De regering dringt aan op rust en orde Kort Bestek Brand op de „Oldenbarneveldt" Duitsland protesteert tegen het accoord Frankrijk-Saargebied Propaganda pro en contra Leopold neemt in hevigheid toe Gevecht tussen communistische en socialistische jeugd te Berlijn Auriol naar de V.S. Een auto met straalaandrijving Nieuwe verkeersweg route N.-Holland- Haarlem-Den Haag Zaterdag li Maart 1950 VERENIGDE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10835 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE VOLKSRAADPLEGING IN BELGIE Uitslag der stemmingkan vroeg bekend zijn Nieuwe bedreiging voor Britse regering De bezettingskosten van West-Duitsland 4.048.500.000 Mark Vuur werd met groot materiaal bestreden Bakstenen vlogen door de lucht Weerbericht Twaalf pagina 's Telefoongesprek Stalin Truman voorgesteld Parijs zal hierop niet antwoorden Na tien jaar experimenteren Snelheid 200 K.M. Schumacher (soc.) steunt de regeringspolitiek Hongarije vraagt terug roeping van drie Amerikanen PRINS BERNHARD IN OTTAWA AANGEKOMEN Z.K.H. sprak met imigranten BUREAU: Koningstraat 7880 Den Beider Telefoon 2345 postgironumm e r 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEN Directie: J BÜLSMA en C KRAK mmm courant TAxuEVEN. Advertenties: 16 ct pei nam Kleine advertenties r.Juttertjes'tot 15 woor den t Lelk woord meer 5 sent Abonnementen per kwar taal 4— nJJ vooruitbe taling. plus incassokosten «e Belgische regering heeft een beroep op het volk gedaan, om Zondag bij 4a volksraadpleging rust en orde te bewaren. Aan politieke partijen en organisa tie l§ verzocht, na de bekendmaking van de uitslag zich te onthouden van de monstraties, opdat de koning, de regent en de regering de resultaten in een at mosfeer van kalmte kunnen bestuderen. Intussen neemt de campagne voor of tegen de koning in hevigheid toe. Er verschijnen steeds meer aanplakbiljetten, allerwege In het land worden betogingen gehoudenen af en toe komt het, vooral In Brussel, tot schermutselingen. Het is echter tot dusverre bij bloedneuzen en vernield propagandamateriaal gebleven. zullen zijn. De enige uitslagen, die officieel zullen worden verstrekt, zijn de resultaten van de dertig Arrondisse menten en de uitslag voor het gehele land. In afwachting van de definitieve uit slagen per Arrondissement zullen offi cieuze gedeeltelijke uitslagen worden bekend gemaakt. De KRO-reporter Paul de Waart zal Zondagavond van 20.45 tot 1 uur het Nederlandse volk op de hoogte houden van de gang van zaken. Prinses Josephine Cahrlotte te Brussel. 5.635.432 Belgische stemgerechtigden sullen Zondag a.s. met „ja" of .meen" moeten antwoorden op de vraag: „Zjjt g|j van oordeel, dat koning Leopold de uitoefening van zijn constitutionele be voegdheden moet hervatten?" De stemgerechtigden zullen hun stem uitbrengen vóór 13 uur 's middags, waarna de stembiljetten in verzegelde pakketten naar de hoofdplaatsen der ar rondissementen worden gezonden. In deze hoofdplaatsen moeten zij vóór 17 uur op de telbureaux zijn binnengeko men. Er is gerekend met één telbureau per 10.000 ingeschreven stemgerechtig den. Het Arrondissement Antwerpen b.v. heeft 53 telbureaux, het Arrondis sement Brussel 93. In totaal zijn er 579 telbureaux, ver spreid over 30 Arrondissementshoofd plaatsen. Ieder telbureau heeft een voorzitter, vier bijzitters en een secre taris. Te 17 uur precies zal met de telling een aanvang worden gemaakt. In afwij king van het gebruik, dat bij gewone verkiezingen geldt, zullen de uitslagen slechts per Arrondissement worden be kend gemaakt. Daar