VAN WILLIGEN KONINGSTRAAT Stad en Omgeving, Vier renners van D.O.K. nemen deel de Ronde van Noord-Holland aan Deelnemers doen dif keer ook Den Helder aan Vrolijk toneel in de marine-cantine VBC 1 leed eerste nederlaag in bridge-competitie n, v en IV de gasten van de vier vier tallen van de Marine. DEN HELDER Tussen Haaks en Kuifje Predikbeurfen „Winnubsf'* op mars Invalide oorlogsslachtoffers kunnen met vacantie HCSC bekert morgen tegen vierde klasser Jong Holland Kampioenschap schaken in voorbereiding „Stoffenhaven" is reeds grofer geworden PIET SCHMIDT Viering verjaardag H.M. Koningin Juliana „Korporaal Elizabeth" Aan alle goede dingen kamt 'n eind Breezand Pluimveehouders kwamen bijeen Damclub Zijpe Marktoverzicht Schagen Anna Paulowna „Zuivere zwarte handel" 'i Zand bridgeclub Up and Down Wieringen Nieuwe predikant begroet Zal Urk stemmen voor Prov. Staten van Overijssel? Sukarno bekrachtigt uitbreiding Republiek Indonesia De f 25.000 is er uit Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland s^4Znir°0r late° Staan' MaarPÏ Het is mei de wielrennerij in Den Helder al net zo gesteld als in de meeste andere plaatsen in ons land. De wielersportvereniging die er is, legt meestal een flinke hoeveelheid enthousiasme aan de dag. maar het wil niet zo best. Het organiseren van wedstrijden of een ronde kost geld, en een wielersport vereniging telt niet zoveel leden als bijvoorbeeld een voetbalvereniging. Boven - dien wordt de wielrenner, wfl bedoelen dan de amateur, voor veel hogere kosten geplaatst. Een en ander geeft onmiddellijk de overtuiging dat hü hart heeft voor zijn sport, wat het hem ook zou mogen kosten. Wij willen met deze regels na tuurlijk niet beweren dat alle beoefe naren van andere takken van sport niet uit hetzelfde hout zijn gesneden. De Helderse wielersportvereniging „D.OX" begint Zondag het nieuwe seizoen met een paar trainingsritten bij de Donkere Duinen. De amateurs rijden honderd en twintig kilometer, voor de nieuwelingen is de afstand bepaald op 73.8 kilometer. Dat is slechts het be gin, want „D.O.K." is van plan om op 1 Mei in Den Helder grasbaanraces te organiseren op een van de voetbalter reinen. Het bestuur wil de wieler sportvereniging „Alcmaria" voor deze wedstrijden uitnodigen, waardoor zij ongetwijfeld aan spanning zullen win nen. Een andere belangrijke gebeurtenis is de Ronde van Noord-Holland van „D.T.S." uit Alkmaar, die op Zondag 28 Maart zal worden verreden. Deze ronde, die dit jaar voor de vijfde keer wordt gehouden, zal voor het eerst ook Nieuwediep bereiken. De afstand, die vorige malen 185 km. bedroeg. telt dit jaar, in de zogenaamde „Lustrum- ronde". 225 km. De renners, die via Schagen, De Stolpen en Callantsoog langs de duinen Den Helder binnen komen, volgen de route Middenweg, Boerhaavestraat. Brakkeveldweg en Nieuwe Weg. Zij worden om ongeveer één uur verwacht, om hier verzorgd en bevoorraad te worden. Aan deze ronde nemen van „D.O.K." deel Cees Ris, Bijl Walraven en Trom petter. Hopelijk zullen deze renners zich kranig weren. Verleden jaar le verde Ris de zeer goede prestatie als vijfde te eindigen Piet Vermijmere uit Terneide kwam als eerste aan. Het spreekt vanzelf dat verscheidene prominente