Leopoid kreeg 57,68 procent Vliegramp in Engeland: 80 doden Grote meerderheid in Vlaanderen Kort Bestek Weer op troon Industriegebieden stemden tegen Franse verkeersstaking geëindigd Spanning in Indo China stijgt VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Maandag 13 Maart 1950 75e Jaargang No. 10836 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Binnenkort belangrijke conferenties in Den Haag Vogelpest in Zeeuws- Vlaanderen Weerbericht Volksraadpleging verliep rustig zeer Klaus Fuchs verried belangrijke gegevens Hoe de arrondissementen stemden Ook eleciriciteit en gas weer vrij normaal Nieuw Guinea op de ministerconferentie Jhr. Van Tets weer naar Praag Jagersfontein overgedragen Toesiel met supporters en journalisten stortte neer na landingspoging Tudor mocht niet voor passagiersvluchten worden gebruikt Een publicatie van Prinses Wilhelmina Over Britse houding in Europese betalingsunie Twee meisjes vingen een dief Overvallers als „douane-ambtenaren" Stille Omgang te Amsterdam Oostduitse regering bereidt geldhervorming voor Het bouwen in 1952 vrij? Koninklijk gezin komt Dinsdag terug BUKtüAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: BLTLSMA en C KRAK HELDERSE COURANT TArUEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ...Juttertjes'tot 15 woor den f 1.eik woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 4-oij vooruitbe taling, plus incassokosten KONING LEOPOLD 57,68 PRINSES DE RETHY toch Koningin? Het Atlantische Pact De derde vergadering van het Noord- atlantische defensie-comité zal op X April 1950 plaats vinden in Den Haag, waar op uitnodiging van de Ne derlandse regering, de ondertekenaars van het Noordatlantisch Pact bijeen zullen komen. Bovendien zullen in Den Haag twee andere belangrijke bijeenkomsten wor den gehouden over aangelegenheden betreffende het Noordatlantisch Pact. Op 24 Maart zal de Noordatlantische Voorzieningsraad in 's-Gravenhage ver gaderen, onder leiding van Hubert E. Howard, voorzitter van de Bewape- ningsraad. Op 28 Maart vergadert het Noordatlantische militaire comité op uitnodiging van generaal Omar Brad- ley. Bij de pluimveestapel van de land bouwer R. Pikavet in de Clingepolder onder de gemeente Clinge is een ge val van vogelpest geconstateerd. Alle dieren zijn gedood, het bedrijf is ont smet en geïsoleerd teneinde uitbrei ding der ziekte te voorkomen. Voor zover bekend is dit^het eerste geval van vogelpest, dat zich in Zeeuwsch- Vlaanderen voordeed. PERMANENTE VREEMDELINGEN ADVIESCOMMISSIE INGESTELD De minister van justitie heeft de commissie inzake de voorgenomen verwijdering van ongewenste perso nen van Duitse nationaliteit aangewe zen als permanente vreemdelingen adviescommissie. Deze zal de minister advies uitbrengen over elk voorstel tot verwijdering uit het land van een ip Nederland legaal gevestigde vreem deling. Verwachtnig geldig tot Maandag avond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige, rond de Wad denzee krachtige en af en toe harde wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. DINSDAG: Zon op 6.58, onder 18.42. Maan op 5.59, onder 13.38. Leopoid m, Koning der Belgen, heeft bij de gisteren gehouden volks raadpleging een meerderheid behaald. 57.68 procent der geldige stembiljet ten behelsden een bevestigend antwoord op de vraag, of hij al dan niet zijn constitutionele rechten opnieuw diende uit te oefenen. Het is de vraag, of deze uitslag het probleem, waarover het volk werd geraadpleegd, nader tot een oplossing brengt. Zoals men zich zal herinneren, heeft Leopoid zelf als voor waarde voor zjjn terugkeer gesteld, dat hij 55 procent der geldige stemmen zou moeten behalen, terw^yi de socialisten steeds de stelling hebben verde digd, dat de koning tenminste een tweederde meerderheid zou dienen te halen, wilde er van een herstel in de oude rechten sprake ,kunnen zijn. Het ver rassende