Marathon-loop van Lagerhuisleden Nieuwe zuiveringsgolf vervult O.-Duitsland met angst HET NIEUWE BOEK Kort besproken Nieuw-Guinea-comité verricht veel mooi en nuttig werk Derde man" bleef mysterie Wesiminsterbrug als wed strijd baan Hollende Kamerleden moeten regering redden Kom over de brug Peking en Djakaria willen diplomatieke betrekkingen Kennis verspreiden en hulp verlenen Er is reeds veel gedaan Slachtoffers vallen in alle partijen Nederland neemt deel *an Parijse jaarbeurs (Van onze correspondent). JN HOEVEEL, MINUTEN' kan een Engel» Lagerhuislid over de lange Westminsterbrug rennen? Dit is geen opgave uit één of ander populair vraagprogramma van de BBC, maar een der grootste hoofdbrekens van dd parlementaire Chief Whips van Labour en de Conservatieven, wier taak het is hun partijleden op tjjd in de stemlobbies te krijgen. Voor eerstgenoemde de Chief Whip van de regering, William Whiteley, bijgenaamd „Willle the \Vhip" is het met Labour's huidige geringe „overall" meerderheid van drie stemmen zelfs een kwestie van het staan of vallen der regering. Voor de Chiep Whip der oppositie, de Conservatief Patrick Buchan-Hepburn, is het een prestige-marathon om te trachten dit laatste tot stand te brengen. Waarom dan juist deze marathon over de Westminsterbrug? Omdat twaalf nieuwe Lagerhuisleden tevens lid zijn van de LCC, 'de Londense gemeen teraad, wiens enorme gebouw, de County Hall, weliswaar recht tegenover de parlementsgebouwen gelegen is, maar...: precies aan de overkant van vader Theems. Er tussenin ligt de imposante, maar oh zo lange Westminsterbrug Van genoemde twaalf zjjn er 8 Conservatieven en 4 Labourleden, waaronder eén vrouw, Freda Corbett (Labour). in de LCC. Eén van de vier sprinten de Labourleden, Charles Glbson, ls bijv. voorzitter van Londen's huizen- bouwcomité. Lagerhuis-Derby. J)E zes minuten tussen het luiden der parlementaire „dlvision bells", dat telefonisch door de Whips naar Coun ty Hall wordt doorgegeven en het sluiten der stemlobbydeuren, vergen van deze twaalf een bijna Olympische prestatie, die zich in het ergste geval driemaal per dag zou kunnen voor doen! Het sportieve Londense publiek beschouwt het als een nieuwe race, de „Lagerhuis-Derby". Somimgen hebben zelfs voorgesteld twee aparte banen met witte strepen over de brug te schilderen en die vrij te houden voor deze 12 hollende Lagerhuisleden, een baan voor de vier Labourstarters en één voor de acht Torysprinters, zo dat ze geen last van het voetgangers verkeer zouden hebben. Ten bate van deze twaalf Derby-leden heeft men reeds met chronometers uitgerekend, dat de afstand van de gemeentelijke vergaderzaal in County Hall, via De Brug, door de Lagerhuishekken, de twee grote voorportalen, drie rijtjes trappen op, een lang gang door, twee rijtjes trappen af en die hoeken om in de gang naa de stemlobbies, precies acht minuten duurt, wanneer men U/ELNU, wanneer dit dozijn Lager huisleden op een gegeven moment in County Hall is, op één der vele be langrijke gemeenteraadsvergaderingen waar Labour nu ook maar een ge ringe „overall" meerderheid van elf X»tels heeft en dus een zo groot mo- JJ*liJke opkomst geboden is en de oppositie zou in het Lagerhuis aan de overzijde van de Theems een zgn. „snap division" (onmiddellijke stem ming) weten te forceren, zouden zij precies zes minuten de tijd hebben om ne het dringende telefoontje van hun Chief Whips hals over kop over de Westminsterbrug naar de parlemen taire stemlobbies te sprinten. Zes mi nuten na het luiden der eerste „dl vision bells" worden de lobbydeuren n.1. gesloten! Clear the lobby. J-JET REGLEMENT in het Lagerhuis bij een „snap division" die even zwaar kan wegen als een