijn werk zaamheden begon (zulks op initiatief van mr. Kerdijk), heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een belang rijk instituut met vijfhonderd afdelin- gen over het gehele land. Dank zij de uitstekende samenwerking met de over heid en de medici kon een prachtig wer kend systeem worden opgebouwd. Het doel is tweeledig, met als hoofdmotief de vergroting van de weerstand van het Nederlandse kind tegen ziekten. In de eerste plaats worden kinderen uitgezonden, die gevaar lopen door een ernstige ziekte te worden aangetast. Voor deze z.g. A-verpleging heeft het C.G. tien koloniehuizen (vier boshuizen en zes aan de kust), met een totale ca paciteit van 1400 bedden. Door de schoolartsen wordt bepaald, welke kin deren voor zulk een A-verpleging m aanmerking komen. De winterverple- ging (welke dr. Van Wijk uitermate heilzaam acht) duurt zes weken, de zo- merverpleging vijf weken. De ver- pleegkosten worden, voorzover zij niet door de ouders kunnen worden gedra gen en dat is uiteraard voor een be langrijk percentage het geval), door het C.G. betaald. De kinderen krijgen een voortreffelijke verzorging, en de resul taten zijn uitermate gunstig. In de tweede plaats In daar de B- verpleging, welke is bestemd voor kin deren die in het begin- of eind-stadium van een ziekte verkeren. Verpleging thuis is in zeer vele gevallen onmoge lijk of onvoldoende, en de capaciteit van de ziekenhuizen laat niet toe, dat de kinderen daar langer blijven dan voor medische doeleinden noodzakelijk is. Aanvankelijk moest men zich beperken tot het uitzenden van kinderen, die aan Engelse ziekte, asthma e.d. leden, maar het arbeidsveld kon allengs belangrijk worden uitgebreid. Thans kunnen ook kinderen met z.g. gesloten tuberculose (die niet besmettelijk is) worden uitge zonden. Het behoeft geen betoog, dat voor de B-verpleging vijf of zes weken niet voldoende zijn. De kinderen moe ten vaak drie maanden of langer in de koloniehuizen verblijven. Uit deze korte samenvatting blijkt reeds het practische verschil tusen de A- en de B-verpleging. Is de eerste verwant met het verblijf in een herstel lingsoord, de tweede heeft veel punten van overeenkomst met de ziekenhuis- verpleging. De inrichting en de opzet der koloniehuizen is daaraan aangepast. Het Centraal Genootschap is terecht trots op zijn prachtige koloniehuizen, waarvan het nieuwste, „De Heuvels" bij Nunspeet (voor B-verpleging) enkele weken geleden werd geopend. Wellicht ten overvloede zij medegedeeld, dat er een Staatstoezicht over alle koloniehui zen bestaat. Het onderwyg in de gemeente Den Helder neemt in het voorlopig verslig over de begroting 1950 een belangrijke plaats in. Het stemt tot verheuging, dat het gebrek aan schoolruimte iets minder nijpend gaat worden, dank zij het in gebruik nemen van verschil lende nieuwe scholen. Het aantal schoolgaande kinderen en ook dat van de jongelui die voortgezet, middelbaar of amb;chtsonderwijs willen volgen blijft echter toenemen, zodat voortdu rend naar nieuwe uitbreidingsmoge- lijkneden moet worden uitgezien De belangrijkste vragen (vet gedrukt), die door de raadsleden werden gesteld, laten wij hieronder volgen, alsmede de antwoorden van B. ea W., zoals die in het „Algemeen Rapport" zijn neer gelegd. Is op het ogenblik de schoolruimte in deze gemeente zodanig, dat alle leerlingen normaal kunnen worden opgenomen? Ook bij de aanvang van het nieuwe leerjaar? De eerste vraag kan bevestigd wor den beantwoord. Verwacht wordt dat ook bij de aanvang van het nieuwe leerjaar de leerlingen geplaatst kun nen worden. Naar het zich laat aan zien. zal op 1 September 1950 het nieuw te stichten gebouw voor de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Pasteurstraat