Oefenreis van onderzeeër naar de koude streken Aan de haven klinkt het lied van de arbeid Stad en Omgeving. In Tivoli scheen gisteravond de zon Speciale kleding en vette hapjes Duiken: een geheimzinnig bedrijf 1.58 De Bioscopen Uitstekende opvoering van „korporaal Elizabeth' Tussen Haaks en Kuifje IN HET KORT Hr. Ms Doltijn naar de Poolcirkel Paasdagen in Noorwegen Kellner van Formosa lafhartig bestolen Belangrijke vergadering Helderse Gemeenschap Doopdienst bij de marine De samenwerking tussen Nederlandse en Belgische marine Baxar Tesselschade bracht bijna 900 op Stadgenoot gewond bij aanrijding te Oosthuizen Nieuws van „Onze Marine11 WITTE: y Jonn Doe TIVOLI: ZATERDAG IX MAART 1930 We knnnen ons voorstellen, dat bet b lispel „White the snn shines". van Ter- rence Rattigan, voor zeer velen in Engeland een avond van opheffing nit de oorlogsmisere heeft betekend. Allerhander oorlogsverschijnselen komen er in voor, en een andere antenr zon van het gegeven misschien een tragedie hebben gemaakt. Bier komt ecbter alles op zijn pootjes terecbt en dat wel op bijzonder geestige wijze. Jan Tenlings heeft een vertaling geschreven, waarin hij de Engel se afkomst en de Hollandse bestemming van „korporaal Elizabeth" beide recht beeft doen wedervaren. De typering, die bij bovendien gaf In de rol van luite nant Mnlvaney. was zo knap en raak. dat het scheen, of we deze onde sobat reeds van ettelijke vorige ontmoetingen kenden. het De gehele opvoering had de natuur lijkheid en vlotheid, die nodig zijn om ook de aandacht te boeien wanneer er niet gelachen behoeft te worden Korporaal Elizabeth werd met zoveel vaart en élan over het voetlicht ge bracht, dat heel de Tivolizaal overge plant scheen naar de flat van de Graaf van Harpenden, waarin de geschiede nis zich afspeelde. Deze graaf, met veel talent uitge beeld door Fcms Rademakers had zich met luitenant Mulvaney een reeks moeilijkheden, vergelijkbaar met een kettingreactie over de vloer gehaald. Zelfs zijn huwelijk dreigde op de dag vóór de bruiloft te worden getorpe deerd. Het optreden van de Franse lui tenant Colbert (Bob Vsrstraete) en Ma- bel Crum (Miny Boesnach), een vrien dinnetje van de graaf, veroorzaakte allerlei verwikkellngn., wnaraan de verschijning van de a.s. schoonvader een adellijk majoor (Jules Ver- straete) niet bepaald goed deed. Hei kind van de rekening was de bruid Korporaal Elizabeth (Ellen Vogel) die in de branding der gebeurlijkheden heen en weer werd geslingerd als een botter bij windkracht 12. Het was alle-vermakelijkst om de dames* en heren (voor het merendee gehuld in de uniform van diverse ge allieerde mogendheden, te volgen op hun veelbewogen levenspad. En was nog het plezierigst, dat de karak teristieke, rondborstige en zeer slag vaardige Amerikaanse luitenant Mul vaney het vertrouwen, dat alle 950 toe schouwers in hem hadden gesteld, niet beschaamde. Graaf Bobby trouwde met zijn EMzabeth en zij leefden nog lang en gelukkig. Toen de laconieke butler Horton (Ludzer Eringa) di heugelijke nieuws vernam, trok hü zijn gezicht in de klassieke plooi van de man, die zich over niets meer ver wondert. Dank zij de uitstekende rolbezev.tlng het flitsende samenspel, de weloverwo gen enscenering en de vaart waarmee het geheel werd gebracht, kon Come- dia met deze door de V.U. georgani seerde opvoering van Korporaal Eliza beth een welverdiend succes boeken. De kustvaarder Tibo, met een la ding staalplaten onderweg van Ant- werpen naar Horsör, kwam gistermid dag in de haven en heeft de reis in middels voortgezet. Het is morgen hoog water om 0.55 en 13.25 uur en laag water om 7.10 en 19.55 uur. Maandag is het hoog wa ter om 2.25 en 15.00 uur, laag water om 8.25 en 21.35 uur. