Vrije zeevaart voornaamste doel Europa moet zijn stelsels standaardiseren Wat voor Nederland de tulp jS( voor Australië de teddy-beer is 'In 1950 vallen grote beslissingen in de Ver Staten Cultureel Nieuws De Nederlandse oorlogstaak ter zee KANTOORBOEKEN Televisie veroverf de wereld (1) EEN VLOOT STAAT OP STAPEL Twee kruisers zijn in aanbouw De koala was bijna uitgeroeid Twaalf jaar voor diefstal en mishandeling pE VRAAG blijft echter, of het standaardbeeld van 526 lijnen ook geschikt is voor de kleurentelevisie, die algemeen wordt beschouwd als de meest volmaakte vorm, die video kan bereiken. Er zijn tal van systemen van kleurentelevisie ontworpen en de overheid zal in laatste instantie moe ten uitmaken, welke beeldstandaaro hiervoor moet worden aanvaard. De regering is daarbij echter onder grote pressie van de producenten van tele visie-ontvangers. Op de toestellen die thans in de handel zijn, kan men geen kleurentelevisie ontvangen zon der een afzonderlijke omschakelaar Het is wel mogelijk om met behulp van een heel goedkope bijzet-machine op de huidige toestellen de uitzendin gen van kleurentelevisie op te vangen In zwart-en-wit. De fabrieken, die de televisie-toestellen maken, dringen uiteraard aan op het handhaven van de beeldstandaard van 525 lijnen, op dat de twee millioen toestellen, die tot dusver verkocht zijn, ook ln de toekomst gebruikt kunnen worden. Ontwerpers van kleurentelevisie, die gebaseerd is op een ander standaard beeld, bestrijden dit om het hardst Echter zal een fijner standaardbeeld een grotere zendbreedte vereisen, en derhalve het huidige aantal golfleng ten van dertien reduceren tot tien 01 elf. En daartegen maken de maat-* schappijen, die deze laatste reeds kre gen toegewezen, ernstig bezwaar (Van onze correspondent te New-York). ^MekIKA'S groeiend aantal televisie-deskundigen wordt nog steeds ln beslag genomen door zorgen om en problemen ln de eigen industrie. „Video", zoals wU hier televisie noemen, heeft ln luttele jaren tjjds een hoge vlucht genomen, doch dat wil nog geenszins zeggen, dat het bed gespreid ls. Vele experts zullen, in een openhartige bul, erkennen, dat zij nauwelijks kunnen voorzien, wat de nabije toekomst brengen zal. Ook al om die reden volgt men met grote belangstelling de ontwikkeling van televisie ln het buitenland en met name in Europa. Zelfs >1 is men hier technisch Europa ver voor gekomen op het gebied der televisie, de Amerikaan vreest toch steeds, dat de Europeanen de acht istand onverwachts zuilen inhalen min of meer zoals de Britten op luchtvaartgebied thans opnieuw de hege monie der Yankees bedreigen. piT SOORT ANGST is altijd een te ken van respect Maar de tendentie der recente video-ontwikkeling in Europa heeft hier minder Indruk ge maakt. De Amerikaan kan niet in zien, waarom de leidende televisie landen ln Europa elk op eigen houtje blijven experimenteren, ln plaats val. één machtig televisienet in Europa te bouwen. „Waarom," vraagt de Ame rikaan, „heeft men in Engeland een beeldoverbrenging door middel van 405 lijnen, in Nederland door ruim 600 lijnen, terwijl 'de Fransen er naar streven het stelsel van 819 lijnen te perfectionneren Twee argumenten voor standaar. dlsatie. De Amerikaan voert twee machti ge argumenten aan voor standaardi sering. In de eerste plaats uit een oogpunt van programma's. Men heeft hier de ervaring opgedaan, dat ta lent voor televisie schaarser is dan voor welk ander medium ln de amu sementswereld. Zelfs het minst ge waardeerde programma brengt fan tastisch hoge kosten met zich Uit wisseling van programma's tussen verschillende delen van het land is derhalve een eerste vereiste, indien men