Belgen vernamen in cafe's de uitslag Het gaat nu zeer slecht in Deli Allerwege grote bezorgdheid Wat nu Ja en Neen Nederland bouwt zijn luchtmacht op ATOOMCELEERDE IN FLORIDA OVERLEDEN Verkiezingen in de Sovjet-Unie „Praten met Moskou ot staken" Nationaal zeeverkenners kamp in Friesland Post voor de „Zuiderkruis" De Hertog van Windsor koning van Beieren Televisie concurrent voor de film Hoteï te Usquelt afgebrand Onderdeel van West-Europa's defensie Prins Bernhard ontving geschenken Arbeidsterreur verstoort het economisch herstel MAANDAG 13 MAART 1950 T (Van onze speciale verslaggever). Hoewel de vooravond van de grote dag der volksraadpleging in tal van Belgische plaatsen rustverstoringen bracht, is de stemdag zelf volkomen emotieloos verlopen. In de morgenuren togen de Belgen in alle kalmte ter stembus. Het regende natuurlijk strooibiljetten en de gevels en het plavei sel waren nog eenmaal vol met leuzen geplakt en beschilderd. Maar om éém uur was alles achter de rug en had men tot diep in de avond de fcyd om op de uitslag te wachten. De regering «as overigens bezorgd genoeg voor ordeverstoringen. Nog nooit is in Belgie zoveel politie op de been geneest en als reserve had men bovendien troepen in de kazernes geconsigneerd. Het «aren overbodige maatregelen: de Belgen stemden en daarmee is alles gezegd. Het enige incident, dat zich gister ochtend bij het stemmen voordeed, was een poging tot sabotage in stemloka len. In vele lokalen vond men graphiet op de lëssenaars, waardoor de stembil jetten zwart zouden worden en dus on geldig. Een der eersten, die hun stem uit brachten was de 73-jarige koningin Elisabeth, de moeder van koning Leo- pold, die vrijwel onopgemerkt het stemlokaal binnenkwam. Koning Leo- polds dochter daarentegen, de 22-jari- ge prfnses Josephine Charlotte, die even later in hetzelfde lokaal haar stem uitbracht, ontving een overdon derende ovatie. Een koor van stemmen, die onafgebroken „Leopold, Leopold" riepen, begeleidde haar op haar tocht naar de stembus en hoog boven haar hoofd schreef een vliegtuig „Oui - Ja" in de lucht. Nu wij dit schrijven, is de uitslag van de Belgische volksraadpleging be kend. De koning heeft ruim 57 procent van de stemmen gekregen. In de stra ten van Antwerpen en Brussel is het vanaf vijf uur in de namiddag inder daad wel drukker geweest dan op nor male Zondagen. De kranten maakten echter geen werk van de stemming. Nergens hoorde men luidsprekers, nergens ook was een lichtkrant te zien. De Belgen zijn. een volk van café bezoekers en wie weten wil, hoe de resultaten uitgevallen zijn, die moet het café in. Daar schallen de luidspre kers, daar zitten de Belgen en volgen het nieuws. Zijn de koningsgezinden verheugd, zo verheugd, dat zij demonstratief aan hun blijdschap uiting geven? Zijn de tegenstanders van de koning verslagen, zitten zij bij de pakken neer? Hety merkwaardigste van deze stemdag is, dat iedereen slechts bezorgd is. Volg de gesprekken in de café's, luister naar wat de mensen elkaar te zeggen heb ben. Men verwacht moeilijkheden. Als de koning terug wil keren met zijn 57,68 procent en de socialisten hand haven hun opvatting, dat Leopold 66 Dr. Arthur Dempster, de geleerde, die de ontdekking deed die leidde tot de ontwikkeling van de atoombom, is op 63-jarige leeftij in Florida, waar hij zijn vacantie doorbracht, overleden. Dempster was afkomstig uit Canada en werd door naturalisatie Amerikaan. Hij ontdekte in 1935 het uranium 235, de grondstof voor de atoombom. G.edu- rende dertig jaar is hij hoogleraar aan de universiteit van Chicago geweest. prooent had moeten hebben, om terug te keren, wat dan? Dé communisten hebben aan de pro- paganda-actie nauwelijks deelgeno men. Als zij plotseling een campagne tegen de koning beginnen, wat dan? Als de socialisten, zoals zij gedreigd hebben, actie-comité's de straat op te sturen en als de communisten daarte gen ingaan, als de tegenstellingen in het parlement nog meer verscherpt