Kort Bestek Voorlopig geen Marshallhulp meer voor Engeland „Nederland heeft nog een kans" Jungle Pimpernel in Amsterdam Beter overleg tussen Kamer en de Regering is noodzakelijk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerika s eis: Verdeling van Ierland Goederenloods en -trein verbrand De Labourregering leed nederlaag Eerste Kamer heeft tal van verlangens Devèze bij Prins- Regent Karei Belangrijke vergunning voor de KLM Donderdag 30 Maart 1950 75e Jaargang No. 10852 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Huis van Algevaardigen der V.S. bes/uit: „Goed nieuws voor Moskou" Stafchefs van de Westerse Unie vergaderden De krekels repeteren al Dr. J. P. Koels over de loesland in Indonesië „Een fascinerende hondenbaan" WERK AAN DE H-BOM GAAT VOORT Niet van ernstige aard P.v.d.A.-fraclie doel ingrijpende voorstellen Meer vaste commissies met grotere bevoegdheid Minister Joekes voor een zware taak Weerbericht Een gedeelte moet voor landbouwproducten worden besteed Zuivel- en eieren- conferentie te Parijs Als eersle m Europa NIEUW PROCES IN SOFIA BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: l BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN; Advertenties; 18 ct per mm Kleine advertenties ..Juttertjes" tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— olj vooruitbe taling. plus incassokosten Het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft voorlopig met 99 tegen 66 gnomen besloten alle Marshall-hulp aan Engeland stop te zetten, totdat de verdeling van Ierland geëindigd. Dit J, de uitslag van een voorlopige hoofde. lijke stemming, die later nog door een definitieve stemming moet worden be vestigd. Dit amendement op het wetsontwerp om 3.375 millioen dollar voor hulp W het buitenland ter beschikking te stellen, werd ingediend door de democra tische afgevaardigde John Fogarty uit Rhode Island. Toen de uitslag van de stemming bekend werd, stonden de Congresleden op en juichten. daag of morgen verworpen zal worden. De democratische afgevaardigde John Fogarty verklaarde eerder, dat een deel der gelden van het plan-Marshall ge bruikt werd om de verdeling van Ier land te handhaven. Republikeinen zowel als Democraten beloofden echter na afloop, dat zij Don derdag anders zouden stemmen. De de mocratische afgevaardigde Eugene Coy, voorspelde, dat het amendement tegen d« Ierse deling later zou worden inge trokken. Hij voegde er echter aan toe, dat het Huis zich door de aanneming van het amendement belachelijk had gemaakt. De democratische afgevaar digde Harold Cooley, voorzitter van de landbouwcommissie van 't Huis zeide: „Dit zal goed nieuws voor Moskou zijn." Nader vernemen wij, dat de stem ming de waarde had van een stemming ln een commissie. Zij zou nog beves tigd moeten worden door een normale stemming. Regeringsfunctionarissen zo wel als Congresleden zijn echter van oordeel, dat het amendement nog van- Brand in Breda Vanochtend even na half vijf brak brand uit in de goederenloods op het Bredase stationsemplacement. Binnen enkele minuten stond de hele loods, die vol was met allerlei goederen, in lichter laaie. De Bredase brandweer was zeer spoedig ter plaatse, maar kon niet voor komen, dat de loods tot de grond toe afbrandde. Ook enkele vrachtauto's van Van Gend Loos gingen in vlammen op, evenals een goederentrein, die naast de loods stond. De electrische gelei dingsdraden, die vlak langs de loods hingen, smolten door. Te voren was echter de stroom reeds uitgeschakeld. Om ongeveer 6 uur was er van de loods niets meer over dan een zwart geblakerde rokende puinhoop. Ernstige ongelukken kwamen bij het blussen niet voor. Alleen werd een der spoorwegemployé's in het been getrof fen door een scherf van een explode rende zuurstoffles. