HEDEN NIEUWE BELGISCHE REGERING Schuld van Ha mid staat vast Kort Bestek Om de troepen van de R. I S. tot terugtocht te dwingen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zaterdag 8 Aprl 1940 75e Jaargang No. 10860 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wleringen en Anna Paulowna NA WEKEN VAN MOEIZAAM ONDERHANDELEN Dinsdag moiie van vertrouwen T!Z hh heeft ZT w r. hberaal ka'h0'ieke regering te kunnen samen stellen. Hij heeft thans het besluit genomen een regering te vormen van Katho lieke ^lit'ci' aa"ge^1.(? met buiten-parlementaire personen van liberale rich- ttag. Dit bab.net heb ik reeds op zak" zo zeide Paul van Zeeland gisteren „en de Prins-Regent zal mij Zaterdagmiddag om 12 uur ontvangen". De samenstelling van deze regering zal volgens Van Zeeland vandaag worden bekend gemaakt en de leden er van zullen nog dezelfde dag de eed op de grondwet afleggen. De regering sa! zich Dinsdag aan de afzonderlijke Kamers voorstellen ter verkrtfgitng: van het vertrouwensvotum". Bij verwerping nieuwe verkiezingen Nieuw-Zeeland xaf legatie te Moskou sluiten Parijs bouwt ereboog voor de Koningin Lichte aardbeving in het Westen van Frankrijk Zichzelf beloond Weerbericht Frankrijk vraagt om hulp Smokkeltunnel te Kerkrade Stoptre^.en voor bezoekers bollenvelden Aziz gebruikt honger als wapen Hatta stelt ultimatum Djakarta: Hij leidde de actie Westerling Zeldzaam jubileum Revers en Mast voor een krijgsraad Amerikaan vraagt- asyl In Tsjechoslowakije Tijdschrift-uitgevers contra leesportefeuilles BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon Ï345 Postgironummer 440041 Hoofdredacteur: A. KAPTETN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten y2™"**° GEHOUDEN persconferentie heeft kabinetsforma- ranturmrParti'itr7k,aird' dat 113 de mot«e het tttttionale congres hii had vp h< agmorgen heeft aangenomen, de basis is weggevallen, Paul van Zeeland verklaarde verder, dat het verlangen bij hem leeft geen tijd meer te verliezen en zo snel mogelijk de constitutionele instellingen hun taak te doen hervatten. Op een vraag of, indien de Kamer van Volksvertegenwoordigers waar de CVP twee stemmen ontbreken aan de meerderheid zijn vertrouwen aan de nieuwe regering zou onthouden, het parlement zou worden ontbonden, ant woordde Van Zeeland: „Dat is vanzelf sprekend. Indien het parlement de re gering zijn vertrouwen niet geeft, dan is het aan het land zich opnieuw in verkiezingen uit te spreken". De motie der Liberalen. De motie der Liberale Partij, waar over hierboven sprake was, werd met eenparigheid van stemmen te Brussel aangenomen op de algemene vergade ring van de Liberale Nationale Partij raad. Hierin werd goedkeuring gehecht aan de Donderdag door de liberale par- lementsfracties gedane verklaring, dat zij „weigeren deel te nemen aan een regering of een regering te steunen, die zou pogen de koningskwestie op te los sen door de onvoorwaardelijke terug keer des konings temidden van twee- dracht en steunend op een wankele meerderheid". In de motie van de Partijraad wordt verder gezegd, dat „de Liberale Partij op haar standpunt blijft staan, dat alle mogelijke pogingen ge' daan dienen te worden om een oplos sing van nationale eendracht en verzoe ning te vinden". Te lang Het secretariaat van koning Leopold de Derde heeft gistermorgen een com De Oranje-ploeg Lakenberg vervangen door Steenbergen Voor de wedstrijd op Zondag 16 April tegen Belgie te Antwerpen is het Ne derlands elftal als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Pot- harst (Ajax) en Van der Sluys (BW); midden: Van der Hoeven (Ajax), Ter louw (Sparta) en Stoffelen (Ajax); voor: Schrumpf (SVV). Steenbergen (Feijenoord)Roosenburg (Sneek), Rij vers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Huybregts (BW), Van der Hart (Ajax) en La kenberg (Blauw