het publiek niet wil afstoten in plaats van aantrekken. Het tweede argument voor stan daardisatie is zuiver economisch „Wjj weten, dat Europese industrieën belangrijke patenten, uitvindingen eti apparaturen hebben ontwikkeld," al dus de Amerikaanse deskundigen. „De practijk heeft ons geleerd, dat deze alleen te verkopeu zijn naar andere landen, indien zij afgesteld zijn op de eisen, die de koper stelt. Het zaï uiterst moeilijk zijn om televisie-toe stellen te verkopen naar andere lan den, waar men niet dezelfde beeld standaard toepast. Met andere woor den: zolang er in Europa beeldstand aarden gebruikt worden, die zowel onderling als met de Amerikaanse verschillen, zal het uiterst moeilijk zijn elkaar televisie-apparaturen te verko pen". Het is zeer goed verklaarbaar, dat Europa er de voorkeur aan heeft ge geven, niet dezelfde beeld-6tandaard van 525 lijnen te aanvaarden, die in Amerika de maatstaf is. Men is er echter van overtuigd, dat Europa meer gebaat zou zijn geweest bij een geünificeerd, inter Europees televisie net. Daarnaast zou men dan, gemeen schappelijk, experimenteel naar verde re verbetering van dat net kunnen streven. Tegen deze theorie valt sb-chts één argument ln te brengen: dat het standaardbeeld van 525 lijnen in Ame rika nog steeds niet van een perma nente plaats zeker is. Het is juist op dit gebied, dat Amerika's televisie- Industrie in 1950 de grote beslissing verwacht. Wat is: beeldstandaard? J-JET standaardbeeld, dat hierbij zo n belangrijke rol speelt, kan het best vergeleken worden met het raster van de krantenfoto's. Wie de foto's ui de courant bekijkt, zal zich ervan kunnen overtuigen, dat de reproduc tie veel grover is dan wanneer de foto bijv. was afgedrukt op kunst drukpapier. Om iedere fractie van 't televisiebeeld natuurgetrouw en ln de juiste schakering van zwart en wit over te brengen is het beeld eveneens in een raster verdeeld; hoe fijner het raster is, des te zuiverder de ont vangst van het beeld zaï zijn. En het is duidelijk, dat de kwaliteit van oei beeld, dat de Nederlandse televisie zal bieden vanwege het fijne raster (615 lijnen) zuiverder zal zgn dan het gemiddelde beeld in Amerika (Ö2n lijnen). En het experimentele Franse beeld van 819 lijnen zal het Neder landse beeld nog verre overtreffen. Er treden bij televisie-uitzendingen meer factoren op dan alleen de over brenging van een technisch perfect beeld. In ieder land is het aantal fre quenties, dat aan televisiezenders kan worden toegewezen, uitermate gering De officiële radio-omroep, de radio amateurs, politieberichten, de eisen van scheepvaart en luchtvaart op dii gebied en die van de strijdkrachten maken aanspraak op een grote por tie van de beschikbare lengten. Tele visie moet zich daarom tevreden stel len met een betrekkelijk beperkt aan tal golflengten. Technisch zijn de Amerikanen zeker ln staat om een televisiebeeld met 800 ltjnen over te brengen. Maai hoe gro ter het aantal lijnen van het beeld is. des te meer „zendbreedte" er nodig is. Daarom heeft men willens en we tens de kwaliteit van'het beeld ver minderd teneinde concurrentie tussen een aantal televisiezenders mogelijk te maken. Het beeld van 525 lijnen heeft bij het publiek een uitstekende ontvangst gehad. Als technisch com promis voldoet dit beeld derhalve aan alle gestelde eisen. Een dertig vijf en dertig jaar geleden stonden wij per plex, toen wij uit een hoorntje de armzalige muziek hoorden klinken, die draadloos, met be hulp van een groot radiotoestel met veel knoppen en spoelen, op gevangen was. Sedertdien is de radio bewonderenswaardig ge- perfectionneerd en heeft zij al lerlei ongedachte toepassings mogelijkheden