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Heliir waargenomen door de artsen p Schoort, Ttmorlaan 25. telefoon 3103 en P. van den Nieuwenhuizen, Plant soenstraat X, telefoon 2335. De Zondags- en Avonddienst voor apotheken wordt tm. Vrijdag waarge nomen door de heer W H. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581. \anavond om acht uur starten bij ..Het Wapen van Den Helcer"' aan de Si co" gracht de deelnemers aan de be trouwbaarheids-wandeltocht die door de motorclub „Den Helder en Omstu- ken" wordt g«*orpmiseerd. Vanavond geeft de toneelgroep vrn oe Gronirger vereniging ,,5'ad cn Ommelanden" in Casino een opvoe ring van „De liedjeszanger", in de Sluisdijkstraat werd de 1C- Jarige H H. die plotseling de weg ■lurstak. door een fietser aangereden. 'Ti| bep daarbij lichte o:i.veilingen cp De fiets werd beschadigd- Nagekomen predikbeurt: morgen avond om acht uur gaat ds. Hofhuis voor in de Baptisten-gemeente, West straat 66a. Over enige weken organiseert de Noorder Ku.istkring in het atelier aan de Prinsenstraat een tentoonstelling van werken van Ce Alkmaarse kunst schilder Gerrlt Lugthart. Dinsdagavond 14 Maart houdt prof. dr. M. Minnaert uit Utrecht voor de Volksuniversiteit de eerste van twee lezingen over „De sterren". De derde en laatste lezing van de heer A. Potjewijd wordt Vrijdagavond 17 Mrt. in de Vakschool voor Meisjes gegeven. Voor het diploma tweede stuur man grote handelsvaart slaagde onze stadgenoot, de heer F. W. J. Koorn. Maand oga vond om acht uur ver gadert de afdeling Den Helder van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen in de bovenzaal van café „Postbrug". In de winderige Waalhaven te Rotterdam ligt naast de massale betonnen bun ker van de onderzeebootdienst Hr. Ms. onderzeeboot de „Dolfijn" gemeerd. Op en langs dit schip heerst deze dagen een grote bedrijvigheid. Er wordt gepoetst en geboend en voorraden worden ingeladen, een voorspel tot een zesweekse oefen- reis, waarvan het geroezemoes verloren gaat In het gedreun van proefdraaiende dieselmotoren. Deze oefenreis, die Maandag begint, heeft, zoals de nog Jeugdige commandant luitenant ter zee der eerste klasse H. M. van der Veen ons vertelde, ten doel het materieel en het uithoudingsvermogen van de bemanning in koude streken te beproeven. De tocht gaat in Noordelijke richting, de Noordpoolcirke tegemoet. Een vaste route is niet opgesteld. Men weet ook nog niet, hoe noordelijk men zal kunnen komen. De ijsgrens. waaraan men Is gebonden, wordt Im mers juist In deze tijd door afdrijven de ijsbergen langzaam naar het zui den opgeschoven. Een tocht als deze eist zeer veel van schip en bemanning en voor beide wordt dan ook goed ge zorgd. Bij het treffen van de voor zorgsmaatregelen heeft men rekening kunnen houden met de ervaringen van andere onderzeeboten als de En gelse „Amboush", die na de oorlog en de Nederlandse O. 15, die gedurende ds oorlog in het Noorden heeft ge opereerd. De bemanning van 63 man, bij wie een medicus, krijgt zes ton voedsel mee. De zeven gerechten. De oude rotten op de onderzeeboot verheugen zich nu reeds op het be roemde marine-maal „De zeven ge rechten", dat deze reis zeker enige malen op het menu zal verschijnen. Marine-koks doen erg geheimzinnig wanneer ze spreken over ,4e zeven ge rechten", doch het lukte ons toch een opgave van de Ingrediënten te be machtigen. Hier 'zijn ze: stokvis, rijst, aardappelen, rauwe uien, gebakken uien, mosterd en een rauw ei. De juiste samenstelling van