alle Arrondisse menten rond 21 uur gereed kunnen zijn, is het niet uitgesloten, dat de meeste uitslagen reeds tegen 23 uur bekend De Britse conservatieve leider, Win- ston Churchill, heeft de Labourrege- ring een nieuw struikelblok in de weg gelegd, door met een motie te komen, die is gericht tegen de 169 millioen pond sterling, die de regering vraagt om het begrotingstekort te dekken. De regering zal ook deze nieuwe motie als een vertrouwenskwestie beschouwen. Men verwacht, dat de nieuwe motie Dinsdag in debat wordt gebracht. Maandag komt de woningbouw aan de orde. In SaintNazaire werd op de werven van de Loire de „Claude Ber- nard" afgebouwd, als eerste schip van een drietal mailboten, metende 11.000 ton. De „Claude Bernard" heeft zich rechtstreeks naar zijn haven, Le Havre, begeven. Prinses Josephine Charlotte, de 22- jarige dochter van koning Leopold III, is gisteravond per vliegtuig te Brussel aangekomen, om Zondag haar stem uit te brengen bij de volksraadpleging. Zij is door een groep Belgen ten getale van ongeveer drieduizend op zo enthousias te wijze begroet, dat het haar onmo gelijk was, het vliegtuig te verlaten en in haar auto plaats te nemen. De brandweer poogde met enkele stralen water de gevoelens der menigte wat af te koelen, doch dat had een averechtse uitwerking: jongeren bestormden de brandweerwagens, zodat de spuitgas ten de strijd gewonnen moesten geven. Pas nadat minister De Vleeschauwer een korte toespraak had gehouden, maakte de menigte ruim baan. Prinses Josephine Charlotte moest verscheide ne bloemstukken in ontvangst nemen en werd op haar rit naar het paleis te Laeken hartelijk toegejuicht. In een door de geallieerde Hoge Com missie uitgegeven bekendmaking wor den de kosten der bezetting van West- Duitsland in het begrotingsjaar 1950 1951 op een bedrag van 4.048.500.000 Mark geschat, hetgeen een negende ge deelte minder is dan de geschatte kos ten van het lopende begrotingsjaar. Vanmorgen omstreeks half vier is brand uitgebroken aan boord van het motorschip >,Johan van Oldenbarne veldt", dat gemeerd ligt aan de Java- kade te Amsterdam. De brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, heeft een ernstig karakter aangenomen. Om vier uur werd groot alarm gegeven. De brandweer verscheen ter plaatse met alle beschikbare materiaal, vijf motor spuiten, een ladderwagen, het drijvende waterkanon „Jason" en materiaalwa gens. Ook ligt de nieuwe drijvende ijs- breker en brandblusser „Walvis" ge reed. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is de brandweer van mening, de brand te kunnen localiseren. De Johan van Oldenbarneveldt meet 19069 ton is één van de beide sche pen, waarmee de Maatschappij Neder land op het ogenblik de passagiersdienst tussen Amsterdam en Djakarta onder houdt. Het schip moet Dinsdag naar In donesië vertrekken, in verband waar mede een gedeelte van de bemanning zich aan boord bevond. De bunkervoor- raad was eveneens reeds aangevuld. De brand op het schip, dat in 1930 werd gebouwd, is ontdekt in de hutten voor het civiele personeel, die in de mid scheeps aan stuurboordzijde ter hoogte van de waterlijn zijn gelegen. Zodra het vuur werd waargenomen, is de brandweer gealarmeerd en werden alle luchtkokers afgedekt. Op de grens van de Amerikaanse en de Russische sector van Berlijn is het Vrijdag tot een gevecht gekomen tus sen socialistische en communistische jeugd. Het gevecht begon rondom een luidspreker der sociaal-democraten, die van de Amerikaanse kant der sec torgrens een redevoering van Gerhard Eisler in