element is de betrekkelijk geringe meerderheid geweest, die de tegenstanders van de koning in de Frans sprekende provincies hebben ge boekt. De Vlaamstalige gewesten leverden, zoals te verwachten viel, een meerderheid voor de koning op, terwijl in Brussel pro en contra elkaar vrij wel in evenwicht hielden (48 pet. Ja). Regering en koning zullen thans aan de hand van de cijfers moeten uitmaken, wat er dient te gebeuren. Stellig zullen nog spannende dagen voor Belgie volgen. Het percentage van 57.68 der Bel gische bevolking dat zijn stem heeft uitgebracht op koning Leopoid, is enigs zins als een ontgoocheling voor de Leo- poldisten gekomen, daar de vorst op een zeker ogenblik in 26 van de 30 arrondissementen 62,07 procent der stemmen had gekregen. De uitslagen van Brussel, Luik en Bergen, met zijn voor het grootste gedeelte anti-konings gezinde bevolking, deden echter het definitieve percentage beneden de 60 procent dalen. Koning Leopoid beeft in zeven van de negen Belgische provincies een meerderheid behaald, namelijk in Ant werpen, in Brabant, West-Vlaanderen, Oost-VIaanderen, Luxemburg, Limburg en Namen. In de provincies Luik en Henegouwen bleef het percentage be neden de 50. De koning heeft in het algemeen veel meer stemmen gekregen, dan zijn tegenstanders aan de hand van de in de verkiezinpen van 26 Juni 1949 door de Katholieke Volkspartij behaalde re. sultaten (43,55 procent van het totale aantal stemmen) had verwacht. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat een groot aantal liberalen en zelfs socialis ten vóór de terugkeer van de koning hebben gestemd. Het resultaat van de volksraadple ging is desalniettemin geworden wat vele vooraanstaande politici steeds heb. ben gevreesd: een percentage, dat wel iswaar boven het gemiddelde van 55 procent voor het gehele land ligt, doch voor liberalen noch socialisten beslis send is. Ook de scheiding tussen Vla mingen en Walen met een gemiddeld percentage van resp. 72 procent en 42 procent voor de koning, is door deze volksraadpleging meer dan ooit geac centueerd. Volgens Amerikaanse deskundigen is het de Sowjetunie, dank zij de haar door dr. Klaus Fuchs verstrekte in lichtingen, thans onder meer bekend, over hoeveel atoombommen de Ver enigde Staten nu beschikken. Slechts de jongste Amerikaanse uitvindingen op 't gebied van de atoomenergie zijn niet door Fuchs in handen der Russen gespeeld. Wel heeft hij hun verstrek kende inlichtingen over de atoombom en hoogst belangrijke gegevens op theoretisch gebied over de waterstof bom verstrekt. In Amerika wordt thans nagegaan of Fuchs medeplichtigen heeft gehad. Hoewel men thans op de hoogte is van de publieke opinie in Belgie, is de koningskwestie dus nog verre van op gelost. Op grond van het twijfelachtige percentage zullen liberalen en socialis ten zich blijven verzetten tegen een te rugkeer van de koning. Indien Koning Leopoid en de Katholieke Volkspartij voet bij stuk zouden houden, zou Belgie volgens politieke waarnemers recht, streeks naar een regeringscrisis eri nieuwe verkiezingen gaan. Een hypothese, die op het ogenblik in Brussel de ronde doet, is deze, dat PRINS BOUDEWIJN nieuwe mogelijkheid de koning door het resultaat der ver kiezingen zich in zijn eer hersteld zou achten en ten gunste van zijn zoon Boudewijn zou aftreden. Het Belgische kabinet komt vandaag bijeen en Dinsdag zal premier Eyskens een onderhoud met de koning hebben. (Zie voor vervolg pagina 3) De uitslag van de Volksraadple- Oudenaerden Ja 66.9 Neen 33.1 ging in de verschillende arrondis Namen Ja 48.5 Neen 51.5 sementen was in percentages uit- Mechelen Ja 69.9 Neen 30.1 gedrukt: Neufchateau Ja 60.8 Neen 39.2 Gent Ja 70.6 Neen 29.4 Tongeren Ja 84.3 Neen 15.9 Yperen Ja 76.1 Neen 23.9 Dendermonde Ja 75.5 Neen 24.5 Brugge Ja 72.5 Neen 27.5 Thuin Ja 43.0 Neen 57.0 Turnhout Ja 84.4 Neen 15.6 Hoei-Borgw. Ja 41.8 Neen 58.2 