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid bekend. Aan vankelijk lag op beide sporen het trein verkeer stil, doch dit is thans weer normaal. In de NCRV-studio te Hilversum is een nieuwe registratiekamer in ge bruik genomen. De chefs van staven van de land macht der landen, behorende tot de Westeuropese Unie, hebben gisteren in Den Haag vergaderd. Op deze bij eenkomst zijn vooral de landmacht aangelegenheden van de vijf landen besproken. Het kleine dorp Ossendrecht heeft een fameuze vuilnisbelt in de onmid dellijke nabijheid van het dorp. Op en om deze plaats plegen in de zomer legioenen krekels te huizen, die vorige zomer het halve dorp nachten lang uit de slaap hebben gehouden met hun concerten. Aan die kwestie is toen de gemeenteraad te Vas gekomen en deze liet d® complete dorpsbrandweer aan rukken om de zangers te verjagen. Het resultaat van negatief. De krekels bleven zingen. Toen de winter kwam, zwegen de krekels, de leden van de gemeenteraad eveneens. Maar tijdens de laatste raadsver gadering kwam een der vroede vade ren, die zeer dicht bij het concertge bouw van de krekels woont, met de verontrustende mededelingdat de krekels al aan het repeteren waren en dat men op volledige concerten zou kunnen rekenen. De raad besloot, dat de vuilnisbelt moet worden verplaatst. Een-en-twintig jaar geleden vertrok een jonge doctor in de klassieke talen naar Indonesië, om daar een functie bfl het onderwijs te aanvaarden. Gis teren is deze doctor met het motor schip Indrapoera in Amsterdam terug gekeerd: als oud-directeur van het ka binet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Het was dr. J. P. Koets, die in de jaren na 1945 zulk een be langrijke rol heeft gespeeld in de ont wikkeling van de verhouding tussen Nederland en Indonesië. Dr. Koets vertelde, dat hij technisch voor een jaar met verlof is. Hij zal echter niet naar Indonesië terugkeren, aangezien er voor-hem in een politie ke functie geen plaats meer is. Sinds 1939 heeft hij het gouvernement al daar gediend. Eerst in een functie op het departement van onderwijs, later als reserve-officier. Na de bevrijding werd hij directeur van het departe ment van onderwijs en nadien direc teur van het kabinet van de HVK. „Een fascinerende hondenbaan. die ik voor geen geld van de wereld had wil len missen", aldus noemde dr. Koets zijn werk in de laatste vijf jaar. Voor de meeste ambtenaren is de toekomst ietwat onzeker. Veel zal er volgens dr. Koets van afhangen, of zij in de komende maanden bemerken, dat er op hun werkkracht prijs wordt ge steld of niet. Is dat het geval, dan zul len velen .zich stellig gaarne ter be schikking stellen. Er zijn in Indonesië twee stromingen. De ene ziet zeer goed Het een groep dansers uit Nieuw-Guinea In het kader van de culturele uitwis seling tussen Nederland en Nieuw Gui- nea, verzorgd door de stichting Kunst en Cultuur in Rijksverband, is gisteren •net het KLM-lijnvliegtuig uit Djakar- °P Schiphol aangekomen de bekende BB-ambtenaar Vic de Bruyn, wiens Werk door de schrijver Anthony van Kampen in zijn boek „Jungle Pimper- nel" zo aangrijpend is beschreven. In rijn gezelschap reisde een groep van ac»t mannelijke en tien vrouwelijke Papoea's uit het gebied der Wisselme- 'en- Zij zullen in de komende dagen toijgs- en sneltochtdansen uitvoeren in Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Den Bosch en Rotterdam. In het vliegtuig werden meegevoerd de originele oer- Woudtrommen en de speren en andere attributen, die de dansgroep bij zijn uit voeringen nodig heeft. De vrouwen zul- en de wilde kralgaai-zangen ten ge hore brengen. Er bestaat voor dit eerste optreden van de papoea-groep allerwe gen reeds grote belangstelling. Op Schiphol werd het gezelschap of- meel ontvangen en gisteravond zaten e mannen en vrouwen uit het oerwoud vriendelijk lachend en onder elkaar Pleziermakend aan een diner in de msterdamse burgerzalen. De heer Vic Bruyn beantwoordde namens zijn skinderen" de vele vriendelijke toe spraken. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft, naar bekend ge maakt, een project voor het ontwikke len van atoomenergie voor industriële doeleinden uitgesteld om zich te kun nen concentreren op de vervaardiging van de waterstofbom. De bouw van een fabriek voor de omzetting van atoom energie zal ten minste enige maanden worden uitgesteld. in, dat het van belang is, dat aanwe zigheid van Nederlandse deskundigen productief te maken. De andere vol staat met de vraag te stellen: Waarom die vreemdelingen? De Nederlanders worden te gemakkelijker aanvaard, naarmate hun werk meer een technisch wetenschappelijk karakter draagt. Het Nederlandse bedrijfsleven zal een goede kans hebben, wanneer de re gering van de RIS er in slaagt, een redelijke mate van orde en rust te ves tigen en te handhaven. Dr. Koets loopt reeds lang rond met plannen voor een boek over de Neder lands-Indonesische geschillen sinds 1945. Als titel had hij zich gedacht Strijd zonder Verliezer. Of het tot schrijven zal komen? Dr. Koets is er nog niet zeker van. Hij hoopt in Ne derland naar het gymnasiale onderwijs te kunnen terugkeren. He drie weken oude Labour-regering van Clement Attlee heeft Woensdag avond bij een stemming in het Lager huis over een formele kwestie, waar bij het bestaan van de regering niet op het spel stond, een nederlaag gele den. De oppositie had een stemming uitgelokt over een motie tot verdaging van de vergadering na een debat over benzine en steenkool om te verhinde ren, dat de regering aan het woord zou komen. De motie werd aangenomen met 283 tegen 257 stemmen. De Conservatief Lloyd, die tijdens .e oorlog minister was voor Brandstof en Energie, zeide, dat de oppositie on tevreden was over de hoeveelheid „smerige" steenkool, die door de gena tionaliseerde steenkoolindustrie werd verkocht. Hij stelde tevens een ver dubbeling voor van het benzinerant soen voor automobilisten. Tobens, parlementair secretaris van het ministerie van Brandstof en Ener gie, zeide dat de benzinerantsoene ring gehandhaafd zou blijven met het oog op het dollartekort. Wat de klacht over „slechte" steenkool betrof merkte hij op: „Het kan zijn, dat wij smerige steenkool hebben. Maar wij hebben het bloed er afgeveegd". Toen hij bezig was cijfers te geven, die moesten aantonen, dat het aantal mijn ongelukken was verminderd, werd er over de motie tot verdaging van de vergadering gestemd. De Tweede Kamerleden Van der Goes van Naters, Burger en Donker hebben een voorstel ingediend, dat een uitvloeisel is van het in de Kamer le vende verlangen tot verdieping van het overleg tussen Staten-Generaal en regering. Zij willen daartoe het tegen woordige aantal vaste commissies van de Tweede Kamer aanzienlijk uitbrei den en een wijziging brengen in de taak ervan. Zij gaan daarbij uit van een ontwik keling, die reeds geruime tijd op te merken is geweest. Er is een gang van het geordende naar het gespecialiseer de. Bovendien overschrijden de com missies reeds voor een deel het terrein der wetgeving en houden zij zich be zig met controle op de uitvoering. In de vaste commissies is voorts gedach ten wisseling omtrent nog te nemen maatregelen