in gebruik kun nen worden genomen, waardoor ruim te voor het gewoon lager onderwijs vrijkomt. Welke scholen staan er op het bouw programma 1950 en waar zullen deze worden gesticht? Blijkens brief van 27 October 1949 is de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voornemens om ten behoeve van de gemeente Den Helder op de lijst van scholen, die in 1950 kunnen worden gebouwd of uitge breid. te plaatsen één openbare lagere school en een R.K. school. Bij brief van 25 November 1949 heb ben wij, in overleg met de Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspec tie Den Helder, aan de Minister mede gedeeld, dat het aantal toe te wijzen scholen onvoldoende is. Aangedrongen is op de toewijzing van nog twee scho len, t.w. één openbare- en een Pro testants Christelijke school. In verband met het bovenstaande kan nog niet worden medegedeeld waar de scholen zullen worden gebouwd. Is het niet wenselijk dat voor het stadsgedeelte „Centrum" tot stichting van een nieuwe openbare lagere school wordt gekomen? Bestaan hier omtrent reeds plannen bij het College? Zodanige plannen bestaan nog niet. Voor welke school of scholen is de aankoop van 200 banken nodig? Een groot aantal schoolbanken in onderscheidene scholen dient, in ver band met ouderdomsgebreken, te wor den vervangen. De in 1950 aan te schaffen 200 banken vormen een deel van het vervangingsprogramma De vervanging geschiedt naar behoefte en begonnen zal worden bij de scholen 5 en 6 (Parallelweg) en school 7 (Oost- slootstraat) Landbouwschool. Kan de bouw van de Lagere Land bouwschool te Julianadorp spoedig worden tegemoet gezien? Zo ja, wan neer? Is het juist, dat door die bouw een dubbel woonhuis moet worden opgeruimd? De plannen voor de bouw van een nieuwe lagere landbouwschool te Ju lianadorp kunnen, naar het zich laat aanzien, medio 1950 worden tegemoet gezien. De tweede vraag wordt ont kennend beantwoord. Klacht over het U.L.O. Waaraan moet het worden toege schreven, dat in de afgelopen twee ja ren ongeveer 6065 pet. der geëxami neerde en door de ULO school alhier opgeleide candldaten werden afgewe zen? En welke maatregelen zijn, met of zonder medewerking van de betreffen de Inspecteur, getroffen om herhaling zo enigszins mogelijk te voor komen? De in de vraag genoemde percen tages zijn niet juist. Bij het in 1948 ge houden examen slaagden van het aan tal candidaten der openbare school voor uitgebreid lger onderwijs 58 pet. voor het diploma A en 100 pet. voor het di ploma B. In 1949 bedroegen deze per centages onderscheidenlijk 50 en 40. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat het zeer moeilijk is voor dit minder goede resultaat bepaalde oor zaken aan te wijzen. Deze kunnen zo wel gelegen zijn in het feit dat de leerlingen mede nog als gevolg van de oorlogsomstandigheden minder goed onderlegd waren, als in de om standigheid, dat alle leerlingen, die dat wensten, ook al was vrijwel met zeker heid te zeggen, dat het diploma niet zou worden behaald tot het examen werden toegelaten. Bovendien was vooraf reeds geconstateerd dat de exa menklas van één der scholen een slechte klas was, met een minder goede geest. In overleg met de inspec teur van het lager onderwijs en de be trokken hoofden van scholen zijn en worden nog maatregelen getroffen om in de minder goede toestand verbete ring te brengen. Verwacht mag wor den, dat de resultaten bij het eerst volgend examen aanmerkelijk beter zullen zijn. Onderwijsvernieuwing Wat voor pogingen worden er op de scholen in Den Helder gedaan om nieu were ideeën ten aanzien van het on derwijs eens toe te passen? Na een bijeenkomst, waarvoor alle leerkrachten van de in de gemeente gevestigde