Frankrijk en Engeland juichen nauwere samenwerking toe Rikki keert Zaterdag terug Begroting van Wederopbouw goedgekeurd Kort Bestek Eyskens moest poging opgeven Millioenen Chinezen hongeren Drie explosies luidden staking in Economische vraagstukken slechts i Europees verband oplosbaar met een reeks van nieuwe avonturen Donderdag 23 Maart 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No' l08',5 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De verklaring van Adenauer Koel onthaal in West- Duitse pers De Franse stakingen De regering biedt een loonsverhoging aan REGERINGSCOMMISSIE WIL SERETSE VERBANNEN Stijgende spanning in Belgie Opdracht nu voor Graaf Carton de Wiart Morgen algemene Echtgenoot door rechter in vrijheid gesteld Dean Acheson komt in Mei naar Londen staking En toch gaat er meel naar Rusland Weerbericht Alleen Nederland heeft recht op Nieuw-Guinea RIKKI! In nieuwe avonturen Waarschuwing van Italie's Jjzerenminister De Minister bestrijdt artikel van de heer G. Ritmeester in ons blad Dit jaar 45.000 woningen GESPANNEN TOESTAND IN SAIGON Bommenwerper voor de jeugd BUKEAU: Koningstraat 7880 Den Helder TelefooD 2345 postgiron umm e r 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEN Directie: j. BIJLSMA en C KRAK HELDERSE COURANT TAruEVEM: Advertenties: i8 ct per mm Kleine advertenties .Juttertjes'1 tot 15 woor den t i.elk woord meer 5 ^ent Abonnementen per kwar taal 4— tij vooruitbe taling. plus incassokosten De Franse minister van Voorlichting Paul Henri Teitgen, heeft naar aanlei ding van de voorstellen van kanselier Adenauer tot een FransDuitse unie verklaard» dat Frankrijk met bepaald voorbehoud bereid is elk voorstel tot een nauwere samenwerking met West-Duitsland in overweging te nemen. Teitgen zeide dit na een vergadering van het kabinet, waarop de minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, een verklaring had afgelegd over de eerder door Adenauer gedane voorstellen. stap zou toejuichen, welke Duitsland tot een hechtere vereniging met de rest van Europa zou brengen. Het was ech ter onjuist wat Adenauer gezegd had over een „onmogelijkheid voor de Britse regering om een gedurfde stap in de buitenlandse politiek te doen in verband met de toestand in het Britse parlement". Aan het begin der debat ten was gebleken, dat beide partijen, ondanks de geringe meerderheid van Labour, de buitenlandse politiek niet in gevaar zouden brengen. De Westberlijnse pers bereidde het tweede voorstel van Adenauer een koel onthaal. De pers in de Oostelijke sec toren gaat Adenauers verklaringen stilzwijgend voorbij. De Franse regering, aldus Teitgen, heeft vele malen bewezen voorstander te zijn van een opbouwende oplossing, die Duitsland in staat zal stellen de plaats in de Europese gemeenschap in te nemen, welke dit land toekomt. De Franse regering blijft er echter stellig van overtuigd, dat een blijvende Frans—Duitse regeling geïntegreerd dient te worden met de collectieve or ganisatie van Europa. Wat de economische vraagstukken betreft, zo vervolgde de minister, kan slechts een enkele (Europese) organi satie zorgen voor een voldoende ruim kader, waarbinnen beide landen hun hulpbronnen en behoeften in even wicht kunnen brengen. Een economi sche unie tussen twee grote landen vormde een gecompliceerde en lang durige onderneming en vereiste, dat de productie van beide landen met elkaar in overeenstemming werd gebracht. Bovengenoemd voorbehoud in aanmer king genomen was Frankrijk echter bereid ieder concreet voorstel tot ver dere toenadering in overweging te nemen. Een woordvoerder van de Britse re gering verklaarde, dat Engeland iedere De Franse premier, Georges Bidault, heeft in een radiorede de voorwaarden bekend gemaakt, waarop de regering bereid is aan de looneisen van de sta kende Franse arbeiders tegemoet te komen. Deze voorwaarden omvatten een loonsverhoging van 5 pet. en een productiviteits -bijslag van 2 of 3 pet., met de betaling waarvan in Juni zal worden begonnen in die genationali seerde bedrijven, waar de productie de bijslag rechtvaardigt. Verschillende werkgevers hebben reeds