Wereld der Vrouwen m Hei korie kapsel en de hoed Angsi drijft Amerikanen naar heupfles en Charleston De stiefkinderen Babyjurkjes De zeenimf Als de baby verwacht wordt Kippenvlees, eieren en „hoenderpest" Bij voorjaarsbeurt ER bestaan plannen om Clara Bow, het originele ,Jt"-meisje, terug te brengen op het witte doek. „Happy days are here again" en de orkesten spelen vrolijk van „Three o'clock in the morning",, „Margie" en zelfs „Yes, we have no bananas"! Charleston mag nu voor de zuidelingen wel een stad in South Carolina zijn, voor de New- Yorkers is het de nieuwste dans en men denkt erover om de Shimmy weer in te voeren, en de Black Bottom te verjongen. Wat kost het huishouden - in Nederland? ZATERDAG 11 MAAKT 1930 n\3 ZIJN MISSCHIEN de geduldigste, lijdzaamste en dienstvaardigste twee ling ter wereld, en desalniettemin wor den zij stelselmatig gekweld, mishan deld en overbelast. Zij krijgen elke dag, klein als zij zijn, urenlang een gewicht te torsen van ettelijke tientallen kilo's. Zij worden gewrongen in een stug dwangbuis dat hun vaak ook nog veel te klein is, en zij doen daarvan soms pijnlijke en onherstelbare verminkingen op Zij worden meestal nonchalant en dikwijls slecht verzorgd, en als zij ein delijk dienst weigeren klaagt de eige naar steen en been en heelt bovenal medelijden met zichzelf. Wacht u nog even met het bellen van een of andere maatschappelijke instantie, ter bescher ming vanwant die bestaat in dit geval niet en bovendien bent u zelf één van de duizenden schuldigen. Of wilde u soms vertellen, dat u ver standig en zorgzaam omgaat met uw voeten? Het was een gesprek met een pedi- gure nee, laat ik het netjes volledig zeggen: met een medisch gediplomeerde voetkundige dat mij tot de erkenning bracht óók in dezen niet geheel on schuldig te zijn. En zonder onder haar duiven te schieten mag ik u toch hier wel iets van haar preekje overbrieven, want wat zij vertelde is tè belangrijk voor ons huisvrouwen, die per dag-zo heel veel van onze bereidwillige voeten vergen. En misschien kan een kleine voorzorg op zijn tijd veel narigheid in de toekomst voorkomen. Pedicure? zegt u ongetwijfeld enigs zins misprijzend, niet vanwege het be roet) als wel vanwege de klank. Pedi- cure maar dat is mij al te luxueus, hoor. Wat moet ik, doodgewone huis moeder, nu met zoiets buitensporigs? De kapper kost me al genoeg tijd en geld, om nog te zwijgen van de tand arts. Ik durf aan een schoonheidsbehan deling niet te denken, al zou ik daar nog wel'iets voor voelen. Maar een voetbehandeling ach kom. Goed voor vrouwen, die de gehele dag moeten staan, zoals winkelmeisjes en kapsters. Maar mijn voeten hebben heus niet zo veel te lijden, hoor al voel ik ze dan 's avonds ook geducht Weet u dat wel zeker, dat uw voeten niet zoveel te lijden hebben? Bent u er heus van overtuigd, dat u die arme stiefkinderen werkelijk niets te kort doet? Vergelijkt u hen dan eens, om te beginnen met uw handen. Die worden toch stellig eens per dag met aandacht verzorgd. Niet alleen grondig gewassen, maar ook ingevet en duchtig nagezien wat nagels en nagelriemen betreft. TJ zult ze nooit persen in handschoenen die een maat te klein zijn eerder zult u een paar ruime voor ze kiezen. U zult ze niet urenlang een gewicht van zeg honderddertig pond laten torsen zonder een ogenblikje respijt, en u zult ze niet dwingen tot een krampachtige houding, waartoe ze bij uw geboorte nooit bedoeld zijn. Waarom moeten uw arme voeten, waaraan u toch zoveel te danken hebt, die krachttoeren wél doorstaan?