Sport in 'I kirt de beste reep, die Nederland kent! Madame Auriol maakt furore te Londen Geen politiek van sussen tegen de Sovjet-Unie Alkmaar verliest tijdelijk het garnizoen Feestderbevrijding op 5 Mei Haar toiletten zullen invloed hebben op de voorjaarsmode J wit brocaat met een lange sleep, waar in 1 y2 mijl gouddraad verwerkt is. Bevin bood echtpaar Auriol lunch aan Drie kinderen en een man bij aanslag gedood De regering ven Australië wenst Gemeente Velsen krijgt Het Radioprogramma luchtdoel-artillerie HET ZELFDE LIEDJE Hongarije eist terugroeping van twee Britse diplomaten Valentin Ccobitsjef wordt naar Rusland gedeporteerd Frankrijk stelt Peyre in staat van beschuldiging Scandinavische ministers te Stockholm bijeen Karei Lotsy vertrokken Luc van Dam Jan de Bruin Westelijke nota's inzake Donaucommissie verworpen Eerste wapens naar Europa HUWELIJK OP HET MATJE Van goeden huize Duitsland toegevoegd lid van Raad van Europa? VRIJDAG 10 MAAKT 1950 (Telefonisch van onze correspondente te Londen) De stralende lentezon begroette het schitterende toneel voor Buckingham Palace, toen de Franse president en zijn gevolg Woensdag in statie uitre den naar de Guild Hall in de City voor de officiële lunch met de Lord Mayor. Madame Auriol, die 3 a 4 verschillende toiletten, waaronder vele van Dior en Sath, per dag lanceert, staat wel in het centrum der belangstelling. Blauw grijs en beige zijn de overwegende kleuren van haar twaalf ensembles, die grote invloed zullen uitoefenen op de Engelse voorjaarsmode. Woensdag morgen droeg zij een grijsblauw wol len complet. De mouwen van het korte wijdhangende jasje waren ge garneerd met enorme lichtblauwe vos sen; de revers van de japon reikten tot het lage middel, haar rok tot even over de knie. Haar blauwe hoed was bedolven onder witte veren pluimen. Zij droeg blauwe schoenen met hoge witte hakken. Vanmiddag tijdens de receptie van de Anglo-French Society droeg zij een grijs zijden cocktailjapon met opvallend korte rok en een bij behorende cape met zilvervos, zomede een witte strooien hoed met zilveren veren. Dinsdagavond was het statiebanket in het Buckingham Palace. Het was als een sprookje, toen tegen midder nacht de president en madame Auriol met de Koninklijke familie op het balcon verschenen. De Koning en de president in smoking, de Koningin met diamanten diadeem in een zilver met witte tullen crinoline, waarover het rode lint van het Franse Légion d'Hon- neur, madame Auriol in een schitte rend gedrapeerd Frans avondgewaad van zware witte satijn, geheel met zil ver geborduurd, met nauwe aanslui tende rok en twee smalle diamanten schouderbandjes. Prinses Elizabeth, die er met de dag knapper uitziet, droeg een glinsterend met parels geborduurd avondtoilet van zachtgroen brocaat met blote schouders, eveneens met het donkerrode lint van het Légion d'Hon- neur. Op het gala-banket op de Franse Ambassade nabij Hyde Park droeg Inmiddels hebben de hoge Franse gasten hun giften aan de Britse Ko ninklijke familie overhandigd: twee met de hand gemaakte Franse tapijten voor de Koning en de Koningin, één met ballet-scènes en één met opera scènes en voor Prinses Elizabeth een juwelendoos met haar initialen en de wapens van Engeland en Frankrijk in goud. Deze bestaat uit 5 afdelingen, gevoerd met blauw satijn. Prinses Margaret kreeg een uit 32 delen be staand toiletgarnituur, eveneens met haar initialen in goud op elk stuk. Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft Donderdag de Franse president. Vincent Auriol, en zijn echtgenote, een lunch aangeboden in het Royal Naval College te Green- wich. De gehele koninklijke familie en Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, bevonden zich onder de 224 aanzittenden. Des avonds gaf het Sadlers Wellsballct een gala voorstelling in Covent Garden. DeLon- dense society was hier tegenwoordig. Juwelen ter waarde van millioenen ponden sterling schitterden in de stra len der verlichting. Een jonge Syrische populist heeft Donderdagavond uit wraak voor de terechtstelling van Syrische populisten een aanslag gedaan op de Libanese premier, Riad El Solh. De premier bleef ongedeerd, doch de drie schoten, die zijn aanvaller afvuurde, troffen drie kinderen dodelijk en verwondden een man. De dader werd gearresteerd. Spencer wil spoedig een vredesverdrag met Japan Geen enkele poging tot toenadering tot de Sowjetunie heeft kans op suc ces, indien z(j niet is gebaseerd op een politiek van macht en vastbeslotenheid ota die macht desnoods te gebruiken, heeft de Australische minister van bui tenlandse zaken, Spencer, in zijn eer ste verklaring tot het Australische par lement gezegd. Spencer meende, dat een politiek van sussen niet alleen on doeltreffend, doch zelfs gevaarlijk zou zijn, daar de Russische leiders haar zouden beschouwen als een uiting van zwakheid. Stamhoofden in de bres voor Seretse Khama Veertien hoofden van de Bemang- watostam in Beetsjoeanaland hebben zich tegen het besluit van de Britse re gering gekeerd, waarin hun opperhoofd Seretse Khama voor vijf jaar de te rugkeer naar zijn land is verboden. De hoofden willen de zaak voorleggen aan de hoogste rechtbanken in Enge land en als dat niet helpt aan de UNO of het Internationale Gerechtshof. Reorganisatie van de Koninklijke Landmacht HILVERSUM I, 301 meter. Nieuws om 7, 8 en 11 uur; 6.00 Geestelijke liederen; 6,15 CMB-kwartier; 6.30 Strijdkrachten; 7.15 Regeringsuitzending; 7,35 Gr.muz.; 7,40 Vandaag"; 8,05 Met band en plaat voor paraat; 8.30 „Hak in!"; 9,00 „Harp-en- semble"; 9,25 „Behoud en verzorging van ons natuurschoon", 9,45 Radio Philharm. orkest; 10,45 Avondoverdenking; 11,15 Avondprogramma; 11.15 Maria Kurenko. HILVERSUM II, 415 meter. Nieuws om 6, 8 en 11 uur; 6,15 De Vara feliciteert; 6 40 Radio sextet; 7.00 Denk Om de bocht; 7,15 Silvestri-kwartet; 7,30 Cursus „Gelo vige mensen"; 7,45 „Een Radio-krabbel 8,05 „Boeken"; 8,10 Piano-voordracht; 8,30 „Mensen aan het werk"; 9.00 Men vraagt.... en wij draaien; 9,25 Aether-fo- rum; 9,55 Buitenlands weekoverzicht; 10.10 „Pennies from Heaven"; 10,40, „Vandaag 10,45 Avondwijding; 11.15 De Groninger Orkest-vereniging. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 meter. Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur; 8,15 Pluk de dag: 9.00 Moeders wil is wet; 9.30 Muziek houdt fit!10.00 Klein, klein kleutertje; 10.15 Promenadeconcert; 11.00 „De Zonne bloem"; 11.45 Ballet Egyptien; 12.03 KRO- amusementsorkest; 1.20 Promenade-or kest; 2.20 Engelse les; 2.40 Leeuwarder kamerkoor; 3.10 Kroniek van. letteren en kunsten; 3,45 Dolf van der Linden; 4.29 „De Vliegende Hollander"; 4.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 500 De Wig wam; 6.00 There was a boy; 6.15 Journa listiek weekoverzicht; 6.30 Strijdkrach ten; 7.15 Actualiteiten; 7.25 Mijnheer de voorzitter!; 7.35 Amerikaanse symphonie- orkesten; 8.05 De gewone man;. 8.12 Nacht und Traume; 8.15 Lichtbaken; 8.43 „Steek eens op, heren!; 9.00 KRO-orkesten-para- de; 9.30 „Kon Tiki", radiofeuilleton; 9.55 KRO-orkeste-parade; 10.25 Weet u het?; 10.35 Amerikaans commentaar; 10.45 Avondgebed; 11.15 Werken van Jean Phi- lippe Rameau. HILVERSUM II, 415 meter; nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur; 8.18 Jimmy Leach and his organolians; 8.45 Zang d°or deep river boys; 9.00 Johann Strauss. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld"; 10.05 mor genwijding; 10.20 Radiofeuilleton10.55 Voor de arbeiders; 11.35 Werken van Fau- re en Vierne; 12.00 Johan Jong; 12.55 Sidney Torch en zijn orkest; 1.15 De Ram- blers; 2:00 Als een bonte vogelvlucht, 2.A „Vincentino"; 2.50 Gracie fields; 3.00 Van boek tot boek; 3.15 Omroepkamerorkest 4.00 Van de wieg tot het graf;'4.15 Dans muziek; 4.45 Sportpraatje; 5.00 UbA-ca- baret; 5.30 Op de disselwagen; 6.15 Popu laire liedjes en melodietjes; 7.00 Arti;stipk staalkaart; 7.30 „Lezen in de Bijbel Passepartout; 8.15 Malando en "1" rumba-orkest; 8.45 De bonte bal: 9.45 so cialistisch commentaar; 10.00 J?^ad' sextet; 10.25 Onder de pannen; 10.40 ac- cordeola11.15 Sfeer en rhythme; lias Gevarieerd programma. radiodistributiedienst Lijn 3: 7.05 Gr.pl.; 7.30 Kroniek; 7.40 Gymnastiek; 7.50 Gr.pl.; 3.05 Gr-P^' Gr.pl.; 10.10 Verz.pr.; 11.00 R^ez-vous Players; 11.30 NWDRgram.; 12.00 VLJir. Cabaret; 12.30 Sol. Saintal; 1315 •S£d"d"- Amigos"; 14.00 Fr. Br.: Gr.; 14.30 za"S 15.30 Verz.pr.; 16.30 Ens. Alexandre: u w Ber.; 17.10 Ver. Alexandre; 17.30 Kootw Ned. Strijdkr.: 18.00 Vl.Br.: Jazzmuz 18.30 V. d. sold.: 19.30 Gr.; 19-50 Feuill 20.00 Omr.-Ork.; 21.00 Act.: 21.15 Ork. Bee laerts; 22.15 Verz.pr.: 23.25 Jazzmuz.; 25 Gr. Lijn 4: 7.15 „Bonjour le Monde V'la des lefrains; 7.30 Eng H.s.: Mil ork. 8.10 Conc.; 9.15 Ork. Temple; 9.45 BBt Revue ork.: 10.30 Ork. Leader: 11.00 Vo gelgezang: 11.15 Wijding: 11.30 Ork. Payne 12.00 BBC Welsh Orch.; 13.00 Ork. Stewart 13.15 „Variety Bandbox"; 14.10 VIBr.; Gr 15.00 Lux.: Bonjour, les Amis!: 16.00 V) Br.: Vocaal Kwintet; 16.15 Gr.; 16.30 Gem kwartet; 16.45 Gr.; 17.15 Ace.; 17.30 Gram 17.40 Verv. acc.: 17.55 Pauze: 18.00 Fr Br V. d. sold.; 18.30 Accord.; 18.45 Eng. L.P Sportrep.; 19.00 Jazzmuz.: 19.45 Eng. H.S „Those were the days": 20.15 Fr Br.: Onv ork.: 20.45 Chansons: 21.07 Amus.mu- 21.15 Eng. L. P.: Ork. Levy: 22.00 BB' Midland Light Orch.; 23.15 Squadronnai res; 23.50 Cabaret. In het kader van de reorganisatie van de Kon. Landmacht, waarbij met ingang van de lichting 1950 - 2 de op leiding van dienstplichtigen weer als vanouds bij regimenten zal geschieden en in verband met de voorgenomen uitbreiding van verschillende wapens zullen enige gemeenten, die tot nu toe geen garnizoen hadden, een groter of kleiner troepenonderdeel krijgen. Al leen Alkmaar zal wellicht tijdelijk haar garnizoen verliezen. Daarentegen zal in Velsen luchtdoèlartillerie gele gerd worden. De overige gemeentenwelke garni zoen krijgen, zijn Laren (luchtdoëlar- tillerie), Zuidlaren (infanterie), Amers foort verliest de infanterie, maar krijgt er geneeskundige troepen voor in de plaats. Amsterdam krijgt intendance troepen. Bergen op Zoom moet de in fanterie afstaan, maar krijgt weer ar tillerie en tevens luchtdoelartillerie. Breda ziet het garnizoen uitgebreid met luchtdoelartillerie. Deventer, Schalkhaar en Gorssel krijgen infan terie. Ede moet de geneeskundige troe pen verliezen. De luchtdoelartillerie- school en later wielrijders zullen het garnizoen echter versterken. Gorin- chem krijgt pontonniers en behoudt luchtdoelartillerie. Grave moet om schakelen van A.A.T. op infanterie. 's-Gravenhage zal luchtdoelartillerie huisvesten. Haarlem krijgt eveneens luchtdoelartillerie, alsmede een deel van het regiment aan- en afvoertroe- pen. Harderwijk moet de kaderschool infanterie ruilen voor artillerie. Kam pen kan behalve op de 2de centrale opleidingsschool voor administratief kader rekenen op artillerie. Leiden verliest de A.A.T., maar krijgt inten dancetroepen. Naarden krijgt lucht doelartillerie. Tilburg kan op een groot contingent van het regiment aan- en afvoertroepen rekenen. Utrecht ten slotte moet de geneeskundige troepen afstaan. De garnizoensplaatsen, welke niet werden vermeld, behouden vrijwel hun huidige garnizoen. Bovengenoem de wijzigingen zullen in hoofdzaak voor 1 October 1950 haar beslag krij gen.