dit recept weet echter alleen de kok. Deze en an dere vette hapjes verzoeten wel het ongerief van de betrekkelijke schaars te aan zoet water, waaraan alle men sen van de onderzeebootdienst overi gens reeds gewoon zijn. Voor het eerste deel van de reis, dat ongeveer vier weken duurt, kan al niet meer dan 25 ton zoet water wor den meegenomen, zodat dan per man en per dag 10 liter water beschikbaar is. Speciale kleding, bestaande uit dik ondergoed, gebreide kousen, die tot ver over de knieën reiken en gevoer de jassen zal de poolreizigers tegen de koude 20 tot 25 graden onder nul beschermen. Ook voor de ontspanning is gezorgd. Er is een filmapparaat aan boord met zeven films, die de eento nigheid van de lange reis breken. Boe ken en tijdschriften uit de welvoorzie- MET EEN PAAR ONHANDIGE, logge stappen klimt de duiker van het trapje dat over de rand van de bak in het water hangt, terwijl de opeengeperste tucht het pak om z'n armen en bovenlichaam doet opbollen. Hij verdwijnt in het havenwater, dat met klei doorwolkt, volkomen ondoorzichtig Is en ondoordring baar schijnt, en plotseling is bij onder het oppervlak verdwenen, na nog everf met een verkleumde vinger aan de luchttoevoer gedraald te hebben. De glim-, mende, kronkelende luchtslang en de vanuit één middelpunt komende borreling. die zich langzaam verplaatst, zijn de enige aanduidingen, dat bier iemand onder water werkzaam is. een schilderij uit het leven zelf. De verpersoonlijking van de menselijke arbeid. Arbeid, een woord, dat me on sympathiek aandoet, omdat het te veel misbruikt werd in brallende leuzen, redevoeringen cn opschriften.... maar hier valt er weinig anders van te ma ken. Méér dan een object! Hier zit je op de kern van het be staan, 't is de arbeid zelf! De nuchtere besehouwer zal in dit werkobject een werkobject zien. niet minder en zeker niet meer, en dat er gewerkt wordt za! hij doodeenvoudig als iets van zelfspre- krnds aanvaarden, maar voor mij was hef cr dat ogenblik een groots geheel, een uiting van de mens zelf, die on danks aRes. ondanks alle vernietiging, hlüft doorgaan, bllift onbouwen, en hiilft veranderen en verbeteren. Op de punt van een van de liegende bt tonnen heinalen gezeten, kiik ik cr lat:eg, en kan me niet voorstellen ^gi deze zelfde punt troreen. overmor gen of andere week misschien, vele meiers onder de grond zal zitten 'En toch is hft zo en het regelmatige ge dreun ver hei j,elhlok dat bil de brug fn werking is ove-tuigt me nog eens extra. Bil iedere slag schiet de paal 'n stukje verder, maar het gaat ste»ds langzamer en de stukjes worden klei ner. De machine rust niet. voordat de naai blina geheel in de bodem is verdwe nen en oo deselfde hoogte naast de andere staat. Ze steken naast elkaa* in en een stukie uit die grauwe grUre klelmassa en in gedachten zie ik het werk voltooid. De tand des tijds Schepen, die aan de nieuwe wal lig gen, golven en stromingen, die erlangs Zoiets trekt onweerstaanbaar de be langstelling, niet eens omdat het lnte- ressant, maar nog meer omdat het ge heimzinnig is. Want plotseling besefik, dat duikers dat altijd hebben. Nu en vroeger, als je langs de steigers slen terde op een vrije Woensdagmiddag en plotseling in de verte zag dat ze aan het duiken waren. Je rende er op af bleef ademloos toekijken en verwacht te steeds, dat hij met Iets bijzonders zou bovenkomen, wat echter nooit ge beurde.. Maar het geheimzinnige gevoel, iemand in gedachten onder water be zig ziend, bleef bestaan, want onwille keurig was zo'n man in een duikers- pak nu eenmaal altijd aan het vechten met haaien en aan het zoeken