renners aan de ronde heb ben deelgenomen, en ook dit jaar weer van de partij zullen zijn. Het belang rijkste is echter dat de renners Den Helder aandoen, wat zeker niet alleen door de liefhebbers van de wieler sport op prijs wordt gesteld. Het gezelschap, dat gisteravond in de marinecantine een toneelprogramma heeft verzorgd, bleek zijn naam met ere te dragen. „Vrolijk toneel" heette het troepje, dat onder leiding van mej. Rini Blaaser het blijspel „De kilome tervreter" opvoerde. De ondertitel van deze klucht in drie bedrijven was „Het kan niet gekker", en inderdaad, we konden ons moeilijk deze dolzin nige geschiedenis in een nog amusan ter vorm voorstellen. Het meeste ple zier verwekte de schoonvader van de „kilometervreter", die in de creatie van Jan Nooy een buitengewoon ko mische figuur was. Zodra hij, als een potsierlijk oud heertje, achter de cou lissen vandaan kwam, ging er in de zaal een schaterlach op. De oude baas kon bijzonder grappig uit de hoek ko men. maar het moet gezegd worden dat de kring van zijn familie en vrien den hem daartoe alle aanleiding gaf Vooral zijn vrouw (de schoonmoeder) was een nummer, dat leuk tegensnel ontketnde. Het hele verhaal was één aaneenschakeling van nonsensikale grao penmakerij, waarvoor men natuurlijk een ander gezicht moest zetten dan voor een serieus toneelstuk. Maar zo iets als gisteravond kan op zijn tijd geen kwaad, en zeker niet in de mari necantine, waar het in de eerste plaats op de ontspanning aankomt. „Het vro lijke toneel" heeft deze ontspanning met volle maat geboden, zonder daar bij de goedkoop effect met dubbelzin nigheden en dergelijke te speculeren. Het is een avond geworden van de ge zonde lach. Het publiek was daar dankbaar voor, getuige het enthousias te meeleven in de zaal en het langdu rige applaus dat onklonk toen luite nant ter zee Van Veen de damesto nelisten verraste met seringen en tul pen. Woensdagavond heeft Royal I in de bridgecompetitie voor een verrassing gezorgd door het leidende VBC I de eerste nederlaag toe te brengen. Hier door is de spanning in de le klasse B teruggekeerd. VBC II en Hl wonnen overeenkomstig de verwachting op re gelmatige wijze van Royal II en IH. VBC IV kwam maar juist met de hak ken over de sloot tegen Royal IV. De uitslagen waren: Royal I—VBC I 42—18; Royal II—VBC II 16—65; Royal III—VBC III 23—65; Royal IV—VBC IV 24—29. De stand is nu: le klasse A: VBC II5 4 1 0 9+122 HBC I 5 3 0 2 6+42 Marine I 4 2 2 0 6+27 RKBC I 5 1 1 3 3—40 Royal II 5 0 0 5 0—151 le klasse B: VBC I 5 4 0 1 8+73 Royal I5 3 0 2 6+19 HBC IH 5 3 0 2 6—41 HBC II5 2 0 3 4—13 Marine II 4 0 0 4 038 2e klasse A: HBC V 5 3 11 7+87 Marine III 4 2 2 0 6+41 VBC IV 5 2 1 2 5—67 Royal IV 5 1 2 2 4—2 RKBC II 5 1 0 4 2—59 2e klasse B: VBC IH 5 4 0 1 8+157 Marine IV 4 2 1 1 5—2 Royal Hl,.5 1 2 2 4—41 HBC IV 5 2 0 3 4—62 HBC VI 5 1 1 3 3—52 Op Donderdag 16 Maai t zijn HBC 1. Op Woensdag 22 Maart ontvangt VBC de beide viertallen van RKBC, en HBC III en VI. Nu kopen TAFELSERVIES, fris décor 39.80 THEE- EN ONTBIJTSERVIES, samen 22.80 THEESERVIES, pracht porcelein, ■met 12 kopjes 36.90 KOP EN SC TOT ELS, crème 52 ct. met mooi décor 76 ct. pastel blauw 1.20 Eng. aardewerk m. mooi décor 1.50 THEEPOT, vuurvast 