de Russische sector trachtte te overstemmen. Toen leden van de onder communis tische leiding staande Vrije Duitse Jeugd zich naar het gevechtsterrein spoedden, werden zij door de socialis tische jeugd, die zich in een gebom bardeerd huis had verscholen, met een regen van oakstenen begroet. Een Westberlijnse politieagent, die in de verwarring omver gelopen was, vuur de een schot in de lucht. De commu nistische jeugd liet zich niet onbetuigd en wierp terug met bakstenen en mu nitie, die in het gebombardeerde Ber lijn in overvloed aanwezig is. Weersverwachting, geldig tot hedenavond. Weer toenemende bewolkin6 met later voorname lijk in het Noorden van het land nu en dan enige reg^n. Aanvan kelijk matige, later krachtige winu tussen West en Noord-West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zondag: Zon op: 7.03, onder 18.38; Maan op: 4.42, onder: 11.02 Maandag: Zon op: 7.00, onder: 18.40 Maan op 5.29, onder: 12.16. De voorzorgsmaatregelen van de brandweer bleken gelukkig overbodig, al kostte het grote moeite, de brand haard te ontdekken. De rookontwikke ling was zo sterk, dat een wachtsman van de maatschappij en drie brand weerlieden bedwelmd raakten. Hun toestand is echter niet ernstig. Toen eenmaal de vuurhaard was bereikt, die zich bleek te bevinden in een voor raad kapokmatrassen bedwong de brandweer het gevaar spoedig. Om kwart voor zes meldde zij dan ook, de brand meester te zijn. De ontstane schade kan nog niet nauwkeurig worden bepaald, doch wordt in ieder geval op enkele tiendui- zende guldens geschat. Onderzocht wordt, of spoedreparaties mogelijk zijn, zodat het schip toch volgens vaarsche- ma op Dinsdag zal kunnen vertrekken. Op de thuisreis zou het 2400 soldaten repatriëren. Burgemeester d'Ailly, was Op de andere bladzijden: Pag. 3: Vijf mensen gingen naar Canada; Pernis, grootste oliestad van Europa; Amsterdams Podium. Pag 7: Kan Koning Faroek zijn troon redden? Pag. 8: Een vloot staat op stapel; Televisie verovert de wereld. Pag. 9: De wereld der Vrouw; Angst drijft Amerika naar heup- fles en charleston. Pag. 11: Strijd tegen onkerkelijk heid in volle gang; Dienstweige ring in het rampjaar. Plan van Amerikaanse oud strijders Een groep Amerikaanse oud-strij ders tracht president Truman en maar schalk Stalin samen aan de telefoon te krijgen. Deze oud-strijders verklaren, dat er voor de volgende week een „in ternationale conferentie" via de tele foon wordt gearrangeerd tussen Moskou Key West (Florida), waar president Truman met vacantie is, en de oud strijders te New York, Het doel is de president en de maar schalk samen te brengen voor „het ma ken van een afspraak voor directe be sprekingen". De oud-strijders hebben verklaard, dat zij de minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, en de Sowjet-ambassadeur te Washington hadden verzocht te helpen bij het tot stand brengen van het telefoonge sprek. De Franse president, Vincent Auriol, zal een bezoek aan de Ver. Staten bren gen, heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman aan een correspondent van Reuter ver klaard. Een bezoek aan Parijs van het Britse koninklijke paar „ligt in de bedoeling", maar er is nog niets vast heid, voegde de minister er aan toe. De president van de Franse repu bliek en mevrouw Auriol zijn Vrijdag van hun driedaags statiebezoek aan Londen te Parijs teruggekeerd. Het Gare du Nord, waar zij arriveerden, was met vlaggen versierd en buiten werd de president door duizenden Pa- De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Vrijdag in het