naar op de bodem liggende kisten met schat ten. en passant door scheepswrakken klauterend en over geraamten struike lend.... Boeiend schouwspel. De duiker blijft onder, het schouw spel gaat plotseling vervelen en ik laat mijn oog langs de haven glijden, over de ln de verte liggende mijnenvegers, de steigers en de „Pelikaan", voorbij het Havenkantoor tot het plotseling stuit op de naam, die op één van de drijvende bokken geschilderd Is met koude, reclame-achtige blokletters. En ik herinner me ineens, dat ik die naam vaker heb gelezen, in Amster dam, ln Dordrecht, er geen aandacht aan schenkend, maar nu er middenin zittend Dat ene woord schünt plotse ling voldoende te ziin om alles te kun nen bevatten. Het Is zo karakteristiek en treffend, dat het een vertegenwoor. diging is van het hele werk hier aan de haven, dat ik plotseling ln een an dere vorm zie. minder grijpbaar, maar Intenser en mooier.... En plotseling is het niet meer vuil. niet meer rooddorig en rcmmelig. Hei stellingen en d-Hvende bokken, balken, gts'en en betonnen heinalen. 'n kraan, een werkhnt. rails, een kruiwagen, zwoegende bewegende arbeiders en er boven de zwarte kolenrnokFarden en slseende omrollende stoomwolken van de machines. Uit deze chaos riist Iets omhoog, een begrip; een moment om in te leven, schuren, en die slijtage en erosie, samen met de tand des tijds, er op doen inwerken.... tot ze verbrokkeld, gescheurd en gebarsten zullen zijn en steeds losser gaan zittenmaar het zijn verre gedachten, die momenteel lijnrecht staan tegenover de trotse so- lide kracht, die uit het reeds voltooide deel van het werk spreekt. En wat geeft het, al mocht dit weer teniet gedaan worden? De mens zal weer komen, met kranen, met heistel lingen en palen, groter en zwaarden dan deze, en het zal weer de arbeid zelf zijn, en het zal weer voltooid wor den.... „4 Langzaam slenter ik terug langs de steigers, die nog hun oude gedaante behouden mogen, ginds wordt iets heel nieuws gebouwd, door vreemde arbei ders Ze zfln gekomen, met kranen en bokken, schepen en werktuigen, uit an dere steden, maar wij zijn aan het beeld van de arbeid gewend en het ia voor ons een publiek schilderij, waar de een veel. de ander niets uithaalt, maar waar ieder met een beetje trots naar kiikt, soms niet beseffend, waar dat gevoel vandaan komt, en het zijn geen vreemden meer. Er komt een tijd, dat de haven net jes en ordelijk zal ziin achter geble ven, dat het werk gedaan is, maar dan zullen we. het onbewust aanvoelend Iets verloren hebben: dit werk, dit zwoegen, deze uitgestoten klank»n van een werkende gemeenschap. En de vreemden zullen weer vreemden zijn, en met hun machines elders werken.. Alleen, nu Is het er nog, nu kunnen we er nog van genieten, tr in meele ven er als lk me, voor (k de Hoofd gracht oniooo, nog eens voor de laatste maal omdraai en de hele haven met haar tientallen omhoog stekende mas ten. staken, kranen en hokken, met één blik omvat dan komt dat trots gevoel even heel sterk omhoog. Dit Is Nederland op z'n best, maar ook: dit is Den Helder in z'n ware ge daante een stad, zoals ik haar gekend heb, die ik verloor, maar die ik weer langzamerhand begin terug te winnen. Als iets ouds en vertrouwds. KOOGER. De heer Waander V„ kellner bij Formosa, werd Donderdagmorgen op ergerlijke wijze gedupeerd, doordat een bezoeker kans heeft gezien zich meester te maken van de inhoud van zijn portefeuille. Daarin bevond zich een bedrag van f 658, dat grotendeels bestemd was voor een operatie aan zijn dochtertje te bekostigen. Voor dit doei had de kellner de vorige dag f 400 van zijn vader