onderwijsinrichtingen zijn uitgenodigd en waar als spreker optrad de heer J. J. Feringa, Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder, is door de commissie voor on derwijsvernieuwing, met onze mede werking in deze gemeente een cursus van 7 lezingen georganiseerd, waar door 7 verschillende sprekers over de vernieuwing van het onderwijs een in leiding is gehouden. Mede als gevolg hiervan is op meerdere scholen tot ge leidelijke vernieuwing of wil men het noemen verfrissing van het on derwijs overgagaan. ïn het kader van de vernieuwing van de opvoeding en het onderwijs heeft de „Vernieuwingskern", met steun der gemeente, verder een herscholingscur sus voor zangonderwijs gegeven, waar door het zangonderwiis op de scholen op een hoger peil Is gebracht. Deze cur sus heeft er ook toe geleid dat enkele leerkrachten in het bezit kwamen van het z.g.n. Gehrelsdiploma. Een door de heer J. A. Nijkamp ge geven herscholingscursus in biologie voor onderwijzers, uitgaande van het Greshoff-fonds van de Ned. Natuur historische Vereniging en gel ouden on der auspiciën van de kweekschool voor onderwijzers alhier, heeft er toe bijge dragen dat het biologie-onderwijs op de scholen beter tot zijn recht kan komen. De vernieuwing van het onderwijs heeft geleidelijk voortgang. Pogingen om in die richting verder te gaan, wor den door ons steeds gaarne onder steund. De Volkshogeschool, te Bergen (N.-H.) werd door verschillende leer krachten van het lager onderwijs be zocht voor het volgen van cursussen in het belang van het onderwijs. Veel is hierbij echter afhankelijk van de in werking van de gehouden cursussen op de betrokken leerkrachten. Is het verschil In schrijfwijze, dat op de onderscheidene scholen wordt toe gepast, niet nadelig voor het verdere practische leven van het kind? Naar ons van zeer bevoegde zijde is medegedeeld is dit niet het geval. Is er niet een betere methode voor zang- en muziekleer in te voeren dan de cijfermethode? De cijfermethode, welke gedurende een reeks van jaren goede diensten bij het zangonderwijs heeft bewezen, behoort niet tot de meest gewaardeer de methoden. Het zingen van noten van de notenbalk treedt dan ook weer meer naar voren, ook bij de scholen voor !ager onderwijs. Daarin is waar schijnlijk een betere methode gelegen dan in de cijfermethode. Is het geoorloofd les te geven in vreemde talen gedurende de normale schooltijd en daarvoor schoolgeld te vorderen. Aan de scholen voor gewoon lager oi derwijs mag gedurende de normale schooltijden geen les worden gegeven in vreemde talen. Schoolgeld. Kan van de zijde van Uw College reeds toezegging worden gedaan dat voor het jaar 1951 een lager vermenig- vuldigingscijfer dan 2 verwacht kan worden, teneinde voor de komende jaren tot een andere berekening der schoolgelden te komen? Het is niet mogelijk thans reeds een toezegging voor het jaar 1951 te doen De Helderse afdeling kan zich reke nen tot de meest actieve van het gehel# land, waarmede niets ten nadele van de andere afdelingen gezegd wil zij» Blijkens het jaarverslag werden in 1949 veertig Helderse kinderen uitgezonden, met 569 A-verpleegdagen en 2896 B- verpleegdagen. De uttgaven van d« afdeling beliepen daardoor een bedrag van f 6.153,36. De inkomsten bedroegen f 5.812,69, zodat Den Helder een nade lig saldo heeft van f 340,67. Niettemin kan het afdelingsbestuur met voldoening op het afgelopen jaar terugzien. Het aantal leden is van 227 na de bevrijding toegenomen tot over de vijfhonderd. Alleen reeds in het af. gelopen jaar konden, dank zij een in- tensieve leden-werfactie, 132 nieuwe leden worden ingeschreven. Ook voor de bereikte financiële resultaten is het bestuur dankbaar. De spaardoosjes-actle