Wit). Er is dus één verandering aange bracht in de ploeg, die 22 Februari te Newcastle tegen Engeland-B uitkwam: Lakenberg is als rechtsbinnen vervan gen door Steenbergen van Feijenoord. De Blauw-Witter gaat thans mee als reserve. Op diens verzoek blinde broer doodgeschoten De 36-jarige Harold Mohr te Allen- town in de Amerikaanse staat Pennsyl- vanie is schuldig bevonden aan „opzet telijke doodslag" wegens het doodschie ten, op diens verzoek, van zijn 55-jarige broer Walter, die blind was en aan kanker leed. De jury kwam pas in tweede zitting tot haar conclusie en beval clementie aan. Zij had de keuze tussen vier kwalificaties: Moord van de eerste of de tweede graad, opzette lijke doodslag of vrijspraak. °P "°PZ®J: telijke doodslag" staat maximaal twaaii jaar gevangenisstraf. In Amsterdam is een comité ge sticht, dat fondsen bijeen wil brengen, teneinde aan oud-verpleegsters, ie in behoeftige omstandigheden verkeren, hulp te verlenen. mumqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de crisis te Tang gaat duren. Het parlement moet uitspraak doen over het lot van de koning. Pas wan neer het hem in zijnrechten herstelt, kan Leopold samen met de verant woordelijke regering de maatregelen nemen, die dan noodzakelijk zijn in het belang van het land. Met betrekking tot de verklaring van koning Leopold zeide Paul van Zee land, dat hierin een nieuw gebaar van de vorst gezien moet worden om tot een kalmering der gemoederen bij te dragen. Wil Spaak compromis? Spaak heeft gisteravond een radio toespraak gehouden, waarin hij nog maals heeft uiteengezet, dat dë socia listen zich zullen verzetten tegen iedere regering, die Leopold weer op de troon zou willen brengen. Zij zullen het burgerlijk verzet organiseren en. wan neer de arbeiders daarmee aecoord gaan, een staking afkondigen. Spaak meende, dat er een compromis moge lijk is tussen twee alternatieven: het aftreden van Leopold ten gunste van prins Boudewijn en zijn terugkeer op de troon. Men meent uit deze woorden te kunnen afleiden, dat de socialistische partij bereid is, te streven naar een compromis-oplossing voor de konings kwestie. Modemuseum in Londen Volgend ja ar zal in Londen een museum op modegebied wor den geopend. Het zal meer dan 1000 historische kledingstukken bevatten w.o. ook typische voor beelden van de moderne mode. De collectie zal vooral waarde vol zijn als studieobject voor mode-ontwerpers. Fred Doidge, de Nieuwzeelandse mi nister van buitenlandse zaken, heeft medegedeeld, dat Nieuw Zeeland bin nenkort zijn diplomatieke vertegen woordiging uit Moskou zal terugtrek ken en zijn legatie aldaar sluiten. De minister zeide dat de verhoging van de wisselkoers van de roebel de moei lijkheden had verzwaard voor de kleine landen wat betreft het aanhouden van een vertegenwoordiging in de Sowjet- Men heeft besloten ter gelegenheid van het officieel bezoek, dat koningin Juliana aan Parijs zal brengen, volgens de vroegere traditie bij de „Porte d'Italie" een ereboog op te richten, waardoor de Koningin na aankomst per vliegtuig te Orly, op 23 Mei, haar in trede in de stad zal doen. Woensdagnacht heeft een lichte aard beving ruiten doen breken in de Saint Sauveur bij-La Rochelle (West-Frank rijk). De aardbeving duurde ongeveer tien seconden en ging gepaard aan on dergronds gerommel. Verleden week werd een inwo ner van Waalwijk een bedrag van 3000.- ontstolen. De benadeelde lichtte uiteraard de politie in, maar plaatste tevens in een streekblad een advertentie, waarin hij een beloning van vijfhonderd gulden beloofde aan diegene, die het ver miste geld zou kunnen terugbe zorgen. De advertentie had een ongedacht succes. Dezer dagen ontving de eigenaar van het geld een enveloppe, waarin f 2500 bleek te zitten. De dief had het zekere voor het onzekere gekozen en zijn slachtoffer onder aftrek van de beloofde beloning zijn eigen dom teruggezonden. Of bena deelde en politie hiermee accoord zullen gaan, staat op zijn minst te bezien. Weersverwachting geldig tot hedenavond. Geleidelijk meer be wolking vooral in het Westen van het land, maar nog overwe gend droog weer. Matige en later in de kustgebieden vrij krachti ge wind tussen Zuid en Zuid West. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren Zondag: zon op 5.58. onder 19.26. maan op 3.29. onder 10.04. Maan dag: zon op 5.56. onder 19.28: maan op 4.04. onder 11.25. De strijd in Indo-China Rood-China steunt de opstand De Franse generale staf in Indochina heeft een dringend beroep op Enge land en Amerika gedaan, om militaire uitrustingsstukken te zenden. De strijdkrachten van de Viet-Minh krijgen grote hoeveelheden wapenen en munitie uit het door de commu nisten beheerste China. Zelfs zouden zich Chinese officieren en een Rus sische adviseur bij hen hebben ge voegd. Washington heeft het verzoek om hulp in gunstige overweging ge nomen. Dezer dagen ontdekte de Neder landse grensbewaking te Kerkrade, dat onder de Nieuwstraat door, die precies de grens volgt, een tunnel was gegraven, kennelijk met de bedoeling, om te zijner tijd als smokkelweg te worden gebruikt. De ingang zat in een droge put op Duits gebied. De Nederlandse douane heeft de tunnel thans met zand laten dichtplempen, terwijl de Duitse de ingang heeft la ten dichtmetselen. Men weet nog niet. wie de tunnel hebben geboord. De boer, op wiens erf de put ligt. be weert van niets te weten. Op Maandag 10 April, Zondag 16 April. Zaterdag 22 en Zondag 23 April zullen voor het vervoer van bezoekers aan de bloembollenvelden op het tra ject Den HaagAmsterdam v.v. stop treinen rijden^ Behalve op de stations Den Haag N.S., Leiden, Haarlem en Amsterdam C.S. zal ook gestopt wor den in Warmond, Voorhout, Noordwij- kerhout, Lisse, Hillegom. Vogelenzang, Bennebroek, Heemstede-Aerdenhout. Het wereldbekende Dresdener Mozart-koor is met de dirigent en bloc naar West-Berlijn gevlucht. Het zal in West-Duitsland een aantal concerten geven. De meisjes van het koorallen tussen de 14 en IS jaar, bij de koffie met koek in haar verbijfplaats te West-Berlijn. Kapitein Abdul Aziz heeft medege deeld, dat h(j de federale troepen, die te Makassar zouden worden ontscheept, zou laten verhongeren, zodat zij naar Djakarta zouden moeten terugkeren, aldus bericht Reuter. Aziz zeide. dat de schepen gebrek aan voedsel en water hebben, doch dat hij weigerde de instructies van de cen trale regering in Djakarta, om hen op zee van voedsel te voorzien, op te volgen. Vrijdag zijn nog 250 vroegere gue- rillastrijders van Bali te Makassar aan gekomen, doch Aziz weigerde toestem ming tot landen te geven en zal hen terugzenden naar Java. De Indonesische regering beeft giste ren verklaard, dat de motieven, die Aziz in een bj-ief aan Hatta omtrent de opstand geeft, niet als een rechtvaardi ging voor zijn daden konden worden aanvaard. Voorts heeft de regering der RIS in 'een verklaring bekend gemaakt, dat aan kapitein Abdul Aziz vier maal 24 uur tijd wordt gegeven om naar Dja karta te reizen, teneinde verantwoor ding over zijn optreden in Makassar af te leggen. Dr. Ratulangi, de Oostindone- sische minister van Voorlichting, heeft namens zijn regering aan de regering der RIS verklaard, dat de Oostindonesi- sche regering niets heeft uit te staan met de actie van Abdul Aziz en dat geen der gezagsapparaten van de deel- Naar het A.N.P. te Djakarta ver neemt, zijn er overtuigende bewijzen, dat suitan Hamid II de leiding had in de actie-Westerling. Er is een schema van het APRA-leger gevonden, waarin Hamid als commandant bovenaan stond. Na de actie van Bandung maakte sul tan Hamid Westerling een verwijt en vroeg hem: „Waar heb jij strategie ge leerd? Je moet op 25 