geleend. De gedupeerde was kort na tienen in het toilet geweest. Hij moet daar de portefeuille uit zijn achterzak hebben verloren. Om halftwaalf vond hij de portefeuille in een der closets terug, maar het geld was eruit verdwenen. Het staat vrijwel vast, dat deze bezoe ker, die omstreeks elf uur in het ge zelschap van een ander in het restau rant vertoefde, de diefstal heeft ge pleegd. Beiden maakten de indruk vertegen woordiger of reiziger te zijn. Zij had den een auto bij zich en brachten waarschijnlijk later op de morgen nog een bezoek aan enkele winkels. De ver moedelijke dader is een engeveer 35- jarige man, lang pl.m. 1.85 m, slank postuur, gekleed in donkerbruin cos- stuum met bruine hoed. De andere was iets ouder, lang pl.m. 1.70 m, blozend gelaat, waarschijnlijk gekleed in beige regenjas en blootshoofd. De politie is naarstig op zoek naar deze heren en stelt Iedere inlichting, die tot deze opsporing kan leiden, op hoge prijs. Ieder die aanwijzingen kan geven, wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met het hoofdbureau van politie, afdeling recherche. De zes nog vrij nieuwe briefjes "an f 100, die zich in de portefeuille bevonden, wa ren in drieën gevouwen. Predikbeurt, Leger des Heils, vandaag 19.15 uur bidstond, 20 uur: straatzang: Zondag 10 uur heiligings- dienst: 1215 uur Zondagschool; 18.45 uur openluchtsamenkomst in de Spoor straat; 20 uur verlossingssamenkomst Maandag 14.15 uur vrouwenbond; Don derdag openbare samenkomst, leider commandant Ch. H. Durman Het bestuur van de Helderse Ge meenschap heeft een groot aantal ver enigingen, instellingen en organisaties uitgenodigd, één of twee vertegen woordigers af te vaardigen naar een belangrijke vergadering, die op Dins dagavond 14 Maart om acht uur in „Formosa" wordt gehouden. Het ls echter mogelijk, dat er vereniging »a op cultureel, sociaal of ontspannings- gebied zijn, die geen uitnodiging heb ben ontvangen, omdat deze uiteraard zijn verzonden aan adressen, die bij het secretariaat bekend zijn. De ande re verenigingsbesturen gelieven zich langs deze weg als uitgenodigd te be schouwen. SLUISD'JKSTRAAT Katoenen, zijden en wollen stoffen LINGERIEKATOEN I sr gebl. en effen 2.25, L45, - JJ PLAMAFLANEL gebl., effen en gestr. I pa 2.55 1.65 I «30 BADHANDDOEKEN Morgen wordt in de nieuwe kapel van de onderzeedienst te Rotterdam een doopdienst gehouden door de viootpredikant ds. J. J. van de Wall. In totaal zullen vijf kinderen van ma rine-officieren worden gedoopt, en wel van luitenant ter zee eers» klasse J F. Drijfhout van Hooff, van luite nant ter zee eerste klasse K. M. R. D Rooseboom, van luitenant ter zee tweede klasse H. J. Brakema en van luitenant ter zee arts tweede kla6se K. M. R. C. van Noort. ne bibliotheek kunnen verder de wei nige vrije uren vullen. De Paasdagen zullen de mannen van dé „Dolfijn" in het Noorse stadje Tromsö doorbrengen De PTT en :.et marinepostkantoor zullen er voor zor gen, dat er bij aankomst brieven op hen liggen te wachten. Op de terug, reis wordt Leith in Schotland aange- daan. Op 28 April verwacht men thuis te zijn met een bemanning, die aan er varing en sterke verhalen zal hebben gewonnen. De bevelhebber der zeestrijdkrach- ten, tevens chef van de marinestaf vice-admiraal Jhr. E. J. van Ho! the, bracht op 8 Maart een bezoek aan Bel.' gie. Hij was vergezeld van zijn ad ju. dant luitenant ter zee eerste klasst Jhr. H. de Jonge van Ellemeet en van kapitei nluitenant ter zee G. Koudiji van de marinestaf. Vice-admiraal Van Holthe maakte des ochtends zijn opwachting bij da Belgische minister van defensie. In de