mogelijk. De controlerende taak van de Kamer komt steeds meer op de voorgrond te staan. De wetgeving is meer en meer regeringstaak geworden. Daarom moe ten er naar het oordeel van de voor stellers méér vaste commissies komen, die deze controlerende taak kunnen vervullen en adviezen aan de Kamer en aan de regering kunnen geven. Begroting Sociale Zaken Minister Joekes heeft vandaag geen gemakkelijke taak. Hü moet in de Eer ste Kamer de begroting voor 1950 van Sociale Zaken verdedigen tegen een critiek, die even algemeen als uitge breid en gedegen is. Er is gisteren een otal sprekers aan het woord ge weest, die over alle facetten van het Grote Paasvee tentoonstelling te Schagen Onder zeer grote belangstelling is gisteren de tradi tionele Paasveeten- toonstelling te Schagen gehouden, alwaar het beste vee uit Noord-Hol land werd geëxpo seerd. Ook het puikje van onze varkensstapel liet geen verstek gaan en verwierf tal rijke bekroningen. De 51ste Paasvee- tentoonstelling mocht zich daarbij verheugen in een zeer talrijk pu bliek, dat de resul taten der Noord hollandse fokkers naar waarde wist te schatten. Een der geweldige krul staarten poseerde gewillig voor onze fotograaf. Weers.erwpchting, geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking Jhet enkele verspreid optredende u'tjcs. Meest matige wind tussen "Oord-West en Noord. Vrij koud. yKlJDAG: Zon op 6.19, zon onder 5 42 ^aan °P 16 03, maan onder I aat ik het u maar bekennen vrienden, ik heb me vergist. Ik dacht dat ik met het verhaal van gisteren over de vliegende schotels ervan af was. Im mers, een radio-commentator in Ame rika had zelf gezegd, dat-ie de oplos sing had. Maar het Amerikaanse mi nisterie van luchtvaart heeft nu het vertelseltje tegengesproken. Niks van aan, zeggen de heren. Wij sturen die dingen niet de lucht in. En nou vraag ik u! Inmiddels komen nu weer berichten uit verschillende delen van Italië, dat boven dat land gisteren vijf maal vliegende schotels zijn waargeno men. Q ,En boven Addis-Abeba heeft men Maandag zo'n apparaat gezien, dat een uur lang boven de stad bleef hangen en toen langzaam in Zuidelijke richting verdween. Q En op Cyprus stonden ze óók al naar de lucht te sta ren. Daar zweefde er één in Noorde lijke richting voorbij. Ik kan er niet meer bij, vrienden, ik kan het niet meer volgen. Maar zeker is, dat als dit zo blijft, ik een speciale a«ractie-punt in mijn programma dagelijks aan de vlie gende schotels zal gaan wijden. Ja mes Reno is een Engels musicus en te vens uitvinder. Omdat de uitersten el kaar raken. Hij heeft een schrijfmachi ne voor componisten uitgevonden, waarop de meest ingewikkelde parti turen zomaar getikt kunnen worden. Reno wil in Amerika een fabriek van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiitiuiiiiiiniiiiiiiiiiii deze instrumenten oprichten. De ge middelde temperatuur op de wereld is tussen 1910 en 1940 met 0,33 graad Cel sius gestegen, aldus hebben de Denen uitgevonden. Op Groenland is het ge middeld drie graden warmer, in Noord- Azie en Canada twéé. Nog even geduld dan worden shorts een geliefde win- terdracht. Tn de Westelijke zones leven meer dan anderhalf millioen Duitsers clandes- WintermodAnno 2150 tien zonder identificatiepapieren of on der een aangenomen naam. De meesten zijn illegaal uit de Sowjet-zone binnen gekomen. En nog altijd trekken er da gelijks ongeveer duizend over de gren zen het land binnen. Q In Israël zijn tien dagen lang besprekingen gevoerd tussen het departement van Buiten landse zaken en de Sowjet-legatie te Tel Aviv over de vraaof een hond 'n diplomatieke status heeft. De hond die toebehoort aan een