worden? Het is duidelijk, dat Belgie moeilijke tijden te wachten staan. Maar ook zonder dat wordt de situa tie moeilijk genoeg. Want nu koning Leopold gewonnen heeft, al is het dan ook met minder dan velen van zijn aanhangers verwacht hadden, (velen van hen rekenden Zondagmiddag op 70 procent en zelfs meer), is de positie der regering moeilijker dan ooit En menige Belg vraagt zich af, waar het heen moet. Zij zitten in hun café en luisteren naar de luidspreker. Zij vol gen het nieuws, gelaten en bezorgd. Buiten flitsen in Brussel en Antwer pen de lichtreclames uit en aan. In de straten blijft het ook na middernacht nog druk. De volksraadpleging is ach ter de rug. Het volk heeft gesproken. Nu kan het politieke spel opnieuw be ginnen. Zondag heeft het Russische volk 1302 leden voor de Opperste Sowjet gekozen. Tass meldt, dat overal in de Sowjetunie een groot aantal kiezers opgekomen is. In Wit-Rusland bracht b.v. 99,9 pet zijn stem uit en in een ander gebied 99,97 procent. De dag werd als een feestdag gevierd. Men bezocht theaters en concerten, doch ook op de pleinen werd feest gevierd. Moskou's straten waren rijk versierd met vlaggen, spandoeken en. portretten. Bij het invallen der duisternis werd een feestverlichting ontstoken. Alle candidaten. communisten en partijlozen, werden gekozen. De 42-jarige predikant Waterson van de badplaats Bexhill, in het graafschap Sussex, wil de Britse regering „schrik aan jagen" door een algemene werkstaking, ge paard gaande aan vasten, door het gehele Britse volk, met het doel de autoriteiten te Londen te dwingen met het Kremlin tot overeenstemming te komen over controle over de waterstofbom. De landverkenners zullen van 110 Vugustus a.s. het 40-jarig bestaan van het verkennen in Nederland vieren in Ommen. De zeeverkenners gaan van 11 tot 18 Augustus hun tenten op slaan in Terhorne om in het hartje van de uitgestrekte Friese meren hun nationaal kamp te vieren. Alle zee verkenners-groepen van de vereniging De Nederlandse Padvinders en de ver kenners van de Katholieke Jeugdbe weging zullen aanwezig zijn. Post, bestemd voor militairen aan boord van de „Zuiderkruis", op weg naar Indonesië, welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 13 Maart in Nederland worden ter post bezorgd. Post, be stemd voor uitreiking in de haven van aankomst, uiterlijk op 26 Maart. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Djakarta met vermelding: Aan boord van het motorschip „Zuiderkruis" op weg naar Indonesië Het Britse blad People brengt een verhaal, door het Engelse Hof als „hu moristisch" gekwalificeerd, volgens hetwelk de Beierse koningsgezinden, verenigd in de groep Der Bund, de kroon van Beieren aan de Hertog van Windsor zouden willen aanbieden. Beieren zou volgens het blad moei lijk een geschikte koning kunnen vin den onder de leden van het Huis Wit- telsbach en daarom zijn belangstelling richten op het Britse Koningshuis. De leden van Der Bund menen, dat de hertog van Windsor de ideale man is voor deze taak. De Raad van Commissarissen van de Vereniging van Filmacteurs in Hollywood heeft de televisie de hoofd oorzaak genoemd van het verminder de bezoek aan de Amerikaanse bio scopen Het verminderde bioscoopbe zoek heeft een daling van de produc tie in Hollywood ten gevolge, hetgeen weer werkloosheid van filmacteurs betekent. Om kwart voor elf Zondagavond is brand uitgebroken in het hotel-restau rant van de heer H. Addinga, te Us- quert (Gr.). De brand is vermoedelijk in de gelagkamer ontstaan, doordat vuur uit, de kachel op de houten vloer is gevallen. De familie Addinga was reeds naar bed, toen de brand werd ontdekt. Zij slaagde er nauwelijks in, enige geldswaardige papieren te red den. Het gebouw is volledig uitge brand. De brandweren uit drie ge meenten waren in actie. Het ministercomité van de Raad van Europa komt 30 Maart te Straats burg bijeen. Zondagmorgen heeft in Belgie de volksraadpleging over de terug keer van Koning