2.45 AFWASTEILTJES 1.98 ZOUT POT emaille 3.30 EMAJLLE SCHALEN, reseda per 5-delig nest 5.25 KOFFIEMOLEN, prima maal- werk 9.95 KEUKENWEEGSCHAAL 7.45 HOUTEN LEPELREK met 5 lepels 2.70 met stamper en deegrol 540 MESSENBAKKEN. S vaks 1.85 Een dag vroeger dan de verwach ting was is Hr. Ms. „Maraix" gister morgen om elf uur, geassisteerd door de sleepboten RS 9 en RS 28, de ha ven binnengelopen. Het schip werd voor de Atjeh-loods gemeerd. De Texelse boot had gisteravond drie kwartier vertraging wegens de la ge waterstand. De „Voorwaarts" kon wel op tijd van Texel vertrekken, en deze heeft de passagiers overgebracht. De „Dokter Wagemaker" liep om kwart over zeven binnen. De dienst van half acht naar Texel kon normaal worden gevaren. Hr. Ms. „Orkaan" is gisteren naar Rotterdam vertrokken, om daar gede magnetiseerd te worden. De twee bokken, die de gezonken bak hebben gelicht, zijn gisteren weer naar Amsterdam gesleept. Gisteravond omstreeks twaalf uur is Hr. Ms landingsvaartuig „LT 6" naar Hoek van Holland vertrokken. Het is morgen hoog water om 0.10 en 12 50 uur, en laag water om 7.00 en 19.05 uur. ZONDAG 12 MAART DEN HELDER:Ned- Herv. Gem„ Nieuwe Kerk Weststraat, 10.30 uur ds De Hoest; Palmstraat 10 uur ds. Borg- hardt, 17 uur de heer E. Wanders; Huisduinen, 19 uur ds. De Hoest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur ds. Swen; Rehobothkerk, 10 en 17 uur ds. Hamming. Chr. Geref. Kerk, Steengracht, 10 en 17 uur leesdienst Gereformeerde Kerk (artikel 31), Weststraat, 8.30 en 17 uur ds. F. Tolle naar. OudGeref. Kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur leesdienst. Geret Gem., Janzendwarsstraat, 10 en 16 uur lees dienst; Vrijdag 19.30 uur ds. K. de Gier van Lisse. Luth. Kerk, Wezenstraat 10.30 uur dr. J. A. Stellwag. Doops gez. Gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds J. J. J. van Sluys; Dinsdag 1990 uur gemeente-avond. Oud. Kath. Kerk, 10 uur Heilige Mis. 19.30 uur lijdens meditatie, pastoor Verhey. Evange lisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur de heer H. v. d. Brink; 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bij belkring; Donderdag 19.30 uur vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst (Visbuurt), 21 uur bid stond. JIILIANADORP: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds. Salm. Gerei. Kerk, v.m geen dienst; 1490 uur ds. Hamming. Star of Hope Mission, 10 en 19 uur sa menkomst; 15 uur Zondagsschool; Dins. dag 16 uur meisjeskrans, 19.30 uur bid. stond; Donderdag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19.30 uur bidstond. VRIJDAG 10 MAART 1950 Het wordt haast een eentonig ver haal... „Winnubst" gaat vanavond weer rfiarcheren en (natuurlijk) gaan de collectrices mee. Zij hopen veel geld op te halen, want één alt-saxofoon kost f 500 en een bas-saxofoon (die groter is) zelfs f 750. Het comtié wil proberen, aan „Winnubst" ter gelegenheid van het jubileum één zo'n instrument aan te bieden, als geschenk van de Helderse burgerij. De route die vanavond wordt ge volgd is: Prins Hendriklaan, Keizer straat, Spoorgracht, Jonkerstraat, Jan in 't Veltstraat, Van der Duin van Maas damstraat, Van Limburg Stirumstraat, Jonkerstraat, Van Hogendorpstraat. S