gevonden. Thans zitten hier en daar be zitters van televisie-toestellen gespannen te turen naar wat op het beeldscherm verschijnen zal. Ook televisie zal de wereld ver overen. In enkele landen ta men op dit gebied reeds ver voortge schreden, tn andere verkeert men nog in het experimentele stadium. Onze correspondenten in het buitenland hebben over de stand van zaken daar geschre ven. Heden publiceren wjj het eerste artikel. Wij beginnen met een overzicht van de situatie ln Amerika. Welke beslissing de regering echter zal nemen: het Amerikaanse televisie net zal gestandaardiseerd blijven op 525 of welk ander standaardbeeld ook. Het televisienet is immers de stuwen de kracht geweest voor de ontwikke ling der video, omdat de uitwisseling der programma's een dringende nood zaak is gebleken. Wat op dit gebied voor Amerika geldt, is evenzeer op Europa van toepassing. Fransen, Belgen, Nederlanders en Britten kunnen elk hun nationale program ma's uitzenden, maar er zijn tegelg kerttjd internationale programma's, die men van elkaar zou kunnen over nemen. Daarvoor is standaardisering een eerste vereiste. En wil men hei nieuwe middel der televisie inderdaad in dienst stellen van het nieuwe be grip van een waarlijk Verenigd Europa, dan zal men hiertoe te eni ger tfld moeten overgaan. Teneinde industrie en publiek teleurstellingen te besparen: hoe eerder hoe beter. VERSCHILLENDE tentoonstellingen in ons land vragen de aandacht Donderdagmiddag werden in het Ste delijk Museum te Amsterdam twee ex posities geopend. De ambassadeur van Italië opende „Figuren uit de Italiaan se kunst sinds 1910". Omstreeks 1910 ontstond in Italië het futurisme gelijk tijdig met het kubisme in Frankrijk en bet expressionisme in Duitsland. Het futurisme bleek zich echter in 1915, toen Italië in de oorlog kwam. niet te kunnen handhaven. Daarom zal te zijner tijd aan deze kunstuiting een apparte tentoonstelling worden gewijd. Nu wordt ra eer aandacht besteed aan de moderne kunst. Men vindt er werk van tien schilders en twee beeldhou wers. Men wil hiermede de aandacht van het publiek richten op de samen werking tussen kunst en industrie. Vóór de oorlog werden slechts spora- Een televisie-uitzending vereist, behalve ingewikkelde opname- camera's, een ingenieuze apparatuur, zoals deze foto laat zien. FURTWAENGLER ....eervol verzoek.... disch Nederlandse wandtapijten ge maakt. In het Indisch Instituut te Am sterdam wordt een Unescotentoonstel- ling gehouden van leermiddelen voor fundamenteel onderwijs. Deze exposi tie is een eerste stap op de weg naar een vergelijkende studie van leerboe ken. Zij is op geografische basis op gesteld en omvat leermiddelen uit de Belgische Congo, uit Britse gebieden van Afrika, uit de Franse Unie en uit Indonesië. TN 1952 zal het driejaarlijks interna tionaal kunsthistorisch congres in Nederland worden gehouden. De poli tie te München heeft 184 van de 650 meesterwerken teruggevonden, die Hit Ier voor zijn museum te Linz had ver zameld. Deze doeken werden in Mei 1945 gestolen uit een schuilkelder. Men schat de waarde van 640 schilderijen w.o. werken van Rembrandt, Jacob van Ruysdael, Van Dijck en Teniers. op 200 millioen Duitse Mark. Het Weens Philharmonisch Orkest heeft Wilhelm Furtwaengler gevraagd zich in het komende seizoen met de leiding van alle symphonieconcerten te belas ten. In het geboortehuis van Mozart te Salzburg wordt een algemeen archief voor muziekgeschiedenis en voor de geschiedenis der Salzburger Festspiele ingericht. Het archief bevat uiteraard een uitgebreide verzameling literatuur over Mozart en waardevolle manu scripten. Rudo F. Forster zal de hoofdrol spe len in een