- Hongarije heeft de Britse regering verzocht om terugroeping van haar handelsattaché en de plaatsvervangende militaire aïtacKié, die in het procés, tegen Vogeler en Sanders zijn genoemd. De Hongaarse regering zal tevens de verblijfsvergunningen van alle leden van de British Council te Boedapest intrekken. De minister van Binnenlandse Za ken heeft een rondschrijven aan de gemeentebesturen gericht, waarin hij zegt, de voorkeur te geven aan een landelijke viering van de Bevrijdings dag op de vijfde Mei. In plaatsen van ons land, waar de bevrijding op een ander (meestal vroeger dan die datum vallend) tijdstip heeft plaats gehad, zou een plaatselijke viering op andere data een meer bescheiden karakter moeten dragen. In verband met de hui dige economische toestand komt het de minister ongewenst voor op andere data dan 5 Mei aan gemeentepersoneel vrijaf te geven. Valentin Goebitsjef, het 30-jarige Russische lid van het secretariaat der V.N., is gisteren te New-Rork tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van spionnage. Hij zal deze straf echter niet behoeven uit te zitten, want tevens is bepaald, dat hij binnen veertien dagen naar Rusland zal worden gedeporteerd. Judith Coplon, een 28-jarige Ameri kaanse ambtenares die met Goebitsjef heeft samengewerkt, is eveneens tot 15 jaar veroordeeld. De Franse parlementaire commissie belast met een onderzoek naar de „zaak der generaals", heeft de Franse minis ter van justitie gemachtigd de 44-jarige Fransman Röger Peyre, die zich thans in Brazilië bevindt, in staat van be schuldiging te stellen wegens -zijn aan deel in het beweerde uitlekken van ver trouwelijke Franse regeringsgegevens in Indo China. Hierdoor is het thans mogelijk de Braziliaanse regering om zijn uitlevering te verzoeken. Australie's houding inzake commu nistisch China zou worden bepaald daar wat dit land zou doen om onrust in Azie te verwekken. Vietnam noemde. Spencer in dit verband een gevaarlijk gebied; indien dit in handen van het rode China komt, is er gevaar, dat Malakka in zijn flanken wordt be dreigd en tezamen met Siam, Birma en Indonesië het eerste doel van de voort gezette communistische activiteit wordt. Voorts betoogde Spencer, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van een vredesverdrag met Japan niet ge heel in overeenstemming is met de Australische wensen. Deze politiek is gericht op uitstel voor onbepaalde tijd van een officiële vredesregeling en tracht tegelijkertijd, de Japanse rege ring in toenemende mate de verant woordelijkheid terug te geven voor de behartiging van Japans binnenlandse en zelfs buitenlandse zaken, aldus de minister. Australië stond op zijn onbe twistbaar recht, "deel te nemen aan het opstellen van een vredesverdrag voor Japan. Het wenste een nieuwe poging, om een alles omvattende, ordelijke re geling tot stand te brengen, waardoor de Japanse economie levensvatbaar zou worden, doch een nieuwe aanval zou worden verhinderd. Spencer herhaalde ten slotte het Australische voorstel voor een defen sief verdrag voor de Stille Oceaan, waarvan de leden van het Gemenebest de kern zouden vormen. Agenda vermeldt Russisch optreden tegen vissers De minister van Buitenlandse Zaken van Noorwegen, Zweden en Denemar ken zijn vandaag in Stockholm bijeen, Zweedse vissersschepen door de Russen teneinde het opbrengn van Deense en en de Russische territoriale grenzen te bespreken. Onlangs zijn enige Deense en Zweedse trailers, die op dertig km uit de kust van het schiereiland Hela voeren, door de Russen geënterd en ge durende bijna drie weken vastgehou den. De bemanning werd opgesloten onder beschuldiging van spionnage. Maandag keerden de schepen naar hun thuishaven terug. Volgens berichten van het eiland Bornholm zouden