Russische legatie- functionnaris, had op straat een vrouw gebeten en moest op hondsdolheid worden onderzocht. D'r uit! zeiden de Russen, toen de veearts aan de legatie kwam bellen. Mijn hond is in ieder ge val diplomatiek genoeg. U moest z'n blikken maar eens zien, als ik een kluif bij de hand heb. JTen zeeman in een hospitaal in Not- tingham, die zijn geheugen kwijt is, heeft op z'n linkerarm „Nora" getatou- eerd staan, rechts staat „Rita", op z'n rechterhand staat „Doris, Egypte 1944", op zijn linker-idem „Indra" met een vrouwenfiguur en twee palmbomen. En nu weet de politie niet, waar zii moet beginnen te zoeken. In Praag zullen de fabrieksmeisjes, die meer werk ver zetten, dan normaal is, een gratis haar- behandeling krijgen. Daarvan zullen hun neuzen wel krullen. Net als hun haren. werk van 's ministers departement het hunne hebben gezegd. Het begon met de heer Vixseboxse (CH), die van oordeel was, dat men wel eens wat meer aandacht aan de kleine zelfstandigen mocht besteden. Zelfstandigen, die hetzelfde verdienen als een arbeider, betalen veel meer be lasting, zei hij. Dat moet gecompen seerd worden. Hij voelde weinig voor kinderbijslag over de gehele linie. Waarborg hun behoorlijke bestaans mogelijkheden, zei de héér Vixseboxse. Voorts vond hij, dat de noodvoorzie ning ouden van dagen zonder bezwaar in een definitieve voorziening kon worden omgezet. Ook bleek hij aller minst enthousiast over de benoeming van twee staatssecretarissen. Hij stond hierin niet alleen Mej. Tjeenk Wil link (Arb.) achtte het stuivertje-wis selen aan de top van het departement onjuist. Bovendien was zij min of meer verrast door de benoeming zelf; de minister had immers nog kort tevoren verklaard, dat er geen staatssecreta rissen nodig waren! Zij bepleitte voorts een uitgebreide zorg voor a.s. moeders en jonge kinderen, en afdoende steun voor het Nederlands sanatorium te Davos. De heer M jlenaar (WD) vond de minister te weinig voortvarend. Een jaar geleden werd van alles beloofd, dat er nog steeds niet is. Veel bezwaar had deze spreker ook tegen het benoe men van twee staatssecretarissen. Hij drong voorts aan op een centrale ad ministratie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. De commu nistische heer Van Santen meende, dat de lonen zouden kunnen verbeterd, wanneer er minder geld voor militaire doeleinden werd besteed. Een „agrarisch" geluid deed de heer Louwes (WD) horen. Hij zei, dat het levenspeil van de landbouw niet lager mag worden dan het nu is. De boeren produceren tegen de laagste kostprijs van geheel Europa. Tenslotte heeft de heer Oosterhuis (Arb.) een uitvoerige beschouwing gehouden over de loon- en prijspolitiek. Hij aanvaardde het beginsel van de beheerste loonvorming, maar stelde hier tegenover, dat dan ook de prijzen moeten worden geleid. Voorts drong hij aan op een plan voor een internationale conjunctuurpolitiek. Hij verklaarde voorstander te zijn van een centrale administratie voor de so ciale verzekering. Na dit betoog werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen. Om te beginnen moet naar de me ning van de voorstellers de behande ling van de begroting in de afdelingen worden vervangen door een in een commissie, tenzij de Kamers anders besluite. De commissies mogen niet tot schaduwministeries verworden dat gevaar achten de voorstellers trouwens ook niet aanwezig maar het dient zo te zijn, dat de Kamer op doeltreffende wijze haar eigen functie uitoefent. De commissies moeten onderzoek doen en in besloten vergadering de minister of de staatssecretaris kunnen horen. De motivering der meningen zou in het verslag aan de Kamer openbaar