nieuwe film getiteld: „Der Mann der zweimal leben wollte" (Van onze parlementaire redacteur). yyANNEER DE MENSHEID ooit de verschrikkingen van een derde wereld oorlog zal moeten ondergaan, van een gewapende botsing tussen de twee wereldmachten Rusland, dat volgens een van de voornaamste bolsjewistische doctrines naar de communistische „wereldrevolutie" blijft streven en Amerika, dat tegen deze Sowjet-aggressie de democratie en de vrijheid der volkeren zal moeten verdedigen, dan zuilen talrijke landen in deze wervelstorm worden mee gesleurd. Ook Nederland! Maar het zal niet als in 1940, toen de Duitse horden ons land overstroomden, alleen staan. Het is opgenomen in het Atlantisch Pact, in het westelijk defensieblok en zal, wat zijn militaire taak betreft, een eenheid vormen met Engeland, Belgie, Frankrijk en een aantal andere staten. Er zal een Europees leger zijn, een Europese luchtmacht en een Europese vloot. richt. Zij herinneren eraan, dat de Ne derlanders in de Gouden Eeuw hèt zee varende volk van Europa waren; dat onze rol op zee in de Franse tijd was uitgespeeld. In de toekomst zal dit evenzeer het geval zijn. Daarom zal Neder land het bij de taakverdeling in het Atlantische verdedigingsplan voorna melijk op de zee moeten zoeken, niet alleen in de wateren rondom ons land Ie. maar op de wereldzeeën. Nederland NEDERLAND ZAL IN DEZE geza menlijke verdediging een belangrijk aandeel hebben, voorzover bet althans over de middelen beschikt om met de hulp van de anderen de strijd vol te houden. Het zal in het internationale milieu kunnen laten gelden, nu reeds als het wat heeft aan te bieden, aan materiaal en aan Intellect. Het is een bedroevend verschijnsel, dat de Wes terse mogendheden gedwongen zijn 'er wille van de voortdurende bedreiging uit het Oosten zich grote offers te ge troosten. Vooral geldt dit voor ons land, dat zicb voor een kostbare op bouw van zijn nationale economie ge plaatst ziet. De zeke-held moet daar om bestaan dat het de gelden, die op de oorlogsbegroting worden aange vraagd. zo doeltreffend mogelijk be steedt. Over deze doeltreffendheid denkt niet ieder hetzelfde Tegenover elkaar staan, wat men noemt de maritieme visie en de continentale visie Zij vormen een voornamelijk theoretisch strljdDunt lat er de oorzaak van is. dat in ons de fensiebeleid moeilijk een vaste U)n le onderkennen valt. De voorstanders van de maritieme vi sie die wii voor dit keer aan het woord willen laten honden het oop wel heel sterk op de toekomst ge- zal moeten meehelpen aan het open houden van de verbindingslijnen. Als een eventuele bezetter ons on der de voet zou lopen, kunnen wij ons met onze vloot, zowel de oorlogsbodems als de handelsschepen, op zee terug trekken, waardoor wij na de beëindi ging der vijandelijkheden nog enige betekenis zullen hebben. Na de laatste wereldoorlog beschik te Nederland nog wel over een, zij het gedecimeerde, handelsvloot, maar niet over een bescherming voor de koop vaardijschepen, die daardoor groten deels ter beschikking van de geallieer den kwamep Voor een niet gering deel zijn daartoe de ln Indonesië ondervon den moeilijkheden terug te leiden. Voornaamste taak Zij, die in de toekomst Nederlands taak in de eerste plaats op zee zoe ken, ijveren dus heel begrijpelijk voor een zo krachtig mogelijke vloot welker functie zal zijn de bescherminc van de verbindingslijnen in oorlogs tijd, de hoofdzaak eigenlijk van iedere Marine en het mogelijk maken van Hr. Ms. VAN KINSBERGEN" in dienst gesteld in September 1939, P» striid om Australië s ambassadeur IEDER LAND HEEFT behalve ztf" consuls en gezanten, Ale het land officieel in den vreemde vertegen