loonsverhogingen van 10 pet. of meer aangeboden, doch de nationale werkgeversfederatie heeft verklaard, dat een verhoging van meer dan 5 pet. een nieuwe inflatie-spiraal zou veroor zaken. De vakbonden zijn met de voor stellen van Bidault allerminst ingeno men. Zij zullen ze evenwel tijdelijk aanvaarden. De kassen zijn leeg en de arbeiders zijn het staken moe. De officiële commissie, die een onder zoek moest instellen naar de kwestie van het bestuur over de Bamangwate- stam in Beetsjoeanaland, heeft met al gemene stemmen de Britse regering ge- adviseert Seretse Khama niet als op perhoofd van deze stam te erkennen. Voorts wordt aanbevolen, Seretse uit zijn stam te verbannen. De commissie acht dit van essentieel belang voor de rust in deze gebieden. Ook de oom van Seretse, Tsjekedi, mag naar het oor deel van de commissie niet naar zijn land terugkeeren. De Britse regering is het met ver schillende delen van het rapport niet eens en heeft daarom besloten, het niet te publiceren. Uit de tekst van het re geringswitboek, dat het rapport verge zelt, meent men te kunnen opmaken, dat Seretse ook na de geboorte van zijn kind in zijn gebied zal mogen blijven, wanneer dat geen aanleiding tot moei lijkheden geeft. Vrouw verwondde zichzelf Toen gisteren de negen en twintig jarige loswerkma i H. M. J. voor de rechtbank te Amsterdam terecht stond wegens beschuldiging zijn vrouw door messteken zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, trok de vrouw haar eerder afgelegde beschuldiging in en verklaarde aij, dat zij zichzelf de steken in borst, hals en wang had toe gebracht. De president gelastte daarop de man onmiddellijk, zij het voor lopig, in vrijheid te stellen. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehouden ter instelling van een nader onderzoek. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft het voornemen, te Londen bespre kingen te voeren over de versterking van de defensie der bij het Atlantische Pact aangesloten landen. De bespre king zal waarschijnlijk in Mei wor den gehouden. Er zullen nieuwe maat regelen worden besproken, die een doelmatiger gezamenlijke verdediging volgens het Atlantische Pact mogelijk moeten maken. Zonder regering en bedreigd door steeds omvangrijker stakingen staat Belgie thans voor een crisis door de koningskwestie. Gaston Eyskens, de premier van het demissionnaire kabi net, heeft zijn taak als informateur moeten opgeven. De 80-jarige Katho lieke leider Graaf Carton de Wiart, die als minder gematigd geldt dan zijn partijgenoot Eyskens, heeft thans zijn taak overgenomen. Carton de Wiart verklaarde Woensdagavond, dat „het land moet terugkeren op het constitu tionele spoor. Voor zover het mij be treft wil dit zeggen de terugkeer van koning Leopold." De ministers van Staat, die hoogste Belgische consultatieve gaan vormen, zullen vandaag in heime zitting bijeenkomen. Gaston Eyskens verklaarde aan pers, dat „de toestand in het land bij zonder ernstig" is. Hij zei, dat graaf Carton de Wiart „de informatieve op dracht zal uitvoeren in dezelfde geest als ik dat deed en in overeenstemming met mij". Spaak, die lid is van het College van Ministers van Staat, zou, naar wordt gemeld, zich meer en meer te gen de terugkeer van de koning kan ten. Grote demonstraties De socialisten trachten thans de al gemene staking van 24 uur, die voor het or- ge- de De officiële radio-omroep en het nieuwsbureau der Chinese communis ten geven steeds meer berichten over de verschrikkelijke toestanden, die in sommige provincies heersen waardoor millioenen Chinezen met hongersnood worden bedreigd. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Hongkong werd gezegd, dat de com munistische regering onderhandelde met Siam over rijstleveranties. Tot dusver echter waren beide landen het nog niet eens geworden over een be talingsregeling. In Hongkong aangeko men reizigers uit Noord-China beweren, dat de communisten meel blijven zen den naar de Sowjetunie. Velen in de rijke zuidelijke provincie angsi hebben zelfmoord gepleegd omdat de communistische autoriteiten eslag gelegd hadden op hun gehele graanvoorraad. Boeren in Zuid-Anw- ei zouden met opzet hun velden on- er laten lopen omdat zij het als zin- Weersverwachting geldig tot hedenavond: In de achtend op *ele plaatsen nevel of mist. Overigens veel bewolking met hier en daar enige lichte regen °f motregen. Zv nkke tot matige, naar Zuidelijke richtingen draaien de wind. Weinig verandering in temperatuur. VHIJDAG: Zon op 6.35, onder 8.59. Maan op 8.14, onder 0.52. loos beschouwden graan te verbouwen, dat toch maar door de belastingont vangers werd weggehaald. Duizenden zouden uit -Sjantoeng naar het noorden trekken in de hoop voedsel en werk in Mandsjoerije te vinden. Volgens een missionaris nam in geheel China de onrust als gevolg van de „verschrikkt lijke" toestanden snel toe. Vrijdag in Wallonië is uitgeroepen, ook in Brussel voor te bereiden. De socia listische parlementsleden zullen aan het hoofd van meer dan 300.000 arbei ders door de straten van Luik, Char leroi en Bergen marcheren Koning Leopold wordt in zijn villa te Pregny bestormd met adviezen van uiteenlopende aard. Hij ontvangt be zoekers en telefoongesprekken uit Brussel. Sommigen adviseren de ko ning „onmiddellijk of geleidelijk af te treden" en anderen sporen hem aan „het been strak te houden en de uit spraak van het parlement op te vol gen". Verklaring in Australie's parlement De heer A. Calwell (Labour) zeide in het Australische parlement, dat de Australische minister van buitenlandse zaken, P. C. Spender, aan president Sukarno en anderen dient te laten we ten, dat geen andere natie dan de Ne derlandse enig bezitrecht op Nieuw Guinea kan doen gelden. Calwell voeg de hieraan toe, dat Australië nooit met Indonesië in onderhandeling kan tre den over vraagstukken betreffende de verdediging van Australië, omdat voor /ergelijke onderhandelingen een er kenning nodig zou zijn van de Indone sische aanspraken cp Nieuw Guinea, hetgeen spreker voor Australië fataal noemde en een prijsgeven van de „blank-Australie" politiek. J-JET DOET ONS ge noegen te kunnen mededelen, dat vanaf Zaterdag weer regelma tig Rikki (in nieuwe avonturen!) de aandacht van onze lezeressen en lezers zal vragen. De heldin van ons beroem de stripverhaal, frisser en boeiender dan ooit, zal opnieuw haar vaste plaats op de achterpagina innemen en mèt haar Frank (de chef), de Lange, Jannie, inspecteur Barendsen en vele anderen. Zaterdag beginnen wij met de publicatie: Wy wensen u veel ge noegen met dit spannen de verhaal! Drie explosies hebben gistermorgen in Rome de algemene twaalf aarsta king ingelnid. De eerste bom een in kranten en papier gewikkeld projectiel vernielde het bureau van de Chr. Democratische Partij, een tweede bom het bureau van de Communistische (Van onze parlementaire redacteur). Uitvoerig is de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld Woensdagmiddag in de Eerste Kamer bij de verdere behandeling van zijn begroting voor 1950 ingegaan op de door enkele leden tot hem gerichte verwijten, dat hij een optimistische kijk op de woningnood heeft. Daarbij be- streedt hij tevens een artikel, dat bet Tweede Kamerlid, de liberale heer G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder in de Helderse Courant (en andere edities van de Ver. Noordhollandse Dagbladen) gepubliceerd had tegen een beschouwing onzerzijds, waarin wij cijfers hadden gegeven, die de minister nu ook gebruikte. vond de minister, dit aantal 20 jaar vol te houden. In de eerste plaats niet dooi de monetaire moeilijkheden en in de tweede plaats, omdat men er niet zeker van is, dat de gemeentebesturen dit tempo kunnen bijhouden. Geen gele genheid laat hij voorbijgaan om de ge meentebesturen in te scherpen, dat zij minstens drie jaren vooruit moeten zien, omdat anders de zaak hopeloos vast loopt. De drie vragen die beant woord moeten worden zijn: Zijn 33.000 woningen per jaar nodig voor het op vangen van het bevolkingsaccres. Moet het plafond van het jaarlijks te bou- Mr. In 't Veld was verwonderd over de critiek, omdat hij uit het land meer malen het verwijt te slikken heeft ge kregen pessimistisch te zijn. Verleden jaar toen de bewindsman in de