Januari in Dja karta beginnen, 's avonds om 9 uur, wanneer het kabinet zitting heeft. Neem dan het gehele kabinet gevan gen". De aanval is mislukt, omdat de kabinetszitting onverwachts anderhalf uur vervroegd werd. Dij de heer Willig te Slootdorp is een zwart geitje geboren. Negenenne gentig van de honderd pasgeboren geitjes zijn wit. En daarom zal dit iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zwarte geitje over enige tijd in Artis keren. Al willen ze daarmee niet zeg- komen te wonen. Misschien een beetje gell| dat men nu maar één, twee, drie eenzaam, maar bewonderd dooi velen. onnozei wordt. Ik, vrienden loop me- Bij Markelo heeft men bij graafwerk zejf nu dagelijks te testen. een aantal Frankische graven ontdekt. Sommige ervan dateren uit de Karo lingische tijd. In Pakistan mag een huwelijksfeest voortaan niet langer dan twee maal vierentwintig uur du ren en niet meer dan 500 gulden Kos ten. Op het ogenblik duurt zo'n trouw partij daar twee weken en er wordt door honderden gasten aan deelgeno men De familie van het gelukkige paar valt vaak in handen van geld schieters en verliest daardoor kostbare bezittingen. Veel families beschouwen een huwelijk als een financiële ramp, een mening, die ten onzent een enkele maal door de bruidegom wordt aange hangen. Volgens vooraanstaande psychologen begint men boven de leef tijd van dertig jaar af te takelen. Van de opvatting, dat het leven met het veer tigste jaar begint, blijft op die ma nier niet veel over. De eerste tekenen van seniliteit beginnen zich na dertig jaar ta vertonen, orakelden de geleerde JTen Franse communist heeft ver klaard, dat zijn partij voor 'n moei lijke taak staat. Dertien procent van de oplaag der Franse bladen is commu- Nog even gek doen. Morgen word ik dertig! nistisch, 87 procent noemde hij „ge- marshalliseerd". Het daghet in het Zuiden. Een Wellington-bommen- van de R.A.F. is in Sussex neergestort en in brand gevlogen. De bemanning van vier personen kwam om het leven. De gemeenteraad van Parijs heeft zonder debat het bouwen van een stadion voor honderdduizend personen goedgekeurd. Onder het motto: niet praten, maar dóén! O Het aantal Rus sische professoren aan de Hongaarse universiteiten neemt toe. In Boedapest zijn weer acht nieuwe hooggeleerde heren benoemd. Cen meneer in Zaandam verliet opge wekt 't belastingkantoor in het rus tige besef, zijn offerande tot de laatste cent te hebben voldaan. Maar op straat ontmoette hij een kennis, die hem in het oor fluisterde, hoeveel hij zojuist aan de fiscus had uitgekeerd. Toen haastte onze man zich weer naar bin nen en wendde zich. ziedend van ver ontwaardiging tot het personeel van de heer Lieftinck achter het loket. „Ik voel me benadeeld" zei hij, „ik moet minstens duizend gulden méér beta len, dan deze meneer hier. Want ik ver dien veel en veel meer dan hij". Zul ke mensen sijn ar óók, vrienden! Ook zou sultan Hamid bsprekingen hebben gevoerd over en plannen ge maakt voor een aanval op het parle mentsgebouw op 15 Februari, toen het parlement door president Sukarno werd geopend. Dit werd verhinderd doordat een heel bajaljon van het leger van de RIS het gebouw bewaakte. De vele gesprekken van sultan Ha mid met Westerling zijn geheel gere construeerd door de getuigenverhoren, waarvan de voornaamste getuige was een Indonesische luitenant van het KNIL die de contactman is geweest tussen Westerling en Hamid Verdere getuigen zijn o.a. hoge Nederlandse officieren. De sultan zou ook aan Westerling Pontianak hebben aangeboden als uit wijkplaats. Hamid was reeds enige tijd geleden door de autoriteiten benaderd over aan het licht gekomen feiten, doch hij wil de niet bekennen Ontvluchten werd hem onmogelijk gemaakt, doordat hij voortdurend geschaduwd werd In Nederlandse kringen te Djakarta hoorde de speciale correspondent