Franse regering wendt staking af Kort Bestek Zweedse verwijten aan Israël Drie honderd millioen voor ons economisch herstel Veertien stemmen redden Attlee VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Elecfrische centrales bezet en de onmisbare arbeiders gevorderd Ook gaslevering werd verzekerd Belgische Rijkswacht moet in Brussel de orde herstellen Doodstraf geëist tegen v. Geelkerken Vrijdag 10 Maart 1950 75e Jaargang No. 10834 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Stafchefs Atlantisch Pact In Den Haag bijeen Zes mijnwerkers zwaar gewond bij busbotsing Studenten maakten stad onrustig Twee vorsten bijeen Vrouwen geëvacueerd Dader roofovervallen te Driehuis, Meppel en Almelo gearresteerd Ere-metaal voor sergeant Bosker uit Slootdorp Britse regering stelde kwestie van vertrouwen Zijn schuld nauwelijks te peilen Weerbericht Prins Bernhard heden naar Canada RIJDT BIJ MIST MET GROOT LICHT Veertien gevangenen bij brand omgekomen Inzake onderzoek naar moord op Bernadotte BUREAU: Koningstraat 7880 Den Heider Telefoon 2345 post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties .Juttertjes' tot 15 woor den L— elk woord meer 5 oent Abonnementen per fcwar taa) t 4.— -»ij vooruitbe taling. plus incassokosten De Franse regering heeft door de bezetting van acht electrische centrales en het opvorderen van de onmisbare arbeiders van gas- en electriciteitsfabrie- ken een nationale staking bfj deze bedrijven afgewend, ofschoon toch velen van de 100.000 bjj deze ondernemingen werkzame arbeiders het werk hebben neer gelegd. Gisteren op het middaguur kon voor 98 procent in de behoefte aan electriciteit worden voorzien. Gas werd overal onder verminderde druk geleverd. De piekuren in de ochtend waren zon- p« regering zegt, dat bijna alle op gevorderde arbeiders zich op hun werk hebben gemeld. Wegblijvers zul len gerechtelijk worden vervolgd. De levering van electrische stroom is te Hijssel en Rouaan en omgeving tijde lijk gestaakt. Het stakingscomité te Nfevers (Centraal-Frankrijk) heeft bekend gemaakt, dat men het elke drie uur één uur zonder gas en stroom zal moeten doen. Volgens een schat ting van de nationale electriciteitsraad zal wat stroom betreft voor 40 procent aan de vraag kunnen worden voldaan. 'Naar wordt vernomen zullen de staf chefs van de landen van het Atlantisch Pact van 25 Maart tot 2 April in Den Haag bijeenkomen. ■nige dagen geleden was te Washing ton reeds aangekondigd, dat een derge lijke conferentie binnenkort in Europa zou worden gehouden. De plaats en tijd van samenkomst waren toen nog niet bekend. der storing verlopen, seerde gasindustrie meldt, dat de voor raden voor de eerste paar dagen vol doende zijn. Bij de vervoerdiensten te Parijs is een kleine verbetering ingetreden, maar veel personeel van de reinigings dienst heeft thans het werk neergelegd. Vierentwintig licht gewonden Zes personen werden ernstig en vier-en-twintig licht gewond, toen gis termorgen twee autobussen met mijn werkers op de Rijksweg-Noord te Sit- tard tegen elkaar botsten. De bestuurder van een der bussen wilde een vrachtauto „snijden" of- schoon er slecht uitzicht was door de De^enatmnah- zware Toen de beide wagens naast elkaar reden, naderde uit de richting Sittard een andere bus met mijnwerkers. Deze autobus reed op het uiterst links gedeelte van de rech ter weghelft, waardoor beide bussen elkaar ramden met bovengemeld ge volg. Deel van tegenwaarde-rekening der Marshall-hulp Twintig millioen voor dijken rond Z.O.