kun nen worden gemaakt. Daarbij willen de voorstellers wel af van het stelsel der anonymiteit. De voorbereiding van wetsontwer pen kan op deze wijze eenvoudiger worden en zelfs kan, indien de Kamer dit wenst, het geregelde contact met minister of staatssecretaris leiden tot afschaffing van voorlopige verslagen en memories van anwoord en ver* vanging van deze door een mondelings discussie ln de commissie en een eind verslag. De Koningskwestie De Belgische prins-regent heeft gis termorgen de Belgische kabinetsforma teur Devèze ontvangen, die hem da eerste resultaten van zijn besprekin gen heeft medegedeeld. Devèze heeft verder nog een onderhoud gehad met Van Acker (Soc.) en Spaak (Soc.), als mede met Scheyven (CVP). De kabinetschef van Devèze deelda mede, dat de formateur tot nu toa voornamelijk heeft getracht een for mule te vinden voor oplossing van da koningskwestie in nationale zin en nog geen regeringsformule heeft opge steld of de kwestie van verdeling der portefeuilles heeft bestudeerd. De Marshallgelden Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Woensdag voorlopig een bedrag van een milliard dollar der Marshallgelden gereserveerd voor de aankoop van Amerikaanse landbouw producten. De democratische afgevaardigde Omar Burleson uit Texas had een amendement ingediend op het wetsontwerp betref fende de hulpverlening aan het bui tenland, dat de ECA verplichten zou, een bedrag van een milliard dollar ta besteden aan Amerikaanse landbouw producten. Het Huis nam dat amende ment met 119 tegen 107 stemmen aan. De stemcijfers zijn voorlopig. De defi nitieve cijfers zulen later worden vast gesteld. (Van onze Haagse redacteur) Van 30 Maart tot en met 1 April wardt in Parijs een zuivel- en eieren- conferentie gehouden van de Interna tionale Federatie van Agrarische pro ducenten. De delegatie van de Stich ting voor de Landbouw, die werd sa mengesteld in nauw overleg met de Nederlandse Pluimvee Federatie en de AlgemeneNederlandse Zuivelbond, staat onder leiding van mr. Th. C. E. Graaf van Lynlen van Sandenburg. De conferentie zai worden bijgewoond door de voorzitter van de I.F.A.P., de heer H. Hannam uit Canada. Behalve het bewijs van erkenning van de werkplaatsen van de KLM door de Rijksluchtvaartdienst, heeft nu ook de „Civil Aviation Administration", de Amerikaanse dienst door de burger luchtvaart aan de KLM een certificaat toegekend, waardoor het voor de Ne derlandse luchtvaartmaatschappij mo gelijk wordt ten behoeve van Ameri kaanse maatschappijen werkzaamheden aan vliegtuigen of onderdelen hiervan te verrichten, zonder dat hier, zoals tot op heden het geval was, voor elke re visie een speciale vergunning in de Verenigde Staten moet worden aange vraagd. Het betreft hier in de eerste plaats het onderhoud en de revisie van de typen vliegtuigen, die bij de KLM in gebruik zijn, terwijl de KLM boven dien gerechtigd is het routine-onder houd aan enkele andere soorten vlieg tuigen, waaronder de Boeing „Strato- cruiser", te verrichten. De KLM is da eerste luchtvaartmaatschappij in Euro pa, aan wie een dergelijk certificaat i8 toegekend. Te Sofia is een nieuw proces tegen spionnen, Trotzkisten en Titoïsten be gonnen. Zes en twintig Joegoslavische en Bulgaarse beschuldigden staan te recht. omdat zij het plan zouden heb ben gehad, tijdens een parade te Sofia het gedenkteken voor Dimitrof op ta blazen, teneinde aldus de Russische maarschalk Worosjilof en enige leden van de Bulgaarse regering uit de weg te ruimen. De voornaamste beschul digde is de Joegoslaviër Branko Scie.- ratz; deze heeft alles toegegeven.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1