woordigen, ook zijn niet-officiele a bassadeurs. Zij bemoeien zich niet met hogere politiek en zij vragen zeijs geen salaris, maar z« doen ZV dan ook 0p geheel ander terrein - min stens even belangrijk merk a* de oe roeps-diplomaten, om een land m eten vreemde bekend en populair te maken Nederland heeft zulke ambassadeur. in zijn tulpen, windmolens en Volen dammers op klompen - Frankryk t rijn .farijse chic" en het nachtleven van Montmartre en Australië in Koala beer, de stamvader van aU< Teddy-beren ter wereld. Waar men ook ter wereld tiet woord \ustralie noemt in Amerika, in Azte oj achter het IJzeren Gordijn - daa' kent men de Koala, die eigenlijk hele maal geen beer is, maar een op eer beertje lijkend buideldier. Een gemakkelijke prooi Toen de eerste kolonisten kwamen, leefden er in de wouden van geheel Australië, slechts met uitzondering van West-Australie aan de andere zijde van de Grote Woestijn, millioenen en millioenen Koala-beertjes. De kleine, lieve Koala had echter het ongeluk een prachtig en duurzaam vachtje te hebben en daarbij volkomen weerloos te zijn tegen de menselijke vijand. Koala's, nachtdieren als alle Australische buideldieren lopen nu een maal niet weg. maar blijven stil en stom in hun vork van een boom zitten een gemakkelijke prooi voor de bruut die ze neerschieten of neerknuppelen wil. In zeer korte tijd had de begerige wrede en domme mens meer dan een millioen Koala's afgeslacht. De huidjes gingen naar Amerika onder het etiket „wombat". Bovendien hield een be smettelijke ziekte ontzettend huis on der de buideldieren, en dus ook onder de Koala's. Toen de mensen hun gezond ver stand terugkregen, was het bijna te laat Het enige land ter wereld waar deze populaire diertjes voor komen had zich zelf haast van zijn grootste trekpleister voor touristen be roofd! Bij een inventarisatie bleken er n.1. nog maar enkele duizenden dieren meer te zijn. In allerijl begon men natuur-reser- vaten voor de Koala's aan te leggen Phillip eiland ten zuiden van Melbour- ne en Koala Park in de heuvels bij Sydney. En zo voorkwam men net 0n het nippertje het volkomen uitsterven van de levende Teddy Beer. Proefstaat Maar nu gaat men verder. De Koalj moet eens weer het land bevolken. i0. woners en touristen tot vreugde en vsr. maak. Onder leiding van de grote phi! lantroop en dierenliefhebber E. J. Hall. strom hebben 14 mannen der weten, schap zich ter beschikking gesteld onï dit doel te bereiken. Hier in Mona Vale, op een der land. goederen van de heer Hallstrom, wordt een proefstation voor Koala's ontwik- keld. Van hieruit worden Koala fami lies uitgezet in alle streken, waar Zjj vroeger leefden en waar de omstandig, heden voor hen nog gunstig zijn. Vol. gens de prentbriefkaarten-fabrikanten is de Koala het meest populaire num. mer, en de Australische posterijen hebben een goede beurt gemaakt, toen zij de kleine ambassadeur op een der postzegels in millioenen naar het bui tenland zonden om Australie's „good. will" te helpen steunen. in iedere gewensie liniatuur West zijde 53 Zaandam Telefoon 4077 Op 5 September van het vorige Jaar heeft de 28-jarige landbouwer T. G. in een café aan de Y-weg in de Haarlem mermeerpolder een bedrag van f 400 gestolen en vervolgens getracht, de 79- jarige caféhouder W. de Haan en diens zuster van het leven te beroven. Het Amsterdamse Hof heeft de man thans voor deze feiten veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Na afloop van zijn straftijd zal G. ter beschikking van de regering worden gesteld. Het psy. chiatrische rapport had hem een ge vaar voor de samenleving en een ge boren misdadiger genoemd. ENGELAND ROEPT TWEE ATTA- CHE'S UIT BOEDAPEST