motie van vertrouwen en op elk uur van de dag onverwacht door de oppositie gefor ceerd kan worden, in tegenstelling met de normale „divisions", die op een vastgesteld uur in de vooravond plaats Vinden is als volgt. Zodra er tot een „snap division" besloten is en de Speaker het bevel geeft „clear the lobby", ratelen er door het gehele Lagerhuis in alle gangen, zalen, privé- kantoren van Ministers, restaurants en bars electrische bellen, als waar schuwing, dat alle leden zich onmid dellijk naar de stemlobbies moeten be geven. Precies zes minuten na het lui den van de „division bells" beveelt de Speaker „sluit de deuren", hetgeen betekent, dat laatkomers de stem lobbies gesloten vinden en hun stem niet kunnen uitbrengen. Zeshonderd geïnterneerden. J-JET LUIDEN dezer stembellen ver oorzaakt altijd een gedraaf van belang door de eindeloze doolgangen van het Huis. Met de kleine meerder heid der regering betekent het con stante gevaar van een „snap division", dat vrijwel alle Lagerhuisleden, rege ring zowel als oppositie, vrijwel de gehele dag door hun Whips in het Huis „geïnterneerd" zgn, met uitzon dering van de ministers en genoemde twaalf leden, die tevens lid zijn van de gemeenteraad! (Men heeft reeds tele visietoestellen laten aanbrengen om de ruim 600 „geïnterneerden" af en toe ontspanning te bezorgen!) Zelfs de ministers vinden het echter riskant om overdag lange tijd in hun nabije ministeries te werken, hoewel men daar ook electrische bellen heeft aan gelegd, die corresponderen met de „di vision bells" in het Huis. Zij werken om die reden het grootste deel van de dag in hun privékantoor in het La gerhuis zelf. Snelle sprint. \\/AT de in het Huis „geïnterneerde" leden betreft, is hun langste sprint ingeval van een „snap division" nog altjjd 3Vi piinuut, n.1. de eafstand van het restaurant naar de stemlobbies Die van de bar naar de lobbies is maar twee minuten, hetgeen dus glansrijk te halen is met de tijdslimiet van 6 minuten. Glansrijk, zeker, maar niet voor die arme twaalf, die tevens deej uitmaken van Londen's gemeenteraao aan de andere kant van de brug. En zij moeten daar nu eenmaal geregelo dagen achtereen in Co mty Hal' aan wezig zijn voor het bestuur van deze twaaf zeer verantwoordelijke posten J^ONDERDAG 23 MAART for ceerden de Torie» in het nieuwe Engelse Lagerhuis de eerste „snap-division" dat i* een plotselinge stemming en wel over hun eis aan de regering om de aanwezige voedselvoor raden bekend te maken. Dank ztf de grote activiteit van de La bour Whips won de regering met 288 tegen 240 stemmen. Maurice Webb, de minister van Voedselvoorziening, zei, dat de voedselvoorraden niet openbaar gemaakt kunnen worden wegens de onderhandelingen, die op het ogenblik over nieuwe voedsel- contracten worden gevoerd. De twaalf ,X>erby-rennert" haalden de race over de West minsterbrug allen binnen de zes minuten, tot verademing van de Labour Chief Whip. De Labour Whips menen, dat deze eerste 4tnap-division door een hele reeks gevolgd tal worden, als een door de Tories tegen de regering georganiseerde zenu wenoorlog. loppt in het tempo van een „snel wandelaar". Dit betekent, dat de twaalf sprinters uit County Hall, die de afstand binnen de zes minuten moe ten afleggen, inderdaad moeten ren nen, daar zij bovendien nog met een hele minuut speling rekening moeten houden voor het dwars oversteken van hun Brug der Smarten, ingeval het verkeerslicht op rood staat! Het ge bruik van immer gereedstaande auto's is hen door hun Chief Whips ontraden, wegens de permanente verkeersstrem ming op De Brug. De Nederlandse Jeugdgemeenschap belegt in de week van 1219 Juni te Baarn een jeugdleidersconferentie in het kader van