^ Omdat zij toch verstopt zitten in een kous en een schoen, en de buitenwacht dus niet zo licht kans krijgt om te zeg gen, hardop of in gedachten: Wat een lelijke voeten heeft die vrouw? Of omdat u van jongsaf al gewend bent uw voeten als twee geduldige pakezeltjes te beschouwen, die hoogstens af en toe eens een schoonmaakbeurt krijgen? Be gint u dan eens met medelijden te krijgen en u te realiseren, hoe zwaar en ondankbaar hun taak is, die ze dag aan dag maar weer trouw verrichten. Zwaar, ja zeker: want zij dragen tezamen het gehele lichaamsgewicht. Daarmee beginnen ze al bij uw kleine doqjiter, die zich aan de spijlen van de box optrekt om de wereld over het randje van haar houten kooi te bekij ken. Het wordt tijd, dat zij schoentjes aankrijgt, zeggen wij dan: haar voetjes moeten een steuntje hebben. En vaak zweren we dan bij lakschoentjes, die niet meegeven, of laarsjes, die, volgens onze grootmoeders, zulke stevige enkels produceren. Ik weet niets van die en kels, maar ik weet wel dat de laarsjes van mijn jeugd akelige knellende war me ondingen waren, die steevast mijn kleine teen in de knoei brachten. En als dat kleine voetje, waarvan de beende ren nog zo kneedbaar zijn, eenmaal in een verkeerde vorm gebracht is, dan is daar op oudere leeftijd weinig of niets meer aan te doen. Het schoolkind hup pelt in de regel zorgeloos door 't leven, en protesteert zelf wel heftig genoeg tegen knellend schoeisel. De bakvis voelt zich het behaaglijkst op sandalen of in sportschoenen; zij zal zich hoog stens een doodenkele keer aan elegante pumps met hoge hakjes wagen, voorai als hij in de buurt is om haar ten dans te vragen. Maar verder houdt zij zich driekwart van het jaar aan wollen sok jes in stevige ruim zittende stappers en haar voeten varen er wel bij. Maar de huisvrouw zij schijnt het er werkelijk op toe te leggen om haar arme voeten een leven als een hel bezorgen. Is zij aan het werk, dan stapt zij rond in het minst geëigende schoei sel dat zij maar bedenken kan Soms een paar afgedankte „mooie" schoenen met smalle neus en een zwikhak. soms in brede schuiten van pantoffels met in het geheel geen hak. Extra schoenen kopen voor in het werk? Wat eerr zon de in huis is elke schoen goed genoeg hoor en pantoffels zitten zo lekker En dank zij deze misplaatste zuinig heid staan de overwerkte voeten de ge hele dag in een krampachtige stand, of krijgen, dank zij de gemakzucht. :o weinig steun, dat zij ga,an doorzakken met al de narigheid ervan Bovendien wordt er veel te veel. en dat onnodig van hen gevergd Waarom stéat u bij het even gauw aardappelen schillen groente schoonmaken, strijken en af wassen? Zittend strijken, op een stoel met een paar kussens, gaat heus even goed, en als u het druiprek volstapeit kunt u daarna best even gaan zitten bij het afdrogen. Want vergeet u niet; wij nemen allemaal met de iaren toe in gewicht, maa»- ->nze voete- niet mee! Het Nederlandse Grabo model, dat in het komende populair belooft te worden. seizoen zeer Voor de nieuwe wereldburger (es) ziet U hier een jurkje en een overgooi- ertje voor de leeftijd tot een half jaar. Ze zijn als doop- of draagjurkje met een extra lange rok getekend, maar U kunt het patroon evengoed voor een kort modelltje gebruiken, en ook voor een nachtjaponnetje. U knipt het lijfje van de jurk vol gens het onderste patroon. U sluit de schoudernaden en zet 'n belegje tegen de achterkanten, die U van knoop- of /f bandsluiting voorziet. Het mouwtje krijgt 2 c.M. van -de onderrand een schuifje, waar U een koordje of elas tiek (vooral niet te strak!) doorhaalt. Het mouwtje wordt over de kop even ingehouden in het armsgat gezet, waar bij de naad fegenover het kruisje valt. Het