takman Bossestraat, Beukenkamp straat, Vijzelstraat, Jan In 't Veltstraat, Nieuwstraat, Bassingracht, Brouwer straat, Vijzelstraat, Bassingracht, Vïs- straat, Willem Beukelszstr.. Ruyghweg, Onrust, Binnenhaven, Zuidstraat West straat, Molengracht, Loodsgracht, Prins Hendriklaan. Ook morgenmiddag wordt een mars door de stad gemaakt, en wel langs de volgende route (afmars om drie uur): Prins Hendriklaan, Parallelweg, Sluis dijkstras t, Keizerstraat, Spoorstraat, Bierstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Spoorstraat, Keizerstraat, Sluisdijk straat, Parallelweg, Prins Hendriklaan. De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Vereniging „A.VO" (die zich bezighoudt met arbeidszorg voor onvolwaardige en mmder-valide ar beidskrachten) heeft van het hoofdbe stuur de mededeling ontvangen, dat aan een aantal invalide oorlogsslacht offers een gratis verblijf in een uitste kend geoutilleerd vacantie-oord kan worden aangeboden. De mogelijkheid daartoe wordt opengesteld voor inva lide oorlogsslachtoffers, die op 1 Sep tember a.s. de 21-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt Graag wil het afdelingsbestuur een ieder, die daarvoor in aanmerking komt de kans geven. Zij kunnen zich aanmelden bü de secretaris van de A.V.O.-afdeling, de heer G. H. Böhmer, Reigerstraat 9, of Bureau Sociale Za ken, Kerkgracht. In de derde bekerronde komt HCSC 1 morgen tegen de vierde klasser Jong Holland in het veld. Dat is de eerste keer, dat onze stadgenoten met een KNVB-elftal de strijd mogen aanbin den. Het belooft een zware wedstrijd te worden, die, hoe de uitslag ook moge zijn, in elk geval een goede trai ning is. De wedstrijd wordt om half vier op het B-veld van HRC gespeeld. Het tweede en het derde elftal van HCSC gaan op bezoek bij Jong Hol land 2 en 3. Het vertrek is bepaald op half twee van garage Moorman. Verder worden gespeeld: HCSC t HCSC b (kwart over twee) en HRC b HCSC c (drie uur). De schaakvereniging MSC heeft mo menteel de organisatie van het schaak kampioenschap van Den Helder in voorbereiding. Deze wedstrijden wor den gespeeld In een hoofdklasse, een eerste, een tweede en een derde klasse Het bestuur heeft bepaald, dat, wan neer het aantal deelnemers per klasse meer dan zes personen bedraagt, er volgens het afval-systeem voorronden zullen worden gespeeld. Deelname is voor een ieder mogelijk, tegen een inleggeld van f 1 per per persoon. Men kan zich, vóór 13 Maart, opgeven bij de wedstriidleider, de heer P. Kroon, Middenweg 128. De „Stoffenhaven" van de heer Reiss in de Keizerstraat, die op 1 Januari werd geopend, heeft nu reeds uitbrei ding ondergaan. Deze fraaie zaak had achter de ruime etalages een betrek kelijk kleine verkoopruimte. Thans is ook het achter deze ruimte gelegen vertrek aan de winkel toegevoegd, het geen het geheel zeer zeker ten goede is gekomen. De heer Reiss heeft nu een ruim pand, eö mag zich er tevens over verheugen dat het daglicht nu vrije lijk door het glazen dak naar binnen kan stromen. KLEDING NAAR MAAT €e»t vertrouwd adreó voor ld kleding naar maat Ruyghweg 74 - Tel. 3176 De Christelijke Oranjevereniging is voornemens, de verj-.ardag van H.M. de Koningin op 5 Mei feestelijk te vie ren. Het