het Brussels Verdrag. In de gisteren gehouden kabinetszit ting van de R.I.S heeft premier Hatta medegedeeld, dat hij van de minister van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek. Tsjou en Lai, een schrij ven had ontvangen. i_t de Chinese volksrepubliek diplomatieke betrek kingen met Indonesië wenst aan te knopen. De regering van de RIS is be reid de diplomatieke uitwisseling mei de Chinese volksrepubliek aan te gaan Doeltreffende Zakenbrieven door A. Fallaux Jr. - Uitgave: Uitgeversmij. Havelaar N.V. Vele zakenmensen kennen elkaar vaak niet anders dan uit hun weder zijdse brieven. Uit de brief maken zij zich onbewust een beeld van hun leve rancier of cliënt. Wanneer men de brieven, die men ontvangt, aandachtig bestudeert, dan rijst daaruit maar slechts zelden het beeld van de zaken man, die bewijst de eisen van het mo derne zakenleven te begrijpen en die in staat is zijn zaak tot bloei te Dren- gen. Aan taalfouten in de brieven den ken wij nog niet eens, maar aan de stijl van de brief, die of onbeholpen, gewrongen en krampachtig is of vaak gesteld is in een soort ambtelijke stijl met vele mooie woorden „Doeltreffende Zakenbrieven" tracht hierin verandering te brengen en mede dank zij het feit, dat vele grote be drijven aan de samenstelling van dit boek hun medewerking hebben gege ven, is de schrijver er in geslaagd een fris, levendig boek te brengen, waaraan iederg zakenman of mensen met een leidende functie iets hebben en waaruit zij waardevolle ideeën kunnen putten. Herwig's practische tuin- encyclopedie. Enkele maanden geleden verscheen de 2e druk van een uitgave, waarop door tallozen in spanning werd ge wacht.. Deze uitgave heet: „Herwig's Practische Tuin-Encyclopedie", samen gesteld door de bekende tuin-deskun- dige A. J. Herwig en ih het licht ge geven door Van Loghum Slaterus Uit gevers Maatschappij N.V. te Amster dam ('49, prijs geb 22.50). Het is feitelijk volkomen overbodig om dit lijvig boekwerk, met zijn in kwaliteits-oogpunt buitengewone ver diensten, bij onze lezers aan te Deve- len. Dit is in ons land het standaard werk op tuin-technisch gebied en het is onmisbaar voor al diegenen, die uit hun tui» het maximum aan nuttig effect en het maximum aan artistiek genoegen willen beleven. Het boek is volledig, het biedt alles wat zowel de vakman als de leek in teresseert en dat geldt voor elk onder deel: zowel voor de tuinbouw als voor de tuin verzorging en het bloemenkwe- ken. Een woord van oprechte waar dering aan de uitgeefster ,die kans zag dit standaardwerk te laten verschijnen in een uiterlijk dat aan opvallende eisen voldoet. Het boek werd n.1. ge drukt op uitnemend kunstdrukpapier, terwijl de talrijke, ook gekleurde, il lustraties een royale hand verraden. Alle complimenten aan auteur en uitgeefster! In Zuid-Afrika is men begonnen een vloot op te bouwen, die uit koopvaardij- en oorlogsschepen zal bestaan. De „Constantie" voor het vertrek naar Europa in de Tafel-baai. Op de achtergrond de Tafelberg. n De Russische missie in de hoofd stad van Buiten-Mongolie en de Mon goolse missie te Moskou zijn verheven tot de rang van ambassade. Gisteren is de eerste nationale bedevaart van Nederland naar Rome vertrokken. Er zijn ruim 650 deelne mers en deelneemsters. De Amerikaanse luchtmacht is Maandag bij Frankfurt manoeuvres be gonnen, die vier dagen zullen duren. Verhaaltjes in moordzaak Globus ontzenuwd Het leek er gistermorgen even op, dat de zaak tegen de Gebrs. B. die voor het Gerechtshof in Den Haag werd behandeld, 'n sensationele wen ding zou nemen. De beide heren, die tezamen de taxi-chauffeur Globus van het leven hadden beroofd en vervol gens zijn geld hadden gestolen, wer den