halsjewerkt U met een schuin biesje aan de goede kant af, waarbij U tegelijk een plooiseltje of kantje mee- naait. De rok. die ingerimpeld aan het lijfje gezet wordt, is 110 c.M. breed (of twee banen van 55 c.M.). De lengte voor een doopjurk is 75 a 90 c.M., voor een gewoon jurkje 30 c.M. Maken we het overgooiertje zoals hier getekend, dan vervalt het gear ceerde gedeelte van het patroon. Het lijfje met de aangeknipte ceintuurban den wordt van dubbele stof gemaakt. Het splitje wordt alleen links aange bracht; daar gaat de rechterband bij 't JN ELKE VROUW hoe slecht ook door de natuur bedeeld sluimert de mogelijkheid, een aantrekkelijke verschijning te hebben. Ze mag daar voor gerust enkele hulpmiddelen ge bruiken: een bijzonder aardig jurkje, een vlotte mantel. Maar eigenlijk nog voornamer is de omlijsting van het hoofd. Wanneer het kapsel goed verzorgd is en de hoed voldoende aangepast bij de gelaatsvorm van de draagster, zal vooral de mode van het ogenblik het gelaat in een omlijsting plaatsen, die alleen maar kan flatteren. Ongetwijfeld is het korte kapsel van invloed geweest op de vorm van de bol, die nu het achterhoofd geheel om. sluit. In de collecties van de Neder landse hoedenindustrie is daarbij de garnering overwegend aan één kant aangebracht. Deze versiering mag dan naar ver kiezing van hetzelfde materiaal zijn als" de hoed (voor de komende zomer veel kreukherstellend vilt of stro), dan wel bestaan uit veren of een toef bloemen. Deze combinaties vinden wij door gaans in de duurdere modellen, want bij de goedkopere soorten is bijna al tijd de versiering van hetzelfde vilt- materiaal. Komen we in een hogere prijsklasse, die bij de hier te lande ver vaardigde modellen nog waarlijk niet ruïneus behoeft te zijn voor onze beurs dan zullen we echter combinaties vinden van stro en vilt, alsook van vilt met een garnering van tulle, stijf zijden lint of piqué. Met een enkele maal een model, dat geheel van otto- manzijde vervaardigd is. In navolging van Parijs zien we ook in Nederland, naast allerlei pasteltin ten veel marine-blauw in combinatie met wit. Nu eens een kleine blauwe to que van fijn stro met een wit vilten garnering, dan weer een witte panama hoed zo groot als een klein wagen wiel waarvan de binnenrand gevoerd is met blauw vilt. Over het algemeen zijn de modellen echter klein. De zeer gedistingeerde grote hoed wordt in hoofdzaak bij meer officiële gelegenheden gedragen. sluiten doorheen. De rok (zelfde ma ten als*bij de jurk) blijf van achteren open. De achterkanten komen op de plaats van het kruisje, zodat ze even over elkaar vallen. De uiteinden van de banden worden van lint voorzien, dat van voren gestrikt wordt. Ook aan de voor- en rugbovenkant naaien we lintjes, die op de schouder een strikje vormen. Wilt U zo'n overgooiertje met geslo ten schoudertjes maken, dan knipt U het met het gearceerde deel eraan. Vanzelfsprekend kun U ook het jurkje met zo'n wikkelsluiting maken, en vooral voor een nachtponnetje is dit een prettig model. Het rokje hiervoor maakt U 50 a 60 c.M. lang JAE GRIEKSE mythologie vertelt v^n een reus, Polyfémos genaamd, dia hartstochtelijk verliefd werd op de zeenimf Galatea. Zijn woonplaat» grensde aan de zee, en wanneer hij langs het strand liep, werd hij telkens bekoord door de aanvallige verschij- ning, die in haar door dolfijnen getrok ken parelschelp over de golven zweef de. Zozeer overmande hem de harts tocht, dat hij zijn land en vee verwaar loosde om aan de kust naar xlit schouww spel te kijken en te dromen van het wonderlijke geluk, dat hij zou kunnen smaken als hij de mooie Galatea als bruid in