Leopold plaats gevonden. Prinses Josephine Char lotte, de 22-jarige dochter van ko ning Leopold, bracht haar stem uit in een schoollokaal te Brussel (foto links); de rechtse foto toont minister Paul Henri Spaak bij het vervullen van zijn stemplicht in het stembureau te St. Gilles. (AnpTELEfoto) (Van onze parlementaire redacteur). FVENMIN ALS DE NEDERLANDSE marine in een eventuele oorlog een zelfstandige taak heeft, maar in geallieerd verband moet opereren, zullen ook onze luchtstrijdkrachten, nu zestien landen in het Atlantisch Pact hun collectieve veiligheid verzekerd hebben en de Westerse Unie een gezamen lijk optreden mogelijk maakt, in vereniging met de bondgenoten de aggressor trachten te weerstaan. De taak van de geallieerde luchtmacht bestaat in het handhaven en het uitbreiden van het overwicht in de lucht en het gebruik maken van dit overwicht om vijandelijke troepen aan te vallen, de verbin dingslijnen te verstoren en de oorlogsindustrieën te vernietigen. Tijdens zijn hezoei aan Washington heeft Z.K.H. Prins Bernhard de lunch gebruikt bij president Truman. Bij aankomst c ru c Z.K.H. Prins Bernhard hartelijk de hand. Prins Bernhard heeft Zaterdag in Ottawa een tentoonstelling van produc ten van handenarbeid bezocht. Hem is daar een met de hand geweven linnen tafelkleed ten geschenke aangeboden voor de Koningin. Voorts was hij ge tuige van demonstraties met Canadese, door straalmotoren aangedreven ge- vechts- en transportvliegtuigen. Na af loop hiervan werd hem een noemaal aangeboden, in de loop waarvan hem uit naam van de Canadese luchtmacht twee gouden vleugels werden vereerd, gelijk deze door onderscheidene mili taire vliegers op hun galatenue worden gedragen. Dit geschenk was bedoeld als een blijk van hoogachting en toege negenheid. QM MET SUCCES deze functies te kunnen vervullen, dienen de Pact- landen te beschikken over jachtvlieg tuigen, over luchtdoelartillerie, een waarschuwingssysteem, zogenaamde fighting bombers, grote bommenwer pers en een luchtvloot voor het trans port van versterkingen, munitie, enz. De Sowjetunie beschikt over een sterke luchtvloot van goede kwaliteit. De Westerse Unie zal dus minstens evenveel moeten hebben, wil zij met kans op de overwinning de strijd te gen Rusland, wanneer dit land een aanvalsoorlog mocht ontketenen, kun nen voeren. Nederland: tien procent. De Westerse Unie bestaat sinds 1948 en van die tijd dateren de plan nen tot opbouw van een gezamenlijke luchtmacht, waarvan ieder land zijn aandeel zal leveren. Gemakkelijk te verwezenlijken zijn deze plannen niet, want vliegtuigen zijn duur en er moet dus terdege rekening gehouden wor den met de financiële draagkracht van de staten. Het aandeel van Nederland zal dus niet zo groot zijn als dat van Engeland en van Frankrijk. Het is ongeveer gelijk aan dat van Belgie en bedraagt circa 10% van het totaal. Onze luchtverdediging wordt samengesteld uit een aantal squadrons dag- en nachtjagers, waarvoor Me- teors gebruikt worden. De dag jagers kunnen niet als nachtjagers dienst doen, omdat de laatste van een speciale constructie zijn vanwege het radarapparaat, dat zij aan boord heb ben. De beste jagers bezit Engeland, namelijk Meteors en Vampiers. Frank rijk maakt gebruik van laatstge noemde soort vliegtuigen, Nederland en Belgie bezigen Meteors. Ons land is niet meer afhankelijk van de in voer uit Engeland, want er is met Belgie een regeling getroffen, dat dit land de motoren fabriceert en dat Nederland de vliegtuigen bouwt. Te zamen zullen de beide Benelux-landen 300 jagers leveren. De gronddienst. yiTERAARD IS MEN NIET KLAAR als de nodige vliegtuigen start klaar staan. Want men kan er niet mee werken, als er geen goede vlieg velden zijn. Elke drie squadrons jagers eisen één vliegveld, hetgeen betekent, dat er vliegvelden bjj aangelegd moe ten «orden. Zij hebben ook alleen dan betekenis, als zij tijdig gewaarschuwd worden, dat er vijandelijke vliegtuigen in aantocht