de Russen daar negen Deense, Zweedse en Westduitse trailers hebben aange houden. Zij schijnen naar vluchtelingen uit Oost-Duitsland en Polen te zoeken. De voorzitter van de KNVB is gister avond met en lijntoestel van de KLM naar Djakarta vertrokken. De heer Lotsy zal daar enige tijd verblijven om besprekingen te voeren met betrek king tot verschillende sportproblemen. Zoals wij reeds eerder schreven, zal de heer Lotsy dus niet aanwezig kun nen zijn bij de buitengewone vergade ring van de KNVB waar het compe titie-probleem in Nederland zal wor den besproken, Het is mogelijk dat Luc van Dam in Mei een wedstrijd zal boksen tegen Jan de Bruin, waarbij hij zijn titel van Nederlands kampioen middgngewicht op het spel zal zetten. Van Dgm heeft reeds in principe toegestemd en het wachten is nog op het antwoord van De Bruin. Het plan is de wedstrijd te Rotterdam in de openlucht te organi seren. Het dodelijk ongeval tijdens de Ronde van Zwitserland, waarvan de Belg Depoort^r het slachtoffer werd, heeft vorig jaar veel stof doen op waaien, Deze zaak wordt thans door de arrondissementsrechtbank te Brussel in behandeling genomen. Louis Hans- sens wordt er van beschuldigd door onvoorzichtig rijden de dood van De- poorter op zijn geweten te hebben. Zestien Maart begint het Neder lands kampioenschap groot biljart li- bre in Hilversum. Voor dit kampioen schap, dat vier dagen zal duren, heb ben reeds de navolgende spelers inge schreven. P. vd Pol (Nederlands kam pioen), A. Metz, C. de Ruijter, J. de Jong, J Eichelsheim en P. Kruythof. De Sowjetunie heeft de nota's van Engeland, Frankrijk en Amerika, waar in de weigering dezer landen, om de tegenwoordige Bonau-commissie te er kennen, is neergelegd, van de hand gewezen. De betrokken landen hadden de erkenning geweigerd, omdat de commissie geheel door de Russen wordt overheerst. Zij werd in 1948 ingesteld en verving de in 1921 ingestelde com- misie waarin behalve vertegenwoordi gers van de Donaulanden ook afgevaar digden van Engeland en Frankrijk zit ting hadden. De nieuwe commissie heeft, volgens TASS, de souvereiniteit van de Donaulanden inzake het be heer van de rivier volledig hersteld. De eerste Amerikaanse wapens in het kader van het Atlantisch Pact zijn Woensdag aan boord genomen van het Franse vliegdekschip „Dixmude". Er werden veertig gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers ingescheept. In totaal zal de „Dixmude" driemaal heen en weer varen voor het vervoeren van vliegtuigen. EIERMARKT BARNEVELD. Redelijke handel. Aanvoer ca. 1.000.000 stuks. Prijzen f 12—f 13 per 100 stuks. DOOR MART BÜRCHELL (7 Wat de regeling van de firma zelf be trof, had oom Chad keurig zijn plicht gedaan tegenover zijn familie. Mr. Whittaker wachtte en schraapte zijn keel. „Ik kom nu", zei hij, de papieren die voor hem lagen, met pijnlijke nauw gezetheid bestuderend, „aan de kwestie van de beschikking over mijnheer Chadwick Burdern's persoonlijk for tuin, dat na betaling van de schulden, tussen een kwart en een half millioen pond bedraagt". „Zoveel?" riep Clara uit. „Het lijkt een massa geld als je het achter elkaar uitspreekt." Mr. Whittaker lachte flauwtjes. „Het is een massa geld", gaf hij bijna vrolijk toe, want het stemde hem ge lukkig grote sommen te overhandigen, ook wanneer die anderen toebehoorden „Het is niet zoveel", merkte Jessica H>, als je in aanmerking neemt dat het een deel van het hartebloed van de firma vertegenwoordigt. Chad hield het bedrijfskapitaal laag, zodat hij door persoonlijke financiering van de meeste ondernemingen van de firma, de macht in handen hield, Nietwaar, Ell?" „Ja zeker." Elliott lachte een beetje, klaarblijkelijk zijn moeders ergernis over de situatie niet delend. Mr. Whit taker schraapte nogmaals