Roesselaere Ja 84.7 Neen 15.3 Charleroi Ja 32.9 Neen 67.1 Leuven Ja 66.3 Neen 33.7 Ostende Ja 73.0 Neen 27.0 Hasselt Ja 82.3 Neen 17.7 Nijvel Ja 37.6 Neen 62.4 St. Niklaas Ja 77.7 Neen 22.3 Verviers Ja 59.7 Neen 40.3 Antwerpen Ja 63.0 Neen 37.0 Kortrijk Ja 70.3 Neen 29.7 Aalst Ja 68.6 Neen 29.3 Dinant Ja 59.7 Neen 40.3 Aarlen Ja 65.0 Neen 35.0 Brussel Ja 48.1 Neen 51.9 Doornik Ja 43.5 Neen 56.5 Luik Ja 34.7 Neen 65.3 Zinnik Ja 34.4 Neen 65.6 Bergen Ja 31.2 Neen 68.8 De staking bij de Parijse bus- en metrodienst is Zaterdag beëindigd. De niet-communistische vakverenigingen hebben een aanbod tot vijf procent loonsverhoging aanvaard en ook de CGT, zo zeide een woordvoerder van de Parijse transport-organisatie, heeft zijn leden geadviseerd op deze voor waarde aan het werk te gaan. De stakingsbeweging bij de Parijse gas- en electriciteitsvoorziening neemt in hevigheid af. De voorziening is met behulp van gevorderde arbeidskrach ten bijna normaal. De niet-communis tische vakbond besloot echter te blij ven staken. In verband met een door het Indone sische parlement aangenomen motie betreffende de "enselijkheid de kwes tie-Nieuw Guinea op de agenda te plaatsen van de binnenkort te houden ministersconferentie te Djakart ver neemt het ANP, dat het inderdaad in de bedoeling ligt, deze aangelegenheid op voormelde conferentie tot een punt van bespreking te maken. In genoemde motie steunt het par lement de regering der RIS, teneinde te bereiken, dat Irian binnen een jaar de facto en de jure met Indonesië ver enigd wordt, en dat het Nederlands- Indonesische geschil niet van de agen da der Ver. Naties mag worden af gevoerd, alvorens de kwestie-Irian opgelost is. De Nederlandse gezant te Praag, Jhr. van Tets zal binnenkort op zijn post terugkeren. De handelssecretaris van deze legatie, mr. K. Westerhof, is zijn functie te Praag blijven vervullen. de provincie daarentegen, vooral in Marseille en Bordeaux, hebben de monstraties tegen het vervoer van wa pens naar Indochina plaats gehad. Van communistische zijde poogt men stem ming te maken tegen de invoer van Amerikaanse wapens volgens het At lantisch pact. Tijdens een officiële proeftocht van het m.s. „Jagersfontein" van Vlissin- gen naar IJmuiden heeft de Holland- Afrika-lijn dit schip van de konink lijke maatschappij „De Schelde" over genomen. Een vliegtuigramp bjj Cardiff in Wales heeft Zondag 80 mensenlevens gekost. Een „Avro Tudor V" met accommodatie voor 72 passagiers, die 78 passagiers en een bemanning van vijf personen aan boord had, stortte neer op een stuk land bjj het dorp Sigginston op 25 kilometer afstand van Cardiff. De passagiers waren huiswaarts kerende bezoekers van een Zaterdag te Belfast gespeelde rugby-wedstrjjd IerlandWales. Het toestel was speciaal voor deze vlucht gecharterd. Het zou op het vliegveld Llandow bij Cardiff landen, miste echter de landingsbaan, trachtte weer op te stijgen, doch sloeg toen, volgens ooggetuigen, in de lucht over de kop en stortte neer. Het 1 vloog niet in brand. motoren voordat het toestel met de neus naar beneden omlaag stortte. Een der directeuren van de maat schappij, die de verongelukte vlieg machine (zoals gezegd een „Tudor") ter beschikking heeft gesteld, is de vïce-luchtmaarschalk Bennett, die de krachtigste pleitbezorger is geweest van de „Tudor"-machine tegenover haar critici. De controverse over „Tudor" ont- Ogenblikkelijk kwamen van overal uit de omgeving ambulances naar de plaats van de ramp. Zes ernstig ge wonden wist men levend uit het wrak te halen doch vijf van hen overleden later. Volgens een ooggetuige stopten de controverse over stond na het ongeluk met de „Star Dust" in Augustus 1947 op een vlucht Cen doofstomme in Jean-Delle-Vedove dat, zo u uit de naam zult begrijpen, in Frankrijk ligt, heeft in elf jaar tijd een astronomische klok geconstrueerd, die 280 kg weegt. Zij heeft een systeem