Bonds- parlement medegedeeld, dat zijn regering aan de Hoge Commissie een nota voor doorzending aan de Franse regering heeft overhandigd, waarin wordt gepro testeerd tegen de overeenkomsten, die tussen Frankrijk en het Saargebied zijn gesloten. Adenauers verklaring werd in diepe stilte aangehoord. Een woord voerder van de Franse regering heeft medegedeeld, dat Frankrijk niet zal ant woorden op de Duitse protesten, noch met de Duitse regering over de Saar- kwestie in discussie zal treden. In Londen voelt men voor een internationaal gezagsorgaan voor de Saar, terwijl Amerika gekant is tegen een volksstemming in dit gebied. op het terrein van de brand aanwezig, rijzenaars enthousiast begroet. De socialistische leider Schumacher heeft in de Bondsdag grote bijval ge oogst, toen hij in zijn verklaring de re gering verzocht, haar protest recht streeks naar Parijs te zenden. Hij drong aan op het houden van een volksstem ming in het Saargebied en op het scheppen van een ver gaande economi sche samenwerking tussen Duitsland en Frankrijk. Van een internationaal ge zagsorgaan voor 't Saargebied wilde hij echter niets weten. Ook meende hij, dat het Saargebied niet moest worden toe gelaten tot de Raad van Europa. Voorts protesteerden vertegenwoordi gers van uiterst rechts en uiterst links tegen het Frans-Saarlandse accoord. Een beslissing werd niet genomen. De vergadering moest een moment worden onderbroken, toen bleek, dat de afgevaardigde van de rechtse Deutsche Partei, die wegens anti-semitische uit latingen is geschorst, in de zaal zat. Na een tweede waarschuwing verliet hij de zitting, gevolgd door enige geestver wanten. Hij is kort daarop door enkele socialisten het Bondsdaggebouw uitge smeten. Enkele socialisten vonden hem met tw.ee journalisten in de andelgan- gen en sommeerden hem, het gebouw te verlaten. Toen hij dit weigerde, greep een van hen hem bij zijn kraag en gooide hem op straat. Londen en Washington over de Saarkwestie. Amerika voelt op het ogenblik niet voor een volksstemming in het Saar gebied. Men beschouwt daar het be trekkelijke verzoek van Adenauer als een politieke zet, die zijn aanzien in West-Duitsland moet verbeteren. Was hington blijft Frankrijk steunen in zijn eis, dat de Saar volledig van Duitsland moet worden gescheiden en economisch met Frankrijk moet worden verbonden met behoud van een zekere mate van politieke zelfstandigheid. Men acht Adenauers besluit, om Duitsland uit protest tegen deze staat van zaken bui ten de Raad van Europa te houden, on- Nadat de leiders van de Vrije Duit se Jeugd hun volgelingen hadden be volen de strijd te staken, ruimden West- en Oostberlijnse politieagenten tesamen de honderden bakstenen van de straten weg. Eisler had in zijn rede verklaard, dat „wij een volledige lijst bijhouden van allen, die zich in West-Berlijn aan de vervolging van democraten" schul dig maken. Hij verzocht de Westberlij- ners niet te vergeten, dat zij in het midden van de „Duitse democratische republiek" wonen. Donderdag heeft de eerste auto met straalaandrijving op de autobaan van Silverstone in Northamtonshire haar eerste proefrit gemaakt. De auto welke na tien jaar experi menteren is gefabriceerd, lijkt op een gewone auto, met uitzondering van twee uitlaatgleuven achter de plaats van de bestuurder en van drie luchtzui- gers voor de achterste spatborden. De motor bevindt zich achter in de auto. Een sporttype voor twee personen. De auto bereikte een snelheid van 130 tot 150 km. Men is van oordeel, dat zij een snelheid van 200 km kan berei ken. De