de armen mocht sluiten. Maar helaas, er bestond voor Polyfémos een bezwaar, dat hem belette, deze droom te verwezenlijken.. De goden hadden de reus in zijn be wegingen belem- Het voorkomen van de z.g. „hoen derpest" schijnt bij het publiek enige huivering opgeroepen te hebben ten aanzien van de consumptie van pluim vee en ook van eieren. In verband hiermede verneemt het ANP van de zgde van de Veeartsnijkundige dienst, dat op zichzelf de kans op besmetting van de mens met deze pluimveeziekte uiterst gering is. In de practijk is in fectie alleen te verwachten, indien men er zich op zou toeleggen zich te besmetten. Gevaar voor de gebruiker bij consumptie van een behoorlijk toe bereid dier of ei is dus niet te duch ten. Ook niet indien het een aangetas te vogel zou betreffen, hoewel het na tuurlijk altijd te ontraden is vlees van een ziek dier te gebruiken. Voor aanstaande moeders ziet Uhier een aardige japon, die gemakkelijk te verwijden is, door de schuif zoom in de taille wat minder in te rimpelen. Na derhand kunt U de plooitjes vaststik- ken en de ceintuur eroverheen dragen. Maak U de japon in één stof (ca. 4 M van 9 m. breed), dan staat 't wel leuk om kraag en manchetten van afsteken de stof of van wit piqué te nemen. U kunt deze dan apart innaaien, zodat U ze gemakkelijk kunt vervangen, of de japon ter afwisseling eens zonder deze garnering dragen. Het voorpand en het voorzijpand zijn aanéén getekend, maar moeten los van elkaar geknipt worden. Het met stip pellijntjes aangegeven beleg knipt U ook apart. Bij 't achtervoorpand ver valt de overslag. De delen van het voorpand verbinden en zijnaden slui ten. Bij de mouw met de aangeknipte pasjes stikt U de schoudernaad en de mouwnaad dicht. Neemt U losse man chetten, dan werkt U de onderkant af, anders naait U hem tussen de dubbele stof van de manchet. U stikt de pas jes op het ingérimpelde voor- en rug pand en zet de mouwen naad op naad vallend in. Neemt U de kraag" los, dan zet U hem op een schuine bies, waar mee U hem in de japon kunt hechten. De voorkanten worden dan met het tegengenaaide beleg afgewerkt. Onder INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) van het huis hebben de handen veel te lijden. Hamea-Geiei maakt ze weer zacht als zijde, gaaf en blank. het rechterbeleg, eveneens zonder over slag, naait U gelijk de lusjes mee, de knopen komen op de middenvoorlijn van het linkerpand. De rughals met 'n schuin biesje afwerken. Neemt U een vaste kraag, dan zet U de halsopening daartussen en naait alleen, tegen de sluitkanten een belegje. De zijkanten van de voorbaan krijgen over de breed te van de schuif een smal zoompje, waarna we de schuifzoom tegenstik ken. We sluiten de roknaden en naaien de rok aan het lijfje. Door de schuil haalt U de ceintuur (2 M. lang en 2l/2 c.m. breed), die U naast de voorbaan even aan de japon hecht, zodra het in gerimpelde deel goed op zijn plaats blijft. I EZERS. neemt u mij niet kwalijk, maar dit is niét het jaar 1950. De kalender is in de war geraakt. Ik be gon dat al te vermoede)), zodra ik van het Zuiden naar New-York terugkeer de. En nu is het bewijs onweerlegbaar Amerika is teruggetuimeld door de al manak en is aangeland in de rumoe rige twintiger jaren. En het is duide lijk, dat het land van plan is, daar te blijven. De verloren generatie heeft zichzelf gevonden, het tijdperk van de jazz heeft een wedergeboorte geënsce neerd. Twijfelt u aan mijn woorden? Kijl; dan maar eens naar de nieuwste Ame rikaanse mode. Die vreselijke ver schrikking, de klok-hoed cloche noemen insiders dat eén soort mijn werkershelm. zit weer geplakt op de hoofden