namiddag bezocht hij de Belgische marineinrichting ln Ostende. Zowel ln Brussel als tn Ostende werden bespre, kingen gevoerd over de samenwerking tussen de Belgische en Nederlundie marines. De bazar, die door de vereniging „Tesselschade" op 2 en 3 Maart in de zaal van de heer Siebeling werd ge. houden, en zich in een druk bezoek mocht verheugen, heeft 889.75 opge» bracht Het behoeft geen betoog, dat de dames van het Helderse comité over dit prachtige resultaat zeer tevreden zijn. Gisteren werd door de Commissaris van Politie de trekking verricht van de verloting, die ter gelegenheid van de bazar werd gehouden. De prijzen 1 t.m. 14 vielen achtereenvolgens op «ie nummers: 741, 691, 872, 794, 815, 312 751, 764, 576, 581, 722, 564. 629 en 544! De prijzen kunnen Maandag- en Dir.s. dagavond tussen half zeven en half acht worden afgehaald bij mevrouw Teune, Javastraat 135. De heer J. A. van der V. uit Den Helder heeft bij een aanrijding ln Oosthuizen een hersenschudding opge lopen. Juist toen hij een vra.-htwagcn met vee, die onderweg was naar de markt te Purmerend, v/ilde inhalen, wiek deze even naar links vit. Een botsing was onvermijdelijk. De heer Van der V. sloeg met zijn hoofd door de voorruit en moest naar het stads ziekenhuis te Purmerend worden over gebracht. De vrachtauto, waarvan de bestuurder het gebeurde waarschijn lijk niet eens heeft opgemerkt, is door gereden. Hem is verzocht, zich bij de politie te Oosthuizen te melden. Naar wij vernemen heeft het Alge meen Nederlands Comité „Onze Mari ne" een opleiding ingesteld tot mari tiem propagandist. Deze opleiding zal hoofdzakelijk plaats hebben aan boord van de „Vandersteng", maar de cur sisten kunnen ook op de Varende Va- cantievloot warden geplaatst. Het doel ls het verkrijgen van een veelzij dige practische kennis betreffende de Koninklijke Marine, koopvaardij, vis serij, binnenvaart, watersport en scheepsbouw. De cursisten mogen niet ouder zijn dan 22 jaar. Verdere inlich tingen verstrekt het comité „Onze Ma rine", Postbus 120, Hilversum. „De man die het meende" luidt de Nederlandse titel van de film (John Doe) die gedurende een week ln de Witte-bioscoop wordt vertoond. Een week lang krijgt deze uitmuntende film die iedereen, en vooral het grote pu bliek, iets te zeggen heeft, de gelegen heid zich te presenteren. De regie van deze rolprent is in handen van de be roemde regisseur Frank Capra. De cast is om te stelen, met Cary Cooper als de Doe, de man die millioenen mensen tot zich trok en wilde vechten voor hun welzijn, al was hij er aanvankelijk te gen zijn zin toe gebracht door een journaliste (Barbara Stanwyck). En later, veel later wanneer menige vondst is gelanceerd en de mens niet meer in John Doe gelooft, heeft deze zichzelf een vast doel voor ogen gesteld. „John Doe" is een comedie geworden zoals wij slechts zelden zagen. En het gegeven is mooi, het biedt het verlangen naar rechtvaardigheid en liefde voor elkaar, en het is geregisseerd door een kunste naar. Wij zouden iedereen willen aan raden dit meesterwerk te gaan zien. Bud Abbott en Lou Costello vieren tot en met Maandag in Tivoli ongetwij feld weer grote triomphen in de fi'm Leve de samba". Wij zijn gisteravond "iet in de gelegenheid geweest deze rolprent te gaan zien, daar de Helderse Volksuniversiteit Tivoli ln beslag had genomen voor de toneeluitvoering •Korporaal Elizabeth". Wij geloven echter niet, dat we het edele tweetal nog behoeven aan te bevelen. De lief" hebbers van de kolder (en nog wel van Abbott en Costello) zullen zich best vermaken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2