nieuwe wagen is zeer gemakkelijk te besturen en heeft slechts twee be dieningshandles. De gashandle en de rem. Er is geen versnellingshandle, geen koppeling en geen waterafkoeling. Maurice Wilks, die de straalauto be stuurde, heeft na afloop van zijn de monstratie verklaard, dat nog 3 a 4 jaar moet worden gewacht, alvorens deze wagen in de handel kan worden ge bracht, daar het brandstofverbruik nog moet worden geregeld. verstandig. De zaak wordt immers bij het vredesverdrag opnieuw bezien. Engeland is bereid, elk voorstel tot instelling van een internationaal ge zagsorgaan voor de Saar in overweging te nemen. Overigens zal met Duitsland niet worden onderhandeld over de status van het Saargebied. De huidige overeenkomst tussen Frankrijk en de Saar loopt in geen enkel opzicht voor uit op de definitieve regeling van deze kwestie in het vredesverdrag. De unie met Frankrijk. In tegenstelling tot het algemene ap plaus, dat Adenauer kreeg, toen hij sprak over het Saar-gebied, kwam er alleen applaus van de zijde der rechtse partijen, toen hij zijn aanbod, gedaan in een persinterview, voor een unie met Frankrijk herhaalde. „Het is een stoutmoedig aanbod", zo verklaarde hij. „maar alleen snelle of stoutmoedige voorstellen kunnen Europa thans red den. Wij zijn bereid". Hongarije heeft gisteren de terug roeping van drie militaire ambtenaren van de Amerikaanse legatie te Boeda pest verzocht. In de desbetreffende nota worden de volgende personen genoemd: kolonel John T. Hoyne, as sistent militair attaché: kolonel James P. Kraft, militair attaché en majoor E. Griffin, assistent-luclitvaart attaché. Van alle drie werd op het proces tegen Vogeler gezegd, dat zij leden van de Amerikaanse geheime;»'.dienst waren. In de nota wordt te/ens verzocht de Britse zowel als de Hongaarse staf van de Britse legatie te Boedapest te verkleinen. Uerbert Smith is zesenzestig jaar lang de bekendste taxi-chauffeur in Londen geweest. Niet alleen van wege zijn martiale baard, maar ook omdat-ie vroeger zijn „aapje" en la ter zijn taxi altijd keurig schoon hield, versierde met bloemen en kanten gor dijntjes voor de raampjes had hangen. Nu is Smith overleden, 91 jaar oud. luuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiuiiiiii de kijkers staan rijen dik voor het venster. Wat een wonder overigens. De schone slaapster demonstreert geen 'merk springveer of geen wollen de kens. Zij laat zien, hoe u slapende Ziin laatste wens: Begraaf het num- kunt leren. Met een microfoontje on- merbord van mijn taxi met mij. Een der uw hoofdkussen, dat via een gra- wens, die geëerbiedigd zal worden. Herbert laat 1417 pond sterling na. Naarden wil bij Tiel niet achter blijven. Maar de vroedschap heeft toch niet meer dan zeshonderd jaar bij el kander kunnen schrapen. Nu zal het zeshonderdjarig bestaan maar ge vierd worden. Al is dat lang nog geen vijftien eeuwen, zoals de jamstad. D In Belgie zijn in 1949 72.886 huwe lijken gesloten, er werden 142.218 kin dertjes geboren en 107.942 personen verwisselden het tijdelijke met het eeuwige. in een étalage van de British Over- saes in Washington ligt een schoon heidskoningin te slapen. Gehuld in een droom van een nachtjaponnetje. En mofoonplaat u uw lessen voorzegt. Onderbewust leert ge dan, vrienden, zeggen de uitvinders. Vermits ge na- Zes weken met één koffiebon. Hoe bestdót hetf tuurlijk geen verkeerde plaat opzet. In India wonen op het ogenbhk 3497 Amerikanen, 12.963 Chinezen, 1010 Fransen, 925 Italianen, 401 Tsje chen, 396 Russen, 233 Grieken en 1032 Duitsers. San Giovanni