Tweede Kamer aankondigde, dat hij in 1953 de bouw van 55.000 woningen hoopte te bereiken, vond men hem ook daar te optimistisch. En nu moet hij horen, dat 55.000 woningen eigenlijk te laag is en dat de bouw van meer woningen in dit en volgende jaren mogelijk is. Het is echter geen kleinigheid, zo DRAWDA is het Russische woord voor „waarheid". Maar wat te denken van het Moskouse dagblad van die naam, dat de havenarbeiders in Frank rijk, Italië, Belgie en Nederland hul digt, omdat zij weigeren, Amerikaanse wapenen te lossen? Hebt U van die weigering iets gemerkt? Of zou men er in Moskou een hogere waarheid op na houden, die ons ontgaat? Zuid-Hoi- land heeft het grootste aantal auto nummers van alle Nederlandse provin cies: een kwart millioen. Of, in num merbordentaai: HX 50.000. Die num mers rijden trouwens lang niet alle op onze wegen rond. Een heleboel slapen er. Beter, dat de nummers slapen, dan de bestuurders, vindt U ook niet, vrienden? Drama in Parijs: Sergeant Laperonaz verloor zijn moeder door de dood. Hij wenste haar een nette begra fenis te bezorgen, maar eilacie, de bid ders waren van andere gevoelens. Zij staakten. De sergeant heeft toen met vijf collega's de kist met het stoffelijk overschot midden op straat neergezet en er een erewacht bij betrokken. Nu zal de politie een wagen beschikbaar stellen wanneer de staking niet spoedig afloopt. Toch wel zielig voor moeder Laperonaz: haar hele leven eerzaam ge leefd en nu toch nog moeten kennisma ken met een dievenwagenDene marken dreigt opnieuw van Duitsland uit te worden bezet. Er is een ware llllllilllllllllllllllllllllillllllllllUlllllllltlllllllllllllHlllillllllllllllllllllllllinillllinillllilHMIHHHIttH invasie van konijnen gaande. Dat is de tweede knaegdieren intocht in tien jaar tijds. Een speciale commissie moet er een eind aan maken, 't Zal wel weer op een ondergrondse actie uitdraaien, ver onderstellen we zo. In Duitsland draait een nieuwe film, „een meester werk van Goebbels". Het is de rolprent Titanic, een verhaal over de ondergang van deze mailstomer, die laat zien, hoe Engelse ladies worden gered en Duitse emigranten moeten verdrinken. In 1945 Ik wou „tante Barbara" in volle vaart vangen.' zou het ding in een Berlijnse bioscoop worden vertoond. Het theater werd „ausradiert", maar de film bleef be staan. Nu staan de Duitsers er voor in de rij. De Engelse autoriteiten zijn woe dend. Zij hadden de vertoning verbo den, maar de Duitse overheid gaf toe stemming. De Engelse onderdanen in Duitsland zijn nog woedender. Zij moeten binnenkort Duitse belastingen gaan betalen. Dat zal niet mis zijn. Ze dragen nu meteen bij in de bezettings- kosten, die hun regering de Duitsers oplegt. J^ENEMARKEN gaat binnenkort schol letjes poten in de Noordzee nabij de Doggersbank. De beestjes zullen aan parachutes uit vliegboten worden neer gelaten. Moeten ze nu eerst een oplei ding tot parachutist volgen? In Zuid- Limburg smokkelde een Belg flinke partijen koffie naar Nederland, door ze in een rubberboot te laden en er dan de Maas mee af te drijven. Hij kwam echter op de koffie: grensambtenaren overvielen hem per kano en een kort gesprek, geladen met argumenten van zeer zwaar kaliber, was voldoende, om hem te doen capituleren. Ten slotte nog een wat verheugender feit: de heer J. Cöp te Haps (N.Br.) wordt op 28 Maart honderd en twee jaar. Dat zal me een feest worden in het St. Jozefsge sticht. Proficiat, opal wen aantal woningen 55,000 zijn? Is het tekort niet groter dan 250.000 wo ningen? Rekensom. Langs verschillende wegen is de be windsman tot zijn berekening gekomen, telkens met hetzelfde resultaat. Hij heeft zich o.a. gebaseerd op de woning en gezinstelling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in 1947. Het C B. S. heeft aan de hand van uitvoerige tellingen zes berekeningen opgesteld, die uiteenlopen van een tekort van 238.000 tot 328.000 woningen. Op grond hiervan meende mr. In 't Veld, dat een getal van 250.000 reëel is, althans als men de zaken subjectief beschouwt, want niet een ieder is bereid een nieu we woning te betrekken. Nu al heeft hij van