-polder De Nederlandse regering deelt mede, dat overleg met de regering der Ver. Staten van Amerika geleid heeft tot overeenstemming over het vrijgeven van een bedrag van f 303 millioen van de tegenwaarderekening der Marshall hulp en over de besteding van dit bedrag ter financiering van verschillen de belangrijke projecten ten behoeve van het Nederlandse economisch her stel. De besteding zal onder meer geschie den ten behoeve van de werkzaamhe den, verbonden aan het droogleggen der Zuiderzee, het herstel van de oorlogs- Het comité voor dé volksraadpleging van het arrondissement Brussel heeft Woensdagavond in de Madeleinezaal een vergadering gehouden, waarop de minister van Binnenlandse Zaken, Al- bert de Vleeschauwer, en de minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, het woord voerden over de volksraadpleging. Beide sprekers werden herhaaldelijk onderbroken door de studenten van de Brusselse universiteit, die op de gale rij hadden plaats genomen. De poli tie had de gehele avond werk om de studenten te verwijderen. Na afloop van de bijeenkomst bleef het nog lange tijd rumoerig in de omgeving van de Madeleinezaal. Hier en daar kwam het tot een handgemeen tussen vóór- en tegen standers van de koning, waarbij de studenten er in slaagden propaganda materiaal te ontrukken aan de ko- ningsgezinden. De studenten verzamel den dit materiaal en staken het toen in brand. De politie zag zich tenslot te genoodzaakt de rijkswacht te hulp te roepen. Pas nadat de straat was ontruimd, keerde de rust weer. Prinses Josephine-Charlotte. De 22-jarige dochter van koning zal hedenmiddag met een speciaal vliegtuig op Meisbroek aankomen. Al le maatregelen zijn genomen om de tocht van het vliegveld naar het paleis te Laeken, waar koningin Elisabeth verblijf houdt, zo ordelijk mogelijk te doen verlopen. De prinses zal verge zeld zijn van Max-Leo Gerard, gewe zen secretaris van koning Albert, en baron Carton de Wiart, voormalig sec retaris van koning Leopold II. Prinses Josephine-Charlotte zal zich vermoedelijk Zaterdag naar de konink lijke crypte begeven, teneinde aldaar op het graf van koningin Astrid een bloemenkrans neer te leggen. Zondag morgen zal zij in een stembureau te Laeken haar stem uitbrengen. Dr. Sander vrijgesproken Dr. Hermann Sander, de Amerikaanse arts, die er van werd beschuldigd uit medelijden door een te zware injectie de dood van een kankerpatiënte te heb ben veroorzaakt, is vrijgesproken. Koning Leopold van Belgie had giste ren met koning Gustaaf van Zweden een particulier onderhoud van twintig minuten in de appartementen van het hotel te Nice, waar koning Gustaaf thans verblijft. Koning Leopold van Belgie zal Za terdag per vliegtuig uit Nice naar Zwitserland vertrekken. Het Belgische koninklijke gezin, over welks terugkomst het Bel gische volk Zondag a.s. zal be slissen. schade aan en de wederopbouw van agrarische en industriële bedrijven en woningen; het herstel van de waterwe gen en het spoorwegverkeer; technisch- wetenschappelijk onderzoek; technisch onderwijs; de bouw van hotels en de bevordering van het tourisme, alsmede de financiering van de uitgaven in gul dens van onder het Marshall-plan ver leende technische bijstand. Twintig millioen gulden wordt vrij gegeven voor het leggen van dijken rond de Zuid-oostelijke Zuiderzeepol der. Hierdoor wordt de stoot gegeven tot de ontsluiting van een nieuw vrucht baar landbouwgebied, hetwelk een be langrijke bijdrage zal kunnen leveren tot onze agrarische productie en der halve de noodzaak tot het importeren van granen zal verkleinen. Voorts zal o.a. f 0,5 millioen worden besteed ter bevordering van het touris- tenbezoek aan Nederland, terwijl ter vergroting van de logiesruimte voor buitenlandse tóuristen f 7 millioen is uitgetrokken als bijdrage in de bouw van daartoe geschikte hotels. Op 28 Februari beliep het netto-saldo van de tegenwaarderekening ruim f 714 millioen. Momenteel zijn nog bespre kingen gaande over het vrijgeven van gelden voor een aantal andere projec ten. De regering acht na ampele over weging, een verhoging van de duurte- toeslag, welke sinds 1 Januari 1946 op de Indonesische pensioenen wordt verlend niet verantwoord. Planters zonder wapens Alle vrouwen van administrateurs en employé's van ondernemingen op het Idjenplateau in Oost-Java