bestuur heeft de heer Jan B Oosterwelder (hier ter stede ook be kend als de „meester-verteller") bereid gevonden, die avond voor de vereni ging op te treden. Mevrouw B. Riek- wel-Bruin (alt) en de heer G. van der Kuyl (orgel) hebben eveneens hun me dewerking toegezegd Het slotwoord zal worden gesproken door de vlootpredi- kant ds. J. W. Sepmeijer. Wij herinneren er nog even aan dat vanavond in Tivoli het toneelge zelschap Comedia voor de Volksuni versiteit een opvoering komt geven van het blijspel „Korporaal E'izabeth* dat deze week voor de honderdste maal in Nederland voor het voetlicht werd ge bracht. En het ic weer de klok, die nodig is, om ook dit tot te kannen aankondigen. Komt U voor goede klokken eens kijken bij BesmMerboer KIIZKtSTt'AAT IJ.1T OCH MilOCt AHe artikelen boven de 10,- zijn verzekerd tegen verlies, diefstal, brand en braak. Daar de voorzitter niet op tijd aan wezig kon zijn, opende de heer Alb. Langere!» de vergadering van pluim veehouders en heette daarbij in het bijzonder de heer C. Waiboer welkom, die van zijn ervaringen in Amerika zou vertellen. Het Jaarverslag van de heer J Pranger vermeldde een ledental van 39 en herinnerde aan de naar Friese bedrijven gemaakte excursie. De rekening van de heer P. van Genderen, gecontroleerd door de he ren M. van Dijk en H. Ottens, Degon met een batig saldo van ƒ44.10 De inkomsten waren 73.90. De uitgaven ƒ84.46. Het eindsaldo dus 33.54. Intussen was de heer G. Vergaay ter vergadering gekomen. Deze nam de leiding over en sprak woorden van dank voor de toewijding, die het over leden bestuurslid K. Pranger aan de vereniging had betoond. Het bestuur was bij de begrafenis tegenwoordig geweest. In een brief dankte de fa milie voor de bij die gelegenheid ge schonken bloemen en de bewezen eer. Besloten werd omstreeks half Juni een excursie te maken naar het In stituut te Beekbergen. Het bestuur zal onderzoeken of dan ook nog één of twee grote bedrijven in de buurt bezocht kunnen worden. Hierna kreeg de heer Waiboer het woord, één van het vorige jaar naar de Verenigde Staten uitgezonden jon ge boeren. Hoewel zelf meer bij de landbouw geïnteresseerd, had de heer Waiboer, zo bleek uit zijn causerie, toch veel aandacht besteed aan an dere zaken en wist dan ook interes sante dingen van de pluimveeteelt in Amerika te vertellen. In dit bedrijf als in de andere speelt de mechani satie een grote rol. De afzet van eieren en slachtkippen geschiedt gro tendeels coöperatief. Veel zorg wordt besteed aan verpakking en koeling, want aan de kwaliteit worden door het publiek hoge eisen gesteld. De heer Vergaay, die de heer Waiboer dankte voor zijn vlotte causerie, con cludeerde, dat men in Amerika meer kans had om In het groot te werken dan hier, maar overigens met dezelfde moeilijkheden had te kampen. Ook daar is het een probleem om schone (niet afgewassen) eieren aan de markt te kunnen brengen. Een volgend agenda-punt betrof t houden van een pluimveetentoonstel ling. Het bestuur zal onderzoeken of dit hier mogelijk is. Ervaringen met een straallamp, gebruikt bij het fok ken van kuikens, werden uitgewis seld. Men was het er over eens, dat men niet meer dan 50 kuikens bij een lamp moet hebben en deze gescheiden