door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot resp. levenslang en vier jaar gevangenisstraf. Beiden hiel- zij vol, Globus niet te hebben dood geschoten; dat zou een derde man hebben gedaan, Willem Prins ge naamd. Door een samenloop van omstandig heden slaagde men er in, zekere Wil lem Prins te achterhalen, die de be wuste zou kunnen zijn. De Gebrs. her kenden de man niet. Prins ontkende, iets met de zaak te maken te hebben gehad en zo liep ook dit spoor dood. De president deed hiervan medede ling bij het begin van de zitting. Het getuigenverhoor leverde geen nieuws op. Tegen de oudste van de twee B.'s werd veertien dagen geleden al le venslange gevangenisstraf geëist; de eis tegen de jongste werd thans ge wijzigd in drie jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutfen. (Van onze Haagse redacteur) Indonesië zijn we als Nederlands overzees gebiedsdeel kwijt. Dus: leve Nieuw-Gninea! Goed: leve Nieuw-Guinea. Maar dat leven zullen we er dan zelf moeten in brengen. Want het is een zeer uitge strekt land met een uiterst dunne, zeer onontwikkelde bevolking, dat waar schijnlijk talrijke mogelijkheden biedt, wanneer potige, energieke en onderne mende Nederlanders willen trachten die eruit te halen. Het is daarvoor nodig, dat Nieuw- Guinea bekendheid verwerft. De ken nis, die onder de Nederlanders vroeger over Indonesië verspreid is, was maar zeer matig. Nieuw-Guinea geraakte ge heel op de achtergrond. In December van het vorige jaar is de Stichting „Het Nationaal Nieuw-Guinea Comité" opgericht, dat zich thans beijvert, in deze leemte te voorzien. De Stichting doet niet actief aan politiek, doch aan de andere kant is men zich ervan be wust, dat het „vraagstuk Nieuw-Gui nea" niet los gezien kan worden van de politieke verhoudingen in Neder land. Vandaar, dat behalve vertegen woordigers van de regering ook repre sentanten van de voornaamste politie ke partijen en van het Nederlandse bedrijfs- en culturele leven in de actie van het comité betrokken zijn. In de enkele maanden van zijn bestaan heeft COMMISSIE VOOR ONDERZOEK DER PRIJSSTIJGINGEN GEVORMD Onlangs hebben wij bericht, dat er contact is geweest tussen de interdepar tementale commissie voor de lonen en prijzen en de Stichting van de Arbeid over de stijging van het prijspeil Thans vernemen wij. dat uit dit overleg een subcommissie is geboren, die zal na gaan, welke de belangrijkste posten van deze prijsstijging zijn en maatregelen zal beramen om het hoofd daaraan te bieden. Wel allemachtig Hoe haal je h ie hoofd om met vuile voeten d- badkamer van een dame binner te komen". (Van onze correspondent te Berlijn) Hoewel de communistische volkspolitie reeds drie maanden lang de gehele Sovjetzone afspeurt naar personen, die om een of andere reden voor onbe trouwbaar doorgaan, schijnt men te Moskou over de bereikte resultaten nog niet tevreden te zijn. Men meent dit hier te mogen concluderen uit een artikel, dat van de hand van overste Kirsanow in het officiële orgaan van het rode leger, de „Tagliche Rundschau", verscheen. In dit artikel verklaarde hij o.a., dat de strijd tegen reactionnairen en sjacheraars in de leiding der burgerlijke partijen en in het staatsapparaat nog verscherpt moet worden. Kirsanov's publicaties vertolken doorgaans de opvat ting van de voorzitter van de Kominform, Malenkow, die na het overlijden van de secretaris der Russische communistische partij, Zdanov, tot de invloedrijkste persoonlijkheden van het Kremlin kan worden gerekend. Men beseft daarom, dat Kirsanov's waarschuwingen nooit lichtvaardig mogen worden opgenomen, te minder nog daar zijn chef, Malenkow, een intieme vriend is van de NKWD-chef, maarschalk