van het ANP, dat thans de lange aanhou ding van Ritman en vele Nederlanders begrijpelijk wordt, evenals de grote omzichtigheid van de RIS om iemand tot de gevangenen toe te laten. Juffrouw H. van der Heide te Steen- wijk is ter gelegenheid van haar vijf tig-jarip jubileum als kleuterschool- onderwijzeres te Steenwijk gehuldigd De burgemeester spelde de iubilaresse de gouden medaille van de Orde van Oranje Nassau op de borst. Haast alle Steenwijker ingezetenen waren bij haar in de kleuterklas. De NOMA, de Nederlandse Organisa tie van Musici en Artisten, heeft een voorlopig comité van actie gevormd, dat zich ten doel stelt door het inzamelen van gelden en het organiseren van wel dadigheidsvoorstellingen bij te dragen tot wederopbouw van het c|>or brand geteisterd* circus Mullens. staat zich in deze kwestie gemengd heeft. Hiermede, aldus de verklaring, is het duidelijk, dat het militaire op treden te Makassar niets te maken heeft met de verdediging van de Negara. Ook werd medegedeeld, dat ten min ste 300 niet-gereorganiseerde leden van het KNIL aan de actie deelnamen. In verband hiermede vertoeft luitenant- generaal Buurman van Vreden te Ma kassar en zal hij na zijn terugkeer te Djakarta besprekingen met de regering der RIS voeren, teneinde de kwestie van deze militairen van het KNIL, die individueel optraden, af te wikkelen, aldus de verklaring van de regering der RIS. Diapari atuurt voedsel en water. De Oostindonesische minister-presi dent, Diapari, heeft gistermiddag op het laatste ogenblik een poging ge daan om voedsel en water naar de le den van het bataljon-Worang en hun gezinnen, die zich in de schepen op de rede van Makassar bevinden, te ■fcrt)*' gen. Hij verklaarde nog, dat hij een boodschap aan kapitein Aziz had ge stuurd, waarin hij nogmaals de in structies van de centrale regering te Djakarta inzake het zenden van voed sel vermeldde. De Franse generaals Revers en Mast, die er van worden verdacht, betrok ken te zijn bij de verdwijning van een geheim Indochinees rapport, zullen voor een krijgsraad van hoge officie ren moeten verschijnen. De staatsraad, het hoogste juridische lichaam van Frankrijk, heeft namelijk Vrijdag avond besloten, dat officieren boven de rang van kolonel voor een krijgs raad gedaagd kunnen worden. De in Praag verblijvende Ameri kaan George S. Wheeler heeft aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten voor zich en zijn gezin asyl gevraagd. Hij vertelde op een door het departement van voorlichting georganiseerde pers conferentie dat hij dit had gedaan op grond van een hele reeks van erva ringen met het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland Wheeler. <}ie correspondent is van een links Ame rikaans blad, kwam drie jaar gele den naar Praag en is thans hoogleraar aan de economische hogeschool aldaar. Sommige uitgevers van tijdschriften hebben in hun bladen een mededeling opgenomen, krachtens welke het aan de lezers verboden is, het betrokken orgaan ter beschikking te stellen van een leesportefeuille. Op deze wijze willen zij die verspreiding van hun uit gaven door portefeuilles tegengaan, aangezien zij deze in strijd achten met de Auteurswet. Er zijn op het ogenblik twee pro cessen gaande, een in Den Haag en een in Amsterdam De uitgevers wil len een gerechtelijke uitspraak uit lokken over de vraag, of een blad zonder toestemming van de uitgevers in een leesportefeuille mag worden opgenomen De strijd zal tot in hoog ste instantie worden uitgestreden. Het Nederlandse recht kent weinig pre cedenten in dit opzicht. Wel bestaat in Duitsland en Engeland het recht voor uitgevers, om hun uitgaven aan lees portefeuilles te onttrekken. Daar moet de exploitant te onttrekken. Daar moet schriftelijke toestemming van de uit gevers hebben.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1