TERUG Engeland zal twee attaché's van da Britse legatie te Boedapest terugroe pen, waarom Donderdag door de Hon gaarse regering is verzocht Nederland zal in de toekomst over twee moderne kruisers van formaat be+ schikken: H.M. „De Zeven Provinciën" en H.M. „De Ruyter", twee hyper modern ingerichte oorlogsschepen, waarvan onze foto het model toont. landingsmanoeuvres en het beveiligen van de na een landing optrekkende troepen. Vandaar, dat men tegenwoor dig een relatieve waarde aan kruisers en slagschepen toekent. Uiteraard val len hetgeen vooral bij amphible operaties blijkt de verschillen tus sen Marine, landmacht en luchtmacht meeT en meer weg OPDAT ONZE VLOOT haar ba- schermende taak goed zal kunnen uit voeren, acht men een samenstelling no dig uit onderzee bootjagers; schepen bewapend met luchtdoelgeschut; on- derzeeboten, die dienen ter bestrijding van vijandelijke onderzeeboten: mari tieme vliegtuigen, opererend zowel van de wal als van vliegkampschepen; mijnenvegers; patrouillevaartuigen en lichte, snelle kruisers. Dit is volgens de regering het noodzakelijke minimum- Op het ogenblik wordt eraan gewerkt Al deze schepen zullen in geallieerd verband moeten opereren Aanwezig zijn een lichte kruiser H. M. „Tromp" en een luchtverdedi gingskruiser, H. M. „Jacob van Heemskerk" Het zijn twee miniatuur- kruisers - te klein dus - maar niet temin waardevol. Voorts beschikt de Nederlandse Marine over vijf torpe dobootjagers, een enkel fregat, zeven onderzeeboten, enige corvetten, enige patrouillevaartuigen, een aantal in structievaartuigen en een vliegkamp s WÊÊfaÊÈÉÉm schip H. M. „Karei Doorman" met een aantal vliegtuigen: Fireflies en Seafu- ries en enkele verouderde Mitchells die thans nog voor redding- en op sporingswerk dienst doen. De bouwplannen, In aanbouw zijn twee lichte kruisers, nl. H. M. „De Zeven Provinciën" en H M. „De Ruyter", die zwaarder wor den dan H. M. „Tromp" en H. M. „Ja cob van Heemskerk". Reeds in 1938 is men met deze kruisers begonnen. Zjj zijn toen klaar gekomen tot de romp. In de oorlog lag het werk aan deze schepen stil en daarna heeft men de bouw niet onmiddellijk voortgezet om dat zij dan nn al weer verouderd ge weest zouden zijn In de tekenkamers zijn inmiddels twee geheel nieuwe schenen ontworpen, die met gebruik making van de bestaande casco's ge bouwd konden worden. De nieuwste snufjes worden er nu in verwerkt. Verder zijn in aanbouw twaalf on derzeebootjagers van een geheel nieuw type, dat nog nooit in de Nederlandse vloot opgenomen is geweest Het zijn snelvarende schepen, geschikt voor verkenning en in het bijzonder inge richt voor de bestrijding van onder zeeboten die het geduchtste wapen te gen convooien zijn Voorts vier onder zeeboten en wat klein materiaal O® onderzeebootjagers hebben zich ont wikkeld uit de torpedobootiagers. Het voornaamste verschil is, dat de torpe- dolanceerbuizen van laatstgenoemd schip vervangen zijn door een bewa pening van geheel andere aard. Het verst i; men gevorderd met de kruisers, doch met de bouw van al de ze schenen hoopt men tussen 1953 c° 1955 gereed te zijn. Klein maar dapp®r- Het kleine Nederland kan zich oit de aard van de zaak niet veroorloven er een uitgebreide vloot op na te hou den. Doch wat het heeft, dient supe rieur te zijn. Dat is in het verleden ook steeds z0 gewëtst. Wanneer over enige tltd ln het oar- lement de nieuwe begroting van I1' rine die In de olaa*s komt van de In getrokken begroting voor 1959. behan deld wordt zal ongetwllfe'd over het Nederlandse vlootn'an en de Neder- landse oorlogstaak nog een hartig l woordje gesproken worden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 8