zijn ge ëvacueerd. Deze maatregel werd ge troffen, nadat Zondagnacht de koffie- onderneming Blanar door een grote bende was gerampokt. Reeds enige tijd geleden werden op het Idjenpla teau van alle administrateurs en em ployé's der ondernemingen wapens in genomen en sedertdien werd het op treden der rampokbenden steeds dries ter. De ondernemers trachten thans hun wapens terug te krijgen of bewa king van politie of militairen op de ondernemingen te krijgen. Indien de huidige toestand voortduurt, zullen waarschijnlijk verscheidene onderne mingen worden verlaten. De recherche der Haarlemse politie heeft de 29-jarige betonijzer vlechter J. S. uit Wageningen aangehouden, die tegenover de politie heeft verklaard, de roofovervallen op het postagent schap te Driehuis (21 Sept. 1949) en op de stationskantoren te Meppel en Almelo, op resp. 4 Nov. en 17 Dec. vorig jaar, te hebben gepleegd. S. werd op verzoek van de politie te Haarlem door de politie te Wagenin gen gearresteerd in verband met een onbelangrijke diefstal in de Spaarne- stad, waarvan hij werd verdacht. Tij dens het verhoor bekende hij de drie overvallen te hebben gepleegd. Bij confrontatie met de houdster van het postagentschap te Driehuis herkende deze S. als de man, die haar met een pistool had bedreigd en beroofd van haar kas met ruim 350 gulden. S. gaf bij het verhoor toe, het pistool in de Rijn bij Arnhem te hebben geworpen. KONINGIN JULIANA KEERT VOLGENDE WEEK TERUG Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van Hare Majesteit de Koningin om overeenkomstig de plannen in de loop van de volgende week naar Ne derland terug te keren. De juiste da tum van vertrek uit Sankt Anton is nog niet vastgesteld. Sergeant J. K. Bosker uit Slootdorp ontvangt uit handen van Dr. W. L. Groenevfld Meyer, directeur van de Middenstand aan het ministerie van Economische Zaken, de bronzen legpenning, welke hem ten deel viel, omdat hij van de duizend candidaten, die in 1949 in Indonesië aan het Midden standsexamen deelnamen, de best geslaagde was. In het midden Majoor Danckaerts, hoofd van de dienst Vorming in Bandung. Reeds na acht dagen heeft Attlee's Labour-regering de vuurproef in het Lagerhuis moeten doorstaan. Herbert Morrison, de plaatsvervangende pre mier, deelde gisteravond in het Huis mede, dat de regering aan de stem ming over het conservatieve amende ment inzake de natioralisatie der ijzer en staalindustrie „de kwestie van ver trouwen" zou stellen. De Labour-re gering won het vertrouwensvotum met 310 tegen 296 stemmen. Maandag volgt de tweede ronde. Dan moet worden gestemd over een amendement van de oppositie op de troonrede, dat betrekking heeft op het woningvraagstuk. Wordt ook dit ge vecht gewonnen, dan zal de volgende dag een beslissing vallen over een aan vullende begroting en Donderdag komt Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen Zwakke tot matige veranderlij ken wind. Plaatselijk nog neve' of mist. Iets kouder dan gisteren Zaterdag: Zon op 7.05. onder 18.36 Maan op 3.36. onder 10 01 (Laatste kwartier). Mr. L. W. M. M. Drabbe, officier bij de Bjjz. Strafkamer van de Utrechtse Arrondissementsrechtbank heeft gis teren de doodstraf geëist tegen de 48- jarige Cornelis van Geelkerken, eens plaatsvervangend leider van de NSB, hoofdstormer van de Jeugdstorm en inspecteur-generaal van de Landwacht. De officier noemde zijn schuldig aandeel in het verraad, dat de NSB en de Landwacht tegenover het vader land hebben gepleegd, „nauwelijks te peilen". Tevoren had mr. Drabbe het eisen van de doodstraf uitvoerig gemoti veerd. „Wij achten Van Geelkerken niet alleen schuldig aan landverraad, doch ook aan hoogverraad, omdat hij Prins Bernhard wordt vandaag in Ottawa verwacht. Hij zal daar per vliegtuig aankomen voor een driedaags bezoek aan Canada, waar hij de gast zal zijn van de Canadese regering. Hij zal logeren ten huize van de gouver