van 10.000 vrouwen. Tegen de lente zullen millioenen rondwandelen met deze afschuwelijke hoofddeksels. De vrouwelijke lijn zal wel weer in gesnoerd worden en de vrouwen zullen haar sexe verliezen. Ze hebben alweer gesnoeid haar, taillelijnen, waarop zi.i zitten en afgeplatte heupen, gestreker in rechte lijnen. Ik heb langs Fiftl Avenue gewandeld en ik zag sexe-loze misbaksels, meisjes zonder lijn of vorm. „Gevaarlijke bochten" schijnen tegen alle regels van het verkeer te zijn. Het is weer mode geworden, er als een bonestaak uit te zien. De rokken wor den korter en vernietigen dus alle élé- gance en ik verwacht, dat ze tegen de zomer wel weer tot kniehoogte geste gen zullen zijn. Ss j_|ET mannelijk deel van de bevol king, dat er een minder vulgaire smaak op na houdt, tracht zich te ver zetten tegen de drang naar de twinti ger jaren, maar zij zijn op de terug tocht. De student of de losbol wandelt De grootste aantrekkelijkheid in de weer rond in zijn jas van beverbont nachtclubs, niet één uitgezonderd, is de en leverkleurige hoed met van voren opgeslagen rand. de slobberbroek en geruite sokken met regenboogkleuren De heup-fles vindt zijn weg terug naar de achterzakken en het staat weer up- to-date. om teugen sterke drank te slikken op de tribunes van de voetbal velden. De theaters hebben de strijd al vol- "dig opgegeven Een van Broadway's grootste successen is de toneelbewer king van „Gentlemen prefer blondes" de bijbel van de twintiger jaren en Anita Loos. de schrijfster var. het boek en hogepriesteres van de „flapper"- cultus zegt. dat de „golddigger", de ge notzoekster, weer hoogtij viert. originele „Red-hot Momma", Sophic- Tucker, die haar zwoele liedjes aar, haar luisteraars met de paplepel in geeft. Gramofoonplaten van Al Jolson worden meer verkocht dan welke ook en de telegrammenjongens fluiten Sonny Boy" Deze stap terug naar het aspirine- tijdperk blijft niet eens beperkt tot de gemoedstoestand en de gedragingen van de twintiger jaren. Amerika pakt de zaken op veel groter schaal aan. Dc huidige „Red Hunt", de jacht op de communisten, het afluisteren van tele foongesprekken en het bespionneren van radicalen wekt herinneringen aan de Sacco en Vanzetti-relletjes, die des tijds de afmetingen van eet. oproer aan namen. P)E gangster loopt weer vrij en onge hinderd rond. In het Westen, in Los Angeles, smijten de bandieten met springstoffen en de afgezaagde lopen van machinegeweren steken uit de raampjes van de limousines der misda digers. De „zeepkistpredikers" duiken weer overal op en trekken grotere me nigten rond zich samen, dan ooit in de jaren twintig het geval was. In de poli tiek is een enorme hang naar het „nor male". Iedereen zou dol-gelukkig zijn als hij nooit had gehoord van de atoom bom, of van haar helse zuster, met wa terstof gevuld, van radio-bestuurde pro jectielen of van straalviegtuigen. Deze verschrikkelijke wapens zijn het, die de mensheid hebben doen hollen naar een schuilplaats, wegkrui pen onder de dekens en grijpen naa: de drankfles. Het is gemakkelijker niet te denken aan massa-vernietiging terwijl Jolson staat te zingen en de i voetbalsupporters spreekkoren aanhef- fen. Het verlangen naar het verleden j tverd zo sterk, dat iets gedaan moest worden om het te stillen. Dat iets is gedaan. Lezers, neemt u mij niet kwa lijk, maar dit is n i e t het jaar 1950. merd door hem een onoverwinnelijke angst voor het wa ter in te boezemen." Hierdoor bleef het hem onmogelijk, de bekoorlijke nimf te naderen. Het enig* wat hij vermocht, was uit de verte haat de betuigingen van zijn liefde iö ont roerende woorden toe te roepen, maar