zijn. Hieruit volgt, dat een radarsysteem nodig is, dat ons land en zjjn naaste omgeving bestrijkt en een systeem van telefoonlijnen daaraan geven de deskundigen de voorkeur boven radio waarover on middellijk de berichten van wat men ontdekt heeft, doorgegeven kunnen «orden. De tactische luchtmacht heeft be hoefte aan enige squadrons fighting bombers en enige squadrons voor waarneming. Aan deze luchtmacht zal worden opgedragen het richten van aanvallen op vijandelijke vliegvelden (Van onze correspondent te Medan) TR IS, helaas, onder de Nederlanders in Indonesië hoegenaamd geen optimisme te onderkennen. Alles „glijdt af". Het officiële optimisme, dat door mi nister Van Maarseveen of andere ambtelijke autoriteiten na een kort bezoek aan Indonesië aan de dag wordt gelegd, wekt hier slechts verbazing, ergernis en teleurstelling. De toestand ter Sumatra's Oostkust, nog altijd „de kurk" waar Indonesië economisch op drijft, is typerend. Uit dit gebied moet het grootste deel van de zo noodzakelijke en kostbare deviezen gehaald worden. Van de productie en de export van palmolie, rubber en de ongeëvenaarde Delitabak hangt veel, zo niet alles af voor een algeheel herstel en de nieuwe welvaart, welke men zich als resultaat van de gewonnen vrijheid voorstelt. en vliegtuigconcentraties, op de krijgs macht op de grond en op het vijande lijke transportsysteem. De leiders van onze luchtmacht ves tigen de aandacht op het feit, dat bij de invasie in Normandie in 1944 een veel sterkere legermacht verslagen kon worden, dank zij het overwicht in de lucht, dank zij de geallieerde vlieg tuigen, die niet alleen de landingen voorbereidden, maar ook het Duitse transportsysteem vernielden. De na zi's hadden wel tanks, maar kregen geen benzine aangevoerd; zij hadden wel wapens, maar geen munitie; de producten, die de fabrieken nog konden afleveren, bereikten niet de plaats van bestemming en de aanvoer van grondstoffen naar de fabrieken stag neerde. Hieraan dient thans de volle aan dacht besteed te wordfen, zeggen zij. Want hls Rusland begint, dan zal het veel meer landstrijdkrachten in het veld' brengen dan de Westeuropese mogendheden kunnen doen. Het enige antwoord hierop moet zijn, dat de ge allieerden hét in de lucht van de tegenstander winnen en dus zijn op mars verhinderen. De slag om Engeland moest met circa 2000 Duitse x vliegtuigen ge voerd worden. Juist op het kantje af is deze slag in het voordeel van En geland afgelopen. Thans is bekend, dat de luchtstrijd boven Engeland geen week en zelfs geen drie dagen langer had moeten duren, of de Duit sers hadden met een grote kans op succes een invasie-poging kunnen wa gen. Als de Duitsers 3000 vliegtuigen ter beschikking hadden gehad als zij er dus bow#i Nederland, Belgie en Frankrijk niet zo veel waren kwijt ^ANNEER ER straks tijdens de ta- bakspluk een staking zou uitbre ken, kan een hele oogst verloren gaan, wat het verlies van vele millioenen be tekent, millioenen aan deiezen. En wat tevens bij de ondernemers tot de over weging zou kunnen leiden om dat het volgend jaar niet opnieuw te riskeren en met hun kapitaal naar elders te gaan. Welnu, het is thans zo, dat er op ver scheidene ondernemingen reeds sta kingen plaats vinden; op de andere „rommelt" het. De merkwaardige si tuatie doet zich hierbij voor, dat de ar beiders op zich zelf niet ontevreden zijn, maar door buitenstaanders (nieuw bakken en zelfgekozen vakbondteidersl tot hun acties worden opgezet. Niemand zal willen ontkennen, dat de Indonesische arbeider een beter lot verdient. Hij heeft het inderdaad moei lijk. Maar iedereen heeft het moeilijk in Indonesië en de problemen waar het om gaat, kunnen door stakingen niet worden opgelost. Waar hier behoefte aan bestaat, is namelijk niet in de eerste plaats een hoger loon, maar aan goederen om dit loon te kunnen besteden, zoals olie en geraakt dan hadden zij de slag om Engeland gewonnen! Het oorlogsgevaar dreigt uit het Oosten. Met alle