neur-generaal, Alexander. Maandag vertrekt de prins naar Quebec. Tn Rotterdam is opgericht een bond van belanghebbenden bij het slijpen van messen en kleine gereedschappen. Die bond kan een massa leden gaan tellen, want iedere huismoeder heeft belang bij scherpe messen, om van va- llllllllllllllllllillllllillllllllllllllinilllll!lllllllllllllllll|||lllii|||||||||||||||t|||||||||||||||||||||||||||||||||| tienhonderd jaar. Toen maakten ze er ders tuinschaar nog maar te zwijgen. het jaar vier- De nieuwe vereniging heet Bond van rassen g midden in de moe scherpslijpers en dat lijkt me een pleo- nasme, want iets, datg^eperwordt pjjnacker woont de heer Gosewie- nistische partij en het Sowjetrussische is altijd scherp. In San Sebastian I nus Sonneveld die gisteren tachtig volk- De Willem Ruys is voor de ne stent iaar werd- In de familie Sonneveld veertiende maal van Rotterdam naar de ambtsketen omgehangen. De jarige installeerde in 1935 burgemeester Van den Hehn, zijn vader deed hetzelfde toen in 1897 burgemeester Hesselt van Dinter zijn intrede deed, en zijn zoon de in 1950 bij burgemeester Huiker. Molotof wordt zestig jaar en hij krijgt de orde van Lenin wegens zijn uit stekende verdiensten voor de commu- I de grondwettelijke rechtsvorm van Nederland heeft willen wijzigen en zijn eigen vaderland onder de heer schappij heeft willen brengen van een vreemde mogenheid".. „Wanneer deze verdachte een vrijheidsstraf zou wor den opgelegd", zo vervolgde hij, „dan moet men er beslist rekening mee houden, dat over tien a vijftien jaren een dergelijke straf wellicht zou wor den herzien door personen, die, hetzij de bezetting niet bewust hebben mee gemaakt, hetzij de omstandigheden van de bezetting zijn vergeten. Wan neer levenslange gevangenisstraf zou worden herzien, dan zou het laatste restje afschrikwekkende werking zijn verdwenen". Mr. J. K. M. Mathuisen beperkte er zich in zijn pleidooi in hoofdzaak toe, zijn visie te geven op de mens Van Geelkerken en verteldè, dat verdachte gedurende zijn detentie van bijna vijf jaar 1100 maal ge- en verhoord was. en dat hij in die detentie zelf tot de vaststaande conclusie was gekomen, ter dood te zullen worden veroordeeld. De raadsman noemde een detentie van vijf jaar met de doodstraf voor ogen een middeleeuwse kwelling. Uitspraak werd bepaald op 23 Maart. De ANWB vindt in de ongelukken van de laatste dagen aanleiding op nieuw met klem te adviseren overdag bij mist met groot licht te rijden. Al leen op deze wijze Is men tenminste biet mist nog van de grootst mogelijke afstand zichtbaar. Rijden met stads lichten heeft geen enkele zin en ver mindert het gevaar niet. ogenblik frater Van Lier. De geestelij ke werkt daar in de mijnen, om de so ciale toestanden te bestuderen. Hij heeft dat ook al in Nederland. Belgie, Luxemburg en Frankrijk gedaan, hij werkte in de loodmijnen van Almeria, in de kwikmijnen van Almaden en in de kalimijnen van Soria. De frater zal een proefschrift over zijn bevindingen schrijven. De omroepster van Schip hol is gisteren vijf minuten aan het aankondigen geweest: Vliegtuig voor Havana extra-toestel voor Stockholm. Brussel staat gereed.De passagiers vlogen van schrik als meikevers tegen de ruiten, maar er was niets aan het handje. Alleen een gramofoon-opname voor de jaarbeurs. De omroepster leen de haar stem uit aan Utrecht De rust op de vlieghaven is inmiddels weer gekeerd. In Juni bestaat Tiel vijf- heerst een merkwaardige traditie. D^akarta vertrokken. Onder de passa- Want drie geslachten Sonneveld heb- Siers. die extra zorg behoeven, zijn ook ben in de loop der jaren drie opeen- twee airedaleterriers en twee dwerg- volgende burgemeesters *an Pijnacker keesjes. Met tezamen vier stambomen. Maar die liggen bij de baas in de hut. |7en Amerikaanse militaire rechtbank in Yokohama heeft elf Japanners en Chinezen tot zes jaar brommen ver oordeeld wegens het smokkelen van penicilline en