Beria. Zij werken eng samen. Het heeft dan ook niemand ver baasd, dat enkele dagen na het ver schijnen van Kirsanow's artikel op het hoofdkwartier van dr NKWD te Pots dam de komst werd aangekondigd van Beria's rechterhand, generaal Merkoe- loff. Merkoeloff kwam z.g. naar Oogt- Duitsland om de pas aangekomen Soe- vorow-regimenten te inspecteren. In feite had hij echter verschillende be sprekingen met Beria's Oostduitse col lega, Zaisser, die op 22 Februari J.l. tot minister voor de veiligheid van de staat werd benoemd. Zaisser, die de volksmond hier reeds tot „rode Himmler" heeft gedoopt moest uit de mond van Merkoeloff vernemen, dat Moskou de tot nu toe gevoerde strijd tegen saboteurs, vijan delijke agenten en reactionnairen on toereikend acht. Iedere politieke weer stand moet radicaal worden uitge roeid, terwijl met niets ontziende hardheid moet worden opgetreden tegen de vloedgolf van corruptie er bedrog, die in leidende communist) sche kringen haar krachtcentrum vindt Politieke arrestanten zullen .voortaan ge- en veroordeeld worden door Zais- ser's Staatsveiligheidsdienst, zodat de rechtbank bij dergelijke processen nog slechts een formele rol zal veiVullen. Zaisser sloeg toe. De uitwerking van deze nieuwe in structies heeft inmiddels niet lang op zich laten wachten. Zaisser heeft plot seling en hard toegeslagen, vrees en ontzetting zaaiend in de kringen van alle politieke partijen, de communis ten niet uitgezonderd. De Oostduitse bladen staan dagelijks vol berichten van personen, die wegens economische financiële delicten gearresteerd werden. Wel wordt angstvallig ver meden het partijlidmaatschap der on- fortuinlijken bekend te maken, doch in dit tekort voorziet de Westberlijnse pers, die de schijnbaar eindeloze keten van corruptie, bedrog en zwarte han del onder de schijnwerper van haar spettend leedvermaak plaatst. Het zijn allen leden der communis tische partij: de chef der Staatswinkels in Brandenburg, P-eiskeit, de chef der Staatswinkels in Berlijn, Ehlert, de hoofdboekhouder der Staatsbank, Uhr lpndt, de beheerdei der Staatssuiker- fabrieken te Tessin Wolff, de comman dant der spoorwegpolitie in Dresden. Pariser, de directie der Staatszaadgoed- bedrijven te Kleinwangleben, de chef van de Thüringse verbruikscoöpera ties, Barthelmes, enz. De beschuldigin gen varieren van zwarte handel tot diefstal, oplichting en onrechtmatige verkoop te eigen bate van Staatsgoe- deren. Werkelijk heel handig had de communistische politie-commissaris van Dresden, Pariser, het bekeken. Hij sprak met de president van de recht bank af, dat deze in geval van eco nomische delicten onmiddellijk beslag zou laten leggen op de in het geding zijnde goederen. Pariser zou deze dan bewaren. In feite verkocht hij ze op de zwarte markt en deelde de winst met de president van de rechtbank. Velen vluchtten. Vallen de economische slachtoffers van Zaisser's zuiveringsactie hoofd zakelijk in de kringen der communis tische partij, de politieke slachtoffers moet men meer in de rangen van de liberale partij, de :hristen-democrati- sche unie en de nationaal-democrati- sche partij zoeken. Om de Staatsvei ligheidsdienst voor te zijn, hebben reeds de benen genomen de ministers van Financiën in Mecklenburg, Thil- ringen, Saksen en Saksen-Anhalt In Brandenburg werd hun voorbeeld ge volgd door vijf parlementsleden der liberale partij. De personeelschef der christen-democratische unie, Nitt werd van zijn functie ontheven even als de burgemeester van Halle en de fractie-voorzitter der liberalen In Maagdenburg. De lijst van personen die in ongenade gevallen zijn, wordt met de dag uitgebreider. De dagen van de Saksische minister van landbouw ec de