zijn keel, ten einde de afdwaler de attentie weer op zich te vestigen en op Wat hij had te zeggen. Het werd onmiddellijk stil en vier paar ogen waren op hem gericht „Met uitzondering van enkele legaten voor zijn personeel en voor employé's van de firma, en een of twee liefdadig heidsschenkingen die ik later zal Op noemen", zei mr. Whittaker niet zonder binnenpret, „liet wijlen de heer Bur- dern zijn gehele persoonlijke vermogen na aan zijn achterneef „Elliott Burdern" er was een algemene ademloosheid „op voorwaarde dat binnen het jaar na het voorlezen van het testament, ge - noemde Elliott Burdern huwt met een lid van de bekende Maleverse familie Vaylon". Mr. Whittaker zvyeeg en de stilte, die op zijn woorden volgde, was expressie ver dan het naar adem snakken, dat hem had onderbroken. Toen zei Elliot, die was gaan staan; „Zegt u dat nog eens". Mr. Whittaker herhaalde het. „Maar wat is de bedoeling?" Het was Clara, die genoeg stem had teruggekre gen om de vraag te stellen. „Een lid van de familie Vaylon, inderdaad, daar mee kan niemand anders bedoeld zijn dan Marcia. Waarom heeft hij „Wat is het alternatief?" doorsneed Elliot scherp zijn zusters opgewonden gissingen. „Het alternatief?" Mr. Whittaker zag op. „Ja, wat gebeurt er met het geld als ik niet.... aan de voorwaarden vol doe?" „O". Mr. Whittaker glimlachte be grijpend, zij het een tikje nerveus. ,In dat geval wordt het geld verdeeld on der verschillende liefdadigheidsinstel lingen, waarin de heer Burdern geïnte resseerd was". „Liefdadigheidsinstellingen". Jessica had haar stem eindelijk terug, maar ze klonk hoger dan gewoonlijk en vrij onzeker. „Maar de firma zou ver lamd zijn zonder dat geld om op te steunen Is 't niet, Ell?" Nogmaals deed zij een beroep op haar zoon- om in stemming. „Ja, dat is zo." Elliott sprak kort en droog, alsof hij zichzelf een minimum aan orden toevertrouwde. „Hij moet gek zijn geweest," riep Jessica. „Wanneer is dit testament gemaakt?" „Ongeveer zes maanden geleden, en er was absoluut geen twijfel omtrent mijnheer Burdern's geestelijk welzijn, stelde mr. Whittaker stuurs vast. Ex centriek, onberekenbaar mag hij ge weest zijn, maar geestelijk gezond, volkomen gezond." „Maar hoezeer hij dat huwelijk dan ook gewild hag hebben, wat bezielde hem, er zoveel van te laten afhan gen?" Jessica's lange vingers grepen in elkaar „Hoe durfde hij veronderstel len, dat wij zelfs na zijn dood door zouden gaan met zijn wil te doen?" „Misschien," zei Anthony, die voor het eerst sprak, „dacht hij dat Ell dit ook wilde." En hij keek naar zijn broer, die nu bij het raam stond, met zijn rug naar de kamer, schijnbaar het uitzicht bestuderend, dat mr. VVhittaker zo bewonderd had. „Waarom moest hij dan Elliott om kopen, om zijn eigen wil te doen?' vroeg Clara kort. „Waarom heeft hij niet geprobeerd Marcia om te kopen met een groot voorwaardelijk legaat?' Ze had het zeker aangenomen." En Clara lachte verachtelijk. (Wordt vervolgd) Y'AN tijd tot tijd gaan al die tutterige mensen met hun gapperijen en hun scheldwoorden en hun gewiekst- en geniepigheden een mens - zo ra il de keel uithangen, dat 'ie iets gaat voelen voor afschaffing van de rech ters of instelling van de electrische stoel. Eén van beide. Alle rechters weg of alle liegende en zanikende en zich-van-g'een-kwaad-bewust-zijnde en zich kronkelende en zemelende en las terende verdachten de laan uit. Met een paar duizend volt in een zindelijk kamertje. Natuurlijk is dat een stumperige gedachte. Natuurlijk is dat enerzijds veel te zacht en anderzijds veel te streng. Ik weet het wel; we moeten het juiste midden houden tussen de belangen van de maatschappij en de belangen van de gestrafte, tussen het algemeen belang en de straf voor de schuldige. En dan zonder