moest houden van een ander vijftig tal. De stroomkosten zijn vrij koog Aan hen, die er over dachten hun toom kippen te kruisen ter verkrij ging van een zwaarder ras, werd voorgehouden, dat zwaardere kippen gemiddeld 5 kg. voer meer gebruiken en men toch al, in plaats van de benodigde 40 kg„ maar 30 kg. toe gewezen krijgt. Als ze aan de tweede leg toe zijn, moet extra opgepast worden, want een zwaardere kip ls vatbaarder voor vervetting en dan moeilijker aan de leg te krijgen. Kvt ei krijgt vaak een miskleur en dit kan van Invloed zfln op de prijs, die men er voor krijgt. Met de wens, dat de fokkers een goed jaar mogen hebben, sloot de heer Vergaay de vergadering. De uitslagen van de competitiewed strijden van damclub Zijpe luiden: P. J. WaiboerA. Slljkerman Pzn. 20 A. Slijkerman Jzn.—W. Jimmink 20 G. Rademaker— C. Kooy 11; P. HoedjesS. Hoek 20 S. HoekC. Tuin 1—1 Daar de vorige competitiestand niet geheei juist was opgenomen, vermel den wü hier de goede stand met inbe grip van de laatste wedstrijden: p. J. Waiboer 13 7 6 0 20 A Slijkerman Jzn. 16 8 6 2 22 A. Slijkerman Pzn. 13 7 4 2 18 W. Jimmink 12 4 5 3 13 P. Hoedjes 18 9 7 2 25 P. Koopman 13 8 3 2 19 A. Blokker 13 2 3 8 7 P. de Wit 18 5 2 11 12 C. Kooy 11 1 3 7 5 A. Louwe 15 5 6 4 16 G. Rademaker 12 2 6 4 10 -S Hoek 9 2 4 3 7 C. Tuin 18 2 3 13 7 De aanbieding Van vette koeien was iets minder dan de vorige week. net gevolg hiervan was, dat de handel een ..duur" verloop had. Vooral de beste kwaliteiten waren heel duur. De hoog ste prijs voor slachtgewicht kwam op f 2.70 per kg. In massa hoogste note ring f 1150. De aanvoer had best wat groter kunnen zijn, want er waren vo doende liefhebbers. In melk- en kalf- koeien was de handel matig doch wei prijshoudend. Voor zeer beste verse koeien met de vereiste papieren boven de notering. Er werd ook al gezocht naar een geldekoe voor de weide. Ook deze gingen heel duur van de hand, oe hoogste notering f 700. Voor de slacht werd er ook naar geldekoeien gezocht. De koeien zijn zeer duur. De hoogs e notering van de kalfvaarzen tot f 675, handel redelijk. Pinken werden met aangevoerd. In nuchtere kalveren be^ gon de handel aanvankelijk stug, doch later ging het Iets vlotter. De prijzen waren aanmerkelijk minder dan de vo rige week. Deze keer voor de handelaar beslist een tegenvaller. Er werden goede paarden aangevoerd. Luxe P®j*r" den f 70O—f 1025. Werkpaarden f 500— f 1000 Slachters f 400-f 800. Er was wel vraag naar goede paarden. Op de wolveemarkt was de aanvoer klein en de handel had een slepend verloop met iets lagere notering. Op de uitvoer van rammen drukte 35 heffing, hetgeen een achteruitgang voor de export bete kende. Vette varkens werden ook deze week niet aangevoerd. Blijkbaar zijn er nog geen boeren die op deze vetvee markt, waar toch alle soorten slacht vee thuis horeh, vette varkens willen aanbieden. Als ze worden aangevoerd komen de slagers toch ook wel om te kopen. De handel in biggen was^ nu weer zeer stug met zakkende prijzen De kippen zijn voorlopig van de baan en de koniinenha.idel was kalm. Fj" was weer veel bezoek. SCHAGEN, 9 Maart 1950. 