Amerikaanse luxe-arti kelen. Ze brommen op z'n Japans, hoor, u verstaat er niks van. In die andere Japanse stad, Tokio, heeft de politie een aantal leiders van een or ganisatie in de kuif gepikt, die zich bezig hield met het innen van „be- schermingsgeld" en daarvoor een eigen politiemacht van tweehonderd agenten Zou D.D.T. ook tegen vogelpest en hogeren aanhield. Je moet per slot helpen? wat doen om aan de koet teooien! ten slotte de wijziging van de defensie uitgaven aan de orde. Vlak voor de stemming zei Attlee, dat het indienen van het amendement zonder precedent was in de geschiede nis. Hij noemde deze daad van de con servatieven uiterst onverantwoordelijk. Lyttelton, de woordvoerder van de op positie, verklaarde, dat het amende ment een gevolg was van de onvrien delijke wijze, waarop de regering had geantwoord op de verzoeningsgezinde rede van Eden. De oppositie wenste zekerheid te hebben omtrent de natio nalisatie van de staalindustrie; zij meende, dat deze geen feit mocht wor den dan na nieuwe verkiezingen. Er waren nog ncoit zoveel parle mentsleden bijeen als in 'deze zitting. De banken bleken op deze toeloop niet te zijn berekend, zodat de ministers bijna bij elkaar op schoot zaten. Na de stemming begon een race naar het operagebouw, waar een galavoor stelling werd gegeven ter gelegenheid van het bezoek van de heer en me vrouw Auriol. Tal van parlementsle den moesten hier aanwezig zijn. De conservatief Lyttelton was er het eerst, buiten adem, doch met al zijn decora ties nog op hun plaats. Attlee kwam ruim vijf minuten later. MANCHESTER. Intussen is de meerderheid van La- bour in het Lagerhuis tot zes zetels ge slonken, doordat de conservatieven de verkiezingsstrijd in Moss-Side (Man chester) hebben gewonnen. De stem ming in dit district was uitgesteld, om dat de conserv itieve candidaat enkele dagen vóór de grote slag was overle den. Als gevolg van het uitbreken van brand in een tijdelijke gevangenis welke werd gebouwd te Sandia, in de omgeving van Albuquerque, in de Ame rikaanse staat Nieuw-Mexico, zijn veer tien gevangen gezette Amerikaanse mi litairen om het leven gekomen, terwijl twee anderen ernstig zijn gewond. Vijf personen werden door de rook be dwelmd. De Amerikaanse basis te Sandia be vindt zich op een terrein, dat uitslui tend voor het Amerikaanse leger is gereserveerd, omdat er wordt gewerkt aan geheime wapens. De vervaardiging van atoombommen 'vindt voor een ge deelte op dit terrein plaats. STAKINGSVERSCHIJNSELEN IN ENGELAND. De leiders van 37 Britse fabrieks- en redersbonden hebben gesloten hun 2 yt millioen leden te laten stemmen over een voorstel in staking te gaan ter ondersteuning van hun eis tot loonsverhoging van een pond per week. In een op last van de Zweedse kroon door de Zweedse openbare aanklager opgesteld rapport over het Israëlische onderzoek naar de moord op Graaf Bernadotte, de gewezen Zweedse be middelaar der VN in Palestina, wordt de Israëlische regering van een „ver bazende mate van nalatigheid" be schuldigd. De „nalatigheid" was zo groot, dat men er aan moest twijfelen of de Is raëlische autoriteiten inderdaad bereid waren het onderzoek tot een bevredi gend resultaat te brengen. De Israëlische regering wordt o.a. verweten, dat pas 24 uur na de aanslag een beknopt onderzoek werd ingesteld; dat van de 266 gearresteerde Stern leden twee tot gevangenisstraffen van vijf en acht jaar veroordeeld werden, doch twaalf dagen later onder een am nestiewet werden vrijgelaten; dat kin deren en souvenir jagers werd toege staan op de plaats van de aanslag be langrijke bewijsstukken mede te nemen en dat de auto van Bernadotte pas werd onderzocht, nadat deze was ge repareerd. Geconcludeerd wordt, dat zelfs de meest elementaire voorzorgsmaatrege len van de zijde der Isra lische auto riteiten de aanslag zouden hebben kun. nen verhinderen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1