wraak en met veel talent en dikke rapporten en voorwaardelijke proeftijden en hier en daar met strenge hand een duidelijke voorbeeldenstellerij. Jasses, wat zijn we humaan geworden en jasses, wat is de juristerij soms een farizeërs- gedoe, met alle respect natuurlijk en een diepe buiging voor de Geblind doekte. Er komen soms zielepoten voor de tafel, die je met een schop onder d'r achterste en een tientje in d'r vingers naar huis zou sturen, om eerst eens lekker te eten en dan maar een uurtje uit te huilen vanwege de beroerdig heid, die het leven voor hen in voor raad schijnt te houden. De maat schappij beschermt zich, door de ont dekking, dat je zulke mensen als waren het kippen in hokken moet sluiten. En ze hoopt daarbij, dat do verbannenen het ei der boetvaardig heid leggen, opdat er het kuiken van een verbeterd leven kan uit kruipen. Nou, hoop doet leven Hoezeer dus de practijk des rechts mij vervuld heeft met een sterk scep ticisme aangaande de nuttige wer king van de celdeuren de jonge man van goeden huize, die vanmid dag voor de Kadi kwam geslenterd, gunde ik levenslang. De rechter behandelde de achter gronden van het geval met ingetogen preutsheid en ik wil er dus geen schan daalroman van maken. Wat de rech ter doet is wèlgedaan. Maar dat meis je zit er intussen mee, want ze bleef er mee zitten. Als u begrijpt, wat ik bedoel. Het was een kermisstaartje; de jongeman van goeden huize had haar beschouwd met dezelfde tijdelijke waardering, als waarmee hij draai molens en palingkramen bekeek. En voor de gevolgen wenste hij geen ver antwoordelijkheid te dragen. Wes halve de pa van het toeschietelijke kind hem had opgezocht, om een zachte wenk te geven in de richting van de trouwzaal. En omdat er in de trouwzaal getuigen nodig zijn, had pa er alvast een meegenomen. Zijnde deze zijn hengelkameraad. Het was uitgelopen op een beledi ging. Ge zoudt veronderstellen, dat de pa zich had vergeten, maar het lag anders. De jongeman had zich de vrijheid veroorloofd, de man, die do eer opeiste zijn schoonvader te wor den, een brutale hond te noemen en wat hij van het meisje gezegd had kan niet in de krant. De politie, door de aanstaande grootvader verwittigd, schreef al die barre woorden op en toen de rechter verdachte vroeg, of hij alzo had ge sproken zei de knaap: dat zal wel, want ik had me boos gemaakt De repliek, die de rechter daarop gaf, was zo striemend, dat het knul letje er onder sidderde als onder een bombardement. En het werd drie hon derd gulden. Ondanks de melodieuze woordenstroom, die een wipperige advocaat deed vlieten. Zijn er uit anderen hoofde fi nanciële aanspraken gesteld? vroeg de rechter aan de beheerste vader van het meisje. Het antwoord was eigenlijk het enige, dat de moeite van het onthou den waard was. De hoekige arbeider richtte zich recht en hij' zei: Nee, menheer, we zijn thuis met z'n zessen en daar kan zo'n zevende wurmpie nog wel bij. We hebben de centen van dat meneertje niet nodig. Jammer, dat die man al een hengel kameraad heeft. Ik zou het een eer vinden, met zo'n Mens te gaan snoe- ken- KAKEL. Wie zich met inzicht voor beperkt verklaart, is het naast bij de vol maaktheid. GOETHE Naar verluidt zal het ministerscomité van de Raad van Europa 30 Maart te Straatsburg en niet te Parijs vergade ren. Het belangrijkste onderwerp van bespreking is de kwestie van Duits- lands toelating als toegevoegd lid. Bevin en Schuman zouden het er over eens zijn, dat er geen sprake kan zijn, dat de'raad Duitsland zal verzoeken lid te worden. In April zal, mogelijk te Brussel, een gezamenlijke vergadering gehouden worden van de ministers van buiten landse zaken, financiën en defensie van de Westeuropese Unie.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3