is het toneel geworden van de (zoveelste) algemene staking, door incidenten tus sen de politie en in de stad demon strerende werklozen. Verscheidene personen hebben bij de botsingen kneu zingen opgelopen. Die zijn nét even te hard gebotst. £)e communistische partij in Italië verklaart, dat zij 331.610 méér le den heeft, dan in September van het vorig jaar. Dat is natuurlijk mogelijk, hoewel zij in de meeste andere landen kleiner wordt. En emigratie naar Italje is toch niet zo druk gezocht. Het land is overigens vandaag wel „in the news". Weet ge, vrienden, wie zich derwaarts heeft gespoed Ons aller vriend Sir Oswald Mosley, op perhoofd der Engelse fascisten. Als reden gaf hij op, enkele oude vrienden te willen bezoeken. Ik kan me ver gissen, maar ik dacht, dat die dood waren, die vrinden van 'em. President Vincent Auriol en zijn echtgenote hebben een bezoek ge bracht aan het Engelse Parlement. De president sprak de aanwezige leden van het Hoger- en Lager huis in de Koninklijke Galerij toe. V.l.n.r. Lord Jouiitt, president Auriol, mevrouw Auriol en kolonel Glifton Brown. Prins Bernhard is Vrijdag met zijn eigen vliegtuig op het vliegveld van de Canadese hoofdstad Ottawa aange komen voor een statiebezoek aan Ca nada. De Prins werd begroet door een eresaluut van de Canadese artillerie en van de erewacht van de Canadese Koninklijke luchtmacht. De Prins heeft kort na zijn aankomst een krans gelegd aan de voet van het nationale oorlogsgedenkteken, een persconferentie gehouden en de Ne derlandse gemeenschap aan zich voor laten stellen. Gisteravond was Prins Bernhard eregast aan een diner in het paleis van de gouverneur-generaal. Maandag zal de Prins naar Quebec vertrekken en Woensdag vandaar naar New York. Des middags heeft de Prins meer dan honderd Nederlandse echtparen, die in de laatste twee jaar naar Cana da geëmigreerd zijn, ontvangen. De bezoekers kwamen uit alle delen van Oost-Canada. Prins Bernard stelde herhaaldelijk de vraag, of het zijn gas ten in Canada beviel en bijna altijd luidde het antwoord bevestigend. Voor de ontvangst hield de prins een pers conferentie, waar hij op hartelijke en ongedwongen wijze een aantal vraag stukken besprak, waarvoor Nederland zich thans gesteld ziet. DE BOTSINGEN IN INDIA. Volgens Noeroel Amin, minister president van Oost-Bengalen, zijn na de jongste onlusten in India 116.024 Mohammedanen naar O.-Bengalen ge vlucht. De vluchtelingen komen nog steeds „bij duizenden" binnen, zo deel de hij mee. Het verkeer uit de Noordelijke punt van Noord-Holland, dat via Haarlem naar Den Haag doorgaat, zal voortaan een gemakkelijker en minder gevaar lijke route kunnen volgen in Haarlem- Noord, waar een bijna drie km lange verkeersweg in gebruik genomen wordt. Op het ogenblik gaat het verkeer uit Velsen naar het Zuiden over de Scho- terweg en de Rijksstraatweg. Automo bilisten, die niet in Haarlem zelf be hoeven te zijn kunnen thans een groot deel van de binnenstad vermijden en over de in gebruik genomen Verlengde Delftlaan onmiddellijk de Zuidzijde der stad bereiken, vanwaar zij via brede verkeerswegen de route naar Den Haag kunnen volgen. De nieuwe weg bestaat uit een brede asfalt rijbaan van negen meter met een aparte weg voor lang zaam verkeer, benevens een voetpad. De nieuwe verkeersbaan krijgt een na- triumver lichting. De schipper van een Italiaanse vissersboot is door een Joegoslavisch sergeant doodgeschoten. De Joegoslavi sche regering heeft over het voorge vallene haar spijt betuigd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1