van deurtjes, die om acht uur open gaan en 's avonds bm zeven uur weer dicht. Andere deurtjes gaan alleen open op 14 Juli, op Allerheiligen en met Kerstmis. De klok geeft uren, dagen, maanden, jaren, maanstanden, jaarge tijden en nog veel meer aan. Ge kunt er. vrienden, zelfs op zien. hoe laat het is óók! O Donderdag wordt aan veer tig Utrechtse studenten in Den Haag een diner aangeboden De jongelui zijn nog nooit in de geleeenheid ge weest. kennis te maken met de genoe gens van een goede maaltiid en een orima glas wijn En nu zullen zij hun schade kunnen inhalen De nndervak- eroen ..groothandel in wiinen" zal tij dens de maaltiid voorlichting geven. Aan de hand van practische voorbeel den natuurlijk Wat een feest, wat een feest! Weet ge nog da* ik it trachtte wiis te maken, dat Frankrijk voortaan -ple konlamoen voor auto's voor- -ohreef' >-o«f Dat geldt «>-' Voor buitenlanders, en Duitse fabriek is met Indiace fir- ma's in onderhandeling over het ie- iiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiimiiiimiiniiHiiiimHiiiii veren van gemotoriseerde riksia's De Indiase autoriteiten namelijk zijn van plan het riksjavervoer als „slavenar beid" te verbieden. Zouden ze daar nu óók gaan bekvechten of de dingen op het rijwielpad of op de verkeerswegen thuishoren? Prins Otto, eens kroon prins van Oostenrijk, is komen vertel len, dat de vliegende schotels Russi sche cartografische instrumenten zijn. Beter een half koninkrijk in de hand, dan «en hiil in de verte! De Sowjets. zei hij hebben zeer nauw keurige kaarten van Amerika. Otto is volgens mijn kaartsysteem nummer ze ventien op de lijst van de schoteldes kundigen, die ons wat willen voor schotelen De Italiaanse boer Fran- cesio Falco is in een wijnvat gevallen en verdronken. Men vermoedt, dat hij beschonken was. Hoe dan ook, te diep in het vat gekeken heeft-ie zeker. Het veertienjarige meisje Beryl Old- ham was vanaf haar geboorte blind. En toen ze Zaterdag in school van de trap viel, kreeg ze het gezichtsvermo gen terug. Waarmee bewezen is. dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn. £)e vlaggestokken rond 't hoofdkwar tier van de Verenigde Naties wor den aang°tast doo- wormen Twee zijn reeds omgevallen Het lijkt waarachtig, of de UNO dezelfde kant op gaat als wijlen de Volkenbond. Generaal Kruis, die per auto uit Belgie terug keerde. is nabij Maastricht afgestapt voor het huis van een juist gerepatri eerde militair en zomaar naar binnen gestapt En al<= ik er nog bij vertel, dat de generaal „Hoe gaat het" zei tegen die gemeen soldaat, vindt ge dat zeer zeker toch maar echt-wat-je-noemt van de generaal van Londen naar Santiago, waarbij elf mensen om het leven kwamen. Men kon bij onderzoek de oorzaak van de ramp niet achterhalen. Daarna veron gelukte de „Star Tiger" met 31 mensen aan boord, begin 1948. Een jaar daar na verdween een derde „Tudor". De „Tudor 5", het type van de veronge lukte machines mocht daarna niet meer voor passagiersvervoer gebruikt wórden. Binnen enkele dagen zal onder de titel „De grote onbekende" een paas- boodschap van H.K.H. Prinses Wilhel mina in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Het geschrift verschijnt in een omvang van zestien pagina's bij uitge verij W. Ten Have te Amsterdam. Voor het eerst richt Prinses Wilhel mina zich op deze wijze tot het Ne derlandse volk. Paul Hoffman geërgerd Paul Hoffman heeft verklaard, dat Engeland 150 millioen dollar aan Marshall-plan dollars dreigt te verlie zen tenzij dit land met andere Euro pese landen deelneemt aan een plan voor het opruimen der handelsbelem meringen. Hij verklaarde dat dit bedrag dat bijna 1/4 bedraagt van het voorlopig voor Engeland voor het volgende jaar van het plan-Marshall uitgetrokken bedrag, gestort zal worden in het fonds voor de voorgestelde Europese- betalingsunie, onafhankelijk van het al of niet toetreden van