18 Paarden f 900—f 1025; 18 Geldekoeien (mag.) f 550—f 700; 44 Geldekoeien (vette) 600—f 1150; 20 Kalfkoeien f 660— f 800; 5 Vaarzen 500—f 675; 411 Nuch tere kalveren f 25f 45; 10 Schapen (mager) f 80—f 95; 9 Schapen (vette) f 90—f 110; 10 Overhouders f 55f 73; 4 Varkens (magere) zeugen f 200f 400; 76 Biggen f 30—f 50; 9 Konijnen f 2— f 4. A. geboortig uit Anna Paulowna, kon, toen hij zijn broer vanuit zijn huidige woonplaats te Amsterdam op zocht, de verleiding niet weerstaan en kocht een hoeveelheid varkensvlees. Hiervan was drie kilo ongestempeld. De Alkmaarse Bijzondere Politie-rech- ter vorderde voor dit vergrijp één maand gevangenisstraf. A. S. ging in hoger beroep en Woensdag hoorde hij voor het Amsterdamse Hof een gelijke straf tegen zich eisen. De advocaat- generaal wilde verdachte's optreden, als een zuiver meedoen aan de zwarte handel zien. Uitspraak over veertien dagen. De uitslagen van de voorlaatste com petitiewedstrijd waren: 1. J. Louter—A. Strooper 62V- m.pt; 2. D. den BrasemL. Koopman 62 m.pt.; 3. H. A. v. d. VoortW. de Wit 60'/» m.pt.; 4. Mr. KrukP. Roos 57"*/» m.pt.; 5. H. Veul—P. Strooper 56 m.pt; 6. P. de WitT. Blokland 56 m.pt; 7. Ant Strooper—P. Slijkerman 5!F/» m.pt; 8. N. v. d. Linden—S. Linting 54'/» m.pt.; 9. R. Hertog—P. Jansen 43 m.pt.; 10. J. Doedens— N. Tesselaar 32"*/» m.pt Op de ranglijst hebben de leiding T. BloklandP. de Wit met 449 match- punten. Ter kennismaking met de nieuwe pre dikant ds. Kruiswijk, en echtgenote werd in de geret kerk een begroetings samenkomst gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer W. Jansen, die op de gebruikelijke wijze opende en de nieuwe herder en leraar een hartelijk welkom op Wieringen toe riep. Er werden in deze geest verschil lende toespraken en voordrachten ge houden. Het hoogtepunt van de gezel lige avond was wel de aanbieding van een leren Jas, die de predikant namens de gehele Wieringergemeente werd aangeboden. Het was reeds elf uur toen ds. Kruiswijk de begroetingsavond op de gebruikelijke wijze sloot. Als de wet tot wijziging van de grens en provinciale indeling der gemeente Urk op 1 April het staatsblad heeft be. reikt, zullen de Urkenaren nog mee kunnen doen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Overvjsei Aldus deelt minister Teulings mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over dit ontwerp van wet. Enkele Kamerleden hadden, blijkens het voorlopig verslag, gevraagd of de- ze mogelijkheid bestaat. Bij zijn boven vermeld antwoord deelt de minister mee. dat het hem bekend is. dat bij de Urker bevolking het verlangen leeft dit jaar reeds haar stem bij de Over- ijselse Statenverkiezingen uit te brengen. Hij stelt daarom bij nota van wijziging voor, de datum van ingang der voorgestelde voorzieningen op 1 April in plaats van op 1 Juli te stel- len. Zal de wens der Urkers ingewil ligd worden, dan zullen de openbar» behandeling van het wetsontwerp i» de Tweede Kamer en het afdelingson- derzoek en de openbare behandeling in de Eerste Kamer moeten geschie den in de tijd die nog rest tot 1 April ONTEVREDENHEID OVER MAASWIJDTE DER NETTEN. De maaswijde voor de snoekbaars- netten zal binnen afzienbare tijd 100 m.m. worden. iHerover heerst in vis serskringen grote ontevredenheid. Men is van mening dat vele vissers worden gedupeerd, doordat