burgemeesters berichten ontvan gen, dat zij moeite hebben de huizen te verhuren.... In 1930 was de gemiddelde woning bezetting 4.36 en in 1939 4.17. In 1949 zou de gemiddelde bezetting 4.1 moeten zijn. Op deze basis komt men tot een tekort van 240.000 woningen. Wanneer men de methode van de heer Ritmees ter volgt, aldus de minister, komt men tot het volgende resultaat: Elk huwelijk betekent behoefte aan een nieuwe wo ning. Vóór de oorlog zou men dan per jaar minstens 60.000 nieuwe woningen nodig hebben gehad. In werkelijkheid bedroeg dit aantal slechts 42.000 w. o. minstens 5000 voor vervanging van oude huizen. Men vindt zo dan een getal van 37.000. Bovendien liep men toen per jaar nog 6000 woningen in. Het normale accres bedroeg dus 31.000 wo ningen. Dit klopt precies met andere deskundige berekeningen. Van 1940 1949 hadden 350.000 woningen moeten bouwen om bij te blijven. Er waren 70.000 leegstaande woningen, zodat strikt nodig waren 280.000 woningen. Er zijn er 90.000 verwoest, die vervan gen moeten worden. Zodat men op een aantal komt van 370.000 woningen. Er zijn er sinds 1940 140.000 bijgebouwd, waaruit blijkt dat het tekort dus 230.000 woningen bedraagt Als men het tekort op 250.000 raamt, is men dus zeer reëel. De minister deelde mede, dat hij een jaar op zijn program vooruit is. Hij hoopt dit jaar 45.000 woningen te kunnen halen. In 1952 verwacht hij met 55.000 woningen aan het plafond te zijn. Verdere opvoe ring achtte hij bedenkelijk vanwege een eventueel zwaar drukkende werk loosheid. Met het oog op het toenemend aantal oude van dagen bepleitte hij de bouw van kleine woningen. Aanvanke lijk kunnen deze gebruikt worden voor jonggehuwden. Later kunnen de oudjes er in. in Italië zijl? Partij, terwijl het derde projectiel, dat voor een winkel aan de Tiber was neer gelegd, geen schade aanrichtte. Men vermoedt, dat de daders fascisten zijn. De onmiddellijke aanleiding tot de staking was het feit, dat twee boeren bij een proteststaking van werklozen door de politie zijn doodgeschoten. Honderden personen zij gearresteerd. Zowel premier De Gasperi, als Marke Scelba, Italie's „ijzeren" minister van Binnenlandse Zaken hebben strenge maatregelen tegen ordeverstoringen aangekondigd. 'Om half twaalf waren reeds meer dan duizend personen te Rome gear resteerd. In sommige districten richtte de politie stralen gekleurd water op de demonstrerende stakers ten einde deze later te kunnen identificeren en arresteren. De millioenen stakers gisteravond na afloop van de 12-uur- staking naar hun werk teruggekeerd er bussen en trams reden weer in Rome en de andere grote Italiaanse steden. Nieuwe dreiging Ten gevolge van de dood van een de monstrant te Parma dreigt thans op nieuw een staking. De demonstrant, een werkloze boerenarbeider, die in een ziekenhuis aan kogelwonden over leed, zou volgens het communistische vakverbond met een machinegeweer in de maag zijn geschoten. Het bestuur van het vakverbond kwam in spoedzit ting bijeen om te beraadslagen over een nieuwe stakingsactie uit protest tegen de dood van deze man. Te Saigon neemt de spanning toe. Tweeduizend man Vietnamese politie en een Franse militaire politiemacht wor den in het centrum van de stad in ge reedheid gehouden om te kunnen op treden bij relletjes in verband met het proces tegen twaalf Vietnamese studen ten, die beschuldigd worden van „sa menzwering tegen de veiligheid van de staat". Vele arrestaties worden nog ver richt in verband met de relletjes van Zondag. Verscheidene winkels sloten gister als protest tegen deze arres taties. Alle taxichauffeurs in Saigon zijn in staking. Woensdag werden door de in specteur der domeinen Den Haag by inschrijving verkocht zeven voor de sloop bestemde „Mitchell" bommenwerpers, afkomstig van de Marine Luchtvaart Dienst. De toestellen werden voor ruim f 9132.eigendom van Feen- stra's metaalgroothandel te 's-Gravenhage. Het is de bedoe ling, dat een der „Mitchell"-toe- stellen niet zal worden gesloopt, doch een plaats zal krijgen op een plekje, waar de jeugd er in kan spelen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1