Engeland. Hoffman zeide voorts, dat hij „geër gerd was over de Britse houding, doch voegde hieraan toe, dat hij verwachtte dat Engeland uiteindelijk toch aan het plan zal deelnemen. Reeds verscheidene malen was op een kantoor in Den Haag geld ont vreemd. Op een goede dag besloten twee meisjes voor rechercheur te gaan gaan spelen en zij vertelden de por tier, die zij van de diefstallen verdach ten, dat zij die dag tijdelijk in een an dere kamer zouden werken. Zij ver borgen zich echter tegen koffietijd in een kast van hun eigen kamer en za gen toen, dat de portier, die koffie rond bracht, toch hun kamer binnen kwam en haar tasjes op zijn gemak aan een inspectie onderwierp. Toen hij uit een er van geld weg nam, kwamen de meisjes te voorschijn. De portier zit nu op zijn beurt „in de kast". In de buurt van de Nederlands Duitse grens hebben twee onbekende mannen 's avonds een voetganger zijn portefeuille afhandig weten te maken, door zich voor douane-ambtenaren uit te geven. De mannen sommeerden de voetganger zijn papieren te laten zien en beroofden hem vervolgens. Daarna dekten zij hun vlucht door een grote herdershond, die hen vergezel de, op hun slachtoffer los te laten. In de nacht van Zaterdag op Zon dag hebben 20.000 mannelijke katho lieken, o.w. vele geestelijken, in Am sterdam deelgenomen aan de jaarlijk se stille omgang als hulde aan het sa crament van mirakel. Extra treinen en autobussen uit vele delen van het land voerden de pel grims in de nachtelijke uren naar de hoofdstad. In stilte biddend legden allen de drie kwartier lange bedeweg door het centrum af. In dertig kerken tegelijk werden daarna H.-missen op gedragen. De Oostduitse regering bereidt nieuwe monetaire maatregelen voor met het doel de geldcirculatie aan te passen aan de werkelijke hoeveelheid goederen, die in Oost-Duitsland wordt verkocht. Bereidt Ho Tsji Minh offensief voor? De spanning in Indo-China is geste- gen, doordat Ho Tsji Minh, leider der communistische opstandelingen, alle Vietnamezen tussen 18 en 45 jaar ge mobiliseerd heeft. Radio Vietminh heeft in vier talen herhaald: „Dood aan Bao Dai en de Franse collaborateurs' Wie geen gehoor geeft aan de mobili satie-oproep, zal worden gestraft. Al leen voor degenen, die hoogbejaarde of invalide verwanten hebben, wordt een uitzondering gemaakt. Volgens onbevestigde berichten be reidt Ho Tsji Minh tegen 15 Maart een algemeen offensief voor in het gebied van Saigon ten einde de aandacht der Fransen af te leiden van een Chinese inval aan de Noord-grens. In Franse kringen is men van oor deel, dat de 150.000 man troepen, die Frankrijk in Indo-China heeft staan voldoende zijn om de opstandelingen te bedwingen. Zij moeten echter mo dern materiaal hebben. Lijsten van hetgeen men behoeft zijn reeds aan Amerika overhandigd en intussen door de Amerikaanse regering goedgekeurd Jessup de reizende ambassadeur van president Truman. heeft dit weekend met Bevin geconfereerd en zal nu in de loop van deze week met Schuman beraadslagen. Hij aal waarschijnlijk aan de president der V.S. een nieuw plan voorleggen voor een gemeen schappelijke Amerikaans-Brits-Franse politiek in het Verre Oosten. Ho Tsji Minh zal binnenkort ver dragen van wederzijdse bondgenoot schap en militaire steun met het com munistische China en de Sowjetunie tekenen, zo wordt te Saigon vernomen. De minister van Wederopbouw en Volkhuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft b\j een bezoek aan Doetinchem medegedeeld, dat hij in 1952 het bou wen hoopt vrij geven, al zullen dan nog wel voorwaarden worden gesteld. De minister meent, dat er een stimu lans tot bouwen moet ontstaan en dat de aannemers weer moeten kunnen concurreren. Naar wij vernemen zal Hare Majes teit koningin Juliana met haar drie dochtertjes in de loop van Dinsdag in het vaderland terugkeren.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1