heeft een mooie bate opgeleverd, de jaarlijkse collecte had een zeer bevre. digende opbrengst, en ook aan vrijwil, lige bijdragen (deels bijeengebracht op verenigingsavonden) kwam veel geld binnen. i Men zit echter nog met een tekort! Het ideaal zal pas bereikt zijn, wanneer de Helderse afdeling een sluitende be groting kan maken. De leden-werfactie wordt dus met kracht voortgezet, en er wordt uitgezien naar nieuwe mogelijk, heden om de kas te versterken. Het be stuur heeft ook zijn hoop gevestigd op de jaarlijkse collecte, die eind Maart wordt gehouden. Veel zal daarbij afhan gen van de medewerking der collec tanten. Aan de activiteit van het be stuur (waarin na Jiet overlijden van de heer T. van Heusden mej. dr. E. van Wijk werd benoemd) zal het niet lig gen. En naar wij vertrouwen aan de sympathie van de Helderse bevol king evenmin. Gisteren was het precies veertig Jaar geleden, dat de heer Schoonhoven Sr. in de Spoorstraat zijn heren-kapsalon opende. Dat was de dag, waarop zijn aanstaande vrouw haar verjaardag vier de. De nieuwe zaak mocht zich in een steeds groeiende belangstelling verheu- gen en na enkele jaren kon zij worden uitgebreid met een damessalon. Het permanent-wave was destijds nog wel onbekend, maar ook de dames uit dia jaren stelden natuurlijk prijs op een goede verzorging van haar kapsel, dat „lang" werd gedragen. De heer Schoonhoven was echter nog niet tevreden met de resultaten die hij had bereikt, zodat op zekere dag naast de salon een pand werd ingericht als winkel, waarin lederwaren en bijoute rieën werden verkocht. En die zaak kent Den Helder nu nog, al is er intus sen wel het één en ander verbouwd. De herensalon moest twee jaar geleden wegens ruimtegebrek het veld ruimen. En de heer Schoonhoven Jr„ die in 1944 van zijn vader de zaak overnam, heeft aan damessalon en winkel de han den meer dan voL Is het nodig te ver melden, dat vader en zoon tal van ge lukwensen in ontvangst moesten nemen en dat de zaak met een schat van bloe men was versierd? Op Dinsdag 28 Februari om zeven uur beginnen in het café van de heer A. Luyckx aan de Bassingracht weer de finales om het persoonlijk kampi oenschap tweede klasse klein biljart (gem. 34,5). Deze wedstrijden wor den gehouden onder ausi iciën van het district Den Helder van de Nederland se Biljart Bond. Aan de voorronden namen in totaal veertien speler» deel. In de finale werden ten slotte ge plaatst: J. Bilstra, N. Krul en A. Boekei van „Royal", C. Krijnen van „V.O.G.". A. Heyblok van „de Poedel' C. Weyerg van „Breezand", N. Hoogscheger en D. Plegmeyer van „DOR." Deze acht biljarters gaan dus van Dinsdag 28 Februari tot en met 3 Maart in partijen van honderc. en vijftig ca ramboles uitmaken wie zich district»- kampioen zal mogen noemen. De Zondagsdienst voor apotheken, alsmede de dienst na 's avonds zes uur, wordt tot en met volgende week Vrij dag waargenomen door de heer D. W. de Bas, Keizerstraat 87, telefoon 2929 (privé-adres Timorlaan 31, telefoon 2420) Nagekomen predikbeurt LegeT des Heils, 10 uur heiligingsdienst, 18.45 uur openluchtsamenkomst, 20 uur ver- lossin Sssamenkomst. Het bestuur van „Harmonie" deelt ons mede, dat een herhaling van het vorige week gegeven operette-concert (als het doorgang kan vinden) °P Dinsdag 7 Maart in Casino zal plaat» vinden. Medewerkers en programma zullen hetzelfde zijn. OVERDRACHT KORVETTEN EN TORPEDOBOOTJ 4 GERS AAN INDONESIË. Overeenkomstig de resultaten van honde Tafel-Conferentie zal de Ne derlandse regering zo spoedig mogelifl* nog twee korvetten aan de regering dei Ris èf staan. Voorts zal nog dit jaal' een torpedobootjager worden overge dragen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2