men nieuwe, dure netten moet kopen en de oudere waar deloos zün. Men heeft nu een actie op touw gezet, waarbij men bü de rege- ringsautoriteiten zal aandringen op in trekking van deze maatregel en zo hieraan geen gevolg wordt gegeven, dan in elk geval op vergoeding voor de nieuwe netten. EINDE VAN DE SLEEPNET VISSERIJ. De sleepnetvisserij zal per 16 Maart eindigen. Vanaf die datum ia dus de aanvoer van snoekbaars zo goed als geëindigd. Tot 1 April mag deze vis soort nog in palingfuiken worden ge vangen. Rode baars en snoek mogen tot 1 Juni niet worden aangevoerd. Van 1 April tot 1 Juni geldt de ga- sloten tijd o.a. ook voor voorn. VIS SERI JBERICHT. Door 12 vaartuigen werd Donderdag aangevoerd: 1044 pond snoekbaars, prijs 4244 cent, 118 pond rode baars, 46 cent; 54 pond blei, 6 cent; 710 pond voorn, 5 cent; 36 pond karper, 21 cent en 2 pond zalm, prijs f 1.03, alles par pond. Hedenochtend heeft president Sukar- no het besluit betreffende de invoe ging van Oost-Java, Midden-Java, Ma- dura en Padang bij de Repnblik In donesia (Djogja)ondertekend. Dit be sluit werd uitgevaardigd op grond van de noodwet Intussen heeft de volksvergadering, die Woensdag te Bandung bijeenkwam ter bepaling van de status van Pasun- dan, tot aansluiting bij de Republik Indonesia besloten. De correspondent van Aneta bericht, dat het door het lawaai binnen en buiten de vergader zaal niet doenlijk was algemene be schouwingen te houden. De voorzitter kon slechts vragen: „Voor de Republik Indonesia of tegen de Republik Indo nesia. Wie tegen is verzoek ik op tc staan, waarop allen bleven zitten. In de 509e staatsloterij, 4e klasse lijst, is op lot 4963 de prijs van ties waren verricht, f 25.000 gevallen. BEGROTING VOOR BRITSE MARINE De uitgaven voor de Britse marine voor 1950'51 worden geschat op 193 millioen pond sterling. 5.750.000 pond meer dan het vorig jaar. Veel aandacht zal worden besteed aan de modernisering van de afweer middelen tegen straalvliegtuigen, ge leide projectielen en onderzeeboten. Lord Hall, de minister van marine, verklaarde bij de indiening van de be groting, dat het aantal manschappen bü de marine zou worden verminderd en de productie en het onderzoek uit gebreid. Het komende jaar zou het personeel vei.ninderd worden van 140.000 tot 127.000 ma" as. rwruiswijK ae oegroetingsavond op personeel verminderd worden van de gebruikelijke wijze sloot. 140.000 tot 127.000 man Tl7V' *-** -.'■ '.'l I-1 - 17. Wetsnayel is al weggevlogen om mnn„een p achter de rystebrüberg nv?me,n' En PÜn' Pam en Pom? Ja de hondjes zullen zich door de bere heen moeten eten. Er zit niets anders hai"\* °°r hebben ze toch ook de vo ,oeH "CVaSt! Ze b^tonen alle drie ge' Hun "ÏÏS V""1* Z° hebben bo"' f,. Hun boterhammetjes met spek schieten niet erg op. „Hoe ver ben jij al? vraagt Pam als ze vijf minui® aan de gang zijn. En hij gaat eens bij z«n broertje Pim kijken. „Oh, jü bent °°k nog niet veel opgeschoten, dis berg is dikker dan ik dacht-" „Ja maar we beginnen toch ook nog maar pas?" bepi Pom. „Ja, dat kan we. zijn maar ik zal toch heus niet zo lang meer door bunnen eten! Ik heb nu al geen trek •neer", antwoordt Pam „Jullie wel?"

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2