middelen moet ge poogd worden een derde mensen slachting te voorkomen. Dat zal al leen mogelijk zijn, als Rusland be grijpt, dat het op een sterke, schier onoverwinnelijke tegenstand zal stui ten. Nederland is arm; het moet alle krachten inspannen om zijn produc tie-apparaat weer op te bouwen, in stand te houden en uit te breiden. Maar het dient zyn nationale econo- j mie, zijn geestelijk bezit en zijn inwo ners ook te beschermen, hoe zuur het ook is,'dat daarvoor gelden, die voor betere doeleinden gebruikt kunnen worden, moeten worden besteed. Als Nederland een verdedigingsapparaat opbouwt, is dat niet om een oorlog te winnen, maar om een oorlog te voor komen! De XF 90, de nieuwste straaljager van de Amerikaanse luchtmacht. vetten, goedkope rijst, en textiel, pan nen en potten, kortom alles waar aan elk gezin behoefte heeft. De goe- derenschaarste, die nog nimmer zulk een dieptepunt heeft bereikt als thans, is het gevolg van deviezen-armoede. Deze is het resultaat van de versto' ring in de productie en de export ge durende zoveel jaren strijd en onveilig heid. Op weg naar de chaos. pjET MOMENT scheen nu genaderd te zijn, dat men dit vraagstuk kon gaan oplossen. En op ditzelfde moment breekt van zekere zijde een soort ar beidsterreur uit, die dit hoe langer hoe moeilijker en in sommige gevallen wel» haast onmogelijk maakt. Deze wordt uiteraard van zekere zijde systematisch aangemoedigd. Zo ontstaat langzamerhand een chao tische situatie. De productie en de ex port lopen achteruit. De ondernemers zijn bijna ten einde raad. De prijzen stijgen met de dag, en door geen ver hoging van lonen en salarissen bij te houden en de goederenmarkt is zo lee£ als een holle klapperdop. De regering der R.I.S. ziet de ernst en de gevaren van dit alles wel in. Maar zij worsteft met zoveel andere, politieke binnen landse problemen en beschikt over zo weinig gezaghebbende deskundigen, dat de oplossing van het arbeids- en vak- bondsvraagstuk onvoldoende aandacht heeft. Bovendien krijgt men de indruk, dat de locale vakbondleiders zich wei nig van de richtlijnen en waarschuwin gen der regering aantrekken. Zij zijn te zeer verdiept in hun eigen fatale spel en in de geur van hun eigen be langrijkheid. Afspraken: klanken! LJET LIGT voor de hand, dat ook de Nederlandse werkers onder de goederenschaarste en de prijsstijgin gen te lijden hebben. Maar zij staken niet; zij dragen de dubbele last van hun eigen zorgen en de verantwoordelijk heid voor hun bedrijf en hun Indone sisch personeel. Velen beginnen zich echter wél eens af te vragen, wat zij hier eigenlijk nog doen. Van sparen komt niets; men teert in. En de enkele gelukkige, die wat tantièmes op zijn banksaldi heeft kunnen vergaren, krijgt het geld toch niet in Holland. En dan komen daar nog bij de ellende van een slechte huisvesting en het gedwongen verblijf van vrouw en kinderen in Ne derland, omdat het met het Nederland se onderwijs helemaal mis gaat in In donesië. Dit is ook waarover de Nederlandse gemeenschap in de tropen zich ver baast en ergert: dat de Nederlandse re gering zich hier blijkbaar niets van aan trekt. Op alle verzoeken en requesten en audiënties hieromtrent hoort men tot dusver niets. Misschien komt het, omdat het tempo van beslissingen in Nederland altijd wat trager en moeiza mer is dan in dit land. Maar het zou de eerste keer niet zijn, dat de beslis sing te laat kwam. Het Nederlandse on derwijs in Indonesië kan alleen nog worden gered, wanneer er snel en goed wordt ingegrepen, door steun uit Den Haag. En dit is niet alleen een belang voor Nederlandse kinderen in dit land. Het is een belang voor de Unie-ge dachte. Maar over de bevordering van de Nederlandse cultuur in Indonesië spreekt tegenwoordig niemand meer..„ Dat klonk allemaal zo mooi aan de Ronde Tafel. Zo langzamerhand neemt hier de gedachte de overhand, dat het inderdaad ook allemaal maar klanken zijn gewéést

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3