Brandenburgse minister van Justitie zijn geteld. Zaisser's NKWD werkt naar zijn bevelen snel, mee dogenloos en onkreukbaar. Hij kent slechts vijanden en vrienden die het kunnen worden. Zijn zwaard, gehan teerd volgens de regie van maarschalk Beria, is scherp en mist slechts zelden! En opnieuw waart bloedige terreur temidden van de millioenen beproef den in de Oostduitse landen. het reeds veel sympathie ontmoet w. veel werk te verzetten gekregen. Er zal aan het uitgestrekte land dar Irianen zeer veel arbeid en veel kapi- taal ten koste gelegd moeten worden, maar het is het waard. De regering en het Rode Kruis verrichten reeds het nodige. Verkeerd acht, het Comité het Nieuw-Guinea af te schilderen als ae groene hel of devils own country, of van elke mislukking een grote ophef te maken. Men moet niet praten, maar doenl Op den duur zal het ongetwijfeld emi gratie-mogelijkheden bieden. Ttegen: zgn. wilde emigratie dient echter ge waarschuwd te worden. Eerst wanneer moeilijke en waarschijnlijk langdurige voorbereidingen zijn getroffen, zal het nieuwe bewoners kunnen opnemen, Sedert de souvereiniteitsoverdracht zijn enige duizenden Indo-Europeanen, die Nederlands staatsburger willen blijven, naar Nieuw Guinea geëmigreerd. Zij leven er nog onder zeer drukkend» omstandigheden. Reeds hebben het Co mité enige noodkreten bereikt. Hoewel de hulpverlening aanvankelijk niet het doel van het Comité was, heeft men zich er toch niet aan onttrokken. Aan verscheidene fabrikanten heeft men om goederen gevraagd en wel met zo veel succes, dat grote hoeveelheden textiel en andere artikelen op 6 April met de „Bantam" verscheept zullen worden. Bovendien kan gratis met de KLM per week 100 kg voornamelijk haver mout, kindermeel, enz. verzonden wor den! Het Comité poogt thans dit be scheiden begin tot een nationale hulp verlening te doen uitgroeien. Waarvan ook de autochtone bevolking zal kun nen profiteren. Er is nog een ander terrein van ac tiviteit: de propaganda. Aan tal van soorten scholen zijn circulaires gezon den, waarin aandacht voor Nieuw- Guinea wordt gevraagd. Reeds zijn daar verrassende reacties op ontvan gen. Zeer veel aanvragen kwamen bin nen om de brochure „Nieuw-Guinea, land der toekomst", geschreven door de heer G. L. Tichelman en ook is ver zocht om het houden van lezingen. Er is contact gezocht met het Indonesisch jeugdcentrum, dat een speciaal Nieuw- Guinea-nummer zal samenstellen; de voorzitter schrijft in allerlei bladen en aan de burgemeesters van Arnhem en Hilversum is verzocht onderscheiden lijk Manokwari en Hollandia te adop teren, vooral voor het leggen van een geestelijke band, voor briefwisseling tussen schoolkinderen en ouderen, enz- Het Comité wendde zich tot Neder land in den Vreemde, dat alle mede werking toezegde om ook in het bui tenland kennis omtrent Nieuw-Guinea te verspreiden. Zodra men wat ruimer in zijn financiën zit, zullen zo mogelijk ook afdelingen en informatie-bureaux worden opgericht. Men is^ laat, veel te laat begonnen bet Nederlandse volk grondig over Nieuw- Guinea in te lichten. Het Comité zet alle zeilen bij om althans iets van deze achterstand in te halen; het verricht daarmede een goed werk! Nederland zal met een grote 'nze°' ding producten op industrie-, lan®' bouw- en visserijgebied deelnemen san de internationale jaarbeurs, die in te Parijs zal worden gehouden. Dat w Frankrijk reeds grote belangen voor ons land liggen blijkt uit het feit, dat wij in 1949 voor een waarde va 27.15 millioen naar dit land uitvoC" den Bij de 'ngang van de haven van Pasajes (Spanje) is een vissersbon omgeslagen. Negen vissers kwamen net leven.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 6