de nimf spotte met dit jammerlijke geschreeuw. Deze Polyfémos is het beeld van ve len onzer, die op enigerlei wijze in zijn positie verkeren. Misschien vinden wij allen wel iets van zijn moeilijk heden in onszelf terug. Polyfémos was een reus; hij beschikte over buitenge wone kracht en werd door de omstan ders hierom benijd. Maar alleen tegen het water kon hij niet op. Dat was iets, wat de zeelui uit de buurt niet konden begrijpen. Wat is nü water? Iets om bang voor te wezen? Het water was hun element; zij voelden zich prettig, zodra zij het schip onder zich hadden en het ruime sop konden kiezen. En zij waren toch maar eenvoudige vis sers en schippers, slechts beschikkende over middelmatige lichaamskracht. En die reus, die voor geen leeuw of beer op zij ging, en die een os op zijn nek droeg, zou voor geen geld ook maar één stap in de „olven wagen. Met geen geweld zou men, hem over de loop plank krijgen. En zelfs de mooie Gala tea, voor wie hij een oorlog zou wagen tegen de hele wereld, was niet bij machte, hem over deze angst heen te helpen! Waarom moest Polyfémos nu juist verliefd worden op een zeenimf, ter wijl er op het land toch zoveel aantrek kelijke vrouwen rondliepen? Vraag dit aan het grillige lot, dat de daden der mensen bestiert! Waarom kiezen wij allen als hoogste doel iets uit, dat bo ven onze macht ligt? Een eerzaam handwerksman heeft het in zijn hoofd gezet, verliefd te woeden op de kunst. Hij waant zich schilder te zijn. Hij koopt kwasten en een palet, neemt les en laat zijn haar groeien. En intussen verloopt zijn timmermanszaak, zoals de veestapel van Polyfémos verliep. Maar de kunst spot met hem zoals Galatea met de reus. Want zij blijft in haar element, dat voor deze handwerker een vreemd element is. Zo probeert een ander het in de sport of in de po litiek. Kennen wij het type niet, dat zich zozeer aan de politiek verslin gert, dat zijn zaak er onder lijdt? Toch wordt deze man nooit kamerlid of mi nister. De politiek is zijn element niet. Net zomin als de liefde het element is van de man of vrouw, die krachten en gaven bezit voor zijn of haar maat schappelijke betrekking, maar die deze verwaarloost omdat zij nu eenmaal menen een Don Juan of een Carmen zijn. Een reus elk op zijn eigen gebied, maar gedoemd met dé zonderlinge be geerte naar juist dat enige, wat ons niet' ligt, en dat, van het onbereikbare element uit, ons lokt en toelacht, maar ons bespot zodra wij pogingen doen om het te naderen. H. G. CANNEGIETER. De voor het Nederlandse gezin be nodigde kosten zijn door het CBS be rekend aan de hand van de ter be schikking staande ambtelijke gegevens, terwijl het NIPO deze kosten heeft becijferd volgens de bij zijn enquêtes verkregen uitkomsten. Deze peilingen komen, zoals bekend, tot stand door de ondervraging van de Nederlandse bevolking. Daardoor kan men zeggen, dat in deze kaart een vergelijking wordt gemaakt tussen de cijfers, dia de huisvrouw. volgens het NIPO in haar huishoudboekje heeft staan en de beide cijferreeksen, welke de stati- ci van bet CBS putten uit vele be trouwbare bronnen. Om tot een goede vergelijking te komen tussen deze drie reeksen heb- benv wij van elke reeks Maart 1946 op 100 gesteld en van deze basis uit de overige getallen berekend. Met betrek king tot de reeksen van het CBS wil len wij nog opmerken, dat de con sumptie-index wordt vastgesteld aan de hand van de werkelijke consump tie, - NIPO UITSLAG CONSUMPTIE INDEX C 8 S INDEXCIJFERS GEZINSVER BRUIK ISO t 1 40 t 130 120 i "O e i 5 1 O s O c 5- 0 c a l c 1946 i947 1948 1949 T95Q

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 9